Człowiek przyszłości - Ewolucja człowieka, Jerzy Vetulani

Ғылым және технология

Ewolucja człowieka - Człowiek przyszłości - Neurobiologia i życie 5.1 - Jerzy Vetulani - CopernicusCollege.pl
Fragment kursu prof. Jerzego Vetulaniego nagrany w lutym 2016 roku na potrzeby CopernicusCollege.pl. Całość kursu "Neurobiologia i życie" wraz z materiałami dodatkowymi, pytaniami testowymi i egzaminem dostępna na platformie Copernicus College: www.copernicuscollege.pl/kurs...
Wykładowca: prof. dr hab. Jerzy Vetulani (1936 - 2017) - Członek Polskiej Akademii Nauk i Polskiej Akademii Umiejętności, członek honorowy Indian Academy of Neurosciences. Związany z Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych od momentu jego powstania w 2008 roku, w którym kierował zespołem badawczym Neuroscience. Wykładowca wielu uczelni m.in. Uniwersytetu Jagiellońskiego i Małopolskiej Szkoły Wyższej im. J. Dietla w Krakowie. Laureat licznych prestiżowych nagród, w tym Międzynarodowej Nagrody Anna Monika II klasy za badania nad mechanizmami działania elektrowstrząsu, Nagrody Kopernikańskiej i Nagrody Popularyzator Nauki. Odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi i Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Jeden z najczęściej cytowanych polskich uczonych - autor kilkuset artykułów opublikowanych w uznanych czasopismach naukowych oraz kilku bestsellerowych książek: Jak usprawnić pamięć?, Mózg: fascynacje, problemy, tajemnice oraz Piękno neurobiologii. W 2015 roku ukazały się dwa wywiady-rzeki z prof. Vetulanim: Bez ograniczeń (z Marią Mazurek) oraz Mózg i błazen (z Marcinem Rotkiewiczem). Zmarł w 2017 r.
Opis kursu: Jak ważący zaledwie około półtora kilograma mózg tworzy całe bogactwo świata umysłu, a na dodatek sprawia, że jesteśmy tego wszystkiego świadomi? Jak z aktywności neuronów wyłania się to, co zdaje się być specyficznie ludzkie - moralność i sztuka? Jak mózg łączy agresję i empatię, które nie są ogniem i wodą, ale raczej stronami jednego medalu. Jakie struktury mózgowe zaangażowane są w zachowania seksualne? Co dzieje się mózgu u kresu naszej egzystencji? Jak działać może mózg w przyszłości? Wykorzystując osiągnięcia dynamicznie rozwijającej się neurobiologii na pytania te systematycznie odpowiada profesor Jerzy Vetulani. Kurs obowiązkowy dla wszystkich, którzy pragną zrozumieć jak mózg tworzy nasze codzienne życie.
Kategorie: Neurobiologia, Neuroscience, Kognitywistyka, Psychologia, Antropologia
Program:
Mózg, dusza, świadomość
Neurobiologia moralności
Sztuka i mózg
Neurobiologia seksu
Człowiek przyszłości
Zjawiska okołośmiertne
Wymagane umiejętności:
Zapał do nauki. Kurs kończy się egzaminem w formie testu jednokrotnego wyboru.

Пікірлер: 168

  • @JanuOfficial_
    @JanuOfficial_2 жыл бұрын

    Z niezwykła przyjemnością się słucha pana profesora, świetny materiał

  • @DarkLeosteus
    @DarkLeosteus2 жыл бұрын

    Tytuł, delikatnie mówiąc, mylący, ponieważ o samej przyszłości gatunku nie dowiedzieliśmy się zbyt wiele... Można samemu dojść do różnych wniosków, ale nie po to to włączyłem, tylko po to żeby dowiedzieć się czegoś konkretnego (choć to oczywiście zawsze jedynie gdybanie, mniej lub bardziej prawdopodobne).

