Czy iść na ślub cywilny? [P&P 141]

Pytania i Podpowiedzi to przestrzeń na rozwiązywanie zagwozdek pojawiających się w komentarzach pod Strefowymi filmami.
Zachęcamy do pytań ale także do podpowiedzi, czego Wy potrzebujecie w Strefie! :)
Jeżeli chcesz wesprzeć nas na patronite, zapraszamy!
patronite.pl/strefawodza​

Пікірлер: 98

  • @ojtamno
    @ojtamno Жыл бұрын

    Ło matko! Nie sądziłem, że zaproszenie na jakąś uroczystość może spowodować aż tyle kontrowersji! Dziękuję za film i pozdrawiam

  • @papierowy1538
    @papierowy1538 Жыл бұрын

    Jeszcze jak! Warto towarzyszyć najbliższym w różnych sytuacjach :)> Lepiej uczestniczyć w cywilnym niż w takim kiedy ktoś idzie do kościoła i bierze ślub dla mamy albo babci i robi sobie żarty z sakramentu.

  • @matkaminski
    @matkaminski Жыл бұрын

    Nie wiem czy nie większym dylematem jest pójście na ślub kościelny dwóch niepraktykujących osób. Specjalnie nie piszę że niewierzących bo jak to zmierzyć.

  • @alfrednobel5751
    @alfrednobel5751 Жыл бұрын

    Szczęść Boże wszystkim 👍❤👍

  • @agnieszkaszaleniec4527
    @agnieszkaszaleniec4527 Жыл бұрын

    Dzięki za ten temat Ojcze.

  • @izawaniek2568
    @izawaniek2568 Жыл бұрын

    Dziękuję Ci Ojcze Tomaszu za bardzo mądre spojrzenie na ten trudny temat. Najpierw musimy wiedzieć kim jesteśmy i w jakim charakterze występujemy oraz jakie relacje nas łączą. To bardzo trudny temat i wymaga spojrzenia z Miłością, tak samo z resztą, jak zawsze. Niech Duch Święty prowadzi!

  • @bozenakulwicka2464

    @bozenakulwicka2464

    Жыл бұрын

    Szczęść Boże o. Tomaszu. Czasem może, pójście na ślub cywilny, może być korzystne. Brałam ślub kościelny, ze wzgl. na męża. Mimo, że byłam ochrzczona, po pierwszej komunii, po bierzmowaniu, to przestałam chodzić do Kościoła. Wtedy wybrałam ateizm, bez apostazji. Byłam uczciwą, przed ślubem poszłam do spowiedzi. Nie ukrywałam . Długa była rozmowa. Mądry ksiądz, dziękuję Dobremu Bogu, za tego Księdza. Zgodził się na ślub kościelny. Przysięgę traktowałam poważnie. No i przyszedł dzień, spotkania , usłyszenia Głosu Jezusa Chrystusa.Idz do Kościoła. Od razu, zapomniałam, o ateizmie. Nastąpił powrót do Kościoła. Może jakby Ksiądz podjął inną decyzję, nie byłoby ślubu. Może wtedy bym się całkowicie zamknęła na Kościół, nie usłyszała Głosu Boga.? Może czasem warto iść na kompromis. Zostawić drzwi otwarte. Nie patrząc, tylko na siebie, podkreślając swoją wiarę. Może właśnie pójście na ślub, bez rozmów, pokaze jak Nasz Bóg Ojciec jest Dobrym Ojcem . Może ich przybliży do wiary. Tak jak wybór dokonany przez Księdza. Nie zamknął drzwi Kościoła. Pokazał Dobroć Kościoła i zarazem Dobroć Boga. Do wiary nie zmusza, ale za to łatwo zamknąć drzwi, nadmierną demonstracją, swojej wiary. Ojcze Tomaszu, ciekawy temat. Dobrze ojciec mówi, trzeba dobrze wszystko przemyśleć. To nie łatwe. Bóg Zapłać.

