Czy nowy ryt Mszy św. trzeba zniszczyć? - odpowiedź dla p. Dawida Mysiora

Czy nowy ryt Mszy św. wprowadzony w drugiej połowie XX wieku przyczynił się do kryzysu Kościoła? Jak katolik powinien zareagować na obecną sytuację? ks. Szymon Bańka FSSPX
Skrót NOM z miniaturki oznacza novus ordo missae - nowy porządek mszy św.
Krótka rozmowa z przełożonym Bractwa św. Piusa X w Polsce:
• Nowa Msza jest zagroże...
Inne materiały na ten temat:
• Kontrowersje wokół "no...
Materiał odnosi się do filmu z kanału ‪@DawidMysior‬ :
• Video
Wesprzyj budowę nowego skrzydła Akwinaty:
www.piusx.org.pl/nowe-projekt...
Szkoły Akwinaty:
szkoly.akwinata.edu.pl/pl
Polecamy wydawnictwo Te Deum:
www.tedeum.pl/
oraz kanał FSSPX Polska:
/ @fsspxpolska
Wesprzyj dzieła Bractwa Kapłańskiego św. Piusa X:
www.piusx.org.pl/wsparcie-dar...
Zapraszam do dyskusji w sekcji komentarzy ale zastrzegam sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub niekulturalnych. Będę blokował również użytkowników którzy będą próbowali wykorzystać sekcję komentarzy nie do dyskusji lecz do uporczywego reklamowania swoich stron, kanałów itp.

Пікірлер: 922

  • @tomaszorzyszek1053
    @tomaszorzyszek10533 жыл бұрын

    Od pewnego czasu obrona Vaticanum II w duchu "intencje twórców NOM były dobre, tylko źle zostały odczytane" jako żywo przypomina mi bronienie idei komunizmu w duchu "idea jest dobra, tylko wykonawcy wypaczali ideę".

  • @piotrmrotek2373
    @piotrmrotek23733 жыл бұрын

    O, takie stanowisko do sprawy to cieszy ucho i raduje serce. Bóg zapłać.

  • @wojciechzalinski4846
    @wojciechzalinski48463 жыл бұрын

    Myślę że skoro sakramenty z ręki niegodnego księdza sa ważne to tym bardziej Msza Święta w jakimkolwiek rycie jest ważna i opuszczanie Mszy jest grzechem. Sakrament ołtarza, Eucharystia jest nadrzędna nad kwestia rytu. Nawet jeśli faktycznie msza posoborowa jest dużo uboższa i zepsuta modernizmem. Tam wciąż odbywa się ofiara Ciała i Krwi Pana Jezusa. Nie rozumiem jqk można to negować...?

  • @a.basior5497
    @a.basior54973 жыл бұрын

    Panie daj nam wielu świętych kapłanów i wiele świętych powołań zakonnych wiernych Tradycji Katolickiej 🙏❤️

  • @pawepoleszak9310

    @pawepoleszak9310

    3 жыл бұрын

    Ten księżulo plecie urocze głupoty.

  • @piotrkostka8494

    @piotrkostka8494

    Жыл бұрын

    I wiernych biskupowi Rzymu...

  • @elakot4856

    @elakot4856

    11 ай бұрын

    ​@@pawepoleszak9310Pleciesz Ty, poniewaz nic na temat wiary nie wiesz. Ksiadz ma wiedzę i jasno wyjaśnił problem.

  • @1teef

    @1teef

    11 ай бұрын

    Tradycji? Czyli dokładnie odktorego roku?

  • @Makiela96

    @Makiela96

    6 ай бұрын

    @@1teefroku założenia Kościoła przez pana naszego Jezusa Chrystusa. (Czyli rok ukrzyżowania, zmartwychwstania i wniebowstąpienia)

  • @rabg8935
    @rabg89353 жыл бұрын

    Bardzo sobie cenię księdza za te programy, nie boi się zmierzyć z trudnymi tematami, super, o to chodzi. I rzeczywiście widać w Bractwie odnowę Kościoła. Co do mszy to jak na razie pierwsza sprawa, z którą się jednak nie mogę pogodzić, zwłaszcza z tym, że nawet w ogóle lepiej nie chodzić na nową. Brzmi to niestety sekciarsko. Mimo błędów SW II to jednak te 60 lat niesie również mnóstwo dobrych owoców, mnóstwo i kto kocha Boga przeżywa Eucharystię z najwyższą godnością. Byłoby super gdyby zrobił ksiądz odcinek porównujący te msze, co się zmieniło, rozkładający je na czynniki pierwsze, z komentarzem, co jest złe.

  • @FeliksKoneczny1862
    @FeliksKoneczny18623 жыл бұрын

    Bóg zapłać za odpowiedź, bardzo liczyłem na odpowiedź, nie spodziewałem się, że będzie tak szybka. Ta wymiana zdań była naprawdę potrzebna i Pan Mysior i ks. Bańka wyrażają się jasno. Miło posłuchać tak stawianych pytań i tak argumentowanych odpowiedzi. Serce rośnie...

  • @owlmanstrix1564

    @owlmanstrix1564

    3 жыл бұрын

    Lecz x. Bańka mówi absurdy. Gdyby nie zachowana przez ponad 50 lat wiara u ludu na NOM, to Polska podobnie jak Albania składałaby się z samych ateistów.

  • @FeliksKoneczny1862

    @FeliksKoneczny1862

    3 жыл бұрын

    @@owlmanstrix1564 A nie zauważył Pan jednego, że ten NOM został ludziom narzucony? Że w ciągu 2000 lat wszystkie ryty powstały organicznie, a tylko NOM został brutalnie narzucony? To, czym się kończy wiara tego ludu to pokazuje zachód a w ostatnich dniach polskie "Julki".

  • @TheSimon101010

    @TheSimon101010

    3 жыл бұрын

    @@owlmanstrix1564 Bo tą wiarę przekazywali właśnie ci wychowani na starej mszy i prawdziwym katolicyzmie. Dziś, jak widać ta wiara wraz z nowym pokoleniem mocno słabnie.

  • @owlmanstrix1564

    @owlmanstrix1564

    3 жыл бұрын

    @@FeliksKoneczny1862 Czy Pan jak x.B sugeruje, że Pan Bóg zostawiłby Swój Lud bez Najważniejszego Sakramentu? Że te ok 700 milionów Mszy św odprawionych w samej tylko Polsce, przyniosło więcej szkód niż łask i że lepiej by było gdyby nigdy nie zostały celebrowane? (Ok 40 000 księży razy 1 Msza św dziennie razy 365 dni w roku razy ok 50 lat) Uważa Pan, że nie powinno odprawiać się "gregorianek" za zmarłych, bo przyniosą więcej szkód zmarłemu? Szanowny Panie, kocham Mszę Wszechczasów i staram się choć raz w miesiącu jej wysłuchać i bardzo żałuję, że nie mogę częściej. Jednak słowa x.Bańki uważam za sekciarskie. Znam bardzo wiele osób, które na skutek sekciarstwa, "tradsów" oraz ich samouwielbienia i jawnej pogardy dla "zwykłych wiernych", nawet nie chcą słyszeć o Mszy Tradycyjnej. Jeżeli Pan słyszał o "Canto Gregoriano" lub obecnie "Cantus Gregorianus", to wie, gdzie z takimi problemami się zetknąłem. Co gorsza, starsi uczą takich wrogich postaw do "nietradsów" swoje dzieci... Ostatnia sprawa. Od kiedy to Kościół wyznaje zasadę "Wszystko albo nic"?

  • @FeliksKoneczny1862

    @FeliksKoneczny1862

    3 жыл бұрын

    @@owlmanstrix1564 Ks. Bańka nic takiego nie sugeruje. To Pan sugeruje, że ks. Bańka tak sugeruje. To nie zmienia faktu, że nie dyskutuje Pan ze mną czy z ks. Bańką, tylko ze swoją tezą wrzuconą w jego usta. Ja mam całe szczęście możliwość uczestniczenia we Mszy Wszechczasów co tydzień. To, że zna Pan ludzi, którzy się wywyższają, to nie jest powodowane tym, że trzymają się Tradycji. Takie jednostki grzeszą pychą, przy czym pycha nie jest nauczana, ani pochwalana w Tradycji. Pan popada w takie samo myślenie, co przeciętny ateista "Kościół jest zły, bo znam katolika albo księdza, co się łajdaczy". Oczywiście, że znajdziemy jednostki niechlubne i destruktywne, ale co z tego, jeśli nie prezentują oni tego, czym jest Religia Katolicka i Tradycja? Nie wiem o jaki problem chodzi z "Cantus Gregorianus", jeśli chodzi o chorał gregoriański to go uwielbiam. Lubię słuchać do poduszki. Znowu porusza Pan problem ludzi, którzy nie trzymają się Tradycji. Tradycja nie uczy pogardy. Zamknę klamrą, bo zaczął Pan i skończył swoimi tezami wrzucanymi komuś w usta. "Wszystko albo nic", to Pańska teza, a nie ks. Bańki, FSSPX, Tradycji czy moja. Robi Pan ten sam błąd, który przez cały materiał popełnia w ostatnim nagraniu Pan Dawid Mysior. Zwróciłem mu na to uwagę, ale ocenzurował wszystkie moje komentarze, a wszystkie były merytoryczne.

  • @barbarary9532
    @barbarary95323 жыл бұрын

    Serdeczne Bóg zapłać księże Szymonie!

  • @gabrielakwiatkowska5431
    @gabrielakwiatkowska54313 жыл бұрын

    Myślę, że każdy, kto zakorzeni się w mszy trydenckiej prędzej czy później porzuci mszę nową .... w sumie księża z Bractwa wcale nie muszą tego mówić. Po jakimś czasie uczęszczania na tradycyjną liturgię nowa msza boli nie do zniesienia

  • @korneliaanio4854

    @korneliaanio4854

    3 жыл бұрын

    To samo chciałam napisać. Nie ma potrzeby mówić tym co pokochali MT żeby nie chodził na NOM.

  • @pawewarzynski1244

    @pawewarzynski1244

    3 жыл бұрын

    Tylko najgorsze,że jest tak mało miejsc gdzie można uczestniczyć w starej mszy. Ja mieszkając w UK musiałem jechać 35 minut do innego miasta to jeszcze nie tragedia ale znam osoby,które w Polsce muszą pokonać dystans 150 km. Powinno być zalecenie,że raz w miesiącu w każdej parafii jest odprawiana msza trydencka.

  • @ukaszwierzbicki7133
    @ukaszwierzbicki71333 жыл бұрын

    To jest doskonały materiał! Bóg zapłać. Wiele mi rozjasnily już pierwsze słowa. Człowiek Chrystusa Prawdę rozpozna. Ave Maryja!

  • @pawepoleszak9310

    @pawepoleszak9310

    3 жыл бұрын

    A może ten pan ksiądz opowie , jak zwalczać pedofilię wśród kleru ?!?!?

  • @elakot4856

    @elakot4856

    11 ай бұрын

    ​@@pawepoleszak9310Zapytaj swojego tatusia, on zna ten temat, jeszcze Cie boli, prawda?

  • @joannakarwacka4806
    @joannakarwacka48063 жыл бұрын

    "Twarda to mowa", ale tak właśnie jest, NOM jest zagrożeniem dla wiary. Z całego serca życzę P. Mysiorowi poznania naszego Kościoła, który ma więcej niż 50 lat:)

  • @FranekLuc

    @FranekLuc

    3 жыл бұрын

    @Marcin Brodziak ile masz lat? Strzelam ze max 16. ;)

  • @terazja1753

    @terazja1753

    3 жыл бұрын

    Zabrzmiało sekciarsko. Co to wogole za retoryka, lepsza lub gorsza msza św. Dziecinne. Misior ma rację parafia to parafia. Tam Cię ochrzcili tam Cię pochowaja.

  • @mateuszlewandowski7197

    @mateuszlewandowski7197

    3 жыл бұрын

    @Marcin Brodziak Jahwe jak już

  • @mateuszlewandowski7197

    @mateuszlewandowski7197

    3 жыл бұрын

    @Marcin Brodziak z takiego bełkotu to się na pewno nie rozczytam

  • @jooo1q2w3e
    @jooo1q2w3e3 жыл бұрын

    Kiedyś też myślałem, że kościół jasełkowy przyciągnie młodych wiernych. Od jakiegoś czasu jestem coraz bardziej poirytowany i zauważam te "momenty", które jak kolce wbijają się w dusze - szukające Boga...

  • @FranekLuc

    @FranekLuc

    3 жыл бұрын

    Ja tez. Strajki kobiet mi pokazaly, ze lajtowo nic nie daje.

  • @jooo1q2w3e

    @jooo1q2w3e

    3 жыл бұрын

    @@FranekLuc Komunizm - wszystkie swoje mordy - załatwiał - będąc w ogromnej mniejszości... To jest aktualnie największa słabość Cywilizacji chrześcijańskiej...

  • @annabien4922

    @annabien4922

    Жыл бұрын

    Żaden kościół nie przyciągnie młodych. Oni i tak będą odchodzić, bo już nie dają się nabierać na mrzonki o Bogu. Nie chcą żyć w strachu w imię legend.

  • @jooo1q2w3e

    @jooo1q2w3e

    Жыл бұрын

    @@annabien4922 typowa śpiewka naiwnej i niedouczonej pychy ludzkiej...

  • @astris3397
    @astris33973 жыл бұрын

    Dziękuję Księdzu! To bardzo ważna wypowiedź dla wielu. Jak to dobrze, że ten kanał jest i że jest prowadzony w tak rozsądny sposób!

  • @paulafleur25
    @paulafleur253 жыл бұрын

    Mi ta „wspólnota parafialna” zatrzasnęła drzwi przed nosem w czasie Wielkiejnocy z troski o moje dobro. W sumie mieli racje, bo w duchu posłuszeństwa ... poszłam sobie... i trafiłam na Msze Wszechczasow 👌

  • @annanowak3307

    @annanowak3307

    3 жыл бұрын

    Mi podobnie. A dziś rozdają komunię juz tylko "na rękę" - ci, którzy chcą "do ust" dostają reprymendy, że nieodpowiedzialni, że narażają na zarażenie.

