No video

autokonsumpcja prądu z instalacji fotowoltaicznej - dogrzewacz !?

Drobny pomysł na autokonsumpcję wyprodukowanej energii przez instalację fotowoltaiczną.
Montaż dogrzewaczy C.O.
Dogrzewacz zakupiony na allegro, jednak wszystkie pochodzą ze sklepu www.doroz.pl

Пікірлер: 51

  • @bursztyn10
    @bursztyn108 ай бұрын

    Jedna uwaga - mówimy: watów, amperów, woltów, omów, milimetrów itd. a nie wat, amper, wolt, om, milimetr. A tak poza tym kawał ciekawej wiedzy. Pozdrawiam :)

  • @Elaj_S

    @Elaj_S

    8 ай бұрын

    Dzięki za komentarz ;) wiem wiem że tak się mówi i sam nie raz to powtarzałem… a tutaj nawet przy montażu sam siebie nie poprawiłem ;) w nowszych filmach już się pilnuje bardziej ;)

  • @bursztyn10

    @bursztyn10

    8 ай бұрын

    @@Elaj_S No czasami mówisz dobrze :) Teraz po obejrzeniu całego filmu jeszcze się zastanawiam czy brałeś pod uwagę, żeby używać w mairę możliwości tylko podgrzewaczy gdy jest słońce. Bo z tego co widzę, to po osiągnięciu progu załączenia grzania włącza się i piec i podgrzewacz(e) a potem wszystko się wyłącza i przez długi czas pozostaje wyłączone. A nie lepiej aby to dogrzewacze chodziły kiedy tylko wystarcza mocy, a to piec je "wspomagał" gdy nie dają rady?

  • @Elaj_S

    @Elaj_S

    8 ай бұрын

    @@bursztyn10 aktualnie dogrzewaczy przeszły aktualizacje, a dokładnie PLC który nimi steruje, i teraz działa tak, że jak jest slonce to grzeje zasobnik do 48stopni ( normalnie do 42), plus w aktualnym okresie grzanie również C.O. Więc faktycznie piec dla CWU w okresie wcześniejszym załączał się rano gdy jeszcze nie było słońca i wieczorem gdy już nie było słońca, oczywiście PLC teraz steruje pompą CWU dlatego piec czasem się uruchomił dwa razy.

  • @sebekf
    @sebekf5 ай бұрын

    Świetny konstruktywny materiał!

  • @tomekpykus303
    @tomekpykus303 Жыл бұрын

    Fajny pomysł! Dzięki za inspiracje jak można wykorzystać sterowniki PLC

  • @SiBex_ovh
    @SiBex_ovh10 ай бұрын

    Za duża moc grzałki... użyj PWM/Triaka i zrób swój Limiter Zero Export by nadprodukcje pakować %centowo a nie tylko 0/1 :). Rekuperacje też mają grzałki w centralkach po PWM by podgrzewać powietrze wpadające do domu i by nie czuć zimna po głowie. Bardzo fajny odcinek z bardzo fajnymi przykładami. Mamy teraz wiele filmów z DIY bateriami 51,2V a taka 1-2kW to nie wielki koszt a pozwoliła by podziałać lepiej z podrzewaniem. Jak byś jeszcze użył HVAC zamiast grzałki to by to jeszcze lepiej wyszło :). Pomysłowe automatyzacje i kalkulacja - to domena Twoich filmów, super. Idąc jeszcze w większe "zarośla rozwiązań" można by zrobić 'wood gasifier + magazyn + hvac' to było by świetne - wiem, poleciałem w otchłanie internetu :D

  • @Elaj_S

    @Elaj_S

    10 ай бұрын

    Dzięki! pomysł PWM czy innego analogu spoko - ale :) jako, że też jestem użytkownikiem końcowym tego co robię u siebie mocno ważę koszty zarówno sprzętu, modyfikacji i uzysku ale też samej możliwej awaryjności - a tutaj koszt kolejnego modułu to już sporo, dlatego rozwiązałem go dwoma dogrzewaczami, dlatego przykładowo 2x3kW < 7,3kW instalacji PW więc dalej w normie :) stąd też podpowiedź na moim przykładzie że chyba bym zrobił drugi raz 2x2kW :) z pomysłem to tak... jak znajdzie się sponsor to mogę testować dużo i tworzyć materiały :P póki co robię to hobbystycznie i żona już krzyczy że za dużo wydaje na te "SmartPierdoły" :P

  • @SiBex_ovh

    @SiBex_ovh

    10 ай бұрын

    @@Elaj_S haha, to już wiemy kto rządzi portfelem :) a na serio to temat auto-konsumpcji, sensownego ogrzewania domem - to zawsze jest Ważne.