  • @cybersim100

    @cybersim100

    2 жыл бұрын

    O dziękuję. Odniosłam podobne wrażenie. Wyrażenia "wydawałoby się, że /prawdopodobnie tak się wytworzyło' itp. dla mnie są kluczowe, a pomijane przez piewców teorii ewolucji.

  • @agaagusia4726

    @agaagusia4726

    2 жыл бұрын

    To część 1. Na początku filmu jest to napisane.

  • @pewienktos1292

    @pewienktos1292

    2 жыл бұрын

    człowiek przyszłości - czyli my

  • @katarzynazielinska8873
    @katarzynazielinska88732 жыл бұрын

    Ogromnie brakuje Profesora - wiedza i humor nie do zastąpienia.

  • @lechkolasa9035
    @lechkolasa90352 жыл бұрын

    Jak bardzo mi brakuje Pana Profesora.

  • @agnieszkazebrowska5567
    @agnieszkazebrowska55672 жыл бұрын

    Dziękuję serdecznie ⚘

  • @shfaya
    @shfaya2 жыл бұрын

    Nic innego po Vetulanim nie można się było spodziewać. Wyśmienity wykład jak każdy inny.

  • @marekchudy8893
    @marekchudy88932 жыл бұрын

    Dziękuję I pozdrawiam

  • @agnieszkazebrowska5567
    @agnieszkazebrowska55672 жыл бұрын

    PS Oglądam z zapartym tchem... Jak zwykle zresztą :)

  • @tajnyurl
    @tajnyurl2 жыл бұрын

    Dobry materiał.

  • @32adin
    @32adin2 жыл бұрын

    Czy grzebanie zwłok członków grupy musi oznaczać wiarę w życie pozagrobowe? Jest kilka innych powodów (jak np. zwykła przyzwoitość w stosunku do zmarłego [stan rozkładu], unikanie przyciągania padlinożerców itp. ) dla którego mogli to robić.

  • @MrBALTAZAR1000000
    @MrBALTAZAR10000002 жыл бұрын

    Świetne👍

  • @kryjPL
    @kryjPL2 жыл бұрын

    22:25 Coś chyba się nie zgadza z określeniem języka polskiego jako języka prymitywnego. W filmie nie jest powiedziane dosłownie, że polskie jest językiem prymitywnym, ale tak można wywnioskować z tego fragmentu. Nie znalazłem, żadnej definicji języka prymitywnego jako języka, w którym występuje podwójna negacja, znalazłem zupełnie inne definicje.

  • @imbirx
    @imbirx2 жыл бұрын

    Polecam oglądać na 0.75

  • @jgnatiususdragneel8491

    @jgnatiususdragneel8491

    2 жыл бұрын

    a ja na 1.75

  • @jedrzej4387

    @jedrzej4387

    2 жыл бұрын

    @@jgnatiususdragneel8491 a ja na 2.0

  • @agnieszkazebrowska5567
    @agnieszkazebrowska55672 жыл бұрын

    PS 2 I zawsze będę... pamiętać 👒

  • @joannakusak6498
    @joannakusak64982 жыл бұрын

    Czemu ludzie słyszą a nie słuchają? Dla wszystkich co mają się rozczarować- profesor na początku mówi że żeby dowiedzieć się dokąd zmierzamy trzeba wiedzieć skąd przychodzimy. Czyli opowiedzieć o początkach ewolucji człowieka.

  • @MarekMazurkiewicz1988pl

    @MarekMazurkiewicz1988pl

    2 жыл бұрын

    Ale tu nie ma nic poza ewolucją od powstania życia

  • @joannakusak6498

    @joannakusak6498

    2 жыл бұрын

    @@MarekMazurkiewicz1988pl po pierwsze może będzie druga część tego filmu. Po drugie w tytule jest napisane "ewolucja człowieka" ewolucja zaczęła się od hominidów i mówiąc o niej trzeba prześledzić wszystko od początku a nie zaczynać od człowieka współczesnego bo nie ma wtedy kontekstu.

  • @TheInfe
    @TheInfe2 жыл бұрын

    To był obrzydliwy clickbait czy profesor zapomniał o czym miał być wykład?