  • @sebastiankozowski8140

    @sebastiankozowski8140

    3 жыл бұрын

    Mój proboszcz widocznie boi się wirusa-ludojada, bo w mojej parafii po kolędzie księża nie chodzą. Jednocześnie proboszcz prosi o datki na budowę kościoła, bo to nowo erygowana parafia. Ja się tylko zastanawiam po co mi ten kościół? Żeby był zamknięty dla nadliczbowych wiernych, bo więcej dla proboszcza znaczy słowo rozporządzenia, niż Słowo Boga żywego?

  • @mariaskutela6883

    @mariaskutela6883

    3 жыл бұрын

    Ok ale ja chciałabym uczestniczyć w takiej mszy,św,,,,ale w Poznaniu dostępna jest ,,wątpliwa,,,msz,św na Wroniecka,,KS,szaleńca M.Woznickiego, 😪😪 Jeśli ktoś ma namiary na msz, Trydencks, w moim mieć ię to proszę o pomoc.

  • @paulafleur25

    @paulafleur25

    3 жыл бұрын

    @@mariaskutela6883 to wyglada nieźle www.parafia-maryi-krolowej.poznan.pl/msza-trydencka

  • @paulafleur25

    @paulafleur25

    3 жыл бұрын

    @@mariaskutela6883 fsspx.org/en/mass-locator albo tutaj w bractwie, wpisz Poznań w lokalizacji i wyskakuje kaplica FSSPX, wiec masz co najmniej 2 miejsca do wyboru 🙂

  • @tomaszdziedzic5377
    @tomaszdziedzic53773 жыл бұрын

    W głębi serca cały czas czułem, że posłuszeństwo nie musi być "ślepe". Zamęt znakiem czasu. Dziękuje za rozjaśnienie!

  • @buniabunciago9756

    @buniabunciago9756

    3 жыл бұрын

    Posłuszeństwo czyni z nas niewolników !

  • @190login
    @190login3 жыл бұрын

    Jaka szybka odpowiedź, jestem pod wrażeniem

  • @ojciecchrzestny4659

    @ojciecchrzestny4659

    3 жыл бұрын

    Bo prawdziwa

  • @pulsarpl

    @pulsarpl

    3 жыл бұрын

    @@ojciecchrzestny4659 no coś w tym jest. Nie musiał się długo zastanawiać co powiedzieć.

  • @ojciecchrzestny4659
    @ojciecchrzestny46593 жыл бұрын

    Deo gratias Bystrego umysłu aż miło posłuchać

  • @kertoip80
    @kertoip803 жыл бұрын

    Bóg zapłać za szybką, wyczerpującą odpowiedz.

  • @imperatorpalpatine954
    @imperatorpalpatine9543 жыл бұрын

    Dodalbym dla Pana Mysiora odp. na ostatnie pytanie o abp. Lefebra mianowicie... gdyby arcybiskup źle zrobił to Benedykt by nie podpisał Summorum Ponficitum. Koniec

  • @katarzynaoracz18

    @katarzynaoracz18

    2 жыл бұрын

    Dobrze napisane. Brawo👏

  • @anna8318
    @anna83183 жыл бұрын

    O. Augustyn zawsze wierny i posłuszny Bogu.

  • @annanowak3307

    @annanowak3307

    3 жыл бұрын

    tylko szkoda, ze się schował gdzieś na pustelni ... brakuje dobrych kapłanów,

  • @katarzynakurczyna5366

    @katarzynakurczyna5366

    3 жыл бұрын

    @@annanowak3307 nie miał wyjścia, bo nie ma zgody. A odprawianie publiczne Mszy :( zresztą już wyłącznie wszech czasów bo tylko taką teraz odprawia.

  • @annanowak3307

    @annanowak3307

    3 жыл бұрын

    @@katarzynakurczyna5366 miał wyjście - pójść drogą księży, którzy zasilili szeregi Bractwa św. Piusa X ... ks. Piotr Świerczek o. Bonawentura Wierzejewski, ks. Piotr Dzierżak ... i wielu innych

  • @anna8318

    @anna8318

    3 жыл бұрын

    @@annanowak3307 Może do tego jeszcze dojdzie...

  • @katarzynakurczyna5366

    @katarzynakurczyna5366

    3 жыл бұрын

    @@annanowak3307 a no tak. Takie rozwiązanie oczywiście wchodziło w grę. No szkoda faktycznie, że nie poszedł do źródła. Fenomenalni księża przechodzą do Bractwa.

  • @jacekkwasniewski291
    @jacekkwasniewski2913 жыл бұрын

    ja orientowałem się przez trzy lata... Bóg zapłać za wszystkich kapłanów sprawujących Mszę Wszechczasów.

  • @marciecorda5209
    @marciecorda52093 жыл бұрын

    Przypomnienie: swiety OJCIEC PIO napisal PETYCJE do papieza Pawla 6ego, by nie wymagano od niego odprawiania Nowej MSZY ( Novus Ordo).

  • @kacperharasim2977
    @kacperharasim29773 жыл бұрын

    Czas na Świadectwo :D "Jak trafiłem do Bractwa ?" czy coś w tym stylu

  • @leonbebok1384

    @leonbebok1384

    3 жыл бұрын

    noo koniecznie w ogłoszeniach po Mszy Świętej i każdy będzie bił brawo i przy okazji będzie można flagami pomachać...

  • @Kris-xw1to
    @Kris-xw1to3 жыл бұрын

    Jeśli ktoś naprawdę szuka Boga to znajdzie Go na mszy świętej Trydenckiej i w tradycyjnym nauczaniu wiary katolickiej

  • @andymusicstudio2485

    @andymusicstudio2485

    3 жыл бұрын

    a może na koptyjskiej ? była przecież dużo wcześniej ..

  • @czowiek9293

    @czowiek9293

    3 жыл бұрын

    @@andymusicstudio2485 może msza pierwszych chrześcijan?

  • @adalberaht

    @adalberaht

    3 жыл бұрын

    ja znalazłem na "zwykłej" mszy Świętej

  • @Mirmarx

    @Mirmarx

    Жыл бұрын

    Bóg jest wszędzie!

  • @dominiknycz7912
    @dominiknycz79123 жыл бұрын

    Bóg zapłać.

  • @edytajozefa
    @edytajozefa3 жыл бұрын

    Szok przeżyłam, jak byłam pierwszy raz na cichej Mszy w Radości. A potem, gdy usłyszałam, że na NOM lepiej nie chodzić, to poczułam ulgę 😁

  • @MOleksyVideos

    @MOleksyVideos

    3 жыл бұрын

    Mogłaby Pani rozwinąć tę myśl?

  • @alwol5329

    @alwol5329

    3 жыл бұрын

    A ja jestem w kropce bo nie ma u nas Mszy Trydenckiej .I jak mam żyć Eucharystia jak pójście na Nową jest zdrada .

  • @edytajozefa

    @edytajozefa

    3 жыл бұрын

    @@MOleksyVideos którą część? O szoku, czy o uldze?

  • @K00477

    @K00477

    3 жыл бұрын

    @@alwol5329 Już większą zdradą byłoby nie pójść na nową Mszę i zostać w domu. Nie można bezkrytycznie słuchać każdego kazania.

  • @MOleksyVideos

    @MOleksyVideos

    3 жыл бұрын

    @@edytajozefa Obie części, jeśli można. :-) W sensie: na czym polegał szok i z czego wynikała ulga?

  • @credoinunumdeum5008
    @credoinunumdeum50083 жыл бұрын

    LICH+ Nawiązując do mojego pytania o obowiązek niedzielny katolika wobec nowej mszy przy rozpoznaniu czym ona jest (raz jeszcze dziękuję Księdzu za odpowiedź) i drążąc temat, w tym śledząc arcyciekawą tutejszą dyskusję, chciałbym dopytać w tym kontekście apropos pewnych prawnych argumentów jakie padają: 1. Czy bulla św. Piusa V Quo Primum rzeczywiście dotyczy jedynie kwestii "zarządzania kościołem" i "dyscypliny" a nie wiary, jak sugerują to pewni duchowni "koncesjonujący Tradycję" (moje określenie;-)) twierdząc, że następcy św. Piusa V nie musieli i nie muszą czuć się związani jej treścią? Czy naprawdę ten święty papież używałby tych wszystkich uroczystych określeń jakich tylko mógł użyć - łącznie z anatemami i podkreślając, że dotyczy to następców i jakichkolwiek kapłanów tworzących inne ryty gdyby rzecz nie tyczyła się wiary a zwykłej dyscypliny czy sposobu zarządzania kościołem? Czy gdyby materia tej bulli nie dotyczyła wiary i nie wiązała następców, papież używałby tych wszystkich uroczystych określeń podkreślających z jaką mocą to ogłasza, z jak ważnym żądaniem mamy tu do czynienia i zaprzątał sobie głowę anatemami wobec następców, którzy niczym Paweł VI będą tworzyć i wdrażać nowe ryty zrywając z tymi potwierdzonymi Soborem Trydenckim i w Quo Primum? Ks. dr Gregory Hesse w wykładzie, do którego odnośnik znalazłem gdzieś w tej dyskusji twierdzi, że w rzeczywistości obowiązuje nas Quo Primum i przy niesprawowaniu w parafialnym kościele Mszy według rytu uroczyście potwierdzonego po Soborze Trydenckim w Quo Primum katolik najzwyczajniej w świecie nie ma możliwości spełnienia niedzielnego obowiązku - co by się pokrywało z Księdza odpowiedzią na moje pytanie, a nawet ją zaostrzało bo ja pytałem o sytuację gdy wierny rozpoznał sprawę, a Ks. Hesse rozszerza to na każdego katolika w obrządku łacińskim niezależnie czy jest się świadomym zagrożeń wynikających z NOM czy nie). Chyba, że ma się taką mszę w jakiejś rozsądnej odległości to należałoby dotrzeć (w wykładzie Ks. Hesse mówi o około godzinie-półtorej plus kwestia rozwagi w razie złych warunków pogodowych itp.) i powinien choćby okresowo na nią dotrzeć, a w pozostałych przypadkach winien zgodnie z 3. Przykazaniem "oddać Panu Bogu niedzielę" na inny sposób (Różaniec, rozważanie tekstów mszalnych z tej niedzieli, lekcji, Ewangelii, duchowa Komunia i łączność z Najświętszą Ofiarą etc.). Pada zwrot "Lepiej stara Msza raz w miesiącu niż nowa dzień po dniu". Zatem - 2) - jak do nauczania Soboru Trydenckiego i dokumentu w randze "Quo Primum" ma się ustny nakaz wydany przez Pawła VI w 1976 r. do stosowania nowego mszału i nieco wcześniejsza nota kongregacji? Niektórzy duchowni mówią, że Paweł VI miał do tego prawo i wierni muszą się tu czuć zobligowani uznając nowy ryt, bo nawet gdyby to było z jego strony nadużycie to wierni nie ponoszą odpowiedzialności, ale skoro miał prawo to wychodziłoby na to, że zmiana mszału (w sensie rytu) nie jest kwestią wiary, tylko zarządzania/dyscypliny - a to na mój rozum wydaje się niedorzecznością, bo oznaczałoby, że papież może zmieniać wiarę (z mszału wypływającą zgodnie z zasadą lex orandi lex credendi). A zmiana rytu bez skutku jakim będzie zmiana wiary to przecież fikcja, co widać choćby po życiu Polaków i innych narodów NIEGDYŚ katolickich a nawet po wielu wiernych rzekomo wyznających katolicyzm w ramach NOMu lecz już o wielu kwestiach typu liturgia, sakramenty, ekumenizm, wolność religijna, liturgie międzywyznaniowe katolików z heretykami, udział świeckich w liturgii - myślących na sposób ewidentnie protestancki (takie przykłady mam niestety nawet w rodzinie). Z góry Bóg zapłać za odpowiedź

  • @agnieszkacioch8655
    @agnieszkacioch86553 жыл бұрын

    Bulla Św.PiusaV Msza Wszech Czasów 👍🙏💒

  • @Bogydan1

    @Bogydan1

    3 жыл бұрын

    Msza wszech czasow ktora powstala dopiero w XVI wieku? Cos mi tu nie gra...

  • @K00477

    @K00477

    3 жыл бұрын

    @@Bogydan1 w XVI wieku nakazano odprawiać wielowiekowy ryt rzymski na całym świecie, chyba że w danym miejscu już istniał ryt starszy niż 200 lat(np. mediolański, dominikański) Żaden nowy ryt na soborze trydenckim ani na jego skutek nie powstał. Stąd też nazwa Msza "Trydencka" jest trochę myląca

  • @Bogydan1

    @Bogydan1

    3 жыл бұрын

    @@thoracifex prosze mi udowodnic ze nie znam historii liturgii

  • @Bogydan1

    @Bogydan1

    3 жыл бұрын

    @@thoracifex prosze nie opowiadac bredni ze napisalem jakoby ryt rzymski powstal w xvi wieku. Ja pisalem o mszale Piusa V. Wyczuwam nieco zawisci w Pana wypowiedzi, zupelnie niepotrzebnie

  • @K00477

    @K00477

    3 жыл бұрын

    @@Bogydan1 Napisał Pan zacytuję: "Msza wszech czasow ktora powstala dopiero w XVI wieku? Cos mi tu nie gra..."

  • @szczepankorzuchowski329
    @szczepankorzuchowski3293 жыл бұрын

    Przewielebny Księże Szymonie, sedeczne dzięki za ten jasny wykład. Jako katolik, który brał udział w ustawieniu stołu posoborowego i wierzący że "zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi, tej ziemi", nie miałem pojęcia że były to pierwsze kroki do podmienienia nam naszej Tradycyjnej Wiary i wyprowadzenia nas na manowce Modernizmu. Tylko dzięki wyjazdowi za granicę pod koniec lat 90-tych otwarły mi się oczy na to "co się święci"! Już tam poszukałem kościoła z Mszą Rytu Rzymskiego - Trydencką. Tutaj do parafialnego kościoła przestałem uczęszczać od dnia instrukcji, jak przyjmować Komunię Świętą na rękę. Do tej pory miałem jeszcze nadzieję. Niestety, tym samym zrównaliśmy się z poziomem jaki Modernizm uzyskał na Zachodzie 30 lat temu. I tu w moim środowisku zapanował szok: - Jak to? - Nie będziesz już chodził na mszę do kościoła? - To jest jedyna moja broń: - nie będę uczęszczał na mszę, w czasie której znieważa się Najświętsze Ciało Pana Jezusa i nie będę wspierał finansowo tę profanację i świętokradctwo. Gdybyśmy wszyscy tak postąpili, oni musieli by ustąpić, bo to nasza obecność daje im siłę w tym co robią. Bez nas to i oni są niepotrzebni. Jak trudno to jednak ludziom zrozumieć, że tylko my naszą absencją możemy Modernizm obalić. Uczęszczając na mszę Novus Ordo, dajemy im naszą energię do... zniszczenia Katolickiego Kościoła Apostolskiego. A więc: - Niech każdy odpowie sobie we własnym sumieniu: Absencja aż do zwycięstwa, czy pozwolenie na zwycięstwo Wroga naszej Rzymsko-Katolickiej Religii? Szczęść Boże!

