CZYM JEST LĘK I STRES U PSA I JAK POMOC LĘKLIWEMU PSU, Behawiorystka Olwia Osman radzi.

Үй жануарлары мен аңдар

Lęk i stres u psa, czym jest i jak pomóc psu lękliwemu,
Rozmowa z trenerką, behawiorystką Oliwą Osman
Co zrobić kiedy pies się boi,
/ ask-the-dog-oliwia-osm...
Rozmawiamy o tym czym jest lek u psa, skąd się bierze, dlaczego stres jest zły, jak możemy pomóc psu w ciężkich dla niego sytuacjach, i jak wygląda leczenie lęku u psa.
Specjalnie podziękowania dla Dominiki za pomoc przy nagrywaniu, trefne pytania i za to że jest,
Oraz dla Skola, Aska I Emi za cudowne towarzystwo i pilnowanie mikrofonu :)
--- TROCHĘ O NAS ---
Cześć, jesteśmy Matti & Bibi
W styczniu 2018 poznałem Bibiego. To Jack Russel Terrier po przejściach.
Najpierw mieszkał z rodziną, która nie dała sobie rady z tą małą kulką wielkiej energii i pozbyli się go.
Bibi trafił do mnie jako wrak psa, bał się miski, bal się dotyku, gryzł kiedy tylko poczuł się zagrożony (a czuł się tak cały czas).
Jednak pomimo swoich przejść kocha ludzi, okazuje nieprzeciętny optymizm i sprawia, że chcę z nim pracować, aby stworzyć jego życie lepszym.
Na tym kanale chciałem opowiedzieć Wam o tym jak wygląda praca z psem z problemami, że niekoniecznie pies, który okazuje agresję jest psem straconym.
Opowiem o tym jaką drogę przeszliśmy z Bibi. Podzielę się z Wami moją wiedza na temat behawiorystki psów, wiedzy na temat treningu, czy budowania więzi.
Sam nie jest specjalistą w tym temacie, ale od roku próbuje się dowiedzieć jak rozwiązywać kolejne problemy. Na szczęście otaczają mnie przyjaciele, którzy na co dzień pracują z psami, więc moja wiedza nie jest całkiem wyssana z palca.
------
Zobacz profil Bibiego na instagramie: / bibi_jack_russell_tales
oraz profil: Bibiego na / bibi-jack-russell-stor...
Emi instaram: / emi_theheart
Oliwia: / eddateam
muzyka: Peyruis: / peyruis
shoot with: Canon 600d/ t3i, Sony a3000,

Пікірлер: 45

  • @alicefrommadworld
    @alicefrommadworld5 жыл бұрын

    Świetny odcinek, sama mam bardzo lękliwą sukę, która ciągle przeżywa stres, dopiero po roku poczuła się komfortowo w przydomowym parku, ale wyjście gdziekolwiek dalej to jest nadal ogon między nogami, nawet jeśli pojedziemy na totalne odludzie do lasu to i tak ciągnie do samochodu. Do tego wszystkiego może reagować agresywnie w stosunku do ludzi. Obi bardzo nam pomaga, w trybie pracy jest wesoła i zrelaksowana, dlatego tym sobie rekompensujemy spacer. To jest trudne, bo adoptując psa spodziewałam się, że będę miała towarzysza podróży dookoła świata, a nie mogę iść z nią ulicę dalej, mając na uwadze jej komfort psychiczny.

