Cesta k řeči obecné teorie relativity - Jan Červeňan

Vstupte do fascinujícího světa, kde se běžná pravidla geometrie mění a otevírají cestu k neuvěřitelným objevům.
Pamatujete si něco ze základoškolské geometrie? Ať už ano nebo ne, možná by Vás mohlo zajímat, jak lze její obsah postavit na hlavu. V historii stačila jedna jednoduchá otázka aby postupně přišel objev nových exotických světů, ve kterých se známá pravidla snadno pokroutí.
Společně nahlédneme pod pokličku dvou neeuklidovských geometrií - hyperbolické a eliptické. Objevíme, že se rovnoběžky mohou protnout nebo že ne každý trojúhelník má součet vnitřních úhlů 180°. Povíme si, co znamená rovný a křivý povrch a co je to přímka. Zjistíme, jak tyto a další zdánlivě abstraktní koncepty ovlivňují reálný svět, jakou roli tyto neobvyklé geometrie hrají ve světě fyziky a že jsou zásadní pro popis obecné teorie relativity a tajemství vesmíru.

Пікірлер: 7

  • @Music-vf8mk
    @Music-vf8mk2 ай бұрын

    Perfektní přednáška, zajímavé téma! Moc díky.

  • @Andrew-CZ
    @Andrew-CZ2 ай бұрын

    Za mě tedy výborná přednáška i výborný pan přednášející!

  • @janfikacek6648
    @janfikacek66482 ай бұрын

    Super přednáška. Zpropagoval jsem ji v mnoha FB skupinách. Možná jen trošičku chybělo, že hlavní je v OTR zakřivená času. :)

  • @rostislavtobolka9529
    @rostislavtobolka95292 ай бұрын

    moc pěkně populárně naučně, s tou výhradou, že hmotná tělesa správněji řečeno zakřivují časoprostor, nikoli pouze čas, jak jste říkal příliš zjednodušeně

  • @TomasKotlant
    @TomasKotlant2 ай бұрын

    30:00 (ne)podobnost trojúhelníků je cool!

  • @hmmh-qq
    @hmmh-qq2 ай бұрын

    Žádnou křivost hmotná tělesa ve hmotě negenerují, ale GTR jen matematicky znázorňuje zakřivené dráhy, po kterých se tělesa v gravitačním poli pohybují a ani čas se nijak nedeformuje.

  • @borisnavratil

    @borisnavratil

    Ай бұрын

    Bacha na tohohle blbá, umí ovládat lidí myšlenkou😂

Келесі