  • @Elaj_S

    @Elaj_S

    10 ай бұрын

    @@SiBex_ovhcytując klasyka - W moim domu ostatnie zdaniem mam JA.. brzmi ono "Tak Kochanie!" :D

  • @pz923
    @pz92311 ай бұрын

    Fajny pomysł ale trochę szkoda prądu na te grzałki. Ja mam fotowoltaike i tak samo kombinuję jak obniżyć rachunki za ogrzewanie. Poszedłem w klimatyzację. Mam chłodek w lato i grzanie w zimę. Klima jest średnio trzy razy oszczędniejsza od grzałek. Zimą tego prądu i tak jest bardzo mało ale na okresy przejściowe pieca nie odpalam.

  • @Elaj_S

    @Elaj_S

    11 ай бұрын

    Dzięki :) Prawdę powiedziawszy okres zimowy dopiero przede mną więc z pewnością podzielę się wnioskami czy było warto, wg mnie TAK ponieważ już na samej wodzie oszczędzam na rachunkach (grzejąc gazem :P) czego klima nie zrobi... z pewnością chłodek w lato jest mega jednak dla mnie ten koszt na ten moment jest za duży :) może się kiedyś dorobię to będę mógł zrobić prawdziwe testy porównawcze co wychodzi lepiej i taniej.

  • @pz923

    @pz923

    11 ай бұрын

    @@Elaj_S Ja mam instalację podobną do twojej. Pracuje i mnie już trzeci rok więc wiem że w grudniu,styczniu i lutym wystarcza ledwie na pokrycie prądy bytowego. Ja mam zapas zawsze z lata. Jestem jeszcze na starych zasadach. Ty będąc pewnie na nowych w zimę wyjdziesz jeszcze słabiej. Tak to jest w zimę . Na okresy przejściowe to super pomysł.Od marca są już duże uzyski więc wtedy będziesz już oszczędzała. Powodzenia i czekam na filmy z ogrzewania.

  • @bursztyn10

    @bursztyn10

    8 ай бұрын

    Klimatyzatory mają znacznie niższą kulturę pracy niż ogrzewanie podłogowe - robią hałas, i gradient temperatury (pod klimatyzatorem jest gorąco zimą a mroźno latem), a w "cieniu" klimatyzatora nie czuć tak dobrze ich efektów. Lepiej tutaj wypada system klimatyzacji, ale nadal wolałbym ogrzewanie poodłogowe.

  • @arkadiuszgorniak4413
    @arkadiuszgorniak4413 Жыл бұрын

    Fajny pomysł ale z mojego doświadczenia w okresie całego roku kiedy jest największa nadprodukcja prądu praktycznie wcale nie korzystam z podłogówki a także grzanie wody jest statystycznie dużo mniejsze.

  • @Elaj_S

    @Elaj_S

    Жыл бұрын

    Fakt - z podłogówka nie mogę potwierdzić jeszcze bo uruchomiłem dogrzewacze gdy już podłoga się nie grzeje. Jednak sam fakt kosztów gazu - jeżeli obniżę zużycie gazu na grzaniu cieplej wody o 50% to w moim przypadku jest to już sport zysk