  • @aldonakrzysztof3484
    @aldonakrzysztof3484 Жыл бұрын

    Szczęść Boże, dziękuję ojcze Tomaszu za odpowiedź, bardzo dużo refleksji na ten temat, bardzo lubię słuchać ojca, dużo daje mi to do myślenia. No a decyzję wiadomo każdy musi sam podjąć w swoim sumieniu, jeśli chodzi o tą sytuację to na tym ślubie byłam, mój mąż był ze mną tylko dlatego bo go o to prosiłam, byliśmy tylko na uroczystości zaślubin, to była smutna uroczystość jak dla mnie i bolesna, zabrakło najważniejszego gościa, Pana Jezusa, nie świętowaliśmy z młodymi, nie potrafilibyśmy się cieszyć i bawić, wróciliśmy do domu i było nam smutno, nawet nie chciało nam się rozmawiać, a zdecydowaliśmy się pojechać na ten ślub cywilny, ponieważ chrześniak jest ważny dla nas, chcieliśmy, żeby o tym wiedział, mam nadzieję, że kiedyś się nawrócą, że pan Bóg, Duch Święty zadziała w ich życiu mimo wszystko, że kiedyś zaproszą nas na prawdziwy ślub, modlimy się o to 🙏❤️

  • @Izabela_Wojtal

    @Izabela_Wojtal

    Жыл бұрын

    Oczywiście staram się zrozumieć Twój punkt widzenia, ale z drugiej strony chyba musimy dawać ludziom wolność w dokonywaniu wyborów. Oczywiście, że to nie oznacza, że zawsze mają nas one radować. Natomiast ta perspektywa właśnie, że miłość to wolność dotarła do mnie, gdy moje starania ratowania mojego małżeństwa zakończyły się fiaskiem i mój mąż jednak wybrał nałóg. Wówczas bardzo uderzyła mnie przypowieść o Synu Marnotrawnym: ojciec bez jakichkolwiek wyrzutów pozwolił swojemu synowi po prostu dokonać jego własnych wyborów. Nigdy też z niego nie zrezygnował. Gdy patrzę też na postawę drugiego syna z przypowieści to myślę sobie, czy jednak nie lepiej pójść własną drogą, mieć okazję potknąć się o konsekwencje własnych wyborów, niż jak starszy nigdy nie wyjść poza nawias, ale sercem być daleko tak naprawdę.

  • @aldonakrzysztof3484

    @aldonakrzysztof3484

    Жыл бұрын

    @@Izabela_Wojtal to prawda♥️ dziękuję za tą refleksję 🙏 bo chodź minęło już trzy miesiące od tego wydarzenia to cały czas to we mnie pracuje cały czas gdzieś to jest i w głowie i w sercu myślę o tym rozważam bardzo mi pomagają takie inne refleksje innych ludzi na ten temat inne spojrzenie, wychodzę z założenia że człowiek całe życie się uczy i dojrzewa.

  • @angrypotato_fz

    @angrypotato_fz

    Жыл бұрын

    Wydaje mi się, że jeśli udało Wam się przekazać te dwa fakty, że a) chrześniak jest dla was ważny i chcecie być w jego życiu i b) nie potraficie świętować takiego wydarzenia w zgodzie ze swoimi przekonaniami, to udało Wam się tę sytuację właściwie przeżyć. Najlepiej, jeśli uda się jeszcze o tym spokojnie, z szacunkiem porozmawiać z chrześniakiem. I zupełnie nie chodzi o nakłanianie kogoś do ślubu kościelnego, jeśli to dla niego nic nie znaczy - a mam wrażenie, że to jest główny kontrargument, który pojawia się w komentarzach. Jakieś takie absurdalne założenie, że dla katolika wystarczy, żeby Ci niewierzący odegrali teatr w kościele. Nie, to też jest złe! Mnie w takich sytuacjach smuci to, że dla moich znajomych Bóg przestał mieć znaczenie w życiu, a nie to, że to zauważyli i nie udają czegoś innego. Bolą przekonania, które doprowadziły do takiej decyzji (i może zawiodłem już wiele razy w przeszłości), a nie sama decyzja. I jako wierzący (czyli jestem przekonany, że Bóg jest i jest największym dobrem dla każdego) chciałbym, żeby znajomi też doszli do wiary i potem wg niej układali życie, a nie żeby doszli do ślubu kościelnego bez wiary. Niech wszystko będzie jak najbardziej zgodne z faktycznymi przekonaniami i w wolności. Ale ta wolność działa w dwie strony - tak samo nie można od innej osoby wymagać, że będzie świętować wydarzenia, które z jej/jego perspektywy... nie mają znaczenia. Nieświętowanie nie jest równoznaczne z nieszanowaniem. Od muzułmanina czy żyda nie będziemy wymagać, żeby radowali się ze Świąt Wielkanocy, ani od mieszkańca metropolii, żeby świętował dożynki, ani od Europejczyka, żeby świętował Święto Dziękczynienia czy niepodległość Stanów Zjednoczonych, ani od osoby wierzącej, żeby świętowała zawarcie umowy cywilnoprawnej.

