Andrić u bošnjačkoj mahali

Tumačenja Andrića u BiH: Od razbijanja njegove biste macolom u Višegradu do nedavne književne večeri u Mostaru
U godini u kojoj se obeležava 125 godina od rođenja Ivo Andrić je izuzetno aktuelan. Ne samo zbog "konzulskih vremena" u kojima živimo i zbog toga što je se proza poput Andrićeve može čitati na različite načine.
Od kada je na početku poslednjeg rata Murat Šabanović macolom razbio bistu Ive Andrića u Višegradu, Andrić se različito doživljava u Bosni i Hercegovini. U zemlji čijim bibiliotekama je donirao celokupnu nagradu za Nobela Andrića su čak i najpametniji među Bošnjacima nazivali čovekom koji je tamošnjim muslimanima naneo više štete nego sve vojske koje su tuda prolazile a neki na nekom drugom nivou čak su mu dodeljivali i titulu inspiratora genocida.
Najnovije u nizu takvih tumačenja čulo se na skupu u Mostaru, na kojem je predstavljena knjiga Rusmira Mahmutćehajića "Andrićevstvo". Čuli smo poređenja Andrića i Hitlera i da je jedan od najvećih grehova to što ga citiraju političari: Dodik, Josipović, Šešelj, ali i ratne vođe bosanskih Srba.
Ko su bošnjački naučnici koji u istu rečenicu stavljaju Andrića i genocid?
Da li su oni koji tako tumače Andrića upravo "isti oni likovi koje je Andrić opisao u svojim knjigama"? Da li je takvo tumačenje namenjeno samo za "unutrašnju političku upotrebu"? Šta su sve pročitali u Andrićevom književnom delu, a šta u doktorskoj tezi?
Kada je počelo negativno čitanje Andrića, zašto su spisku "genocidnih" pridruženi i Njegoš i Mažuranić i ko čita Mahmutćehajićevu knjigu u Beogradu?
U emisiji govore:
Emir Kusturica, reditelj, Zoran Hamović, izdavač i urednik srpskog izdanja knjige "Andrićevstvo" Rusmira Mahmutćehajića, Tihomir Brajović i Aleksandar Jerkov, profesori Filološkog fakulteta u Beogradu, Staniša Tutnjević, dopisni član Akademije nauka i umetnosti Republike Srpske i književnik Muharem Bazdulj.
Autor emisije: Dragana Ignjić
Urednik: Gorislav Papić
---
Label and copyright: RTS
Zabranjeno svako kopiranje video i/ili audio snimaka i postavljanje na druge kanale!

Пікірлер