  • @rafal4897
    @rafal48973 ай бұрын

    Uważam że pomysł jest totalnie przydatny. Sam o tym myślałem żeby zredukować użycie gazu docelowo nawet do zera. Dopiero będę zakładał fotowoltaikę tego lata ale już myślę o wykorzystaniu nadprodukcji do redukcji zużycia gazu dla CWU oraz CO. Nie interesuje mnie zupełnie oddawanie prądu do sieci ani nie zamierzam wchodzić w żadne umowy i dotacje czy inne tego typu układy z zakładem energetycznym. To będzie offgrid ale nie jeszcze odcięcie się od sieci na 100 proc. Instalacja na początek ok 5 kWp ale w miarę rozbudowy dojdę do ok 10 kWp - więcej nie da się upchnąć na posesji. Wszystko robię sam włącznie z budową banku energii.Do tego już snuję plany na zagospodarowanie nadprodukcji letniej. Żadnych pomp ciepła tylko zimą kominek plus piec gaz ( póki co) oraz ogrzewanie podczerwienią - grzejnikami niskotemperaturowymi jako ekspertment przy nadprodukcji fotowoltaiki w okresach przejściowych. Myślałem też o płaszczu wodnym na kominek i włączeniu tego w obieg ogrzewania CO i CWU na zimę gdy będzie marnie z fotowoltaiką. Takie plany. Póki co dzieki za potrzebne informacje. Wykorzystam to na pewno w swoim domu. Nie będę musiał wszystkiego wymyślać sam od podstaw 👍

  • @Elaj_S

    @Elaj_S

    3 ай бұрын

    Dzięki bardzo :) jeżeli ten materiał Ci się podobał to czekaj myślę z dwa tygodnie :) jestem na wykończeniu materiału aktualizacyjnego ... czyli przejęcie kontroli nad piecem i na maxa wykorzystanie potencjału autokonsumpci z dogrzewaczami :):)

  • @rafal4897

    @rafal4897

    3 ай бұрын

    @@Elaj_S no to już czekam niecierpliwie! Subek i łapka poszły ;⁠)

  • @FreezerSIG
    @FreezerSIG5 ай бұрын

    Jak masz piec kondensacyjny to lepiej jak jest zimniejszy powrót więcej ciepła odzyskasz ze spalin po kondensacji.

  • @Elaj_S

    @Elaj_S

    5 ай бұрын

    U mnie akurat Vaillant VKK186 ze sterowaniem VRC920 ale nie ingeruje w główną zasadę działania a tylko w podział na strefy i dogrzewam właśnie dogrzewaczami na powrocie

  • @dariuszsnopkiewicz2344
    @dariuszsnopkiewicz2344 Жыл бұрын

    czy w przypadku dogrzewacza 6kw 3f nie możesz go potraktować jako 3x2kw ( rozszywasz sobie poszczególne fazy i sterujesz nimi niezależnie) jest to powszechnie stosowane w zasilaniu grzania kegów :) )

  • @Elaj_S

    @Elaj_S

    Жыл бұрын

    Jeżeli tak można podłączyć trójfazowa grzałkę to najnajbardziej. Ja najpierw zakupiłem jeden dogrzewacz żeby sprawdzić funkcjonalność i grzać ciepła wodę a później dokupiłem drugi żeby tez wspomóc CO

  • @mateuszskrobek1474
    @mateuszskrobek1474 Жыл бұрын

    Jestem młodym elektrykiem , skończyłem szkołe Techniczną pracuje w zawodzie od 8 miesięcy. Oglądając twoje filmiki o smart domie jestem pod wrażeniem wiedzy, dasz mi jakąś rade jak zdobyć taką wiedzę jak ty ? z góry Dzieki za odpowiedź

  • @Elaj_S

    @Elaj_S

    Жыл бұрын

    Dzięki bardzo :) powiem szczerze, że nie ma na to jednej odpowiedzi... bo normalnie bym powiedział "znajdź dobrą pracę"... ale dobra praca nie zawsze znaczy dobra praktyka i doświadczenie. Mnie nikt nie przygotowywał pod automatykę budynkową.... no i jak wspomniałem na jednym z filmów "Sam budując się nie miałem gdzie wiedzy zaczerpnąć" - dlatego te materiały. Ale jako, że pracowałem trochę lat w Utrzymaniu Ruchu uważam, że jest to mega okazja na nabranie bardzo dużej wiedzy - oczywiście najważniejsze jest podejście :)

  • @user-vb5op2ju6y
    @user-vb5op2ju6y Жыл бұрын

    Trafiłem tutaj bo szukałem inspiracji na dogrzewanie łazienki w okresach przejściowych. Mój pomysł na zastosowanie dogrzewacza, to wpięcie go w pętlę podłogówki, która grzeje 10m2 łazienki aby nie gonić pompy ciepła do grzania jednego pomieszczenia. Kombinowałem z ogrzewaczami przepływowymi ale rozwiązanie z rura + grzałka wydaje się sensowniejsze. Ostatniej zimy eksperymentowałem z farelka w łazience - niby w pomieszczeniu jest ciepło ale od podłogi zimno.