  • @annanowak3307

    @annanowak3307

    3 жыл бұрын

    Podpisuję się pod Pańskim komentarzem obiema rękami

  • @anitasynak5078
    @anitasynak50783 жыл бұрын

    BÓG ZAPŁAĆ KSIĘŻE ZA PRAWDĘ🙏🙏🙏 MY PROŚCI LUDZIE O NICZYM NIE WIEMY JESTESMY TAK OSZUKIWANI ZE BLADZIMY . PŁAKAĆ SIĘ CHCE CO Z NAMI WYPRAWIAJĄ . MÓDLMY SIĘ O OŚWIECENIE NASZYCH UMYSŁÓW I SERC NA BOGA🙏

  • @annanowak3307
    @annanowak33073 жыл бұрын

    Przyznam, że kilka lat temu, po wysłuchaniu wykładu ks. Łukasza Szydłowskiego "Nowa msza - bękart Soboru" byłam mocno zdziwiona. Jak to? Lepiej odmówić pobożnie różaniec niż iść na nową mszę? (gdy nie ma mszy trydenckiej). Wtedy było to dla mnie nie do przyjęcia. Dziś w pełni to rozumiem. Potrzebowałam czasu ....

  • @andrzejborola5929

    @andrzejborola5929

    3 жыл бұрын

    U mnie podobnie. Wręcz się denerwowałem na takie ostre tezy. Bogu dzięki takie reakcje i związki z NOMem to już tylko wstydliwy epizod z przeszłości.

  • @FranekLuc

    @FranekLuc

    3 жыл бұрын

    @@agnieszkaterlak1567 osz kurka. Ale ksiadz Lukasz mowi ze na Indulty tez nie chodzic. Troche sekciarsko. ;)

  • @annanowak3307

    @annanowak3307

    3 жыл бұрын

    @@FranekLuc Chadzałam kiedyś na indult, bo mam tam dużo bliżej. Księża indultowi nie mogą mówić pełnej prawdy o kryzysie kościoła, bo grozi to karami. Nie mogą też przygotowywać do sakramentów - odsyłają do parafii na kursy przygotowawcze, a tkwienie jedną nogą na nowej a drugą na starej mszy jest bardzo niebezpieczne. Moim skromnym zdaniem indult nie ma przyszłości, bo nasi hierarchowie nie sprzyjają Tradycji. Strasznie wkurzały mnie przerwy wakacyjne w odprawianiu mszy trydenckiej, pasterka o 21, bo o północy novus ordo

  • @FranekLuc

    @FranekLuc

    3 жыл бұрын

    @@annanowak3307 Ja takie samo odczucie mam. Wole do Bractwa. ;)

  • @imperator_lubelski

    @imperator_lubelski

    3 жыл бұрын

    @@FranekLuc najlepij mówi tak samo na brytyjskiej stronie Bractwa jest fsspx.uk/en/sspx-stance-indult-masses

  • @tomekabaj6597
    @tomekabaj65973 жыл бұрын

    Miejsce NOM jest w muzeum rzeczy, których nie powinno być ;)

  • @pulsarpl
    @pulsarpl3 жыл бұрын

    Tak czułem, że będzie błyskawiczna odpowiedź.

  • @pulsarpl

    @pulsarpl

    3 жыл бұрын

    @Marcin Brodziak dlaczego pisze Pan do mnie?

  • @pulsarpl

    @pulsarpl

    3 жыл бұрын

    @Marcin Brodziak jeśli chce Pan nawiązać jakąś dyskusję, to proponuję wyartykułować swoje myśli w jak najbardziej zrozumiałej formie. Jeśli nie, to życzę wszystkiego dobrego.

  • @pulsarpl

    @pulsarpl

    3 жыл бұрын

    @Marcin Brodziak dla jasności powtórzę - wszystkiego dobrego :) .

  • @edytajozefa

    @edytajozefa

    3 жыл бұрын

    @Marcin Brodziak jesteś wyznawcą Pachamamy?

  • @annakubala7378

    @annakubala7378

    3 жыл бұрын

    Po

  • @panstwaswiata2352
    @panstwaswiata23523 жыл бұрын

    Bardzo bym prosił, aby ksiądz Szymon nie odpowiadał już Mysiorowi. Łudziłem się co do niego ostatnio, myślałem,, że zmierza w dobrym kierunku, ale dzisiejszym filmikiem pokazał swoją prawdziwą twarz. Parafia dla niego to jakiś bożek. Odsubowałem ten kanał.

  • @panstwaswiata2352

    @panstwaswiata2352

    3 жыл бұрын

    @UCJiGrsgBu30E3e8LR-8DS0g Najbardziej pogrążyło go w tej kwestii zdanie, które brzmiało mniej więcej "Rozmawiam z 50-cio paroletnimi ksieżmi, którzy jeszcze szukają prawdy" To co z nich za księża skoro nie wiedzą, że tą Prawdą jest Jezus i nie trzeba jej szukać? Swoją drogą teza o szukaniu prawdy jest ściśle masońskim mysleniem, oczywiście wypowiedzianym przez Mysiora nieświadomie tego. Mysior to kolejna jutuberska gaduła i dyletant.

  • @sebastiankozowski8140

    @sebastiankozowski8140

    3 жыл бұрын

    Czasem jakiś Szaweł wierzga przeciw ościeniowi, czasem jakiś Jakub walczy z Bogiem. Nie zniechęcajmy się, lecz módlmy się za p. Mysiora.

  • @paulafleur25

    @paulafleur25

    3 жыл бұрын

    Dajmy mu czas. Ksiądz Szymon bardzo dobrze wytłumaczył, że to jest proces. Ks Stehlin tez bardzo dobrze to ujmuje. Rozumiem Dawida bo rok temu tak samo bym zareagowała na takie rewelacje, że lepiej nie chodzić na mszę. Z punktu widzenia kogoś kto nie poznał mszy trydenckiej i tradycji to naprawdę moze szokować. Oby go Duch Św. poprowadził przez tą trudna drogę do prawdy.

  • @andrzejborola5929

    @andrzejborola5929

    3 жыл бұрын

    Rokowania miałem wrażenie były u p. Mysiora dobre po odcinku o modernizmie, mam nadzieję że nadal są choć póki co od produkowania się w dyskusji będę tam stronił, ten pan ewidentnie jest na zbyt wczesnym etapie rozpoznawania tematu by teraz go zasypać tym wszystkim co wierni Tradycji już przerobili nie rzadko po żmudnej lekturze i w bólach poznając sytuację Kościoła w ostatnim półwieczu i nieskażone nauczanie. Tym bardziej nie ma sensu tego czynić po ostrym ciosie ze strony Ks. Szymona, który musiał nastąpić. Na razie p. Mysior na ostre (choć tylko pozornie) słowa Księdza zareagował niejako podobnie do pewnego arcykapłana, który przed Panem Jezusem rozerwał swoje szaty ze zbulwersowania. Oby nie na tym koniec postępu w wierze p. Mysiora. Szkoda, że z komentarzy pod najnowszym filmem p. Mysiora można wysnuć, że jakieś 99% widowni to typowi neokatolicy. Jakby strach przed prawdą i kompletnie inna mentalność. "Nowoadwentowa" cytując jednego z jej z twórców. Uczucia, emocje, subiektywizm jako kontrargumenty. Niewesoło.

  • @sebastiankozowski8140

    @sebastiankozowski8140

    3 жыл бұрын

    @@panstwaswiata2352 Nie oceniam tak surowo p. Mysiora. Uważam, że musimy walczyć ze swoją skłonnością do surowego oceniania bliźnich. Przecież nikt z nas nie chciałby, aby Pan Bóg osądził nas surowo, wolelibyśmy raczej osąd miłosierny. To żałosne, gdy pięćdziesięcioletni kapłan jeszcze nie wie, co to jest prawda. Gdy Piłat rozmawiał z Chrystusem, miał lat około pięćdziesięciu. On też nie wiedział cóż to jest prawda. Święty Jan Apostoł miał wówczas około piętnastu lat i nie miał wątpliwości.

  • @MarcinCE
    @MarcinCE3 жыл бұрын

    Nie warto iść na nową mszę, ale jak ktoś nie może iść na msze w rycie rzymskim i na nowa przestanie chodzi to skończy bez sakramentów i wiary

  • @klausmaier9376

    @klausmaier9376

    3 жыл бұрын

    Można iść co miesiąc na tradycyjną liturgię, co jest lepiej niż ryzykować utratę wiary idąc co tydzień na NOM. Nie zostanie się bez sakramentów i problem rozwiązany.

  • @MarcinCE

    @MarcinCE

    3 жыл бұрын

    @@klausmaier9376 nie każdy ma taka możliwość żeby choć raz w miesiącu być na mszy trydenckiej. Za czasu mszy trydenckiej ludzie też tracili wiarę i za jej kadencji masoni i komuniści wdarli się do kościoła. Nie sprowadzajmy wszystkich problemów kościoła do rytu mszy , a samego Księdza Bańki nie traktujmy jako osoby własnej do dawania dyspensy i nieomylnej. Nowa msza jest ważna , a jeśli ktoś walczy o msze trydencka w parafii lub uczęszcza na taka bardzo dobrze.

  • @klausmaier9376

    @klausmaier9376

    3 жыл бұрын

    @@MarcinCE Nikt nie sprowadza całego problemu tylko i wyłącznie do rytu Mszy. Problemem fundamentalnym jest nowa teologia. Nie zmienia to faktu, że największym źródłem wiedzy i sensus fidei jest właśnie liturgia. Dlatego wiernym, którzy w większości nie mają możliwości, aby solidnie przestudiować teologię, zaleca się, aby kształtowali swój sensus fidei według tradycyjnej liturgii. Z racji na to, że NOM jest sam w sobie szkodliwy, to Kościół nie tylko nie wymaga dyspensy od niego, ale implicite wręcz zabrania uczestnictwa w czymś heretyckim. Więc nie trzeba dyspensy. Jak ktoś nie ma możliwości raz w miesiącu uczestniczyć w katolickiej Mszy (nie jest nim NOM), to może uczestniczyć raz w roku w Wielkanoc (tak to zawsze było) w katolickiej Mszy (jeśli ma możliwość, ale kto dziś nie ma możliwości w erze samochodów, jeżeli się nie stanie nic nadzwyczajnego?). Jeżeli ktoś, poza szczególnymi przypadkami, nie jest w stanie poświęcić się raz w roku, to po co jest katolikiem?

  • @identytarysta2892

    @identytarysta2892

    3 жыл бұрын

    @@klausmaier9376 To nie jest tak jak piszesz. Póki co Kościół posoborowy w przeciwieństwie do wspólnot prawosławnych nie popadł w jawną herezje więc katolik powinien uczestniczyć w NOMie jeśli nie może uczestniczyć w normalnej mszy katolickiej w każdą niedziele.

  • @klausmaier9376

    @klausmaier9376

    3 жыл бұрын

    @@identytarysta2892 To że nie popadł w jawną, manifestowaną herezję nie upoważnia katolika do ryzykowania utraty swojej wiary przez zasadę uczestnictwa w NOM (nie twierdzę że nie jest legit pójść na pogrzeb w NOM, ale chodzi o zasadę), po co tam chodzę, jak wiem, że mogę utracić wiarę? Ja czasami bywam jak jestem zaproszony do xyz. Wtedy modlę się różaniec, ale nie odpowiadam na nic, bo liturgia jest niegodna.

  • @jula5417
    @jula54173 жыл бұрын

    Widzę, że Ks. Szymon jest czujny i nic mu nie umknie😄 Czekam na odpowiedź, bo jak już pisałam, uważam, że totalna pogarda niektórych dla Nowej Mszy jest kontrproduktywna. Wyzwala jeszcze więcej sporów, powoduje nowe podziały, zamiast jednoczyć. Jeśli zapominamy, że ważna Eucharystii powinna być centrum naszego życia, a skupiamy się na rycie samym w sobie, to to totalne pomieszanie porządków. Rozumiem argumenty za Mszą Tradycyjną, rozumiem, że zdarzają się okropne rzeczy na nowej mszy, zwłaszcza za Zachodzie Europy, czy w USA, ale powiedzenie większości księży, którzy odprawiają godnie NM, czy wiernym, którzy w niej uczestniczą, że podpisują się tym pod niszczeniem Kościoła jest bolesne, krzywdzące i nieprawdziwe. Tak niczego nie uzdrowimy...

  • @pulsarpl

    @pulsarpl

    3 жыл бұрын

    Bractwo różnicuje tę narrację. Wydaje mi się że ludzie zbyt często ulegają własnej nadinterpretacji. Nikt nie ma pretensji do milionów ludzi, którzy są wychowani w kościele posoborowym i najczęściej nie wiedzą nic o Mszy Świętej Wszechczasów, że uczestniczą w nowej Mszy. Z drugiej strony nie może to oznaczać, że będziemy udawać, że wszystko jest w porządku.

  • @Rev19665

    @Rev19665

    3 жыл бұрын

    Zalinkowany film z wypowiedzią ks. Stehlina jest tendencyjny i godny Faktu lub Super Expressu. Sceny przedstawiające nadużycia liturgiczne są marginalne. W swoim ponad 40-letnim życiu nigdy nie natrafiłem na takie Msze - a ten film sugeruje, jakby to było normą... Nie zgadzam się też z samą wypowiedzią ks. Stehlina - to głos Bractwa, a nie Watykanu. NOM jest godny, choć nie widać w nim charakteru ofiarnego Mszy - ale Ofiara krzyżowa jest! Myślę, że trochę zdrowego rozsądku przydałoby się wszystkim krzykaczom, że NOM jest pe... Niemniej uważam, że Msza tradycyjna lepiej wyraża Ofiarę krzyża i powinna powrócić do naszych kościołów.