  • @wojtekarco2920

    @wojtekarco2920

    Жыл бұрын

    Myślenie i ten "łojciec" to dwie różne sprawy.

  • @marialewicka1929
    @marialewicka1929 Жыл бұрын

    Pytanie bardzo trudne🤔a jak to jest ,brat, siostra, wnuk czy wnuczka ?? 💔🙏🧓💚🙏....uwielbiam Cię słuchać ojcze Tomaszu 💝 zróbmy co w naszej mocy aby, ale każdy ma rozum i wolną wolę .....

  • @piotrszczerbinski2338
    @piotrszczerbinski2338 Жыл бұрын

    Może porozmawiać wcześniej typu jest mi trudno z Twoim kryzysem wiary mam nadzieję że kiedyś wrócisz ale jeśli skoro obecnie w swoim sumieniu wybierasz to to ponieważ jesteś dla mnie ważny to chce by przy Tobie w takim Twoim ważnym życiowym momencie.

  • @Izabela_Wojtal

    @Izabela_Wojtal

    Жыл бұрын

    Otóż to. Myślę, że zwyczajnie za rzadko ze sobą rozmawiamy

  • @mariaelzbietaanna8897
    @mariaelzbietaanna8897 Жыл бұрын

    Niech wasza mowa bedzie tak tak, nie nie, a co nadto od zlego pochodzi. Badz zimny, albo goracy.

  • @Izabela_Wojtal

    @Izabela_Wojtal

    Жыл бұрын

    To jest cytat z Pisma i to wyrwany z kontekstu. Co w praktyce on tu dla Pani oznacza?

  • @mariaelzbietaanna8897

    @mariaelzbietaanna8897

    Жыл бұрын

    @@Izabela_Wojtal Oczywiscie, ze z Biblii. W sumie kazdy cytat moze byc wyrwany z kontekstu. Chodzi mi o to, ze nalezt byc albo za, albo przeciw. Nie da sie byc posrodku, a z tehp, co Ojciec mowil wlasciwie nic nie wynika. Tyle, ze podal czynniki, ktore nalezy wziac pod uwage podejmujac decyzje. Moim zdaniem jesli ktos czuje sie katolikiem i jest "po stronie Boga", to decyzja jest prosta. Bog jest najwazniejszy, ani nie konwenanse, ani sympatia do czlowieka. Albo sie jest goracym w milosci do Boga, albo zimnym. Albo powie sie Bogu tak, albo nie. Wszystko inne od zlego pochodzi. Znam kogos, kto nie poszedl na cywilny slub swojej siostry. Wyjasnil jej oczywiscie dlaczego podjal taka decyzje.

  • @Izabela_Wojtal

    @Izabela_Wojtal

    Жыл бұрын

    @@mariaelzbietaanna8897 oczywiście, że każdy podejmuje własne decyzje. Pytanie jednak czy miłość do Boga ma oznaczać zawsze bycie w kontrze wobec wyborów innych którzy niekoniecznie podzielają mój światopogląd? Czy to ma oznaczać odrzucenie wszystkich niewierzących? Mam niewierzącą przyjaciółkę i mimo, że była ochrzona to w dorosłym życiu uznała, że nie wierzy w Boga, a więc nie brała ślubu kościelnego i nie ochrzciła dzieci. Jednak uważam, że w swoim postępowaniu niejednokrotnie zawstydziłaby niejednego katolika, który ma Boga na ustach. Ja po prostu wierzę, że Bóg kiedyś zapyta nas tylko o jedno "czy kochałeś?" i w Jego świetle zobaczymy jak było naprawdę.

