Budúcnosť ? Superkondenzátor potrebuje na naštartovanie auta menej ako 1Wh!

Ғылым және технология

Bohužiaľ super kondenzátor má zlú vybíjaciu charakteristiku, ktorá nie je vhodná na skladovanie energie, jednoducho veľká časť energie sa nedá využiť, pretože by sa museli použiť zložité meniče.

Пікірлер: 79

  • @romanok2crd176
    @romanok2crd1765 ай бұрын

    Ahoj, ja jsem si urobil startovací kondenzátor z 36 kusu právě těchto 500F 2.7V a max spokojenost. Je blbost to zkoušet jen z jednou řadou, protože sériovým spojením se dělí kapacita. Tak např.: 5 kusu 500F kondenzátorů v serii dává jen 100F. Když odebíráme np.100A pak každou sekundu klesne napětí o 1V. Takže jestli nabijeme tych 5 ks na max možné napětí tj. 5x 2.7 = 13.5V tak mám k dispozici při 100A pouze 3.5 sekundy protože pod 10V už ani ten startér neprotoči. A jestli 200A což odebírá i osobni auto tak mate pouze 1.5sekudy na start. To v mrazu nenahodi ani sebelepší benzín. Je třeba 500F a 16V to mu da takou kopačku že nastartuje hned. Max proud je 30A a krátkodobě 100 na 1 kondenzátor. Takže minimálně aspoň 2 řady kondezatorů. Ale ja mam 6x6 a to by už dalo i ten traktor. Takže je sice to suma do které půjde malo kdo 1kus stoji 85kc v hadex.cz To mi nevadi bo ja nekouřím a nepiju a prachy si do hrobu nevezmu tak proč si neudělát tou radost a mít nejakou dobrou věc. Udávaná životnost počet nabiti je 1000000.

  • @struhanka2934
    @struhanka29345 ай бұрын

    Je zaujem, tesim sa na dalsie video so superkondikom.

  • @josefstora3529
    @josefstora35295 ай бұрын

    Dobré video zkusit jen 5 kondenzátorů nabitých na plno možná po dvou kusech. Čím větší napětí tím energie utíká do špatného akumulátoru . Tam není nic platná. Asi jak to prodávají tak to bude kvalitnější a proto je to tak drahé. Je tam max 14v. Ještě zkusit úplně odpojit ten vadný akumulátor. Poprvé když to bylo nabité naplno tak to startovalo déle.

  • @MilanOndrka
    @MilanOndrka5 ай бұрын

    Nesuhlasim ze superkondenzator je medzi bateriou a kondenzatorom. Je kondenzator s vysokou kapacitou a ked sa s tym pocitat tak sa pocita tak ako s kondenzatormi ktore maju mensiu kapacitu. Ked sa pozrieme na baterie a kondenzatory a budeme chciet spocitat kolko energie ziskame tak vzorce budu de fakto stejne. U baterii by sme to pocitali do elektrickej prace W=P*t=U*I*C/I=U*C. Pre kondenzatory do elektrickeho naboja kde vzorec Q=U*C. A tu podobnost konci. Idealna bateria na konstantne napatieaz do uplneho vybitia a idealny konenzator je umerna e^(-x) funkcii. Ak by sme vybijali bateriu a kondenzator konstantnym vykonom s rovnakou kapacitou a napatim cize A/h = F. Tak sa vybiju rovnako rychlo. Ale s velkym rozdielom. U idealneh baterii aj konstantnym prudom. Ale u kondenzatora klesa napatie tak s nararastajucim prudom v case. Ked sa pozrieme na realnu bateriu a realny kondenzator. Tak oba maju vnutorny odpor. U baterii sa vnutorny odpor meni na jeho urovni vybitia. Coz vedie k jeho realnej vybijacej charakteristike. U kondenzatora je vnutorny odpor rovnaky a nemeni sa na jeho urovni vybitia. U kondenzatora ale aj supekondenzatora sa zivotnost udava v prevadzkovom case. U baterii nabijacimi cyklami. U kondenzatorov sa mozeme bavit o polarizacii ale u baterii o ionizacii. U kondenzatorov mame rozne typu ionizacii ako elektronove, ionove, dipolove, polarne, nepolarne a este dalsie ako napriklad ktore vznikaju vdaka nehomogenite dielektrika... Kazda tychto polarizacii ma roznu rychlost. A ked by sme robili zmeny a zvysovali frekvenciu zmien a robili sme graf permitivity a statoveho uhla (tangens alpha), tak prave vo oblastiach kde postupne odpadavaju rozne typu polarizacie su lokalne extremy strat. Ako postupne odpadavaju polarizacie pri zvysovani frekvencii sa tieto polarizacie nemaju sancu reagovat na zmeny a nepodielaju sa na polarizacii a klesa kapacita kondenzatora pri danej frekvenci. Po opatovnom znizovani frekvencie sa budu znova postupne zapajat do polarizacie a kapacita kondenzatora sa bude zvysovat. Mozno som uz trocha odletel od temy. Tak to skratim. Superkondenzator je stale kondenzator, cize nie je medzi kondenzatorom a bateriou. Jedina vec bolo len akym sposobom zvysit permitivu dielektrika. a jedina podobnost je to ze dielektrika su aj lithiove. Ale kontrukcia je stale kondenzatorova a nie na principe baterii.