  • @pulsarpl

    @pulsarpl

    3 жыл бұрын

    @@Rev19665 nikt nie twierdzi, że sceny nadużyć obrazują przeciętną NOM. Wręcz przeciwnie, one są wyświetlone kiedy ks. Stehlin mówi o tym do czego może prowadzić nieuporządkowanie nowej liturgii. Nikt też nie twierdzi, że ks. Stehlin przedstawia stanowisko Watykanu, więc nie wiem skąd ten zarzut.

  • @Rev19665

    @Rev19665

    3 жыл бұрын

    @@pulsarpl Ks. Stehlin twierdzi, że osoby, które wiedzą czym jest Msza NOM nie powinny na nią chodzić, bo wtedy będzie to grzechem ciężkim... Jest to niezgodne ze stanowiskiem papieża. To papież zatwierdza prawo kościelne, a nie Bractwo. Skoro Watykan zatwierdził NOM, to jest on ważny i godny. Bractwo twierdzi, że co prawda jest ważny, ale niegodny... Osobiście modlę się za Bractwo, bo są potrzebni Kościołowi, ale takie stanowisko do nowej Mszy prowadzi do zamętu i schizmy. Co innego, gdyby twierdzili, że NOM jest ważny i godny, ale zaciemnia charakter ofiarny. A to lepiej wyraża Msza tradycyjna. Ryt Mszy dogmatem nie jest, więc, czy to się komuś podoba lub nie, papież może zmieniać. Należy pamiętać, że ponowienie ofiary krzyża jest ponad takim czy innym rytem. Jeśli Bractwo będzie z uporem pogardzało NOMem, to źle skończy, jako stowarzyszenie schizmatyckie, jak starokatolicy. Po co to komu? Jaki to da owoc Kościołowi? Nie chcę schizmy, bo Bractwo ma wielki potencjał dla Kościoła. Ale w Kościele, a nie obok czy poza Nim.

  • @pulsarpl

    @pulsarpl

    3 жыл бұрын

    ​@@Rev19665 gdyby sprzeciwienie się każdemu stanowisku Ojca Świętego było schizmą, to historia kościoła była by historią nieustannych schizm, poczynając od sporu między św. Piotrem i Pawłem. Bractwo nieustannie stoi na stanowisku sprzeciwu wobec pewnych decyzji, pozostając w Kościele. Argument schizmy pojawia się często, ale uważam, że jest zupełnie bezzasadny i służy jedynie jako werbalny straszak. W prawdzie ma Pan rację, że ryt nie jest dogmatem, ale jeśli czytał Pan "Quo primum tempore" to chyba Pan rozumie, że nie można go dowolnie zmieniać?

  • @jolantakuz7601
    @jolantakuz76013 жыл бұрын

    Tak właśnie poczułam 4 miesiące temu i odeszłam z parafii,mam to szczęście że blisko mam możliwość uczestniczenia w Mszy Sw Wszechczasów,o Boże jaka jestem szczęśliwa 😀🥀🥀

  • @bartekrudek6388
    @bartekrudek63883 жыл бұрын

    Dziękuję za wyjaśnienie.. Co robić, gdy w obrębie miejsca zamieszkania nie ma Mszy świętej wg starego rytu, nie mówiąc już o codziennej Mszy świętej?

  • @paulafleur25

    @paulafleur25

    3 жыл бұрын

    Dręczyć proboszcza, jak kobieta kananejska dręczyła Jezusa i uczniów, do czasu aż zacznie odprawiać Mszę Wszechczasów.

  • @FranekLuc
    @FranekLuc3 жыл бұрын

    Ojcze, to co ksiądz mówi jest bardzo niebezpieczne. Bo słuchają Księdza młodzi ludzie, którzy nie mają dostępu do Mszy trydenckiej, są za młodzi, żeby wywalczyć sobie Mszę w parafii. A przecież to co nas karmi i daje nam życie, to nie Forma Oifary, karmi nas Sakrament!!! Ciało Chrystusa! Msza to obrządek! Dobrze, to wyjaśnił ks. Guz.

  • @andrzejborola5929

    @andrzejborola5929

    3 жыл бұрын

    I co im po tym skoro w ramach tego obrządku systematycznie i w sposób prawie niezauważalny lecz konsekwentny zaczynają wierzyć po protestancku? Co im z tego skoro w którymś momencie także i sakramenty będą przyjmować i myśleć o nich na sposób protestancki, co już widać po całych rzeszach rzekomych katolików związanych z NOMem nie mających problemu z profanacjami czy przyjmujących Najświętszy Sakrament na sposób który wystawia Go na profanację? To co Ksiądz mówi tylko pozornie może wydawać się niebezpieczne czy nietrafione. W istocie jest to jedyna mowa jaka może wypływać od jednoznacznie Katolickiego Kapłana. Katolicy Novusowi będą na to reagować ostro bo zwykle - bez urazy, to tylko obserwacja rzeczywistości - ich wiedza o wyznawanej wierze, sakramentach, liturgii, jest nie tyle zerowa co ujemna. Niestety ale tylko w takich sytuacjach słowa Księdza będą oburzać. Epoka posoborowa przyzwyczaiła i kapłanów i wiernych do religijnej oziębłości, letniości, lenistwa (zwłaszcza w sferze wiary, którą większość już odbiera uczuciowo, emocjami, a nie rozumem, by wiedzieć co rzeczywiście wyznają i czego winni bronić a za jakim nauczaniem czy praktykami nie podążać).

  • @FranekLuc

    @FranekLuc

    3 жыл бұрын

    @@andrzejborola5929 a nie jest to groźne sytuacji, w której osoba nie mająca mszy świętej gregoriańskiej blisko siebie, wszędzie same nowe msze, zamiast pójść do parafii nie pójdzie w ogóle. A dodatkowo będzie spędziła w sercu wszystkich katolików którzy tam chodzą

  • @andrzejborola5929

    @andrzejborola5929

    3 жыл бұрын

    @@nyewesata9430 Nie napisałem, że Nyewes Ata wierzy po protestancku. Napisałem o generalnej zasadzie, której tylko ślepy nie dostrzeże, pisałem o ogóle "katolików zmodernizowanych Novusem" a nie o konkretnych osobach, tym bardziej o Panu żeby musiał Pan to sobie wypraszać. Daję jednak Panu gwarancję, że wyciągając po niedzielnym Novusie z kościoła przypadkowego wiernego i wypytując o to w czym uczestniczył, zaśpiewa Panu odpowiedź której w tradycyjnym katechizmie katolickim Pan nie znajdzie. Sprawdzone organoleptycznie. Za to, że był na uczcie eucharystycznej, wielbił Boga, gromadził się w ramach wspólnoty parafialnej na celebracji Pamiątki Pana i takie tam protestanckie pierdu pierdu usłyszy Pan od znacznej ilości takich wiernych.

  • @piotrdean4432

    @piotrdean4432

    3 жыл бұрын

    Bractwo wpada w herezję, bo przez swoją postawę neguje działanie Ducha Świętego w Kościele, a sprawczość przekierowuje na rękę ludzką. Modernizm i bractwo - dwa skraje bieguny, to jest nowy obraz Lutra, dążący do protestantyzacji KK, czyli podziału.

  • @andrzejborola5929

    @andrzejborola5929

    3 жыл бұрын

    @@piotrdean4432 To że według Pana Bractwo neguje działanie Ducha Świętego to wyłącznie Pana stwierdzenie, które nijak się ma do rzeczywistości i tego co Bractwo mówi. Najwidoczniej widać tu potrzebę doczytania o kwestii asystencji Ducha Świętego, kiedy i komu jest dana, a kiedy i w jaki sposób hierarchowie czy nawet papież aktem wolnej woli może z niej zrezygnować. Obecny stan Kościoła nigdy nie został przez Bractwo ani kapłanów spoza Bractwa z nim sympatyzujących utożsamiony z brakiem działania Ducha Świętego, wręcz przeciwnie, cytując Ks. Hesse Duch Święty czuwa, bo nie dopuścił do uczynienia nowej mszy obowiązkową. Fakt że została narzucona to zupełnie inna bajka. Także lepiej bez takich nadinterpretacji. Swoją drogą, fakt, że herezja jest skrajnym, totalnie skrajnym przeciwieństwem danej prawdy wiary czy wiary w ogóle, a modernizm to już szczyt szczytów herezji, ściek wszystkich herezji mówiąc za św. Piusem X, to akurat bardzo dobrze o Bractwie świadczy, że umieszcza je Pan na drugim skrajnym biegunie. Może uczynił to Pan przypadkowo, ale tak właśnie jest. Jeżeli ktoś nie stawałby po zupełnie przeciwnym biegunie wobec herezji, to tak naprawdę nie walczyłby z nią tak mocno jak by należało. Przykładem Bractwo św. Piotra, mające sentyment do tradycyjnej Mszy, ale już nie mające żadnego problemu z "nauczaniem" post-soborowym i działaniami ostatnich papieży, czyli taka walka z herezją modernizmu poprzez mieszanie Prawdy i fałszu. @Nyewes Ata - toteż nic takiego nie napisałem. PAX

  • @krystynabien1068
    @krystynabien10683 жыл бұрын

    Laudetur Iesus Christus in Secula Seculorum, Amen

  • @mazanek1989
    @mazanek19893 жыл бұрын

    Bóg zapłać

  • @emiliannnn
    @emiliannnn3 жыл бұрын

    To będzie dłuższy komentarz, ale proszę o cierpliwość. W księdza vlogu czy w podlinkowanym filmie księdza Stehlina słyszymy mnóstwo ogólników: pierścień na sercu, stara lepsza, jak perła etc. Mnie, i pewnie to nie tylko mnie, interesowały by jednak jakieś szczegóły. Co, jak i dlaczego, w jaki sposób. Przyznam że jestem człowiekiem mającym skłonność do gwałtownych zachowań, ale większym dla mnie problemem jest to że ostatnio takich złych uczuć doświadczam w kościele. Bo co mam do wyboru w kościele? 1. Jednych, tych od „Musisz przeczytać! Najlepsza modlitwa na wierność małżeńską i czyraki! Wystarczy 5 minut dziennie”. „UWAGA: To już pewne! Seks przedmałżeński prowadzi do rozwodów” [mam 47 lat i znam tyle przypadków falsyfikujących tą tezę i to w obie strony że mi płetwy opadają jak to słyszę]. Taką postawę odrzucam jako chrześcijanin bo pachnie mi pogaństwem, magią i rabinicznym judaizmem. I jeszcze księdzem Natankiem. I trochę Wami tradycjonalistami. Przynajmniej niektórymi. 2. Tych postępowych „katolików” od róbta co chceta, Bóg was kocha, piekła jest puste, Boga znajdziesz nie w kościele a w górach, parkach krajobrazowych i na obszarach objętych programem „Natura 2000”. A jak pójdą do kościoła to grać na gitarach i tamburynach. Oaza i hipisi …. Obie te grupy wg mnie jedno łączy. Oni oczekują nieba tu na ziemi. Mają tylko na to różne recepty. Jedni bo mają swoje 100% pewne rytuały, jakby Bóg był jakąś maszynką zmuszoną do jakichś reakcji jak się tylko potrafi wcisnąć odpowiedni przycisk, zmówić odpowiednią modlitwę, najlepiej po łacinie lub aramejsku. Drudzy już znaleźli raj na ziemi a przeszkadzają im tylko ci posępni doktrynerzy wierzący w swoje zabobony. Przyznam się że miałem swoje doświadczenie w tradycyjnej mszy. I wtedy okazało się to niewypałem, a cała sprawa odbiła się nawet w ogólnopolskiej prasie. Było to za pontyfikatu Benedykta XVI, który miał kilka ciekawych inicjatyw. Włączenie anglikańskich księży do kościoła katolickiego, załagodzenie sporów z lefebrystami czy stopniowy, nie rewolucyjny powrót do tradycyjnego rytu. Choć w młodości bardzo się przyczynił do jego zniszczenia. Wtedy biskupi w swoich diecezjach byli zobligowani do wyznaczenia kościołów w których wierni będą mogli uczestniczyć w mszy trydenckiej Więc biskup radomski wyznaczył księdza i parafię gdzie wiedziony ciekawością poszedłem. I byłem na takiej mszy chyba 3 razy. Głównym problemem był ksiądz. Jakiś stary profesor z KUL pewnie zakochany w Tygodniku Powszechnym i Michniku. Msze odprawiał pewnie poprawnie, ale w takich momentach jak kazanie czy jakieś słowo od kapłana po mszy ledwo taił swoją pogardę dla ludzi którzy przyszli na tą jego mszę trydencką. A były to czasy kiedy na prawicy w polskiej polityce brylowali politycy LPR z Romanem Giertychem na czele. Gdy sprawa z dziwnym zachowaniem księdza się rozniosła to kilku polityków LPR, młodych chłopaków ale już znanych z telewizji i gazet, przyjechało do Radomia żeby to zobaczyć. Stanęli sobie w tylnych ławach i po prostu uczestniczyli we mszy. Nasz krewki dziadunio przy ołtarzu chyba musiał ich zauważyć bo po mszy cały ten jad który miał w glowie, wylał na wszystkich wiernych a na tych polityków w szczególności. Postępowe media były w ekstazie, prawicowe oburzone. Czyli jak zwykle. Teraz może o tym co mi się podobało. Słyszałem takie określenie dla tego tradycyjnego rytu jak „cicha msza”. Noże nie do końca wiem o co chodzi, ale chyba się domyślam. W tym nowym rycie cały czas jesteśmy zmuszani do wykonywania jakichś dziwnych zachowań jak na wojskowej musztrze czy partyjnej masówce: - klęknij - powstań - padnij - niech co wielki Hegemon? - niech żyje! Ta tradycyjna jest dużo spokojniejsza, adoracyjna … Podoba mi się jeszcze to że ksiądz jest zwrócony do ołtarza tak jak wierni. To wydaje mi się istotne. Teraz mamy do czynienia, a często to widuję, że ksiądz przechodząc przez oś kościoła przyklęka w stronę stołu ofiarnego a nie tabernakulum. I to nawet wtedy kiedy nie ma tam konsekrowanej hostii. Wygląda to trochę tak jakby robotnik w fabryce wyrażał wielką estymę do swojej „wiernej frezarki” i zarazem wyrażał pogardę dla właściciela tego całego interesu. I tu pytanie: nieraz w starych kościołach można zobaczyć jakby mniejszy stolik tuż przy tabernakulum. Czy kiedyś to on służył jako stół ofiarny żeby uniknąć takich sytuacji jak opisana powyżej? Jeśli chodzi o sam język liturgii to nie widzę jakiegoś problemu w językach narodowych a raczej jakiś brak wyobraźni i spóźniony refleks kościoła. Wprowadzili go kiedy epoka nacjonalizmów w europie dobiegała końca a świat zaczynał stawiać się globalny. I teraz jak chcesz iść do kościoła np. na Węgrzech to jesteś jeszcze bardziej zagubiony niż byłbyś na tradycyjnym rycie. To chyba tyle. Pozdrawiam.