  • @jedrzej4387

    @jedrzej4387

    2 жыл бұрын

    Pewnie miało być napisane przeszłości, wiesz te słowa wyglądają podobnie, więc redaktor mógł się pomylić.

  • @kuba9897

    @kuba9897

    2 жыл бұрын

    @@jedrzej4387 Nie mógł. A jeśli się pomylił to powinien to poprawić. Na tym polega rzetelność dziennikarska.

  • @justbeadaydreamer

    @justbeadaydreamer

    2 жыл бұрын

    To cześć pierwsza

  • @KrzysztofPierz777
    @KrzysztofPierz7772 жыл бұрын

    0:29 :-)

  • @ireneuszmaslinski9187
    @ireneuszmaslinski91872 жыл бұрын

    No fajnie, ale nic o przyszłości, a tak sugerował tytuł

  • @Miazdzyciel666
    @Miazdzyciel6662 жыл бұрын

    Ziarna można ugotować, nie trzeba chleba robić xd przykład z mięsem był by lepszy

  • @andrzejbo1
    @andrzejbo12 жыл бұрын

    Ma pan rację, by wiedzieć jak rozwinie się człowiek, trzeba zgadnąć jakie podejmiemy decyzje. Np. czy będziemy stosować eugenikę czy nie. Czy będziemy sterować ewolucją? Od naszej decyzji zależy kim będziemy, bo jeśli postanowimy stosować eugenikę to możemy nawet stworzyć nieskończoną liczbę podgatunków. Np. elfy, krasnoludy, enty, ludzie-delfiny, ludzie-statki kosmiczne. Możemy też pilnować by gatunek się nie zmieniał.

  • @galex6925
    @galex69252 жыл бұрын

    Obrázek ukazuje nesmyslnost evoluce. Člověk je druh, u kterého dochází ke snižování selektivních tlaků, tudíž by se měl rozplynout do nefunkčnosti, náhodné mutace by měly poškodit jeho kód natolik, že by se stal života neschopný. Tedy alespoň podle teorie informace. Pokud by evoluce druhů skutečně existovala. A ta degradace by měla mít exponenciální charakter, kvůli dědičnosti poruch.

  • @DayWalker966Rip

    @DayWalker966Rip

    2 жыл бұрын

    Ne. Vy prostě nechápete proces biologické evoluce a o co jde. Typický kreacionistický manipulátor.

  • @galex6925

    @galex6925

    2 жыл бұрын

    @@DayWalker966Rip Chápu ho velmi dobře, slepě náhodně tvořené mutace jsou selektovány prostředím, dále pokračují (mají více potomků) jen ty mutace, které odpovídají okolním podmínkám prostředí, jde o bezstavový automat. Radikální proměna prostředí pak vede k zániku druhu, protože mutační adaptace je pomalejší než změna prostředí. Když ten selektivní tlak prostředí odstraníte, nabouráte evoluční algoritmus, ten se rozpadne, a kód díky poruchám (náhodným mutacím) a dědičnosti rychle degraduje.

  • @DayWalker966Rip

    @DayWalker966Rip

    2 жыл бұрын

    @@galex6925 Ne. Myslíš, že rozumíš. A vy jen reprodukujete kreacionistické lži a dezinformace. Mutace jsou jen jedním z desítek mechanismů biologické evoluce. Navíc je mylně a stereotypně vnímán jako „nepříznivý“ jev.

  • @andrespaviku1053
    @andrespaviku10532 жыл бұрын

    No entendí nada

  • @galex6925
    @galex69252 жыл бұрын

    Stejné evoluční kritéria můžete uplatnit na vraky aut, taky jsou poskládané ze stejných dílů i když jsou od jiných výrobců a přitom jde o inteligentní design. Základ evoluce je založen pouze na víře v ní.

  • @DayWalker966Rip

    @DayWalker966Rip

    2 жыл бұрын

    Nemůže. V biologické evoluci neexistuje žádný „design“. A "inteligentní design" je nevědecký nesmysl vymyšlený kreacionistickými sektami.

