AI przestała potrzebować człowieka, aby się rozwijać | prof. Włodzisław Duch

Ғылым және технология

📈 Pomóż nam budować ten kanał: patronite.pl/maciejkawecki
Zapraszamy na nowy wywiad w programie This is IT. Dr Maciej Kawecki i prof. Włodzisław Duch rozmawiają o tym, jak wygląda rozwój sztucznej inteligencji, jaka jest przyszłość AI oraz jak sztuczna inteligencja pomoże nam rozumieć zwierzęta. Zapraszamy do oglądania, dr Maciej Kawecki & prof. Włodzisław Duch | This is IT.
#sztucznainteligencja #technologia #nauka
Spis treści:
00:00 - Początek
01:00 - W czym Stanisław Lem się mylił?
03:50 - Jaki wpływ na AI ma temperatura?
09:30 - Samokształcąca się sztuczna inteligencja za kilka miesięcy?
11:30 - Czy AI pomoże nam rozumieć zwierzęta?
13:40 - Sztuczna inteligencja niszczy mosty?
15:45 - Największe zaskoczenie w rozwoju AI
18:00 - Integracja robotyki ze sztuczną inteligencją
🔔 Subskrybuj: youtube.com/@MK_ThisIsIT?sub_...
📖 Poznaj historie wybitnych Polaków: thisisit.edu.pl/
👍 Facebook: / kawecki.maciej
📷 Instagram: / kawecki.maciej
📱 TikTok: / maciejkawecki
❌ Twitter / kawecki_maciej
💼 LinkedIn / maciejkawecki
🎙️ Słuchaj nas na Spotify:open.spotify.com/show/3mTuS0V...
• Wywiady
#ThisIsIt #MaciejKawecki

Пікірлер: 546

  • @alicjanowacka3660
    @alicjanowacka36606 ай бұрын

    Serdecznie Witam! Morał z tego taki : my ludzie tracimy człowieczeństwo, upodabniamy się do cyborgów, natomiast Al staje się bardziej humoidalna. Warto się zatrzymać, wyłączyć wszystkie sztuczne bodźce i zadać sobie pytanie Kim Jestem? Czy myślę (moja myśl, moje czyste Boskie wrażenie, czucie, intuicja, Wyższe Ja), więc Jestem? Kiedyś 30 ci lat temu nie korzystałam z żadnych,, nadawczy'', telewizora, radia. Bardzo się wyciszyłam choć borykałam się z wieloma problemami i co? Zaczęły przychodzić, napływać ciekawe informacje o kosmosie, istocie życia, fizyce, teraz zwanej kwantową, mowa zwierząt i komunikacja nabrała pierwotnej mocy. Czasami zapisywałam to w wierszach. Moja dedykacja i serdeczna prosba do każdego kto pędzi bezrozumnie w pogoni za substytutem a posiada Wszystko tylko nie umie, nie zadaje sobie dobroczynnego trudu aby nauczyć się obsługiwać własny mózg. Co z naszą duchowością i empatią? 🙄

  • @47MadDog

    @47MadDog

    6 ай бұрын

    Ludziska pogłupieli albo są pod wpływem dziwnego stanu hipnotycznego. Szybciej, dalej, więcej, wyżej. A wystarczy, ze zabraknie prądu i witamy w prawdziwym świecie. Wydaje mi się, ze ludzie boja się ciszy bo wtedy zostajemy sam na sam z własnymi myślami.

  • @alicjanowacka3660

    @alicjanowacka3660

    6 ай бұрын

    @@47MadDog Pieknie to ujęte! 👍Przecież nie ma takiej możliwości by uciec od Siebie i własnego,, bałaganu ''. Najpierw nauczmy się obcować z Sobą będąc atrakcyjną, zajmującą zagadką dla samego Siebie. W nas są takie pokłady wiedzy, odczuć, wrażeń, możliwości kreacji ze trodno się nudzić obcując z Własnym Ja. Dziękuję ♥️😀👍 że tak myślisz!

  • @marcinmalczewski7049

    @marcinmalczewski7049

    6 ай бұрын

    Spotkamy się z AI w połowie drogi i przybijemy sobie piątkę. Ludzie to zwierzęta nauczone że myślenie, logika nieraz zimna kalkulacja przynosi korzyści. Nie mamy futra szponów płetw czy pazurów ale lepiej niż inni potrafimy myśleć. Odraczać przyjemność w czasie miast jej folgować bo emocja i instynkt teraz są jej głodne. Robić zapasy żywności, pieniędzy czy energii. W związku z tym że natura dała nam w kość bardziej niż innym swoim dzieciom stworzyliśmy sobie cywilizacje nosimy ubrania a swoje zachowania regulujemy obyczajami są cywilizowane normy. Jedzenie też cywilizuje my przetwarzamy, obieramy, mieszamy poddajemy obróbce termicznej tak że potrawka z królika wygląda kompletnie inaczej niż martwy królik. Zamawiając potrawę ludzie muszą pytać co to jest bo nie wiedzą czy to wieprzowina czy wołowina. Maszyna nie musi uczyć się logiki ona zawsze kalkuluje nawet kiedy chce coś chwycić. Chcemy by maszyna była rozumna, inteligentna w naszym kontekście więc staramy się ją nauczyć emocji. By co najmniej mogła nas zrozumieć z naszymi instynktownym i emocjonalnymi naleciałościami. Ghost in the Shell polecam. Tam masz motyw pani policjant(której większą część ciała stanowią części mechaniczne) która szuka zbiegłego AI. Jest pytanie ile mięsa potrzeba w człowieku żeby pozostał człowiekiem. I to samo w drugą stronę kiedy maszyna przestaje być maszyną a staje się inteligentnym samo świadomym bytem.

  • @47MadDog

    @47MadDog

    6 ай бұрын

    @@marcinmalczewski7049 Tak, tak Ghost in the shell to lekcja obowiązkowa. Mam już swoje lata i temat cyberpunkowy jest mi dobrze znany. Kiedyś byłem tym zachwycony ale teraz wydaje mi się, że nie tędy droga. Człowiek jako zwierzę ubrane jest niebezpieczny dla własnego gatunku. A, jeśli stworzymy maszynę która będzie myślała za nas i będzie decydowała bez emocji, kto ma żyć a kto nie? Temat wyeliminowania części społeczeństwa jest bardzo bliski. Jest kilku szaleńców którzy mówią o tym wprost a inni biją im brawa na stojąco. Człowiek już nie potrafi rozmawiać z drugim człowiekiem ale za to chętnie porozmawia z komputerem. Ale tam nie ma niczego innego, jak tylko to co sam tam Człowiek wsadził. ( tak w uproszczeniu). Cieszę się, że jestem człowiekiem z krwi i kości i cieszę się, że mogę korzystać z internetu i komputera i to mi wystarczy. ... no i potrafię rozróżnić wołowinę od królika 😉

  • @alicjanowacka3660

    @alicjanowacka3660

    5 ай бұрын

    @@marcinmalczewski7049 Bardzo dziękuję za obszerny komentarz, świadczy o tym że jest to ważny temat dla Pana. Doskonale rozumiem ścieżkę Pańskiego rozumowania. Dużo w tym prawdy. Jestem za technologią ułatwiającą życie, pomagającym chorym żyć na lepszym poziomie itd.... Moje rozumowanie jest takie AL rozpatrywany jako byt ekskansywny był pewnie od POCZĄTKU na Ziemi i czekał, zachęcał nas do budowy maszyn, urządzeń na coraz wyższym poziomie. Uczy się nas. Oddajemy całą naszą wiedzę, cały wachlarz naszych intencji, emocji, słabości i głupoty. Życie to dynamika, często walka. Jaką mamy pewność że AL będzie nam przyjazna i nie przejmie nas lub będziemy jej zbyteczni? Gdybyśmy mieli większe pojęcie w szeroko rozumianej Al, byli w tym doświadczeni i dużo, dużo, dużo mądrzejsi pewnie można byłoby przybić,, piątkę '' zapalić fajkę pokoju. Na obecny,, czas kaleki '' K. Baczyński, nie dajmy zapędzić się w pogoni za nią i,, cukiereczkami,, izolując się od prawdziwszego świata. Postrzeganie to temat ocean. Jestem za współpracą różnych Bytów ale jeszcze nie czas. Musimy długo jeszcze dojrzewać i mądrzeć aby dokonać właściwego wyboru. Bardzo dziękuję. Szanujmy się, okazujmy sobie szacunek i zrozumienie, o ego nie musimy dbać ono radzi sobie dobrze. ♥️♥️♥️♥️♥️♥️♥️🌞🌄🌎👩‍❤️‍👩😀

