Dejiny Slovenska (VI. diel)/ The History of Slovakia (Part VI)

Katedra slovenských dejín Filozofickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave uvádza Dejiny Slovenska: Slovanské kráľovstvo Sama (VI. diel). Tento projekt je financovaný z grantu KEGA č. 024UK-4/2019 „E-learning ako inovatívna forma univerzitného a celoživotného vzdelávania v odbore slovenské dejiny“.
The Department of Slovak History at the Faculty of Arts at Comenius University in Bratislava presents The History of Slovakia: Samo’s Slavic Kingdom (Part VI). This project has been financed by KEGA Grant No. 024UK-4/2019 „E-learning as an innovative form of university and lifelong learning in the field of Slovak history“.

Пікірлер: 53

  • @bohuslavkuklik6305
    @bohuslavkuklik63057 ай бұрын

    Sámova říše !!! Skvělé, skvělé, skvělé... 🇸🇰🇸🇰🇸🇰❤🇨🇿🇨🇿🇨🇿

  • @alandolog6378
    @alandolog63782 жыл бұрын

    Vďaka za prednášku, pán profesor! Namiesto písania nejakých dlhých poznámok si vás dovolím upozorniť na moju knihu Naše dejiny úplne inak, druhé vydanie, str. 119 a ďalej. V niečom sa so mnou asi stotožníte, niečo nebudete akceptovať (asi). Tiež som sa pokúsil rekonštruovať tieto udalosti, ale trocha inou logikou, domýšľal som iné veci, ako vy. Logika je nutným prostriedkom dopátrať sa k pravde, keď chýbajú podklady a aj tie, ktoré sú niekedy nie sú veľmi spoľahlivé. K miestu sídla - Samove sídlo nemuselo byť práve tam, kde sa dane z dunajskej cesty vyberali, ale strategicky na čiastočne nenápadnejšom mieste. Označil som Trenčín. Aj tu viedla obchodná cesta a toto miesto mohlo mať (zrejme malo) aj tradíciu výberu daní.

  • @TheMuddyslovak
    @TheMuddyslovak2 жыл бұрын

    Another superb presentation of the early importance of the Slavs in East Central Europe. Samo was a unifying force, no doubt: is Wogastisburg the "Atlantis" of the modern Slavs? Professor Homza, you are clear and lay out the relevant positions to lead us to a clear image of the Slavs in the Early Middle ages/Late Antiquity. Thank you.

  • @milalaba4033
    @milalaba40337 ай бұрын

    Anton Semeš 16. 10. 2012 V prednáškovej miestnosti Ponitrianského múzea v 45-47 min. povedal, že Wogas je starý Nemecký názov rieky Váh. (Wogas - Vágus - Váh) a Wogastisburg bol Komárňanský vodný hrad.

  • @jurajvido3149
    @jurajvido31492 жыл бұрын

    Skvelé video. Mám veľmi rád Vašu tvorbu. Teším sa na pokračovanie. :)

  • @homzam1

    @homzam1

    2 жыл бұрын

    Teším sa a ďakujem. Tiež verím, že vás zaujmú aj naše ďalšie videá

  • @rastotulcansky8440

    @rastotulcansky8440

    2 жыл бұрын

    @@homzam1 Dobrý deň, máte veľmi dobre a zaujímavé videá a rad by som sa opýtal, či budú aj ďalšie časti ?

  • @homzam1

    @homzam1

    2 жыл бұрын

    @@rastotulcansky8440 Dobrý deň, áno, pracujeme na tom až po 20. časť

  • @rastotulcansky8440

    @rastotulcansky8440

    2 жыл бұрын

    @@homzam1 ďakujem a teším sa na ďalšie videa

  • @rastotulcansky8440

    @rastotulcansky8440

    2 жыл бұрын

    @@homzam1 Prosím Vás, rád by som sa ešte opýtal, či tých 20. častí sa bude týkať len stredovekých dejín alebo to bude až po súčasnosť.

  • @michalkuban4480
    @michalkuban44802 жыл бұрын

    @Martin Homza Dobrý deň. Vďaka za super videá. Ja mám jednu chronologickú pripomienku, ktorá toho môže veľa zmeniť vo vnímaní všetkých tých udalostí: totiž, vo Fredegarovej kronike sa píše, že Samo prišiel medzi Slovanov v 40tom roku vlády Chlotara (r. 623) a neskôr (potom, čo sa osvedčil v bitke) bol zvolený za knieža Slovanov. Z toho nutne nevyplýva, že to musel byť ten istý rok. Ak by ostal nejaký čas u Slovanov a k spomínanej bitke a zvoleniu za kráľa by došlo v roku 626, nevylučovalo by sa to s textom Fredegarovej kroniky, malo by to logiku v tom, že po neúspešnej bitke o Konstantinopol bola prestíž a autorita avarského kagana medzi Slovanmi značne naštrbená a Slovania by sa voči nemu ľahšie a s väčšou motiváciou vzbúrili, a taktiež by sme nemuseli krkolomne vymýšľať fiktívne zmierenie medzi Slovanmi a Avarmi formou sobáša medzi rokmi 623 a 626. Alebo si myslíte, že pre kupca by bolo nemysliteľné len tak pobudnúť tri roky v nejakom kraji, cez ktorý prechádzal?

