No video

Biologiczno-psychologiczno-społeczne przyczyny depresji. Badania naukowe

W 2021 roku w piśmie Brain Science ukazało się obszerne opracowanie pt. „Biologiczne, psychologiczne i społeczne czynniki depresji”, podsumowujące całą istniejącą literaturę naukową na ten temat i będące wszechstronnym przeglądem wszystkich możliwych przyczyn depresji.
Najważniejsze stwierdzenie wynikające z tego artykułu jest takie, że istnieje wiele możliwych przyczyn depresji znajdujących się w sferze zarówno biologicznej (np. stany zapalne w organizmie, chroniczny stres czy zaburzenia mikrobiomu), jak psychologicznej (np. brak poczucia własnej wartości, lęk przed odrzuceniem, nawykowe przywiązanie do negatywnego myślenia) oraz społecznej (np. problemy finansowe, dyskryminacja, traumatyczne doświadczenia z dzieciństwa), a wszystkie te czynniki są wzajemnie ze sobą powiązane i tworzą sieć możliwych przyczyn.
To oznacza, że każdy przypadek depresji powinien być rozpatrywany w szerokiej perspektywie biopsychospołecznej i odpowiednio leczony. Warto też zwrócić uwagę na to, że te trzy sfery często wynikają z siebie nawzajem, na przykład ktoś z trudnościami finansowymi (pierwszy czynnik mogący być przyczyną depresji) prawdopodobnie będzie miał nielubianą, stresującą pracę (drugi czynnik ryzyka) na nocną zmianę (trzeci czynnik ryzyka), miał problemy rodzinne (czwarty czynnik ryzyka), odżywiał się łatwo dostępnym i tanim śmieciowym jedzeniem (piąty czynnik ryzyka), miał nadwagę (szósty czynnik ryzyka), dysbiozę, czyli przerost szkodliwych bakterii w jelitach (siódmy czynnik ryzyka) i w konsekwencji problemy z uczeniem się i pamięcią (ósmy czynnik ryzyka), prowadził siedzący tryb życia (dziewiąty czynnik ryzyka), niskie poczucie własnej wartości (dziesiąty czynnik ryzyka), uczucie dyskryminacji (jedenasty czynnik ryzyka), uczucie bezradności (dwunasty czynnik ryzyka).
Żadnego z czynników ryzyka będących łącznie możliwymi przyczynami wystąpienia depresji nie leczą leki przeciwdepresyjne. Leki pozwalają na chwilowe przestanie odczuwania dyskomfortu związanego z życiem, ale nie rozwiązują życiowych problemów.
Musimy zastanowić się nad możliwymi systemowymi rozwiązaniami takich społecznych problemów przyczyniających się do depresji, jak złe warunki pracy, ubóstwo, brak dostępu do zdrowej żywności, wszechobecna przemoc, w tym także emocjonalna i werbalna. Ważne jest podkreślenie, że nie są kwestie indywidualne i dotyczące jednostek, lecz dotykające całe grupy osób znajdujących się w niesprzyjających warunkach. Konieczne są społeczne działania mogące przynieść pozytywny wpływ na zdrowie psychiczne.
Zapraszam na film o biologiczno-psychologiczno-społecznych przyczynach depresji na podstawie artykułu Remes O, Mendes JF, Templeton P., Biological, Psychological, and Social Determinants of Depression: A Review of Recent Literature. Brain Science, 2021.
Film nie stanowi rekomendacji medycznej. Informacje w nim zawarte mają charakter edukacyjny i nie mają na celu zastąpienia indywidualnej porady medycznej udzielanej przez lekarza.

Пікірлер: 234

  • @katarzynaczechowska4771
    @katarzynaczechowska4771 Жыл бұрын

    Pani Beato, zmagam się z depresją od wielu lat, byłam w psychoterapii dość długo. Panią też słuchałam już od jakiegoś czasu, przeczytałam Pani książkę o depresji. Jestem teraz zdania, że leki to ściema, leczą tylko objawy depresji, nic nie zmieniają. Przynoszą tylko ulgę, zaciemiając obraz prawdziwych przyczyn tej dolegliwości. Bo teraz już wiem, że to nie choroba, tylko zespół obiawów pokazujący nam,że mamy problem ze sobą- ze swoim zdrowiem, ze swoim wnętrzem, z brakiem równowagi w naszym organiźmie na poziomie biologii i duszy( energii, czy jak ktoś to rozumie). I zajęcie się tym wszystkim powoduje wycofanie depresji,która jest po prostu informacją dla nas- zajmij się w końcu sobą, zadbaj o siebie, pokochaj siebie, bądź zjednoczona z tym co cię otacza, bądź wdzięczna- czyli energetycznie podnieś wibrację swojego organizmu. Leki owszem podniosą człowieka, który nie ma siły się już umyć, ale nie wyleczą depresji. Bo depresja, to nie choroba, to informacja, tak samo jak inne objawy z ciała.

  • @beatamichalska6220

    @beatamichalska6220

    Жыл бұрын

    Bardzo dziękuję za ten komentarz. Dobrze posłuchać osoby z prawdziwym doświadczeniem. Jak każdy, ja też miewam trudne okresy. Robię wtedy wszystko co umiem, aby nie wejść na równię pochyłą. Myślę że to jedyny sposób. Pozdrawiam

  • @AnnaAnna-uv9ju

    @AnnaAnna-uv9ju

    Жыл бұрын

    Nie dajmy się poprostu . Bądźmy mądrzejsze. ❤ Próbujmy faktycznie cieszyć się.

