Dávid Gyula: A következő 137 kvintillió év (Atomcsill, 2021.09.09.)

Ғылым және технология

Előadó: Dávid Gyula (ELTE TTK, Fizikai Intézet):
Cím: A következő 137 kvintillió év
Időpont: 2021.09.09., 17:00 -
Kivonat: Mélységes mély a múltnak kútja… de a jövő mélységei még sokkal szédítőbbek! Rengeteg szó esett már az ismeretterjesztő irodalomban és az Atomcsill előadásain is az Univerzum eddigi történetéről, amely a tudomány jelenlegi állása szerint 13,8 milliárd évet foglal magában a Nagy Bummtól az értelemig. De vajon mi lesz a Világegyetem sorsa a jövőben? Mi történik a Földdel, a Naprendszerrel, a galaxisokkal, kissé nagyobb léptékben nézve az Univerzumot alkotó anyagokkal a következő évmilliárdok, évbilliók, sőt kvintilliók alatt? Milyen csillagászati objektumok uralják majd távoli utódaink csillagoktól mentes égboltját? Mit tud erről mondani a modern természettudomány, és vajon mennyivel vehető ez az előrejelzés komolyabban az ókori augurok és a vásári javasasszonyok jóslatainál? A tudomány több lehetséges forgatókönyvet vázolt fel, az előadásban áttekintjük ezeket, majd megpróbáljuk kiválasztani a pillanatnyilag legvalószínűbbnek tűnő szcenáriót. És persze felmerül a Nagy Kérdés is: mi lesz ebben az eónok múltával számunkra egyre idegenebbé váló Világegyetemben az anyag legszebb és legtörékenyebb alkotásával, az Értelemmel?
További információ: atomcsill.elte.hu/NEW/events/a...

Пікірлер: 647

  • @dgy137
    @dgy1372 жыл бұрын

    Köszönöm az előadás százezer nézőjének az érdeklődést! Köszönöm a sorozat minden szervezőjének, előadójának, kísérletező közreműködőjének, technikai munkatársának a hozzájárulását az előadássorozat sikeréhez és népszerűségéhez. Remélem, a sorozat, ezen belül az én előadásom is hozzájárul a természettudományok, ezen belül a fizika népszerűsítéséhez, valamint az ELTE-n folyó fizikai kutatás és oktatás jó hírnevének növeléséhez.

  • @MrMsBaart
    @MrMsBaart2 жыл бұрын

    Tisztelt Professzor úr, pazar az előadás. Gyertyaláng a közelítő globális újközépkor sötétjében. Köszönöm szépen.

  • @horvthg
    @horvthg11 ай бұрын

    Nem értek a fizikához, de szeretem hallgatni Dávid Gyulát, mert szellemes, vicces és közérthetően is beszél, és mindezt úgy, hogy mindenre kitér, ami csak szóba jöhet.

  • @ferencistvanfazekas
    @ferencistvanfazekas2 жыл бұрын

    Minden előadása kincs! Furcsa, de bármilyen rosszkedvem is van 1 perc alatt ki jövök belőle ha hallgatom.

  • @biologistmum
    @biologistmum Жыл бұрын

    Másodszorra nézem meg ezt az előadást. Hiánypótló, élvezetes, laikusok számára is követhető, hallatlanul érdekes. Köszönjük szépen! Tiszteletet érdemel a türelme is, ahogy mindenki hozzászólására igyekszik érdemben reagálni ebben a nem könnyű témában. Természettudományos területen dolgozom én is, de nem értek sajnos az olyan szintű matematikához, ami ehhez kellene. Fantasztikus lehet, ha valakinek van ilyen irányú tehetsége. (Ezt már nem lehet önmagában szorgalommal elérni, komoly tehetség is kell hozzá.) Le a kalappal, hogy ilyen minőségben, érdekfeszítően elő tudja adni hozzá nem értő érdeklődőknek is!

  • @TeslaElonSpaceXFan
    @TeslaElonSpaceXFanАй бұрын

    Még mindig jó érzés újra megnézni ezt az előadást. Különösen kellemes látni, hogy Dávid Gyula milyen sok kommentelő kérdésére, felvetésére reagált. Elképesztő alázat és tisztelet lehet az oka, hogy a néha sértegető, bántó stílusban megfogalmazott írásokra amik sokszor nem is kellő tudományos igényességgel írodnak hosszú, érvekkel alátámasztott válasz érkezik!

  • @zoltanbalogh2173
    @zoltanbalogh21732 жыл бұрын

    Nincs is szülinapom, és ma új D.GY. előadás. Nagyon szépen köszönöm D.GY. nek és mindenkinek aki elérhetővé tette. :D

  • @Game_bugs001
    @Game_bugs0012 жыл бұрын

    Dávid Gyula a legjobb előadó.

  • @laszlonagy7181

    @laszlonagy7181

    2 жыл бұрын

    Rettentően hadar, és nem beszél tagoltan. Egy hangon darál.

  • @martonhegedus2684

    @martonhegedus2684

    2 жыл бұрын

    F. G.: Én is már ott tartok, hogy más ea.-t hallgatva, már önkéntelenül DGY-hez mérem... :)) L. N.: Sztem ha a lényegre figyel az ember, akkor nem zavaró..

  • @Holi8888

    @Holi8888

    2 жыл бұрын

    @@laszlonagy7181 Zavaró lehet mikor a beszéd fizikai korlátjai miatt nem tudod szépen kifejezni magad az agyad viszont már a következő gondolatnál jár te pedig próbálod utolérni. Ennek az ellenkezője mikor le tudsz írni valami hülyeséget mielőtt átgondolnád. Eonokban mérhető a kettő közti különbség.

  • @laszlonagy7181

    @laszlonagy7181

    2 жыл бұрын

    @@Holi8888 Tőlem elműkben is mérheted a különbséget, számomra sajnos akkor is zavaró, hogy nem ügyel az érthető, tiszta beszédre, mert ez gátolja a megérthetőséget. A tartalom teljesen jó, szisztematikusan összefoglalja a jelenlegi materialista vélekedéseket a világról, és látszik, hogy nagy tudású fizikus. Én nyilván hót hülye vagyok hozzá képest, ez nem kérdés. A beszéde annak milyensége miatt azonban nehezebben követhető, pláne úgy, hogy sok ember számára (pl. én) nehéz témákról beszél. Így a beszéd tagolatlansága, a hadarás még pluszban megnehezíti a befogadást, teljesen feleslegesen, pedig ezzel könnyen tudna kezdeni valamit. Emiatt túlzónak éreztem azt a megjegyzést, hogy ő a legjobb előadó, erre fogalmaztam meg a fenntartásomat. Szerintem a beszédmódjában még sokat tudna fejlődni, és ez egy olyan dolog, amire csak egy kicsit oda kell figyelni.

  • @sandorszabo2470

    @sandorszabo2470

    2 жыл бұрын

    Elég baj, hogy egy ilyen hadaró, tagolatlanul (motyogóan) beszélő, a hallgatókkal a kommunikációt teljesen kizáró előadó a legjobb. Ilyenkor, bármennyire is színvonalas szakmailag, addig keresek, amíg nem találok valaki mást, aki, ha esetleg nem is olyan színvonalas, de jól követhető az amit mond. Nézz körül a neten, youtube-on és találni fogsz (angol nyelven, de bizonyára más nyelveken is) olyan előadókat, hogy élvezet hallgatni. Ha egyszer meghallgatsz egy ilyet, akkor utána fogod tudni, hogy milyen egy jó előadás. (Vajon milyen lehet a többi előadó, ha ez a legjobb. Lehet hogy annyira gyengék, hogy ezért tűnik a legjobbnak.)

