Bliżej Nauki: Kosmiczne tło fal grawitacyjnych - dr hab. Sebastian Szybka, prof. UJ

Jednym z najważniejszych odkryć astronomicznych roku 2023 było potwierdzenie istnienia kosmicznego tła fal grawitacyjnych. Wieloletnie, precyzyjne obserwacje gwiazd, zwanych pulsarami, ujawniły, że otaczająca nas czasoprzestrzeń faluje.
Fale grawitacyjne docierają do nas z różnych stron i najprawdopodobniej w większości są pozostałością po licznych zderzeniach gigantycznych galaktycznych czarnych dziur. Odkrycie kosmicznego tła fal grawitacyjnych, za pośrednictwem obserwacji pulsarów, wpisuje się w nurt gwałtownie rozwijającej się astronomii fal grawitacyjnych. Ten dział astronomii skupiał się dotychczas na falach grawitacyjnych o innej charakterystyce, korzystając z detektorów naziemnych LIGO, Virgo, KAGRA.
O niezwykłym odkryciu naukowym, jego znaczeniu i nadziejach w nim pokładanych, opowiada dr hab. Sebastian Szybka, prof. UJ, fizyk relatywista, kosmolog, kierownik Zakładu Astrofizyki Relatywistycznej i Kosmologii w Obserwatorium Astronomicznym UJ.
„Bliżej Nauki" to cykl wykładów popularnonaukowych organizowanych na Wydziale Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
blizejnauki.fais.uj.edu.pl/

Пікірлер

    Келесі