  • @leszekjamjest5186

    @leszekjamjest5186

    Жыл бұрын

    Pani Katarzyno to trafne stwierdzenie to brak równowagi energetycznej organizmu to stan duszy przeszedłem to i poznałem schematy i metody pogłębia się depresji i dziś wiem natura tz przyroda konkretnie lasy one leczą plus ludzie którzy to prześlij i wygrali to nie chemia ciała wprowadza w depresję

  • @Nayebkovitz
    @Nayebkovitz Жыл бұрын

    Brawo! Głos rozsądku którego wszyscy potrzebujemy i za który bardzo dziękujemy!!! 🥰🥰🥰

  • @PaniAnna26
    @PaniAnna26 Жыл бұрын

    Jestem bardzo wdzięczna za Pani filmy. Dużo w nich konkretnych informacji, które pomagają zrozumieć mechanizmy naszego organizmu. Dziękuję 💚

  • @dorotakopec8448
    @dorotakopec8448 Жыл бұрын

    Pani Beato...🌹🌹🌹mój WIELKI SZACUNEK DLA PANI❤

  • @dorkakar4424
    @dorkakar4424 Жыл бұрын

    Witam otwartych, wolnych i myślących ludzi. Pani Beata ma bardzo mądre i uzasadnione podejście do spraw związanych ze zdrowiem człowieka. Pozdrawiam, serdeczności ♥️

  • @mariakoczaska9940

    @mariakoczaska9940

    Жыл бұрын

    Pani Beato jest pani dla mnie wielkim wsparciem,podziwiam panią pod każdym względem, dziękuję

  • @woland784

    @woland784

    Жыл бұрын

    Pierdzieli antynaukowe kocopoły

  • @Robert-hs2tm
    @Robert-hs2tm Жыл бұрын

    Brawo pani Beatko wiedza niesamowita i pięknie podana gratuluję i dziękuję bardzo za odwagę przygotowanie i podanie 💛🙏

  • @joannakarwowska5127
    @joannakarwowska5127 Жыл бұрын

    Dziękuję za wartościowy materiał i wiele praktycznych wskazówek jak dbać o zdrowie.

  • @magorzatadutkiewicz8116
    @magorzatadutkiewicz8116 Жыл бұрын

    Pani Beato, nie jest Pani lekarzem ani naukowcem ale niejeden lekarz i naukowiec mógł by się od Pani wiele nauczyć. Moim zdaniem jest Pani badaczem rzeczywistości. Ma Pani zdolność wyszukiwania ważnych naukowych badań i wyciągania mądrych wniosków. Ja jestem wdzięczna, bo otwiera mi Pani oczy na wiele spraw o których nie myślałam wcześniej bo nie mam natury badacza. Jednak bardzo jestem wdzięczna takim osobom jak Pani, które takim osobom jak ja potrafią wiele rzeczy wytłumaczyć. Wielkie dzięki za Pani pracę!

  • @BeataPawlikowskaOfficial

    @BeataPawlikowskaOfficial

    Жыл бұрын

    Dziękuję ❤️

  • @bernardj8085
    @bernardj8085 Жыл бұрын

    Ma pani racje Depresja jest to przeciwieństwo radości życia Jedną z przyczyn jest to że przestajemy ze sobą rozmawiać A jak rozmawiamy to o pierdołach i nikt nie chce powiedzieć co czuje naprawde

  • @malgorzatamalgorzata8308
    @malgorzatamalgorzata8308 Жыл бұрын

    Dziękuję, dużo mądrej wiedzy. Pozdrawiam

  • @katarzynaczechowska4771
    @katarzynaczechowska4771 Жыл бұрын

    Jeszcze chciałam Pani podziękować,że mimo odmiennego widzenia świata od większej ilości ludzi, od głównego nurtu myślenia, ma Pani odwagę i chęci dzielenia się tym doświadczeniem.

  • @suenos6228
    @suenos6228 Жыл бұрын

    Mądra kobieta! Respekt i uznanie za prawdę! Wiele się nam nie mówi. Niewyuczonym rodem łatwiej się manipule i zaślepia. A za tym wiecej pacjentów i kasy!

  • @krystynaharaj5848

    @krystynaharaj5848

    Жыл бұрын

    Jest Pani bardzo mądra kobietą o dużym zasobnie wiedzy miło bardzo sucha się Pani wykładów pozdrawiam ♥️

  • @agatajar9996
    @agatajar9996 Жыл бұрын

    Człowiek potrafi być tak destrukcyjny wobec samego siebie. I jak tu kochać świat i wszystkich dookoła, jak samego siebie się nie kocha? Bardzo dziękuję za wspaniale przekazany temat. Pozdrawiam serdecznie.