  • @edytajozefa

    @edytajozefa

    3 жыл бұрын

    kzread.info/dash/bejne/ipik08qboMnem7Q.html

  • @DOROTAFANTAGIRO
    @DOROTAFANTAGIRO3 жыл бұрын

    TAK, zniszczyć.

  • @pulsarpl

    @pulsarpl

    3 жыл бұрын

    kzread.info/dash/bejne/rKplm8aCday4YbA.html

  • @agnieszkaterlak1567

    @agnieszkaterlak1567

    3 жыл бұрын

    Wywalić na zbity pysk ;-)

  • @czerwonykarzel9193
    @czerwonykarzel91933 жыл бұрын

    Bardzo szybka i konkretna odpowiedź. pozdr

  • @sebastianskrzypczyk3167
    @sebastianskrzypczyk31673 жыл бұрын

    Niech będzie pochwalony JEZUS CHRYSTUS. Czcigodny Księże, wszystko rozumiem i w pełni się zgadzam. Daj Panie Boże żeby był powrót to Rytu Starożytnego Mszy Świętej, ale dwa pytania: czy można być zbawionym gdy uczęszcza się codziennie prawie na NOM? Oraz czy ten sam Pan Jezus Chrystus jest obecny pod postacią Hosti Świętej w obu rytach Mszy Świętej? Osobiście trudno mi z przyczyn logistycznych dojeżdżać codziennie na Mszę Świętą do jednego z kościołów czy kaplic Bractwa Św. Piusa X. Bóg zapłać i z Panem Bogiem.

  • @mivku_

    @mivku_

    3 жыл бұрын

    Oczywiście, że tak, na pierwsze i drugie pytanie

  • @remigiuszkubiak4773
    @remigiuszkubiak47733 жыл бұрын

    Dziękuje -:)

  • @tomaszdawiczewski4633
    @tomaszdawiczewski46333 жыл бұрын

    Świetne, dziękuję.

  • @anielamasowska7310
    @anielamasowska73103 жыл бұрын

    Z książki Mój ideał Syn Maryi Maryja: Katolicy wszystkich krajów dzięki nauce nieomylnej i przedziwnie owocnej, dzięki dalej niezrównanej mocy poświęcenia, cnotom i piastowaniu najwyższego ideału, dzięki wreszcie wszechmocnej pomocy Bożej, mieliby więcej niż potrzeba do osiągnięcia zwycięstwa, byleby się umieli zjednoczyć. Ale tego właśnie nie umieją i dlatego prawie wszędzie zostali zwyciężeni. Nieprzyjaciele mego Syna różnią się między sobą we wszystkich punktach nauki, ale za to łączą się w walce z Kościołem. Katolicy jednomyślni są we wszystkich punktach nauki, różniąc się wszakże w obronie Kościoła. Szatan, widząc, że chrześcijanie zbyt pragną Bogu służyć, aby się dali uwieść pokusom przeciw wierze i cnocie, podsuwa im różne metody pracy apostolskiej, i oto jedni drugich zwalczają, zamiast jego zwalczać wspólnymi siłami. Czyż nigdy nie widzieli, że na wojnie ta armia zwycięża, w której oficerowie i żołnierze zrzekają się zupełnie swych osobistych zapatrywań, wykonując wiernie plan ogólny, który sam w sobie może być niekoniecznie najlepszy? I czyż w podbojach Kościoła wojskami, które odnosiły zawsze największe zwycięstwa, nie były właśnie falangi zakonników, ślubem posłuszeństwa zmuszonych do uległego poddawania się kierownictwu swych wodzów? 7. Ty zaś pamiętaj, że mniejsze dobro, ale rzeczywiste jest cenniejsze od dobra większego, ale nie osiągniętego. Pamiętaj dalej, że tylko w zjednoczeniu jest siła, a zjednoczenie osiąga się przez zaparcie się siebie, i w końcu, że wyżej stawiać trzeba zwycięstwo wspólnej sprawy niż zwycięstwo własnych przekonań. Rozważ tą naukę, wprowadź ją w życie swoje i głoś ją”.

  • @arturf.2569
    @arturf.25693 жыл бұрын

    Uznaję argumenty FSSPX. To co mówią Księża jest bardzo logiczne. Mam jednak problem. Boję się zabrać najbliższą rodzinę na Mszę Sw., Boje się dzielić moja wiedzą na ten temat. Nie mają oni możliwości uczestnictwa w Mszy "Trydenckiej" co niedzielę, gdyż mieszkaja w niewielkiej miejscowości. Odkrywając piekno klasycznj Mszy i doktryny narażają się jednocześnie na uniemożliwienie uczestnictwa w Mszy niedzielnej w kościele parafialnym. W zwiazku z powyższym mówię niewiele na temat piękna Mszy i problemów z NOM, aby nie narażać rodziny na grzech. Obawiam się, że to wygląda jak posiadanie wiedzy tajemnej. Co mam robić? Dodam, że uczęszczam na Msze do kaplicy Bractwa i bardzo cenię tut. Kapłanów.

  • @agnieszkaterlak1567

    @agnieszkaterlak1567

    3 жыл бұрын

    Ja też tak mam, moi bliscy traktują Bractwo jak sektę, mnie też tak zaczęli traktować , mamy wspólny udział w krzyżu księży z Bractwa, to nas tradycyjnych katolikow łączy, a kiedyś przed soborem, to księży modernistow by podali do św. Oficjum i suspendowali by ich, też mam wrażenie że,,posiadam wiedzę tajemną "😎

  • @zewsi806

    @zewsi806

    3 жыл бұрын

    Pytanie kim jest ta rodzina? Żona i dzieci, czy rodzice, siostry, bracia...? To różnica. Rozmawiaj ze spowiednikiem.

  • @jakubjakub2593

    @jakubjakub2593

    3 жыл бұрын

    Jak najbardziej trzeba zabierać na tradycyjną mszę najbliższą rodzinę. Na początku miałem tak samo, a teraz nie wyobrażamy sobie uczestnictwa w nom.

  • @2righthands816

    @2righthands816

    3 жыл бұрын

    @@janmonasterski8299 Naprawdę NO to właściwie to samo co msza satanistyczna? Podczas czarnych mszy też następuje przeistoczenie? Czy ten Wasz elitaryzm to już gnostycyzm czy jeszcze nie?

  • @2righthands816

    @2righthands816

    3 жыл бұрын

    @@janmonasterski8299 Pan zdaje sie sugerować, że msza NO ma taką samą godność, co msze satanistyczne (potocznie nazywanymi czarnymi mszami). Czy twierdzi Pan zatem, że podczas tych drugich również następuje przeistoczenie krwi i ciała Chrystusa?

  • @katkam4135
    @katkam41353 жыл бұрын

    Chwala Panu🙏❤️

  • @imperator_lubelski
    @imperator_lubelski3 жыл бұрын

    NOM to coś gorszego niż lekcja zdalna z Biologii.

  • @pulsarpl

    @pulsarpl

    3 жыл бұрын

    iksde

  • @imperator_lubelski

    @imperator_lubelski

    3 жыл бұрын

    @Marcin Brodziak Głowa zdrowa?

  • @FranekLuc

    @FranekLuc

    3 жыл бұрын

    @Marcin Brodziak może życie to symulacja? Jesteś botem

  • @imperator_lubelski

    @imperator_lubelski

    3 жыл бұрын

    @Marcin Brodziak nie do końca chyba z tą głową wszystko dobrze. Chcesz się podroczyć czy podbijać statystyki katolickiemu kanałowi?

  • @owlmanstrix1564

    @owlmanstrix1564

    3 жыл бұрын

    @@imperator_lubelski Nie karmić trola.

  • @sarq1
    @sarq13 жыл бұрын

    Nie powiedział Ksiądz na końcu, że jest także wielu ludzi, którzy już utracili wiarę właśnie ze względu na NOM. I że w Polsce nie jest tak tragicznie, jeszcze. A poza tym, jeśli kto całe życie słuchał NOM, to nie wie, co stracił.

  • @arturw9098
    @arturw9098 Жыл бұрын

    Dla mnie to szok chciałoby się użyć innego słowa. W tej sprawie pokłuciłem się z moim dorosłym synem mówi,że nie będzie chodził do kościoła. On już tam nie pójdzie, że to co usłyszał . Przedstawił mi pare przykładów , ale ja nie wieżyłem w to . Przez dwa tygodnie nie rozmawiałem z nim .Więc zacząłem badać temat. I co !? Dzisiaj chodzę na mszę Trydencką . Pozdrawiam

  • @Wniosek
    @Wniosek3 жыл бұрын

    Przecież to, co złego dzieje się dzisiaj na większości Mszy Novus Ordo wynika z nieposłuszeństwa Kościołowi, a nie posłuszeństwa niemu.

  • @janmonasterski8299

    @janmonasterski8299

    3 жыл бұрын

    No właśnie wynika z ślepego posłuszeństwa hierarchii. Konstytucja o liturgii świętej Sacrosanctum Concillium zawiera zapisy które umożliwiają episkopatom de facto zmieniać liturgię na sposób w jakikolwiek chcą, byle tylko była zgoda od Ojca Świętego.

  • @bmw6028
    @bmw60283 жыл бұрын

    Nareszcie kompetentny materiał w kwestii cnoty posłuszeństwa. Bóg zapłać. Teraz rozumiem, czyli Serce Pana Jezusa jest uciśnione i ranione w nowym rycie, a łaski nie spływają na wiernych.

  • @janinakamuk9478
    @janinakamuk9478 Жыл бұрын

    Dewastacja naszej duchowości jest szokujące i przerażające. Mówię słowami szanownego Księdza, gdyż nie znajduję trafniejszych. To nadużycie działo się bez naszej woli. Zostaliśmy oszukani. Nikt dotąd nie poniósł za to konsekwencji. Szczęś Boże!

  • @janekjakisiak7111
    @janekjakisiak71113 жыл бұрын

    Odpowiedź Ks. Szymon Bańka FSSPX nie mogła być inna. Na początku jest szok, oburzenie też tak miałem . Po pewnym czasie człowiek myślący musi stwierdzić, że Prawda jest tylko jedna. NOM powoli degraduje wiarę katolicką - skutki dobrze widać na zachodzie, ale i w Polsce są z dnia na dzień lepiej widoczne kzread.info/dash/bejne/Y6Ks3MVphrqckaw.html

  • @tUSKisProsti
    @tUSKisProsti3 жыл бұрын

    Odpowiedź szybsza niż poczta polska

  • @190login

    @190login

    3 жыл бұрын

    Czy cokolwiek jest wolniejsze niz poczta polska? 😂

  • @marekpisarski6302
    @marekpisarski63023 жыл бұрын

    Dzięki.

  • @marekfreeman8636
    @marekfreeman86363 жыл бұрын

    ❤️ Bardzo dziękuję ❤️ 😇

  • @vonMohl
    @vonMohl2 жыл бұрын

    Nie mogą zmiany liturgiczne być dla kogokolwiek powodem to zerwania jedności z Kościołem - to na pewno droga na manowce. Msza Święta ewoluowała od wieczernika po katakumby po obozy koncentracyjne - może mieć charakter bardziej lub mniej uroczysty, bardziej lub mniej podniosły- jej ważność jest zawsze pełna gdy jest w łączności z Kościołem. Msza arcytrydencka która nie jest sprawowana w łączności z Kościołem i Papieżem jest na pewno nie zalecana z powodu tego braku.

  • @SzkolyAkwinaty
    @SzkolyAkwinaty3 жыл бұрын

    Bardzo zachęcam do obejrzenia krótkiej rozmowy na ten temat z przełożonym FSSPX w Polsce ks. Karolem Stehlinem: kzread.info/dash/bejne/hoSe1M5qpqnQhaQ.html Polecam również moje materiały o reformie liturgicznej: Nowa msza a modernizm: kzread.info/dash/bejne/p6OtztFuocqnebQ.html Rozwój czy dewastacja: kzread.info/dash/bejne/amWNo8VxfZq8lrQ.html Czy nowa msza to największa katastrofa w historii Kościoła: kzread.info/dash/bejne/dJeDmbqMppzdm84.html Oraz całą playlistę na ten temat: kzread.info/head/PLXcCuj8o5Cgru8K48ywZgaTzHivHeaNci

  • @konradtonans3880

    @konradtonans3880

    3 жыл бұрын

    Mam pytanie. Czy Bratstwo ŚW Piusa X ma pomysł na to jak wytłumaczyć wiernym po powrocie do starego rytu Mszy, dlaczego Papież (mówię o Urzędzie a nie czlowieku) pomimo zapewnienia Chrystusa, że bramy piekielne Kościoła nie przemogą podpisał się pod czymś tak ważnym ( i przynoszący tyle szkód) dla Koscioła jak reformą liturgii? Jak wytłumaczyć, że w tym jednym przypadku Papież podpisując reformę nie miał asystenci i Ducha Świętego. Mówimy to o Mszy Św, czymś najważniejszym dla Chrześcijanina więc nie możemy tego wytłumaczyć , że to tylko zmiana praktyki.

  • @filletmignon3927

    @filletmignon3927

    3 жыл бұрын

    @@santiro5671 Gdyby Kościół się pomyliłby w takiej kwestii, jak niegodziwa Msza, to nie byłoby sensu zawracać sobie nim głowy. "Jeśli ktoś twierdzi, że obrzędy, szaty i zewnętrzne znaki, jakich używa Kościół katolicki przy odprawianiu Mszy św., są raczej podnietą do bezbożności niż objawem pobożności - niech będzie wyklęty." (kanon 7, sesja 22, Sobór Trydencki)

  • @konradtonans3880

    @konradtonans3880

    3 жыл бұрын

    @@santiro5671 Jak będziemy powoływać się na ex cathedra to nam wyjdzie, że po za Soborami to tylko ostatni dogmat Maryjny jest ogłoszony nieomylnie a resztę można zmieniać. Myślę też, że Msza Z pewnością należy do spraw wiary i moralności. Mnie uczono, że nieomylność Papieską dotyczy urzędu A nie osoby. Papież może być grzesznikiem ale Urząd który piastuje zapewnia nam , że nie ogłosi żadnej falszywej nauki wiary. Tak więc wolna wola osoby będącej Papieżem nie ma tu nic do rzeczy.

