Anna Czarnecka o niezasługiwaniu na miłość, wstydzie i Współczującym Ja

Jak kształtuje się schemat mówiący, że jesteśmy wadliwi, bezwartościowi, niezasługujący na miłość? Czy osoba jawiąca się jako perfekcyjna i bez wad może nadmiernie kompensować schemat Wadliwości? Na czym polega reparenting, czyli ograniczone powtórne rodzicielstwo? I jak to jest być przez kogoś w pełni przyjętym?
Porozmawiałam z Anią Czarnecką, psycholożką, psychoterapeutką integracyjną, terapeutką schematów i współzałożycielką Ośrodka Psychoterapii i Coachingu Inner Garden. Skupiłyśmy się na schemacie Wadliwości, czyli jednym z najbardziej powszechnych nieadaptacyjnych schematów, i towarzyszących mu schematach Opuszczenia i Izolacji Społecznej. Ania z ogromną dozą ciepła opowiedziała, jak pracuje z klientami, którzy czują się bezwartościowi, gorsi od innych, niezasługujący na to, aby ich potrzeby były spełniane. Odkryła przede mną i Wami sekrety reparentingu, czyli wytwarzania w sobie odpowiedzialnej, życzliwej i mądrej cząstki Zdrowego Dorosłego, pokazując również, jak inaczej patrzy na ten proces terapia skoncentrowana na współczuciu (Współczujące Ja) i System Wewnętrznej Rodziny (Self). Wyszła nam niezwykle życzliwa rozmowa, z której chyba najmocniej zostaje myśl, że warto jest obejmować siebie w całości, bez wyjątków. Zapraszam!
Przyczynkiem do rozmowy była fenomenalna książka z praktycznymi ćwiczeniami czerpiącymi z terapii schematów i ACT-u, czyli „Wybrakowani, bezwartościowi, wadliwi", wydana przez Wydawnictwo GWP, które jest patronem tego odcinka. Dobra robota!
Książka do kupienia tu: www.gwp.pl/wybrakowani-bezwar...
Strona Ani: www.inner-garden.pl/anna-czar...
Ania na IG: / annaczarnecka_psychote...
♫ Odcinek jest dostępny na:
Spotify: spoti.fi/3N3hAyT
Apple Podcasts: apple.co/3yooVVG
Anchor: bit.ly/3KVBw5w
Google Podcasts: bit.ly/3P98Wkz
✐ Poczytaj mnie na Instagramie: / sznurowadla.mysli
💌 PATRONITE - Jeśli uważasz moje treści za wartościowe i pomocne, możesz wesprzeć dalszy rozwój Sznurowadeł, dołączając do grona Matronek i Patronów na Patronite. Zapraszam z całego serca. Szczegóły subskrypcji znajdziesz pod linkiem: patronite.pl/sznurowadla-mysli
#psychologia #psychoterapia #współczucie

Пікірлер: 10

  • @kina7450
    @kina7450 Жыл бұрын

    Jeden z najważniejszych filmików dla mnie. Dziękuję za Waszą rozmowę :)

  • @magdalenasejwa7529
    @magdalenasejwa7529 Жыл бұрын

    Dziękuję ❤ Chcę mieć taką terapeutkę 💚💙

  • @tomekjemi
    @tomekjemi3 ай бұрын

    Bardzo fajny materiał. Mam jedno pytanie - czy poważnie nurt Dynamiczny cokolwiek daje? Zmieniam już 3ciego terapeutę i każdy się przy nim upiera, jednak po ponad 2 latach ja dalej czuje się jakbym był na pierwszej sesji, przecież tam nic nie ma, żadnego feedbacku, żadnej diagonozy, pogadać mogę sam ze sobą, ja mam narzędzia do samopomocy - no ale jakie skoro terapia tego nie mówi? Dziękuję. Pozdrawiam

  • @matespider
    @matespider2 жыл бұрын

    Czemu dziewczyny mają 'kryzys osobowości' w okresie dojrzewania? To z powodu hormonów w jedzeniu i wodzie z plastiku? No właśnie spytałem mojej mamy. Czegoś takiego nie było w latach 50. Jak dziewczyna ma zdrową gospodarkę hormonalną to nie ma jakiegoś takiego... zawstydzenia/zażenowania, że jej piersi rosną czy, że źle się jakoś czuje w swoim ciele, wiecie co mam na myśli.

  • @rosedemai1230

    @rosedemai1230

    2 жыл бұрын

    było, było... zależy od otoczenia.

  • @punkjoginka

    @punkjoginka

    Жыл бұрын

    Myślę, że to bardzo zależy od środowiska. Wiele koleżanek mojej mamy z kolei wiecznie się odchudzało - widać to w serialu "Magdy M", gdzie nowoczesna prawniczka wiecznie była na diecie i jadła jak wróbelek (był to ważny element budowania postaci). Zarówno moje pokolenie, wychowane jeszcze z raczkującymi mediami społecznościowymi (przed Facebookiem), jak i pokolenie współczesnych nastolatków dorastające w otoczeniu sociali na pełnej bombardowane są (jeśli chodzi o dziewczyny) atletycznymi lub wiotkimi ciałami XS bez jakichkolwiek skaz skórnych. Modne są raczej mniejsze biusty i nie tak bujne biodra - to bardzo głęboko kształtuje normy, do których dziewczyny się przymierzają i które od okresu dojrzewania odbiegają od lansowanego przez świat mody i sociale obrazu kobiety androgenicznej lub jeszcze przed pokwitaniem. Jeśli dołożysz do tego jeszcze totalne seksualizowanie kobiecego ciała w mediach masowych i kawał (znacznie większy niż w przypadku mężczyzn) oceny kobiety (jak i jej profesjonalizmu i czego nie) przez pryzmat jej wyglądu - masz w ultra pigułce grunt, z którego wyrasta ów kryzys. Chciałabym móc się nim dziwić.

  • @MartynikaPL
    @MartynikaPL Жыл бұрын

    Jak usłyszałam "gościnią", to wyłączyłam🤦🏻‍♀️ Język powinien ewaluować w naturalny sposób, a nie na siłę wciskać jakieś żałosne słowa. Ja jestem kobietą i mogę być gościem, bo jestem człowiekiem, a nie zakompleksioną kobietą, która wszystkim chce wykrzyczeć jaka jest ważna.

  • @kalimeraa11

    @kalimeraa11

    11 ай бұрын

    Język w zakresie feminatywów właśnie ewaluuje naturalnie. Nikogo nie dziwi Kierowniczka, ekspedientka, posłanka, fryzjerka, nauczycielka, petentka - dlaczego świat miałby odrzucić gościnię?

  • @malborboss

    @malborboss

    6 ай бұрын

    Ja dokładnie tak samo. A szkoda bo zapowiadał się fajny materiał.

  • @agnieszkaseguchi2922

    @agnieszkaseguchi2922

    18 күн бұрын

    @MartynikaPL Pisze taki komentarz osoba, która nie.odróżnia słów "ewoluować" i "ewaluować"... Przykre.