Dawni Słowianie - historia ludu, który zdominował potężną część Europy | dr Paweł Szczepanik

👉 Zostań Patronem: patronite.pl/radionaukowe
👉 Wesprzyj jednorazowo: suppi.pl/radionaukowe
🎧 Posłuchaj na streamingu: ffm.bio/radionaukowe
🔔 Subskrybuj: / @radionaukowe
🌐 Strona: radionaukowe.pl
👍 Facebook: / radionaukowe
📷 Instagram: / radionaukowe
❌ Twitter: / radionaukowe
🎓 Odwiedź LAMU: / @letniaakademiamlodych...
🎬 Zobacz więcej: • Radio Naukowe poleca
📩 Kontakt: kontakt@radionaukowe.pl
U szczytu swojej potęgi Słowianie zasiedlali ponad jedną trzecią Europy. Zajmowali tereny na wschód od Łaby (Słowianie Połabscy), na wschód od Adriatyku, mieszkali na terenie Grecji. Pojawili się po okresie wielkiej wędrówki ludów, czyli pod koniec V i na początku VI wieku. O ich (naszym!) pochodzeniu rozmawiam dziś z dr. Pawłem Szczepanikiem z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.
Jak ogromna większość ludów europejskich, Słowianie wywodzą się z kultury praindoeuropejskiej. Rozprzestrzenienie się na większy obszar Europy, w tym tereny współczesnej Polski, zaczęło się prawdopodobnie z Naddnieprza (prawdopodobnie, bo dyskusje wciąż trwają, o czym szczegółowo mówimy w odcinku).
Skąd ten sukces? Przedstawiciele tzw. kultury kijowskiej pojawili się na terenach częściowo zdepopulowanych przez zmiany klimatyczne, spowodowany nimi gwałtowny spadek plonów i plagi chorób, w momencie, kiedy mieszały się tu wpływy różnych kultur. Niektóre obszary były wprost wyludnione, na innych pojawienie się słowiańskiej ludności mogło wręcz pomóc w przetrwaniu pozostałym. - Trzeba podkreślić, że to, co przynieśli ci wcześni Słowianie ze Wschodu, to jest bardzo prymitywna kultura materialna, która wydaje się, że doskonale odpowiadała tym trudnym warunkom życia - mówi dr Szczepanik.
Niestety, nie mamy do dyspozycji do słowiańskich pisanych źródeł przedchrześcijańskich. - Runy słowiańskie to jest totalny wymysł, taki fantazmat, nie mamy do czynienia z takimi zabytkami. I to nie dlatego, że ich nie znaleźliśmy, że one może się znajdą czy coś takiego. Po prostu Słowianie posługiwali się słowem - podkreśla archeolog.
Nieco informacji znajdujemy w źródłach pisanych innych kultur, np. w Bizancjum. Aczkolwiek pisano o nich głównie jako o ludzie dzikim i brutalnym. - Zauważenie Słowian przez kronikarzy rzymskich sugeruje, że musieli oni odgrywać istotną rolę - zauważa przy tym dr Szczepanik. Na pewno Słowianie handlowali z przedstawicielami innych kultur, sprzedawali m.in. nadwyżki ogromnych bogactw naturalnych: futra, miód, wosk, bursztyn.
Mieszkano w drewnianych półziemiankach, zaś zmarłych głównie palono. Zachowane źródła materialne sugerują, że żyli w ustroju demokracji wojennej: pojawiały się wśród nich elity (zachowały się np. charakterystyczne, dość wyszukane ostrogi), które przejmowały władzę w okresie wojny. Prawdziwe fortuny i idący za nimi rozkwit wzięły się jednak z innego źródła. Ilość znalezionego na terenie Polski arabskiego srebra z okolic IX-X wieku wskazuje, że zręby polskiej państwowości postawiono… na zarobkach z handlu niewolnikami. - Słowianie z Wielkiej Morawy byli po prostu łowcami i handlarzami niewolników - opowiada mój gość. Na terenie Pragi znajdował się największy targ niewolników w średniowiecznej Europie, a Słowianie (również Polanie i Mieszko I) powszechnie sprzedawali do kalifatów arabskich innych Słowian, chociaż najpewniej nie własną lokalną ludność. Co ciekawe, niektórzy słowiańscy niewolnicy zrobili spore kariery!
W odcinku usłyszycie też, jakie ślady po Słowianach zachowały się w Skandynawii (nie były to wyprawy pokojowe), czy dogadalibyśmy się z Prasłowianami (to bardzo prawdopodobne), czy Biskupin jest słowiański (skomplikowane) i dlaczego wojownicy mogli walczyć nago.
POLECAMY INNE MATERIAŁY:
• Radio Naukowe - Wszyst...
• Fizyka
• Biologia
• Astronomia
00:00 - 01:10 Wstęp
01:10 - 7:39 Skąd wzięli się Słowianie?
7:39 - 14:05 Co łączy Słowian, Starożytnych Rzymian i Hindusów?
14:05 - 22:26 Europejskie początki Słowian
22:26 - 29:20 Autochtonizm Polski i społeczne zainteresowanie pochodzeniem Słowian
29:20 - 38:10 Naddnieprze - kolebka Słowian i wielka wędrówka ludów
38:10 - 41:48 Co Rzymianie myśleli o Słowianach?
41:48 - 50:55 Jak wyglądały osady wczesnosłowiańskie?
50:55 - 58:38 Styczność z innymi kulturami i niewolnictwo
58:38 - 1:00:25 Czym handlowali Słowianie?
1:00:25 - 1:09:55 System wartości, rytuały i system społeczny
1:09:55 - 1:17:50 Czy Słowianie znali pismo?
1:17:50 - 1:27:09 My Słowianie?
🧠 Radio Naukowe - włącz wiedzę! 🧠
#RadioNaukowe #KarolinaGłowacka🎬

Пікірлер: 682

  • @RadioNaukowe
    @RadioNaukoweАй бұрын

    Hej, muszę Wam powiedzieć, że coraz bardziej zakochuje się we wczesnym średniowieczu :) A Wam jak się podobało? Obejrzelibyście serial o Słowianach? :) Druga część rozmowy z dr Pawłem Szczepanikiem, ta o wierzeniach dawnych Słowian, w najbliższych tygodniach. Pamiętajcie też o archiwum Radia Naukowego. Tu chyba najbardziej polecam odcinek o Wikingach: Wikingowie - kim tak naprawdę byli legendarni wojownicy z północy? | prof. Jakub Morawiec kzread.info/dash/bejne/g2eJqcSElruYlKQ.html A także całą playlistę historyczną: kzread.info/head/PLTld5jYla5hYGJWBUnKqh15LLUbkhcR93 Miłego słuchania! Karolina

  • @magiazwiejskiejchaty

    @magiazwiejskiejchaty

    Ай бұрын

    To zapraszamy na festiwale. Ubiór mogę uszyć :)

  • @andrzejmarczuk4054

    @andrzejmarczuk4054

    Ай бұрын

    Bardzo ciekawy wywiad, czekam na wyniki badań naukowych z wykorzystaniem odnalezionego DNA i chciałbym, żeby w interpretacji nie było wątków "politycznych" tylko faktyczne dzieje ludzi.

  • @krzysztofszumio6431

    @krzysztofszumio6431

    Ай бұрын

    Jestem jak najbardziej za. Tylko przydałaby się moderacja komentarzy, już się tu zaczął wysyp turbosłowiańskich trolli. Rzeczowe dyskusje z tymi ludźmi nie mają sensu i oni tylko niepotrzebnie zaśmiecają sekcję komentarzy.

