Chybí nám tma? Je umělé světlo špatné nebo bez něj nemůžeme existovat? / Podcast V dobrém světle #19

Ғылым және технология

Máme dostatek potřebné tmy? Svítíme dobře, můžeme světelnou hygienou minimalizovat škodlivý vliv umělého světla na naše zdraví. Nejen o tmě a její potřebě pro živé organismy, ale o tom, že znečišťujeme i vesmír si povídal tiskový tajemník Astronomického ústavu AV ČR a předseda odborné komise pro světelné znečištění Pavel Suchan s světelnými techniky v podcastu Evy Poláčková.
Budiž světlo...
"Světlo je symbolem života, jasu a taky vhledu, díky němu jsme pokračovali v debatě o tom, kolik tmy potřebujeme pro náš život, abychom mohli pozorovat hvězdy, dobře usínat a v noci se nebát…s úctou k druhému se rozhovor stává dialogem a pravda dostává tvar, ač hledáme cestu ke tmě, ale naštěstí jen v metafoře. A jen skromně dodávám - děkuji za to, že údiv neztrácí svůj význam, Pavlu Suchanovi a kolegům světlařům.“
Eva Poláčková
Vzniklo za podpory Decoled.eu / Decoled.cz
#světlo #tma #hvězdy #veřejnýprostor #decoled

Пікірлер: 1

  • @Liborec1
    @Liborec18 ай бұрын

    Problém nočního osvětlení ve vztahu k hmyzu není o opylovačích (správně opylovatelích). Trvalé noční osvětlení ulic je problematické pro noční druhy hmyzu, které se orientovaly podle hvězdné oblohy případně světla měsíce. Teď mají každých 30 metrů zdroj světla o desítkách tisíc luxů. Tyhle druhy hmyzu jsou základ potravního řetězce. Když zmizí, protože se nedokáží efektivně orientovat, začne postupně kolabovat potravní pyramida.

Келесі