DŮVODY A DOPADY NELÉČENÉ DEPRESE A ÚZKOSTNÝCH PORUCH - ZÁZNAM PANELOVÉ DISKUSE Z 18. 4. 2018

Na půdě Akademie věd se v polovině dubna 2018 setkali vybraní odborníci, které můžete mimo jiné znát také z jednotlivých dílů cyklu Život za zdí. Společně diskutovali nad důvody a především dopady neléčených depresí a úzkostných poruch. Předkládáme vám záznam celé panelové diskuse, která je vyústěním dosavadní práce na cyklu Život za zdí.
Účinkují:
Prof. MUDr. PAVEL MOHR, Ph.D.
psychiatr
Národní ústav duševního zdraví
www.nudz.cz
MUDr. MARTIN HOLLÝ
psychiatr
Psychiatrická nemocnice Bohnice
www.bohnice.cz
Prof. MUDr. JÁN PAVLOV PRAŠKO, CSc.
psychiatr a psychoterapeut
Klinika psychiatrie FN Olomouc
www.fnol.cz/klinika-psychiatr...
MUDr. HANA KUČEROVÁ
psychiatr
Psychiatrická léčebna Šternberk
www.plstbk.cz
MUDr. MICHAL KRYL
psychiatr a psychoterapeut
Psychiatrická léčebna Šternberk
www.plstbk.cz
PhDr. MARTIN SAIC
klinický psycholog a psychoterapeut
Denní sanatorium Horní Palata
www.vfn.cz/pracoviste/kliniky-...
MUDr. MARTIN JAN STRÁNSKÝ
neurolog
Poliklinika Na Národní
poliklinikanarodni.cz/
MUDr. KATEŘINA DUCHOŇOVÁ
psychiatr a psychoterapeut
Ústřední vojenská nemocnice
- Vojenská fakultní nemocnice Praha
www.uvn.cz/index.php?option=c...
PhDr. PETR WINKLER
vedoucí výzkumného programu sociální psychiatrie
Národní ústav duševního zdraví
www.nudz.cz

Пікірлер: 37

  • @michaelakuldova8293
    @michaelakuldova82934 жыл бұрын

    Pan doktor Stránský velmi dobře vystihl, jaká anabáze může čekat (a často čeká!) člověka s psychiat. onemocněním, než je diagnostikován (40.minuta) Děkuji všem.

  • @klaradormirova7367
    @klaradormirova73676 жыл бұрын

    Excelentná moderácia diskusie!

  • @ZIVOTZAZDI

    @ZIVOTZAZDI

    6 жыл бұрын

    Děkujeme!

  • @pethu8500
    @pethu850010 ай бұрын

    Moc děkuji.

  • @jitkablahakova3073
    @jitkablahakova30732 жыл бұрын

    "V Americe, v Kalifornii každý pes má svého psychiatra ... " Dr. Stránský V Kalifornii jsem žila čtyřicet let, ale nic takového jsem tam neviděla, ba naopak v Kalifornii je kritický nedostatek psychiatrů. Nejvyšší počet psychiatrů na hlavu je v Monaku, Norsku a Belgii. V porovnání s těmito zeměmi mají USA asi jen poloviční počet psychiatrů na hlavu...

  • @orjoki8593
    @orjoki8593 Жыл бұрын

    dekuju🙂

  • @janasvobodova3987
    @janasvobodova39872 жыл бұрын

    V tomhle případě mají lékaři odborníci naprostou pravdu.A něco jsme zdědili i po rodičích a generacích před nimi(povahu aj.).Fascinuje mě že naše osobnost(povaha,psychika,emoce)se vyvíjí už od okamžiku kdy jsme byli počati.Když jsme byli ještě nepatrnými embryí,už nám tlouklo srdce a vyvíjel se nám mozek,v té době už jsme měli ZAKÓDOVANE VE SVÉM DNA bohužel i všechny ty fyzické a psychické nemoci po svých předcich.NIKDO NEMŮŽE ZA SVŮJ TĚLESNÝ NEBO PSYCHICKY HANDICAP!🙋‍♀️

  • @marekblaha7834
    @marekblaha78346 жыл бұрын

    Super! :)

  • @spaghettirogue75
    @spaghettirogue753 жыл бұрын

    Já bych rád vyhledal odbornou pomoc, ale kromě panické poruchy a sociálních úzkostí mi psychické poruchy nevěří. Už jsem se léčil s úzkostmi, ale vůbec mě to neposunovalo a psycholožce byly jedno jiné stavy, než úzkosti, proto jsem odešel.

