Czy czasowniki modalne są trudne?

Następna rzecz, która w niemieckim jest akurat banalnie prosta :)

Пікірлер: 11

  • @skibapl6270
    @skibapl6270 Жыл бұрын

    Uwielbiam Pana podejście do nauczania wchodzi od razu, pozdrawiam :D

  • @alexdomanski8270

    @alexdomanski8270

    Жыл бұрын

    czad! (choć uczniowie mi mówili, żebym tak nie mówił, bo to już nie jest na czasie :))) super, działamy więc dalej. pozdrawiam

  • @krzysztofczubachowski2530
    @krzysztofczubachowski2530 Жыл бұрын

    Fajnie to wytłumaczyłeś tzn. Różnice między können und dürfen to było wazne

  • @alexdomanski8270

    @alexdomanski8270

    Жыл бұрын

    no właśnie, zauważyłem że macie z tym problem. A dla nas jest to takie naturalne. Lecimy dalej :)

  • @krzysztofczubachowski2530
    @krzysztofczubachowski2530 Жыл бұрын

    Odeślij może do lekcji z Werden lub geweisen...

  • @ewamaciocha5668
    @ewamaciocha5668 Жыл бұрын

    Fajnie na luzie ale na temat. Wyjątek: czasownika mögen nie łączymy z drugim czasownikiem. Mam problem z zapamiętaniem znaczenia niektórych czasowników modalnych, np.: dürfen - sollen, Jak to zapamiętać?

  • @alexdomanski8270

    @alexdomanski8270

    Жыл бұрын

    tak, mögen generalnie nie używamy z drugim czasownikiem, choć jest na wyższych poziomach pewna konstrukcja ;) co do zapamiętania... wszystkie czasowniki modalne oprócz "dürfen" mają odpowiednik w języku polskim. Więc zrób sobie listę i pamiętaj też o tym cholernym " ich soll" i " ich sollte :)

  • @agatastaniak7459
    @agatastaniak7459 Жыл бұрын

    A czasownik "mogen" nie jest przypadkiem zaliczany do modalnych z uwagi na podobieństwo kontrukcji jego formy Konjuktiv II do form z czasownikiem modalnym? Mam na myśli to, że z Konjunktiv II od "mogen" też mamy kontrukcję z bezokolicznikiem 2 czasownika na końcu zdania. Przyznam, że chyba za szybko jak na początkującego uczącego się języka niemieckiego odkryłam Konjunktiv II właśnie dlatego, że książki raczej wrzucają "mogen" do tej kategorii i też nie mogłam za bardzo zrozumieć dlaczego bo w czasie teraźniejszym podobieństwa konstrukcji nie widać. Ale pouczyłam się już coś niecoś o szyku i widzę, że chyba ten szyk zdania z Konjunktiv II pdoobny do szyku zdań z czasownikiem modalnym w czasie teraźniejszym. Więc może chodzi o wbicie do głowy tego szyku z "mogen" w Konjunktiv II, że też ten 2 czasownik w bezokoliczniku na końcu? Przyznam, że na dialogach w resturacji typu "lubię X" ( z "mogen" w czasie teraźniejszym czyli 1 czasownik+ rzeczownik) a zaraz potem "chciałbym zamówić X ( z "mogen" w Konjunktiv II) miałam lekką zagwozdkę o co w tym chodzi, ale teraz tak to rozumiem. No chyba, że w tym zaliczaniu "mogen" do czasowników modalnych chodzi jeszcze coś innego o czym osoba początkująca nie ma pojęcia.

  • @alexdomanski8270

    @alexdomanski8270

    Жыл бұрын

    to jest dziwna sytuacja, bo mamy dwa czasowniki: "mögen" i 'möchten", które są ze sobą gramatycznie spokrewnione (tak jak napisałaś "möchten" jest formą Konjunktiv II od "mögen"), ale mają inne znaczenie, czyli "lubić" i "chcieć" Generalnie nie używamy "mögen" z czasownikiem ( choć jest tak forma: Ich mag es, ins Kino zu gehen), tylko z rzeczownikiem, więc dla mnie osobiście trudno go zaliczyć do modalnych. Ale to jest kwestia definicji. Ważnie żeby wiedzieć, jak go używać :) Jeszcze jedna rada, jak nie masz niemeckiej klawiatury, to pisz np. "moegen", albo moechten".

  • @wolnyleszcz
    @wolnyleszcz Жыл бұрын

    No jasne, że nie są trudne, przecież w niemieckim nie ma nic trudnego… 🥲🥲

  • @alexdomanski8270

    @alexdomanski8270

    Жыл бұрын

    no ba :)))))

Келесі