  • @bes5164
    @bes51642 жыл бұрын

    Perfektné video! Vďaka. Mňa by len zaujímalo, ako sa všetci medzi sebou dorozumievali. Avari so Slovanmi, Frankovia so Slovanmi a podobne.

  • @soltikoff12

    @soltikoff12

    2 жыл бұрын

    Po latinsky a slovanským jazykom. Avari sa časom slavizovali.

  • @bes5164

    @bes5164

    2 жыл бұрын

    @@soltikoff12 Odkiaľ vedeli Slovania po latinsky?

  • @soltikoff12

    @soltikoff12

    2 жыл бұрын

    @@bes5164 Naučili sa. Aj dnes niektorí Slovania vedia po latinsky alebo aj po anglicky, lebo dnes angličtina plní tú úlohu, ktorú plnila v stredoveku latinčina.

  • @bes5164

    @bes5164

    2 жыл бұрын

    @@soltikoff12 A ako sa naucili? Ved neboli to len sedliaci?

  • @soltikoff12

    @soltikoff12

    2 жыл бұрын

    @@bes5164 Martin Homza hovorí, že na počiatku Slovanov bola bojovnícka družina, ktorá sa koncom 5. storočia pomenovala ako Slovania. Takže neboli len sedliaci. Boli tam aj bojovníci, boli tam kniežatá pochádzajúce z veľajšej línie gótskej dynastie Amalovcov a určite mali aj nejakých kňazov-žrecov. To, ako sa naučili, to je len technický problém. Mohlo to byť tak, že knieža poslal svojho syna študovať do nejakého kláštora alebo ľudia, ktorí žijú na dvojazyčnom prostredí, tak vedia oba jazyky. Keď sa objavili Slovania, tak ešte v Panónii žili nejakí Rimania, ktorí hovorili po latinsky, takže od nich sa mohli naučiť.

  • @Jakub-wm5vp
    @Jakub-wm5vp Жыл бұрын

    Škoda že ste nezačali Vanídiom a bolo treba aj pripomenúť že ak sme tu dlhšie obdobie, museli sme byť tí kvádi a Marcomani, ktorých tak nazývali Rimania. Čiže Vanídius bol náš prvý historicky doložený kráľ.

  • @sxanob
    @sxanob Жыл бұрын

    Slovanský bojovníci prišli do priaznivého prostredia Slovanov a zostali ako ochranka a pokračovali v roľníčení. Preto nie dane. Ešte dnes má Grécko dediny so slovanskými názvami. Kto dáva názov? Prvý obyvateľ/ ia.

  • @alexbranas4110
    @alexbranas41102 жыл бұрын

    Zajímavé, a méně zaujaté než bych čekal, až na ten Wogastisburg, těžko si ho představit někde u Bratislavy, jak frankové prošli kolem Vindobony bez povšimnutí? nebo jen jiný název? Ještě k původu Sáma, někde jsem zaznamenal něco o jeho židovském původu , Sámo - Samuel? V návaznosti na zmíněné "trade route" ke Kaspiku, možná Chazar? Důvod by tu byl, podobný způsob boje jako Avaři? bez urážky, jen spekulace...;)

  • @Ovechkin1194

    @Ovechkin1194

    2 жыл бұрын

    Radšej by si si ho predstavil niekde v česku že jo ? Ale to víš každý sa o to bije takže smola :)

  • @alexbranas4110

    @alexbranas4110

    2 жыл бұрын

    @@Ovechkin1194 Snad ani ne, spíše někde na horním Dunaji.

  • @soltikoff12

    @soltikoff12

    2 жыл бұрын

    @@alexbranas4110 Wogastisburg bol pravdepodobne pri rieke Aist v dnešnom Rakúsku, lebo malo ísť o pohraničie Samovho kráľovstva. Ale vylúčiť sa nedá ani okolie Bratislavy.

  • @alexbranas4110

    @alexbranas4110

    2 жыл бұрын

    @@soltikoff12 Pokud nechali sever i jih v plen, tak asi ideální místo pro rychlý postup posil.

  • @alexbranas4110

    @alexbranas4110

    2 жыл бұрын

    Možná to bylo vůbec jinak, tradiční lov otroků, který se nevyvedl, a Fredegar to podal jako potrestání neposlušného vazala. Škoda, že je tak málo pramenů.

  • @tomhnilka6946
    @tomhnilka69469 ай бұрын

    barbari, varvari, Bavari - po rusky, Bavori.