  • @ilcattivo13

    @ilcattivo13

    Ай бұрын

    Oczywiście, że się podobało, że obejrzałbym (tylko żeby nie wyglądali jak Apacze ze "Starej Baśni") i że czekam na druga część :) Tylko tak właściwie, to kiedy się owo wczesne średniowiecze zaczęło? Bo jeśli mowa o 476 r. n.e., to na kanale profesora Gościwita Malinowskiego ustaliliśmy już (znaczy, ja ustaliłem, ale jakoś nikt nie oponował, więc to już powinno trafić do podręczników :D), że to bardziej czasy Dżumy Justyniana (VI - VIII wiek). Co do samych Słowian, to profesor tyle podcastów na ten temat opublikował, z odniesieniem do pisanych źródeł historycznych (w końcu co filolog klasyczny, to filolog klasyczny), że w tym V wieku, to już Słowianie od kilku pokoleń mogli tu być. Przy okazji - to, że jeszcze w Radiu Naukowym nie pojawił się profesor Malinowski, mój ulubiony profesor udzielający się w "Internetach", to normalna zdrowa granda ;)

  • @ilcattivo13

    @ilcattivo13

    Ай бұрын

    @@krzysztofszumio6431Pojawiali się też u profesora Gościwita Malinowskiego, ale nie wytrzymali śmiechu krytyki ;)

  • @rozabednarski7391
    @rozabednarski7391Ай бұрын

    Corka Mieszka I - byla matka jednych z pierwazych kroli angielskich. Byla matka Knuta II. - Ciekawa historia, moze kiedys pani Karolina doda historie naszej ksiazniczki Syngrydy (Swietoslawy) do swoich bardzo ciekawych podkastow. Dziekuje za ten odcinek, szalenie ciekawy.

  • @magorzatap.4739

    @magorzatap.4739

    Ай бұрын

    Zdaje się, że słyszałam o nich w podcastach na kanale @Stało się!

  • @adamsieben4410

    @adamsieben4410

    Ай бұрын

    A ja o tym słyszałem w tok FM , zaiste, temat godny zgłębienia

  • @hamer5336

    @hamer5336

    Ай бұрын

    No właśnie prawie na 100% nie Świętosława :) To utarty błąd który już się ugruntował. Ale tak powiązania rodzinne z Piastami były bezsprzeczne.

  • @Vladymir_Putin

    @Vladymir_Putin

    26 күн бұрын

    słyszałem kiedyś śląską piosenkę, że po kawie knut mo glans.

  • @grzegorzlagut8917

    @grzegorzlagut8917

    25 күн бұрын

    Ale ojciec był Duńczykiem

  • @Grzegorz2109
    @Grzegorz2109Ай бұрын

    Rozmnożyłem wegetatywnie (ukorzeniłem pęd) najstarsze drzewo w Europie. Jest to cis pospolity z Fortingall w Szkocji. Miałem do dyspozycji tylko 4 małe gałązki, 2 obumarły a 2 wypuściły korzenie i żyją. Gdy na nie patrzę i pomyślę, że ich DNA ma ponad 3000 lat i jest minimum 1000 lat starsze od Jezusa sam w to nie dowierzam. Gdy cis z Fortingall kiełkował, nikt nie miał pojęcia o tym, że powstanie kiedyś nasze państwo nad Wisłą. Nikt nawet nie sądził, że powstanie Cesarstwo Rzymskie. To daje do myślenia ...

  • @bambucza001

    @bambucza001

    Ай бұрын

    lol

  • @frofrofrofro900

    @frofrofrofro900

    Ай бұрын

    Skad to miales?

  • @Grzegorz2109

    @Grzegorz2109

    Ай бұрын

    @@frofrofrofro900 W 2022 koleżanka tam była. Wiedziała, że interesuję się dendrologią i zadzwoniła do mnie będąc w Fortingall przy tym drzewie. Strasznie wiało i zapytałem czy przypadkiem wiatr nie ułamał jakiejś gałązki. Znalazła ich 4, małe, nieciekawe. Przywiozła je do Pl i natychmiast wysłała kurierem do mnie. Z 4 ukorzeniły się 2 co uważam za bardzo przyzwoity wynik.

  • @ewaszatrowska5896

    @ewaszatrowska5896

    Ай бұрын

    Podziwiam Niech rosnie Wszystkiego dobrego na Święta Wielkanocne ❤

  • @maxblitz2385

    @maxblitz2385

    Ай бұрын

    To tak każdy oglądający najstarsze drzewo w Europie może sobie oberwać 4 gałązki?

  • @LodoCatable
    @LodoCatableАй бұрын

    Skończyłam Slawistykę, nawet samo studiowanie historii gramatyk naszych języków jest w stanie nam coś powiedzieć o przemieszczeniu się ludności 😃

  • @Mysteries-of-Slavic-Folklore

    @Mysteries-of-Slavic-Folklore

    Ай бұрын

    Rewelacja czy ma Pani prace ktore mozna poczytac ?

  • @LodoCatable

    @LodoCatable

    Ай бұрын

    @@Mysteries-of-Slavic-Folklore niestety nie :( mogłabym poszukać, natomiast wtedy bazowałam głównie na notatkach z wykładów

  • @Mysteries-of-Slavic-Folklore

    @Mysteries-of-Slavic-Folklore

    Ай бұрын

    @@LodoCatable Szkoda. Czy caly czas Pani intersuje sie tym tematem ?

  • @monikaw.2053

    @monikaw.2053

    Ай бұрын

    @@Mysteries-of-Slavic-Folklore z tej strony również absolwentka slawistyki :) "Wstęp do filologii słowiańskiej" prof. Moszyńskiego zawsze na propsie :) Do tego gramatyki SCS i ewentualnie "Języki słowiańskie" Dalewskiej-Greń (chociaż to polecam mniej, a na pewno nie na początek, bo to suche fakty językowe). Ale Moszyński koniecznie :)

  • @Mysteries-of-Slavic-Folklore

    @Mysteries-of-Slavic-Folklore

    Ай бұрын

    @@monikaw.2053 witam serdecznie

  • @melamela518
    @melamela518Ай бұрын

    Słucham i mam ochotę znowu iść na studia 😆

  • @beatamazur6760
    @beatamazur6760Ай бұрын

    Pani Karolino dziękuję za dwa aspekty.Za umiejętność słuchania wypowiedzi Gościa i za mądre , przemyślane pytania.pozdrawiam😊

  • Ай бұрын

    Bardzo ciekawa rozmowa. Dziękuję zarówno Pani Karolinie, jak i Panu Pawłowi. PS. Tak, odcinek o niewolnictwie byłby niezwykle ciekawy.