  • @to220

    @to220

    5 ай бұрын

    Vo videu som určite nikde netvrdil že super kondenzátor funguje na rovnakom princípe ako klasický akumulátor. Dokonca na záver videa som ukázal vybíjaciu charakteristiku a každému musí byť jasné že to nie je rovnaký princíp ako akumulátor.

  • @MilanOndrka

    @MilanOndrka

    5 ай бұрын

    @@to220 mate pravdu, nejake informacie s toho co som napisal ste aj povedali vo videu, ja som len pisal ze sa sa nestotoznujem je superkondenzator je medzi. Aby nedoslo ku nedorozumeniu, vase videa sa mi pacia, pozrel som si ich hodne vela od vas. Co sa tyka kvality videa po hodnotovej stranky patrite do jasneho nadpriemeru oproti tomu co vsetko je na youtube. A som velmi rad ze vase videa, jednak sa aj ja nieco dozvedam nove. Aspon minimalne v roznych uhlov pohladu. Napriklad co ste ukazovali XY pre suciastky a konkretne pre indukcnosti a konkretne o zakmitoch. To som vedel. Ale nenapadlo ma ze sa to da vyuzit na zistenie medzizavitovych skratoch. Teraz som si uvedomil ze asi nebolo vhodne z mojej strany slovickarenie.

  • @xb1t2mm3ujf2
    @xb1t2mm3ujf25 ай бұрын

    LFP se může vybíjet při nízkých teplotách, ale nesmí se nabíjet při teplotách pod 0 °C.

  • @jirihirs6008
    @jirihirs60085 ай бұрын

    Zdravím superkondenzátorový startovací zdroj jsem pořídil a nemůžu si to vynachválit. Nastartuje to i naftovou destu a umí to rozpoznat u nafty žhavení takže si to podrží některý typy mají i tlačítko kterým se blokuje žhavení.Dále některé typy mají i vstup micro usb na nabíjení a světe div se dokonce si to můžu přes kleště nabít a přenest na startované vozidlo. Powerbanku nechci už vidět kupoval jsem kvalitnější než lidl a po 6ti letech se nafoukla baterka .Málem to explodovalo. O powerbanku se musí starat. Ultrastartery mají životnost 10+let nemusím se o to starat. I auta se startovacím tlačítkem bez problemu ( renault). Je to dražší ale bez toho aby se o to člověk staral. Odskoušeno funguje.

  • @talpa112233

    @talpa112233

    5 ай бұрын

    Ako sa musím starať o powerbanku?

  • @Milan-qk7wp
    @Milan-qk7wp5 ай бұрын

    Jak je prosím ošetřeno, aby při nastartování automobilu alternátor který mnohdy dává 100A neodpálil ty kondenzátory a bms?