  • @sarka8614
    @sarka86142 жыл бұрын

    Který psychiatr či psycholog nezažil nikdy na vlastní kůži deprese či úzkosti, nedokáže pacientovi pomoci. Budu teď trochu příkrá: kdo tuhle zkušenost nemá, ten není oprávněn nikoho "léčit".

  • @ZIVOTZAZDI

    @ZIVOTZAZDI

    2 жыл бұрын

    Bez prodělaného infarktu není kardiolog také oprávněn léčit pacienta s infarktem? Ale no tak...

  • @sarka8614

    @sarka8614

    2 жыл бұрын

    Tuhle reakci jsem čekala, ale nečekala jsem ji právě od vás (myslím si, že jste pan Janíček). Podařilo se vám někdy někomu vysvětlit, CO je úzkost? Vysvětlit to tak, aby to dotyčný pochopil?

  • @ZIVOTZAZDI

    @ZIVOTZAZDI

    2 жыл бұрын

    Ne, nejsem, ale to není podstatné. Zkušenosti s úzkostmi a depresemi máme v rámci spolku téměř všichni. Budu psát za sebe. Opakovaně mi pomohl empatický lékař, který nezažil ani úzkosti, ani deprese. Vzdělání, zkušenosti a empatie jsou tím, co je pro práci lékaře nebo terapeuta důležité. Zajímavé je spíš to, čím je pro Vás pochopení úzkosti a co si myslíte, že by se tím pro Vás ze strany lékaře změnilo, kdyby ji zažil. Nemluvě o tom, že paniku zažije za život nejméně jednou každý z nás. Karel Kysela

  • @estersromova

    @estersromova

    8 ай бұрын

    Dobrý den, rozumím. Jsem psycholožka, psychoterapeutka a prožila jsem si tyto stavy. Díky těmto zkušenostem mám blíže ke svým klientům než před tím. Zároveň jsem to řešila se svým kolegou, který tyto zkušenosti nemá, a přesto mi dokáže pomoci.

  • @Jeereemyy3
    @Jeereemyy33 жыл бұрын

    Neléčím se a léčit se nemám v plánu, u mě mi to příjde zbytečné, už x let jedu stejně na autopilota, denně nasazuji masku šťastného člověka a funguju spíš jen kuli ostatním. Jednou jsem na psychiatrii byl (kuli vyšetření na neurologii - bolesti hlavy a nespavost), právě v uvn v praze a ani jsem nevěděl jak o pocitech mluvit, hodinu jsem seděl a mlčel zatímco psychiatrička na mě intenzivně koukala a doufala že ticho a intenzivní oční kontakt mě donutí mluvit. Jsem ale asi moc uzavřený a mám nejspíš v sobě hluboko pohřbené něco co by tam mělo zůstat.

  • @esve9627

    @esve9627

    Жыл бұрын

    Proč by to mělo být zbytečné?

  • @jarmilabelkova7247

    @jarmilabelkova7247

    Жыл бұрын

    Práve ste sa rozmluvil, aj toľko je fajn 😉👌 Myslím si, že i šťastní či pozitívni ľudia majú tiež svoje bolestivé trápenia. Na to sa vo vzťahoch často zabúda i prehliada a možno pre ich šťastný povzbudzujúci výraz ani neočakáva. Pretože celá rodina sa o nich opiera a chmatá po ich energie ako po balzame - veď to sú tí silnejší a zdánlivo odolnejší. No potom sa môže stať, že práve týmto silným a láskavým ľuďom sa stane neočakávaný kolaps. Prípad môjho otca 😢🖤

  • @zayacek1

    @zayacek1

    Жыл бұрын

    A mozna jste si sam kdysi neco schoval pred svetem a zapomnel co... Ale vite, ze tam neco je. Mozna je to to nejcenejsi co mate. Ja takhle kdysi schovala lasku, byla v zapomenute oblasti, obehnana vysokou zdi a ostnatym dratem pod vysokym napetim. Nejakou dobu mi trvalo prijit na to co tam schovavam. Prvni co me napadlo, ze to bude nejspis neco strasnyho co nema nikdo videt...