  • @user-hu3zd8yc1e

    @user-hu3zd8yc1e

    Ай бұрын

    Cześć Wojtek, widzę że tematy słowiańskie wciagaja

  • @agatastaniak7459

    @agatastaniak7459

    Ай бұрын

    Zdecydowanie. Jeśli już nawet Amerykanie afrykańskieog pochodzenia kręcą filmiki na temat "Słowianie byli białymi niewolnikami" no to naturalnie jest zainteresowanie Słowian własną historią. Poza tym kontekst wojny na Ukrainie i zauważenie, że są różne kraje, których ludność wywodzi się ze Słowian, ale które wydają różnić się kulturą i stosunkiem do tego konfliktu albo które mają różne języki, ale z tej samej rodizny językowej też nakręca zainteresowanie Słowianami. A pytania do Słowian od nie-Słowian dotyczące tego "kim jesteście" albo "dlaczego tacy jesteście" też sprawiają, że także Polacy, ale także Ukraińcy, Białorusini czy anwet Rosjanie w Poslce i na świecie zaczynają drążyć temat Słowian, ich historii, ich kultury, wzajemnych oddziaływań. Śledząc internet to takie dyskusje są już nawet w Korei, Chinach czy Indiach. Na pewno to renesans zainteresowania tą tematyką. Nie mówiąc o tym, że były też dyskusje "na ile słowiański jest Wiedźmin" ;-) @@user-hu3zd8yc1e

  • @Vetiver999
    @Vetiver999Ай бұрын

    Świetny odcinek, proszę o więcej 😊. Zaświaty Słowian to musi być fascynujący temat!

  • @karolw.5208
    @karolw.5208Ай бұрын

    Pani Karolino, jak zwykle przyjemnosc dla mozgu po raz 191!

  • @andrzejmarczuk4054
    @andrzejmarczuk4054Ай бұрын

    No nie, przecież już mamy bohaterów: Kajko i Kokosz, Lubawa i Mirmił ;-)

  • @vlad1209palovic

    @vlad1209palovic

    Ай бұрын

    No i Miluś - obrońca grodu, który był najprawdopodobniej pierwowzorem smoka wawelskiego. 🙂

  • @ZdzichaJedziesz

    @ZdzichaJedziesz

    Ай бұрын

    No właśnie. Że też do tej pory nie doczekali się pomnika 😄

  • @vlad1209palovic

    @vlad1209palovic

    Ай бұрын

    @@ZdzichaJedziesz Miluś już ma, ale pod "pseudonimem artystycznym". 🙂

  • @czejenrushovic8763

    @czejenrushovic8763

    Ай бұрын

    Na swaroga!nie inaczej!

  • @3yearwinter
    @3yearwinterАй бұрын

    W temacie kontaktów słowiańsko-skandynawskich to niedawno Jakub Jagodziński wydał książkę "Goście, kupcy, osadnicy". Pięknie wydana, choć bywa ciężka w odbiorze bo to jednak pozycja naukowa i to bardziej niż mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka. Ale i tak polecam zainteresowanym.

  • @ggnagognagoma2462

    @ggnagognagoma2462

    Ай бұрын

    W temacie kontaktów wiele mówi imię właściciela studni od którego Odyn utargował mądrość. Zwie się Mimir 😇, miano to wg "naukofcóf" pochodzenie ma nieznane 😁😂😂😂😂🤣🤣🤣🤣🤣

  • @marcelcieslik7978
    @marcelcieslik7978Ай бұрын

    Powoduje Pani uśmiech na mojej twarzy zawsze gdy pojawia się odcinek ❤ Dziękuję 😊😊

  • @lipkersonq

    @lipkersonq

    Ай бұрын

    Q😊

  • @KrystynaR67
    @KrystynaR67Ай бұрын

    Cudna rozmowa! Dziękuję bardzo.

  • @agatastaniak7459
    @agatastaniak7459Ай бұрын

    Czekam na odcinek o wierzeniach słowiańskich. Śledząc właśnie dyskusje o...topieniu Marzanny. A to przecież pamiątka po kulcie słowiańskiej bogini. I warto pociągnąć wątek Słowianie/ Piastowie a ...handel ludźmi. Ten wątek pojawia się np. w książce autorstwa Kamila Janickiego " Żelazne Damy". Ciekawy jest też wątek- Słowianie a Celtowie czy Słowianie, a Wikingowie. Bo w mitach Wikingów są legendy o siedzibie Wikingów pochodzenia słowiańskiego. Na pewno zainteresowanie ludzi takimi wątkami jest. Badaczy, którzy się tym interesują też się znajdzie.

  • @ggnagognagoma2462

    @ggnagognagoma2462

    Ай бұрын

    Janicki to na sensacji buduje swój sukces, mamy wiele nazw wsi typu pomorzany etc. gdzie osadza się jeńców czy brańców za Piastów. Czemu nie zostali wystawieni na rynek praski. Bo daleko . To CZEMU NIE ZNAMY LOKALIZACJI BLIŻSZEJ targowiska ludźmi? Dla mnie to brednie wspólne z "prawnym" niewolnictwem chłopów

  • @joannakusak6498
    @joannakusak6498Ай бұрын

    Czekam z niecierpliwością na drugą część wywiadu. Co do lechitów to mam wrażenie że to nie tylko kwestia kompleksów ale także mitu Polski jako wielkiego kraju, przedmurza Europy i jakiejś takiej próby dorzucenia sobie do ego narodowego.

  • @talostulkas

    @talostulkas

    20 күн бұрын

    Wie Pani, jakoś w dobie wielkiego kryzysu, np. Francuzi nie porzucili fascynacji Rolandem, a Niemcy Nibelungami😉 Niektórzy żyją we wsydzie przed dumą z własnej kultury.

  • @MP-pm2ow
    @MP-pm2owАй бұрын

    Świetny odcinek... Ale to standard Radia Naukowego. Chyba trochę dłuższy niż zazwyczaj , co bardzo mi pasuje. A zapowiedź kontynuacji rozmów z prof. Szczepanikiem przyjmuję z radością. Bardzo dziękuję!

  • @dziadydziady
    @dziadydziadyАй бұрын

    Temat handlu niewolnikami na naszych ziemiach w epoce przed piastowskiej byłby fascynujący a zupełnie zostawiony. Opowiadał o nim choćby profesor Buko w kontekście powstawania państwa Mieszka (miejsca przechowywania dużej ilości ludzi). Choć od razu trzeba sobie powiedzieć, że dość kontrowersyjny ze względu na jednoznaczną i bynajmniej nie chwalebną w nim rolę kupców żydowskich. Można tym tematem pobudzić emocje zarówno antysemitów (no tak, od zawsze to samo panie) jak i filosemitów (nooo to nie jest możliwe). Abstrahując od oburzenia "jak to nasi Piastowie ludźmi handlowali??". Temat świetny, tylko wymaga zostawienia na boku współczesnych miar etycznych.

  • @ilcattivo13

    @ilcattivo13

    Ай бұрын

    Na kanale profesora Gościwita Malinowskiego znajdziesz więcej na ten temat. Choć nie jako jeden zamknięty odcinek, a raczej jako część materiału w kilku odcinkach.

  • @Bajaos

    @Bajaos

    Ай бұрын

    A dlaczego byłby ciekawy ? Szukanie wszędzie kolonializmu na siłę ? Handel niewolnikami był w tamtych czasach powszechnie w dużej ilości kultur.

  • @dziadydziady

    @dziadydziady

    Ай бұрын

    Ciekawy bo zdaje się nie doczekaliśmy poważnego opracowania w popularnonaukowej przestrzeni. To nie o bajki o kolonializmie idzie tylko historyczny rzut na fascynujący przepływ mas ludzkich. Ale co ja sie tu będę produkował @@Bajaos

  • @Bajaos

    @Bajaos

    Ай бұрын

    @@dziadydziady takie opracowania teraz w modzie. Na pewno coś znajdziesz.