  • @MattiiBibi

    @MattiiBibi

    5 жыл бұрын

    Dzięki Agnieszka, za komentarz. :) Bibi pierwsze spacery po 10 minutach ciągnął do samochodu, potem po 15minutach, ...potem było spoko, do momentu, kiedy nie spotkał się z czymś bardzo dla niego stresującym, teraz trzyma się blisko woli być ze mną niż w bezpiecznym samochodzie, albo komunikuje mi ze jest to juz dla niego zaduzo, i zabieram go z tej sytuacji. Teraz bardzo pracujemy nad zaufaniem i tym, żeby wiedział ze ja go ochronie w trudniej sytuacji, pozwalam mu nie wchodzić w interakcie z psami. Jak jest bardzo nachalny pies to chowam małego za siebie pokazując psu ze jesteśmy razem i najpierw musi być nachalny do mnie. więc po kliku takich sytuacjach Bibi sam zaczął sie za mnie chować a psy zwykle odpuszczają. Przede wszystkim słuchaj swojego psa, nie ciągnij go nigdzie na siłę, staraj sie robic "imprezę", kiedy tylko to mozliwe odwracając uwagę od zagrożenia. i najważniejsze bądź cierpliwa, bo to wymaga czasu.

  • @matylda324

    @matylda324

    5 жыл бұрын

    Moja suczka też jest bardzo lękliwa, mam ją od 6 miesięcy i spacery nadal są dla niej problematyczne. Reaguje agresywnie do ludzi i psów, ale powoli jest coraz bardziej spokojna w ich obecności. Chyba najbardziej pomogło mi przebadanie jej dokładnie (okazało się, że miała niewielki stan zapalny w miejscu, w którym ktoś ją kiedyś uderzył; teraz dostaje leki), podawanie jej tryptofanu i wprowadzenie kilku ruchów TTouch, którymi mogę jej pomagać, kiedy jesteśmy na zewnątrz :) Trzymam bardzo kciuki za Obi! :)

  • @MattiiBibi

    @MattiiBibi

    5 жыл бұрын

    Matylda Chmielewska cieszę się że jest lepiej. Ból jest bardzo ważnym czynnikiem, który dodaje się do stresu. Mam w planie film chyba najważniejszy jeśli chodzi o pracę z psem. Dotyczący tak zwanego triger stacking. Poszukaj informacji to wiele ci wyjaśni. W poniedziałek powinien być już gotowy film o odwrażliwianiu w mieście. Zapraszam.

  • @matylda324

    @matylda324

    5 жыл бұрын

    @@MattiiBibi O, to czekam na film w takim razie :) Poszukam sobie też informacji o triger stacking, dziękuję za wskazówkę!

  • @sawomirpera8253

    @sawomirpera8253

    4 жыл бұрын

    @@MattiiBibi i

  • @hejka7361
    @hejka73614 жыл бұрын

    Mam pytanie odnośnie mojego pieska który jest z nami od tygodnia bardzo jest niedostępny boi się nie chce wstać a co mówić o spacerach Leon ma 5 miesięczny i już nie wiem co zrobić?

  • @jareklech4960
    @jareklech49603 жыл бұрын

    owczarek niemiecki, dwa lata ( 14.10.2018 ). Od kilku miesięcy boi się ludzi, rowerzysta, rolkarz, a dziecko na elektrycznej hulajnodze to już apogeum. Jest na smyczy i zaczyna uciekać ( ciągnąć ). Odwracanie uwagi ( wizyta behawiorysty ) przysmakami, zupełnie się nie sprawdza. W sytuacjach stresowych nie przyjmuje żadnych pokarmów.. Alex jest ze mną od szczeniaka i absolutnie nie przeżył żadnej ekstremalnej sytuacji, tj. nie najechał go rowerzysta, rolkarz nie sprawił problemu itd. Socjalizację na etapie szczeniaka przeszedł ( kurs ). Mieszkam w mieście ( Wrocław ), wychodzi 3 razy dziennie. Nie jest uziemiony w zamkniętym pomieszczeniu, terenie. Zaczęliśmy na wiosnę kurs posłuszeństwa ( niestety, covid i restrykcje pokrzyżowały plany ) W warunkach domowych Alex jest idealny, posłuszny, karny, mega mądry. Domu broni przed kurierami, dostawcami żywności bez zarzutu, choć nie był szkolony w tym kierunku. Nie wiem co mogę zrobić. Czas ucieka, nie chciałbym zrobić krzywdy przez zaniechanie mojemu najlepszemu przyjacielowi. Jarek

  • @MattiiBibi

    @MattiiBibi

    3 жыл бұрын

    jesteś we Wrocławiu, odezwij się do Alicji Milewska, potrzebujecie trochę popracować z dobrym pozytywnym trenerem a Ala takim właśnie jest, znam ja osobiście i baaardzo polecam, wiele rzeczy o których wiem nauczyłem się tez od niej. alaodjazza.pl/ Twój pies potrzebuje dużo wsparcia i pracy pozytywnymi metodami wiem że Alicja jest odpowiednia osoba do takiego szkolenia.