  • @agama1961
    @agama1961 Жыл бұрын

    Annyira örülök, hogy rátaláltam ezekre az előadásokra! Élvezetes, még számomra is sokminden érthető. Nagyon Köszönöm Tisztelt Dávid Gyula. Ha nem lennék 62 éves, legszívesebben beiratkoznék egyetemre...

  • @laszlokiss7299

    @laszlokiss7299

    Жыл бұрын

    Volt már idősebb is aki beiratkozott

  • @darius1189
    @darius11892 жыл бұрын

    Az ördögbe, köszönöm a végig érdekfeszítő, közérthető és mégis mélységekbe/végletekbe menő előadást, költőien felépítve. Mindezt ráadásul elég lazán leadva! Úgy éreztem sokkal többet is mondott volna még, csak sajnos néha levegőt is kellett venni. :)

  • @atti_wise
    @atti_wise2 жыл бұрын

    A fantáziát jól megtornáztató, tudattágító előadás volt. Köszönöm, hogy láthattam!

  • @Rajczi1229
    @Rajczi12292 жыл бұрын

    Köszönöm. Kár, hogy nem jártam egyetemere. Nagyon köszönöm, hogy hozzá juthatok ahoz a tudáshoz ami érdekell.

  • @flaccus83
    @flaccus832 жыл бұрын

    Tanár Úr, köszönöm az előadását. Ön pótolhatatlan!

  • @ati6812
    @ati68122 жыл бұрын

    Már 2x megnéztem. No nem azért mert nem értem, hanem azért mert szenzációs, élvezetes és érthető. Köszönöm szépen 🙂🙂🙂🙏

  • @alakeli
    @alakeli Жыл бұрын

    Fantasztikus előadás, gratulálok hozzá! Én nem vagyok fizikus, de érthető volt, informatív és szórakoztató. Köszönöm.

  • @demegabi
    @demegabi2 жыл бұрын

    Színvonalas és érthető előadás! Köszönöm!

  • @kavicsfekete1790
    @kavicsfekete17902 жыл бұрын

    Óriási köszönönet. Jó egészséget hosszú életet sok sikert kívánok.

  • @Hazardteam

    @Hazardteam

    2 жыл бұрын

    Nagyon szereti a jeges, hideg sört is.

  • @kissszilard4220
    @kissszilard42202 жыл бұрын

    Kicsit úgy éreztem magam, mint Teller Ede, Einstein előadásán: "Teller úgy emlékszik, mindenre nagyon figyelt, és mindent értett is - úgy 30 másodpercig. Aztán pedig egyre kevesebbet és kevesebbet, míg végül arra jutott, hogy semmit nem értett meg Einstein előadásából". :D

  • @zsoltgeiger7703
    @zsoltgeiger77032 жыл бұрын

    Vègre uj előadàs , a legeslegjobb profeszortol! Köszönõm, hatalmas èlmèny!

  • @Universitas01
    @Universitas012 жыл бұрын

    Bravó, ismét egy szenzációs előadás. Köszönöm és természetesen dgy for president! 🙏🍀

  • @kalmangyarfas385
    @kalmangyarfas3852 жыл бұрын

    Végre újra a tiszta tudomány, a sok áltudományos és primitív hablaty helyett! Már nagyon hiányoltam az új előadásait! Köszönet a munkájáért!

  • @gabrielmihaly1303

    @gabrielmihaly1303

    2 жыл бұрын

    Tiszta tudomány, ami három perccel tudja hogy mi történt a nagy bumm után, ami évmilliókkal ezelőtt történt..... Hahahahahahaha

  • @davidtapai3123
    @davidtapai31232 жыл бұрын

    Koherens és közérthető, nagyon jól összeszedett előadás! Köszönjük!

  • @erisen960
    @erisen9602 жыл бұрын

    Nagyon szeretem az előadásait. A régieket is rendszeresen visszahallgatom annak ellenére hogy távolról sem vagyok fizikus. :-)

  • @beataevasulyok3036
    @beataevasulyok30362 жыл бұрын

    A legjobb előadó, köszönet Dávid Gyulának! 👍❤

  • @Gepjarmukarbejelentes
    @Gepjarmukarbejelentes Жыл бұрын

    Tanár Úr, imádom az előadásait, köszönettel!

  • @jozsefpalkovi8615
    @jozsefpalkovi86152 жыл бұрын

    Véletlenül tévedtem ide, de itt ragadtam, mert nagyon élvezetesen és egy laikus számára is érthetően adta elő Professzor úr a témát. Köszönet érte! A kommenteket elolvasva viszont nagyon meglepődtem, mennyi "okos" ember próbálja osztani az észt olyan témában, amiről többnyire fogalma sincs, ellentétben az előadóval. Erről jutott eszembe, ajánlom bárki figyelmébe: Valamiféle ismerettel, tudással rendelkezned kell ahhoz, hogy belásd, mennyi mindent nem tudsz még az adott témában.

  • @gyorgypanyi860
    @gyorgypanyi8602 жыл бұрын

    Bevallom őszintén, a felét sem értettem, mégis lenyűgöz az előadása, a természetesen beszúrt humora, és az a tény, hogy ugyan a részletek nem érthetőek számomra, a végén mégis azt érzem, hogy betekintést nyertem egy olyan világba, ami tőlem nagyon távol áll. Még egyszer! Számomra, abszolút laikusként lenyűgöző volt...! Gratulálok Tanár Úr...!

  • @beataevasulyok3036
    @beataevasulyok30362 жыл бұрын

    Imádom.♥

  • @Ceffeer
    @Ceffeer2 жыл бұрын

    Nagyon jó előadás! Érthető, szemléletes, gyakorlatias (már amennyire a téma engedi ezt). Matematikai bizonygatások helyett a fizika felöl közelíti meg a problémákat, szuper!

  • @pddp6100
    @pddp6100 Жыл бұрын

    FENOMENÁLIS ! Számomra még a Hadarás" is élvezhető - amellett, hogy sokkal több mondanivaló hangozhat el - a "sodró beszéd" NEM monoton, NEM unalmas. Köszönöm !

  • @hegelmucika8961

    @hegelmucika8961

    Жыл бұрын

    lehet lassitan a beállitás gombbal 0.75re éa érthetö élvezhetö

  • @Wadborz

    @Wadborz

    Жыл бұрын

    nem is hadar

  • @gg630504

    @gg630504

    Жыл бұрын

    Hihi! Úgy látszik, sokat hallgattam dgy-t, mert néhány más előadót gyorsítok 1,5 .. 2-szeres sebességre :)

  • @hofierick
    @hofierick2 жыл бұрын

    Lajikusoknak is nagyjából érthető,színes,pergős előadás,humorral fűszerezve. Nagyon tetszik!