  • @emmagreen5412
    @emmagreen5412 Жыл бұрын

    Fenomenalny wykład Pani Beatko, dziękuję, że Pani podzieliła się swoją wiedzą. Jest o czym myśleć... ✌️🍀🌞💓Pozdrawiam Serdecznie 💕 🍀 🌹 🤗

  • @atomskaya
    @atomskaya Жыл бұрын

    Książka ,,Wyszłam z depresji - Ty też możesz" pomogła mi wyjść z wielkiego mroku, w którym byłam od wielu lat. Oczywiście samo przeczytanie książki nic nam nie da, trzeba zastosować wszystkie ćwiczenia z książki, które proponuje Pani Beata. 😇 Na szczęście są niezwykle proste, i efekty można zauważyć dość szybko. Ja przyznaję się, że nie byłam w stanie zastosować ich wszystkich na raz- robiłam to stopniowo. ☝️😊 Dziś jestem parę lat po depresji i mogę z całą pewnością, że jestem jedną z najszczęśliwszych i najbardziej wdzięcznych osób na świecie. 😊 Do ćwiczeń zamieszczonych w książce dodałam jeszcze taki rytuał, który praktykuje razem z partnerem - gdy już kładziemy się do snu, siadamy naprzeciwko siebie w łóżku i dziękujemy sobie za wszystkie dobre rzeczy, które zrobiliśmy dla siebie tego dnia. Odkąd go praktykujemy nasze życie weszło w inny wymiar. 🍀 Dziękuję Pani Beato za wspaniałe nauki, które Pani szerzy, za dobroć i za mądrość, którą ma Pani w sobie ☀️ ✨

  • @BeataPawlikowskaOfficial

    @BeataPawlikowskaOfficial

    Жыл бұрын

    Dziękuję 🙏❤️❤️

  • @prettyxunique5908
    @prettyxunique5908 Жыл бұрын

    Gdyby każdy wykładał wiedzę z taką pasją jak Pani, to świat byłby lepszy. Mogłabym słuchać Pani bez końca!😊

  • @magdaw4178
    @magdaw4178 Жыл бұрын

    Brawo. Pani Beato jest Pani niesamowita. Uwielbiam Panią słuchać i czytać Pani książki. Szkoda, że w szkołach nie uczą takich mądrych rzeczy. Pozdrawiam serdecznie i życzę dużo zdrowia.

  • @jarosawwaek9095
    @jarosawwaek9095 Жыл бұрын

    Wspaniały przekaz, uwielbiam Ciebie Beatko słuchać, w twoim przekazie jest tyle dobra, radości i mądrości, jesteś wspaniałym człowiekiem

  • @e-MOC-Ja
    @e-MOC-Ja Жыл бұрын

    Pani Beatko, Zastanawiamy się wspólnie nad przyczynami depresji. Pani i inne źródła przyznają, że przyczyna jest nieznana, a przynajmniej jest ich wiele i są różnorodne. Gdyby tak pokusić się o podsumowanie tych wszystkich przyczyn to sprowadzają się one do jednego mianownika. Nazwałabym go ogólnie STRES. Bo przecież problemy finansowe to stres. Bo hejt między nastolatkami, ale też ten w sieci i każdy inny - to stres. Bo słabe relacje w związku i niezrozumienie między partnerami to stres. Bo ciągłe naciski w pracy czy w szkole o ciągle lepsze i lepsze wyniki, czy to sprzedażowe, czy w nauce, czy inna wydajność - to przecież nic innego jak stres. Czy wreszcie słabe, śmieciowe jedzenie, naszpikowane chemią i przeróżnymi truciznami to nic innego jak stres dla naszego układu trawiennego a w konsekwencji dla całego ciała i każdej jego komórki, która jest zmuszana do budowania materii naszego istnienia ze składników nienaturalnych - to także stres. Można by tak mnożyć przykłady. Dochodzę do syntetycznego wniosku, że powodem depresji, ale też wielu innych chorób, jest nieustanny stres. Żadna cudowna pigułka tego nie wyleczy. Fakt, może czasowo zamaskuje objawy. Sprawi Krótkotrwałe wrażenie, że pozbyliśmy się kłopotu. Ale to jest gaszenie pożaru benzyną. Problem nie znika bo nie znika jego przyczyna. A przecież wiemy, że dziś życie jest tak stresogenne, że nie jesteśmy w stanie wyeliminować tych wszystkich przyczyn, które wymieniłam, przynajmniej częściowo, na początku. Owszem, możemy się starać, ale dopóki nie zmienimy całkowicie stylu naszego życia, dopóki nie przewrócimy tego systemu i nie postawimy go z powrotem na nogach (bo teraz stoi) na głowie, nie pozbędziemy się przyczyn depresji. I wreszcie - jestem wdzięczna Pani, i takim ludziom jak Pani, że krok po kroku buduje Pani ŚWIADOMOŚĆ w ludziach i otwiera Pani im, nam oczy. Wiem, że to co napisałam może wydawać się radykalne, szczególnie końcówka, ale tak uważam. Zabrnęliśmy w ślepą uliczkę i trzeba koniecznie się zatrzymać, rozejrzeć się, ocenić rozsądnie w jakim miejscu się znajdujemy i poszukać dróg wyjścia.