  • @hzhzjajakxnxnns254
    @hzhzjajakxnxnns2543 жыл бұрын

    Mój psiak jest z nami miesiąc. Wzięliśmy go ze schroniska. Boi się ludzi, jak mogę zaradzić, żeby nie szczekała i nie chowała się pod stół gdy ktoś wchodzi do domu?

  • @nataliakaczmarek47
    @nataliakaczmarek4710 ай бұрын

    Można wypróbować olej CBD Hempets który polecają także weterynarze. W sytuacjach lękowych pomaga się uspokoić

  • @iesatan2785
    @iesatan27853 жыл бұрын

    Mam psinke, owczarek niemiecki okolo 4 lata ma, wczesniejszy wlasciciel najprawdopodobniej zle sie wobec niej zachowywał, została przez niego wyrzucona ze szczeniakami do rowu przy autostradzie, przygarnelem ją po prawie pol roku spedzania z nia duzej ilosci czasu w jednym ze schronisk. Na spacerach jest posluszna, rozumie czekaj i idziemy, nie jest w zaden sposob agresywna, jest we mnie zapatrzona nie opuszcza na krok, ale mam z nia kilka problemow, najprawdopodobniej była puszczana luzem po podworku, teraz mieszka w bloku (duze mieszkanie), ma swoj własny pokoj gdzie odpoczywa po dlugich spacerach, mam z nia problem taki ze podczas zapinania smyczy w domu kladzie sie i podsikuje, jak wypuszcze ją bez smyczy na klatke i na klatce zapne to nie podsikuje, kolejna sprawa to za kazdym razem jak wracamy ze spaceru odrazu pędzi do swoje "miejsca" i nie chce go opuscic poki jej sie nie zawoła i wtedy caly czas siedzi ze mną w jednym pomieszczeniu lub za mna chodzi krok w krok. Potrafi czasem zalatwic sie w domu, na spacerach nie zawsze chce sie zalatwic, (jak na tyle co je, nie wydala moim zdaniem tyle co powinna), potrafi sie nie wysikac na dworze dzien,czasami 2 dni (chociaz to moze byc kwestia tego podsikiwania), nie karce jej w zaden sposob, ale też nie do końca wiem jak mam poradzić sobie z jej tymi drobnymi zachowaniami. W domu nie ma dzieci, okolica jest bardzo spokojna, nie jest glośna gdy na dluzej zostawiam ją samą w domu, spacery sa przewaznie 1h+ minimum 2x dziennie.

  • @MattiiBibi

    @MattiiBibi

    3 жыл бұрын

    Po pierwsze, jak długo jest u ciebie? Po drugie korzystacie z obroży czy szelek? Warto było by też zrobić zestaw badań. To co opisujesz może być związane z przyzwyczajeniami ze schroniska/ poprzedniego domu, albo lękiem że wróci do schroniska. Bez konsultacji i zobaczenia pieska trudno mi cokolwiek doradzić. Umów się z ogarniętym behawiorystą, który zobaczy wasze relacje, ( ogarnięty to taki, który skupia się na emocjach i przyczynach zachowań) Jedna rzecz która przychodzi mi do głowy to te spacery 1h+ może one jednak są za długie. Bo jeśli tak bardzo nie chce wychodzić i tak bardzo lubi przebywać w swoim miejscu to może te spacery ją stresują. Może szybkie wyjście na siku i chwalenie jak uda kilka razy dziennie, będzie lepsze dla niej niż 2 długie spacery. To tylko luźna myśl. Bo tak jak napisałem ktoś musi was zobaczyć i zebrać porządny wywiad aby móc wyciągnąć właściwe wnioski. Powodzenia, jeśli piesek mieszka z tobą krótko, może też po prostu czasu na oswojenie się z tą sytuacją.