  • @bilgecc81
    @bilgecc812 жыл бұрын

    Végre! Köszönöm a feltöltést!! :)

  • @ferenckis1301
    @ferenckis13012 жыл бұрын

    Csúúúcs ez az előadás! Köszönet érte! A 15 éves lányom tátott szájjal hallgatja (olvasgatott sokat a témában, de szinkronfordítok is közben...:)

  • @dgy137
    @dgy1372 жыл бұрын

    Az Atomcsill facebookos oldalára érkezett a következő kérdés: "A tudomány mai álláspontja szerint volt a szingularitás. meg az ősrobbanás. Az lenne a kérdésem, hogy maga az anyag, az atomok, elektronok, neutronok, protonok, foton részecskék hogy jöttek létre, hogyan keletkeztek. Erről tudunk-e már valamit?" Nagyon sokat tudunk, és én is sokszor beszéltem erről a témáról. De előbb azt kell tisztázni, hogy "maga az anyag" nem azonos az iskolából ismert részecskékkel, atomokkal, elektronokkal, protonokkal. Az anyagnak számos más formája van, pl az elektromágneses mező, a Higgs-féle skalármező és számos már ismert és még nem ismert további fajta. Ezek némelyike jelen volt már az atomok és egyebek létrejötte előtt, és jelen lesz az atomok pusztulása után is - egyebek közt erről szól ez az előadás. Az Univerzum fiatal korában (néhány töredékmásodperccel a Nagy Bumm után) jött létre (korábban is létező anyagfajtákból) az Ősi Tűzgömbnek nevezett állapot. Ebben nagyon magas hőmérséklet uralkodott, és a forró hősugárzást képviselő fotonoknak elég nagy energiájuk volt ahhoz, hogy mindenféle részecske-antirészecske párokat létrehozzanak. Köztük voltak a ma ismert elektron-pozitron, kvark-antikvark, később pedig proton-antiproton párok is, de sok olyan nehezebb részecskepár is, amiket ma még azért nem ismerünk, mert a mai részecskegyorsítók energiája nem elegendő a létrehozásukhoz. Ezek a nagy energiájú részecskék folyamatosan ütköztek és átalakultak egymásba. Ez a forró plazma termodinamikai egyensúlyban volt, más szóval ez volt a hőhalál. Közben az univerzum tágult és hűlt, a legnehezebb részecskék hamar kiszálltak a játékból, végül csak a legkönnyebbek, azaz a ma ismert részecskék maradtak. A részecskefizika és a kozmológia egyik legnagyobb rejtélye, hogy mi okozta ennek a szimmetrikus állapotnak az aszimmetrikus továbbfejlődését, azaz miért volt az Ősi Tűzgömbben egy kicsivel több anyag, mint antianyag. Mert az antirészecskék végül párt találtak és szétsugároztak, míg egy kis mennyiségű közönséges (nem anti-)részecske megmaradt. Ezekből lettek a későbbi csillagászati struktúrák. Ez persze csak rövid vázlat. A témáról órákat lehetne beszélni. Beszéltünk is, én is és mások is. A vonatkozó előadásokat ilyen címeken lehet keresni a neten: "Fotonfürdőben", "Az ősi tűzgömb", "Az antianyag titka", "Feltámadás a hőhalálból". dgy

  • @laszlokliegl3214
    @laszlokliegl321411 ай бұрын

    Nagyon szépen köszönöm, rendkívül érdekes volt!

  • @BenceTasnadi
    @BenceTasnadi2 жыл бұрын

    Kiváló előadás, köszönöm, hogy elérhetővé tették!

  • @Robert-of7fm
    @Robert-of7fm2 жыл бұрын

    Engem az érdekel igazán, hogy vajon hol található, miben létezik ez az egész világmindenség.

  • @csakanytibor3221
    @csakanytibor32212 жыл бұрын

    Üdvözletem DGY, srudolf vagyok. Pazar az új előadásod, mindig tudsz hozni egy új témát, ami lenyűgöz.

  • @antalgabortorok3360
    @antalgabortorok33602 жыл бұрын

    Most, sok régóta foglalkoztató kérdésre választ kaptam, köszönöm ezt az érthető előadást

  • @tothnorbert665
    @tothnorbert6652 жыл бұрын

    Már nagyon vártam.

  • @juditmate1
    @juditmate1 Жыл бұрын

    Csodálatos előadás! Szerteném megölelni ezt az embert :-)

  • @tamastoth9202
    @tamastoth92022 жыл бұрын

    Nem sokat értettem meg belőle, mert a határaim jóval lejjebb vannak, de hogy nagyon jól szórakoztam, annyi bizonyos. Nagyon nagy élmény volt, köszönöm szépen!

  • @OwerWild
    @OwerWild2 жыл бұрын

    Kiváló, élvezetes előadás, köszönöm szépen, laikusként sem éreztem magam elveszve. A kommenteket olvasva pedig sok türelmet kívánok a menetrendszerűen megjelenő, nyolc általánost plusz az "Éllet iskolályát" végzett (gondolom, ez a sarki Marika eszpresszó neve) megmondóemberek elviseléséhez....

  • @lewas91

    @lewas91

    2 жыл бұрын

    Hát nincs egyszerű dolga Tanár úrnak, direkt végignéztem a kommenteket, vannak kimondottan nehéz esetek: nyáladzó bölcsészek, hittérítők, Dunning-Kruger alanyok, stb. Esküszöm legalább a végtelen önbizalmukat, azt irigylem - egyebet nem :)

  • @imrekolozsvari2657
    @imrekolozsvari26572 жыл бұрын

    Nagyon jó előadás!

  • @istvanbabjak6352
    @istvanbabjak63522 жыл бұрын

    Nagyszerű előadás, nagyszerű előadó.

  • @gaborbakos7058
    @gaborbakos70582 жыл бұрын

    Csak a pontosság kedvéért: kzread.info/dash/bejne/h32q07yLYdWvj7A.html Amúgy köszönöm ezt a szokás szerint szuper előadást.

  • @s3d10s
    @s3d10s2 жыл бұрын

    Ez egy erdekes eloadas volt, koszonom a feltoltest!

  • @tiborszabo7101
    @tiborszabo71012 жыл бұрын

    NAGYON hálás lennék, ha az ELTE Atomcsill csatorna tartalmait meghallgathatnám Spotify-on podcast formában :) Biztos nem vagyok vele egyedül...

  • @borzamarton2493
    @borzamarton2493 Жыл бұрын

    TISZTELT TANÁRUR .NAGYON SZERETEM AZ ELÖADAS STILUSÁT

  • @Sammal22
    @Sammal222 жыл бұрын

    Köszönöm a feltöltés, nagyon érdekes volt!

  • @zolivk5513
    @zolivk55132 жыл бұрын

    De jó látni mennyi feliratkozó van! Színvonalas előadás,köszönjük a feltöltést!

  • @krisztiankepes4303
    @krisztiankepes43032 жыл бұрын

    Nagyon tetszett az előadás! Érthetően, irodalommal és kultúrával megtűzdelve tálalja a professzor úr... Így az olyan szakértelem híján levők, mint jómagam is felfogni vélik. Ezért külön is hatalmas dicséret illeti! :-) Köszönöm neki!

  • @andrasbagi9725
    @andrasbagi97252 жыл бұрын

    Óriási Respect, ment a feliratkozás. Köszönöm az előadást

  • @laszloszavin5370
    @laszloszavin5370 Жыл бұрын

    valamikori túlélőversenyzőként rákaptam arra, hogy esti borozgatáshoz tudományt hallgasak, köszi:)

  • @koldulobaratx9859
    @koldulobaratx98592 жыл бұрын

    Oriasi Tixtelettel.! Orulok, h ujra latom. Hurra.!!!