  • @galex6925

    @galex6925

    2 жыл бұрын

    @@DayWalker966Rip Ale existuje, evoluce je bezstavový automat bez cyklů, není to implementace Turingova stroje, podobá se to situaci, kdy se postavíte na kopec a vylijete vědro vody na zem, to steče dolů díky gravitaci v závislosti na topologii terénu. Z toho plyne, že celý svět by musel být předem naprojektován, aby to vedlo k nějakému smysluplnému výsledku a strukturám, které jsou stabilní a opakují se. Evolucí k takovému stavu prostředí nelze dojít, zcela náhodné jevy produkují šum s vysokou entropií, nikoliv struktury s nízkou entropií. Evoluce tedy odporuje výsledkům, které objevila matematika a nakonec i fyzika (2. věta termodynamická).

  • @DayWalker966Rip

    @DayWalker966Rip

    2 жыл бұрын

    @@galex6925 Ne. Špatná analogie. Biologická evoluce není „navržený“ proces. Na druhé straně druhý termonodynamický zákon platí pro izolované systémy. Biologická evoluce života na Zemi jí nepodléhá. Bohužel je to také častá lež a scestná manipulace kreacionistických sekt. Nejste vyznavačem ideologie a pseudovědy „inteligentního designu“? Je to podobný nesmysl?

  • @galex6925

    @galex6925

    2 жыл бұрын

    @@DayWalker966Rip DNA je izolovaný systém. Druh je izolovaný systém.

  • @galex6925

    @galex6925

    2 жыл бұрын

    @@DayWalker966Rip Evoluce neexistuje, reakce na prostředí je vlastnosti automatu, který je realizován DNA. Proto nemohl vzniknout náhodně, evolucí.

  • @MarekMazurkiewicz1988pl
    @MarekMazurkiewicz1988pl2 жыл бұрын

    Zły tytuł. Wypowiedź całkowicie nie na temat

  • @therightman2031
    @therightman20312 жыл бұрын

    Co to za foliarz i płaskoziemiec podważa obowiązującą ideologię gender? A nie czekaj... xD

  • @LoneWolf-lt7fe
    @LoneWolf-lt7fe2 жыл бұрын

    To nie sztuka czy kreatywność uczyniła z człowieka człowieka. To potrzeba transcendencji, potrzeba duchowości, wierzenia w absolut, albo jego ekwiwalent.

  • @Majeranek-uy1hy

    @Majeranek-uy1hy

    2 жыл бұрын

    nie każdy ma potrzebę wiary w siły nadprzyrodzone.

  • @Majeranek-uy1hy

    @Majeranek-uy1hy

    2 жыл бұрын

    @@LoneWolf-lt7fe nie każdy ma potrzebę wiary w bajkowe stwory typu aniołki, diabełki, krasnoludki czy bozia. z czasem się z tego wyrasta.

  • @Majeranek-uy1hy

    @Majeranek-uy1hy

    2 жыл бұрын

    @@LoneWolf-lt7fe znaczy że w krasnoludki też wierzysz ? do krasnoludków też się dorasta ?

  • @Majeranek-uy1hy

    @Majeranek-uy1hy

    2 жыл бұрын

    @@LoneWolf-lt7fe jak widać wiara w boga technicznie nie różni się niczym od wiary w krasnoludki. na jedno i drugie dowodów jest tyle samo. więc dlaczego wierzysz w jedne bajkowe stwory a w inne nie ? krasnoludki nie są żadną wpływającą na życie społeczne ideologią ??? dla dzieci są. ale do krasnoludków trzeba przecież dorosnąć.

  • @Majeranek-uy1hy

    @Majeranek-uy1hy

    2 жыл бұрын

    @@LoneWolf-lt7fe Nie da się przeprowadzić dowodu na nie istnienie czegoś. otóż to !!! nie ma dowodu na istnienie boga i krasnoludków. więc na jakiej podstawie wierzyć w bajkowe stwory ? a ideologia katolicka z czasem się zmienia. np. kiedyś byli za torturami i karą śmierci (co zresztą sami robili) a teraz już nie są. dlaczego ? straszenie ogniem piekielnym czy rzucanie klątw też już dawno wyszło z katolickiej mody.