  • @iesatan2785

    @iesatan2785

    3 жыл бұрын

    @@MattiiBibi jezeli chodzi o wracanie do swojego miejsca, ona juz tak też miała w schronisku, tak samo z podsikiwaniem, z wychodzeniem na spacer nie ma problemu, chetnie zawsze idzie tylko samo wyjscie jest troche problemem, bo musze ją samą na klatke puscic i dopiero na klatce ją przypiąć, by nie podsikała, na spacerze sama ciągnie do domu jak juz ma dosyc, problem z zalatwieniem sie na dworze rozwiazany, musialem ją nauczyc sposobu na pokazanie że chce sie zalatwic, jak zalatwila sie w domu sama wiedziała ze zle zrobila, było to po niej widać, nie karce ją w żaden sposob tylko odrazu zabieram na spacer jak sie zdarzala taka sytuacja, za smaczkami i zabawkami nie przepada, jedną nagrodą jaka na nią działa to głaskanie, przytulanie itd. jest u mnie 2tygodnie ale zajmowałem się nią w schronisku od Lipca, nawyków ze schroniska nie ma z tego co jestem w stanie zauważyć, bo od samego poczatku jak trafiła to tak sie zachowywała, tylko była dużo bardziej strachliwa. Na pierwszym jej spacerze w schronisku bała sie nawet gdy probowałem odkrecic butelke z wodą by nalać jej do miski, bała się później też napić z tej miski. Na obecny moment 90% jej lęków sie "pozbyłem", problem jest tylko z tym podsikiwaniem przy zapinaniu smyczy i kładzenie sie za każdym razem jak probuje cos przy niej zrobić

  • @MattiiBibi

    @MattiiBibi

    3 жыл бұрын

    No to super, że trafiła na Ciebie, 2 Tygodnie w domu to jeszcze nie zdążyła się ogarnąć że już u ciebie mieszka i zostaje. Jest jeszcze jedna prosta rzecz, która stosuję z Bibim uprzedzam o każdym dotyku i zapinaniu smyczy, odpinaniu smyczy, zakładaniu obroży czy szelek. Jeśli na razie możesz zbudować fajne skojarzenie z zapinaniem smyczy na klatce schodowej to tak rób z czasem przeniesiecie to do domu. może być tak ze używasz obroży, która może być awersyjna ( nie przyjemna dla psa) bo np. poprzedni właściciel używał kolczatki, To posikiwanie, jest submisywne najprawdopodobniej " jestem taka malutka nie rób mi krzywdy". Możesz też nagradzać ją za patrzenie na smycz w domu, na zbliżanie syczy do niej. itp jak widzisz że się kładzie to zabierasz to narzędzie tortur. Warto tez pomyśleć o treningu medycznym / kooperacyjnym, gdzie uczysz psa tego że ma kontrolę nad sytuacją i to ona zgadza się na dotyk czy robienie jakiś zabiegów przy ciele ( w tym zapinania smyczy). To co napisałem jest takie trochę wszędzie dookoła, ale bez poznania was osobiście ciężko coś więcej powiedzieć, dlatego fajnie jak spotkacie się z behawiorystą, masz super podejście i potrzebujesz kliku wskazówek odnośnie strikte waszego przypadku. Jak pozbyliscie się 90% leków to może być już tylko lepiej. powodzenia.