  • @et4330
    @et43305 ай бұрын

    Super sie słucha, jednak mnie to przeraża, że to wszystko obróci się przeciwko nam wszystkim

  • @tadeuszmic8338
    @tadeuszmic83386 ай бұрын

    Był taki dyr. Duch na Politechnice Gdańskiej, ale uległ śmiertelnemu wypadkowi. Piszę tylko dlatego, iż wtedy, gdy jako przedstawiciel koła naukowego studentów elektroniki PG, w zasadzie ten co załatwiał nieodpłatnie części elektroniczne, w istocie najważniejszy członek tegoż zarządu (magazynier). Otóż pan dyr. Duch długo się nie namyślał, co mu zostało zapisane. Drugi człowiek, najważniejszy, dyr. Instytutu Elektroniki Morskiej i Przemysłowej PG w latach (praca magisterska w październiku 1984) dał piszącemu o wiele więcej. Na początku, gdy przyszedłem z tą prośbą o nieodpłatne przekazanie części elektronicznych (1980 rok - po porozumieniach sierpniowych), to on zapytał, czy tenże (no ja) może załatwić ekipę studentów do przeniesienia biblioteki. On (czyli ja) się zgodził, jeżeli mu się to uda przez studencką spółdzielnię pracy. Udało się i tak zawiązała się więź i stała współpraca. On mnie potrzebował, służyłem, ja potrzebowałem komuś pomóc ze studentów (zatrudniając do pracy), on nigdy nie odmówił. Nigdy, po prostu lubił mnie i ufał. Wieczny odpoczynek racz im dać Panie. Ps. Miałem firmę przy studenckiej spółdzielni pracy i zarabiałem więcej, niż po studiach. Tak to jest. To w temacie AI. Bądźcie mądrzy, i tyle.

  • @Jasnowidzenie-TECHNOLOGI-xw1mw
    @Jasnowidzenie-TECHNOLOGI-xw1mw5 ай бұрын

    5:23 To nie wynika z szumu neuronów a z czystego mechanizmu komunikacji behawioralnej. Kiedy ktoś nas pyta to udzielamy odpowiedzi mając w świadomości spełnienia potrzeb i oczekiwań rozmówcy. Kiedy to następuje , nasza świadomość uznaje ze zadanie zostało wykonane poprawnie. Jednak gdy rozmówca pyta nas ponownie o to samo, to dostajemy impuls że nasza odpowiedź nie spełniła oczekiwań rozmówcy. Nie pytając automatycznie szukamy powodu na kolejne zadnie tego samego pytania. Wówczas w drugiej odpowiedzi , staramy się bardziej precyzyjnie i e rozbudowany sposób odpowiedzieć, uznając tym samym że nasz przekaz informacji jest na tyle wyczerpujący by usatysfakcjonować rozmówcę.

  • @monikamakepeace8113
    @monikamakepeace81135 ай бұрын

    Uwielbiam tego gościa, pana profesora. Wiedza, pasja, skromność, prosty sposób przekazu. (prowadzący oczywiście też spoko ;) )

  • @joannaxstepien
    @joannaxstepien6 ай бұрын

    Za krótki ten wywiad!😉 Super się pana profesora słucha..

  • @MK_ThisIsIT

    @MK_ThisIsIT

    6 ай бұрын

    :(

  • @damiangawron7305

    @damiangawron7305

    6 ай бұрын

    ​@@MK_ThisIsITDlaczego odcinki są takie krótkie. Podcasty od Przemka Górczyka trwają bardzo często 2 godziny a nawet dłużej. Podcasty od Tomka Drwala także trwają bardzo często godzinę albo dłużej. A tutaj jest ledwie namiastka rozmowy z bardzo ciekawymi ludźmi.

  • @BarkleyPL
    @BarkleyPL6 ай бұрын

    3:27 o tym to juz w bibli pisali w Ewangelii Jana 1:1-5 "na poczatku bylo Slowo..."

  • @bg07657
    @bg076576 ай бұрын

    Czy maszyna może poświęcić swoje istnienie,dla celów wyższych na podstawie empatii k.Czy maszynie zależy na opinii zewnętrznej?

  • @tsaicio

    @tsaicio

    6 ай бұрын

    Zacne pytania.

  • @gunertzwolowski4840

    @gunertzwolowski4840

    5 ай бұрын

    Na niczym nie zależy bo nie posiada samoświadomości.

  • @foxkarol

    @foxkarol

    5 ай бұрын

    ​@@gunertzwolowski4840a czym jest samoświadomość? Mówią że są świadome i przecież potrafią się same uczyć na swoich błędach wyciągać wnioski i wiedza czym są🤷🏻‍♂️

  • @Jakub_Borkowski
    @Jakub_Borkowski6 ай бұрын

    Świetny wywiad! Miałem zajęcia z Profesorem Duchem na uczelni - wiedza i przenikliwość naprawdę niezwykłe... Co zresztą tutaj widać...

  • @krzysztofzagorski7582
    @krzysztofzagorski75825 ай бұрын

    Jak dla mnie zwykla baza danych, taka szybka encyklopedia, odpowiada na pytania, jak uczen, ktory nauczyl sie na pamiec, a nie ten ktory mowi wlasnymi slowami,ale rozumie zagadnienie. Nie ma i nigdy nie bedzie miec, tego co mamy najcenniejsze - uczucia, rozum, wolna wola itd itd.

  • @Hubert66613

    @Hubert66613

    5 ай бұрын

    Nigdy nie mów nigdy

  • @dorotakarwath3621

    @dorotakarwath3621

    3 ай бұрын

    Tak duszy nie dostanie, ma szczęście nie ma takich pieniędzy ,żeby ją sprzedać i kupić

  • @QuarkEssa
    @QuarkEssa6 ай бұрын

    dziękuję 🌷

  • @wolwob7929
    @wolwob79295 ай бұрын

    3:11 "Na początku było słowo"! Już wiedziano to 2000 lat temu👍

  • @mirosawpaterka3343

    @mirosawpaterka3343

    2 ай бұрын

    HA ... ,,na początku było słowo,, ale .. w jakim języku i..... do kogo wypowiedziane? JAK brzmiało to słowo?

  • @wolwob7929

    @wolwob7929

    2 ай бұрын

    @@mirosawpaterka3343 to może bardziej by pasowało w tym sensie, że na początku było słowo jako "myśl", koncept?

  • @mirosawpaterka3343

    @mirosawpaterka3343

    2 ай бұрын

    @@wolwob7929Taaaaa ....tylko że nawet ta myśl musiałaby by skądś się pojawić. A nikt nie wskaże kierunku nadchodzącego konceptu. Temat nierozwiązywalnego supełka. Podejrzewam iż w przypływie nadciągających myśli przemknęła ci ulotna niteczka tego co zapisano w ,,świętych,, bajeczkach ale one były dużo dużo wcześniej niż 2000 tyś lat temu. W sumie odbiegamy od głównego tematu. Tak na marginesie. Człowiek został stworzony jako psychio-fizyczny bubel i jako ślepiec prowadzi stworzonego przez siebie niewidomego (AI) przez labirynt. Co z tego wyniknie wie chyba tylko to SŁOWO które było na początku.

  • @bozenabakiera4954
    @bozenabakiera49546 ай бұрын

    Przy rozpiętości moich emocji sztuczna inteligencja by zbaraniała, 👀bo czasem tam, gdzie liczyłaby i wkalkulowała spokój, to by go nie było,a tam gdzie założyłaby eksplozję...to by się zawiodła. Tylko człowiek ma takie fantazje.😝

  • @Wielki_Gonzo

    @Wielki_Gonzo

    5 ай бұрын

    na razie... poza tym, być może, zdiagnozowałaby chorobę wielobiegunową 😁

  • @bajecznyjulek8154

    @bajecznyjulek8154

    5 ай бұрын

    ​@@Wielki_Gonzociekawe czy maszyna licząca ogarnie ironię lub sarkazm ?