  • @mariaelzbietaanna8897

    @mariaelzbietaanna8897

    Жыл бұрын

    @@Izabela_Wojtal Nie pojscie na slub cywilny nie jest brakiem milosci do ludzi. Mozna im milosc okazywac w inny sposob. Nie jest tez brakiem tolerancji czlowieka, lecz jego zlych wyborow, a jeszcze bardziej pokazanie kto i co jest dla mnie jest wazne. Jesli inni maja prawo do negowania istnienia Boga swoimi decyzjami, to ja mam prawo do okazywania wlasnej wiary. Gdyby nie ta pseudotolerancja, swiat wygladalby zupelnie inaczej. Obowiazkiem katolika jest upominanie jesli ten grzeszy. A czym jest decyzja zycia na karte rowerowa jak nie grzechem, ktory skazuje na wieczne potepienie? W takim wypadku katolik ma isc skladac zyczenia i okazywac radosc, bo mlodzi zdecydowali, ze nie chca byc zbawieni i maja Pana Boga gdzies? Uwazam inaczej. W wolnosci.

  • @papierowy1538

    @papierowy1538

    Жыл бұрын

    @@mariaelzbietaanna8897 Bardzo starotestamentowa interpretacja. Jeśli tak ma wyglądać komunikacja między wierzacymi a niewierzacymi to jak mamy przekonać ich że Pan Bóg jest dobry, a nie jakimś mścicielem z batem ? Jezus jadał z grzesznikami i celnikami, nie gorszył się ludzkimi słabościami ale niósł im swoją naukę i miłość.

  • @edwardlamek8310
    @edwardlamek8310 Жыл бұрын

    Szczesc Boze, dziekuje 🤗 🙏 🖐 🕊 🤝

  • @Izabela_Wojtal
    @Izabela_Wojtal Жыл бұрын

    Ja wychodzę z założenia, że nie da się nikogo na siłę przekonać do wiary i lepiej jeśli ktoś nie bierze ślubu kościelnego "bo co rodzina powie", tylko szczerze mówi, że (na ten moment) Bóg nie jest dla niego ważny i bierze ślub cywilny. Bo jaki sens ma przysięga która jest wypowiadana ustami, ale nie wypływa z serca i woli? Przecież taki ślub i tak jest nieważnie zawarty. Ja naprawdę szanuję ludzi, którzy są spójni w tym co myślą i robią. A jestem przekonana, że Bóg i tak z nikogo nie rezygnuje i będzie nieustannie szukał dróg do serca danego człowieka.

  • @agatarczarny1464

    @agatarczarny1464

    Жыл бұрын

    Ja bym nie poszła na ślub cywilny. Nie żeby kogoś "siłą przekonać do wiary", ale żeby być spójna ze swoimi przekonaniami.

  • @Izabela_Wojtal

    @Izabela_Wojtal

    Жыл бұрын

    @@agatarczarny1464 ale czy to w takim razie oznacza, że mamy się w życiu otaczać tylko ludźmi o poglądach zbieżnych z naszymi? Mam niewierząca przyjaciółkę i dla mnie w naszej relacji najważniejsza jest miłość. Jeśli każda z nas skupiłaby się na manifestowaniu poglądów zamiast na byciu dla drugiej to faktycznie nic by z tej relacji nie było. Co więcej ona jest osobą, która nie brała ślubu kościelnego i nie ochrzciła dzieci, ale poprosiła mnie żebym kupiła dla jej dzieci Biblię "dla dzieci" i dziewczynki znają więcej historii biblijnych niż niejedno ochrzczone dziecko. Pytanie więc czy warto abyśmy kierowali się "etykietami" czy jednak szukali sercem.

  • @agatarczarny1464

    @agatarczarny1464

    Жыл бұрын

    @@Izabela_Wojtal Prawda, zgadzam się z Tobą. Nie jest to proste. Na ten moment wybieram utrzymywanie kontaktu i budowanie relacji z innymi osobami, ale mam też swoje zdanie, zgodne z moją wiarą. I będę je dawała poznać osobom w moim bliskim kręgu, np. poprzez nieuczestniczenie w ślubie cywilnym.

  • @izap7837

    @izap7837

    Жыл бұрын

    Mysle, że jeśli relacja między wierzącym i niewierzącym jest szczera, przyjacielska, to niewierzący będzie czuł się zobowiązany do zaproszenia na swój ślub cywilny, ale jednocześnie będzie rozumiał odmowę wierzącego. Myślę, że to dobry test pokazujący, na czym bazuje ta relacja, czym jest naprawde.

  • @marzenamirys9988

    @marzenamirys9988

    Жыл бұрын

    ​@@agatarczarny1464, wielką strata ta Twoja nieobecność 😂Gdybym miała w rodzinie kogoś takiego, to mógłby o mnie zapomnieć ma zawsze

  • @joannaszymanowska8886
    @joannaszymanowska8886 Жыл бұрын

    Ale właściwie co wynika z tej przydługiej odpowiedzi brata Tomasza?