  • @iesatan2785

    @iesatan2785

    3 жыл бұрын

    @@MattiiBibi tak, 2tygodnie to troche krótko, ale wiem też że ona czuje sie przy mnie bezpiecznie i mi ufa, (zasypiała mi na rekach lub nogach jak z nią siedziałem, tak wiem, to duży owczarek ale tak było :D). W sumie czekałem na taką psine jak ona 5lat, odrazu jak trafila do schroniska wiedziałem że to to, co szukałem w psie latami i nie żałuje tego w żaden sposob mimo drobnych komplikacji (jak np to że nie zdążyła wyjsc na dwor i zalatwila sie na wycieraczke u sąsiada i musiałem 3 piętra ogarnąć przez to :p, ale sama wiedziała że zle zrobiła widziałem to w jej oczach, zachowaniu i dobre 4-5godzin czekała i obawiała sie o to że ją skarce, mialem problem wtedy żeby ją na dłuzej zawołać do siebie, ale jak zobaczyła juz że nie chce jej zrobić żadnej krzywdy sama przyszla, rozłożyła sie obok fotela jak ksiezniczka i zasnela). Dzieki za rady, wiem juz w jaki sposób mniej wiecej posuwać to wszystko, skontaktuje sie też z znajomym psim psychologiem, zwierzęcą psychologią dosyć krótko sie zajmuje bo tylko jakies 7 lat, mam dużo wiedzy teoretyczno praktycznej ale nie mam za dużo wiedzy w praktycznej w eliminowaniu poważniejszych spraw (no bo raczej w brew pozorom "poddawanie sie" przez psa nie zawsze jest pozytywne szczegolnie w tym przypadku). Po działam z nią teraz w troche inny sposób kierując sie twoimi ogolnymi poradami i behawio, dam znac za miesiąc jak wygląda sytuacja

  • @user-od2ns6eu2j
    @user-od2ns6eu2j Жыл бұрын

    Witam mamy pół rocznego teriera boi się wszystkiego poza domem jak mu pomóc

  • @MattiiBibi

    @MattiiBibi

    Жыл бұрын

    W okolicach 6 miesięcy pojawia się tak zwana faza lękowa ( faza wrażliwa) to dość naturalne że psy w tym wieku obawiają się wielu rzeczy, ale ważne żeby psa wspierać do niczego nie zmuszać być blisko, spacery ograniczył bym, do minimum, podążając za psem, spacery w spokojnych miłych miejscach, jeśli to nie pomoże to kontakt ze specjalistą.

  • @user-od2ns6eu2j

    @user-od2ns6eu2j

    Жыл бұрын

    @@MattiiBibi dziękuję bardzo za odpowiedź

  • @nikolawadoowska600
    @nikolawadoowska6004 жыл бұрын

    A co gdy mam dwa psy i jeden z nich jest bardzo rozemocjonowany gdy wchodzi na ich posesje ktoś inny niż ja ( psy podwórkowe ) spędzam z nim masę czasu i uczę sztuczek ale on i tak bardzo często na kogoś skacze w dodatku bardzo wysoko i czasem lekko gryzie :// kiedy usiądę na ławkę on potrafi na mnie wchodzić i nie wiem jak go za to karać lub co robić kiedy źle się zachowuje ://

  • @MattiiBibi

    @MattiiBibi

    4 жыл бұрын

    Ciężko mi cokolwiek odpowiedzieć, bo skakanie może wynikać z ekscytacji, ale tez ze strachu lub/i próby zatrzymania wchodzącej osoby. Samo podgrywanie tez może wynikać z wysokich emocji może mieć charakter dystansujący, lub wynikać po prostu z podekscytowania ze pies się cieszy. tutaj potrzebna jest obserwacja specjalisty na podstawie spotkania lub filmów.

  • @MattiiBibi

    @MattiiBibi

    4 жыл бұрын

    Jeśli chodzi o karanie, to nie robimy tego, bo nie uczy psa jak chcemy żeby się zachowywał. Lepiej zablokować możliwość niepożądanych zachowań, np zasłonić się ręką i nie pozwolić psu na wejście na kolana i nagrodzić to kiedy pies spokojnie siada na ziemi koło Ciebie. nagroda Powinna być zaznaczona słowem tak i np smaczek, gdy pies jest spokojny koło ciebie, gdy będzie dłużej spokojny podkładasz hasło np siad czy tam sobie wymyślisz żeby pies robił. Pies nie robi nic źle w jego głowie, to są zachowania, które nie są dla nas odpowiednie, więc należy je zastąpić takimi jakie nam się podobają, czyli jeśli pies skacze na gości warto go nauczyć siadać kiedy ktoś wchodzi, jeśli pies będzie siedział, nie będzie w tym samy czasie miał możliwości skakania.