  • @darksunshinestillfeellove3190
    @darksunshinestillfeellove31905 жыл бұрын

    "Diagnóza blázen" Respekt, za to 👍

  • @hanahulinova6795
    @hanahulinova67956 жыл бұрын

    Nedávno jsem byla převezena do nemocnice. Diagnostika je panicka ataka. Začínám se bát kdy a kde to přijde. Objednací doba k doktorovi je až půl roku. Nechci žít ve strachu.

  • @hanahulinova6795

    @hanahulinova6795

    6 жыл бұрын

    Moc děkuji za 5 díl.

  • @ZIVOTZAZDI

    @ZIVOTZAZDI

    6 жыл бұрын

    Rozhodně se neobávejte kontaktovat KDYKOLIV nejbližší centrum krizové intervence. Pokud jste z Prahy, Brna či z Ostravy, máte to samozřejmě lepší, neboť tam jsou krizová centra s nepřetržitým provozem. Zároveň se v případě akutních obtíží nebojte kontaktovat zdravotnickou záchrannou službu. Nejde o její zneužívání, jak si někteří myslí, ale panická ataka je akutní stav a dokud nejste v péči psychiatra, neznáte všechny projevy úzkosti, dokáže záchranná služba pomoci (i o tom je jeden z našich dílů). Zkuste si přečíst alespoň jednu knihu o panické poruše od profesora J. P. Praška, který o úzkosti skvěle pojednává a má navíc nesmírně empatický přístup k pacientům. A konečně, pokud můžete, mluvte o svém strachu s kýmkoliv blízkým. Zkuste pojmenovat, co vás děsí nejvíce, a strach tak rozprostřít a opřít se o blízké. I když je čekání na odbornou pomoc velmi dlouhé, přeci jen lze něco málo dělat. Hlavně si, prosím, nekupujte žádné potravinové doplňky, nevěřte radám o zázračném uzdravení ze strany lidí, kteří nejsou odborníky. Nejste v tom sama. Je nás opravdu hodně, což Vám nemusí pomoci, ale vědomí toho, že takto trpí mnoho set tisíc lidí u nás (ne přímo panikami, ale různými úzkostmi) by alespoň drobně pomoci mohlo.

  • @ZIVOTZAZDI

    @ZIVOTZAZDI

    6 жыл бұрын

    A ještě něco. Každá ataka je časově ohraničená. Nemůže trvat celý den. Zvýšená hladina úzkosti ano, ale záchvat nikoliv. Je to hrozné, kruté, ale zkuste si vzpomenout, že to skončí v řádu desítek minut. Děs a hrůzu to sice neumenší, ale je to další informace navíc, která by Vám mohla drobně pomoci.

  • @hanahulinova6795

    @hanahulinova6795

    6 жыл бұрын

    ŽIVOT ZA ZDÍ Děkuji moc za odpověď. Přesně tak jsem se cítila. Jako že zneuzivam záchranou službu. Vezli mě jako histerku a po vyšetření jsem se i tak cítila. Už se mi s tím i lépe pracuje, když vím že to co cítím se neděje. Jsem z Karlovarska. Už jednou jsem se léčila s depresemi. Cipralex. Můj pan doktor šel do důchodu a teď je složité někoho najít. To že je nás hodně nepomáhá. Spíš mě to mrzí. Děkuji že jsou takové lidi jako vy. Odbornou pomoc určitě vyhledam. Prosím je takové centrum blíže ke Karlovým Varům?

  • @hanahulinova6795

    @hanahulinova6795

    6 жыл бұрын

    ŽIVOT ZA ZDÍ tato rada pomáhá moc. Poslední jsem měla před týdnem. Už vím že je dobré dýchat do pytlíku. Začnu se hned soustředit na dech abych tolik nebrnela. Do deseti minut bylo po všem. Ale celý den jsem byla k ničemu. Jen bych spala. To co jsem se dnes dozvěděla od vás je k nezaplacení. Děkuji moc moc

  • @juliuszarsky9991
    @juliuszarsky99913 жыл бұрын

    Ja k ním patrím.