  • @tamaspantya9686
    @tamaspantya9686 Жыл бұрын

    Én még laikusnak sem mondanám magam, de a Penrose elméletig( ott teljesen elvesztem az infláció,újra kezdődik minden,vagy nem…)-talán- sikerült megértenem az univerzum történetét,és jövőjét. Köszönöm az élményt. (dgy és atomcsill)

  • @mihalybakoczi5250
    @mihalybakoczi52502 жыл бұрын

    Régen hallgattam fizika előadást, de olyan még sosem fordult elő velem, hogy könnyeztem a végén. Köszönöm Professzor úr! Hawking azt is mondta, hogy az élet szükségszerűen kialakul. Csak elszenvedői leszünk mindennek, vagy egyszer alakítói is? Jó volna ebben hinni.

  • @janosszaniszlo5059
    @janosszaniszlo50592 жыл бұрын

    Az univerzum kezdete.... úgy kezdődött, hogy Dávid Gyula elővette a tollát és egy forgatókönyvet kezdett írni....ez első sor ...a 0.másodperc.... ez kb 14 milliárd évvel ezelőtt volt... A legkiválóbb előadó.... az univerzumban :)

  • @istvantoth7431
    @istvantoth74317 ай бұрын

    Lenyűgöző előadás volt. Nekem igazából EZ a tartalom sokkal érdekfeszítőbb, mint a fekete lyukakról szólók. Külön tetszett a professzor önkritikussága és őszintesége atekintetben, hogy a hallottak az eddigi tudásunkra alapoznak "csak" és hogy ki tudja, mit fognak még felfedezni. Belegondolni is félelmetes. Porszemek vagyunk igazából. De még porszemekként is helyet/életet es tudást követelünk maguknak.

  • @elteatomcsill8013
    @elteatomcsill80132 жыл бұрын

    VÁLASZ AZ ESETLEGES HÁBORÚS NUKLEÁRIS SZENNYEZÉSSEL KAPCSOLATOS KÉRDÉSEKRE Az ukrajnai háborús események miatti esetleges sugárveszéllyel kapcsolatban több kérdés érkezett. A felmerült kérdések jelentős részére válaszolva elkészült egy tájékoztató anyag, melyet Aszódi Attila, a téma legjobb magyar szakértője írt. Az anyag elolvasható az alábbi linken: aszodiattila.blog.hu/2022/03/08/teendok_jelentos_radioaktiv_anyag_kibocsatasaval_jaro_esemeny_soran A témához kapcsolódó további, itt meg nem válaszolt kérdésekre a következő napokban igyekszünk részletekben válaszolni "A kvarkoktól az atomerőműig" című Atomcsill előadás kommentjei között. Addig kis türelmet kérünk! dgy szerkesztő

  • @darthsun3648
    @darthsun36483 ай бұрын

    Köszönöm a gyors választ és a kiegészítést. Az említett korabeli kis tartomány alapján értem, korábban is olvastam a felfúvódásról, ez nem jött át számomra eszerint, illetve nem teljesen értettem.

  • @horvathrichard1009
    @horvathrichard10092 жыл бұрын

    vegre valami ebben az unalmas korban.. nagyon jo eloadas, koszonom!

  • @MrGarthKnight
    @MrGarthKnight2 жыл бұрын

    Legjobb.

  • @zsoltkarpati1326
    @zsoltkarpati1326 Жыл бұрын

    abban sem vagyok biztos, hogy információ imprintálódik. az időutazós előadásodat értettem,szuper volt.

  • @zsob
    @zsob2 жыл бұрын

    Zsenialis. Pont par hete futottam bele egy Penrose podcast-ba, amin arrol beszelt hogy az univerzum elfelejti a meretet, nem lesz meterrud. Tetszett, aztan rogton el is akartam meselni egyik kozos baratunknak, es akkor rajottem hogy nem is ertem 😃most talan egy kicsit jobban, koszi DGY

  • @gapthomson934
    @gapthomson9342 жыл бұрын

    Hoppá, Új video-részecskét fedeztem fel a nagy youtube-gyorsítóban... yeeeeeee

  • @net953
    @net9532 жыл бұрын

    Ha módomban állna,létesítenék egy tv csatornát és, -reklám nélkül-, az Atomcsill előadásait adnám Egyszerűen fenomenális,magával ragadó Professzor úr előadása. Sokkal több embernek lenne kedve fizikával,notabene matekkal foglalkozni. Csak köszönet a sok fáradságért amit az előadásaiba fektet!

  • @elteatomcsill8013

    @elteatomcsill8013

    2 жыл бұрын

    A galileowebcast épp ilyen csatorna. Nonprofit, reklámok nélküli, és mindenféle érdekes tudományos előadást, beszélgetést közvetít, egyebek között az Atomcsill előadásait is. Köszönet érte a működtetőknek, Tepinek és Lajosnak! dgy

  • @net953

    @net953

    2 жыл бұрын

    @@elteatomcsill8013 Köszönöm professzor úr!

  • @safrankajanos7296
    @safrankajanos7296 Жыл бұрын

    Azta. Az ilyen professzorok felérnek egy kvintilliónyi Spektrummal, NatGeoval, stb. Ha mindezt fizetésben is mérnék zsebből megvehetnék az országot.

  • @sandortoth7344
    @sandortoth73442 жыл бұрын

    Először is végtelen hála és köszönet ezért az előadásért is, mint bármelyikért, amit eddig szerencsém volt meghallgatni Öntől. Zseniális tömörség és precizitás, miközben minden tökéletesen érthető egy halandó számára. Az értelem ünnepe. Úr Isten! Ha Öntől tanulhattam volna a fizikát..! Hála. Hála. Hála.

  • @dgy137
    @dgy1372 жыл бұрын

    Bakos Gáspár előadása és a tavaszi félév összes előadása online lesz megtartva, senki se jöjjön be az egyetemre! dgy

  • @aristoteles1377
    @aristoteles13772 жыл бұрын

    Zseniális!

  • @janosszaniszlo5059
    @janosszaniszlo50592 жыл бұрын

    Ha belegondolunk... ebben az időtengerben volt idő arra h az ember megjelenjen a földön... több kihalás után... ez egy csoda...a másik csoda a tudat kialakulása... amit nem tudunk h mi is.. de érezzük... gondolkodunk a világról és itt tartunk... Dávid Gyulánál, aki nagyon összefogott képet ad nekünk a világról... és ez nem vallás.. tudomány aminek alapja van, nem hit. Köszönjük Dávid Gyulának, Orosz Lászlónak.. és persze az többi fizikusnak ezt a világot amit ők tettek a helyére a fejünkben... nekem az első azért Dávid Gyula :)

  • @tubolgat
    @tubolgat2 жыл бұрын

    Köszönet az előadásért! Élmény volt hallgatni, mint mindig! A Hawking sugárzás mechanizmusáról mindig csak az "ahhoz hasonló" folyamatot szokás elmondani. (Gondolom azért, mert kemény matek kellene a felfogásához.) Ha megoldható egy másfél órás előadás keretében, hogy közel 20 év DGy-előadás hallgatással kikupált aggyal felfogható legyen a dolog valós folyamata, azt egyszer szívesen meghallgatnám.