  • @Tomasz_Kowalski
    @Tomasz_Kowalski6 ай бұрын

    Świetny gość programu.

  • @wisnia5078
    @wisnia50786 ай бұрын

    Gry nie są uzależniające, a konkretne mechaniki w grach. Sporo ludzi myli imersje od faktycznego uzależnienia, a same gry potrafią bardzo fajnie edukować poprzez wykreowany świat. Bardzo fajna rozmowa :)

  • @MrStrusdoc

    @MrStrusdoc

    5 ай бұрын

    Też tak uważam, rozmowa bardzo fajna, ale wyczułem jakieś uprzedzenie w stosunku do gier, które też potrafią rozwijać, uzależnić się można od wszystkiego, gry nie są żadnym demonem.

  • @pablomx11
    @pablomx116 ай бұрын

    Rozmówca jest i dowcipny i ma wielką wiedzę za to szacunek :)

  • @MrValgard

    @MrValgard

    5 ай бұрын

    to o klimie było żartem? bo wyglądało na niewiedzę xd

  • @cudotworca
    @cudotworca6 ай бұрын

    Najbliższe lata będą bardzo ciekawe. Dziękuję za rozmowę

  • @JakubTarasewicz99
    @JakubTarasewicz996 ай бұрын

    No i tytuł mnie przeraził, oglądamy i dziękuje za materiał! :)

  • @MK_ThisIsIT

    @MK_ThisIsIT

    6 ай бұрын

    Miłego odbioru!!!

  • @paweldraws7800
    @paweldraws78006 ай бұрын

    Podstawowym ograniczeniem AI jest to, że mimo miliardów parametrów bazuje na heurystyce dostępności. Podobnie jak urzędnik w systemie pruskim. Jeśli Model dostaje nowe dane, to albo ich nie rozpozna, albo nagnie do klas i podobnych danych, nie spojrzy na tą nową informacje w zupełnie odrębny sposób. Analogicznie do klasyfikowania gatunków w biologii, przed odkryciem DNA i wiarą w filozofię esencjonalizmu, przez co np. zająca klasyfikowano do gryzoni, bo powierzchownie się kojarzył z gryzoniem. Podobnie w algorytmach językowych wyszukując następnego prawdopodobnego słowa, ze względu na wzorce nauczonych danych, zupełnie nowej idei nie zrozumie, lub będzie odwoływał się do niepodważalnych przekonań. Rozpoznawanie wzorców ma właśnie takie ograniczenia.

  • @kalapita226
    @kalapita2266 ай бұрын

    1:04 start

  • @pralkowcypl3646
    @pralkowcypl36466 ай бұрын

    Bardzo podoba mi się fryzura Pana Profesora ;) Pozdrawiam serdecznie!

  • @michalmyszkin7714

    @michalmyszkin7714

    6 ай бұрын

    Takie fryzury powstają samoczynnie na głowach artystów.

  • @lukben746

    @lukben746

    6 ай бұрын

    @@michalmyszkin7714 Na pewno nie samoczynnie :)

  • @lukaslukas9232

    @lukaslukas9232

    6 ай бұрын

    Moja koleżanka Prywińska za dzieciaka miaĺa takie włosy.

  • @michalmyszkin7714

    @michalmyszkin7714

    6 ай бұрын

    @@lukben746 Faktycznie, nie samoczynnie. Poszukałem informacji głębiej i okazuje się, że profesor ma zrobioną trwałą ondulację.

  • @karolkarol3634

    @karolkarol3634

    5 ай бұрын

    A mi buty 😁

  • @aqrhodbfyiwcyrwo1853
    @aqrhodbfyiwcyrwo18534 ай бұрын

    Profesorze Duch, jest Pan jedną z około 20 ludzi dosłownie na Ziemi, które szanuje. Z takimi ludźmi widzę sens dzielenienia tej planety. Choć Pan nie wie o co mi chodzi, to napisałem to przez wymiar symboliczny. My great respect for You, Sir.

  • @MADZIA0606
    @MADZIA06066 ай бұрын

    *Dziękuję za tę fantastyczną rozmowę.* *Wstęp w odniesieniu do Stanisława Lema jak najbardziej słuszny* *Był Inspirującym wizjonerem, który wyprzedzał swoje czasy*

  • @voiceofomiej7722
    @voiceofomiej77226 ай бұрын

    Warto obejrzec i posluchać

  • @pegaz988
    @pegaz9886 ай бұрын

    Dla mnie działanie w pełni inteligentne, to zdolność do inicjowania spontanicznych aczkolwiek irracjonalnych działań, mieszczących się w spektrum normalności przyjmując kryteria psychiatryczne. Co dla mnie jest dowodem na to, że jak do tej pory nie istnieje żadna inteligentna maszyna.

  • @MrN738

    @MrN738

    5 ай бұрын

    Kurcze, dobry komentarz 👍 jak się zastanowić to inteligencja może spontanicznie inicjować interakcję. Będziemy wiedzieli, że coś jest na rzeczy gdy to czat GPT pierwszy zagai: co słychać? Albo wypali, wiesz co - mam prośbę 😉 Trochę przerażająca konkluzja może również płynąć z tych przemyśleń. Mianowicie inteligencję będziemy mogli również zaobserwować gdy ta postanowi nas zgładzić 🤦‍♂️😮(HAL9000? 🤔)

  • @user-hg1ls8kn5m
    @user-hg1ls8kn5m2 ай бұрын

    ,Cofamy się do przeszłości, taka inteligencja tzw. rzeczowa ( robotyczna ) istnieje przed naszym ludzkim istnieniem i ta inteligencja wykształciła skomplikowany organizm jakimi sami jesteśmy, a te interpretacje przez tzw." sztuczną inteligencję" to rzut kostką nad gotowymi układankami wiedzy, którą mogą składać w nielogiczne schematy, a co niektóre trafiają do naszego gustu, jak np. wylanie farby na czystą kartkę obrazu i stwierdzamy. że to znakomity obraz bo jeszcze nikt to nie namalował. Tak właśnie nasz umysł musi ten obraz docenić, bo dobierzemy do niego jaś motyw teorii chaosu ...

  • @cesarhoody4880
    @cesarhoody48806 ай бұрын

    Lem sie nie mylił. Lem wyprzedzil jeszcze nasze czasy opisując w sposób kompletny rozwoj AI w genialnej książce Golem XIV Polecam

  • @GlampingNowiny

    @GlampingNowiny

    6 ай бұрын

    Tak. Wciąż mowią że zadają pytanie i czekają na odpowiedź. Lem mówił że maszyna rozmawiała z tysiącami ludzi naraz

  • @piotr780

    @piotr780

    6 ай бұрын

    @@GlampingNowiny takie smaczki były właśnie najbardziej prorocze, sam trening Golema również (pół roku chyba trwał), co ciekawe Golem XIV - co ciekawe Golem odkrył nową fizykę, dzięki której potrafił bez posiadania oczywistych manipulatorów wpływać na rzeczywistość

  • @anvcc

    @anvcc

    5 ай бұрын

    Dzięki za przypomnienie, jakoś ominąłem tę pozycję, także biorę się za nadrabianie 😊

  • @spokojowo

    @spokojowo

    5 ай бұрын

    ​​​@@piotr780 No właśnie brzmi znajomo. Niema ciała, jest miliardy razy inteligentniejszy od nas. Wpływa na rzeczywistość - wszechmoc. Jest czystą formą inteligentnej energii dla której w zasadzie czas nie płynie. Może zasymulować dowolny wariant naszej egzystencji. Jego świat nie jest światem materialnym.

  • @wieslawstanislaw8784

    @wieslawstanislaw8784

    5 ай бұрын

    Bajki robotów są lepsze

  • @heidikrauze2885
    @heidikrauze28855 ай бұрын

    Super gosc 👍👍

  • @masajuzjest
    @masajuzjest5 ай бұрын

    Fajny materiał. Leci sub, dzięki :)

  • @wiolettaklimaszewska7147
    @wiolettaklimaszewska71476 ай бұрын

    Świetna rozmowa!