  • @eryggsgujvv9758
    @eryggsgujvv9758 Жыл бұрын

    Dziękuję za mądre i prawdziwe przekazanie wiedzy . Taka wiedza powinna być przekazywana w szkole. Pozdrawiam Panią bardzo serdecznie

  • @renataulatowska4439
    @renataulatowska4439 Жыл бұрын

    Dziękuję ❤

  • @madamededede
    @madamededede Жыл бұрын

    Ale ciekawy wykład, świetnie się słucha, dziękuję

  • @krysiakewa
    @krysiakewa Жыл бұрын

    Pani Beato wygląda pani obłędnie w tej bluzce ,😍 wykład też bardzo ciekawy 👍

  • @atomskaya

    @atomskaya

    Жыл бұрын

    Tak, to fakt. Ta bluzka idealnie pasuje i sie prezentuje 😱☝️😊

  • @kawa3247
    @kawa3247 Жыл бұрын

    Nadmierne siedzenie przed telewizorem! 😂 To poszłabym dalej - nadmierne siedzenie w pracy przed komputerem. Tu siedzimy dłużej niż w domu przed telewizorem! To wszystko, co pani mówi to podejście holistyczne. Niestety problem w tym, że system edukujący specjalistów leczących depresję nie uczy podejścia holistycznego. Ale fajnie, że jest coraz więcej świadomych ludzi, dążących do szerszej wiedzy.

  • @iwonab5150

    @iwonab5150

    9 ай бұрын

    Specjaliści też mogą poszerzać wiedzę i szukać, gro z tych specjalistów lata po zielarzach a ludziom wciska chemię za grubą kasę

  • @andrzejdolega9627
    @andrzejdolega9627 Жыл бұрын

    Bardzo interesujące. Dziękuje

  • @asiajoanna3466
    @asiajoanna3466 Жыл бұрын

    Chociaż aby człowiek chciał zacząć działać potrzebny jest bodziec. Jeżeli ktoś jest na tyle jeszcze silny być może poradzi sobie sam. Zazwyczaj potrzebny jest ktoś kto da dużo dobrego energii, uczuć, miłości....

  • @martaagowska4437
    @martaagowska4437 Жыл бұрын

    Milion razy bardziej wolę słuchać Beaty niż lekarzy, którzy przepisują receptę i nic więcej. Chcę czuć, że mam prawo decydować o sobie, że mam wpływ na siebie, na swoje życie, że jestem sprawcza, mimo tej okropnej choroby, która odbiera chęci i siły do życia. Ta iskierka życia, która się tli jest właśnie z tej świadomości, że mogę. Chwała za to osobom i lekarzom, którzy mówią o tym, namawiają pacjentów na terapię, na działanie. A jeszcze jak sie słucha, że depresja to choroba przewlekła, czyli skazują nas na wiecznie cierpienie. Każdy ma swoją drogę, ale róbmy to z milosci do siebie, znajdźmy ją w sobie. Ja na przykład źle się czuję po surowych warzywach, nie mogę jeść pomidorów, ale jem inne rzeczy, mam lepsze zdrowie, lepszy stan psychiczny. Mam nadzieję, że takie osoby jak Beata nie przestaną mówić.

  • @elzbietaberndt6474
    @elzbietaberndt6474 Жыл бұрын

    Pozdrawiam i dziekuje ❤

  • @majanawrota7329
    @majanawrota7329 Жыл бұрын

    Właśnie to, o czym powiedziałaś na samym końcu uważam, że jest bardzo ważne jako czynnik depresjogenny, jednocześnie ciągle jest bagatelizowane. Doświadczenie życia w społeczności, która odrzuca, piętnuje inność a tym sam reprodukuje biedę i nierówności społeczne jest receptą na bycie nieszczęśliwym i chorym w przyszłości. I te czarne, wciągające w dół myśli... Jasne, to są nawyki, ale można też powiedzieć, że wynikają ze schematów myślowych, które zostały nabyte w życiu w skrajnie negatywnym środowisku.

  • @kingarogowska84
    @kingarogowska84 Жыл бұрын

    Dziękuję Pani Beato bardzo ciekawy, pozytywny i inspirujący materiał. Ilość drobnoustrojów w naszych organizmach bardzo mnie zaskoczyła. Od razu sobie zwizualizowałam te 1,5 kg - przecież to tyle, co półtora opakowania cukru, czy mąki! Objętość szokuje. Wiedziałam, że są, ale tyle? To już nie jakieś tam małe grupki bakterii, a całe państwo, znacząca społeczność, której nie można lekceważyć. Poważna sprawa. Dziękuję za tą wiedzę i pozytywne wibracje, które Pani przekazuje. Serdecznie pozdrawiam.

  • @jolantakwasniak5317
    @jolantakwasniak5317 Жыл бұрын

    Święta prawda ❣️👌. Pozdrawiam cieplutko 🌹

  • @renatab1720
    @renatab1720 Жыл бұрын

    Bardzo dziękuję za ten materiał ❤

  • @agatawilkowiecka4770
    @agatawilkowiecka4770 Жыл бұрын

    Beato, jestem Ci baardzo wdzięczna za wspaniałą działalność edukacyjną. Ogromnie mi pomogłaś życiowo. Jestem Twoją fanką. A Ty jesteś moim wielkim autorytetem. Podziwiam Cię za odwagę, radość życia i miłość do niego, szeroką wiedzę i dar jej przekazywania. Nie znam bardziej spójnej osobowościowo istoty. To co mówisz potwierdzasz tym co robisz. ❤

  • @jolasojka1859
    @jolasojka1859 Жыл бұрын

    Dziękuję ⚘🧡 za jak zawsze merytoryczny i empatyczny przekazz.

  • @kogelmogel-MOVIE
    @kogelmogel-MOVIE Жыл бұрын

    Pięknie Pani mówi👍

  • @knaimad84
    @knaimad84 Жыл бұрын

    Jest Pani genialna. Uwielbiam.