  • @skypekai
    @skypekai3 жыл бұрын

    Ja pomoc nehledam protoze mam pocit ze si ji nezaslouzim a nechci otravovat a zabirat misto jinym, kteri si ji zaslouzi

  • @ZIVOTZAZDI

    @ZIVOTZAZDI

    3 жыл бұрын

    Určitě Vám rozum říká, že léčba není závislá na jakýchkoliv zásluhách. Ale tušíme, co tím myslíte, protože v určitém stavu člověk tyto myšlenky a pocity zkrátka má. I proto je dobré kontaktovat odbornou pomoc, třeba i s přesvědčením, že někomu berete čas. A klidně mluvte hned na začátku o pocitu, že zabíráte místo jiným. Věřte, že s tím lze pracovat!

  • @skypekai

    @skypekai

    3 жыл бұрын

    @@ZIVOTZAZDI Dekuji vam za odpoved. Ja se lecil se socialni fobii v Olomouci, dokonce mi pan Prasko zde ve videu daval ukoly.. pomohlo, ale postupem casu se to zaclo zhorsovat v tomto ohledu totalni bezcennosti, moje psychiatricka me loni v lednu poprosila o prelozeni schuzky, ze ma nekoho akutnejsiho a ze se ozve s novym terminem, ale uz mi nenapsala a vzhledem k me socfobii a pocitum ze lidi svou existenci jen zatezuju se ji sam neumim ozvat. Omlouvam se za plytvani vaseho casu, mejte se krasne a snad se panicka porucha podari dat pod kontrolu, drzim vam palce.

  • @ZIVOTZAZDI

    @ZIVOTZAZDI

    3 жыл бұрын

    @@skypekai Naším časem rozhodně neplýtváte. Úzkostné poruchy a nejen ty, mají tendenci se vracet. Zvláště, když zažíváme hodně stresu. Nemusíme to mnohdy ani zaregistrovat. A pak můžeme mít najednou dojem, že jsme znovu na začátku. Ale není to tak. Úzkost může být silnější, ale už jsme vybaveni řadou dovedností a když ne jimi, tak alespoň vědomím, že jde o stav, který známe a je třeba jej léčit. A jestliže máte dobrou zkušenost s panem profesorem Praškem, tak Vám jistě dokáže pomoci i někdo jiný. Jistě, selhání lékaře je pro nás často bolestivé, ale stojí za to se pokoušet znovu o hledání pomoci. Je to nepříjemné, často náročné a někdy můžeme mít pocit, že už to snad nemá ani smysl. Ale smysl to má! Svou existencí jistě někoho zatěžujete (sporný termín), což se děje nám všem, ale také někomu děláte radost, prospíváte nebo minimálně jste pro někoho důležitý nebo zajímavý, jenom si toho nemusíte všimnout. Zkuste sebrat odvahu (nám se to píše, víme!) a kontaktovat odborníka. Vyplatí se to. A kdyby nic jiného, nás rozhodně nezatěžujete. Naopak jsme rádi, že jste napsal. Protože už to musí být pro člověka, který trpí sociální fobií, dost náročné! Zdraví Jeroným Janíček P.S.: Klidně pište dál! P.P.S.: Množné číslo používám kvůli tomu, že píšu jménem spolku :-).

  • @damiankangal2665

    @damiankangal2665

    3 жыл бұрын

    @@ZIVOTZAZDI Děkuji že ste ,jeto super , dodává mě to sílu , bojovat z depresí ,a něco se dozvím od odborníků děkuji hezký den

  • @henrietafridrichova6986
    @henrietafridrichova69864 жыл бұрын

    Dobry den prajem, prosim Vas, vieme sa nejako osobne spojit? Vopred dakujem

  • @ZIVOTZAZDI

    @ZIVOTZAZDI

    4 жыл бұрын

    Ano, můžete nám napsat na info@arsanima.cz. Odpovíme obratem.