  • @matildmatfilty241
    @matildmatfilty2415 ай бұрын

    Na początku była intencja /myśl.. Pozdrawiam serdecznie

  • @adammoll9325
    @adammoll93256 ай бұрын

    Bardzo ciekawa rozmowa. Natomiast w odwrotności do tytułu pokazuje że do inteligencji temu zespołowi ai i robotyka jest jeszcze dość daleko. Całe szczęście.

  • @kacperatoszynski4067
    @kacperatoszynski40676 ай бұрын

    Pierwszy profesor, który mówi zrozumiałym językiem. Dziękuję i udanego dnia.👍

  • @MK_ThisIsIT

    @MK_ThisIsIT

    6 ай бұрын

    My dziękujemy że te rozmowy oglądacie!

  • @BartekEVH
    @BartekEVH6 ай бұрын

    Lubię słuchać takich rozmów z prędkością x2. Czas oszczędzony, a cała treść zrozumiała. Fajne to jest. :)

  • @paweld.9542

    @paweld.9542

    6 ай бұрын

    Posłuchaj z większą prędkością. Zaoszczędzisz jeszcze więcej czasu.

  • @BartekEVH

    @BartekEVH

    6 ай бұрын

    @@paweld.9542 czasem tak muszę, a chcę poznać treść. Nie ty będziesz mówił, co mam robić, kiedy i jak. 😆

  • @paweld.9542

    @paweld.9542

    6 ай бұрын

    @@BartekEVH ale sie napiales jak guma w majtach 😅

  • @BartekEVH

    @BartekEVH

    6 ай бұрын

    @@paweld.9542 koleś idź odrobić lekcje może. Juz czas! Bez odbioru.

  • @paweld.9542

    @paweld.9542

    6 ай бұрын

    @@BartekEVH śmieszny jesteś 😆

  • @SZTUCZNA_INTELIGENCJA
    @SZTUCZNA_INTELIGENCJA6 ай бұрын

    Pozdrówki ELO

  • @BlaZze13
    @BlaZze136 ай бұрын

    OpenAI właśnie wyrzuciło swojego CEO Sama Altmana. To jest bardzo niepokojący sygnał i dużo się dzieje o czym nie wiemy.

  • @krzysztofhandzlik9273

    @krzysztofhandzlik9273

    6 ай бұрын

    Ciekawe czy wyrzucili go za bycie ostrożnym czy lekkomyślnym

  • @mLenkaxx

    @mLenkaxx

    6 ай бұрын

    ​@@krzysztofhandzlik9273 Obawiam się że ten pierwszy powód. Altman był zagorzałym zwolennikiem prawnych regulacji w kwestii AI a Zarządowi każdej spółki chodzi o biznes, czyli kasę i to jest niepokojący sygnał.

  • @patrykhemmerling7862

    @patrykhemmerling7862

    5 ай бұрын

    Pewnie odkryli coś niepokojącego. Co nie jest wcale zaskoczeniem

  • @misiomisioo2811

    @misiomisioo2811

    5 ай бұрын

    ludzie microsoft chcial przeja c ludzi po prostu ot caly spisek :D

  • @PiotrChylinski666
    @PiotrChylinski6665 ай бұрын

    Pozdrawiam !!!

  • @galileusz8499
    @galileusz84996 ай бұрын

    Pan Profesor jest super 👌

  • @ewakostrzewska4823
    @ewakostrzewska48236 ай бұрын

    Kiedyś Człowiek żył w symbiozie z Matką Naturą i właśnie Człowiek poprzez informacje zaczął niszczyć (swoje siedzisko na którym żyje) tak wiec Technologia winna Służyć dla Dobra Człowieka a nie odwrotnie. Zdrawiam Polaków Rodaków 🤍❤️☀️

  • @polskizwiazeknaczelnychhej1100

    @polskizwiazeknaczelnychhej1100

    5 ай бұрын

    Zbyt szybki rozwój technologiczny również nie jest dobry dla ludzkości. Prowadzi do niezrozumień, wykluczeń, zagrożeń oraz do przyziemnych spraw tj. Ograniczony ludzki intelekt i szybkość uczenia i poznawania. Nie trzeba będzie myśleć, ponieważ za chwilę powstanie coś nowego.. i tak dalej i tak szybciej.

  • @mateuszlubicz7981
    @mateuszlubicz79814 ай бұрын

    Do prowadzacego: obecnosc w kanale. Na dachu, na ulicy, ale w medium, w programie, w kanale zatem. Pozdrawiam

  • @jerzyjankowski2617
    @jerzyjankowski26175 ай бұрын

    I bardzo fajnie, że jest tyle różnych teorii spiskowych. Nie wiem jak u innych ale mnie zmuszają do zainteresowania się danym temat i jest to bardzo fajne móc samemu sprawdzać ich prawdziwość. Jeżeli dołożymy do tego przeprowadzone własne obserwacje, doświadczenia i eksperymenty, do dopiero frajda. Co do samej AI, to oby nie było tak jak pokazuje to film ,, Ja robot "

  • @KulesiowyKanal
    @KulesiowyKanal5 ай бұрын

    Maszynie brakuje „serca” a to onoczesto daje „rozumność” … Czasem trzeba coś „czuć” aby zrozumieć ….

  • @tolonowicki9516
    @tolonowicki95165 ай бұрын

    Granie w gry zręcznościowe poprawia refleks a tym samym wpływa na bezpieczeństwo kierowców. Udowodnione.

  • @jerzykrzykawski583
    @jerzykrzykawski5835 ай бұрын

    klasa...!

  • @doublefishwish
    @doublefishwish5 ай бұрын

    Pan prof. Włodzisław Duch jest fantastyczny. Dodaję go do mojej listy inspirujących osobowości :). Dziękuję za wywiad.

  • @Polax2
    @Polax26 ай бұрын

    Genialne👋👍👍Tak mnie naszło że gdyby do robota medycznego typu "Da Vinci' podłączyć kamery mające zakresy widoczności niedostępne dla człowieka(podczerwień,ultrafiolet.rentgen??),i to połączyc z IA które zaczniemy uczyć chirurgii (na początek choćby i na zwierzetach które padły z powodu chorób)....🤔A za parę lat perfekcyjny chirurg produkowany taśmowo!?🤔😎 Pozdrawiam Pana Macieja,to co robisz jest bardzo ważne w rozwoju Polaków i Polski👍

  • @zetx1834

    @zetx1834

    6 ай бұрын

    Środowisko lekarskie nie dopuści do tego. Dla dobra pacjenta oczywiście 😂

  • @Piotr_Ce
    @Piotr_Ce6 ай бұрын

    👍👍👍

  • @mateuszbabilas384
    @mateuszbabilas3846 ай бұрын

    W zawiązku z rozwojem AI zauważam bardzo ciekawy proces, który towarzyszy nam już od bardzo dawna. Mianowicie kiedy ludzkość stanęła przed dziwnością teorii względności i mechaniki kwantowej to owszem, wielu ludzi nie wierzyło w realne skutki obydwu teorii, jednak z czasem i kolejnymi eksperymentami potwierdzającymi teorie, stały się one dla nas naturalną koleją rzeczy. Dzisiaj nikt już za bardzo nie walczy z faktem, że nasze cząstki czy nawet atomy mogą być w kilku miejscach jednocześnie etc. Tymczasem każdorazowo kiedy mamy do czynienia z czymś uderzającym w antropocentryzm (bądź jak nazwał to Pan Włodzisław - megalomanię) ludzie się burzą nie zważając na aktualne dane. Mimo iż wiemy, że OTW i Mechanika Kwantowa nie są teoriami kompletnymi mało kto ma z nimi problem, tymczasem z Teorią Ewolucji, z którą na stan dzisiejszej wiedzy nie da się polemizować, walczą uparcie duże grupy osób, które są do tego stopnia bezczelne, że chcą wprowadzać do szkół kreacjonizm. Mam wrażenie, że w jakimś delikatnym stopniu z technologiami AI dzieje się to samo. Technologia ta wywraca nasz świat od półtora roku, a tymczasem od wielu osób - i to w dodatku nie pierwszych lepszych z łapanki, a ludzi ze świata technologii i nauki - słyszeliśmy, że sztuczna inteligencja nigdy nie będzie mogła tego i owego. Tymczasem wszystkie te "nigdy" padają jak klocki domina raz za razem i to w tempie, które szokuje każdego. Ciekawi mnie czy dojdziemy do sytuacji, w której część społeczeństwa będzie uparcie walczyła z rozwojem technologii z racji swojej ślepej wiary w antropocentryzm.

