Czy B2B w IT To Ściema? [vlog #46]

Czy B2B to dobra opcja dla programisty? Czy samozatrudnienie programisty ma sens? Warto być zatrudnionym na kontrakt w IT? Czy wszyscy programiści pracują tylko na B2B?
💻 Poznaj język C# w 21 Dni: gotoit.pl/wyzwanie
🔴 Najbliższe spotkanie LIVE ze mną: gotoit.pl/live
⛰️ Nauka języka C# Metodą Ośmiotysięcznika: gotoit.pl/8k
📘 Pobierz e-book o nauce Podstaw języka C#: gotoit.pl/ebook2
➡️ Materiały dla początkujących programistów: gotoit.pl/
👨 Grupa wsparcia na FB: gotoit.pl/grupa
👋 Mój Instagram: / adam.kamizelich
#programowanie #praca #vlog

Пікірлер: 22

  • @Monika0793
    @Monika079320 күн бұрын

    Nie wspomniałeś, że kosztami możesz obniżyć podatek dochodowym, ale nie jeśli jesteś na ryczałcie (a jest to częste w branży IT) :)

  • @wronowo
    @wronowo Жыл бұрын

    A czy będąc na etacie mogę założyć jednoosobową działalność i działać w it jako frontendowiec ?

  • @weect0r

    @weect0r

    Жыл бұрын

    Możesz wtedy masz mniejsze koszty prowadzenia działalnosci. Wszystko zależy jednak też od podpisanej Twojej umowy z obecnym pracodawcą czy i na ile może mieć to wpływ na jego interes.

  • @adam.kamizelich

    @adam.kamizelich

    Жыл бұрын

    tak, sam tak miałem przez 2 lata

  • @tomaszzackiewicz8473
    @tomaszzackiewicz84732 жыл бұрын

    Ciekawe, ciekawe. Zawsze unikam wchodzenia w przedsiębiorczość, bowiem obawiam się interakcji z Urzędem Skarbowym, który u nas w Polsce przypomina Gestapo. W B2B najgorsze jest to pilnowanie tego rozliczania co miesiąc. Jestem zbyt leniwy na to. Dla mnie jest najlepsza póki co umowa o dzieło i tę staram się narzucać pracodawcom. Ale problem jest, że są firmy z zagranicy, co chcą mnie zatrudnić. Chciałbym już wskoczyć na level zagraniczny, bo chcę więcej zarabiać. Czy możliwa jest praca za granicą bez B2B? Czy może być normalne opłacanie podatków za zarobioną kasę i tyle? Bez zakładania działalności. Po prostu powiedzmy zarabiam 20k z Anglii, wpłacają mi na konto, i z tej sumy księgowa odprowadza podatek i tyle. Najlepiej żeby nie płacić jakichś tam ZUSów itd. Mnie to nie interesuje. Jestem w tej kwestii zielony, więc proszę o wyrozumiałość, jeśli moje pytania brzmią idiotycznie.

  • @adam.kamizelich

    @adam.kamizelich

    2 жыл бұрын

    tak, można - tylko trzeba rozeznać w konkretnym kraju

  • @tomaszzackiewicz8473

    @tomaszzackiewicz8473

    2 жыл бұрын

    @@adam.kamizelich W konkretnym kraju? Myślę, że to nie zależy od kraju, bo zawsze jest tak samo: oni dają kasę i nie dbają o to, co ja z nią zrobię. Tylko mam tu na myśli Polskę i polskie przepisy. Chodzi mi o sytuację, kiedy pracuję zdalnie dla zagranicznej firmy, a oni mi robią przelew do polskiego banku i z tych pieniędzy muszę się potem rozliczyć z polskim fiskusem. Czy w tym momencie mogę po prostu tylko odprowadzać podatek bez żadnego zakładania działalności? Czy musi być B2B? Ale myślę, że to pytanie jest bardziej do Biura Rachunkowego.