  • @mmgs1148

    @mmgs1148

    Ай бұрын

    ​@@Bajaos to nie jest szukanie kolonializmu, po prostu nie mówi się o tym na historii. O wiele ciekawszy moralnie jest handel niewolnikami wspierany przez biskupów i tu można szukać połączeń z kolonializmem, bo religia była częścią budowania mentalności "dobrego niewolnika", byli oni nawracani i dodatkowo dostawali okrojona wersję biblii, bez fragmentów które mogłyby jakoś nawiązywać do wolności w swojej interpretacji. Oczywiście obecnie kościół jest przeciwny niewolnictwu, więc co ze świętymi takimi jak Wojciech, którzy je popierali i uznawali za w najlepszym wypadku moralnie neutralne? To jest temat kontrowersyjny, a nie temat handlu niewolnikami przez piastów

  • @leonschwichtenberg9329
    @leonschwichtenberg9329Ай бұрын

    Super rozmówca. Czekam z niecierpliwością na zapowiedziane następne spotkanie.

  • @pawmal1988
    @pawmal1988Ай бұрын

    Uwielbiam takie materiały 😅 Wystarczy w tytule zawrzeć slowo "Słowianie" a komentarze dostarczają tyle rozrywki 😅

  • @maciejskonieczny8541
    @maciejskonieczny854113 күн бұрын

    Gdy spojrzymy na mapę Europy pod względem językowo-narodowym ukazuje nam się transmigracja i napływ idący niewątpliwie od największego pomostu jakim jest ściana wschodnia po Ural i tak do Europy wchodzili Celtowie i Italikowie , ludy iberyjskie i hellenistyczne , ludy trackie i ugrofińskie oraz germańskie . Na samym końcu z tego pnia indoeuropejskiego wyłaniają się Bałtowie i Słowianie będąc w spólnym etnosie geograficznym . Najbardziej prawdopodobnym powodem wyjścia etnosu słowiańskiego był wybuch wulkanu na wyspach Indonezji w 526 r. Walka o przetrwanie na lepszych terenach , które dały Słowianom mnogość np. Goplanie na Kujawach a ta mkohosć fundament do zaczynu państw narodowych !

  • @kirenak1
    @kirenak1Ай бұрын

    Niesamowity odcinek. Ciarki na plecach mam po wysłuchaniu. Więcej i więcej takiej tematyki proszę :)

  • @AnnaBien-pl6wz
    @AnnaBien-pl6wzАй бұрын

    Przeciekawy temat. My niestety żyjemy bardziej w tradycji greckiej czy rzymskiej niż naszej rodzimej. Dziękuję i proszę o więcej 👍

  • @MagnusGr

    @MagnusGr

    Ай бұрын

    Uczymy się o Grekach i Rzymianach z powodu, tego, że nie do końca rozumieli byśmy własną historię i literaturę, zwłaszcza tej z czasów I RP.

  • @obywateltomasz2914
    @obywateltomasz2914Ай бұрын

    To co nieznane, budzi naszą ciekawość i fantazję. Niestety ten owoc okazuje się zatruty, bo ogromne pokłady naszej ciekawości mogą zostać niezaspokojone na zawsze. Ach, jaka szkoda, że nasi słowiańscy przodkowie nie zostawili za sobą pisma. Tyle bajecznie fascynującej historii ludów i plemion przepadło na zawsze. A przecież chwila refleksji musi prowadzić do konkluzji, że to co łaskawie wyłoniło z mroków historii, miało za sobą równie długą historię, zakrytą przed nami. Mieszko I nie zbudował swojej domeny od zera, nie wymyślił od zera kultury, zasad, czy form organizacji społecznej i gospodarczej, na których utworzył swoje władztwo. To istniało przed nim i powstawało, ewoluowało przez dekady i wieki. Moze dwa wieki przed Mieszkiem, podobny mu, lecz mniej pomyślny wódz już prawie stworzył, a może n krótki czas stworzył państwo na tym samym obszarze? Ach...!

  • @marekrejko
    @marekrejkoАй бұрын

    Maďari, majú síce iný jazyk, avšak ich DNA je prakticky rovnaké ako okolitých národov, takže, jazyk/kultúra a biológia často nejdú ruka v ruke a história zdá sa bola komplikovanejšia, viac prepletená, než sa nám to zdá, či ako hovoria rôzne národné/etnické mýty.

  • @GandalfOfRivia

    @GandalfOfRivia

    Ай бұрын

    Kolega ze Słowacji?

  • @aleksandershkurenko2468

    @aleksandershkurenko2468

    Ай бұрын

    Racja! Bo większość Węgrów to słowianie z narzuconą im przez najeźdźców kulturą i językiem.

  • @bartekgorszy4715

    @bartekgorszy4715

    Ай бұрын

    Przeczytałem i zrozumiałem to bez tłumaczenia. :)

  • @jerzyduma7150

    @jerzyduma7150

    Ай бұрын

    Nie ulegli slawizacji zachowując język, inaczej niż Bułgarzy.

  • @aleksandershkurenko2468

    @aleksandershkurenko2468

    Ай бұрын

    @@jerzyduma7150Ma Pan rację! I "zwęgrzyli" okolicznych słowian.

  • @Reech89
    @Reech89Ай бұрын

    Przeciekawy i wciągający odcinek! Wiele nowych, interesujących informacji, a sama rozmowa poprowadzona w świetnym tempie.

  • @Widsith83
    @Widsith83Ай бұрын

    Bardzo ciekawy temat. Dziękuje👍👏

  • @Dariusz-gx2cw
    @Dariusz-gx2cwАй бұрын

    Dzięki za Radio za każdy temat I za wszystkie razem.

  • @agaagusia4726
    @agaagusia4726Ай бұрын

    Materiału na scenariusz nie trzeba daleko szukać. "Stara baśń" Kraszewskiego, przepiękna, baśniowa i bardzo słowiańska.

  • @BeataBookworm

    @BeataBookworm

    Ай бұрын

    I wyssana z palca 😉

  • @agaagusia4726

    @agaagusia4726

    Ай бұрын

    @@BeataBookworm Bo to nie jest powieść historyczna. To baśń właśnie🥰

  • @leontynaleontyna8732
    @leontynaleontyna8732Ай бұрын

    Dziękuję za ciekawy temat pozdrawiam

  • @marcinkrzyzynski5894
    @marcinkrzyzynski5894Ай бұрын

    Wysłuchane Dzięki Pozdrawiam Turbo Słowianie Turbo Karolina

  • @TomGuideKrakowPoland
    @TomGuideKrakowPolandАй бұрын

    dziękuję za Materiał

  • @Crovaify
    @CrovaifyАй бұрын

    Nigdy nie rozumiałem dlaczego te dwie główne teorie maja byc ze soba sprzeczne. Najbardziej prawdopodobne wydaje sie to, że słowianie powstali z wymieszania się ludzi stad z ludnościa ze wschodu.

  • @Mmm-tt7ye

    @Mmm-tt7ye

    Ай бұрын

    Chyba Polacy z tego powstali. Wiadomo, że jak jakaś społeczność się przenosi, to zawsze pewna grupa zostaje na starych śmieciach. Czyli jesteśmy po części potomkami Germanów, tak jak Niemcy są po części potomkami Słowian Połabskich 😁

  • @pawmal1988

    @pawmal1988

    Ай бұрын

    Tylko że to niedorzeczne bo Słowianie byli też Bałkanach i nawet nie musieli przechodzić przez Polskę.