  • @dgy137

    @dgy137

    2 жыл бұрын

    Már kísérleteztem vele, de nem megy. Matek nélkül sajnos tényleg nem érthető meg. Még azzal is nehezen. Harmadéves fizikus hallgatók félévének utolsó óráján szoktam elmondani, és nekik is csak közelítőleg. dgy

  • @dgy137

    @dgy137

    2 жыл бұрын

    Ha az ijesztgetés ellenére is érdeklik a részletek, a neten megtalálható a Hawking-sugárzásról szóló egyetemi előadásom, a "dgy egyetemi előadásai" című KZread-csatornán, a 2020 őszi ÁltRel2 kurzus 11.előadásaként (2020.12.08). Közvetlen link: kzread.info/dash/bejne/dmVny5Zmf5SyfpM.html dgy

  • @tubolgat

    @tubolgat

    2 жыл бұрын

    @@dgy137 Köszönöm a tippet, és hogy vetted a fáradságot kikeresni! Feltétlenül nekigyürkőzöm, ezek után az a minimum :)

  • @xyzxyz123123xyzxyz12

    @xyzxyz123123xyzxyz12

    2 жыл бұрын

    @@dgy137 Húúúú!! Köszönjük! Az összes Atomcsill-es és Galileo webcast-os, Polarisos-Csillagászat csatornás, előadását megnéztem. De még lenne sok téma, amikről szívesen hallanék. Pl. Ia típusú szupernóvák vártnál nagyobb mérési bizonytalanságai újabb modelleknél és méréseknél, vagy még temérdek téma. Néha valamelyik egyetemi szintűt is Öntől, vagy Orosz Lászlótól, csak azok javához gyúrnom kéne matekra. A régi előadásai is jópofák, amikben olyanok vannak, amik előrevetítik a gravitációs hullámokat, higgs bozont még kísérleti bizonyításuk előtt, vagy egyéb akkor leendő, ma már megtörtént mérések-kutatások, stb. Illetve modellek ahogy fejlődnek, pl. elemek kialakulásának arányai különböző folyamatokból. Stbstb

  • @shootnado
    @shootnado2 жыл бұрын

    Milyen jó formában van még DGy. Pedig nem ma volt hogy utoljára láttam vektoron. :D további jó munkát és egészséget neki!

  • @dgy137

    @dgy137

    2 жыл бұрын

    Köszönöm! Ez a megjegyzés épp a megfelelő időben jött. Ugyanis ma tartottam életem utolsó vektorvizsgáját... dgy

  • @zoltansinka7521

    @zoltansinka7521

    2 жыл бұрын

    @@dgy137 bezárják az eltét?

  • @MrBarandi
    @MrBarandi Жыл бұрын

    Nagyon jo eloadas. Le a kalappal

  • @martonhegedus2684
    @martonhegedus26842 жыл бұрын

    DGY Tanár Úr ezekkel az előadásokkal már halhatatlanná vált, remélem a neve fogalommá válik az ismeretterjesztés terén, mint pl. Öveges professzornak...

  • @martonhegedus2684
    @martonhegedus26842 жыл бұрын

    Uraim! Egy dolog az előadásmód és a tartalom, de szerintem a HUMOR-factor sem elhanyagolható, ill. a szemléletmód, ahogy Ő hanyagol el bizonyos konstansokat...:))) M.

  • @norbertszigeti5747
    @norbertszigeti57472 жыл бұрын

    Most találtam rá, 5 perc után azonnali feliratkozás!

  • @Hazardteam
    @Hazardteam2 жыл бұрын

    *A legjobb*

  • @stirolortoxilol7591
    @stirolortoxilol75912 жыл бұрын

    Dávid Gyula ért ahhoz, hogyan kell érthetően előadni. Ha őt hallgatom, sajnálom, hogy nem fizikus lettem. József Attila helyett, Petőfit idézem - "Egy gondolat bánt engemet" : elérheti-e, az univerzum a maximális entrópiáját? Ha igen, akkor is létezik univerzum, vagy ott megszűnne? Köszönet az előadásért!

  • @elteatomcsill8013

    @elteatomcsill8013

    2 жыл бұрын

    A jelenleg általánosan elfogadott álláspont szerint az univerzum tágulása új szabadsági fokokat teremt, ezért mindig van még hova növelni a rendezetlenséget. Így bár az entrópia mindenhol folyamatosan nő, sohasem éri el a lehetséges maximumot. (Lásd az általam is sokszor elmondott táguló kastélyos hasonlatot.) Az előadás vége felé elhangzott spekulációk a nagyon távoli jövőben neutrínókból felépülő hipotétikus struktúrákról is erre építenek: ha már rég elbomlottak a mai anyagfajták, és beleolvadtak a nagy entrópiájú, de kis energiájú háttérsugárzásba, még mindig lesz miből új struktúrákat építeni. Legalábbis bízunk ebben, ha már a saját szemünkkel úgysem fogjuk meglátni. dgy

  • @elteatomcsill8013
    @elteatomcsill8013 Жыл бұрын

    KZs kérdezte: A müon is elemi részecske? Melyik a legnagyobb tömegű kvark? Elbomlik a Higgs-bozon? 1/ Igen. Lásd pl Nógrádi Dániel: „Mi az, amit értünk az elemi részecskék világában, és mi az, amit nem?” Atomcsill, 2016 2/ A tau. Lásd pl Veres Gábor: „Mit talált a Nagy Hadronütköztető a Higgs-bozon felfedezése óta? „Atomcsill, 2021. A számadatokat illetően lásd Wikipédia: „Quark”. 3/ Igen. Lásd pl Veres Gábor fenti előadása, és dgy: „A tömeg eredete és a Higgs-mező”, Atomcsill, 2012 dgy

  • @orkhepaj
    @orkhepaj2 жыл бұрын

    köszi

  • @meridian974
    @meridian9742 жыл бұрын

    "Big RIP" --> A Langolierek támadása :P ;)

  • @mikita9993
    @mikita9993 Жыл бұрын

    szuper

  • @laszlojori4820
    @laszlojori48202 жыл бұрын

    ha ilyen léptékű dolgokkal foglalkozom eltűnnek a személyes problémáim. antidepresszáns.

  • @orkhepaj

    @orkhepaj

    2 жыл бұрын

    gondolj a világ végére

  • @robertgemesi277

    @robertgemesi277

    2 жыл бұрын

    hát, nem tudom... a kihülő univerzumról is csak a fűtésszámla jut eszembe

  • @robertgemesi277

    @robertgemesi277

    2 жыл бұрын

    @@laszlobizsok26 nézze meg az előadást, ne félmmondatokkal vezesse le az energia nemmegmaradás törvényét, kérem

  • @dgy137

    @dgy137

    2 жыл бұрын

    @@robertgemesi277 Ne törődjön vele, ne pazaroljon rá időt. BL egy ostoba troll, aki nem nézi meg az előadást, nem olvassa el mások véleményét, csak az összes vitaszálba belerondít. Tudása nulla, hiszen még annak az általános iskolai információnak is híján van, amivel megkülönböztethetné az energiát és a hőmérsékletet. Nem lehet meggyőzni, mert észérvekre nem hallgat. Felesleges vele foglalkozni. dgy

  • @laszlojori4820

    @laszlojori4820

    2 жыл бұрын

    @@orkhepaj nincs neki

  • @Kupynder
    @Kupynder9 ай бұрын

    Tisztelt Dávid Gyula! Engem a következőkről érdekelne a véleménye. 1. Lehet-e mondjuk a Giant Void - egy nagy (nem tökéletesen) üres tartomány - később olyan nagy méretű, hogy a közepén lévő elméleti matematikai pont számára megszűnjön az idő múlása, mivel már minden benne lévő anyag lebomlott. Feltételezve, hogy már a körülötte lévő megmaradt galaxisokból már semmilyen foton/információ nem jut el a sötét energia miatti gyorsulva tágulás miatt. 2. Ha megszűnhet az idő benne, mivel már nincs benne mit mihez viszonyítani, nincs benne változás, megszűnne a tér is maga? (tudtommal időt és a teret nem lehet különvenni) 3. Ha ez az tér olyan hatalmas, hogy A és B galaxis között már nem lehet információváltást tenni, lehet akkor A és B galaxist külön multiverzumként kezelni aminek a határa egy ilyen tökéletesen üres tér? Köszönöm a válaszát! (Elnézést a bugyuta megfogalmazásért)

  • @sdkfeldfwerer6751
    @sdkfeldfwerer67512 жыл бұрын

    Naggggyon jó, remek yt ajánlás

  • @denestandary3372
    @denestandary33722 жыл бұрын

    20 év után végre megértettem, mi a különbség a Penrose meg a Hawking folyamat között.