  • @konradtonans3880

    @konradtonans3880

    3 жыл бұрын

    @@santiro5671 Ale Papież zatwierdził SWII. I jeśli sobór watykański II jest fałszywy to Papież zatwierdził fałsz. To jeszcze gorzej. Bulla nie została zniesione i mszy w starym rycie nie można zakazać odprawiać ale nie jest powiedziane , że nie można wprowadzić nowego rytu. Bractwo by chciało aby NOM był zakazany.

  • @konradtonans3880

    @konradtonans3880

    3 жыл бұрын

    @@santiro5671 To prawda ale jak odróżni ć te nauczania. Posoborowie na to się często powołuje wprowadzając zmiany.

  • @aga8175
    @aga81753 жыл бұрын

    Laudetur Jesus Christus! Oczywiście ma Ksiądz wiele racji, jednakże łatwo jest trwać przy takim stanowisku będąc kapłanem. Naprawdę kocham stary ryt i mam gorące pragnienie uczestniczenia codziennie we Mszy Świętej. Ale zwykły szary człowiek nie jest w stanie dojechać codziennie (poza niedzielą) na Mszę Trydencką. Są za to kościoły i są księża odprawiający NOM, w których widać wielką wiarę i wielką miłość, a z ich nauki również płynie czysta Ewangelia, a wiara wzrasta. Niestety trzeba trochę poszukać, ale oni również są skarbem.

  • @zewsi806

    @zewsi806

    3 жыл бұрын

    I potrzebują czasu i naszej modlitwy.

  • @user-fd1pf4lw2x
    @user-fd1pf4lw2x9 ай бұрын

    Wszystko co nie zależy od woli naszej na pewno jest z woli Bożej. Na pewno jest dopuszczeniem Bożym. /Św. Maksymilian/

  • @kotborys2548
    @kotborys25483 жыл бұрын

    No właśnie jak wracać proszę księdza? Dobrze powiedziane kapłani katoliccy, czyli nie tylko od Św.Piusa muszą się połączyć. Myślę że powinniście całym sercem przygarniać i zachęcać kapłanów do nauki mszy Trydenckiej . Szczęść Boże

  • @katarzynajanosik8398
    @katarzynajanosik83983 жыл бұрын

    Mam pytanie...Czy ksiądz odniesie się do działań Wojtyły do propagowania ekumaniactwa i modernizmu i jak potraktował arcybiskupa Marcela Lefebre. Przecież nie całuje papież!!!koranu bo grzeszy przeciw Pierwszemu Przykazaniu?...Proszę o odpowiedź jeśli jest ksiądz odważny.....

  • @agnieszkaterlak1567

    @agnieszkaterlak1567

    3 жыл бұрын

    Trudna prawda, ale prawda, księża z Bractwa są odważni

  • @katarzynakurczyna5366

    @katarzynakurczyna5366

    3 жыл бұрын

    Proszę wpisać na kanale FSSPX Jan Paweł 2 a uzyska Pan odpowiedzi na swoje pytania :)

  • @andrewfutyna4342

    @andrewfutyna4342

    3 жыл бұрын

    Dla znajacych jezyk angielski: prosze wejsc n a strone "the most holy family monastery" prowadzona przez braci Dimon. Tam dowiecie sie prawdy o JPll

  • @dariuszkieczewski8329

    @dariuszkieczewski8329

    3 жыл бұрын

    Pani Katarzyno a czy Święty papież Jan Paweł II to jakiś Pani kolega? "WOJTYŁA"? Więcej szacunku by się przydało nawet jeśli ma Pani o kimś niepochlebną opinię ...

  • @katarzynakurczyna5366

    @katarzynakurczyna5366

    3 жыл бұрын

    @@dariuszkieczewski8329 ostatnio na ten temat rozmawiałam z pewnym Paulinem. I mówieniu na Papieża Bergolio. Na co mi odpowiedział: a co, nie ma tak na nazwisko? Bergolio, Wojtyła. To są nazwiska Papieży i ojciec nie uznaje tego absolutnie za obraźliwe. Nie ma co się napinać bez potrzeby :)

  • @identytarysta2892
    @identytarysta28923 жыл бұрын

    No tak ale jeśli katolik z ważnych powodów nie może uczestniczyć we mszy tradycyjnej to powinien udać się na NOM w myśl logicznej zasady że lepsze coś niż nic albo używając obrazowego przykładu lepiej jest spożywać pokarm zepsuty i spleśniały niż umierać z głodu. Tak przynajmniej podpowiada mi moje sumienie i sensus fidei.

  • @pulsarpl

    @pulsarpl

    3 жыл бұрын

    ks. Stehlin tłumaczy rzecz bardziej przystępnie, różnicując ocenę sytuacji od stopnia zrozumienia materii oraz stanu ducha wiernego kzread.info/dash/bejne/hoSe1M5qpqnQhaQ.html

  • @identytarysta2892

    @identytarysta2892

    3 жыл бұрын

    @@thoracifex NOM jest ważną mszą Kościoła Katolickiego sprawowaną w sposób niegodziwy więc mijasz się z prawdą. Nawet prawosławni sprawują ważne msze święte choć oczywiście katolik nie może w nich uczestniczyć z uwagi na m.in trynitarną herezję focjanizmu którą te wspólnoty wyznają. Dopóki posoborowie nie popadnie w jawną herezję jak prawosławni dopóty katolik powinien uczestniczyć w nowej mszy o ile z obiektywnych przyczyn nie ma możliwości udania się na mszę sprawowaną w sposób tradycyjny.

  • @identytarysta2892

    @identytarysta2892

    3 жыл бұрын

    @@thoracifex No cóż, NOM NOMowi nierówny. Mówię o przypadku typowej mszy w typowej polskiej parafii a nie o sytuacjach skrajnych typu "koncelebra" z protestanckimi pastorami.

  • @TheMalla3

    @TheMalla3

    3 жыл бұрын

    w sumie biorąc pod uwagę samą Komunię św. to pokarm ten sam. Nie wiem jak można w ogóle sugerowac aby człowiek sie od tego trzymał z daleka. To duchowe samobójstwo. Lepiej spokojnie sobie dojrzewać, bo droga chrześcijanska to...droga, a nie jakiś punkt jak u...protestantów.

  • @jantrzcinski1464

    @jantrzcinski1464

    3 жыл бұрын

    Jeśli katolik z ważnych powodów nie może dotrzeć na mszę, która nie zabija w nim wiary, to znaczy, że może nie pójść na mszę tego dnia. Może zmówić w domu różaniec w duchu zadośćuczynienia za niewypełnienie tego obowiązku, inaczej też jakoś "dzień święty święcić", bo przykazanie Boże każe święcić dzień Pański. Jeżeli też ktoś nie z własnej woli pracuje w niedzielę w godzinach, które uniemożliwiają udział we mszy, może nie pójść bez grzechu. Ale też powinien odmówić różaniec, a nie po prostu ignorować niedzielę. Jednak praktycznie nikt nie pracuje we wszystkie 4 niedziele w miesiącu, bo to nawet z kodeksem pracy niezgodne. Ale jeżeli chodzi tylko o uciążliwość, długość dojazdu do miejsca, gdzie jest msza w pełni katolicka, to trzeba sobie zadać pytanie. Czy gdyby zagrożone było zdrowie, życie doczesne swoje lub członka rodziny, to nie bylibyśmy gotowi, aby odzyskać zdrowie, pojechać kilkadziesiąt kilometrów, powiedzmy, raz na miesiąc? Do lekarza, na operację, na zabiegi medyczne jesteśmy gotowi jechać czasem bardzo daleko. Ale już na mszę to tylko w swoim mieście? A co z duszą, czyż nie jest ważniejsza niż zdrowie ciała, dla którego podejmujemy starania? Może warto pojechać raz w miesiącu na mszę gdzieś dalej, skoro nie można co tydzień? Nie grzeszy ktoś, kto ma poważną przeszkodę w wypełnieniu obowiązku niedzielnego słuchania mszy danego dnia. A to nie jest wcale tak, że bez mszy niedzielnej się nie da wytrwać w wierze. Można w skrajnym przypadku pozostać katolikiem nawet bez mszy. W krajach, gdzie nie było kapłanów, a pozostali katolicy, przetrwali bez kapłanów i mszy, bo ludzie chrzcili swe dzieci, zachowywali wiarę, odzyskiwali łaskę uświęcającą przez żal doskonały, a przez lata lub całe życie nie widzieli kapłana. Więc to nie jest tak, że bez regularnego, cotygodniowego słuchania mszy "nie da się" pozostać katolikiem. Więc można też wytrzymać tydzień, dwa, trzy bez mszy, a udać się na katolicką mszę rzadziej.

  • @gregory1744
    @gregory17443 жыл бұрын

    Ryt rytem ale Jezus powiedział ,że bramy piekielne go nie przemogą, co będzie związane na ziemi to będzie związane w niebie. Myślę, czy to nie jest zatwardziałość serc waszych tak jak w Jezusie nie rozpoznali Boga faryzeusze, a może my jesteśmy ślepi i ślepy ślepego prowadzi. Powieżyć się trzeba Maryji a ona doprowadzi nas do swojego syn jedynego Pana naszego Jezusa Chrystusa, takimi drogami którymi się nie spodziewamy. Z Panem Bogiem

  • @ViraShpakovych
    @ViraShpakovych3 жыл бұрын

    Я вже біля року маю католицьку (Тридентську) Месу майже кожного дня! Deo gratias! І я зрозуміла , що не можу брати участь в новус ордо!

  • @Albert_OPt

    @Albert_OPt

    3 жыл бұрын

    My nie panimaju szto Ty gawarisz.

  • @redisbad8672

    @redisbad8672

    3 жыл бұрын

    @@Albert_OPt Use polish- ukrainian dictionary

  • @Kateri26

    @Kateri26

    3 жыл бұрын

    @@Albert_OPt Proszę się uczyć języków. Teraz macie tak dobrze🇵🇱 To nie komuna, o Mszy św. można mówić i się 🙏 modlić 🌹

  • @ikaewa9934

    @ikaewa9934

    3 жыл бұрын

    @@Kateri26 Daruj sobie takie rady. Nie każdy ma talent, czas, środki żeby się uczyć języków, a ukraiński nie należy do języków które umieć warto...

  • @mivku_

    @mivku_

    3 жыл бұрын

    Jedyny prawdziwy problem jest w cyrlicy - polski i ukraiński są wzajemnie zrozumiałe

  • @marissia4391
    @marissia43913 жыл бұрын

    Nigdy o tym nie myślałam w ten sposób. Zapewne dlatego, że od dzieciństwa uczestniczyłam w nowej mszy. Myślę, że ma Ksiądz rację.

  • @elaelzbieta7026
    @elaelzbieta70263 жыл бұрын

    "Trzeba bardziej słuchac Boga niz ludzi." Dz 5.29.

  • @hannakolarz4438
    @hannakolarz44383 жыл бұрын

    Ludzie - dusza ludzka potrzebuje „CISZY”!!! DUCHOWOŚCI !!! (J 4, 23)- „Nadchodzi jednak godzina, owszem już jest, kiedy to prawdziwi czciciele będą oddawać cześć OJCU w DUCHU i PRAWDZIE , a takich to czcicieli chce mieć Ojciec.”

  • @dariuszkieczewski8329
    @dariuszkieczewski83293 жыл бұрын

    Szczęść Boże, przepraszam czy tylko ja mam wrażenie że X. Bańka nie odpowiedział na ostatnie pytanie p. Dawida ?

  • @eutanazyxsiazepowazki6083

    @eutanazyxsiazepowazki6083

    3 жыл бұрын

    Niestety niewiele x.Bańka ogólnie sie odniósł do zadanych przez Pana Mysiora pytań.

  • @mateuszlewandowski7197

    @mateuszlewandowski7197

    3 жыл бұрын

    @@thoracifex x Bańka też się z początku formował w moderniźmie

  • @panstwaswiata2352
    @panstwaswiata23523 жыл бұрын

    A kto jest piewcą naturalizmu jeśli nie masoneria

  • @romanbizon89
    @romanbizon893 жыл бұрын

    Mam pewne wątpliwości odnośnie słów księdza odnośnie uczestnictwa we mszy św. w nowym rycie. Osobiście gdybym tylko miał możliwość uczestniczyć we mszy św. w starym rycie w mojej parafii ani chwili bym się nie zastanawiał i uczestniczyłbym w niej, ale że takiej możliwości nie mam to uczestniczę we mszy św. w nowym rycie. Mam tylko pytanie do księdza. Czy na mszy w nowym rycie dokonuje się przeistoczenie? Bo jeśli tak to absolutnie nie do przyjęcia jest dla mnie mówienie, że lepiej nie uczestniczyć w niedzielę we mszy św. niż uczestniczyć we mszy św. w nowym rycie. Powtórzę jeszcze raz pytanie: czy podczas mszy św. w nowym rycie dokonuje się przeistoczenie. Wystarczy mi krótka, a nawet zdawkowa odpowiedź.

  • @K00477

    @K00477

    3 жыл бұрын

    Ksiądz jasno powiedział, że dochodzi do Przeistoczenia na nowej Mszy.

  • @romanbizon89

    @romanbizon89

    3 жыл бұрын

    @@K00477 To gdzieś mi to umknęło. Skoro dokonuje się przeistoczenie to idąc na mszę św. w nowym rycie też spożywamy ciało Chrystusa a chyba właśnie po przyjęcie tego sakramentu udajemy się w niedzielę na mszę św.

  • @K00477

    @K00477

    3 жыл бұрын

    @@romanbizon89 zgadzam się co do meritum, że na nową Mszę mamy obowiązek iść, Nie podzielam stanowiska FSSPX w tej kwestii, jakoby rzekomo był to grzech, ale trzeba zwrócić uwagę na dwie kwestie: -konsekracja dokonuje się też, np. u prawosławnych i w wielu innych odłamach, które zachowały sukcesję apostolską i sakrament święceń, ale mimo to nie możemy tam chodzić, -na Mszę nie idziemy przede wszystkim, aby przyjąć Komunię; Msza jest uobecnieniem Ofiary Krzyża dokonującą się przez podwójną konsekrację-chleba i wina, i to jest istota Mszy, przede wszystkim Ofiara, kult Boży. Nawet obecne przykazania kościelne nakazują uczestniczyć we Mszy w niedziele i święta nakazane, a więc kilkadziesiąt razy w roku, a Komunię raz do roku w czasie wielkanocnym.