  • @BeataBookworm

    @BeataBookworm

    Ай бұрын

    ​@@pawmal1988 Dotarli na Bałkany przez tereny obecnej Mołdawii

  • @aleksanderwassilew8548

    @aleksanderwassilew8548

    11 күн бұрын

    @@pawmal1988 czy byli? Ślad językowy? - to słaby argument... Jeżeli było ich ":wybrane" jednostki, jak sugerowano w wykładzie, to jak wpłynęli na cały obszar ne mając TV, szkół i państwa??

  • @pawelpalo
    @pawelpaloАй бұрын

    Wspaniały odcinek. Dziękujemy

  • @augustsaby5457
    @augustsaby5457Ай бұрын

    kiedy słucham pani wywiadów czuję się jak basista z piosenki ..jesteśmy na wczasach''.

  • @anetaburska3078
    @anetaburska3078Ай бұрын

    Ale super zapowiedź kolejnego odcinka o wierzeniach słowiańskich. Już się nie mogę doczekać!

  • @piotr8090
    @piotr8090Ай бұрын

    Odcinki się wydłużają 😁 rewelacja

  • @infernus1963
    @infernus1963Ай бұрын

    A może warto byłoby sfilmować "Sagę o jarlu Broniszu"? Niby to już panowanie Chrobrego, ale materiał na film przygodowy odwołujący się do czasów historyczny chyba całkiem niezły.😊😊 A książki Elżbiety Cherezińskiej też mogłyby nieźle prezentować się na ekranie.

  • @smartinertiarc3039
    @smartinertiarc3039Ай бұрын

    W zeszłym roku napisałem pierwszy draft powieści o Słowianach, o walce dobra z dobrem w czasach PRL. Bliżej temu do klimatu Wiedźmina i dialogów w stylu Tarantino, ale jednak o Słowianach. Teraz pracuję nad poprawkami więc trzymajcie kciuki.

  • @tomaszbeben6951
    @tomaszbeben6951Ай бұрын

    Super podcast 😊 Dziękuję tak zwyczajnie, tak po prostu 🤝

  • @syfonek64
    @syfonek64Ай бұрын

    Pieszczoszek ten Pan doktor. Świetne.

  • @marcinusiak2150
    @marcinusiak2150Ай бұрын

    Cudowna audycja. Dziękuję 😊

  • @KM769
    @KM769Ай бұрын

    Gościwit Malinowski właśnie wypuścił film: Jakim językiem mówiono w Biskupinie, hipotetyczne etnosy kultury łużyckiej. Morał: na pewno nie był to słowiański ani germański, których wtedy nie było. Najbardziej prawdopodobny jakiś zaginiony język, być może spokrewniony z proto-celtyckim lub proto-italo-celtyckim (albo ewentualnie proto-bałtyckim).

  • @jegorparnik8736

    @jegorparnik8736

    Ай бұрын

    Mógł być eskimosko patagoński . A Opowiedział o badaniach genetycznych w Tolensee i w Polsce . Chyba pominął bo by narracja o przyjściu Słowian w V wieku upadła z trzaskiem . Okazuje się że ten sam genotyp na tych ziemiach trwa co najmniej od 1300 pne

  • @KM769

    @KM769

    Ай бұрын

    @@jegorparnik8736 Genotyp nie ma nic wspólnego z językiem i kulturą. Przodkowie dzisiejszych Polaków 1300 pne nie mówili po słowiańsku, bo nie było takiego języka.

  • @jegorparnik8736

    @jegorparnik8736

    Ай бұрын

    Podobnie jak ty nie mówisz językiem Reja więc zgodnie z twoją logiką nie jesteś Polakiem bo wtedy nie było języka takiego jakim się ty posługujesz . A znasz staro słowiańsko cerkiewny ? bo ja czystym przypadkiem miałem go na studiach . Mówili tam też coś o ewolucji języków . Ale to pewnie gupie ludzie byli bo wtedy internetu nie było .@@KM769

  • @KM769

    @KM769

    Ай бұрын

    @@jegorparnik8736 Staro-cerkiewno-słowiański to ponad 2000 lat po 1300 pne. A mówili na studiach, że język jest w genach?

  • @jegorparnik8736

    @jegorparnik8736

    Ай бұрын

    JPRD człowieku język podobnie jak kultura tworzył się i rozwijał na przestrzeni wieków nikt tego w teczce nie przyniósł ci ludzie którzy tam mieszkali nie wiedzieli że są Słowianami dopóki nie nadszedł czas że sami się tak nazwali badania genetyczne udowodniły autochtoniczną teorię pochodzenia ciągłość wielowiekową . To Niemieccy uczeni forsowali tezę o przyjściu Słowian ze wschodu . Pomyśl dlaczego@@KM769

  • @zielonookametalowa1777
    @zielonookametalowa1777Ай бұрын

    ....jeszcze na pudle-trzecia.pozdrawiam słuchających

  • @mn27ka
    @mn27kaАй бұрын

    Bardzo ciekawa i ważna rozmowa.

  • @28suchy
    @28suchyАй бұрын

    Proszę pociągnąć temat dlugich włosów wśród władców i mocy w nich zawartej i tego ze Słowianie nie lubieli jak ktoś nimi rządzi, zwłaszcza swój

  • @olowrohek9540
    @olowrohek9540Ай бұрын

    Dzieki za material 👌

  • @tomaszzur792
    @tomaszzur792Ай бұрын

    Świetny temat, świetny odcinek, świetny gość; dziękuję.

  • @lechosawjocz776
    @lechosawjocz776Ай бұрын

    Mój komentarz chyba znikł (może przez link do zewnętrznego źródła), więc piszę jeszcze raz. Jeżeli chodzi o pochodzenie Indoeuropejczyków, to chciałbym zwrócić uwagę na dość świeży tekst "Language trees with sampled ancestors support a hybrid model for the origin of Indo-European languages" opublikowany w Science, którego jestem skromnym współautorem :)

  • @Mysteries-of-Slavic-Folklore

    @Mysteries-of-Slavic-Folklore

    Ай бұрын

    Witam czy mozna prosic o link ?

  • @lechosawjocz776

    @lechosawjocz776

    Ай бұрын

    @@Mysteries-of-Slavic-Folklore Niestety YT kasuje moje komentarze z linkiem. Proszę wrzucić tytuł do wyszukiwarki, znajduje od razu.

  • @omszaek1783
    @omszaek178312 күн бұрын

    Naprawdę mnie zaskoczyło że handel niewolnikami był nawet w tych mniej rozwiniętych kulturach. Jestem ciekaw naszej historii więc czekam na kolejne rozmowy :D

  • @maksymdobry3368
    @maksymdobry3368Ай бұрын

    Zdaje się że Galowie tez walczyli nago i też opisali to Rzymianie .

  • @vlad1209palovic

    @vlad1209palovic

    Ай бұрын

    Właśnie to mnie zastanowiło, bo o rzymskich opisach celtyckich wojowników walczących nago, ciągle można usłyszeć/przeczytać, natomiast o słowiańskich - dopiero tutaj pierwszy raz zwróciło to moją uwagę. I od razu zastanowiło mnie to w aspekcie "wędrówek Celtów po całej Europie" i związanych z tym wzajemnych wpływów międzykulturowych.

  • @micha7797
    @micha7797Ай бұрын

    Gdzie Wielka Lechia i rydwany z welociraptorami?