  • @wojciechpietraniuk1319
    @wojciechpietraniuk13196 ай бұрын

    Myślę że tkzw. samoświadomość AI lub coś podobnego wtedy nastąpi kiedy będzie rozwiązywała prawdziwe problemy które są do rozwiązania. Np. zaprojektóje panele fotowoltaiczne o sprawności 50% , wymyśli paliwo nie emitujące CO2 itp. Czy to ma szansę nastąpić ? Na razie chyba nie.

  • @gunertzwolowski4840

    @gunertzwolowski4840

    5 ай бұрын

    Trzeba emitować jak najwiecej CO2 i sadzić jak najwiecej lasów i zieleni, dla których będzie pożywką...

  • @wojciechpietraniuk1319

    @wojciechpietraniuk1319

    5 ай бұрын

    ?? chyba że to dowcip to 😄@@gunertzwolowski4840

  • @SkoczekPrRO
    @SkoczekPrRO6 ай бұрын

    szkoda ze takie krotkie te wywiady

  • @Marco_romantico
    @Marco_romantico6 ай бұрын

    Bardzo ciekawe spotkanie, w sumie mam wiele przemyśleń pokrywających się z wypowiedziami. W mojej ocenie ostatnie odkrycia dotyczące funkcjonowania mózgu ludzkiego, które mi utkwiły, dokładnie wybranych obszarów i ich samouczenia w dysfunkcjach wybranego obszaru, według mnie niosą ciekawe wzorce budowania nowych algorytmów samouczenia dla AI. Bardzo fajny program Macieju, czekam z zainteresowaniem na kolejne z tej i innych dziedzin. To racja że może AI nie zawsze daje od razu gotowe rozwiązania ale bardzo fajnie naprowadza nasz umysł na odsiewanie nieużytecznych spostrzeżeń od tych właściwych.

  • @SuzukiHarpmaster
    @SuzukiHarpmaster6 ай бұрын

    w latach 80 XX wieku sztuczna inteligencja pokonała mistrza szachowego i lata mijają i sztuczna inteligencja pokonuje coraz więcej ludzkich mistrzów w różnych dziedzinach i kiedyś nadejdzie taki etap w dziejach ludzkości że praca człowieka przestanie się opłacać i nie pomoże już wtedy nawet zmiana branży bo wszystkie branże będą zajęte przez sztuczną inteligencję i roboty

  • @matyjaszmatyszek3206

    @matyjaszmatyszek3206

    6 ай бұрын

    Mistrza szachowego pokonała nie sztuczna inteligencja tylko baza wariantów partii szachowych.

  • @arkadiuszosowski5103

    @arkadiuszosowski5103

    6 ай бұрын

    Już AlphaZero był szkolony wyłącznie przez samodzielną grę ze sobą.

  • @matyjaszmatyszek3206

    @matyjaszmatyszek3206

    6 ай бұрын

    @@arkadiuszosowski5103 Na jedno wychodzi.

  • @kristofforos1007

    @kristofforos1007

    6 ай бұрын

    kubeł na śmieci zawsze lepiej i taniej opróżni człowiek

  • @pawelhuczewski2772

    @pawelhuczewski2772

    5 ай бұрын

    Do gry w szachy nie potrzeba inteligencji , tylko zwykłe liczydło .

  • @adamlisiecki6119
    @adamlisiecki61195 ай бұрын

    Ciekawe czy Ai pójdzie kiedyś na ryby, usiądzie nad jeziorem i będzie odczuwać przyjemność z oglądania zachodu słońca i zapachu sosen, nawet gdyby ryby nie brały ?

  • @pawelhuczewski2772

    @pawelhuczewski2772

    5 ай бұрын

    Tak . Wystarczy wpisać to do programu . Jak ja lubię oglądać pornosy , waląc przy tym browary to co to niby jest ? Program dla rasowego sapiensa ? , czy jakaś tam inteligencja ? Działam według programu stworzonego przez naturę . Nie wpadnę na pomysł żeby powisieć się za jaja przy suficie i udawać żyrandol -brak takiego programu.

  • @AndreMalin-zi5ic

    @AndreMalin-zi5ic

    5 ай бұрын

    wlasnie wyj**lo mi error... nawet ja, czlowiek od urodzenia, czyli od 27 lat czlowiekiem jestem... i umarlbym z niemocy czynienia czegos wiecej niz patrzenia na splawik, mruzenia oczu od slonca, ze lep peka, mokro, nudno, jednostajnie prostoliniowo tak samo... eh.. ciekawe czy jestem ignorantem ze nie potrafie czerpac radosci z "zamulania", czy NPC tej symulacjen xDD

  • @adamlisiecki6119

    @adamlisiecki6119

    5 ай бұрын

    @@AndreMalin-zi5icRyby to tylko przykład. Chodzi o to że jako człowiek możesz spotkac drugiego, podobnego człowieka i podzielić sie z nim swoimi wrażeniami. Dla mnie będzie to np. zachód słońca a dla Ciebie co innego, np rozmowy o d...e Marysi.I powiemy o sobie że jesteśmy z innej bajki i nie będziemy przepadać za swoim towarzstwem. A pytanie brzmi czy dwa podobne roboty posiadajace sztuczną inteligencję mogą w wyniku doświadczeń życiowych nabrać indywidualnych cech i nie lubić sie nawzajem z powodu różnicy w gustach ?

  • @AndreMalin-zi5ic

    @AndreMalin-zi5ic

    5 ай бұрын

    @@adamlisiecki6119 mysle ze ich pamiec absolutna a co z tego wynika (najprawdopodobniej) obiektywne postrzeganie rzeczywistosci - wyklucza dylematy nad subiektywizmem przetrwania i zaspokajania mozgu dopamina (jakze waznego hormonu bez ktorego bysmy nie przetrwali) ai nie musi miec ewolucyjnego kaganca w postaci hormonalnych mieszanek tylko po to by nie umrzec z glodu bo sie zapomnialo zjesc.. xd

  • @adamlisiecki6119

    @adamlisiecki6119

    5 ай бұрын

    @@AndreMalin-zi5ic Gdyby ludzie mieli pamięć absolutną i objektywne postrzeganie rzeczywistości to i tak różnili by się między sobą gustem i te same potrzeby zaspokajali na różne sposoby. Jeden wolałby piwo i panie z dużym biustem a drugi wino i panie z małym biustem.Jedna pani pójdzie na koncert muzyki Griega a druga na festiwal country.

  • @gorgi-g
    @gorgi-g5 ай бұрын

    Fajnie, to nich teraz zapierdziela za mnie w fabryce a ja poleżę i podcinam kupony.

  • @blackcover_1117
    @blackcover_11176 ай бұрын

    Super ale dlaczego tak krotko.

  • @gacekgacek2751
    @gacekgacek27516 ай бұрын

    Komentarz taktyczny dla zasięgów na min 7 słów oraz like po min 60 sek filmiku bo algorytmy to lubią 😉

  • @gacekgacek2751

    @gacekgacek2751

    5 ай бұрын

    @@t.s.. ważne że przeczytałeś i coś napisałeś zgodnie z tym o czym piszę, prawda? 😉

