Czym jest dekonstrukcja? | Sandman

Komiks Neila Gaimana to nie tylko pasjonująca lektura sama w sobie, ale również modelowy przykład postmodernistycznej dekonstrukcji.
Blog: mistycyzmpopkulturowy.blogspot...
Fanpage: / mistycyzmpopkulturowy
Twitter: / mistpopk
Patronite: patronite.pl/mistycyzmpopkult...
Transkrypcja: mistycyzmpopkulturowy.blogspot...

Пікірлер: 34

  • @pioterpiotrowicz1252
    @pioterpiotrowicz12523 жыл бұрын

    Pewnie zapamiętałbym więcej z tego filmiku, ale przeglądanie galerii zdjęć z Derridą było bardzo absorbujące XD Kurde, jaki on fotogeniczny!

  • @ac4694
    @ac46944 жыл бұрын

    Kierowniku, będę szczery. Świetny materiał, pozdrawiam.

  • @schiczi3925
    @schiczi39254 жыл бұрын

    Świetny film, bardzo dziękuję za ten materiał. Otwiera oczy, ale przede wszystkim daje do myślenia, aż się chce wiedzieć więcej na ten temat i zacząć samemu wyszukiwać tego typu smaczków w komiksach.

  • @damianlesicki4079
    @damianlesicki40794 жыл бұрын

    Spoko te Twoje eseje. Drobna uwaga: warto sprawdzać wymowę nazwisk zamiast iść na czuja. Ferdinand de Saussure czyta się z grubsza "de sosjir" :)

  • @Esia2211
    @Esia22114 жыл бұрын

    Misty, your filologia polska is showing.

  • @ZWEDKARSKIEGOPUDEKA
    @ZWEDKARSKIEGOPUDEKA2 жыл бұрын

    Dzięki piękne! Przejrzyście opisane. Idę rekonstruować ;-)

  • @aaaawqer1233
    @aaaawqer1233 Жыл бұрын

    dzieki zainspirowales mnie do poglebienia tematu dekonstrukcji

  • @TheLibr4rian
    @TheLibr4rian Жыл бұрын

    Genialne :-) Dzięki wielkie!

  • @InnonI
    @InnonI2 жыл бұрын

    Powiem szczerze, swoimi wideoesejami zmieniłeś mój zatwardziąły prawicowy punkt widzenia. Dzięki mistrzu za twoje materiały.

  • @gumowyczlowiek
    @gumowyczlowiek3 жыл бұрын

    Super gościu fajowe treści

  • @hubhistory1820
    @hubhistory18204 жыл бұрын

    Świetny odcinek ;)

  • @wojciechkral-kulturainatur1674
    @wojciechkral-kulturainatur16744 жыл бұрын

    Dobry wykład. Choć Sandmana nie znam, ale skojarzył mi się raczej z niemieckim Sandmannem, czyli Piaskunem/ piaskowym człowieczkiem E.T.A. Hoffmanna czy bajką o Piaskowym Dziadku. :)

  • @Tecza
    @Tecza4 жыл бұрын

    Wiem, że ten trykot w tle miał robić klimat, ale strasznie irytuje. Poza tym - świetny materiał. Więcej Sandmana poproszę :)

  • @loquiman

    @loquiman

    4 жыл бұрын

    dopóki nie przeczytałem nie słyszałem go, ale faktycznie, jak tylko usłyszałem to miałem pytanie, dlaczego, przecież był na początku ten dźwięk i wystarczy, ale jako wypełnienie tła jest też ok, tylko może nieco ciszej.

  • @orestlenczyk
    @orestlenczyk2 жыл бұрын

    bardzo proszę o wiecej materiałów o postmodernizmie :)

  • @MistyPop

    @MistyPop

    2 жыл бұрын

    Większość materiałów na moim kanale opowiada o postmodernizmie (albo lewicowej teorii), polecam wideoeseje o hauntologii, esencjalizmie, symulakrach i śmierci autora - to pojęcia ściśle powiązane z pm.

  • @Cumrel
    @Cumrel3 жыл бұрын

    Kiedy jesteś nerdem, który przez słowo "dekonstrukcja" rozumie zdolność do rozbrajania rzeczy na mniejsze rzeczy

  • @jozefniewiarowski4342
    @jozefniewiarowski43424 жыл бұрын

    liczby to także abstrakcje. Matematyka sama w sobie operuje wyłącznie na abstrakcji.

  • @spiritnarrative6317

    @spiritnarrative6317

    3 жыл бұрын

    tak, ale matematyka polega jedynie na rozumowym wyciąganiu wniosków z ustalonych już tautologii. Jest wiedzą aprioryczną i matematyków nie interesuje inny rodzaj poznania lub wątpienie.

  • @amandatv4996
    @amandatv49962 жыл бұрын

    Jak odróżnić dekonstrukcje od rekonstrukcji?

  • @kenezrg
    @kenezrg Жыл бұрын

    Może pan mi wyjaśni dlaczego jabłko wymawia się japko 😂

  • @mohhie
    @mohhie3 жыл бұрын

    tak jak Green Gartside spiewal, "I'm in love with a Jacques Derrida..."

  • @Ieaser
    @Ieaser6 ай бұрын

    Szybkie pytanie, czy undertale jest przykładem dekonstrukcji koncepcji jRPG? Chociażby fakt, że sklepikarz nie chce skupować gratów i nie ma pojęcia czemu miałby to robić, gdzie ta mechanika w jrpgach to podstawa ekonomii gry

  • @renaciura
    @renaciura Жыл бұрын

    Czy widział ktoś serial netflixa i poleca włączyć?