  • @maciejlubanski605

    @maciejlubanski605

    Ай бұрын

    Na kanale Franca Zaleskiego 😂😂😂

  • @olalewandowska6362
    @olalewandowska6362Ай бұрын

    Ten głos, ta elokwencja...Pani Karolinko! Podziwiam i dziekuję ❤

  • @TheMalasa
    @TheMalasaАй бұрын

    Jak zawsze swietny material. Uwielbiam was sluchac

  • @sowazezowata5566
    @sowazezowata5566Ай бұрын

    Serial o słowianach - dobry pomysł! Tylko trzeba by uważać komu się powierzy produkcję bo na koniec dnia mogłoby się okazać, że dawni słowianie byli czarni.

  • @donpedro9590

    @donpedro9590

    Ай бұрын

    Już jeden serial istnieje z elementami fantastyki, produkcji słowacki-ukraińskiej Słowianie płomień mocy.

  • @flutterhuggeruniverse6944

    @flutterhuggeruniverse6944

    2 күн бұрын

    W zasadzie blond-włosy, jasna skóra i niebieskie oczy to chyba cecha ugrofińska. Po prostu Indoeuropejczycy (w tym Bałtosłowianie) wchłonęli DNA innych ludów. Oryginalnie mieli ciemne włosy, oczy i delikatnie ciemniejszą karnację niż przeciętny współczesny Europejczyk.

  • @krzysztofch.1796
    @krzysztofch.179616 күн бұрын

    Pan Doktor wymiata. Merytorycznie i stylistycznie.

  • @myczycz
    @myczyczАй бұрын

    Odcineczek klasa! Głupio się przyznać, ale nie wiedziałam, że Biskupin nie jest słowiański.

  • @krzysztofszumio6431

    @krzysztofszumio6431

    Ай бұрын

    Miałaś pełne prawo nie wiedzieć. Długo utrzymywała się narracja, zgodnie z autochtoniczną teorią pochodzenia Słowian, że jest słowiański. Tą teorię mocno wspierały peerelowskie władze (w dużej mierze z powodów politycznych i tożsamościowych), uczono tego w szkołach i u wielu ludzi taka wersja się właśnie zakodowała.

  • @cehaem2

    @cehaem2

    Ай бұрын

    @@krzysztofszumio6431 Tak bylo do poznego Gomulki, od czasow Gierka nacisk powoli malal, co powoli przedostawalo sie do podrecznikow szkolnych. Ale badzmy szczerzy - kto pamieta, co w podstawowce slyszal o Biskupinie.

  • @krzysztofszumio6431

    @krzysztofszumio6431

    Ай бұрын

    Z kilkoma seniorami o tym rozmawiałem i o dziwo wszyscy pamiętali te szkolne czasy. Ale to może tylko moje anecdata i na szerszej próbie wyszłoby, że ludzie tylko jakoś tak ogólnie kojarzą że Biskupin = Słowianie, nie bardzo wiedząc skąd takie skojarzenia. U części z nich mogą też pobrzmiewać echa turbolechickiej propagandy. Jest jej tyle w Internecie, że nawet jak ktoś nie interesuje się historią, to prędzej czy później na nią trafi i coś się może "przykleić". Jak widać na tym przykładzie, co dla nas pasjonatów historii jest truizmem, to dla niepasjonatów (albo świeżo upieczonych entuzjastów) już niekoniecznie i warto co jakiś czas wracać do tematu Biskupina.

  • @ZdzichaJedziesz
    @ZdzichaJedzieszАй бұрын

    Genetycznie to wszyscsy jesteśmy do siebie bardzo podobni w Europie Środkowej, Niemców i Węgrów nie wyłączając. 😁

  • @Osotogari1992

    @Osotogari1992

    Ай бұрын

    bardziej do Hindusów

  • @ZdzichaJedziesz

    @ZdzichaJedziesz

    Ай бұрын

    @@Osotogari1992 do nich to raczej Cyganie

  • @michal3141

    @michal3141

    Ай бұрын

    Oczywiście. Jesteśmy na pewnym continuum genetycznym.

  • @ZdzichaJedziesz

    @ZdzichaJedziesz

    Ай бұрын

    @@michal3141 bzdura. W Europie środkowej jesteśmy do siebie bardzo podobni genetycznie, nawet od szympansów różni nas nie całe 2 % genów 😁

  • @michal3141

    @michal3141

    Ай бұрын

    @@Osotogari1992 Pewnie pijesz do słynnej haplogrupy R1a, ale tu należy poczynić dwa zastrzeżenia. Haplogrupa chromosomu Y dotyczy tylko niewielkiej części genomu (mniej niż 1%) i dziedziczenia w linii męskiej. Po drugie R1a rozdzieliło się jakieś 6000 lat temu na wariant który występuje bardziej w Europie i wariant indo-irański. To że spora część Słowian ma haplogrupę R1a nie oznacza że jesteśmy bardziej podobni genetycznie do Irańczyków i Indusów, którzy też mają tą grupę tylko zupełnie inny jej podwariant. Jako Polacy jesteśmy najbardziej podobni genetyczni do naszych sąsiadów włączając w to Słowian czyli Słowaków, Białorusinów, Ukrainców, Rosjan, Czechów, ale też jesteśmy bardzo podobni do ludów niesłowiańskich jak Niemców, Węgrów, Bałtów itd.

  • @Marta_Less
    @Marta_LessАй бұрын

    Słowianie. Od pewnego czasu temat, w który się wkręciłam. Tak mało jeszcze wiemy o naszych przodkach. Bardzo dziękuję za tę niezwykle ciekawą rozmowę i proszę o następne. Pozdrawiam🖐

  • @KrzysztofKacperek
    @KrzysztofKacperek24 күн бұрын

    Dziękuję, to była prawdziwa uczta dla moich uszu 🎧👍🙂

  • @pawefornalski5541
    @pawefornalski554127 күн бұрын

    Zwycięzcy piszą historię, także na naszą historię trzeba poczekać. To co opowiada pan dr to interpretacja zwycięzców pogrobowców Rzymu, czyli Watykan, chrześcijaństwo, cesarstwo niemieckie. Także takie to opowieści. Naszą siłą jest słowo tam mieści się nasza historia, dziedzictwo i dusza❤.

  • @MarcinHe
    @MarcinHeАй бұрын

    36:06 dlaczego posiadanie dużych ilości narzędzi żelaznych miałoby utrudniać przetrwaniecw "ciężkich czasach "

  • @jimichedahoo
    @jimichedahooАй бұрын

    Super podkast. Czekam na dalszy ciąg. Niech najpierw to zekranizuje Thorgala.

  • @mariuszmixkolanko
    @mariuszmixkolankoАй бұрын

    Jest Pani najlepsza 😍

  • @sylwiaszymanska4088
    @sylwiaszymanska4088Ай бұрын

    Dzień dobry, kiedy możemy spodziewać się drugiej części na temat religii Słowian? Zapytuję, aby dać znać, że to ciekawy temat i czekam z niecierpliwością. Dziękuję za Pani wysiłki w edukowanie i poszerzanie wiedzy. Pozdrawiam

  • @orangutanus2010
    @orangutanus2010Ай бұрын

    Pan doktor pięknie zaciąga

  • @Arte-Fakt
    @Arte-FaktАй бұрын

    I takich materiałów zdecydowanie brakuje w przestrzeni! Wszędzie wkoło są wikingowie, a o Słowianach tak niewiele

  • @Plejadianka
    @PlejadiankaАй бұрын

    Czekam z niecierpliwością na odcinek o niewolnictwie, bardzo ciekawa zajawka z tej rozmowy się wyłania.