  • @wojtekarco2920

    @wojtekarco2920

    Жыл бұрын

    Nic nie wynika, to bełkot członka kościoła odstępstwa. Dwa słowa, - dominikanie i Łódź. To wystarczy. Ostatnio ich przeorek chwalił pedalstwo.

  • @mizet2675
    @mizet2675 Жыл бұрын

    Usiłowałam Ojca zrozumieć, ale ''za duży wiatr na mą wełnę''. To jakieś metatłumaczenie.

  • @wojtekarco2920

    @wojtekarco2920

    Жыл бұрын

    Nie oskarżaj się, bełkot nie da się zrozumieć.

  • @magdalenahola4425
    @magdalenahola4425 Жыл бұрын

    Obowiązkiem chrzestnego jest pomoc w wychowaniu dziecka w wierze. Jeżeli dziecko bierze tylko ślub cywilny, to ja bym zrobiła rachunek sumienia, ile modlitwy, czasu i bliskości zainwestowałam w tego chrześniaka? I co jeszcze mogę na dziś zrobić? A w dzisiejszych czasach to ślub cywilny świadczy o rozwoju i poszanowaniu wartości społecznych- gdy tyle par żyje bez ślubu. To krok na drodze w dobrym kierunku. I o dalsze dojrzewanie w kierunku sakramentu trzeba się modlić....

  • @marzenamirys9988

    @marzenamirys9988

    11 ай бұрын

    Ślub cywilny biorą przede wszystkim osoby niewierzące, więc trudno wymagać od nich sakramentów. To w większości przypadków jest ostatni ślub (brak kościelnego)

  • @bozenadorotatabaka7484
    @bozenadorotatabaka7484 Жыл бұрын

    Sczesc Boze ❤️🙏

  • @teresahyska9597
    @teresahyska9597 Жыл бұрын

    Bóg zapłać Ojcze za poruszony temat ślubu kościelnego Któż jak Bóg ❤️🙏

  • @DeadNetCord
    @DeadNetCord Жыл бұрын

    pozdro Wodzu

  • @bogumia4754
    @bogumia4754 Жыл бұрын

    Ojciec mówi tak, żeby nic nie powiedzieć... A wystarczy skonfrontować swoją decyzję z tzw. grzechami cudzymi oraz uczynkami miłosierdzia co do duszy

  • @WiesiaS
    @WiesiaS Жыл бұрын

    Moze nie w temacie, ale co Ojciec mysli o szumnych Wigiliach, gdzie nikt nie chodzi do kościoła, ludziska żyją na kartę z biedronki, nie są często ochrzczeni, są po cywilnym i po rozwodach, maja kolejnych tzw partnerow? Acha, i często Gdy nie są nawet wierzącymi, przystepuja do Komunii, bo akurat trzeba było isc na msze w czyjejś intencji. Mam swoje zdanie w tym temacie, ale jest ono bez znaczenia. I proszę, nie zamykaj serii PP. Zadałam Ci kilka pytań niedawno, podpowiedz odpowiedź:)) jestem ciekawa...✝️❤✝️

  • @nelat1368
    @nelat13689 ай бұрын

    Dziwne pytanie,pewnie że tak. Jest to tak samo ważna uroczystość jak i ślub kościelny.Dla niektórych może to być pierwszy krok ale to już jest powód do radości .Młodzi nie zwlekajcie ze ślubem ,obrączka ma magiczną moc chroni przed zdradą i odejściem na ,,żądanie''.Cos w tym jest.🌞🌞pozdrawiam

  • @mariarom1476
    @mariarom1476 Жыл бұрын

    Szczęść Boże ! Ojcze Tomaszu , mam pytanie , czy obwinianie się typu " mogłam się domyślić , mogłam to zrobić , czemu nie powiedziałam " to rodzaj pokusy ? Jak to rozumieć

  • @wojtekarco2920

    @wojtekarco2920

    Жыл бұрын

    Kogo pytasz, złamasa?

  • @agatarczarny1464
    @agatarczarny1464 Жыл бұрын

    Właśnie miałam to pytanie. Dziękuję Ojcze za Twoje przemyślenia. 🙂

  • @wojtekarco2920

    @wojtekarco2920

    Жыл бұрын

    Przemyślenia? to 20 min. bełkotu.

