Ako si vybrat pc na strih videa

Тәжірибелік нұсқаулар және стиль

Návod ako si vybrať pc na strihanie a úpravu videa. Rady a tipy na čo si pri výbere dávať pozor.
www.am-ma.sk
• Ako si vybrat pc na st...

Пікірлер: 24

  • @tulenik71
    @tulenik714 жыл бұрын

    Robiť benchmark dokazujúci ako treba čo najsilnejší procák so softwarom od Adobe je zavádzajúce. Ako AfterEffects, tak aj Premiere je software s prakticky nulovou HW akceleráciou (CUDA, OpenCL, Vulkan, whatever), takže ťažko závisí na procesore. Preto sa treba pýtať buď aký software ide júzr používať (potom s dobrou grafárňou stačí napr. v Davinci Resolve aj podstatne slabší procesor) a podľa toho navrhnúť PC, alebo naopak, opýtať sa ho, aký má PC a podľa toho sa dá poradiť sw. Dobrý hráčsky PC s grafárňou typu "trhač asfaltu" je VŽDY dobrý na strih videa, len je otázkou, či mu nebude treba upraviť úložiská, keďže video je nárokmi úplne niekde inde, obzvlášť dnes módne (a spravidla úplne zbytočné) 4K. A samozrejme, AfterEffects nie je strihací program, ale compositor. Strihací program je Premiere. V tomto kontexte by asi bolo správne povedať, že akonáhle sa robí nejaký compositing a zložitejšie efekty, tak je viac RAM vždy dobrá vec. Viac RAM urýchľuje aj prácu s timeline (nemusí sa pri scrubbingu pristupovať na disk). V prípade sw od Adobe je ďalšou komplikáciou pri práci simultánne prepínanie medzi niekoľkými aplikáciami (Premiere, AE, príp. Photoshop či Illustrator, ...) a tým opäť stúpajú nároky na RAM. "Sklad" videí - z ekonomického hľadiska VEĽKÝ klasický harddisk, zvažoval by som RAID 1/10/5/6 z dôvodu ochrany dát, "pracovný" scrub disk rýchly NVMe SSD alebo rozumne nastavené proxy files. Slabší procesor samozrejme znamená dlhší rendering, ale aj to ide vyriešiť (renderovať v noci, počas prestojov, ... - time management, využívať HW kodeky). Cestou je aj vyrenderovať do vhodného intermediátu (Avid DNxHD/DNxHR, Apple ProRes, Cineform, ...) pre kontrolu a potom v idle time nechať robiť rendering do časovo náročnejších cieľových formátov buď priamo z editora alebo z onoho intermediátu. Kódovanie do DNxHhocičo alebo ProRes je v zásade realtime aj na slabšom HW, Cineform som neskúšal (ale je lepší ako oba predošlé). V prípade týchto intermediátov samozrejme treba počítať s vysokými bitrates a teda potrebou obrovského diskového priestoru. No a vzhľadom na cenovú politiku Adobe a problémy so stabilitou Premiere/AE veľa ľudí prechádza k iným riešeniam, konkrétne Davinci Resolve alebo aviďáckym strižniam, v dokumentaristike Magix Vegas. A práve tam je úloha HW akcelerácie úplne! niekde! inde! ako u Adobe. Takže tvrdenia o nepotrebe výkonnej grafárne sú neplatné, resp. obmedzené iba na blbý software nevyužívajúci HW akceleráciu.

  • @Jess.Filipinka
    @Jess.Filipinka5 жыл бұрын

    dobre video, skvele informace :)