  • @janosszaniszlo5059
    @janosszaniszlo50592 жыл бұрын

    Gratulálok... meghaladta a nézettség a 10 a 4. et ...megmaradt bennem a kérdés a 0. másodpercben amikor még nem volt tér, nem volt idő,és sztem energia sem.. ez az a pont amit senki se ért... ami ezután volt azt persze tudjuk mégis az a pillanat az érdekfeszítő amikor fizikailag sem jellemezhető kis pontból létrejött minden... ami aztán a pillanatnyi fizikai jellemzőknek megfelelően alakult... ezt szépen le is vezetik a fizikusok a matematikával és megfigyelésekkel.Tudom h ami érdekel azt megfejteni még nem sikerült.. .erre még nem született meg a megfelelő fizika és matematika... ha nem akkor, akár fantáziálhatunk is.... ami talán majd megoldást is elhozza... Professzor úr ! az előadásai generálták pl bennem a kérdéseket, remélem egy jól képzett fizikusban is... aki talán egyszer a homlokára üt és előáll a megfejtéssel.. alig várom

  • @dgy137

    @dgy137

    2 жыл бұрын

    Kissé elszámolta magát: a tíz a negyediken, azaz tízezer nézőt már az előadás publikálása utáni harmadik napon elértük. Most százezernél tartunk, ami legjobb tudomásom szerint tíz az ötödiken :) Ami a nulla pontra vonatkozó kérdést illeti: erre már válaszoltam itt e kommentfolyamban, ezért nem írom le újból. Ha a hozzászólásokat fordított időrendben kéri le (van erre egy beállítás), akkor a kommentsorozat legalján, a legelső hozzászólások között megtalálja Dóra Dávid kérdéseit. Az ő kérdéseire adott 1. számú válaszom az ön kérdésére is alkalmazható. dgy

  • @janosszaniszlo5059

    @janosszaniszlo5059

    2 жыл бұрын

    @@dgy137 :) igaza van.. de sokkal kevesebbet tévedtem mintha 10 a hatodikont írtam volna, az is egyel tér el... van egy gondolatom... ez is az Ön előadásából generálódott..... Olvastam a Dóra kérdésére adott válaszát és arra gondoltam, hogy a 0. másodperc az az anyagi világ 0. másodperce. Előtte, amit mi nem is mérünk mert nincs mit... voltak események amiben az energia volt csak jelen... valamiért kialakultak az együtt rezgő energia csomók mondjuk a húrok... na ettől a pillanattól mérhetünk időt teret és anyagot, ez volt 14 milliárd éve. Előtte események voltak ami x től y ig tartott nem időmértékű, nem térhez és anyaghoz kötött, nem is ismerjük, de talán majd vhogy nyomára bukkanhatunk mint ahogy a háttérsugársásra is rábukkantak anno. Ez egyféle képessége a "semminek " amiből lett anyag tér és idő... és persze a mindezt kitölti maga az energia.. Mint mondjuk highs bozon.. Elnézést ha ennek semmi köze a fizikához.. de végül is ezek az előadások elgondolkodtatnak.. ami a megismerés mellett igen hasznos. Minden megoldás gondolatok és megismerés eredménye. Köszönöm Önnek h pl ilyen gondolatokat ébreszt, többek között bennem is.

  • @orlovacz
    @orlovacz2 жыл бұрын

    Bakos Gáspár előadására 12.09.-én vajon csak eltések mehetnek be, vagy bemehet külsős is? Van az eltén valamilyen azonosítós beléptetőrendszer, vagy csak besétálsz?

  • @lxathu
    @lxathu2 жыл бұрын

    Gyönyörű a nyelvünk, mégis sajnálom, hogy kevesen beszéljük, mert ennek a csatornának milliós előfizetői és filmenkénti nézettségi számai volnának, ha nem így volna.

  • @lxathu

    @lxathu

    2 жыл бұрын

    @@sexanegyzetenbela Létezik az Indy Neidell és Matt Parker által képvielt, monodrámaszerű, vitathatatlanul szórakoztató vonal, de nem csak az. Pl. a Veritasium vagy a 3brown1blue csatorna tulajdonosa sem személyes drámázással, hanem a téma saját drámájával adja el az anyagot.

  • @jutaipeter

    @jutaipeter

    2 жыл бұрын

    Vannak azert angolul is nagyon jo eloadasok, de DGY bizonyosan a legjobbak kozt van nemzetkozileg is. Ezt ugy mondom, hogy tobb ezer oranyi csillagaszati-fizikai eloadast hallgattam meg, tehat nem ot akarom dicsoiteni minden alap nelkul.

  • @lxathu

    @lxathu

    2 жыл бұрын

    @@jutaipeter Hogyne! Amit írtam, a Don Lincoln- és Sabine Hossenfelder-összes (plusz apró) ismeretében írtam. Szerencsére sokan vannak, akik egy-egy részletet vastagpénzű tévétársaságokat megszégyenítő dramaturgiával és látvánnyal mutatnak be. De sokkal kevesebben akadnak, akik a szegény eklézsia lehetőségeivel nagyívű, több tudományág több szemeszterét átfogó "történettel" állnának ki, hogy a fogyaszthatóság és matematikai alátámasztottság párkányán sikeresen egyensúlyozzanak 1-2-3 órán át.

  • @zsenihabozo9152

    @zsenihabozo9152

    2 жыл бұрын

    @@sexanegyzetenbela De legalább már nem köhög annyit! Meg érdekes is...

  • @jutaipeter

    @jutaipeter

    2 жыл бұрын

    @@lxathu abszolut. Lincoln nagyon jo, Hossenfeldert nem tudom elviselni. A veritasium es a vsauce is jo szakmailag, de problemas, hogy tudom, hogy aki eload, annak mindent leirtak, es fogalma sincs rola sokszor, hogy mirol beszel. Hossenfeldert tudalekosnak es “majd en megmondom a tuti”-tnak tartom, aki kinyilatkoztat, es nem tajekoztat. A veritasium kicsit szenzaciohajhasz, ok is rajta vannak ezen a “semmi sem ugy van, ahogyan gondolod, de majd mi megmondjuk a tutit” vonalon, ami idegesito. Vsauce sokkal nagyobb alazattal csinalta a musorait, ezert sokkal jobban szerettem. A pbs olyan szinten clickbaites, hogy ket video utan leiratkoztam roluk, szerencsere meg idoben ahhoz, hogy meghallgassam a harmadik “lehet, hogy pont egy aszteroida szaguld a fold fele, es mind meghalunk” videojukat, es ongyilkos legyek. Pusztulat. Ezert is irtam, hogy vannak dgy szintu eloadok, de vsz. nagyon kevesen.