  • @ninamariaDS
    @ninamariaDS15 күн бұрын

    W kwestii serialu, jest jeden, ktory w ramach ciekawostki uwazam warto obejrzec. Słowianie - płomień mocy. Nie jest to poziom wingow, ale patrząc na to, ze to chyba pierwszy serial tej tematyce zrobiony z jakims tam rozmachem - to ja sie dobrze bawilam

  • @macmaz3776
    @macmaz3776Ай бұрын

    Kolejny świetny materiał. Jako humanista (sic!) szczególnie interesują mnie odcinki historyczne. Z niecierpliwością czekam na materiał o słowiańskich mitach i wierzeniach.

  • @Quapcio
    @QuapcioАй бұрын

    Pani Karolino, dziękuję za nietypową rzecz... U wielu twórców internetowych panuje maniera na kalkę z angielskiego "I'm ..." tłumaczone na "Ja jestem ktośtam", "Ja nazywam się..." itd... U Pani zaś 0:30 "Nazywam się Karolina Głowacka" - wiemy, że to akurat Pani się tak nazywa i dziękuję, za korzystanie z podmiotu domyślnego 🙂 Pozdrawiam

  • @doretaodindottir
    @doretaodindottirАй бұрын

    O podcast na temat życia moich przodków ❤ chwała Welesowi i innym Bogom!

  • @patternpl2689
    @patternpl2689Ай бұрын

    Dzień dobry!

  • @WiktorSt.
    @WiktorSt.Ай бұрын

    Dziękuję za odcinek, co do pogan, to sam bym do dzisiaj chętnie handlował. ;p

  • @Streetsam
    @StreetsamАй бұрын

    Super!

  • @owmordejezycy
    @owmordejezycyАй бұрын

    Bardzo ciekawy temat, i faktycznie, dobry serial o tych czasach to byłby hit! Przy okazji, polecam świetną książkę, którą właśnie skończyłem: "Cywilizacja Słowian", Kamil Janicki

  • @maciejniedzielski7496
    @maciejniedzielski7496Ай бұрын

    13:20 A Yamnaya ???

  • @michal3141

    @michal3141

    Ай бұрын

    Dobre pytanie. Do tego dodałbym eneolityczny Khvalynsk i Sredni Stog. Kultury stepu pontyjsko-kaspijskiego. Ekspert chyba średnio zaznajomiony z najnowszą wiedzą naukową w tym temacie.

  • @jacekn8798
    @jacekn879812 күн бұрын

    Niezwykle ciekawa audycja!!

  • @farewell.miss.izabela
    @farewell.miss.izabelaАй бұрын

    świetny materiał! zdecydowanie potrzebuję więcej treści humanistycznych w Radiu Naukowym :)

  • @adamadams9838
    @adamadams9838Ай бұрын

    Pani Karolino, uwielbiam barwę pani głosu.. 🙂

  • @AnnaJ517
    @AnnaJ517Ай бұрын

    Były też głosy, że Biskupin był celtycki. Kulturę łużycką w Biskupinie kojarzą z Ilirami np. Ludy indoeuropejskie

  • @AnnaJ517

    @AnnaJ517

    Ай бұрын

    Rzym powstał z osady prostych pasterzy (osada do 750 p.n.e.), założony w 753 r. p.n.e. Biskupin - osada, potem gród obwarowany w 748 p.n.e. lub 738 p.n.e. (Datowanie dendrochronologiczne z lat 90- tych XX w. - połowa dębów na budowę z 748 p.n.e.) (Datowanie użytych dębów 747 - 722 p.n.e.) (por. WiŻ 1998 i in.) Garncarstwo, tkactwo (tkaniny barwione), kowalstwo, hutnictwo, destylacja drewna (klej, konserwant, lek na skórę)... Muzeum. Rezerwat. W Biskupinie w końcu l. 70- tych XX w. w niektórych grodzonych chatach mieszkali ludzie

  • @AnnaJ517

    @AnnaJ517

    Ай бұрын

    Rzym powstał z osady prostych pasterzy (osada do 750 p.n.e.), założony w 753 r. p.n.e. Biskupin - osada, potem gród obwarowany w 748 p.n.e. lub 738 p.n.e. (Datowanie dendrochronologiczne z lat 90- tych XX w. - połowa dębów na budowę z 748 p.n.e.) (Datowanie użytych dębów 747 - 722 p.n.e.) (por. WiŻ 1998 i in.) Garncarstwo, tkactwo (tkaniny barwione), kowalstwo, hutnictwo, destylacja drewna (klej, konserwant, lek na skórę)... Muzeum. Rezerwat. W Biskupinie w końcu l. 70- tych XX w. w niektórych grodzonych chatach mieszkali ludzie

  • @AnnaJ517

    @AnnaJ517

    Ай бұрын

    Rzym powstał z osady prostych pasterzy (osada do 750 p.n.e.), założony w 753 r. p.n.e. Biskupin - osada, potem gród obwarowany w 748 p.n.e. lub 738 p.n.e. (Datowanie dendrochronologiczne z lat 90- tych XX w. - połowa dębów na budowę z 748 p.n.e.) (Datowanie użytych dębów 747 - 722 p.n.e.) (por. WiŻ 1998 i in.) Garncarstwo, tkactwo (tkaniny barwione), kowalstwo, hutnictwo, destylacja drewna (klej, konserwant, lek na skórę)... Muzeum. Rezerwat. W Biskupinie w końcu l. 70- tych XX w. w niektórych grodzonych chatach mieszkali ludzie

  • @AnnaJ517

    @AnnaJ517

    Ай бұрын

    Rzym powstał z osady prostych pasterzy (osada do 750 p.n.e.), założony w 753 r. p.n.e. Biskupin - osada, potem gród obwarowany w 748 p.n.e. lub 738 p.n.e. (Datowanie dendrochronologiczne z lat 90- tych XX w. - użytych dębów 747 - 722 p.n.e.) Garncarstwo, tkactwo (tkaniny barwione), kowalstwo, hutnictwo, destylacja drewna (klej, konserwant, lek na skórę)... Muzeum. Rezerwat. W Biskupinie w końcu l. 70- tych XX w. w niektórych grodzonych chatach mieszkali ludzie

  • @AnnaJ517

    @AnnaJ517

    Ай бұрын

    Z kolei o grodach na terenach Słowian - 'Największa zagadka słowiańskich grodów' na kanale 'Wielka Historia' (18.10.2023)

  • @ankaianka
    @ankaiankaАй бұрын

    Bardzo ciekawe :)

  • @adampodolak2776
    @adampodolak2776Ай бұрын

    Jest na jednej z platform serial "Słowianie". Polecam.

  • @jegorparnik8736
    @jegorparnik8736Ай бұрын

    Ostatnie badania wykazały że na terenach od Łaby do Bugu już 1300 pne mieszkali ludzie o tym samym genotypie tożsamym z z genotypem w Polsce średniowiecznej , więc nie bardzo wiem kto przyszedł ze wschodu w V w ne i gdzie sobie poszedł oraz czy to na pewno byli Słowianie . Kiedy w końcu upadnie niemiecka narracja historyczna

  • @piotrodebralski

    @piotrodebralski

    Ай бұрын

    Można prosić o namiary?

  • @cehaem2

    @cehaem2

    Ай бұрын

    "genotyp" to nie kultura. I nie, zadna "niemiecja narracja historyczna" nie upadnie bo jej zwyczajnie nie ma. Sa wyniki badan, ktorych nie rozumiesz.