  • @tulenik71

    @tulenik71

    4 жыл бұрын

    Naopak, informácie nepresné a zavádzajúce. Hlavne časť o žiadnej úlohe GPU sa vzťahuje len na určitý software (predražený padajúci Adobe shit) a naopak, v iných (a lepších) prípadoch je hlboko neplatná. Davinci Resolve alebo Vegas HW akceleráciu využívajú často a radi. Vegas povedzme že nie dôsledne (v 17ke sa to výrazne zlepšilo, v podstate ani v 16 to nebolo zlé, len to vyžadovalo ručnú optimalizáciu), zato Resolve doslova kde len môže. A ak sa bavíme o de facto priemyselnom štandarde - strižniach Avid - tak k tým sa dodávajú špecializované HW akcelerátory oddávna, dnes sa vedia obrátiť o pomoc aj na CUDA cores nVidiáckych kariet (ako Resolve), takže... Ak by si niekto namýšľal, že nejaký Resolve je oproti Samotnej Veľkej Premiere nula, tak tu je zoznam, čo sa v Resolve produkuje: en.wikipedia.org/wiki/DaVinci_Resolve#Media_produced_using_DaVinci_Resolve Adobe sa snažili Premieru pretlačiť do pro sféry skoro 20 rokov, kým sa im to ako-tak podarilo (ako hovorím, štandardom je Avid) - a hneď nato sa rozhodli vyberať výpalné a technicky išli dosť dole. Ak sa máme baviť o ďalších dvoch sw, ktoré majú nejaký význam, je to Final Cut (mac only) a Vegas, ale ich použitie je obmedzené hlavne na dokumentaristiku, správy, field edits a pod. (napr. prenosové vozy STV využívajú Vegas na field edits). Doplniť asi ešte treba, že v koloristike sa prakticky výhradne pracuje iba v Resolve (keď to ešte nebol editor, bol to koloristický software). Takže baviť sa o Adobe, navyše vydávať AfterEffects za editor (strihá sa v editore, čo je Premiere - AE je compositor, robia sa v ňom efekty) a na základe dizajnových chýb Adobe softwaru dávať všeobecné odporúčania, ako robí autor, je tak trochu blbosť. Alebo dosť blbosť. Asi by som to doplnil, že noťas, z ktorého momentálne píšem, má nejaký i5-6300HQ (4c4t) procák, 8 GB RAM ale hlavne má nVidia GTX970M grafáreň a Davinci Resolve na ňom beží viac ako uspokojivo. Z veľkej časti práve vďaka nvidiáckej grafárni. (Herný noťas spred asi 4 rokov, okolo 1000 €.) Jediné, čo ho brzdí, je to, že nemá dobre nastaviteľný displej, takže ak sa máme baviť o serióznej robote, tak urobím síce field edit, ale kontrola farieb a prípadná koloristika sa musí robiť doma na poriadnom monitore (Benq PV270).

  • @karelpokorny4776
    @karelpokorny47764 жыл бұрын

    Doba pokročila je rok 2020 a komponenty pokročily.Potřebuji překopat PC pro střih videa v Ediusu 9 ve 4K / 25sn v budoucnu 50sn. Nevím jaký procesor intel a nebo ADM a hlavně zda-li s grafikou nebo bez ní. Nejde mně ani tak o dobu rendru jako o plynulost na časové ose při přidání efektu ( zpomanelý záznam, barevné úpravy hudba ). Děkuji za radu jaký konkretní procesor a k tomu graf.kartu 6 nebo 8 GB . eventuelně zákl.desku .

  • @Official-ns4hn
    @Official-ns4hn7 жыл бұрын

    ahoj mam otazku pracujem na stihu videa a chcem vediet ci bude lepsie prerobit sucastnu zostavu alebo sa vrhnut do AMD aby som mal jednu na cisto strih a druhu /terajsiu na hry/ . momentalna zostavta: Intel i5 4750s 2,9ghz haswell,radeon hd7870,asus h87m-plus,enermax650W, hdd 2TB WD green,8GB ram wegance black, chladic vodny set collermaster seidon 120V, . uvazujem že by som zvýsil RAM na 16gb minimalne preto sa chcem spytat ci mi potom pojde strih bez trhania . adobe lighetroom5/6,camtasia a ine... programy. dakujem za odpoved.

  • @dendodobrik978
    @dendodobrik9785 жыл бұрын

    Keď chcem notebook na strih videa, tak tiež mám na toto pozerať(procesor, operačná pamäť)?

  • @lukaslenhartovic
    @lukaslenhartovic5 жыл бұрын

    Prosim ťa potrebujem poradit. Už dlhšiu dobu pozerám po nejakom notebooku na strih videa stačil by intel core i3 ?

  • @Yurygod

    @Yurygod

    5 жыл бұрын

    Osobně bych nešel do notebooku ale do stolního počítače. Kde by se ti poté více vyplatilo koupit nějaké AMD.

  • @Yurygod

    @Yurygod

    5 жыл бұрын

    + nejlépe vybírat procesor podle toho, kolik má jader. Tudíž ty AMD na střih budou lepší :D

  • @lukaslenhartovic

    @lukaslenhartovic

    5 жыл бұрын

    @@Yurygod diki

  • @tulenik71

    @tulenik71

    4 жыл бұрын

    strih na nb je problematický, pokiaľ nemá dobre skalibrovateľný displej - buď hw nastaviteľný, alebo ovládateľný jas/kontrast/RGB kanály celkove strihať video bez color managementu je len také detské hračičkanie, keďže tu máme nejaké štandardy, ktoré musíš rešpektovať (Rec.601 pre SD, Rec. 709 pre HD, 2020 pre UHD, 2100 pre UHD, P3-kadečo pre digitálne kino) - napr. môj monťas umožňuje kalibráciu do ktoréhokoľvek z video/kino farebných priestorov (vrátane P3ok a AdobeRGB); vážny strih videa automaticky predpokladá hardwarovo kalibrovateľný monitor v cene od povedzme 800-1000 € vyššie a samozrejme kalibračnú sondu tým je taktiež vylúčený akýkoľvek TN displej - jedine rôzne podtypy VA a IPS sú rozumne použiteľné no a potom sa treba pýtať, aký sw ideš používať, lebo od sw sa odvíjajú nároky - napr. pokiaľ vie sw využiť CUDA rozhranie nVidiáckych kariet na paralelné výpočty, tak nároky na procesor samozrejme klesajú a sčasti aj na RAM, pokiaľ má grafická karta svoju vlastnú RAM (u nb je však RAM spravidla zdieľaná) ja mám i5ku procák 4c4t, 8 GB RAM a - toto je dôležité - GTX970M dedikovanú grafáreň, takže v Davinci Resolve idem vo FHD rozumnou rýchlosťou aj na noťasi, ale objektívne by to chcelo tých 16+ GB pri náročnejšom compositingu

  • @SebyX
    @SebyX6 жыл бұрын

    Čo mám vykradnúť banku?

