Algorytmy sztucznej inteligencji w medycynie - szansa czy zagrożenie? | Wykład 26 Festiwalu Nauki

Potencjał zastosowań algorytmów sztucznej inteligencji (AI) w medycynie jest niezwykle szeroki i obejmuje m.in. proces opracowywania nowych leków, diagnostykę, wybór właściwej terapii, optymalizację opieki nad pacjentem, a także zarządzanie w ochronie zdrowia.
Technologia AI, podobnie jak sieć neuronów w mózgu, analizuje dane, aby zrozumieć ich istotę. Wykorzystuje do tego celu algorytmy, korelację wzorców, reguły oraz techniki uczenia głębokiego i przetwarzania kognitywnego.
Techniki te mogą zostać wykorzystane w celu wsparcia pracowników ochrony zdrowia w ich codziennej pracy.
Poza korzyściami, jakie daje technologia AI dla rozwoju medycyny istnieją także uzasadnione obawy natury etycznej i prawnej.
Konieczna jest szeroka debata dotycząca technologii AI w medycynie.
Głosy sprzeciwu oraz argumenty wskazujące na zagrożenia związane z AI w medycynie muszą być częścią wspólnej debaty.
Prowadzenie:
dr hab. Mariusz Panczyk
lek. med. Dominik Wawrzuta
Wydział Nauk o Zdrowiu Warszawski Uniwersytet Medyczny

Пікірлер: 2

  • @dropsdrops
    @dropsdrops Жыл бұрын

    Temat bardzo ciekawy i potrzebny, mimo to pomijany i nieuzyskujący należnego zainteresowania (co widać choćby po ilości wyświetleń tego wykładu). Zabrakło mi dyskusji w formie debaty ekspertów, bardzo chciałbym taką obejrzeć. Jako osoba związana z medycyną nie mogę się doczekać kiedy ten temat zostanie podjęty na poważnie. AI w medycynie to przyszłość. Z doświadczenia zawodowego wiem, że ilość informacji jakie trzeba przetworzyć w pracy rośnie i będzie rosnąć nadal. Zasoby ludzkiego umysłu pozostają przy tym takie same, ilość personelu wciąż niewystarczająca, a decyzje trzeba podejmować szybko, często w środku nocy, przy niepełnych danych. Jeśli zależy nam na poprawie diagnostyki, wyników leczenia, zmniejszeniu ilości popełnianych błędów, poprawie opieki nad chorymi i ich bliskimi itp. wdrożenie AI do medycyny jest nieuniknione. Niestety postęp w tym względzie jest zbyt powolny. Częściowo zapewne przez obiekcje natury etycznej oraz tradycyjny konserwatyzm środowisk medycznych. Przypuszczalnie jednak poprawa wyników związana z użyciem AI szybko by te obiekcje rozwiała.

  • @LukkeRock
    @LukkeRock2 ай бұрын

    Jak stwierdził ostatnio profesor Andrzej Dragan: " że sztucznej inteligencji dla ludzkości nic dobrego nie wyniknie"