  • @marzenamirys9988

    @marzenamirys9988

    Жыл бұрын

    Swoich przemyśleń nie masz?

  • @adamewazdrzewa4242
    @adamewazdrzewa4242 Жыл бұрын

    Iść. Pan Jezus "jadał z grzesznikami i do celników chodził w gościnę", a także "umarł za nas , gdy byliśmy jeszcze grzesznikami". Ładnie byśmy wyglądali, gdyby nie dotarli do nas (i innych narodów i krajów) misjonarze. Iść, a wcześniej zamówić za młodych mszę świętą, o szczęście, miłość i sakrament małżeństwa w ich związku, i poinformować młodych o tym. Można nawet wręczyć obrazek z datą i godziną mszy. To nie będzie żadna manifestacja, tylko świadectwo naszych wartości i o tym też trzeba szczerze powiedzieć: "kocham was i chcę dla was, jak najlepiej, stąd msza w waszej intencji...". Na liczne tu pytania: kim jestem, jako kto idę, itp. ...Jestem uczniem Jezusa i chcę postępować, jak mój Nauczyciel, a On przebywał wyłącznie w kręgu grzeszników, do śmierci. Lepszy uczciwie zawarty związek cywilny, niż ślub w Kościele, bo "babcia chciała, albo, bo to tak uroczyściej wygląda, niż w urzędzie itp. a wszystko to poprzedzone świętokradczą spowiedzią i odbębnionymi naukami, dla formalności. Bóg patrzy na serce i tylko On zna motywy, a nam ludziom nie wolno osądzać. Każdy z nas grzeszy i każdy grzeszący może się zawsze nawrócić. Ci młodzi też. Ale nie pokażemy innym grzesznikom wiary, nadziei i miłości Chrystusa, jeśli się będziemy od nich izolować, okazując jedynie nasze "święte" oburzenie.

  • @MrdeMatys

    @MrdeMatys

    Жыл бұрын

    Nic nie zrozumiałeś

  • @adamewazdrzewa4242

    @adamewazdrzewa4242

    Жыл бұрын

    @@MrdeMatys 🤣🤣🤣

  • @krisk8786
    @krisk8786 Жыл бұрын

    Czy iść na ślub tęczowy to jest dopiero dylemat.

  • @iwonareliga90

    @iwonareliga90

    Жыл бұрын

    Ks. Glas mówił, że "ślub" tęczowy to sakrament szatana. Ja bym nie poszła.

  • @izap7837
    @izap7837 Жыл бұрын

    Podsumowując: warto porozmawiać z osobą, która nas zaprasza i szczerze wyjaśnic jaki jest nasz stosunek do takiej uroczystości i dlaczego zdecydowaliśmy się przyjść/nie przyjść.

  • @DeadNetCord
    @DeadNetCord Жыл бұрын

    Moje pytanie: Kiedy używanie wulgaryzmów to grzech? Co z cytowaniem? Czy czasami nie lepiej przeklnąć niż tłumić emocje? pozdro Wodzu

  • @MrdeMatys

    @MrdeMatys

    Жыл бұрын

    Nie

  • @MrdeMatys

    @MrdeMatys

    Жыл бұрын

    Nie chodzi o emocje. Chodzi o przekleństwo, to furtka dla zła, które ma Twoją zgodę na działanie nad Tobą lub Twoimi bliskimi oraz osobami przeklęty i. Szczęść Boże

  • @DeadNetCord

    @DeadNetCord

    Жыл бұрын

    @@MrdeMatys ale ja mówię o wulgaryzmach a nie o przekleństwach Pozdro Wodzu

  • @wodzimierzkiezik9466
    @wodzimierzkiezik9466 Жыл бұрын

    Duchu Święty Boże, proszę Cię o łaskę nawrócenia w rodzinie...

  • @jugusiajugunia6921
    @jugusiajugunia6921 Жыл бұрын

    Warto jeszcze powiedzieć że bardziej jasna sytuacja są śluby cywilne, gdzie ludzie mają sakramentalnych małżonków i się rozwiedli. Ja na takie uroczystości jako katolik nie chodzę i nie składam się w pracy na prezenty w takiej sytuacji.