  • @tiboruherik4301
    @tiboruherik43015 ай бұрын

    Ahoj. Dali by sa superkondenzatory využiť na bodovačku ? Pýtam sa preto lebo mam doma nejakých 6ks :) ... Ďakujem

  • @StefanKluka
    @StefanKluka5 ай бұрын

    Lenže seriový zapojením kondenzátorov klesá ich kapacita počtom kondenzátorov v sérií, keď sa použijú rovnaké kapacity kondenzátorov. Teda z 500F je zrazu 100F. Alebo namiesto 15s startovania vydržia štartovať len 3s. Bolo by treba použiť 25 kusov kondenzátorov, alebo 36 kusov kondenzátorov, aby ich kapacita mala aspoň 500F a 16V. Ale najlepšie by bolo mať 3000F kapacitu. Celkovo je to dosť drahá hračka. Kondenzator ako akumulátor nie je náhrada, lebo trpí veľkým samovybíjaním. Možno kombinácia akumulátora a kondenzátora by priniesla nejaké kladné výsledky.

  • @to220

    @to220

    5 ай бұрын

    Ako som povedal vo videu, najlepším riešením by bolo použiť aku do naradia, ktorý by tieto super kondenzátory dokázal nabiť za zopár sekúnd.

  • @michalmazgal
    @michalmazgal5 ай бұрын

    👍 věřím, že by jsi prodal celosvětově hodně kusů! Hasiči, odtahové služby, armáda atd. 1/ 4, 5, 6 aku baterek v sérii 2/ naprogramovaný step down měnič, který by nabíjel kondenzátory 3/ větší množství kondenzátorů + Bohužel, dnes jsou na trhu LTO baterie, které dokážou 450A i v mrazu. (Tzn. Pack 16V/45Ah stojí asi 350 Euro.) ++ Každý super kondenzátor by musel mít výkonný step-up měnič.

  • @karelendler868
    @karelendler8685 ай бұрын

    Co jsem koukal na videa se startovacími superkondenzátory, tak to asi nemáš dost nabité. Běžně to funguje tak, že se to nabije z vybité autobaterie (má třeba 8 V) a nabíjí se to dost dlouho. Pak se to přepne na startování a suverénně to nastartuje.

  • @jirihirs6008

    @jirihirs6008

    5 ай бұрын

    Ano přesně tak to funguje čeká asi na proudový náraz a pak to do toho pustí pokud je motor ok a chytá do 3 vteřin tak to stačí jinak je tam potom ztráta na ultracapech. Je tam při startu a záběru slyšet cvaknutí a to samý když přechází z režimu nabíjení do režimu startu. To přiložení spojených nabitých kondíků se ztratí v baterce pokud je menší voltáž než nabitý kondíky. Jinak jsou na yt zajímavý videa, kdy tam dělají i baterie do auta a k nabití kondíků stačí malý bateriový zdroj který potom za jízdy dobije altík. Na yt je toho hodně. Asi zkusím objednat pár kousků na pokusy.

  • @to220

    @to220

    5 ай бұрын

    Lenže Pointa videa nebola v tom, ukázať ako to štartuje, keď auto štartuje na prvú dobrú. Pointa videa bola taká ukázať že Akú to má kapacitu A Ako dlho to dokáže štartovať.

  • @jirihirs6008

    @jirihirs6008

    5 ай бұрын

    Já to zase beru z pozice jako propracovaný celek který plní svojí funkci a zatím to neselhalo a vždy motor ať to byla nafta nebo benzín naskočil. Nemyslím volné kondíky ale výrobek ať od norauta, rezerva kroaka. Prostě to funguje.

  • @StefanKluka
    @StefanKluka5 ай бұрын

    Čo je Wh ? Práca vykonávaná za určitý čas. Teda 1W dodaný celú jednu hodinu. Keď spojím sériovo kondenzátory tak dostanem polovičnú kapacitu, ale dvojnasobné napätie a dvojnasobný vnútorný odpor. Takže zas dostanem 1Wh. 🤔 Ale keď spojím 4 kondenzátory sériovo-paralelne, tak dostanem 2Wh.

  • @hankaajindrich8622
    @hankaajindrich86225 ай бұрын

    Co se týče tématu superkapacitor, tak mě spíš zajímá další reálné využití. Ty malinké se hodí jako záloha hodin při výpadku energie. Ale u tech velkých nevím co dalšího je možné s nimi dělat. U měnších odběrů by to mohlo dávat kenstantí napětí díky DC měniči. Jenže dělat 200A měnič, to nevim jestli se oplatí.