  • @annawiniarska9368
    @annawiniarska9368 Жыл бұрын

    Prosze o wskazowki dla osob biednych , dla bogatych i eco kazdy potrafi zaczyna mnie to wkurzać pozdrawiam serdecznie

  • @madzik6707
    @madzik6707 Жыл бұрын

    Pani Beato, jest Pani dobrym człowiekiem 😊 Cudowny, bardzo wartościowy przekaz !!! Pozdrawiam ciepło 🤗😺🌷🍀

  • @mariarybarczyk4824
    @mariarybarczyk4824 Жыл бұрын

    Beatko, przeogromnie Tobie jestem wdzięczna za Twoją pracę włożoną w rozkminianie depresji. To teraz prawdziwa pandemia na świecie, również w moim otoczeniu. Trudno pomoc takim ludziom, bo zdaje się że nic do nich nie dociera. Ale rozumiem to bo sama kiedyś tak się czułam. Jednak po pierwsze konkrety które nam przekazujesz to są takie cenne informacje że czasem jedno zdanie podzrucone człowiekowi z "depresja" naprawdę działa. Zmusza do myślenia. Po drugie Twoja determinacja w badaniu przyczyn depresji jest zarażająca i daje mi wiarę, że naprawdę wielu ludziom uda się pomóc, również moim bliskim. Kocham Cię przeogromnie i nigdy nie będę w stanie wyrazić wdzięczności za to wszystko co Twoje przekazy zrobiły dla mnie i nie Tylko ☺️ chętnie spotkałbym się z Tobą na witariadzie, ostatnio się nie dopchałam😅 uściski uściski i uściski dla Ciebie i wszystkich Twoich słuchaczy 🤗🤗🤗😍😍😍

  • @krystynaraupuk8960
    @krystynaraupuk8960 Жыл бұрын

    Wdzięczność za następne przemyślenia.Niby wiem ,ale takie rzeczy warto sobie przypominać, właśnie ze względu na mechanizmy, które kiedyś zostały wyuczone lub wpojone. Dziekuje Pani Beato...♥️♥️♥️🌹🌹🌹

  • @mariamalek6052

    @mariamalek6052

    Жыл бұрын

    Dziękuję bardzo za kolejny adry i merytoryczny wykład. Gdybyśmy żyli według pani wskazań, wszyscy bylibyśmy szczęśliwymi ludźmi, żyjącymi w prostocie i wdzięczności życia.

  • @hypnotizingeyes3465
    @hypnotizingeyes3465 Жыл бұрын

    Dziekuje za te filmy. Sama ostatnio zmagam sie z depresja, rozwazam leki, ale wolalabym ich uniknac. Fajnie poznac rozne fakty i spojrzenie.

  • @martyna7907
    @martyna7907 Жыл бұрын

    Brawo za rzetelny i pomocny materiał. Super, że dodała Pani referencje, aby Ci którzy są sceptyczni do wiedzy przekazywana przez Panią na ten temat, nie mieli zbyt mocnych argumentów! Pozdrawiam, Martyna 🙂

  • @1981Jovo
    @1981Jovo Жыл бұрын

    Główna przyczyna depresji to błędne przyswajanie informacji z otoczenia. Przez zachodni model edukacji, nieświadomie umysł wchodzi w relacje z przedmiotami nas otaczającymi (martwe, zamknięte obiekty) a nie z przestrzenią (scena wiecznego życia). Tworzenie relacji z przedmiotami tworzy dla umysłu iluzję czasu oraz ego (koncept fałszywej osoby w głowie). Życie to nie zbiór przedmiotów i relacja z nimi. Życie to jakby przestrzeń dla tych wszystkich przedmiotów a my jesteśmy obserwatorami tej przestrzeni. W życiu każdy ma dwie opcje być na tak lub na nie. To co chcemy doskonale wie życie my jako społeczeństwo zgubiliśmy się w śmietniku niepotrzebnych rzeczy. Przedmioty stały się celem samym w sobie i zasypują nam rzeczywistość.