  • @comptelo-cz
    @comptelo-cz5 жыл бұрын

    Frekvence není nejdůležitější. Můžeš mít procák se 4ghz a 2 jádry a pak procák s 8 jádry a 2ghz a ten s nižším taktem bude výkonnější než ten se 4mi.

  • @tulenik71

    @tulenik71

    4 жыл бұрын

    Keby to tak jednoducho platilo... ide o to, do akej miery sa dá čo paralelizovať. Mnohé programy používajú niečo ako hlavnú slučku z ktorej sa spúšťa pár ďalších threadov. V tom prípade je dosť závislá rýchlosť na taktovacej frekvencii. Ďalej napr. prerendering ide paralelizovať celkom dobre, takisto veľa častí H.264/H.265 encodingu ide slušne paralelne. To ale neznamená, že ľubovoľný SW je ideálne optimalizovaný - viacjadrá sú stále v programátorských plienkach. Z enkodérov napr. x264 dokáže zožrať viacmenej všetko čo mu dáš, podobne aj H.264 enkodér v Davinci Resolve (v jeho prípade by som ale povedal, že ako je slušne paralelizovaný, tak je nekvalitný - VRAJ Studio verzia má lepší, ale povedzme si na rovinu, nič sa nechytá na x264 - žiaľ na rozdiel od Vegasu a podobne ako Premiere nemá ani Resolve frameserver, z ktorého by sa dal kŕmiť externý enkodér). Tam je ale vidieť pri kódovaní aj vysoké (50 %) zaťaženie grafárne, zjavne ju používa buď na dekódovanie, alebo aj na encoding (Studio verzia vie používať aj hardwarový NVENC kodek, ten je hovadsky rýchly a v prípade Turing GPUčiek aj veľmi dobrý). GTX 1050 je napr. nejakých 640 paralelných procesoríkov, teda CUDA cores, ak si dobre spomínam, a to je iná sila ako nejakých 8c16t čo má môj procák...

  • @seboplays6295
    @seboplays62958 жыл бұрын

    Ahoj, na upravu/rendrovanie videa nestačí i-5-4460 3.20Ghz?

  • @mariankralik8753

    @mariankralik8753

    8 жыл бұрын

    zalezi co chces upravovat alebo rendrovat. Ja som nedavno robil minutove video(mozes si pozriet medzi mojimi videami najnovsie ) kde bolo vela animacii cize bolo to narocne na procesor. Mam i7 12GB RAM 4GB grafika a rendrovalo mi to celu noc :). Ak uz mas i5 kupenu tak to skus s nou ale ak sa rozhodujes doporucujem priplatit a kupit min i7 alebo intel xeon.

  • @seboplays6295

    @seboplays6295

    8 жыл бұрын

    Už to mám kúpené asi rok ale neviem lebo keď som ho dostal tak sa mi Premiere vôbec ne sekal, teraz sa mi to seka no nie až tak, dá sa to vydržať :( Ps: nehrajem mc Môj počítač: Processor: Intel Core i-5 RAM: 1x 8GB Grafická karta: ASUS GeForce GTX 750-Ti 2GB HDD neviem a ďalšie už nemusím doplnovat (budem si kupovať ďalšie 8GB ramky)

  • @mariankralik8753

    @mariankralik8753

    8 жыл бұрын

    tak ja som tiez zacinal na starej sunke :-) takze da sa ale ked budes robit zlozitejsie veci uvidis ze je to malo :-).

  • @seboplays6295

    @seboplays6295

    8 жыл бұрын

    Jj

  • @seboplays6295

    @seboplays6295

    8 жыл бұрын

    Toto by asi nestacilo ze? INTEL Core i5-4460 (6M Cache, up to 3.40 GHz) BOX Generácia procesorov Intel Core i5 s architektúrou Haswell ("Haswell Refresh"), pätica LGA1150, 4 fyzické jadrá, frekvencia 3.2 GHz s možnosťou režime Turbo a pretaktovaním na 3.4 GHz, 6MB vyrovnávacej pamäte L3 cache, 22nm výrobný proces, integrovaný DDR3 pamäťový radič do 1600MHz, integrované grafické jadro Intel HD 4600 (až 1100MHz), TDP 84W.

  • @marcelhofman3854
    @marcelhofman38548 жыл бұрын

    IT WHAT kyd kyd kyd

  • @Lokomotivy
    @Lokomotivy Жыл бұрын

    toto už je dosť neaktuálne

Келесі