  • @DalHrusk

    @DalHrusk

    5 ай бұрын

    Já mám ze superkapacitorů bodovačku. Využívá dva v sérii zapojené 2,7V kapacitory, které jsou několikrát větší než v tomto videu (kapacita myslím 2 nebo 3kF). Z normálních kapacitorů lze vyrobit podstatně kvalitnější bodovačku (jako má TO220), ale je to složité a pracné. Já tu svoji koupil už jako hotový výrobek a nemá problém zabodovat 0,2mm niklový pásek, což je pro občasné použití max. párkrát do roka tak akorát. Jinak se údajně superkapacitory využívají k rekuperaci při brždění lokomotiv apod.

  • @hankaajindrich8622

    @hankaajindrich8622

    5 ай бұрын

    @@DalHrusk Bodovačku mám podobnou jako TO220, 16V/1.1F a vpohodě jsem s tím bodoval 0.15mm pásky. Jiné ani nemám. Tak lokomotivu stavět nebudu, ale jestli se to oplatí pro elektrokolobku, to by šlo asi spočítat přínos.

  • @DalHrusk

    @DalHrusk

    5 ай бұрын

    Ta by mohla teoreticky být schopna rekuperovat i do hlavního akumulátoru, ne?

  • @StefanKluka
    @StefanKluka5 ай бұрын

    Zaujímavé to je pri sériovom zapojení 10 kondenzátorov, tam treba použiť 100 kondenzátorov. 😂😂😂

  • @cenbac5080
    @cenbac50805 ай бұрын

    Kvůli zimním startům dieselů se vyráběly do motoru topný tělesa na předehřev oleje. Jinak je lepší mu dát "čichnout" do sání zapálených novin.

  • @martin9578
    @martin95785 ай бұрын

    Ty kondenzátory jste na tom traktoru zapojil na původní vybitou baterii? Nebo jste vybitou baterii odstranil z traktoru a na místo ní připojil kondenzátory?

  • @to220

    @to220

    5 ай бұрын

    štartovacie zdroje sa pripájajú na autobatériu.

  • @cameronbuckwilliams6511
    @cameronbuckwilliams65115 ай бұрын

    Tyhle kondíky jsou zajímavé. Mám tu taky jeden, 500 Farad 2,7V. Na žárovičku ze svítilny svítí celkem dlouho. Nechtěl bys změřit jeho kapacitu jako kdyby to byla baterka?

  • @to220

    @to220

    5 ай бұрын

    Tak môžem to urobiť , ale kapacita je udávaná na štítku, v tomto prípade 0,5Wh. Problém je že sa nedá využiť čela táto kapacita, lebo napätie veľmi rýchlo klesá.

  • @marek9969
    @marek99695 ай бұрын

    Ahoj, chcem sa spýtať ako laik, nie je ekonomickejšie a blbovzdornejšie (z hľadiska dĺžky štartovania) namiesto kondenzátorov vyrobiť 12V akumulátor ? napr Tenpower ICR18650-20SG 2000mAh - 30A z nkonu za 1,9eur, 28 kusov, 4 v sérii 7 paralelných vetiev .. nefungovalo by to ?

  • @to220

    @to220

    5 ай бұрын

    Fungovalo by to, ale vyrábať to nemá zmysel. Lebo za 30-40 euro kúpiš hotovú powerbanku (Ako je tá z lidla). Používa to akumulátory, ktoré sú direkt vyrábané na vysoké prúdy.

  • @marek9969

    @marek9969

    5 ай бұрын

    @@to220 ta powerbanka predsa nebude dávať 200A pri 12V, ale možno 30. A celkom iste tam nebude 28 článkov, ktoré by mali byť schopné dať 200A ?

  • @to220

    @to220

    5 ай бұрын

    @@marek9969 Sú tam špeciálne akumulátory s nízkym odporom (ploché) a dokážu naozaj dávať 500A

  • @BART8247
    @BART82475 ай бұрын

    Ja chcem zo super kondenzatorov spraviť akumulátor pre menic napetia z 12v na 230v plus z meniča by išiel 12v zdroj kteri by nabíja kendenzatory možno by to fungovalo?

  • @to220

    @to220

    5 ай бұрын

    Perpetuum mobile sa ešte nikomu nepodarilo skonštruovať. Takže fungovať to asi nebude. Ide o to že menič ma pomerne veľké straty.