  • @monikakuk2422
    @monikakuk2422 Жыл бұрын

    Dziękuję!!!!😍

  • @malgorzatapiekarz-biela513
    @malgorzatapiekarz-biela513 Жыл бұрын

    ❤ Wspaniałe to Pani opowiedziała, dziękuję ❣️👌

  • @vincentvega9466
    @vincentvega9466 Жыл бұрын

    świetny jak zawsze materiał ! pozdrawiam

  • @Fala_Niebieskiego_Wichru
    @Fala_Niebieskiego_Wichru Жыл бұрын

    Super, że mówisz o tym. Trzeba, wręcz należy(!) zmieniać paradygmaty. Jestem po lekturach Boba Proctora i Jamesa Clear'a o zmianach paradygmatu i atomowych nawykach, czyli jak metodą mikro zmian można osiągać makro efekty. Trzeba odczarować depresję z mitu emocji i leksykonu chorób, i zacząć o niej mowić w kontekście rozwoju osobowości. Co to znaczy? To znaczy, że wychodzimy z mistycyzmu w stronę naukowych twierdzeń neurobiologii. Największym wrogiem człowieka jest algorytm ofiary. Niestety, wszyscy jesteśmy zaprogramowani na to, co np. potwierdza nasze uzależnienie od doświadczeń z przeszłości - potrafimy o wiele częściej czuć traumę sprzed 15 lat niż sukces w pracy sprzed lat 3. Dopóki nie zmienimy tego paradygmatu - nie zmieni się nic. W j. angielskim jest taka cudowna gra słów: "your personality=your reality": twoja osobowość warunkuje twoją rzeczywistość; jeśli chcesz zmienić swoje życie i czuć się lepiej, zmień swoją osobowość. I dla potwierdzenia: tam, gdzie jest wdzięczność, tam jest progres. Każdego dnia polecam zapisywać dziennik wdzięczności 10 hasłami po przebudzeniu. Potem - jak poleca Bob Proctor - pomyśl o 3 osobach, które budzą twój niepokój i wyślij im dobre wibracje. Następnie medytuj chwilkę i proś Inteligencję o prowadzenie. Praktykuj to przez 10 dni i zobacz, jaki będzie efekt ;)

  • @Fala_Niebieskiego_Wichru

    @Fala_Niebieskiego_Wichru

    Жыл бұрын

    ​@@dariusz314 mniemam, że nie lewitujesz jak mnisi Sorrentino, więc zanim pokażesz innym, jak bardzo gardzisz sobą, zjedz Snickersa :)

  • @etadyska3507

    @etadyska3507

    Жыл бұрын

    Dziękuję za rozwinięcie tematu i nowe źródła lektury.

  • @oskarpeters5001
    @oskarpeters5001 Жыл бұрын

    Droga Beato jestem Ci bardzo wdzięczny za podzielenie się wiedzą opartą na własnym doświadczeniu. Niech los ci sprzyja. Dziękuję i proszę o więcej ❤

  • @annacwielag1813
    @annacwielag1813Ай бұрын

    Dziekuję, bardzo mi pani pomogła i mojej mamie rownież, oby więcej takich ludzi jak Pani ❤❤❤

  • @agnieszkarejent6586
    @agnieszkarejent6586 Жыл бұрын

    Pani Beato otwiera mi Pani nowe dzrzwi w nowe życie i patrzenie na nie w inny sposób. Dziękuję i życzę dobrego dnia. 🥰

  • @asiajoanna3466
    @asiajoanna3466 Жыл бұрын

    Tak wszystko zaczyna się w jelitach. Każdy z nas jest inny i ma inny micorobiom. Często przy chorobach potrzebne są nie tylko probiotyki ale również prebiotyki

  • @lillawojciechowska7662
    @lillawojciechowska7662 Жыл бұрын

    Dzień dobry pani Beaatko.Dziekuje pięknie za bardzo wartościowy przekaz, za to podzielenie się tą wartosciową wiedzą. Za to,że jest pani dociekliwa , bada i zglebia nurtujące problemy. Bardzo, bardzo dziękuję. Jak bardzo się cieszę, że jest taka Istotka.

  • @krystynakoscielniak2315
    @krystynakoscielniak2315 Жыл бұрын

    Bardzo dziękuję za czytelny przekaz wartościowych informacji. 🌷🌻

  • @magorzatarepecka3078
    @magorzatarepecka3078 Жыл бұрын

    Dzień dobry 💚 🌷☀️💚 Dziękuję Pani Beatko💚Jestem wdzięczna, ze mogę i mam możliwość oglądania i słuchania tych wartościowych treści 💚 Cudowny wykład! 💚 Jest Pani niesamowita, mądra, odważna 💚 Jak wspaniale, ze nadal mamy wszyscy tak cenne informację od P. Beatki 💚 To właśnie książki P. Beatki + filmy uratowały mnie z depresji…💚 Dziękuję bardzo serdecznie i pozdrawiam wiosennie ☀️🌷🌷🌷

  • @agnieszkabrzozowska9003
    @agnieszkabrzozowska9003 Жыл бұрын

    Wspaniały film z mnóstwem bardzo ładnie przekazanej wiedzy! Dziękuje ❤

  • @jolantarak1069
    @jolantarak1069 Жыл бұрын

    Witam serdecznie!!bardzo mądry wykład ❤

  • @edytagrzegorska5137
    @edytagrzegorska5137 Жыл бұрын

    Super skondensowana wiedzą ale jestem zdziwiona ze tak mało mowy o traumach..

  • @marzenanieszporek5251
    @marzenanieszporek525111 ай бұрын

    Pani Beatko czuje się jakby pani mówiła o mnie i do mnie przeszłam te drogę w ten sposób co Pani jest teraz lepiej ake walczyłam z tym sam i dziękuję Bogu że pomógł mi wyjść z tej strasznej choroby która jest depresja kto nie przeszedł nie zrozumie takiej osoby ja ciągle walczę słuchając Pani widzę siebie dała mi Pani wsparcie i pomoc tymi słowami dziękuję bardzo 🙏♥️❤️🌼🌼🌼🌼

  • @agnieszkamalcherek6962
    @agnieszkamalcherek6962 Жыл бұрын

    Jestem zdania, że jakby Pani zaczęła opowiadać np. o lekach przeciwbólowych, czy też lekach na ciśnienie pewnie wylałaby się krytyka i na ten temat. Droga Pani Beato, dziękuje za odwagę, determinację i wytrwałość w dalszym prowadzeniu tak ważnego tematu. Dziękuje❤

  • @julitaswiatek3696
    @julitaswiatek3696 Жыл бұрын

    Bardzo wartościowy, merytoryczny materiał. Dziękuję i jestem wdzięczna za możliwość dzielenia się wiedzą na KZread 😊

  • @krystynasobczynska3593

    @krystynasobczynska3593

    Жыл бұрын

    Dziękuję za przekaz, który bardzo rozjaśnia moją sytuację.

