Bullet seating depth measurement - Pomiar głębokości osadzenia pocisku

Ғылым және технология

Pomiary czasz zacząć, elaboracja w drodze

Пікірлер: 13

  • @MrPablo8984
    @MrPablo8984 Жыл бұрын

    Mega wiedza.

  • @Dawid-vh8xv
    @Dawid-vh8xv Жыл бұрын

    😊👍

  • @KM-xo7py
    @KM-xo7py Жыл бұрын

    Jak zawsze wszystko zrozumiale wytłumaczone. Mam dwa pytania 1. Czy komparator Hornady ma dokładnie równo 1 cal ? (Pytam bo na filmie odczytujesz 2.24x a widzę 3.24x :) ) 2. Chciałbym kupić suwmiarkę calowa. Czy ta od Harnady różni się jakościowo od suwmiarki VIS, którą pokazałeś niedawno w filmie o suwmiarkach ?(Mam taką samą ale straciłem do niej trochę zaufania jak zobaczyłem taką samą na alliexpres za 5$) Czy może dozbierać i kupić od razu Mitutoyo?

  • @W0GUN

    @W0GUN

    Жыл бұрын

    Tak, komparator do pomiaru BTO ma 1 cal. Jeżeli zamontujesz jeszcze dodatkowo podstawę - kowadełko - to oczywiście ten wymiar się zwiększy. Jeżeli chodzi o suwmiarki zegarowe to mam dwie calowe Hornady i metryczną VIS obydwie są dokładne , dlatego też przeszedłem z cyfrowych na zegarowe. Porównując pomiary do cyfrowych które są ogólnodostępne w marketach budowlanych to niestety cyfrowe maja spory błąd. A jeżeli chodzi o cyfrową Mitutoyo to tak jak mówiłem w odcinku o suwmiarkach, robisz to na własne ryzyko, bo jeżeli nie wiesz jak odróżnić duplikat od oryginału , to może być Twoja najdroższa chińska suwmiarka 🤷‍♂ a różnice są na prawdę niezauważalne.

  • @annahonorata990
    @annahonorata990 Жыл бұрын

    Bardzo interesujący odcinek. To co Pan Filip mówi, to notorycznie mylone w polskim środowisku "touch" i "jam". Po pierwsze, jam nie jest wartością absolutną. Zależy w dużej mierze od neck tension- jeśli będziesz miał 0.004 neck tension, to jam będzie w innym miejscu niż w przypadku neck tension .001. Jamming bullets to pewna technika osadzania pocisku na określona głębokość w gwincie". można zrobić jam 0.0020 into the lands, można zrobić 0.0050 into the lands. To wszystko zależy. Nie ma czegoś takiego jak jedna uniwersalna wartość pod tytułem "jam" dla danej komory. Piotrze S., powiedz, że nie mam pojęcia i się nie znam i takie tam😀.

  • @W0GUN

    @W0GUN

    Жыл бұрын

    Nigdzie nie stwierdziłem, że jest to "uniwersalna wartość" czy nawet metoda jaką stosuję dlatego wyraźnie mówię o tym jak "JA TO ROBIĘ", a nie "wszyscy mają tak robić". Pokazany przeze mnie sposób ma na celu znalezienie punktu styku pocisku z lufą po to, by nie tylko nie przekraczać tego wymiaru - No Go - i zmniejszyć go właśnie o dany wymiar. Na przykład dla pocisku A-tip Match 176 BTO mam wymiar No Go mam 56,95 mm ale pociski będę osadzał na głębokość BTO 56,45 mm. W tym przypadku "neck tension" nie ma najmniejszego znaczenia, a miało by ono wtedy jeżeli bym składał amunicję na "JAM" ale... 🤔 film nie jest o tym. Gdzieś dzwonią ale nie wiemy w którym kościele, prawda ? 😅

  • @annahonorata990

    @annahonorata990

    Жыл бұрын

    @@W0GUN 0:47-0:50 definiuje Pan "jam" w sposób jednoznaczny jako pewną stałą wartość : "miejsce, w którym pocisk ma ścisły kontakt ze stożkiem". Nie rozumie Pan różnicy między "touch" a "jam". Nawet używając Pańskiej nomenklatury "wciskania pocisku w stożek" oczywistym jest, że może Pan wcisnąć ten pocisk na różną głębokość. Odcinek tak czy owak bardzo udany😀.

  • @W0GUN

    @W0GUN

    Жыл бұрын

    ​@@annahonorata990 ja doskonale rozumiem terminologię, z resztą trochę dalej tłumaczę JAM: "podczas zamykania zamka pocisk jest WCISKANY"... zamykając zamek używamy siły by pokonać opór "neck tension", a pocisk zmieni swoje położenie w łusce i / lub wciśnie się w stożek. To jest właśnie JAM.

  • @user-jy2fg3xu1l
    @user-jy2fg3xu1l Жыл бұрын

    Jaką metodą zostały wykonane nadruki na łuskach? Pisak potrafi się po czasie zetrzeć. Przedstawione rozwiązanie wygląda bardzo solidnie i pomysłowo.

  • @W0GUN

    @W0GUN

    Жыл бұрын

    Mała drukarka na baterie Epson LW-K200BL

  • @romanchocholski9485

    @romanchocholski9485

    Жыл бұрын

    Zbliżyć się do stożka ale go nie dotknąć to moja idea fix😅

  • @TheLorenzomoreno
    @TheLorenzomoreno Жыл бұрын

    Czy przy tej metodzie wrzucania naboju do komory poprzez energiczne popchniecie zamka i naciętą łuske nie zachodzi ryzyko zbyt glebokiego osadzenia pocisku w łusce?

  • @W0GUN

    @W0GUN

    Жыл бұрын

    W tej metodzie jak i przy użyciu komparatora Hornady OAL naboju będzie mniejszy niż gdybyśmy zrobili to przy pomocy łuski gotowej do elaboracji z powodu jej większego zacisku na pocisku. Dzieje się to przez "odbicie" mosiądzu spowodowane jego sprężystością. Jeżeli ktoś chce zmierzyć swój "JAM" to łuska musi być sformatowana tak jak to robi zawsze podczas elaboracji. Ponieważ ja składam na JUMP czyli z odskokiem od stożka, to większego znaczenia dla mnie mieć nie będzie miało, powiem więcej, jeżeli będzie więcej wsunięty o jakąś część tysięczną cala głębiej, to nawet lepiej.

Келесі