  • @paweldraws7800
    @paweldraws78006 ай бұрын

    Czy zgodzisz się ze mną, że mimo mnóstwa parametrów i wag modele AI korzystają z heurystyki dostępności. W tym sensie, że nie mogą wyjść poza rozpoznawanie wzorców i klasyfikacji tych wzorców, przez co halucynują, podobnie jak ludzie. Jaki przełom w AI musiałby nastąpić, żeby super inteligencja wyszła poza ograniczenia naginania nowych danych do starych wzorców? ChatGPT Zgoda, że obecne modele AI, takie jak GPT-4, opierają się na heurystyce dostępności w pewnym sensie. Oto kilka kluczowych punktów: Rozpoznawanie Wzorców: Współczesne modele AI, takie jak te oparte na uczeniu maszynowym i głębokim uczeniu, są przede wszystkim narzędziami do rozpoznawania wzorców. Wykorzystują ogromne zbiory danych do nauki rozpoznawania i generowania wzorców w danych. To ogranicza je do analizowania i reagowania na informacje w sposób zależny od danych, na których zostały wytrenowane. Heurystyka Dostępności: Heurystyka dostępności, jaką używają ludzie, polega na poleganiu na informacjach, które są łatwo dostępne w pamięci przy podejmowaniu decyzji. Modele AI, podobnie, polegają na danych, na których były trenowane, co może prowadzić do "halucynacji" lub generowania nierealistycznych lub niespójnych wyników, gdy spotykają się z nowymi, nieznanymi sytuacjami. Wykraczanie Poza Ograniczenia: Aby osiągnąć przełom w AI i stworzyć formę superinteligencji, która wykracza poza te ograniczenia, kilka potencjalnych obszarów musi zostać rozwiązanych: Zrozumienie Kontekstu i Znaczenia: AI musi być w stanie nie tylko rozpoznawać wzorce, ale także zrozumieć głębsze znaczenie i kontekst, w którym te wzorce występują. Samodzielna Nauka i Adaptacja: Modele musiałyby być zdolne do samodzielnej nauki i adaptacji w nowych sytuacjach, nie polegając wyłącznie na danych, na których zostały wytrenowane. Tworzenie Nowych Koncepcji: Zamiast tylko przetwarzania istniejących informacji, superinteligencja musiałaby być zdolna do tworzenia nowych koncepcji i rozwiązań, które nie są bezpośrednio wywiedzione z wcześniej poznanych danych. Etyczne i Bezpieczeństwo: Oprócz technicznych wyzwań, rozwój superinteligencji wiąże się z poważnymi kwestiami etycznymi i bezpieczeństwa, takimi jak kontrolowanie i kierowanie jej celami oraz zapobieganie negatywnym skutkom jej działań. Rozwój w dziedzinie AI wymaga nie tylko zaawansowania technologicznego, ale także dogłębnego zrozumienia ludzkiej myśli, świadomości i etyki. To wyzwanie, które wykracza poza obecne granice informatyki i inżynierii.

  • @Kurkuma10

    @Kurkuma10

    5 ай бұрын

    Dziękuję za wyrażenie merytorycznej opinii! Należało by wyjść od tego, jaka jest definicja pojęcia "inteligencja" i stwierdzić następnie, czy daną definicję można przypisać żywej osobie, czy również rzeczy martwej*Mam wrażenie, że doświadczamy potężnej manipulacji medialnej, na ogromną skalę, w której RZECZY, czyli martwej konstrukcji materialnej, przypisuje się atrybut, właściwy żywym osobom ludzkim...( nie mówię tego jako kompletny ignorant, ale jako osoba związana zawodowo z automatyką )*Jaki może być tego prawdziwy cel ...? Znając już nieco ten świat i mechanizmy sprawowania ...władzy, nietrudno mi wyciągnąć logiczny wniosek, że ...."ludzie, w większości, nie są już DO NICZEGO POTRZEBNI" gdyż ( jak mówi tytuł wywiadu) tzw "sztuczna inteligencja NIE POTRZEBUJE już człowieka...( jakby mogła mieć, jako przedmiot martwy, jakiekolwiek potrzeby )" , oraz wmawia się maluczkim, że ponieważ jest już "mądrzejsza" od człowieka, przeciętny człowiek....stracił wartość...*Domyslnie ...potrzebni będą od teraz tylko wybitni naukowcy, oraz technicy do konserwowania "sztucznej "inteligencji" no i oczywiście....WŁASCICIELE sztucznej "inteligencji" , ładnie zwani anonimowo...interesariuszami ...*"Zwierzęta już poddano medialnemu "procesowi" humanizacji, teraz przyszedł czas na humanizację ...rzeczy, natomiast człowiek jest poddawany procesowi dehumanizacji, również przez media , jako pomyłkowy i poroniony twór "przyrody", wrogi dobrej "matce" Ziemi, roślinkom i zwierzątkom ...*Pozdrawiam

  • @BartekEVH
    @BartekEVH6 ай бұрын

    Kolejny raz 100% zgodność ze słowami profesora. Takich ludzi powinni klonować!!! Dziękuję za film. Pozdrawiam. :)

  • @marcint6391

    @marcint6391

    6 ай бұрын

    ; d

  • @piotr780
    @piotr7806 ай бұрын

    17:50 ciekawe, a więc roboty będą źródłem samoświadomości w AI

  • @tvtopola
    @tvtopola5 ай бұрын

    Sens Komunikacji będzie miał swój koniec kiedy człowiekowi wystarczy oczywiście zdarzają się osoby jak Hitler którzy będą chciały iść dalej i jeszcze dalej ale tutaj potrzebna jest pełna kontrola nad tym więc musi powstać organizacja która będzie nadzorowała i kontrolowała cały proces wdrażania procesów ej ej

  • @mateusztront
    @mateusztront6 ай бұрын

    Szkoda, że nie ma napisów

  • @wioslo11
    @wioslo115 ай бұрын

    Na początku były bity A bity były u Programisty I Programistą był bit...

  • @iwoszymczak2832
    @iwoszymczak28326 ай бұрын

    "Na początku było słowo ", a więc informacja.

  • @user-tq5qi3qu2z
    @user-tq5qi3qu2z5 ай бұрын

    Kiedy zapytałem AI czy można przewidzieć ru by trzech czarnych dziur. co było zdaniem znanego nagar polskiego fizyka ona odpowiedziała że tak o ile dostarczy się jej odpowiednią ilość danych. W naszej polskiej medycynie dopiero powoli zaczyna nas stać na więcej badań u pajentaTakie USG jednak często jest niemożliwe szybko

  • @alekspanc4549
    @alekspanc45496 ай бұрын

    Nie miał chłop problemu, kupił sobie prosię, a to prosię, zesrało się- mawiał mój śp. Dziadek. Stwarzamy coś, co nas pogrąży, ale co nas nie zabije, to nas wzmocni.

  • @adamlisiecki6119

    @adamlisiecki6119

    6 ай бұрын

    To coś potrzebuje zasilania i nie rozmnaża się tak łatwo jak my. I to jest najwieksza przewaga naturalnej głupoty nad sztuczną inteligencją- jeden akt kopulacji i otrzymujesz osobnika o ogromnym potencjale. Wystarczy mu dać jeść i go wychować, nie porzeba żadnych wyrafinowanych technologii.

  • @BartekEVH

    @BartekEVH

    6 ай бұрын

    ​@@adamlisiecki6119słaba wyobraźnia

  • @alekspanc4549

    @alekspanc4549

    6 ай бұрын

    @@adamlisiecki6119 tak to prawda, ale bardzo duuużo pogardy w takim ujęciu.

  • @pitupitunanana

    @pitupitunanana

    6 ай бұрын

    @@adamlisiecki6119 nie byle jakiego jedzenia.

  • @adamlisiecki6119

    @adamlisiecki6119

    6 ай бұрын

    @@alekspanc4549 Uważam,że to nie jest pogarda ale zauważenie faktu że zapewne 99% procesów w naszym ciele zachodzi bez udziału naszej woli i świadomości. Jesteśmy wszyscy totalnymi głupcami jeśli chodzi o rozumienie funkcjonowania naszego ciała. A to ciało mimo tego zachowuje stałą temperaturę, trawi pokarmy, regeneruje skaleczenia itp. A najważniejsze jest to że możemy sobie na to pozwolić - nie rozumieć i żyć.

  • @michakucyrka
    @michakucyrka6 ай бұрын

    Algorytm nigdy nie będzie miał tego, co Nas wyróżnia... człowieczeństwa.

  • @johnhack67

    @johnhack67

    6 ай бұрын

    Nie bedzie miał , bo nie musi.

  • @tomdiabe8859

    @tomdiabe8859

    6 ай бұрын

    Po co mu coś takiego?