  • @hippike23
    @hippike232 жыл бұрын

    Nagyon jók az előadásai, még informatikus fejjel 10^-12 -en matek és fizika tudással is "érthetőek" logikusak. Gondolom nem egyszerű a laikusoknak is könnyen emészthetővé tenni ilyen témákat. Azt viszont nem értem, hogy nyilván Ön előad, tanít, vizsgáztat, készül, tudományos munkát végez, akkor hogy marad ideje majd minden kommentre reagálnia, vesződnie a tudományt ellenző, ugyanakkor egy másfél órás csillagászati/fizikai/matematikai előadást "végigszenvedő", annak minden mondatát szinte acsarkodva tagadó/ellenző, ámde spirituálisan tiszta, önmagával és a világgal megbékélt, a mindenség minden rezdülését egy felsőbb hatalom terveként elfogadó és nem firtató (és mások se merjék firtatni!) kommentelőkkel?

  • @dgy137

    @dgy137

    2 жыл бұрын

    Igaza van, tényleg sok időt elvisz a moderálás és a válaszolás. Próbálom magam visszafogni, mert mással is kell foglalkoznom. Nemcsak a saját előadásaimhoz érkező kommentekre kell reagálnom, hiszen az egész csatorna moderálása az én feladatom. A legdurvább szexista, személyeskedő, zsidózó stb hozzászólásokat törlöm. Az eggyel gyengébb, de ilyen tendenciájú kommentek szerzőt figyelmeztetem. A konkrét tudományos kérdésekhez kapcsolódó értelmetlen és tudománytalan hozzászólások kétfélék. Az egyik típus színtiszta butaság. Ezeket egy ideig kint hagyom, valami apró megjegyzéssel, az értelmes olvasók szórakoztatására. A másik típus egy olyan valódi tudományos problémához kapcsolódik, amit a hozzászóló teljesen félreért, de a félreértésnek van valami igazságmagva is - és ez részben a mi bűnünk. Az ismeretterjesztő irodalom és az Atomcsillhez hasonló előadások nem bontják ki részletesen az adott kérdést, ezért tág teret hagynak a téves értelmezéseknek. Ilyenkor a hozzászólás apropót ad arra, hogy egy kissé hosszabb válaszcikkben részletesen leírjam az adott kérdés tudományos értelmezését, a kevéssé ismert tényeket. (Legutóbb ilyen volt pl a tágulás gyorsuló vagy lassuló voltának és az egyes galaxisok saját gyorsulásának összetévesztése.) Az ilyen válaszcikket nem az aktuális hozzászóló meggyőzésére szánom (tapasztalatom szerint ez úgysem sikerül, általában el sem olvassa, annyira meg vannak győződve a saját igazáról), hanem alkalomnak tekintem az adott kérdéskörben folytatódó ismeretterjesztésre. Persze jobb lenne az ilyen szövegeket nem utólagos reakcióként közölni, hanem eleve beépíteni az előadásokba. Majd legközelebb. dgy

  • @attilamerenyimd5161
    @attilamerenyimd516110 ай бұрын

    Tisztelt DGy! Kérem tartson egy előadást a James webb által megfigyelt furcsaságokrol azaz hogy lehetnek a 13,4 Mrd éves galaxisok olyan bazi nagyok és tele öreg csillagokkal. Mi lehet az anolmalia? Lehet hogy a holografikus univerzum a megoldás? 😅 továbbá a koreai professzor távoli kettős csillagok lassú gyorsulás esetén a relativitas elmelet nem stimmel? Csak Önben bizok hogy meg tudja világítani ezeket a storykat különben megőrülök 😊

  • @elteatomcsill8013

    @elteatomcsill8013

    10 ай бұрын

    A JWST új eredményeivel kapcsolatban még nincs tudományos konszenzus. A következő hónapokban rengeteg vita várható az ügyben. Amint kezd kialakulni valami megegyezés, meghívunk egy a témához nálam sokkal jobban értő asztrofizikus szakembert. A másik téma, a relativitáselmélet "cáfolata" a kettős csillagok mozgása alapján csak a szokásos uborkaszezoni lufi. Már sokszor megírtam, hogy naponta több száz tudományos cikk jelenik meg még egy olyan relatíve kis szakterületen is, mint az asztrofizika és a gravitációelmélet. A tudósok publikációs kényszer alatt élnek, és további alkalmazásuk, ösztöndíjuk nagyban múlik azon, mekkora híre támad kutatási eredményeiknek. Ezt sajnos sokan azzal próbálják elérni, hogy a valódi eredményeket bombasztikus feltételezésekbe és még hangzatosabb címekbe burkolják - amit aztán a "tudományos" bulvársajtó felkap és továbbterjeszt. A legpukkanóbb címűek eljutnak a nagyközönséghez is. Idén már kb tíz nagy port kavart "tudományos forradalmat" jelentettek be, amelyek közül egy sem bizonyult igaznak. A rengeteg megjelenő cikk igen kis hányada tartalmaz maradandó eredményeket, amelyek egy-egy kis téglával tovább építik a tudomány épületét. És még sokkal kisebb hányaduk az, ami valódi szenzációként hozzájárul az épület alkalmankénti áttervezéséhez, átépítéséhez. A szóban forgó, a nyári uborkaszezonban felkapott cikket egyöntetű elutasítás fogadta, kritizálták a mérési módszer és az eredmények interpretálását is. Itt egy alapos, a nagyközönségnek írt cikk arról, miért nem "cáfolt" meg semmit ez a cikk: bigthink.com/starts-with-a-bang/binary-stars-prove-modified-gravity/?fbclid=IwAR1wj1BA_HO3j7a95X3DvuapvDCUIL5-J2uV5NxRfCZtBxAWV9khxvqGTsU dgy

  • @katalinpozsonyi7372
    @katalinpozsonyi73722 жыл бұрын

    Szóval, akkor én egy struktúra vagyok. Hmm, megbarátkozom ezzel a gondolattal. Bölcsész létemre értem az előadást. Isten vagy az Anyatermészet éltesse még nagyon sokáig a Tanár urat, hogy további előadásokkal táplálhassa elménket.

  • @dgy137

    @dgy137

    2 жыл бұрын

    Köszönöm! Az ilyen hallgatók megnyeréséért érdemes csinálni. dgy

  • @Netkuszkusz
    @Netkuszkusz2 жыл бұрын

    A témakörről létezik egy elképesztően jó, megzenésített videó "TIMELAPSE OF THE FUTURE: A Journey to the End of Time (4K)" címmel: kzread.info/dash/bejne/p3hoy9yudLC7gaQ.html

  • @dgy137
    @dgy13714 сағат бұрын

    Ma, 2024. június 29-én az előadás videófelvétele elérte a négyszázezres nézőszámot. Köszönöm a nézők érdeklődését és bizalmát! Szeptembertől, az Atomcsill huszadik évadában sok új, érdekes előadással várjuk nézőinket. dgy

  • @vazulfulop1954
    @vazulfulop19542 жыл бұрын

    sulyosan jo!! elkepeszto csak szuperlativuszokban!