  • @romanbizon89

    @romanbizon89

    3 жыл бұрын

    @@K00477 Tak zgadza się. Pisząc o uczestnictwie we mszy św. i komunii miałem gdzieś z tyłu głowy, że nie jest to może najlepsze sformułowanie. Osobiście lubię posłuchać ks. Szymona, ale mowa o tym jakoby msza św. w nowym rycie powodowała "więcej szkody niż pożytku" trochę mnie odtrąca i od razu rodzą się w mnie skojarzenia z rozłamem. Dla jasności uważam, że liturgia w rycie Rzymskim jest piękna i dużo lepsza niż obecna, ale daleki jestem od odciągania ludzi od kościoła i mszy św. w nowym rycie.

  • @dumspirospero7070

    @dumspirospero7070

    3 жыл бұрын

    @@romanbizon89 Też tak uważam. Odciąganie od mszy św., gdzie dokonuje się bezkrwawa Ofiara na krzyżu na pewno nie jest dziełem Anioła Bożego - prędzej tego, który kiedyś był Niosącym Światło.

  • @milenajezewska5292
    @milenajezewska529211 ай бұрын

    Szczesc Boże.Mieszkam we Włoszech w okręgu Trydent ,niestety na msze wszechczesow mam nie tyle daleko,co godziny dojazdu autobusem niemożliwe aby zdążyć (,nie jeżdżę samochodem) . Parafia jedna oczywiście NOM ,czasem jednak sie zastanawiam czy to nie jest juz jakaś sekta ,z wierzchu KK a w środku ryty poganskie. Myślę jednak ,ze to wszystko jest sprytnym planem aby niektórzy ludzie ,którzy widza co sie dzieje a sa letni albo zostali i zaakceptowali nowe,ludzkie nowinki,albo odeszli z kościoła nie mając alternatywy. Szatan ma swoje sposoby .Ponieważ jestem jedyna która( za kare) , musi podejść na końcu aby moc godnie przyjąć Boga ,choc dla mnie jest to przyjemność,gdyż lubie być ostatnia 😂 uważam,ze swoja postawa mogę ludzi zmusić do myślenia,ze może by tak było godniej. Poza tym nikt mnie nie zdoła odłączyć od Miłości Chrystusa i będę tam chodzić choćby ze względu na Jego smutek,który czuje widząc do czego zmierza kościół. Za św Pawłem mowie " Idę gdzie nie chce" ,bo serce mi ściska widząc profanacje szczególnie w wykonaniu tych,którzy powinni dbać o święte obyczaje ,czyli kapłani i zakonnice 😢Głośno i wyraźnie wymawiam nie zmienione Ojcze Nasz ,oraz w duchu słowa konsekracji tez nie zmienione .Czasami mysle,ze nie dochodzi podczas tych protestanckich rytow do przeistoczenia ,co lepiej dla Jezusa ,gdyz Jego Najswietsze Cialo i Krew nie sa poniewierane,ale potem sie dziwic,ze tulu opetanych,chorych i tylu pomarlo ....Myślę,ze nasza obecność w tych miejscach jest mimo wszystko ważna dla Jezusa kiedy nie mamy innej mozliwosci ,gdyż dotrzymujemy Mu towarzystwa cierpiąc razem z NIM. To lud o twardym karku ,który juz dawno odszedł od PRAWDY

  • @mateuszszlec1701
    @mateuszszlec17013 жыл бұрын

    W mszy trydenckiej offertorium rozpoczyna się wezwaniem Dominus vobiscum, wezwaniem Oremus i antyfoną offertorium. Antyfona ta należy do proprium missae i jej treść jest zmienna. Jest odmawiana głośno przez kapłana, dodatkowo może być śpiewana przez chór. Po antyfonie następuje ofiarowanie chleba i wina, które zostaną przeistoczone podczas Kanonu. Dokonuje się to przez modlitwę Suscipe sancte Pater... (Przyjmij, święty Ojcze...). Kapłan prosi też Ducha Świętego, by pobłogosławił tę ofiarę (Veni Sanctificator... - Przyjdź, Poświęcicielu...). Po tych modlitwach następuje Lavabo, czyli obmycie rąk. W mszy uroczystej dokonuje się też okadzenia. Offertorium kończy się modlitwą zwaną sekretą, odmawianą po cichu (stąd jej nazwa). W liturgii posoborowej w czasie offertorium można wykonywać śpiew tzw. na ofiarowanie. W nowej liturgii mszy modlitwy przygotowanie darów oparto na modlitwie żydowskich błogosławieństw, modlitwy te "przypominają swoją formą żydowskie berakoth, modlitwy błogosławieństwa odmawiane przez głowę rodziny na początku uroczystych posiłków, które miały wymiar religijny"

  • @ojciecchrzestny4659
    @ojciecchrzestny46593 жыл бұрын

    Na wieki wieków Amen

  • @annacygan9820
    @annacygan98203 жыл бұрын

    Dla mnie zwalczać rewolucję kolejną rewolucją jest niezbyt dobre. Może przynieść opłakane skutki. Wszystko zacznie iść w dobrym kierunku kiedy SRR będzie powszechny w parafiach. To wtedy ten dobry kierunek ma szansę pomału się rozwinąć i wyprzeć niejako naturalnie NOM. Mówienie ludziom że lepiej całkowicie bez Eucharystii niż uczestnictwo w NOM to wg mnie nieporozumienie. Tak na prawdę to Bóg sobie z tym poradzi. 😊😊

  • @andrzejborola5929

    @andrzejborola5929

    3 жыл бұрын

    Już sobie radzi. Nie powołuje młodych mężczyzn do duchowieństwa, a wielu z tych którzy wstąpili, postanawia je opuścić. Równia pochyła w powołaniach robi się na skalę bez precedensu od zaprowadzenia NOMu, wystarczy otworzyć oczy i nie obrażać się na rzeczywistość tylko wracać do sprawdzonych środków póki jest czas tym bardziej że prochu nie trzeba wymyślać na nowo, lekarstwo jest nam dane i zapewnione po wsze czasy, trzeba tylko chcieć do niego wracać. Po co Panu Bogu duchowni do "przewodniczenia zgromadzeniu" że użyję oficjalnych słów definiujących NOM? Będzie Najświętsza Ofiara, będą kapłani, Pan Bóg o to zadba tak jak było to przez niemal dwadzieścia wieków.

  • @TheMalla3

    @TheMalla3

    3 жыл бұрын

    @@andrzejborola5929 no to jak młodzi przestaną w ogóle chodzić do kościoła to powołań będzie mnóstwo ...jasne,jasne;)

  • @TheMalla3

    @TheMalla3

    3 жыл бұрын

    podejrzewam,że Bractwo "jedzie" na opinii bp. Lefebra, tyle,że w latach 70 tych była jeszcze zupełnie inna sytuacja niz obecnie gdzie mszy starego rytu jest po prostu bardzo mało i wyboru nie ma. Nie rozumiem tego gadania,że przez NOM mozna stracić wiarę. Póki co właśnie przez NOM zaczęłam chodzić częściej do spowiedzi, na różaniec i codziennie na Adorację. VOM na razie nic nie zawdzięczam, choć widzę różnice.

  • @andrzejborola5929

    @andrzejborola5929

    3 жыл бұрын

    @@TheMalla3 Widzi Pani, a w moim przypadku wszyscy znajomi a i w rodzinie nie brak przykładów, NOM popchnął albo do rezygnacji z życia sakramentalnego albo do dostosowania wiary pod siebie na sposób nie mający nic wspólnego z wiarą katolicką. Statystyk Pani nie zakryje, choćby Pani parafia z NOMem była największą ostoją konserwatyzmu w Polsce. Trzeba patrzeć na ogół Kościoła powszechnego, stan duchowieństwa, a nie na siebie czy swoje podwórko. P.S. Uważa Pani, że masowy bunt wiernych domagających się przywrócenia katolickiego kultu w swoich parafiach i nie chodzenia na nowy, nie spowodowałby na duchowieństwie presji do przywracania prawowitej liturgii choćby stopniowo po jednej na parafię? Wie Pani, jak reagowali ludzie z prawdziwą katolicką wiarą w niektórych miejscach gdzie zaprowadzano NOM? Ostentacyjnie wychodzili z kościoła! Takie domagania się wiernych nie są przecież domaganiem się czegoś heretyckiego czy wbrew wierze, wręcz przeciwnie. I trzeba nam to czynić. Zresztą w ogóle o czym tu mowa, Quo Primum jest nieodwołalne i fakt że księża to ignorują to żaden powód by ich w tym utwierdzać przychodząc na NOM.

  • @annacygan9820

    @annacygan9820

    3 жыл бұрын

    @@andrzejborola5929 napisałam jak ja to widzę... Niekoniecznie mam rację. Może ogromny bunt by pomógł.... Wg mnie wystrczą masowe odejścia parafian do Duszpasterstw Tradycji Katolickiej, no nazwijmy to formą buntu 😁 Wtedy w parafiach zrobi się puściej i proboszczowie zaczną myśleć... To już się dzieje, może nie masowo, ale zauważalne. O tym mówił też właśnie ks Szymon gdzieś, że jest duży wzrost liczby wiemch na mszach SRR. Odnośnie parafii katolickich z NOM. Myślę że Bóg to tak prowadzi. Mnie i wiele znanych mi osób. Najpierw wyrywa z parafii płynących z nurtem modernizmu, wrzuca do takich gdzie czas zatrzymał się kilkadziesiąt lat temu i to jest punkt gdzie człowiek zaczyna dojrzewać do starego rytu Znam wiele takich historii, z moją na czele 😊 Ostatecznie za jakiś czas msza SRR zacznie wspierać NOM i wszystko wróci do tego jak ma być. To że jest mnóstwo młodych kapłanów oraz kleryków którzy zgłębiają stary ryt jest i bardzo widoczne i pokazujące jaki jest kierunek... Tak jak napisałam Bóg sobie z tym poradzi we właściwy sposób, we właściwym czasie. Póki co my jesteśmy zmuszeni czekać na większą ilość parafii ze SRR. Np w całych Katowicach jest taka msza raz na dwa miesiące, to zdecydowanie za mało.

  • @Sedewakantysta123
    @Sedewakantysta123 Жыл бұрын

    Bardzo mądrze powiedziane💖🙏

  • @1teef

    @1teef

    Жыл бұрын

    Czyżby?

  • @annam.805
    @annam.8053 жыл бұрын

    Największy problem jest w małych miastach i wsiach tam nikt nie odprawia Mszy Trydenckiej, kapłani posoborowi, słaba łacina i niechęć do zmian.

  • @Kateri26
    @Kateri263 жыл бұрын

    "Lepsze posłuszeństwo niźli nabozenstwo" - tak nas uczono, gdy chodziłam na lekcje religii do Kosciola (przed soborem!!!). Msza Święta była, oczywiście, po łacinie✝️Lekcji religii w szkole nie bylo😇❗🙏✝️💜😭

  • @gabrielakwiatkowska5431

    @gabrielakwiatkowska5431

    3 жыл бұрын

    a czym jest posłuszeństwo? polecam krótki film na ten temat: kzread.info/dash/bejne/fYps19WwctnOpZs.html

  • @gabrielakwiatkowska5431

    @gabrielakwiatkowska5431

    3 жыл бұрын

    Gdy ojciec każe dziecku kraść, czy dziecko ma być posłuszne? Nie. Gdy ten sam ojciec każe dziecku posprzątać pokój - ma posprzątać pokój.

  • @milenajezewska5292

    @milenajezewska5292

    11 ай бұрын

    ​@@gabrielakwiatkowska5431myślę,ze chodzi tu o posłuszeństwo w sprawach świętych

  • @radarmazur6328
    @radarmazur63283 жыл бұрын

    Dzień dobry O.Szymonie...będę mówił OTWARCIE -na początku,gdy trafiłem na O.kanał,nie będę ukrywał -BAŁEM SIĘ wręcz,że mam do czynienia z fanatyzmem w tym sensie,że skoro jesteście zwolennikami tradycjii przedsoborowej,to zapewne jesteście i glosicie coś w stylu,,słynnego obrońcy "Michała Woznickiego (kanał W obronie Mszy Trydenckiej),którego kazania w mojej subiektywnej ocenie wręcz są oburzajace (może O.też się do tego ustosunkuje)....potem jednak po przesłuchaniu wielu O.wykładów doszedłem do wniosku,że nie mam do czynienia z zacietrzewionym ciemnogrodem cofnietym w czasie z klapkami na oczach,a wręcz bardzo pozytywnie zaskoczył mnie OGROM wiedzy teologiczno -filozoficznej reprezentowanej przez O.choćby w odcinkach o,,pierwszej przyczynie,błędach ateistów i katolików itd "......ostatnio uważnie śledzę Panów rozmowy z Dawidem Mysiorem,w których główny akcent kladziecie na kwestie ekumenizmu i dialogu.....myślę,że nie sklamie,jeśli powiem,że zauważyłem,że O.(a raczej całe Bractwo)traktujecie tą,,tendencje "delikatnie mówiąc negatywnie.....i tu rodzi się moje pytanie....słucham różnych stron i trafiłem na pewne wykłady,które z kolei mają bardzo mocne KONTRARGUMENTY do wizjii,którą O.propaguje....otóż... 1....O TYM,ŻE EKUMENIZM JEST WRĘCZ KONIECZNY A NIE JEST GRZECHEM -....YT Mocni w Duchu,,,Po co nam ekumenizm,skoro mamy pełnię prawdy? Q &A #150...(15 min.) 2.....O TYM,ŻE W KOŚCIELE TO WŁAŚNIE CZŁOWIEK JEST W CENTRUM...-YT Lednica 2018 -kazanie abp.Grzegorza Rysia (18 min.)..... nie wiem...tak jakby dwie strony barykady były...tak jak mówię -mam ogromny szacunek do OGROMU wiedzy reprezentowanej przez Was...ale np.Rysia też słucham od dawna no i nie wiem,czy to ja jestem głupi,ale NAPRAWDĘ wydaje mi się,że też WIE O CZYM MÓWI i nie jest to pozbawione sensu i BARDZO przekonujące...i czy w takim razie tego Człowieka,który no nie oszukujmy się -reprezentuje też wysoki poziom wiedzy,rozeznania i duchowości można uważać za heretyka?.....nie wiem,jeśli mogę BARDZO OJCA PROSIĆ w wolnej chwili o przesłuchanie tych dwóch wykładów na YT,które polecilem (w sumie to tylko pół godziny O.uwagi)to BARDZO PROSZĘ odpisać mi jakieś krótkie ustosunkowanie się do nich i ewentualnie do ks.Woznickiego osoby (ale to już mniej ważne...w sensie,czy identyfikujecie się z Jego naukami jako lefebrysty....mam nadzieję osobistą,że przynajmniej O.stwierdzi,że Woźnicki CIUT przesadza )...pozdrawiam i wyrazy ogromnego szacunku

  • @paulafleur25

    @paulafleur25

    3 жыл бұрын

    W centrum kościoła jest człowiek?