  • @anerzka
    @anerzka9 ай бұрын

    Analogicznie można by było zapytać, jak ma się czuć ateista czy wyznawca innej religii, zaproszony na ceremonię zaślubin w obrządku katolickimi? Generalnie, jesteśmy dorośli i tak jak było też powiedziane w tym filmiku. Przemyśl człowieku, w jakim miejscu jesteś, jakie są Twoje wartości i jak ważne są dla Ciebie relacje z osobami, które Cię zaprosiły. A potem zdecyduj. Zgodnie z sercem, jak dorosły człowiek. Ja niedługo mam ślub cywilny. I jest to ważne wydarzenie dla mnie. Zaprosiliśmy też naszych chrzestnych, ale nie w ramach roli nadanej im, w czasie kiedy byliśmy niemowlętami i ktoś za nas zdecydował, że zostaniemy ochrzczeni. Zaprosiliśmy ich, bo to nasza bliska rodzina. Są dla nas ważni. I tyle.

  • @eleonorapopielec5967
    @eleonorapopielec5967 Жыл бұрын

    20 minut sluchania i dalej nic nie wiadomo... Mówi mówi mówi, a co mówi tego nie mówi... dramat...

  • @bogumia4754

    @bogumia4754

    Жыл бұрын

    Ojciec mówi tak, żeby nic nie powiedzieć... A wystarczy skonfrontować swoją decyzję z tzw. grzechami cudzymi oraz uczynkami miłosierdzia co do duszy

  • @marzenamirys9988
    @marzenamirys9988 Жыл бұрын

    Oczywiście, że trzeba iść na ślub cywilny. Dla bliskich osób jest to ważny dzień. Katolicyzm nie ma monopolu na umysły i serca Polaków. Coraz więcej osób odchodzi od tej wiary i dobrze.

  • @marcinkoff
    @marcinkoff3 ай бұрын

    Człowiek szuka konkretnej odpowiedzi, a w sumie nic się nie dowiaduje. 20 minut straty czasu. Przecież każde pytanie zaczynajace się słowem "czy" wymaga odpowiedzi tak lub nie.

  • @marekmarkowski437
    @marekmarkowski437 Жыл бұрын

    Myślę że jeśli koleżanka zaprasza, to Ojciec powinien zadzwonić i spytać się "Hej, chcesz żebym był w habicie czy nie?"

  • @wojtekarco2920
    @wojtekarco2920 Жыл бұрын

    Jezus mówił, mówcie tak, tak, nie, nie. A ty pieprzysz ojczulku 20 minut gładkie słówka bez znaczenia. Nie dziwota, w kościele odstępstwa takie popierdółki występują. Bez Wiary i Rozumu. Co się soli, która straciła smak pytacie. Pismo wyraźnie odpowiada na pytanie. Upomnij. upomnij w grupie, niech Kościół upomni. Jak się nie nawróci, niech ci będzie jako ten celnik. Miałem w życiu taką sytuację, kuzyn porzucił prawowitą żonę i chciał bym był mu świadkiem na kolejnej rejestracji. Oczywiście odmówiłem.

  • @mazureklucas
    @mazureklucas8 ай бұрын

    czyli wg Ciebie nie iść. zniszczyć relacje. i gdzie indziej szukać płaszczyzn komunikacji. smutne to.

  • @ejeryejery6860
    @ejeryejery6860 Жыл бұрын

    A mnie kiedyś koleżanka na takie zawarcie związku partnerskiego zaprosiła i nie poszłam bo stwierdziłam że w takim cyrku uczestniczyć nie będę bo byłoby to sprzeczne z tym co wyznaje żal mi koleżanki było że w takie bagno się ładuje z kolesiem niedojrzałym a wiąże się z nim bo była w ciąży oboje zawsze byli z dala od Boga po latach koleżanka się nawróciła i teraz bardzo cierpi bo do komunii świętej nie może przystępować a jej,,, mąż,,,, anty anty do kwadratu na Jezusa kościół itd np. Moje z nim spotkanie zawsze zaczyna się atakiem i kończy atakiem na kapłanów kościół itd naszczescie zadko go widuje.... 🤐

  • @marzenamirys9988

    @marzenamirys9988

    Жыл бұрын

    Nie dziwię się chłopu.

  • @zwrotniko.k.6174
    @zwrotniko.k.6174 Жыл бұрын

    Myślę, że to ciężki temat. Zwłaszcza Rodzice-Dzieci.