  • @joanna5755
    @joanna5755 Жыл бұрын

    Cudowna, ważna treść filmu. Dziękuję Pani Beato! I piękną ma Pani bluzkę. Domyślam się, że w Polsce nie do zdobycia 🤔

  • @edod8297
    @edod8297 Жыл бұрын

    Swietnie wyciaglas wnioski, z depresji.brawooooo✌🤝👏💝💥💪.

  • @jolantaskulte3843
    @jolantaskulte3843 Жыл бұрын

    Jestem wdzięczna ze Pani ludziom pomaga informacjami ❤Bardzo Dziekuje ze P jest 💝

  • @blueangelkartyanielskietar8988
    @blueangelkartyanielskietar8988 Жыл бұрын

    Przez 3 lata myślałam tylko o jednym zakończyć z tym beznadziejnym życiem,rozmyslałam tabletki czy sznur bo kobieta nawet w trumnie chciałaby ładnie wyglądać.Takie myśli przychodzą nam do głowy gdy nie wiemy jak wyść z patowej sytuacji w życiu .Wyszłam z Boską siłą jestem przeszczęśliwa i wiem ,że się da ,Kocham życie.Jest Pani Cudowną Istotą ,Poszę o informację o warsztatach .Pozdrawiam

  • @MartinaMartin7777

    @MartinaMartin7777

    Жыл бұрын

    ❤❤❤❤❤❤❤

  • @livi_13

    @livi_13

    2 ай бұрын

    W jaki sposób Pani to uczyniła? Sama modlitwa? Cierpiała Pani na depresję, zaburzenia lękowe, derealizację?

  • @lisafrackowiak2640
    @lisafrackowiak2640 Жыл бұрын

    Dziękuję za ten materiał

  • @magdalenawackowska4208
    @magdalenawackowska4208 Жыл бұрын

    Bardzo dziękuję pani Beato.

  • @Bob-right.
    @Bob-right.7 ай бұрын

    16:05 jestem wdzięczny za Twój wkład i doświadczenie w temat. Ale jestem też wdzięczny za siersciucha w tle 🤔😊

  • @magorzataszwed6523
    @magorzataszwed6523 Жыл бұрын

    DZIĘKUJĘ ❤

  • @sylwiapawlak6931
    @sylwiapawlak6931 Жыл бұрын

    Dziękuję za ten filmik ❤️

  • @mariolawojciechowska961
    @mariolawojciechowska96110 ай бұрын

    Bardzo mi sie podobal ten program.Dziekuje za te madre rady.Pani argumentacja jest bardzo przekonujaca

  • @krysiadyszkany9383
    @krysiadyszkany9383 Жыл бұрын

    Dziękuję bardzo za informację.

  • @iwonah.1343
    @iwonah.1343 Жыл бұрын

    Pani Beato!!! 🙂Proszę o następny film o mikrobiomie!!! ☺ A po za tym świetne filmy o depresji. Otworzyła mi Pani oczy na wiele spraw, z którymi się zgadzam 🙂👍

  • @aldonastudzizba6753
    @aldonastudzizba6753 Жыл бұрын

    Że tak odbiję od tematu.... PIĘKNA sukienka!!! 😍🤩😍🤩😍🤩

  • @zdzisawaszpakowska5093
    @zdzisawaszpakowska50939 ай бұрын

    Droga Pani Beatko uwielbiamy Panią oraz Pani bardzo ciekawe wnioski.🥰🙊🌹🍀

  • @AnnaAnna-uv9ju
    @AnnaAnna-uv9ju Жыл бұрын

    Dziękuję bardzo Pani Beato. ❤ U mnie był stres i ten właśnie miał wpływ . Łańcuch bo stres na odporność i stan zapalny itp. Czyli Probiotyki bo jelita i właśnie jak zaczęłam używać to coraz lepiej i lepiej 😊 też sobie uświadomiłam również z punktu psychologia lecz trwa.Dziekuje za potwierdzenie. Nawet w Biblii o tym jest napisane. ❤

  • @katrin8855
    @katrin8855 Жыл бұрын

    Nie jesteś lekarzem ale z Twoją wiedzą zrobiłabyś nie jeden doktorat 💪dziękujemy, że jesteś pozdrawiam

  • @BeataPawlikowskaOfficial

    @BeataPawlikowskaOfficial

    Жыл бұрын

    Dziękuję 🙏❤️

  • @magorzatakozowska8521
    @magorzatakozowska8521 Жыл бұрын

    Dziękuję Pani Beatko.

  • @patrycjadeluga8423
    @patrycjadeluga8423 Жыл бұрын

    Szalenie ciekawy temat 🌼

  • @Agnieszka408
    @Agnieszka408 Жыл бұрын

    super! jasno przedstawione!