  • @StefanKluka

    @StefanKluka

    5 ай бұрын

    Pracovať to bude len ako akumulátor a to dosť drahý akumulátor. Ale nie takto zapojené. Energia sa nedá prelievať dookola, lebo sú pri každom použití energie straty, najčastejšie tepelné straty. Jednoducho napísané z 1kW nedostanem 1kW energie ale viac rôznych energií, kde ich súčet bude práve tých 1kW, čo dodal zdroj. Ani slnko si na svoj chod nevyrába energiu, jedného dňa sa slnku minie energia z ktorej pracuje. Ale otázka znie kde vznikla tá energia z ktorej všetko pracuje, z ničoho ? Vznik vesmíru popiera realitu. Ak vznikne niečo z ničoho, tak existuje aj perpetuum mobile a teda sú tu ďalšie fyzikálne zákony o ktorých nič nevieme.

  • @user-gh5pv1jn6t
    @user-gh5pv1jn6t5 ай бұрын

    Čau ja som štartoval štím Peugeot 406 2.0 hdi a pohode

  • @to220

    @to220

    5 ай бұрын

    Ahoj, keď auto dobre štartuje, tak samozrejme že ho naštartuješ, horšie je, keď auto nechce naštartovať a tie kondenzátory sa rýchlejšie vybijú, ako stihneš naštartovať.

  • @user-gh5pv1jn6t

    @user-gh5pv1jn6t

    5 ай бұрын

    @@to220 ja som mal baterku upne kaput a normálne som to stým naštartoval akurát že sa to potom dlksie nabíja

  • @tomaspolak9311

    @tomaspolak9311

    5 ай бұрын

    Ja som 400F kroak kúpil za 47€ čo je fajn cena a primarne kúpené na skuter 125cc, skúsil by som to aj na auto, podľa mňa ako hovorí vo videu, ťažšie štartujúce auto by to nezvládlo

  • @atlanko1
    @atlanko15 ай бұрын

    Ie super konfiky su urcene na take velke prudy? Neodpali kontakty v kondikoch.

  • @to220

    @to220

    5 ай бұрын

    Toto sú lacné superkapacitatory a neexistuje od nich Datasheet, Ale pri porovnaní s nejakou kvalitnou značkou, ktorá má približne 1,5 mOhm, tak tam je udávaný impulzný prúd do 400A. Každopádne kondenzátory to prežili a majú úplne rovnaký vnútorný odpor ako pred štartovaním, Ale rozhodne nie sú určené na takéto prúdy. Keby niekto chcel stavať štartovací zdroj, tak nech siahne po 3000 faradových superkondenzátoroch.

  • @domacidomaci7368
    @domacidomaci73685 ай бұрын

    hledejte hotovy KROAK S300 .... co tak pouzit ty kondiky na bodovacku

  • @to220

    @to220

    5 ай бұрын

    KROAK keď nie je v akcii tak stojí vysoko cez 100 €. A práve ten KROAK má len 400 F kondenzátory na 2,7V, krátkodobo sa to prebíja až na 2,8V, čo nie je dobré. A výsledná kapacita je menej ako 100F tudíž výrobca klame. Super kondenzátory nie sú až také vhodne na bodovacku, lebo majú vysoký vnútorný odpor (obyčajné kondenzátory 16V pri veľkom počte majú praktický nulový vnútorný odpor), Ale uvažujem že vyskúšam sekvenčné bodovanie, kde superkondenzátory budú robiť len predohrev materiálu.

  • @otanetrval9865
    @otanetrval98655 ай бұрын

    Ahoj zeptám se blbě když bude venku minus 7 třeba power banku budu mýt doma ráno nastartuji mohu ji vzít a použit k nastartování když byla v pokojové teplotě

  • @to220

    @to220

    5 ай бұрын

    Samozrejme, tu ide o to aby akumulátoru nemal veľmi nízku teplotu, lebo potom nie je schopný dodávať vysoké prúdy. Pri LFP akumulátore sa udáva že pri 0°C teplote môžeš odoberať len polovičný prúd.