  • @paulinabartochowska7979
    @paulinabartochowska7979 Жыл бұрын

    Naxywanie uroczystości podpisania umowy cywilno-prawnej ślubem jest pomyłka. W tym wydarzenia nikt nikomu nic nie ślubuje.

  • @marzenamirys9988

    @marzenamirys9988

    Жыл бұрын

    A co robi?

  • @Kissiolek96

    @Kissiolek96

    10 ай бұрын

    Ale bzdury 😂

  • @paulinamazur2947
    @paulinamazur2947 Жыл бұрын

    Ojciec Tomasz właściwie z racji kapłaństwa tak kluczy wokół tematu. Jeżeli szanuję i kocham ludzi to uczestniczę w ich uroczystościach. Daleki wywód od przykazania miłości.

  • @agatarczarny1464

    @agatarczarny1464

    Жыл бұрын

    Ale jeśli kocham tych ludzi, to nie popieram i nie uśmiecham się, gdy robią coś, co według mnie ich skrzywdzi. Bo życie bez Boga jest dla ludzi krzywdzące.

  • @Izabela_Wojtal

    @Izabela_Wojtal

    Жыл бұрын

    @@agatarczarny1464 a co myślisz o przypowieści o Synu Marnotrawnym? Ojciec gdy syn prosi go o swoją część majątku nie robi mu wyrzutów tylko po prostu pozwala mu dokonać własnych wyborów. Nie rezygnuje w ten sposób z niego, ale czeka czy sam dojdzie do wniosku, że jego decyzje były niewłaściwe. Gdy syn wraca nie również nie robi mu wyrzutów tylko przyjmuje bez żadnych warunków wstępnych. Miłość to wolność. Nie pojął tego starszy syn który robił wyrzuty ojcu że nigdy niczego mu nie dał. Ojciec natomiast to tłumaczy że zawsze to było jego, ale on tego nie rozumie

  • @agatarczarny1464

    @agatarczarny1464

    Жыл бұрын

    @@Izabela_Wojtal Osoby biorące tylko ślub cywilny popełniają grzech cudzołóstwa. Moje sumienie nie pozwala mi na uczestniczenie w tej ceremonii. Będę z tymi osobami normalnie rozmawiała. nie będę ich odrzucała, ale nie będę też swoimi czynami wskazywała, że popieram taką drogę.

  • @Izabela_Wojtal

    @Izabela_Wojtal

    Жыл бұрын

    @@agatarczarny1464 ok, ale idąc tym tropem czy w takim razie ojciec przypowieści dał synowi do zrozumienia, że popiera jego wybór, bo dał mu połowę majątku o którą prosił?

  • @MrdeMatys

    @MrdeMatys

    Жыл бұрын

    No właśnie, nie. Uczestnictwo w czyimś grzechu, jest także grzeszne. Sam ślub cywilny niekoniecznie musi mieć znamiona nieczystości, ale już zamiar pożycia tylko w tym ślubie, już tak. I czy należy być razem w tym grzechu, jak również w innych grzesznych sytuacjach? W każdej takiej sytuacji, potrzebna jest rozmowa i wyjaśnienie z miłością, powodów naszych zachowań. Szczęść Boże

  • @annaolczyk3549
    @annaolczyk3549 Жыл бұрын

    zmarnowany czas na słuchanie , nic konkretnego

  • @Tongpooo007
    @Tongpooo007 Жыл бұрын

    Czy iść na ślub kościelny gdzie ksiądz próbuje wyłudzić od młodych biednych parę tysięcy złotych za świadczenie które powinien z prawdziwej miłości i wiary ochoczo wykonać ????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????? Jak się obchodzić z wilkami w owczej skórze

  • @izap7837

    @izap7837

    Жыл бұрын

    A w którym kościele to się wydarzyło? I kiedy?

  • @joannaszymanowska8886
    @joannaszymanowska8886 Жыл бұрын

    Dżizas....problemy z du..y...

  • @teamseabus8096
    @teamseabus8096 Жыл бұрын

    Dziękuję dobty obejcze za kolejny dobry odcinej... ja mam kolejne trudne oytanie czy powinienem isc na slub gejowski oczywuscie pseudo ślub dobrzy ludzie i oczekuja wsparcia i mam zagwostke...tlumacze sobie ze kochajac wsxystkich ludzi moge dac im te orzyjemnosc i byc razem z nimi z drugiej strony akceotowanie tego związku. no wlasnie szczęść Boże