  • @piotrzima8707
    @piotrzima87072 жыл бұрын

    Dobra bajka na dobranoc- sie ma tyle lat to sie to wszystko widziało na własne oczy, stąd niezachwiana pewność...

  • @DayWalker966Rip

    @DayWalker966Rip

    2 жыл бұрын

    Jest i pierwszy kreacjonista wierzący w bajki o wymyślonym Bogu. Dla niektórych nauka to nadal zbyt wysokie progi.

  • @jack_3.5mm

    @jack_3.5mm

    2 жыл бұрын

    @@DayWalker966Rip tylko po to wszedłem w sekcje komentarzy by poczytać kreacjonistów wierzących że ziemia ma 2000 lat

  • @wojtekjack9813
    @wojtekjack98132 жыл бұрын

    Slyszeli postępowcy? "Kobiety są równe, ale różne"

  • @kamilpoter4022

    @kamilpoter4022

    2 жыл бұрын

    Czy jest w tym sformuowaniu coś, co miałoby zdenerwować postępowca? Bo ja niczego takiego nie widzę :)

  • @istota548
    @istota5482 жыл бұрын

    Gość już tyle lat nie żyje... Dajcie spokój

  • @kuba9897

    @kuba9897

    2 жыл бұрын

    Ale co w związku z tym? Nie warto słuchać?

  • @jaro0700
    @jaro07002 жыл бұрын

    Tytuł "Człowiek przyszłości", a cały film o małpoludach. Daje minus. Zmarnowałem kilkanaście minut życia.

  • @VilkanVisions

    @VilkanVisions

    2 жыл бұрын

    Na początku filmu jest napisane "część 1", w filmie prof. cytuje "Aby człowiek wiedział, dokąd idzie musi wiedzieć skąd przychodzi", dlatego domyślam się, że te odcinek jest wprowadzeniem w dalsze rozważania na temat przyszłości, stawia fundament.

  • @Zmiana_Pogody
    @Zmiana_Pogody2 жыл бұрын

    heh, no ta końcówka niepotrzebna, ale wybaczamy Profesorowi. człowiek przyszłości stanowczo może być bardziej androgyniczny niż człowiek przeszłości. uwielbiam psychologię ewolucyjną, ale to, co świetnie sprawdzało się w przeszłości, może nie sprawdzać się w przyszłości.

  • @wiktorbaranowski5346
    @wiktorbaranowski53462 жыл бұрын

    Z kąt oni wszyscy wiedzą ile tysięcy lat i co tam sie działo ,Nie da sie ustalić takiego wieku to wszystko to wymysły.Ewolucje powinienem widziec chociasz 1 przykład w swoim życiu ,.co to za bzury .Ploty

  • @Majeranek-uy1hy

    @Majeranek-uy1hy

    2 жыл бұрын

    Nie da sie ustalić takiego wieku ??? może zaktualizuj wiedzę.

  • @wiktorbaranowski5346

    @wiktorbaranowski5346

    2 жыл бұрын

    @@Majeranek-uy1hy Jaką wiedzę ? tą co wmawiają ludziom

  • @Majeranek-uy1hy

    @Majeranek-uy1hy

    2 жыл бұрын

    @@wiktorbaranowski5346 współczesną wiedzę. no chyba że za trudna.

  • @kuba9897

    @kuba9897

    2 жыл бұрын

    @@wiktorbaranowski5346 A ty o jakiej wiedzy mówisz nieuku? Bo my o naukowej.

  • @wiktorbaranowski5346

    @wiktorbaranowski5346

    2 жыл бұрын

    @@Majeranek-uy1hy czyli tą co ci wmawiają czyli łykasz wszystko a sam nie umiesz myśleć

Келесі