  • @ilonaostrowska1696
    @ilonaostrowska1696 Жыл бұрын

    Pani Beatko, kochamy Panią dziękujemy za wszystkie te wspaniałe przekazy ❤❤❤

  • @irena1739
    @irena1739 Жыл бұрын

    Zgadzam się z Panią całkowicie.Nasz los,zdrowie i szczęście jest w naszych rękach.Zaburzona homeostazą z przyrodą i ludzkie relacje dają efekty na całym świecie.Depresja to taka sama ciemność jak i brak świadomości,że do szczęścia potrzeba niewiele.Może całą ludzka głupota polega na tym,że cenimy to co straciliśmy i musimy uczyć się na swoich błędach zamiast od tych,którzy je zrozumieli.Dziękuję za to iż dzieli się Pani swoim życiem od lat publicznie.

  • @grazynabannasch7066
    @grazynabannasch7066 Жыл бұрын

    Witam serdecznie 💓 pani Beato wspaniale video, jaki cudowny przekaz, zrozumiały a przede wszystkim zachęcający na więcej. Bardzo Panią proszę o więcej 😊,,,, jelita tak ciekawy temat dla każdego z nas, ja mam tak mało wiadomości na ten temat, dlatego proszę o więcej informacji, myślę że przyda się nam wszystkim zrozumieć o co tak naprawdę chodzi i co tak naprawdę dzieje się w nas w środku, dla naszego zdrowia, dobrego samopoczucia i szczęśliwego życia 😘 pozdrawiam serdecznie i życzę miłego dnia 🌺🌼🌸 i czekam na nowe video 💞 uwielbiam Panią 😘😘😘

  • @marcinzak3424
    @marcinzak3424 Жыл бұрын

    Robi Pani świetną robotę. A wiem co mówię bo sam przeszedłem depresje. Niesie Pani światło w sobie.😊

  • @kasiagdanska5460
    @kasiagdanska5460 Жыл бұрын

    Dziękuję bardzo ❤

  • @annaambrosiewicz9355
    @annaambrosiewicz9355 Жыл бұрын

    Dziekuje rowniez za tak wartosciowy material, za Pani wiedze, czekam z niecierpliwoscia na nowe materialy❤❤❤

  • @nikiboss100
    @nikiboss100 Жыл бұрын

    Dziękuje za film❤

  • @91mikus1
    @91mikus1 Жыл бұрын

    Bardzo duża ilość informacji. I ta ilość drobnoustroju. Wow. Nie będę się rozpisywać, bo sporo zostało już napisane. Powiem tyle-zmiana myślenia, życia to cholernie ciężka praca. Sama się łapie na negatywach, bo tak się zaprogramowałam

  • @wojciechfilaber2931
    @wojciechfilaber2931 Жыл бұрын

    Zgadza sie. Jelita wplywaja na stan depresji .

  • @iwonaszymanska9559
    @iwonaszymanska9559 Жыл бұрын

    Słuchanie Pani ,to już balsam na moją duszę ❤❤❤❤ .

  • @lenaberch7402
    @lenaberch7402 Жыл бұрын

    Depresja dla mnie to reakcja organizmu na. Przeciążenie psychiczne i fizyczne.50 lat doświadczenia życia z alkoholikami jako współuzależniona.Jestem wdzięczna sile wyższej idę mnie ze mogłam to zobaczyć.Dziękuje również za pani prace i pozdrawiam serdeczne.m

  • @barb1910
    @barb1910 Жыл бұрын

    Serdecznie pozdrawiam i mam prośbę. Czy mogłaby Pani kiedyś nagrać materiał o zaburzeniach lękowych, czyli - jak dawniej je nazywano - o nerwicy? Dużo się mówi o depresji, a zaburzenia lękowe też potrafią dać w kość, choć wydaje się, że temat jakiś taki trochę wstydliwy. Z szacunkiem, B.

  • @livi_13

    @livi_13

    2 ай бұрын

    Również o tym pomyślałam. Drugi raz zmagam się z silnymi zaburzeniami, derealizacją, depersonalizacją, somatami, szumami usznymi, hipochondrią, anhedonia, natrętnymi myślami itd. i to trwa już od stycznia, ale wcześniej dużo stresu, przykre myśli i szumy uszne, które ciągnęły mnie na dno, a teraz są jeszcze gorsze.

  • @dobromiaannapiega880
    @dobromiaannapiega880 Жыл бұрын

    Dziękuję

  • @mariameka8153
    @mariameka8153 Жыл бұрын

    ❤❤❤

  • @jakubsekula7464
    @jakubsekula7464 Жыл бұрын

    Dziekuje Pani Beato...

  • @ewelinaagata912
    @ewelinaagata912 Жыл бұрын

    Super ciekawe ❤❤❤

  • @dobrosawakowalska7087
    @dobrosawakowalska7087 Жыл бұрын

    Śliczna bluzeczka i świetny materiał

  • @mariannakliszczewska7796
    @mariannakliszczewska7796 Жыл бұрын

    Dzięki jesteś mi potrzebna

  • @user-vm6gm5ls7v
    @user-vm6gm5ls7v6 ай бұрын

    Brawo Pani Beato

  • @AnitaBenso
    @AnitaBenso Жыл бұрын

    Ruminacja pochodzi pewnie od hiszpańskiego "rumiar", "rumiantes", czyli "przeżuwać", "przeżuwacze" (na przykład krowy). I tak jak zwierzęta przeżuwacze, często my również żujemy i żujemy negatywne wydarzenia i myśli i wciąż do nich wracamy:) Bardzo ciekawe.

  • @zbigniewczarko4163
    @zbigniewczarko4163 Жыл бұрын

    Dziękuję za ten filmy ,dobra robota 😊.