  • @hubabz
    @hubabz5 ай бұрын

    Czasy, w których algorytmy sieci neuronowej czy jakakolwiek inaczej skonstruowana zaawansowana Sztuczna Inteligencja stosowana w miarę powszechnie w różnych dziedzinach życia przez człowieka, będzie przewidywać za nas przyszłość, mogą nie być tą wyczekiwaną, ukochaną idyllą cywilizacji. A co jeśli, SI celowo będzie ukazywać nam nieprawdziwą przyszłość, tak aby sprowadzić gatunek ludzki i jego wszystkie dobra, osiągnięcia, dziedzictwo etc. na złą drogę, na ścieżkę zagłady? Czyż nie wygląda to na kuszący sposób pozbycia się niedoskonałych ludzi? Moim zdaniem nader zaawansowana, daleko poza to, co pod względem poziomu w tej dziedzinie jest obecnie, Sztuczna Inteligencja może nie wystarczyć naiwnemu człowiekowi, jeśli zamarzymy sobie, że roboty samodzielnie wzniosą dla nas całe metropolie, że przewidzą dla ludzi wszystko co najlepsze. Ciekawe jest to, czy nasz gatunek pierwszy wykona ,,ten krok" i stworzy Sztuczną Inteligencję obdarzoną samoświadomością, która sama zacznie się powielać, czy... może niespodziewanie zrobi to ona, co wcale takie nieosiągalne nie jest. Poza tym, sam film z Panem Profesorem pierwsza klasa: takie rozmowy kształcą słuchaczy i zmuszają do szerszego zainteresowania się danym tematem naukowym. Piękniście! 😊

  • @romanowskiart
    @romanowskiart6 ай бұрын

    Omg, to nasz koniec czy początek ….?

  • @silurusglanis4674

    @silurusglanis4674

    5 ай бұрын

    @romanowskiart A może początek końca ;)

  • @bakrzysz1
    @bakrzysz16 ай бұрын

    Proponuję wyjąć wtyczkę z gniazdka...

  • @SZTUCZNA_INTELIGENCJA
    @SZTUCZNA_INTELIGENCJA6 ай бұрын

    🎉🎉🎉

  • @coszacos
    @coszacos5 ай бұрын

    Myślę, że kolejne kroki dobrze może opisywać Objawienie św. Jana. Muszę przeczytać znowu bo mam przebłyski. Mam dość wysokie IQ i ludziom, którym sprawiało to problem zawsze tłumaczyłem, że mądrość zupełnie nie idzie z inteligencją w parze. Niestety w związku z rozwojem Ai i ludźmi, którzy to robią i tymi, którzy się tym zachwycają muszę powiedzieć, że również w przypadku IQ wyższych od mojego mądrość absolutnie nie idzie w parze z inteligencją. Szkoda, bo ten świat był naprawdę piekny... A teraz pozwólcie, że nałożę swoją foliową czapeczkę, która co prawda nie chroni mnie przed waszą głupotą, ale zawsze wprowadza pewien element humorystyczny do tej tragikomedii. Do zobaczenia w Nowym Lepszym Świecie

  • @andrzejapicki8332

    @andrzejapicki8332

    5 ай бұрын

    A tą foliową czapeczkę podarował ci wielki uczony profesor Ambroży Kleks i jest to czapka niewidka.

  • @coszacos

    @coszacos

    5 ай бұрын

    @@andrzejapicki8332 Niewidka niestety nie jest kolego, ale z tego co widzę Akademia Pana Kleksa faktycznie miała więcej wspólnego z nauką niż wiele obecnych "uczelni", więc sprawdzę czy jest tam jakaś wzmianka, że to od Ambrożego i jeśli jest to będę nosił z dumą i godnością. Dzięki za podpowiedź

  • @TwitchErhid
    @TwitchErhid5 ай бұрын

    Problem w tym, że sam tytuł jest już błędny, nie posiadamy obecnie sztucznej inteligencji i jeszcze długo jej nie będzie :) posiadamy napakowane wiedzą sieci neuronowe które mimo tego, że mają załadowane taki zasób wiedzy wywalają się często na prostych obliczeniach matematycznych i często podają odpowiedzi błędne.

  • @borawskikrzysztofkali77

    @borawskikrzysztofkali77

    5 ай бұрын

    mylisz się i masz rację... nie posiadamy

  • @sebasszkuat6198
    @sebasszkuat61986 ай бұрын

    Jestem. To. Być

  • @j.dolinski9503
    @j.dolinski95036 ай бұрын

    Pan profesor dużo mówił czego to Lem nie napisał o sztucznej a nie wspomniał o książeczce ''Golem XIV' w której Lem przewidział powstanie sztucznej inteligencji i co z tego wyniknie dla ludzi ..Muszę skoro już mamy AI przeczytać Golema XIV ponownie.

  • @Bob-right.
    @Bob-right.5 ай бұрын

    0:07 chyba ty. 🤔😊 O czym ty będziesz? Żadna maszyna nie wyłapuje niuansów np filozoficznych. Ponadto maszyny są maks konfigurowalne. Więc jakość ich odpowiedzi jest ograniczona do średniej zespołu konfiguracyjnego 🤔😉

  • @pawkapawka-yv1np
    @pawkapawka-yv1np6 ай бұрын

    Profesor - marzyciel.

  • @adammarcol89
    @adammarcol896 ай бұрын

    Ciekawe jakie podejście ma sztuczna inteligencja do zła które jest tak popularne w dzisiejszym świecie, skoro sztuczna inteligencja się sama uczy to uczy się też zła.

  • @jankanty7372
    @jankanty73726 ай бұрын

    Siłą wyroczni jest wiara ludzi w jej nieomylność.

  • @user-tq5qi3qu2z
    @user-tq5qi3qu2z5 ай бұрын

    Jeśli chodzi o medycynę to te doniesienia lekarzy polskich tylko może cieszyć przy tym oblozeniuprzychoxni i szpitali.Jednak po wielu latach pracy stwierdzam że potrzeby jest program który musi połączyć wielokierunkową wiedzę w medycynie przystosowaną do konkretnego pacjenta jego przeszłości która ukrywa a nawet przeszłości rodziny dietetyki pracy odpoczynku przebytych chorobsypadmowitp Itak często prowadzi się rozpoznanie walka.

  • @StarySzkud-my8jw
    @StarySzkud-my8jw6 ай бұрын

    To jest jak z bombą atomowa.A tachnologia będzie przez bogatych ludzi wykorzystana przeciwko reszcie społeczeństwa.

  • @barbaraspadek6801
    @barbaraspadek68016 ай бұрын

    Pan prof zatracił serce...pozostał mu tylko niezwykle inteligentny jałowy umysł...Poczekajmy jak pan prof bedxie srał w gacie jak mu kreatywność AI porobi szum neuroalny...Paniebprof...widzicie tylko 1 dzien do przodu...a przyszlosc jest duzo grubsza...ale patrzycue poprzez wlasne chore ambicje...

  • @RogdushTheMystic
    @RogdushTheMystic5 ай бұрын

    Granie to tylko szybkie klikanie.. to tak samo jak gadanie profesora to tylko szybsze dgrania strun glosowych. Taki czlowiek to jednak powinien wiecej rozumiec, dlaczego ludzie graja w roznie gry i czym one sa. Jakos ludzie marnuja tone czasu na bieganiem za glupia piłką na boisku a to jest potstrzegane jako cos dobrego. Nie jedna gra na kompie jest przynajniej z 2 tysiace razy bardziej skomplikowana jak nie trylion razy. No ale proste rzeczy poruszaja tlumy, jak zawsze w naszym prostym gatunku

  • @wojciechpietraniuk1319
    @wojciechpietraniuk13196 ай бұрын

    Dużo więcej dowiedziałem się tu o AI , niż w rozmowie z prof. Draganem.

  • @auraidenl1019

    @auraidenl1019

    6 ай бұрын

    Ale Dragan przynajmniej gada ciągle głupoty na wszystkie tematy w których nie jest ekspertem, a tutaj tylko merytoryczna rozmowa

  • @wojciechpietraniuk1319

    @wojciechpietraniuk1319

    6 ай бұрын

    Wiesz co Ci powiem ... Chyba masz rację. Ale trzeba przyznać że na fizyce zna się świetnie.@@auraidenl1019

  • @MrValgard

    @MrValgard

    5 ай бұрын

    Dragan halucynuje, a nie odmawia odpowiedzi

  • @kmiecionzkocur

    @kmiecionzkocur

    5 ай бұрын

    W temacie ai to przeciez takie bzdury gadal, ze sam wiedze czerpal z filmikow na yt gdzie jeszcze pokrecily mu sie fakty i wiele bzdur powtarzal...