  • @otanetrval9865

    @otanetrval9865

    5 ай бұрын

    Takže je jedno kolik je stupňů venku ale záleží na teplotě baterky v powerbance takže když bude mínus 20 nenastartuji vemu power banku zdomu a můžu bezproblemu nastartovat pochopil jsem to dobře ?

  • @to220

    @to220

    5 ай бұрын

    @@otanetrval9865 ano

  • @Zek205
    @Zek2055 ай бұрын

    Kdyz uz ty kondenzatory mas, byla by skoda je nevyuzit k ruznym testum.

  • @pavelt1240
    @pavelt12405 ай бұрын

    Ahoj, zajímalo by mne jak dlouho vydrží dodávat energii od nabití a při nevybíjení jak klesá kapacita (náboj) oproti klasické baterii. Děkuji

  • @frenky424
    @frenky4245 ай бұрын

    Keď sa dobre pamätám ty si robil bodovaciu z xyz kondezatorov . Som zvedavý či toto ti vie naštartovať ten traktor. Použil by som väčšie kondiky. Neviem koľko stoja tienco si použil.

  • @to220

    @to220

    5 ай бұрын

    Tieto modré super kondenzátory nie sú lacné a stoja asi 3.50 za kus. Kondenzátorová bodovačka nedokáže naštartovať motor. Klasické kon. dokážu poskytnúť kľudne aj 10 000A, ale tej energie je tam veľmi, veľmi málo, 10 násobne menej ako pri týchto super kondenzátoroch. Pri bodovaní záleží Že ako rýchlo sa dokáže tá energia uvoľniť, ale pri štartovaní je to presne naopak.

  • @frenky424

    @frenky424

    5 ай бұрын

    @@to220 nehovoril si vo videu čo máš hore napajkovane na kondikoch...to sú diódy?

  • @frenky424
    @frenky4245 ай бұрын

    Mas prehlad. Vedel by si mi poradit?

  • @michalmazgal
    @michalmazgal5 ай бұрын

    Elon Musk má investováno ve vývoji super kondenzátorů. U nich je důležité velmi vysoké napětí, které se pomocí step down měniče mění na silové. + Rychlonabíjení pak bude mít výkonné step up měniče, které kondenzátory nabijí za pár vteřin.

  • @to220

    @to220

    5 ай бұрын

    Pred pár rokmi som počul, že Tesla kúpila Maxwell, pretože chceli použiť superkondenzátory na regeneratívne brzdenie, ale nakoniec sa rozhodli túto technológiu nepoužiť, pretože zistili, že ich akumulátory dokážu túto energiu v pohode zachytiť. Super kondenzátory sú už minulosť, v skutočnosť to už nemá reálne využitie a s príchodom nových akumulátorov, supercap. celkom stratia význam.

  • @michalmazgal

    @michalmazgal

    5 ай бұрын

    @@to220 Musk to prohlásil dva roky zpátky. Možná, že vyvíjejí nějaké s velmi vysokou kapacitou. Všichni chtějí mít nabito za minutu...

  • @user-eg2ip4pg7b
    @user-eg2ip4pg7b5 ай бұрын

    Lipefo baterie a demolice domu ....v Německu výbuch 30kwh baterie zničil dům který je na demolici, takže ani Lipefo baterie nejsou až tak bezpečné

  • @StefanKluka

    @StefanKluka

    5 ай бұрын

    Nemci musia mať vždy všetko extra. Tam zabíjala aj tužková baterka. Ale výbuch mohol spôsobiť únik plynu. Inak ako môže vybuchnúť celá 30kWh baterka, keď je poskladaná po častiach a chránená BMSkami? 🤔

  • @user-eg2ip4pg7b

    @user-eg2ip4pg7b

    5 ай бұрын

    @@StefanKluka dal bych sem odkaz přímo na článek,ale nevím jak obejít KZread,hned to smaže,pod článkem v komentářích se vyjadřoval i majitel baterií,ten výbuch byl údajně způsoben výbuchem unikajícího plynu z těch baterek, každopádně více lidí v komentářích jednoznačně psali že bohužel ani baterky nepatří do domu ale kvůli bezpečnosti mimo dům