  • @mateuszossolinski5204

    @mateuszossolinski5204

    2 жыл бұрын

    ​@@tomaszzackiewicz8473 ty tak serio? Wystarczy przeczytać pierwszy lepszy artykuł o b2b i wszystkiego się dowiesz a piszesz tutaj te kwestie typu `mnie nie interesuje płacenie ZUSów` jak jakiś przedszkolak. Zakładasz działalność, co miesiąc MUSISZ zapłacić ZUS. W momencie gdy wystawisz fakturę to musisz od niej zapłacić podatek dochodowy + jeśli jesteś vatowcem to musisz zapłacić VAT. Czyli np. 10k - 500zł ZUS (zależy od stażu działalności) - 23% VATu (możesz nie być VATowcem wtedy firma, które wystawiasz fakturę go płaci) = twój zysk na czysto. Jak chcesz mieszkać w Polsce a pracować dla firmy zza granicy to to jest najlepsze rozwiązanie i nie jest ono jakieś skomplikowane ani wymagające pod względem czasu poświęconego na to. W momencie gdybyś chciał pracować na umowę w na przykład Anglii mieszkając w Polsce. To po pierwsze pewnie prawo tamtejsze na to nie pozwoli, musisz być rezydentem UK i tam mieszkać. Po drugie to w Polsce byś musiał płacić podatek drugi raz. To znaczy, w Anglii zabiorą pieniądze na tamtejszy ZUS i inne pierdoły i w Polsce jeszcze będziesz musiał zapłacić to samo.

  • @tomaszzackiewicz8473

    @tomaszzackiewicz8473

    2 жыл бұрын

    @@mateuszossolinski5204 Spodziewałem się reakcji jakiegoś przemądrzalca, który na dodatek czyta i nie rozumie, co przeczytał. Problem jest taki, że nie chcę mieć B2B. Po prostu chcę tylko opłacić podatek i tyle. I pytam, czy jest taka możliwość. Nie pytam, jak wygląda B2B.

  • @mateuszossolinski5204

    @mateuszossolinski5204

    2 жыл бұрын

    @@tomaszzackiewicz8473 No to właśnie napisałem przecież oraz jest to omawiane w filmie. Zakładasz działalność i płacisz ZUS. A możesz sobie pracować w innej firmie na umowę o dzieło albo umowę o pracę. Przecież B2B to rodzaj umowy a nie jednoosobowa działalność gospodarcza.

  • @ekhm
    @ekhm2 жыл бұрын

    Więcej pieniędzy bierze się z wybrania płacenia najniższych składek ZUS. To wiąże się z super niską emeryturą od panstwa w przyszłości. Trzeba o tym pamiętać i samemu zadbać o pieniądze na przyszlosc. Obstawiam, że za kilkadziesiąt lat będziemy mieli wysyp płaczących emerytalnych "frankowiczów", którzy "więcej pieniędzy" na b2b przehulali na leasingi i wakacje.

  • @tomaszzackiewicz8473

    @tomaszzackiewicz8473

    2 жыл бұрын

    Emerytura i tak będzie niska, a państwo i tak zmarnuje nasze pieniądze. Trzeba jeszcze dożyć tej emerytury. Nie wierzę w emeryturę, dlatego moim celem jest posiadanie swoich zasobów na starsze lata.

  • @adam.kamizelich

    @adam.kamizelich

    2 жыл бұрын

    dokładnie, najlepiej być odpowiedzialnym za siebie

  • @weect0r

    @weect0r

    Жыл бұрын

    @@tomaszzackiewicz8473 waśnie, dożyć do emerytury... W procesie dążenia do potencjalnej emerytury gdy zdarzy się wypadek i dłuższa niezdolność do pracy, w przypadku UoP , można liczyć na zasiłek wysokości 80%. Dodatkowo pracując jako programista często firmy oferują zwiększony koszt uzyskania przychodu przez pracę autorską. Wtedy te różnice się nieco zacierają. Praca na UoP nie wyklucza odkładania i dbania o swoją przyszłość

  • @andrzejzajst8533

    @andrzejzajst8533

    Жыл бұрын

    ​@@weect0r nieco się zacierają, ale nie każda firma i nie każde stanowisko pozwala na zwiększone koszty uzyskania przychodów. Poza tym po Nowym Wale i zmianach w podatku dochodowym już się tyle nie zyskuje, a dodatkowo traci sporo na NFZ. Na b2b na NFZ płaci się 3% powyżej 25tys 4%, a na UOP 9%. Jak się wychodzi z "ulgi klasy średniej" to UOP i B2B rozjeżdża się diametralnie i kwota wolna od ZUS niewiele pomaga

  • @weect0r

    @weect0r

    Жыл бұрын

    @@andrzejzajst8533 Jest tak jak, mówisz. Każdy przypadek należy rozpatrywać mocno indywidualnie i każdy musi patrzeć na własny interes. W moim przypadku kwota jeszcze nie przekroczyła wspomnianej. Dzięki zwiększeniu kosztu uzyskania oraz dużo niższym zarobkom ze strony żony. Jestem rozliczany wg niższego progu. Gdybym był sam, raczej zdecydował bym się na przejście na b2b.