Advokatė Evelina Kiznė: „Darbdaviai turi piktybinių darbuotojų, tačiau nežino, kaip juos atleisti.“

Šiandien jūsų dėmesiui tema, kuri yra aktuali, o kartais ir labai nemaloni tiek darbdaviui, tiek darbuotojui. Tai atleidimas iš darbo. Apie teisėtus ir neteisėtus atleidimus iš darbo kalbamės su advokate Evelina Kizne.
- Iš tavo darbo praktikos, ar daug nesutarimų tarp darbuotojų ir darbdavių kyla būtent dėl atleidimo iš darbo?
Kadangi esu darbo ginčų advokatė, tai iš savo patirties galiu pasakyti, kad tų atleidimų ginčų tikrai yra labai daug, o iš darbo ginčų komisijos statistikos galima spręsti, kad tų ginčų kiekvienais metais vis daugėja. Tai, taip, ginčų yra ir tikrai jų yra nemažai.
- O kur slypi būtent šių ginčų priežastys pagrindinės?
Sakyčiau, pagrindinė priežastis nėra susijusi su jau atleidimu. Pagrindinės priežastys atsiranda dėl darbdavio ir darbuotojo nesutarimo jau anksčiau. Jeigu darbo santykiai nesiklosto taip, kaip norėtumėm, visi kaip idealizuojame, kaip viskas turėtų įsivaizduojame veikti pozityviai, tai galiausiai, kai darbuotojas yra atleidžiamas iš darbo, jis pradeda ieškoti tos vadinamosios teisybės. Ir tada kreipiasi dėl darbo ginčo.
- O iš praktinių pavyzdžių, kas tai galėtų būti? Kai sakai, gal nesiklosto taip, kaip norėtųsi. Iš tokių pavyzdžių, kas tai būtų?
Na, įsivaizduokime situaciją, kad darbdavys ne taip gražiai elgiasi su darbuotoju kaip darbuotojas įsivaizduoja, liepia tik vykdyti kažkokias darbo užduotis arba kritikuoja jį viešai ir panašiai. Tada darbuotojas jau yra nepatenkintas savo darbo atmosfera. Galiausiai, kai įvyksta atleidimas, darbuotojas tarsi nori išsiaiškinti santykius iki galo ir jisai nori patikrinti, ar atleidimas iš darbo buvo teisėtas ir priešingai, jeigu darbuotojas jaučiasi gerai, santykiai su darbdaviu yra tikrai puikūs, tai jis atleidimo metu net negalvoja, ar tas atleidimas buvo teisėtas, ar ne.
- Man gana dažnai tenka girdėti tokį pasakymą, kad ginčuose laimi dažniausiai darbuotojas, nes neva darbuotojus labiau gina įstatymas, tai mitas ar tiesa?
Vienareikšmiškai atsakyti tikrai negaliu į klausimą. Tai nebus atsakymas taip arba ne. Reikia suprasti, kam yra sukurta darbo teisė. Tai darbo teisė, visų pirma, sukurta yra abiem. Tai tiek ir darbdaviams, tiek ir darbuotojams. Aišku, ten mes matome daugiau yra suteikta garantijų, kurias privalo taikyti darbdaviai. Tai jeigu taip žiūrint į darbo įstatymus, tarsi darbuotojas saugomas yra labiau, bet kalbant apie atleidimus iš darbo, reikia pasakyti, kad ten yra tiesiog numatytos taisyklės, kaip reikia atleisti. Jeigu darbdavys jų nesilaiko, tai toks atleidimas gali būti pripažįstamas iš darbo neteisėtu ir jau čia su gynyba nieko bendro neturi.
- Pereikim prie to, kas yra tas neteisėtas atleidimas iš darbo?
Neteisėtas atleidimas yra toks atleidimas, kai darbuotojas yra atleidžiamas neturint teisėtos priežasties arba pažeidžiant įstatyme numatytą atleidimo tvarką. Ta teisėta priežastis tai, pavyzdžiui, jeigu pasikeičia darbdavio darbo organizavimas ir jam jau tuo metu nebereikia tiek daug darbuotojų.
---
Visas pokalbis - laidos įraše.
Laidą „Ofiso dramos“ žiūrėkite kiekvieną trečiadienį 20.30 val. per Marijampolės televiziją.
www.marijampoles.tv

Пікірлер

    Келесі