  • @user-eg2ip4pg7b

    @user-eg2ip4pg7b

    5 ай бұрын

    ​@@StefanKlukaB.Wendinger 29. října 2023 v 17:35 Byl to jen polní distributor, ve kterém bylo vše pro dům a FVE. Elektroměrová skříň je na zadní straně stěny. Vlevo nahoře můžete vidět EM24 jako měřič sítě, kam vstupuje energetická společnost. Kdyby to bylo něco na straně AC, něco by bylo černé... Vše bylo navíc zabezpečeno podle nejmodernější techniky. DC a AC strany. Jako nové vypadají také průmyslový distributor, elektroměrová skříň a přístroje Victron. Taky vím, jak voní spálená elektronika, ale rozhodně je to cítit lithiem. A znovu pro všechny, nebyla to baterie, která explodovala, ale vydával kouř, který se poté rozšířil po 80 m2 suterénu, který pak pravděpodobně explodoval jako zapálení kouře. Tudíž poškození a tedy žádné poškození ohněm. Nemám plynovou přípojku, ani kapalný plyn, ani nemám ve sklepě 11kg propanové lahve... Lednici s R600 ve sklepě také nemám.... Vyjádření majitele..... přeloženo překladačem

  • @user-eg2ip4pg7b

    @user-eg2ip4pg7b

    5 ай бұрын

    ​​@@StefanKlukab.wendiger explosion vložit do vyhledávače,hned první odkaz je ten článek na Pv magazine

  • @Miiiiiiiiiiiiiiira
    @Miiiiiiiiiiiiiiira5 ай бұрын

    od kdy se kapacita pri seriovem zapojeni scita?

  • @to220

    @to220

    5 ай бұрын

    Neviem o tom že by som vo videu sčítaval kapacitu ! Sčítaval som watt hodiny a to je obrovský rozdiel ! Azda si nemyslíš že keď zapojíš sériovo kondenzátory, tak uložená energia sa ti stratí len tak vo vzduchu?

  • @Miiiiiiiiiiiiiiira

    @Miiiiiiiiiiiiiiira

    5 ай бұрын

    @@to220 sorry, blbnu :)

  • @StefanKluka

    @StefanKluka

    5 ай бұрын

    ​@@to220u kondenzátorov sa energia stráca, tým že klesá ich kapacita pri sériovom zapojení, inak by to bol akumulátor, tam sa to chová inak.

  • @to220

    @to220

    5 ай бұрын

    @@StefanKluka Neviem v ktorom paralelnom vesmíre funguje takto fyzika, ale v našom určite nie. Sériové zapojenie = polovičná kapacita, ale dvojnásobné napätie! A čo nám vyjde keď sa vynásobí polovičná kapacita s dvojnásobným napätím?

  • @StefanKluka

    @StefanKluka

    5 ай бұрын

    ​​​​@@to220 ale narastá vnútorný odpor a kondenzátor stráca veľmi rýchlo napätie pri záťaži, takže tam tej energie je veľmi málo. Ako som písal, akumulátor sa chová úplne inak, tam pri sériovom zapojení nemizne kapacita, teda narastá aj výkon. Pri kondenzatoroch treba použiť sériovo paralelné zapojenie, pri 5 kondenzátorov treba zapojiť 25 kondenzátorov aby narástol výkon, to je všetko.

  • @talpa112233
    @talpa1122335 ай бұрын

    Pekná blbosť. Vozím ju v aute stále už asi tri roky. Pokiaľ ju nepoužijem vôbec nestráca kapacitu. A x krát som už štartoval auto (nie len moje) aj v zime a bez problémov.

  • @to220

    @to220

    5 ай бұрын

    V prvom rade každý, kto si kúpi takýto produkt, si musí prečítať návod a pochybujem, že vy ste to urobili. Fyzika platí pre každého a keď výrobca akumulátorov udáva že pri 0 stupňovej teplote klesá prúd na polovicu, Tak asi mu budeme veriť, či?

  • @talpa112233

    @talpa112233

    5 ай бұрын

    @@to220 Asi budem veriť skôr tomu, že v zime pri -5 som bez problémov naštartoval auto. Či? Vy ste niekdy sňou auto štartovali? Tak isto výrobca udáva "Štartovací zdroj vhodný pre benzínové motory so zdvihovým objemom do max. 3,0 l a dieselové motory so zdvihovým objemom do max. 2,0" a štartoval som diesel 2,2 a tiež úplne bez problémov.

Келесі