Czasopisma - Jak psychologia stanie Ci na drodze do świętości?

W tym odcinku przyjrzymy się dwóm numerom Egzorcysty - Pisma Ludzi Wolnych poświęconych zagadnieniom psychologicznym. Zobaczymy jak na zdrowie psychiczne, a także na psychologię akademicką patrzy jedna z katolickich redakcji publicystycznych. Zastanawiamy się jaki jest ogólny przekaz płynący z tych czasopism. Czy psychologią i psychoterapia mają jedynie ciemne strony, a depresja jest w rzeczywistości opętaniem, czy też psychika obok ducha jest pełnoprawną i autonomiczną częścią całościowo pojmowanego człowieka.
METODA:
W połowie stycznia roku 2024 poszliśmy do jednego z większych Empików we Wrocławiu, gdzie ku naszemu zdziwieniu cały zbiór czasopism psychologicznych znajdowało się na dziale "Kobieta". Zainteresowało nas to i postanowiliśmy zakupić wszystkie gazety, które na okładce miały słowa "psychologia", "psychoterapia" czy "psychiatria" (we wszystkich możliwych odmianach gramatycznych). Znajdowały się tam periodyki z przełomu 2023 i 2024 roku. Stanowią one rdzeń naszej refleksji.
Postanowiliśmy uzupełnić nasz zbiór o kilka pozycji, które pojawiają się rzadziej lub też są dostępne jedynie w dystrybucji internetowej. Zależało nam by w miarę możliwości pokazać cały przekrój polskojęzycznych czasopism popularnych (i ich specjalnych numerów), które za swój główny tematy stawiają treści okołopsychologiczne. Staraliśmy się także uwzględnić światopoglądową równowagę znajdując pisma zarówno z prawej jak i lewej strony dyskursu politycznego. Wykorzystaną literaturę przedstawiamy poniżej:
LITERATURA:
Egzorcysta (listopad 2014) nr 11 (27) Monumen Sp. z o.o.
Egzorcysta (kwiecień 2017) nr 4 (56) Monumen Sp. z o.o.
PSYCHOLOGIA DLA PSYCHOLOGÓW to rozmowy psychologii. Omawiamy teorie, czytamy artykuły i zastanawiamy się nad współczesną psychologią okraszając to refleksjami popkulturowymi. Czy zajmujemy się popularyzacją - raczej nie. Czy to spotkanie eksperckie - wątpię? Przede wszystkim to spotkanie dwojga psychologów, którzy w swojej pracy napotykają na organizacyjne, praktyczne i egzystencjalne problemy. Reprezentujemy refleksję akademicko-barową z drobną nutą frustracji, prywaty i wątków autobiograficznych.
ZNAJDZIESZ NAS NA:
Spotify: open.spotify.com/show/1O7a5F6...
Spotify for podcasters: podcasters.spotify.com/pod/sh...
Apple Podcasts: podcasts.apple.com/us/podcast...
Deezer: www.deezer.com/pl/show/5976347
KZread: @psychologiadlapsychologow
▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
KIM JESTEŚMY:
Cześć, nazywam się Rafał Węgrzyn i jestem psychologiem, filozofem, nauczycielem akademicki, synem lekarza i położnej. Pracuję między innymi w branży szkoleniowej, a także współpracuję z IT jako UX Designerem. Zajmuję się pomocą w radzeniu sobie z trudnościami zarówno jeśli chodzi o problemy psychiczne, egzystencjalne jak i projektowe.
📸 Instagram: / najemny_intelektualista
💬 LinkedIn- / wegrzynrafal
🔷 Facebook - / najemnyintelektualista
KZread - mój drugi kanał - @najemny_intelektualista
Cześć, nazywam się Maciej Jonek i jestem psychologiem, nauczycielem akademicki, synem dwojga filozofów. Pracuję w gabinecie, ale też tam gdzie człowiek spotyka się ze sztuką i społecznością lokalną.
📸 Instagram: / maciejjonek
💬 LinkedIn- / maciejjonek
🔷 Facebook - / maciejjonek
KZread - mój drugi kanał - @MaciejJonek_proces
#psychology #psychologia #edukacja #szkolenia #książka #filozofia #terapia #problematyzajapsychologii #etyka #nauka #dylematy #spór #dialog #psychologiadlapsychologow #maciejjonek #jonek #maciejjonek_proces #najemnyintelektualista #rafalwegrzyn #węgrzyn

Пікірлер: 1

  • @WolnosciGlos
    @WolnosciGlosАй бұрын

    Psychologie w Polsce studiuje obecnie ponad 50k osob, a to czasopismo chyba juz nawet nie wychodzi, a naklad 10 lat temu jaki udalo mi sie znaleźć to 25k, wiec zdanie z intro jest raczej falszywe. Poprzedni format bardziej mi podchodzil.