  • @bakteruur1
    @bakteruur12 жыл бұрын

    Nagyon élvezetes mint mindig. Habár a kétrés kísérlet óta okafogyottá váltak az ilyen lineáris "előjelzések", hiszen megfigyelő hiányában úgy tűnik fizikai valóság sincs. Pláne nem idő, vagy tér.

  • @dgy137

    @dgy137

    2 жыл бұрын

    Már az első tudatos megfigyelők létrejötte előtt is létezett a világegyetem. Ezért az ilyen drasztikus következtetés ("fizikai valóság sincs") levonása helyett én inkább abban bízom, hogy a kvantumelmélet mérési és megfigyelési problémájára születik valami konszolidáltabb megoldás. És akkor értelmet kap az a kérdés is, hogy mi történik az utolsó tudatos megfigyelő pusztulása után. dgy

  • @bakteruur1

    @bakteruur1

    2 жыл бұрын

    @@dgy137, egyelőre úgy tűnik , hogy a teremtés nem befejezett, adódhat valamiféle a mi elménk számára kellemesebb megoldás a "kvantumelmélet mérési és megfigyelési problémájára" de egyelőre "Isten" nem döntötte el , hogy akkor a foton részecske vagy hullám. Talán ránk bízta ;) Az idő mibenléte azonban talán ennél is érdekesebb kérdés. Jelenleg úgy tudom azt a mozgásból vezetjük le, talán az óra másodperc mutatójának a lépéséből, talán a protonok rezgéséből , mindegy a dolog szubjektív. Egy kihűlt világegyetemben nehéz meghatározni mi egy perc, vagy épp egy trillió év. Már rég úgy látom, hogy a bölcsek kövét amit Hawkingtól vártak, hogy egyesíti az erőket át kellene értelmezni és a különböző "tudományokat" kellene egyesíteni valamiféle képletté, mint : fizika, matematika, (ez kb meg is van) aztán filozófia, + teológia (?) Szívesen IQ-znék önnel ilyesmikről sok sör mellett :DD

  • @gabornagy1599

    @gabornagy1599

    2 жыл бұрын

    @@bakteruur1 Hullámként nem viselkedik egy részecske, és a hullám nem részecske. A sok részecske viselkedik hullámként a térben. Egy csepp víz se hullámzik láthatóan, de egy vödör víz felszíne már igen. A mérés pontossága, az összehasonlító objektum méretétől függ.

  • @dgy137

    @dgy137

    2 жыл бұрын

    @@gabornagy1599 Nem. A leírtak igazak a klasszikus fizikában, azon belül a hidrodinamikában és a rugalmasságtanban. De az elektromágneses hullámok már nem tekinthetők egy részecskesokaság mozgásának. A kvantummechanikában pedig a kísérleti bizonyítékok azt mutatják, hogy egyetlen részecske is képes interferenciára, azaz hullámként viselkedik. Ezt nem tudjuk szemléletesen elképzelni, de attól még igaz. A matekunk jól leírja, és erre alapozva működőképes technika épült ki. El kell fogadni. És hozzá kell szoknunk, hogy a mechanikai jelenségeken edződött szemléletünk nem mindenható, nem írhatja elő a természetnek, hogyan működjön. dgy

  • @qwertzuiop8070

    @qwertzuiop8070

    2 жыл бұрын

    ​@@dgy137 A kérdés az: ki/mi a "megfigyelő", A vonatkozó tudósok szubjektív idealizmusban vagy még annál is valami rosszabban szenvednek. A megfigyelő a kölcsönhatásban levő. Nem kell neki tudat, utólag el lehet dönteni, ha volt a kísérletben kölcsönható valami, akár egy részecske, az okozott-e eltérést. A másik pedig az "egyetlen foton" előállításának technikája, az nem lehet egyetlen hullám ? Sötétítő szűrőkkel állítják elő, az érzékelés és nem érzékelés határán, és erre mondják, hogy részecske, amikor előtűnik, Bármi lehet megfigyelői státuszban, ami a vizsgált jelenséggel kölcsönhat "Ki a "megfigyelő" ? Egy tudós, a tudósok közössége ? A mérőműszer ? Nem, minden kölcsönhatásban levő, aktív vagy passzív részecske "megfigyelő". Befolyásolja a többi működését, létrehozza a megváltozott működést, a működése maga a "megfigyelés". Nem az a probléma, hogy a fizikusoknak filozofálnak, hanem az, hogy túl keveset teszik ezt, és akkor is a saját műszereik okozta csőlátásukból indulnak ki. A világ másból sem áll, mint abból, hogy a mérés befolyásolja a mérendő dolgot..."

  • @adambeke3547
    @adambeke3547 Жыл бұрын

    Tisztelt Professzor Úr! Nagyon tetszett az előadása. (A többi Atomcsill előadás is.) Előre is elnézést kérek a laikus/tudatlan kérdésemért. Az 57. percben beszélt a részecske-antirészecske párokról. "áram a vákumon át." Jól gondolom, hogy ezt nem lehet felhasználni energiatermelésre? Illetve, hogy az előadás azonos percében említett "ideiglenes energiaköcsönzés" meddig tartható fent? Válaszát előre is köszönöm!

  • @elteatomcsill8013

    @elteatomcsill8013

    Жыл бұрын

    A vákuumpolarizáció igen gyenge effektus, csak közvetett módon (a hidrogénatom energiaszintjeinek parányi eltolódása segítségével) lehetett kimutatni. Semmiféle makroszkópikus megnyilvánulása, ezért felhasználási lehetősége sincs. De ha lenne, akkor sem lehetne "energiatermelésre" használni. Ha feszültséget kapcsolunk egy közegre, és áram folyik át rajta, ez a folyamat sem "termeli" az energiát. Az "ideiglenes energiakölcsönzés" egy igen bonyolult, lényegében csak matematikailag megfogható folyamat szimbolikus leírása. Időtartamára viszont van egy igen egyszerű képlet, ami a határozatlansági relációra hasonlít: DE * Dt = h, ahol DE a "kölcsönvett" energia, Dt a folyamat időtartama, h pedig a Planck-állandó. Minél nagyobb tehát a "kölcsönzött" energia, annál hamarabb vissza kell fizetni (ellentétben az emberi pénzviszonyoknál tapasztalt szabállyal). dgy

  • @lalitech
    @lalitech2 жыл бұрын

    Szuper előadás, élvezettel hallgatom. Nekem az lenne a kérdésem, hogy sok más videóban láttam animációkat, miszerint a galaxisok is tágulnak. Vagy csak én nem jól értelmezem. Két példának vett tejútrendszer nem távolodhat egymástól? Egy naprendszer elemei nyilván nem távolodhatnak egymástól, hiszen a nap összefogja őket. De ahol nincs nap, ott mi a helyzet? Bocsi ha nagy hülyeséget kérdeztem volna, csak úgy érdekelne, akár kissebben is látni ezt a dolgot.

  • @JacktorWotinfoWows

    @JacktorWotinfoWows

    2 жыл бұрын

    A lokális szerkezetekre (naprendszerek, galaxisok) nem hat a világegyetem tágulása (csak a köztük lévő térre, de ők maguk nem "nőnek").

  • @dgy137

    @dgy137

    Жыл бұрын

    A galaxist összetartja a bennük levő csillagok (és agázok, por, sötét anyag) kölcsönös vonzása. Ezért nem hat rá a kozmikus tágulás: a lokális kötött objektumok mérete nem változik. dgy

  • @lalitech

    @lalitech

    Жыл бұрын

    @@dgy137 Köszönöm szépen!

Келесі