  • @Elaj_S

    @Elaj_S

    Жыл бұрын

    Nie wiem czy korzystniej nie wyjdzie montaż grzałki w samym grzejniku, u mnie taki był pierwszy pomysł ale podlogowka daje na tyle rady nie grzałek do dziś nie kupiłem 😂

  • @user-vb5op2ju6y

    @user-vb5op2ju6y

    Жыл бұрын

    @@Elaj_S Niestety, grzejnik jakiś dizajnerski i nie bardzo jest miejsce, żeby do niego wepchać grzałkę:) - ale pomysł dobry, u mnie grzejni jest wpięty jako kolejna pętla w rozdzielaczu od podłogówki, wiec mniej przerabiania jakby dało się podłączyć grzałkę.

  • @Elaj_S

    @Elaj_S

    Жыл бұрын

    @@user-vb5op2ju6y No Tak - widziałem gotowe rozwiązania gdzie montuje się trójnik i dodatkową grzałkę - też się da, koszt niewielki bo tylko grzałka i dogrzewa sam grzejnik... ale dogrzewacz jak na filmie wspomaga całą podłogówkę wtedy :)

  • @user-vb5op2ju6y

    @user-vb5op2ju6y

    Жыл бұрын

    ​@@Elaj_S Zgadza się - wszystko zależy od potrzeby i konfiguracji instalacji :)

  • @mirosawpaszek1269

    @mirosawpaszek1269

    8 ай бұрын

    ​@@user-vb5op2ju6y😊

  • @sajek4246
    @sajek42468 ай бұрын

    Moze pomyśl o Płynnej regulacji mocy podawanej na grzałkę. Bo jak rozumie teraz masz sterowanie 0-1. I bedziesz mógł użyć wyjścia analogowe z PLC 😉.

  • @sajek4246

    @sajek4246

    8 ай бұрын

    I jeszcze tak zapytam Dlaczego nie np. Grenton czy inny producent. Pozdrawiam

  • @Elaj_S

    @Elaj_S

    8 ай бұрын

    Dzięki za pomysł :) - szybko odpowiem dlaczego w to nie pójdę.... kasa - wyjścia binarne mam i mogę je wykorzystać bez problemu, do tego mam teraz dwa dogrzewacze 2kW oraz 3kW więc mogę manewrować tymi dwoma wartościami, moduł analogowy swoje kosztuje a do tego sterowanie analogiem też nie zrobię zwykła grzałką. Jak by nie było zawsze musi być kompromis pomiędzy tym co warto, co się opłaca a tym za jest za drogie i nie przyniesie odpowiednich korzyści :)

  • @Elaj_S

    @Elaj_S

    8 ай бұрын

    ​@@sajek4246 dokładnie o tym mówiłem w innym materiale => kzread.info/dash/bejne/iWRmr9tqqLvNdbQ.html osobiście uważam, że najważniejszym argumentem jest niezawodność przemysłowa, więc żaden dedykowany system nie dorównuje urządzeniom które w przemyśle działają od wielu wielu lat :)

  • @mariuszps11
    @mariuszps1110 ай бұрын

    Zamontowałem do termy regulator mocy, na zasadzie ściemniacza do oświetlenia. Mam płynną regulacje mocy grzałki od 0-1400W. Załączenie termy realizuje wyjście przekaźnikowe z inwertera do sterowania agregatem. Zasada działania: nie ma słońca, spada napięcie na akumulatorach, przekaźnik wyłącza termę i odwrotnie.

  • @Elaj_S

    @Elaj_S

    10 ай бұрын

    Super pomysł :) ja ogarnąłem trochę cyfrowo przez dwa dogrzewacze, ale faktycznie gdy moc spada poniżej 3kW to wolę nie grzać a taki regulator pozwoli nawet na zejście do minimum... a to zawsze cenny grosz !!