  • @nikolawadoowska600

    @nikolawadoowska600

    4 жыл бұрын

    Matti i Bibi - o psach dziękuje ! Będę starała się to zrobić 💜💜💜

  • @AM-lz3uq

    @AM-lz3uq

    3 жыл бұрын

    Moj Jack Russell terrier strasznie stresuje sie gdy szczelaja petardy szczeka jak opentany .Uspakaja sie dopiero gdy wyjdziemy z domu na spacer.Na spacerze moga te petardy szczelac z jego strony zero jakiej kolwiek reakcji na huk .Co mam zrobic by sie nie bal w domu gdy szczelaja petardy. Nie moge cala noc z nim spacerowac🤔

  • @MattiiBibi

    @MattiiBibi

    3 жыл бұрын

    To ciekawe, że na zewnątrz nie reaguje. czy pies ma w domu swoje miejsce w którym nikt mu nie przeszkadza? Trzeba by popracować nad zbudowaniem bezpiecznego miejsca, można też włączyć muzykę. Trzeba wspierać że jest ok.

  • @magdakrasowska9662
    @magdakrasowska96623 жыл бұрын

    Moja sunia ma już ponad 3 lata i od małego była lękliwa nawet bała się wejść do drugiego pomieszczenia w domu, nikogo nie toleruje ani ludzi ani zwierząt, przy głaskaniu sztywnieje i często się odsuwa ale jeśli sama cieszy się i podchodzi do głaskania to już jest bardziej wyluzowana, tak się zachowują nawet w stosunku do mnie ale ogólnie jest bardzo do mnie przywiązana i widzę że najlepiej jest jej ze mną tylko nie wiem czym to wszystko może być spowodowane? Strasznie szczeka na wszystko co się rusza szczególnie na dworzu, prosilabym o radę

  • @MattiiBibi

    @MattiiBibi

    3 жыл бұрын

    Nam bardzo pomogło nie wychodzenie z inicjatywą głaskania. Tak jak piszesz jak sama podejdzie to bardziej lubi głaskanie. A to dlatego że sama jest na to gotowa. Co do szczekania popracował bym nad pewnością siebie. Brain worki, nose work. Pokazanie wsparcia. Podejście do nie i powiedzenie: „O jak dobrze ze nam dałaś znać ale już nie ma się czego bać”. Możliwe że spotkanie się z dobrym behawiorystą żeby dokładnie ocenił/oceniała przyczyny będzie najlepszym rozwiązaniem .

  • @rocknnailsdd6
    @rocknnailsdd63 жыл бұрын

    Witam. Mam remont w domu i będę przeprowadzać się do innego pokoju. Mój pies panicznie boi się tam wejść. Nigdy tam nie był (na miejscu drzwi, była ściana). Smaczki odpadają, w ogóle nie jest zainteresowany. Nawet na smyczy próbowaliśmy, ale wyrywa się i ucieka do innych pokoi... ;(

  • @MattiiBibi

    @MattiiBibi

    3 жыл бұрын

    ja bym zostawił psa samego sobie w momencie kiedy jest bardzo cicho w domu ( nie ma pac remontowych) i wszedł do pokoju poczekał aż pies sam zdecyduje że chce wejść, możecie położyć jakieś jego przedmioty mp w progu zaraz za progiem, nie wciągajcie go tam na silę, bo to może odnieść odwrotny efekt. W czasie kiedy macie remont pies jest bardzo zestresowany i może bać się bardziej niż zazwyczaj.