  • @cehaem2

    @cehaem2

    Ай бұрын

    @@piotrodebralski Jak chcesz namiary na cos, co nie istnieje? Cala ta "sensacja" to kilka probek od tych, ktorzy mieli nieszczescie nie przezyc wydarzenia znanego jako Bitwa nad Doleza. Poniewaz pewne cechy pokrywaja sie szeroko (ale nie wylacznie) wystepujacymi wsrod dzisiejszej ludnosci Polski, turboslowianie uwazaja to za "dowod", ze Slowianie zyli tutaj od trzech tysiacleci lub dluzej. Efektem tego sa komentarze jak ten powyzszy, zasmiecajace internet.

  • @jegorparnik8736

    @jegorparnik8736

    Ай бұрын

    @@cehaem2 I jeszcze raz powtarzam że nie pisałem o kulturze naucz się czytać ze zrozumieniem

  • @cehaem2

    @cehaem2

    Ай бұрын

    @@jegorparnik8736 Slowianie definiuja sie przez kulture a nie genetyke. Slowianie przyszli ze wschodu.

  • @3nd33r
    @3nd33rАй бұрын

    Świetny odcinek!

  • @strejtone854
    @strejtone854Ай бұрын

    Coś dziwnego działo się w montażu w tym odcinku. 2 razy wyraźnie ucięto wypowiedzi doktora. Co do tematu to bardzo ciekawy. Pierwsze 10 wieków nowożytności mnie fascynuje, głównie przez swoją tajemniczość i ubogość źródeł. Może jednak postęp nauki pozwoli rzucić nieco więcej światła na ten okres.

  • @RadioNaukowe

    @RadioNaukowe

    Ай бұрын

    Pracujemy nad poprawkami, dziękujemy za zwrocenie uwagi :)

  • @marjastasieniek374

    @marjastasieniek374

    Ай бұрын

    @@RadioNaukowe ciekawe wątki przerywają przede wszystkim reklamy.

  • @RadioNaukowe

    @RadioNaukowe

    Ай бұрын

    Dźwięk już naprawiony :)

  • @ilcattivo13

    @ilcattivo13

    Ай бұрын

    W tej materii najwięcej znajdziesz na YT u profesora Gościwita Malinowskiego.

  • @wierzbieta
    @wierzbietaАй бұрын

    Fajny materiał, czekam na II cześć, chociaż będzie jeszcze bardziej enigmatyczna, ze względu na brak źródeł

  • @bial-
    @bial-22 күн бұрын

    Niedawno w Czechach odkryto kości na których sa runy słowiańskie. Czekamy na kolejne odkrycia Inne znaleziska z runami też są, niestety ciągle takie znaleziska są kwestionowane.

  • @jankula3819
    @jankula3819Ай бұрын

    Witam serdecznie 🎉🎉🎉🎉

  • @agaagusia4726
    @agaagusia4726Ай бұрын

    W 14:02 jest jakiś błąd w montażu materiału. Wypowiedź jest przerwana i niedokończona, jest jakaś "dziura" przez chwilę.

  • @Mmm-tt7ye
    @Mmm-tt7yeАй бұрын

    Z tego co mi wiadomo, teoria autochtoniczna jest taką polską specjalnością (w reakcji na niemiecki szowinizm) i nie jest wyznawana w innych krajach, w tym słowiańskich

  • @pawmal1988

    @pawmal1988

    Ай бұрын

    To są teorie naukowe i nie da się ich wyznawać. Tak długo jak jedna z teorii się nie potwierdzi, tak długo dwie hipotezy mogą istnieć równolegle.

  • @Mmm-tt7ye

    @Mmm-tt7ye

    Ай бұрын

    @@pawmal1988 Fajnie, że wyłapałeś tę grę słów. Niektórzy myśleli, że to nieudolność 😉

  • @pawmal1988

    @pawmal1988

    Ай бұрын

    @@Mmm-tt7ye Rozumiem że to pocisk 😅 ?

  • @lukaluka9619
    @lukaluka9619Ай бұрын

    Polecam książkę "Sieć Wilka" Kazimierz Brzowski, tam jest wszystko wyjaśnione:)

  • @jolantagenowefaukaszek6582
    @jolantagenowefaukaszek6582Ай бұрын

    Grecy: omfalos Delf i pobyty Apolla na północy Europy, Słup Hetaklesa w Ojcowie, uwolnienie Prometeusza na Kaukazie przez Heraklesa, święte gaje/ święty Wojciech - ogród Hesperyd.

  • @user-ls6co2ly9l
    @user-ls6co2ly9lАй бұрын

    Straciłem zmysły dla Pani Karoliny :)

  • @marekrejko
    @marekrejkoАй бұрын

    A sťahovanie národov vôbec bolo? :) Akosi výskum DNA s tým protirečí. A od kedy zmena kultúry znamená aj zmenu ľudí/ľudu?

  • @elzbietazimolag7821
    @elzbietazimolag7821Ай бұрын

    Bardzo lubię tematy Słowian i antropologii, ale nie tylko. Zawsze chętnie audycji i z niecierpliwością czekam na kolejne! P.S. Wskazówka techniczna: Pierwszy raz zdarzyło mi się zauważyć niedociągnięcia w montażu - 14:03 i 1:09:53

  • @RadioNaukowe

    @RadioNaukowe

    Ай бұрын

    Dziękuję!

  • @RadioNaukowe

    @RadioNaukowe

    Ай бұрын

    Dźwięk już naprawiony :)

  • @AnnaJ517
    @AnnaJ517Ай бұрын

    Koloseum. Architektura tak. Wielka kultura - przelewu krwi na arenach ludzi i zwierząt Walk gladiatorów w jazgocie gapiów. Faktycznie. .. 'Panem et circenses'. Albo: 'Ave, Caesar. Morituri te salutant'.. .

  • @katarzynaturaj-kalinska.st2032
    @katarzynaturaj-kalinska.st2032Ай бұрын

    Zanim jakąś kultura zostanie uznana za wyższą, warto by przyjąć jakieś kryteria. Moralnie wyższa na przykład? Krwawa, żyjąca z grabieży i niewolnictwa to coś wyższego? Koloseum, Koloseum... a do czegóż służyło to Koloseum i podobne mu obiekty? Do jakich zabaw?

  • @cehaem2

    @cehaem2

    Ай бұрын

    Koloseum jak najbardziej temu sluzylo.

  • @nechrist
    @nechrist24 күн бұрын

    Super audycja. Najchętniej prześledziłbym serialowe losy księcia Burzysława :> Sława! :)

  • @Mmm-tt7ye
    @Mmm-tt7yeАй бұрын

    1:19:10 Byli nawet Turboniemcy. I ci nie ograniczali się do pospolitego turbolenia lecz ambitnie poszli na całość

  • @mmgs1148

    @mmgs1148

    Ай бұрын

    Na ich przykładzie widać idealnie, dlaczego zdrowiej kiedy turbo-tozsamosc zostaje domena jakiejś niezbyt licznej grupy, a nie staje się podstawą polityki

  • @Mmm-tt7ye

    @Mmm-tt7ye

    Ай бұрын

    @@mmgs1148 Tak, dlatego ekstremiści nigdy nie powinni rządzić. Ani brunatni, ani czerwoni, ani zieloni, ani żółto-biali, ani różowi, ani tęczowi ani żadni. Mogą co najwyżej zwracać uwagę na jakieś zjawiska. Amen

  • @mirekpietrzak2732
    @mirekpietrzak2732Ай бұрын

    No .. nie masz wstydu .. dobrze wiesz .. o czym piszę .wiesz .. .nawet ,, za dobrze

Келесі