  • @transmisjenazywo6646
    @transmisjenazywo664610 ай бұрын

    Witajcie ,ja nadmiar pradu bede wykorzystywal na grzejniki drabinkowym CO z wpieta grzałka.Mie wiem tylko jak wymusic na piecu CO prace pompy aby tloczylo w obieg.Szkoda.ze.nie mam kaloryferow aluminiowych tam chyba sie da.wsadziv grzałkę.Pzdr.Mirek

  • @Elaj_S

    @Elaj_S

    10 ай бұрын

    pytanie czy potrzebujesz przy dogrzewaniu grzałką elektryczną wpiętą bezpośrednio do grzejnika poruszać pompą C.O. ? bo wg mnie mocno to wystudzi cały obieg a grzałka i tak ma prawie zawsze wbudowany termostat który zadziała odpowiednio :) co do wymuszenia na piecu pomy C.O udało mi się to ogarnąć w zeszłym tygodniu więc czekam na parę dni aby zebrać trochę danych jak wygląda efekt więc też zaktualizuję materiał :)

  • @transmisjenazywo6646

    @transmisjenazywo6646

    10 ай бұрын

    @@Elaj_S grzejnik drabinkowy osiąga temperaturę bardzo szybko ,i termostat wyłącza go .Dlatego lepiej wysłać ciepłą wodę w obieg niż oczekiwać na ponowne załączenie grzałki

  • @bursztyn10

    @bursztyn10

    8 ай бұрын

    @@Elaj_S Nie ma się co bać "wystudzania". Ilość energii dostarczonej do pomieszczeń się będzie nadal zgadzać, niezależnie czy jeden grzejnik ma temperaturę 10 stopni wyższą niż otoczenie, czy 10 grzejników o 1 stopień wyższą (tak w uproszczeniu). No chyba że chcemy zagrzać tylko konkretne pomieszczenia.

  • @rm-1313
    @rm-1313 Жыл бұрын

    Jak ktoś ma 1 dogrzewacz to można zastosować przekaźnik, który by przełączał na najbardziej obciążoną fazę

  • @Elaj_S

    @Elaj_S

    Жыл бұрын

    Tak ale trzeba albo zakupić drogi który będzie przełączać tak jak trzeba, albo zabezpieczyć trzy przekaźniki po jednym na fazę. A dodatkowo pamiętać żeby to wszystko było pod jedna roznicowka;) nie wiem czy koszt nie rośnie za bardzo ?

  • @rm-1313

    @rm-1313

    Жыл бұрын

    @@Elaj_S A przełącznik faz PF 451?

  • @Elaj_S

    @Elaj_S

    Жыл бұрын

    @@rm-1313 z tego co wiem to daje możliwości przesterowani przy zanikach napięć a nie przełączenia do „najlepsza” fazę. Jeżeli jednak tak działa to całkiem fajna alternatywa, jednak mimo wszystko uważam to za zbędny wydatek, każdy może lato zmierzyć która faza najmniej zużywa i gdzie jest najwiecej prądu i po prostu na nią ustawić dogrzewacz.

  • @rm-1313

    @rm-1313

    Жыл бұрын

    Masz rację, doczytałem DTR i nie będzie przełączać na fazę najmniej obciążoną. Przychodzi mi do głowy licznik 3-fazowy z np. modbusem i 3 przekaźniki - każdy z dwoma torami NO (wtedy nie pilnujemy różnicówki).

  • @Elaj_S

    @Elaj_S

    Жыл бұрын

    @@rm-1313 tylko czy przypadkiem koszty aż tylu komponentów nie będą drogie? Mając już pare miesięcy jestem pewien ze podłączenie pod jedna fazę jest w zupełności wystarczające i nie trzeba aż tak mocno ingerować ;)

  • @jacek5984
    @jacek5984 Жыл бұрын

    Nie lepiej gaz zamienić na pompę ciepła?

  • @Elaj_S

    @Elaj_S

    Жыл бұрын

    Jeżeli cztery lata jak robiłem gaz i wiedziałbym to co wiem dziś to TAK, na dziś kotłownia jest za nowa żeby zmienić i duże koszty ponosić, dogrzewacz kosztował duzo mniej ;)

  • @md9021
    @md9021 Жыл бұрын

    ładnie zrobione ale nie ekonomiczne

  • @Elaj_S

    @Elaj_S

    Жыл бұрын

    Rozwiń proszę teorie…. Wg moich wyliczeń nawet w okresie letnim gdzie za gaz obniżyć można o 50zl miesięcznie to zwrot jest dość szybki, a w okresie zimowy to dopiero się przekonam ;)