  • @radarmazur6328

    @radarmazur6328

    3 жыл бұрын

    @@paulafleur25 proszę przesłuchać wystarczy 10 min.tego kazania-wychodzi na to,że tak

  • @dobrypantadeusz9975
    @dobrypantadeusz99753 жыл бұрын

    Szanowny Kapłanie proszę o odpowiedz czy jeśli ja chodzę z dziećmi do kościoła gdzie go mam 100 metrów obok to mam przestać tam chodzić i szukać mszy Trydenckie ?

  • @dobrypantadeusz9975

    @dobrypantadeusz9975

    3 жыл бұрын

    @@thoracifex to okazuje się że 50 km w jedną stronę jak nic. A jak w tygodniu przed pracą chciałbym iść to co nie mogę ? czy po pracy ?

  • @maurycyrzymowski857
    @maurycyrzymowski8573 жыл бұрын

    Mam pytanie do kolejnego Q&A: To po co właściwie nam jeszcze papież i Watykan?

  • @korneliaanio4854

    @korneliaanio4854

    3 жыл бұрын

    Proszę posłuchać kazania Ks Najmowicza : Do czego potrzebny nam Papież Franciszek” czy jakoś tak :)

  • @maurycyrzymowski857

    @maurycyrzymowski857

    3 жыл бұрын

    @@thoracifex Nie, ja zapytałem po co jest papież w sytuacji kiedy negujemy już nawet obowiązek uczestnictwa w mszy św. niedzielnej nowego rytu.

  • @adalbertus628
    @adalbertus6283 жыл бұрын

    *DEO GRATIAS*

  • @romanambrozewicz319
    @romanambrozewicz3193 жыл бұрын

    POLACY MUSZĄ WRÓCIĆ DO TRADYCYJNEJ MSZY ŚW. BŁOGOSŁAWIEŃSTWA BOŻEGO NA KAŻDY DZIEŃ W ROKU 2021 Z BIELSKA PODLASKIEGO.

  • @waldyw-mol5909
    @waldyw-mol59093 жыл бұрын

    Prosze ksiedza, moze ksiadz powiedziec cos o historii liturgi Kosciola, rozwoj roznych rytow na tle historii kosciola. I prosze wyjasnic mi nie herezje protestantow ale schizme "staro-katolikow", ktore w dalszym biegu historii doprowadzily do herezji np: mariawityzm etc.... Prosze o pisemna odpowiedz na post'a z ewentualna informacja konkretnego filmiku traktujacego tematy o ktore pytam.... Bog zaplac....

  • @Andy-rk9mu
    @Andy-rk9mu3 жыл бұрын

    dziękuję za materiał (czy jest możliwość by krzyż był w kadrze w całości)?

  • @b.j.9945

    @b.j.9945

    3 жыл бұрын

    A nie jest?

  • @Andy-rk9mu

    @Andy-rk9mu

    3 жыл бұрын

    @@b.j.9945 u mnie góra jest lekko obcięta.

  • @adalberaht
    @adalberaht3 жыл бұрын

    ja Boga znalazłem podczas "zwykłej" mszy Świętej, odkryłem obecność Boga w Najświętszym Sakramencie na "zwykłej" mszy Świętej, być może kiedyś będę chodził na mszę trydencką, ale nigdy nie dam sobie wmówić, że "zwykła" msza Święta jest nic niewarta

  • @SzkolyAkwinaty

    @SzkolyAkwinaty

    3 жыл бұрын

    @Adal Berhat Tego nie powiedziałem. Wciąż można otrzymać na niej łaski (dzięki Bogu!). Natomiast nie zmienia to faktu że ryt został zdewastowany i wymaga naprawy.

  • @tombog7297
    @tombog72973 жыл бұрын

    Deo gratias

  • @elzbietaewa8641
    @elzbietaewa8641 Жыл бұрын

    Bóg Zapłać za cenną naukę..Od prawie 20 lat zamawiam Mszę Świętą Pierwszo-piątkową Przeblagalno-Wynagradzającą Sercu Jezusowemu. Nie zgadzam się z tymi nowościami wprowadzanymi do Kościoła..Kilka razy wcześniejszy Proboszcz w trakcie Mszy zwracał mi uwagę, gdy klękałam na Święty,Baranku Bożym, do Komunii Świętej....Omijam szafarzy, a jeżeli tylko szafarz rozdaje Komunie Świętą przyjmuję duchowo..Też często słyszymy od Kapłanao posluszenstwie..Nie ma u nas w pobliżu Mszy Trydenckiej..Zaczęłam jeżdzić 120 km na prawdziwą Świętą Mszę Świętą ale niestety tylko 1-2 razy w miesiącu.,dojazd tylko pociągiem...Modlę się o możliwość uczestnictwa w tych Świętych Mszach..

  • @hannapiasecka-shaw2521
    @hannapiasecka-shaw2521 Жыл бұрын

    Bog zaplac

  • @kamilmurawski1136
    @kamilmurawski11363 жыл бұрын

    Czy można stwierdzić, że modernizm i naturalizm są w pewnym sensie rodzajami pelagianizmu?

  • @sebastiankozowski8140

    @sebastiankozowski8140

    3 жыл бұрын

    Wydaje mi się, że nie, chociaż podobieństwo jest wielkie.

  • @edytajozefa
    @edytajozefa3 жыл бұрын

    Tak, zniszczyć, zabronić, wyplenić. Tylko jak to zrobić.

  • @karolm120

    @karolm120

    3 жыл бұрын

    Jak to jak? Zrobić to, co posoborowcy chcieli zrobić z Mszą Wszechczasów, tylko o wiele skuteczniej - zakazać NOM pod karą kanoniczną i odbierać odprawiającym ją księżom posady.

  • @K00477

    @K00477

    3 жыл бұрын

    @@karolm120 Takim sposobem wszystkie nadużycia przeszłyby do Mszy Wszechczasów. Las płonie chwilę, odrasta wiele lat. Znaleźliby rubryki na celebrację przodem do ludu, bo takie są. Znaleźliby indulty na części stałe w języku narodowym, bo takie też są, według stanu na 1962 r. Na czytania przez świeckich się znajdzie dokument. Na gitarki zakazu nie ma więc też przyniosą. Czy tego chcemy? Bez reformy reformy nie ma powrotu do powszechności tradycyjnej liturgii. Jakiekolwiek mamy zdanie na temat tzw. reformy reformy, ale przynajmniej jako środek (podkreślam środek, a nie cel) jest konieczna.

  • @adamstepien2465

    @adamstepien2465

    3 жыл бұрын

    @@K00477 akurat co do instrumentow jest bardzo jasno i wyraznie powiedziane w encyklice o muzyce mszalnej.

  • @K00477

    @K00477

    3 жыл бұрын

    @@adamstepien2465 Niekoniecznie, nigdzie szczegółowej listy nie ma dozwolonych instrumentów, a zasady dotyczące zakazanych można różnie interpretować. Niestety także w zły sposób mogą zinterpretować.

  • @adamstepien2465

    @adamstepien2465

    3 жыл бұрын

    @@K00477 jest jasno powiedziane chor plus organy, zakaz muzyki nie liturgicznej

  • @abwsgav
    @abwsgav3 жыл бұрын

    Komentarz dla zasięgów. Deo gratias!

  • @felijan305
    @felijan3053 жыл бұрын

    To ja zadam takie pytanie - a w zasadzie będą 4 pytania : 1) Czy lepiej jest korzystać codziennie z sakramentu Eucharystii podczas nowej mszy czy jednak lepiej zrezygnować z przyjmowania tego sakramentu do np kilku razy w miesiącu a czasami do jednego razu w miesiącu na mszy trydenckiej stosując zasadę, że jestem na mszy trydenckiej wtedy kiedy warunki na to pozwalają i nigdy nie uczestniczę w nowej mszy? 2) Czy to oznacza, że brak uczestnictwa we mszy raz w tygodniu z powodu tego, że nie udało się być na mszy trydenckiej nie jest grzechem? 3) Czy odpowiedź na wcześniejsze pytanie o to czy to jest grzech będzie miała dwie odmienne i sprzeczne odpowiedzi w zależności od tego czy odpowiedzi udzieli kapłan z bractwa Piusa X czy też kapłan katolicki spoza tego bractwa? 4) I jakiej odpowiedzi na to pytanie udziela Katechizm Kościoła katolickiego? Proszę o odpowiedzi i dziękuję z góry!

  • @K00477

    @K00477

    3 жыл бұрын

    Wiem, że kieruje Pan pytanie do Księdza, ale wiadomo jakie kapłani Bractwa dadzą odpowiedzi. Ich stanowisko jest jednolite. Odnośnie trzeciego pytania oczywiście, że kapłani katoliccy spoza Bractwa dadzą inną odpowiedź, np tutaj ksiądz mówi, że należy iść na nową Mszę: teologkatolicki.blogspot.com/search/label/Novus%20Ordo 4. Katechizm mówi, że nieobecność jest grzechem ciężkim.

  • @felijan305

    @felijan305

    3 жыл бұрын

    @@K00477 Pytania są zadane do księdza ponieważ chciałbym usłyszeć od księdza wnioski jakie płyną z tych pytań, a tak naprawdę z powyższego materiału filmowego. Wniosek finalny jest taki, że w ramach kościoła katolickiego nie istnieje zgoda w tak podstawowej kwestii jak to co jest grzechem ciężkim. W tym momencie można zadać kolejne bardzo ważne pytanie: 5) Na podstawie jakiego argumentu i uzasadnienia kapłan z bractwa Piusa X oraz kapłan kościoła katolickiego spoza bractwa uznają siebie i są uznawani za to samo wyznanie rzymsko-katolickie?

  • @K00477

    @K00477

    3 жыл бұрын

    @@felijan305 no tyle, że ks. Szymon na pytania się wypowiadał, jak też całe jego Bractwo. Ich stanowisko jest takie żeby na nową Mszę nie chodzić. Pewien kapłan w wykładzie nawet mówił, że można iść tylko na pogrzeby, śluby itd. i to bez przyjmowania Komunii. Z takimi odpychającymi twierdzeniami, z którymi zdecydowana większość kapłanów katolickich, nawet odprawiających tradycyjną Mszę się nie zgadza. Oczywiście nie wspominam już o nauczaniu Katechizmu. jeśli mamy katolicką Mszę to należy spełnić obowiązek niedzielny, co również potwierdza podlinkowany wyżej ksiądz doktor. Bractwo nie jest wyznacznikiem co jest grzechem a co nie. Kościół jasno precyzuje to w swoim nauczaniu i tego trzeba się trzymać.

  • @SzkolyAkwinaty

    @SzkolyAkwinaty

    3 жыл бұрын

    Dziękuję za te bardzo praktyczne pytania. Przekażę je ks. Szymonowi. Moderator.

  • @yacentypl
    @yacentypl3 жыл бұрын

    Matka Boża chyba to jasno powiedziała w 3 tajemnicy Fatimskiej która miła być ujawniona w 1960 r.

  • @Albert_OPt

    @Albert_OPt

    3 жыл бұрын

    Co mówiła?

  • @yacentypl

    @yacentypl

    3 жыл бұрын

    @@Albert_OPt O złej Mszy i złym Soborze dlatego tak jest to przemilczane i chowane

  • @danuta8198

    @danuta8198

    3 жыл бұрын

    @@yacentypl Ale Ty ten sekret znasz!??

  • @Robert-ht5kd
    @Robert-ht5kd3 жыл бұрын

    Czy bractwo FSSPX uznaje ważność nowej mszy, tzn. jeżeli ksiądz ją odprawiający ma wiarę, to następuje przeistoczenie chleba i wina w krew i ciało Chrystusa?

  • @gabrielakwiatkowska5431

    @gabrielakwiatkowska5431

    3 жыл бұрын

    nowa msza jest ważna ale nie jest godnie sprawowana - tak ja to zrozumiałam słuchając różnych wypowiedzi na temat novus ordo księży z Bractwa

  • @sebastiankozowski8140

    @sebastiankozowski8140

    3 жыл бұрын

    @@thoracifex Nowa msza została wprowadzona legalnie i nie ma co do tego żadnych wątpliwości. Konstytucja Quo primum mówi, że nie wolno wprowadzać zmian w rycie. Ale Paweł VI był sprytny, więc nic nie zmienił w rycie mszy. On wprowadził nowy, zupełnie inny ryt, a tego przecież konstytucja Quo primum nie zabrania. Dopiero Benedykt XVI namącił twierdząc, że nowa msza i Msza św. to dwie formy rytu rzymskiego. Nikt wcześniej podobnych niedorzeczności nie głosił.

  • @sebastiankozowski8140

    @sebastiankozowski8140

    3 жыл бұрын

    @@thoracifex U których mariawitów? Bo jest ich dwa gatunki.

  • @teresarawska7836
    @teresarawska78362 жыл бұрын

    Miłosierdzie okazuje Bóg najbardziej w Eucharystii.....kiedy oddaje się nam ...i przychodzi na słowa konsekracji ...mamy Go uwielbiać i czcić w tym Jego Akcie największego miłosierdzia a nie lekceważyć Jego Obecność....

  • @piotrstricker3673
    @piotrstricker36733 жыл бұрын

    Szczęść Boże ! Prośba: Czy mógłby ks. explicite pokazać, nazwać, opisać ten "pierścień" w NOM ? Dziękuję !

  • @budziwiatr6370

    @budziwiatr6370

    3 жыл бұрын

    @PIOTR STRICKER Jest cała playlista na ten temat podlinkowana w opisie.