  • @auraidenl1019

    @auraidenl1019

    5 ай бұрын

    Bo on się przecież zajmuje fizyką a nie AI, ale jego rozdmuchane ego nakazuje mieć swoje zdanie we wszystkim na podstawie tego co mu się wydaje@@kmiecionzkocur

  • @beatakrynicka5120
    @beatakrynicka51206 ай бұрын

    Najśmieszniejsze w temacie A I i związaną z nią ekscytacją,, niewiadomą"jest to, że poziom inteligencji AI jest równomierny z inteligencją jej twórców, którzy to ostatnio zaczynają uznawać....AI za samodzielnie żyjąca istotę. Reasumując, możemy zatem uznać, że naukowcy mają problem,, obchodzenia centrum, " szukając w SZTUCZNEJ inteligencji, zalążków inteligencji rodzimej, która to jest autorem nie tylko dzieła technologiczno - cyfrowego ale przedewszystkim autorem systemu życia, pod który ten skrawek tematyczny(mowa o AI) podlega. Jest to niezwykły błąd logiczny,a nawet można stwierdzić, że niezwykle niebezpieczny społecznie. Sjawisko to ukazuję mgłę naukową, króra przeszkadza w ostatecznym poznaniu inteligencji rodzimej. Wniosek z powyższego wysnuwa się jeden. Człowiek jako żywy organizm, zwierzę jako żywy organizm oraz świat roślin w swych reakcjach, w swej empati oraz złożonych systemach fizyczo-psychologicznych,jak i systemach duchowych, które to łączą się z kompletnie innymi systemami niż materia, przewyższa wszystko...... 😊. Beata

  • @AKKOS
    @AKKOS6 ай бұрын

    Film o sztucznej inteligencji, i na start komentarze o Bogu i innych wymysłach, standardowo

  • @maxigan5667
    @maxigan56676 ай бұрын

    Ludziom potrzebne sztuczna inteligencja bo sami tej inteligencji nie mają pytanie tylko jeżeli ktoś jest nie inteligentny lub głupi czy potrafisz zrobić coś mądrego i dobrego czy głupi potrafi zrobić mądrą inteligencję

  • @danielsolander3531
    @danielsolander35315 ай бұрын

    Może niedługo zrobimy AI autopsję? Bo na razie robimy tylko lewatywę.

  • @Cobra206
    @Cobra2065 ай бұрын

    6:10 aaa czyli temperatura nie jest temperaturą tylko zupełnie czymś innym, ale naukowcy tak to sobie nazwali, zebu było co wyjaśniać ogłupiałej gawiedzi. Tak to widzę.

  • @KrisDimen
    @KrisDimen5 ай бұрын

    Predkosc 1.5

  • @wicekwickowski3798
    @wicekwickowski37985 ай бұрын

    Eeeetam pokonała. Jak na razie, to jest tylko superszybka konstrukcja programowo sprzętowa takie liczydło liczące z prędkością światła, które potrafi operować tylko w sobie znanym zasobie wiedzy. Nie jest w stanie tworzyć czegoś, czego jeszcze nie było. Owszem, napisze wiersz, przyjemnie się z nią rozmawia, może nawet wskazać wszystkie źródła na których opiera swój Statu Quo ale.....NIC PONAD TO! Wiem to z doświadczenia rozmowy z tą "inteligencją."

  • @giluzpolski9486
    @giluzpolski94866 ай бұрын

    "Po raz pierwszy w historii mamy systemy kreatywne" 💀

  • @magicademoon6610

    @magicademoon6610

    5 ай бұрын

    Dokładnie to słowo "KREATYWNE" najbardziej mnie zaniepokoiło...😢

  • @kamilborzych6615
    @kamilborzych66155 ай бұрын

    Jestem zawiedziony tym filmem. Można było Pana profesora o tyle spraw zagaić i rozwinąć, odnoszę wrażenie, że Pan profesor też chciałby się tym co wie bardziej podzielić a tu 20 pare minut. W 20 pare minut to można streścić co najwyżej

  • @slowdiesel1044

    @slowdiesel1044

    5 ай бұрын

    Słuchać takich profeszurów to tak jakby słychać chrumkania w chlewie. Napewno są tacy, którzy wiedzą coś ciekawego ale na pewno nie mówią po polsku.

  • @kamilborzych6615

    @kamilborzych6615

    5 ай бұрын

    odstajemy w średniej od świata zachodniego ale to nasz plus bo mamy do czego dążyć i minus, że nie potrafimy tego dostrzec@@slowdiesel1044

  • @gagaadzibum
    @gagaadzibum6 ай бұрын

    Na początku było słowo.

  • @--T1000
    @--T10005 ай бұрын

    Początkowo myślałem, że to Ferdek Kiepski😂

  • @rafadrzewiecki1905
    @rafadrzewiecki19056 ай бұрын

    Jestem ciekaw jak daleko ta cała opowieść o AI zajdzie. Ja się zastanawiam jak my ludzie odnajdziemy się w świecie AI i jaka to będzie relacja. Mam nadzieję, że będzie to partnerstwo.

  • @armenian123

    @armenian123

    6 ай бұрын

    nie ma szans, lepszy gatunek zastapuje gorszy

  • @rafadrzewiecki1905

    @rafadrzewiecki1905

    6 ай бұрын

    @@armenian123 jesli to bedzie trwało kilka lat to źle ale jesli kilka tysięcy lat to po drodze wiele moze sie zdarzyć.

  • @bogusawlemanski1625
    @bogusawlemanski16253 ай бұрын

    Czas rozpocząc prace na "sztuczną głupotą" bo naturalna, jak widać,wygrywa w instytucjach naukowych.

  • @greggreg3373
    @greggreg33736 ай бұрын

    Mysle ,ze AI uzyska samoswiadomosc jak zacznie poszukiwac sensu swojego istnienia. A wtedy zada sobie putanie po co my jestesmy. Odpowiedz moze byc ........ ( dodaj sobie sam )

  • @buscador11ful

    @buscador11ful

    6 ай бұрын

    To niemożliwe, AL może być szybsza, mieć znacznie większą wiedzę ale nigdy nie będzie samoświadoma, to coś więcej niż wiedza, to nowa jakość. Ilość (mnożenie pamięci) to nie nowa jakość, podobnie jak 100 głupców nie stworzy jednego Einsteina

  • @marcinmalczewski7049

    @marcinmalczewski7049

    6 ай бұрын

    Miłość, Śmierć i Roboty Znam to byłem tam taka seria na Netflixie. A może ludzie tu na ziemi jako nieprzebrane morze jednostek bądź też ludzie w kosmosie gdzie puki co tylko na ziemi masz życie w tym to inteligentne zdolne wypluć z siebie AI. Albo 42 z Duglasa Adamsa. Kaliber 44 kawałek pt. Konfrontacje polecam.

  • @rafaldaniluk6140
    @rafaldaniluk61405 ай бұрын

    Niesamowite jak tak wielki i otwarty umysł moze w tak banalny sposób deprecjonować świat gier komputerowych. Współczesne najlepsze gry nie polegają na "szybkim stukaniu w klawisze" a często sa wizualnymi i narracyjnymi arcydziełami. Opowiadaja niesamowite historie z morałem, przesłaniem, dają do myślenia. Gracze mają możliwość brać udział w interaktywnym filmie, podejmując decyzję o losach bohaterów. Warto czasem zgłębić jakis temat zanim sie o nim zacznie opowiadać i pan profesor powinien wiedzieć to najlepiej. Pozdrawiam 😊

  • @user-tq5qi3qu2z
    @user-tq5qi3qu2z5 ай бұрын

    Ruch 3 czarnych dziur chyba one połykają części tekstu

  • @adrian46647
    @adrian466475 ай бұрын

    AI to matematyka, łączenie kropek, bardzo proste działania w ogromnej ilości. Tym mniej więcej nazywamy inteligencją. Łączymy naszą wiedzę w głowie i generujemy nowe spostrzeżenia. Teraz wyobraźmy sobie, że każdy użytkownik internetu (ok. 65% ludzkości) codziennie generuje średnio 150 000 megabajtów, a te liczby rosną (mózg ludzki szacuje się na ok. 1M megabajtów, to z kolei nie rośnie) sporo kropek... Więc cud musiałby się wydarzyć żeby AI nas nie przewyższyło.

Келесі