  • @rocknnailsdd6

    @rocknnailsdd6

    3 жыл бұрын

    Matti i Bibi - o psach Już próbowaliśmy z ulubionymi zabawkami, przysmakami i dalej nic. Czekaliśmy w pokoju, żeby sam do nas przyszedł, ale po dłuższym czasie, gdy sprawdziliśmy co pies robi, to poszedł spać... Bardzo ostrożnie obchodzimy się z jego zachowaniem. Ogólnie jest dość odważnym psem. Burza, wiertarki, młotki "nie ruszają" go.

  • @MattiiBibi

    @MattiiBibi

    3 жыл бұрын

    hahah spryciarz, bardziej myślałem żeby trochę go jednak postawić przed koniecznością zmierzenia się z tymi strachami czyli ograniczyć mu przestrzeń do pomieszczenia w którym jest to wejście nowego pokoju. generalnie ciężko cos wymyślić jak nie widzę psa.

  • @amek4736
    @amek47362 жыл бұрын

    Jak oduczyc psa gdy boi sie smyczy ? Pies ma traumę do smyczy. Jak pracować z psem który ma traumę.

  • @MattiiBibi

    @MattiiBibi

    2 жыл бұрын

    tataj najlepiej przeprowadzić trening kooperacyjny i odwrażliwianie, polecam webinar Zosi Wojtkow

  • @melodymoon304
    @melodymoon3043 жыл бұрын

    Co zrobić gdy pies się trzęsie i boi ludzi jak go wzięłam z hodowli ? To znaczy że tam go bili?

  • @MattiiBibi

    @MattiiBibi

    3 жыл бұрын

    Nie koniecznie, to znaczy że mógł mieć mały kontakt z ludźmi w czasie socializacji albo właśnie za duży, nie była szanowana jego przestrzeń osobista, może mieć predyspozycje genetyczne do bycia lękliwym psem. Mogło się też wydarzyć coś traumatycznego (to u szczeniaka najmniej prawdopodobne chyba że po 12 tygodniu życia).

  • @MattiiBibi

    @MattiiBibi

    3 жыл бұрын

    A co to co można zrobić to dać psu czas na podejscie na nas nie naciskać na niego, nie nachodizć od przodu nie pochylać się i uczuć się o komunikacji :)

  • @melodymoon304

    @melodymoon304

    3 жыл бұрын

    @@MattiiBibi Bardzo dziękuje za odpowiedź

  • @TheSarda2010

    @TheSarda2010

    3 жыл бұрын

    @@MattiiBibi Witam moja sunia ma 2.5 roku nie jest jeszcze kastrowana, jest psem bardzo lękliwym potrafi ją wystraszyć huk na spacerze albo jakaś nowa rzecz i ciągnie z całych sił do domu, nie lubi nowych miejsc, lubi spacerować tylko po zmroku i tą samą trasą :( Boi się nowych rzeczy, ludzi. Sunia nigdy nie była bita, socjalizacje przeszła prawidłowo ale widać że lęki miała już od początku. Moje pytanie czy powinnam kastrować sunię? Obawiam się wszystkich chorób które przechodzą nie kastrowane zwierzęta, ale czy nie pogorszę tym samym jej zachowania, przyznam że już jest dość ciężko.

  • @MattiiBibi

    @MattiiBibi

    3 жыл бұрын

    @@TheSarda2010 U suk jest trochę inaczej niż chłopaków jeśli chodzi o pewność siebie, u samców obcinamy im testosteron, który jest odpowiedzialny za między innymi pewność siebie, U suk obcinamy produkcje estrogenu a testosteron zostaje, suczki czasem robią się nawet bardziej samcze. Nie pamiętam w tym monecie opracowania kastracja suk vs pewność siebie. Koniecznie popracuj ze specjalistą nad tymi lękami, może farmakoterapia pomogła by wam. trzymam kciuki.

  • @stanisawwieczorek3432
    @stanisawwieczorek34322 жыл бұрын

    Nie gadaj tylko pokaż

Келесі