  • @wojciechkral-kulturainatur1674
    @wojciechkral-kulturainatur16744 жыл бұрын

    Tu moja dekonstrukcja (choć nie nazwałem tego tak) warstwy tekstowej piosenki "Tam na błoniu" kzread.info/dash/bejne/p2tsvJeRkpOaZpc.html

  • @Hans_Olo
    @Hans_Olo4 жыл бұрын

    Może trochę nie na temat ale jestem ciekaw co humanista taki jak ty sądzi o aferze Sokala?

  • @MistyPop

    @MistyPop

    4 жыл бұрын

    Uważam, że wiele osób bez znajomości szerszego kontekstu sprawy wykazuje dość sporo niezrozumienia w temacie. Dla precyzji: W 1996 roku fizyk Alan Sokal napisał artykuł o postmodernizmie i wysłał go do czasopisma naukowego "Social Text". Redakcja opublikowała ten tekst, po czym Sokal ujawnił, że artykuł był umyślnie nonsensowny, wypełniony niespójnym żargonem i otwarcie nielogicznymi tezami. Ten incydent często przywoływany jest przez osoby niechętne postmodernizmowi jako "dowód" na szarlatanerię i obiektywny bezsens tej dziedziny filozofii. Okej, odpakujmy to. Po pierwsze, w tamtym czasie "Social Text" był czasopismem nieprzeprowadzającym recenzji naukowej nadsyłanych tekstów. Redakcja opublikowała artykuł bez wcześniejszego procesu selekcji, który spełniałby standardy akademickie. Cała ta sytuacja więcej mówi o ówczesnym poziomie redakcji czasopisma niż cokolwiek o postmodernizmie. Możemy to porównać z niedawną (2017 rok), identyczną sytuacją, w której trzy akademickie pisma opublikowały podesłany artykuł naukowy stanowiący przeredagowane hasło z Wikipedii o mitochondriach, w którym słowo "mitochondria" podmieniono na "midichloriany" i dodano cytat o tragedii Dartha Plagieusa. Ta prowokacja naukowa miała na celu ukazanie, w jaki sposób niskonakładowe tworzone jedynie celem pozyskania dotacji czasopisma akademickie nie spełniają standardów naukowych. Nie wydaje mi się, by ktokolwiek poważny traktował to jako dowód na "zniszczenie" dziedziny biologii albo obnażenie jej bezsensowności.

  • @Hans_Olo

    @Hans_Olo

    4 жыл бұрын

    @@MistyPop tak, nauki przyrodnicze mają problem z tzw. Predatory journals które publikują jak leci wszystko, jeśli tylko dostaną pieniądze. Nie znam specyfiki nauk humanistycznych ale jestem w stanie sobie wyobrazić, że dotyka ich ten sam problem. Tylko że w modnych bzdurach omawiane są prace (podobno)uznanych i poważnych myślicieli postmodernistycznych. Znam tą sprawę tylko z tego jednego źródła dlatego jestem ciekaw na ile rzeczywiście postmodernizm wygląda tak jak przedstawia go ta książka.

  • @MistyPop

    @MistyPop

    4 жыл бұрын

    "Modne bzdury" Sokala (i Bricmonta) mają prowokacyjny tytuł, ale warto zwrócić uwagę na to, że w całości poświęcone jednej, bardzo wąskiej tendencji (nadużywanie naukowych metafor bez właściwego ich zrozumienia) wykazywanej przez wielu kompletnie różnych od siebie postmodernistów. Nie jest to krytyka postmodernizmu per se, tylko nawyku paru filozofów, który - wyobrażam sobie - musi nieźle drażnić ścisłowców ;) Według mnie o ile jest to przestrzeń na rzeczową dyskusję, o tyle fakt, że prowokacja Sokala do dziś przywołana jest niemal wyłącznie w atmosferze skandalu sprawia, że ta dyskusja się nie odbywa. A szkoda. Nawet Derrida, pytany o całą tę sprawę, lamentował, że dość interesujący dyskurs został zarżnięty przez medialne usensacyjnienie całej sytuacji.

  • @pioterpiotrowicz1252
    @pioterpiotrowicz12522 жыл бұрын

    Ja rano: a odświeżę sobie ten esej o dekonstrukcji, bo dobry był a już zapomniałem szczegółów Ja wieczorem (czytając teksty na studia): Ferdinand de Saussure? Hmm... Skąd ja kojarzę to nazwisko...?

  • @ukaszmizioek8826
    @ukaszmizioek88263 жыл бұрын

    Z tego, co zrozumiałem w strukturalizmie chodzi o to, że struktura daje słowom znaczenie, czyli relacje między słowami. Dekonstrukcja to rozbijanie binarnych opozycji, czyli co? Nie do końca, o ile w ogóle, rozumiem tą dekonstrukcję.

  • @MistyPop

    @MistyPop

    3 жыл бұрын

    Dekonstrukcja to zauważanie, że te struktury są umowne i opierają się na subiektywnych założeniach, takich jak tradycja, historia, indywidualne rozumienie świata. Jak przywołany przeze mnie przykład "ogień i woda", które uznawane są za przeciwieństwa. Ale nie dlatego, że są "obiektywnie" sobie przeciwne, tylko dlatego, że w naszej kulturze i tradycji utarło się, by traktować je w taki sposób. Dekonstrukcja to rozumienie, że struktury są umowne.

  • @wejder12345
    @wejder123453 жыл бұрын

    ale ja lubię ciężkie

  • @zelipapom9155
    @zelipapom91552 жыл бұрын

    Ścisłowcy mają jeszcze jedną przewagę nad humanistami za nimi idzie po prostu hajs........