Ładowanie akumulatora AGM - część druga

Автокөліктер мен көлік құралдары

Druga część filmu z cyklu "Jak ładować akumulator AGM". W tej części postanowiłem poddać akumulator ładowaniu dużym prądem, ładowaniu impulsowemu oraz zastosowałem algorytm ładowania w/g Billa Darden'a z podniesieniem napięcia ładowania do 15,7V.
Jakie wnioski można wysunąć po tych kilku ładowniach ?
Jaki sposób się najbardziej sprawdza ?
Zapraszam na materiał oraz podsumowanie
Spis treści:
00:00 Ładowanie dużym prądem
05:11 Ładowanie "Żółtkiem"
08:12 Algorytm Darden'a
13:18 Podsumowanie

Пікірлер: 145

  • @Rzimizak
    @Rzimizak2 жыл бұрын

    20 Amperów i rowerowe kabelki. Gratulacje!

  • @darekk9312
    @darekk93123 жыл бұрын

    oj będzie się działo ;o) (w oczekiwaniu na premierę)

  • @krzysztofg2025

    @krzysztofg2025

    3 жыл бұрын

    Piwko się już chłodzi i czipsy czekają

  • @adamnowak3374
    @adamnowak33743 жыл бұрын

    Tomku, ta "utrata" pojemności wynika po prostu z temperatury otoczenia, czyli temperatury akumulatora. Zrób jedno proste doświadczenie, a uzyskasz, tak sądzę, największą pojemność tego aku jakiej dotąd nie miałeś. Umieść aku w komorze w temperaturze +25 stopni C na 12 godzin (najlepiej 24 godziny) aby cały aku wewnątrz równomiernie uzyskał tę temperaturę. Plastik słabo przewodzi ciepło, stąd nagrzewanie aku trwa, dlatego rekomenduję 24 godziny w komorze. Potem ładuj go 24 godziny obojętnie czym, czymś co dobrze ładuje, i rozładuj mierząc pojemność ale też aku będącego w komorze. Uzyskasz rekord pojemności. Wyjaśniam zjawisko: pojemność aku zależy od temperatury, to jasne. Ale najważniejsze, żeby aku ładować w możliwie wysokiej temperaturze, czyli 25 stopni, albowiem szybkość i wydajność reakcji chemicznych (elektrochemicznych też) zależy bardzo od temperatury. Tymi samymi parametrami elektrycznymi (prąd, napięcie) i tym samym czasem ale wyższą temperaturą aku, władujesz do niego o wiele większą pojemność. Przy wyższych temperaturach reakcje chemiczne (ładowanie) przebiegają łatwiej. Powodzenia!

  • @aladom756

    @aladom756

    3 жыл бұрын

    Dokładnie do takich samych wniosków doszedłem, że 25c i będzie 100 procent ,lub blisko.

  • @TomaszHudy

    @TomaszHudy

    3 жыл бұрын

    Oczywiście, temperatura ma wpływ na pojemność - to nie na wątpliwości, ale czy aż tak ? Odnoszę wrażenie że AGM nie jest tak bardzo podatny na spadek pojemności - ale sprawdzę to 😉

  • @tomaszjar541

    @tomaszjar541

    3 жыл бұрын

    Chyba aku AGM najlepiej się spisują przy 20 st. C.?

  • @TomaszHudy

    @TomaszHudy

    3 жыл бұрын

    @@tomaszjar541 oczywiście, ale różnica 10 stopni ... Nie mówię nie, dopóki nie sprawdzę 😉

  • @aladom756

    @aladom756

    3 жыл бұрын

    @@TomaszHudy , nie zmienia to faktu, że Tomku wkraczasz na drugą stronę tajemnej wiedzy o AGM, super robota!!!!

  • @lukeduke9304
    @lukeduke93043 жыл бұрын

    👍

  • @MultiKomentator
    @MultiKomentator2 жыл бұрын

    Z każdym rozładowaniem traci ok. 1% pojemności. Gdy to uwzględnić, ładowanie 13,9V równie skuteczne jak Foxur. Ponowny test Foxurem był wskazany. Jako pierwszy i ostatni (kontrola).

  • @ukaszdabrowski4441
    @ukaszdabrowski44413 жыл бұрын

    👍😀 Po AGM byłoby ciekawie wrzucić trakcyjne na poligon 😈

  • @TomaszHudy

    @TomaszHudy

    3 жыл бұрын

    Bardziej mnie EFB kusi 😉

  • @kamroz66
    @kamroz663 жыл бұрын

    Witam. Ciekawy test lecz nie wiem czy się nie mylę ale według algorytmu który był pokazany to: w fazie pierwszej ładowanie z ograniczeniem prądu do 10a, w drugiej stałe napięcie 14,9v a trzeciej najważniejsze ma być ładowanie ze stałym prądem 2A!!!! A czasowo pierwsza faza trwa do osiągniecia poboru 9A, druga ma trwać 1,5 raza tyle co pierwsza a trzecia 0,5 raza tyle co pierwsza. Pozdrawiam.

  • @Tadek-n3g
    @Tadek-n3g3 жыл бұрын

    Test super ekstra.Tyle gimnastyki wymaga nowy AGM to ile tajemnic skrywa kilkuletni AGM?.Tylko z nowym musimy uważać, a ze starym w/g zasady nic do stracenia.I dlatego jak akumulator po gwarancji dodam akumulator AGM ma korki osobiście nie boję się dać wyższego napięcia i ładować np. prostownikiem tradycyjnym z regulacją fazową, czy na odczepach.Do starego AGM-a zawsze można dodać kilka kropel wody destylowanej.

  • @danielw5516

    @danielw5516

    3 жыл бұрын

    Ja jak się okazało mam trzy agm i to leciwe . Jeden Exide fabryczny montaż z renault 75ah 2013r który się naładował w stacji Przetwornicy -inwerter, VOLT sinusPRO-500 siedział sobie tam około 1,5 miesiąca kilka razy rozładowany trochę z powodu braku prądu w sieci a zapięty jest do niego kocioł co ... dziś założyłem do samochodu i gra jak nowy . Drugi dzis wyciągnąłem 95ah z logo Mercedes który jeździł w gl500 😁 później z powodu braku doładowania na krótkich odcinkach szefostwo stwierdziło że chcą nowy to mi został więc jakoś ze 4 lata temu go ładowałem jakimś zwykły prostownikiem chyba kuklą ale to trwało max 10h i na pewno go nie doładowałem po czym wsadziłem do prywatnego Espace 2.0t i do dziś jeździłem . Z głupa po tych wszystkich filmach Tomka zerknąłem dziś na jego napięcie a tam 12.2V a gdyby nie to to bym dalej jeździł bo duży i ładnie wciąż kręcił 😋😅😅. I jeszcze jeden pacjent leży który będzie ładowany już foxsurem tym co testowany był 8a z innym logo .... Aku agm też 10 lat z Hyundai ( Varta by Hyundai 78ah ) Zdemontowany bo miał już problemy w mrozy z odpaleniem autka 🤔🤔🤔 myślę że jeszcze dziadka uratuje ... Mam nadzieję 💪💪 Fajny kanał . Wciągną mnie niesamowicie w ostatnich dniach. Leży jeszcze kilka Aku do sprawdzenia i lądowania ... Wcześniej nie wiedziałem co to agm :) , że trzeba sprawdzić gęstość elektrolitu w zwykłych ... Itd super dzięki wielkie idą łapki na każdym odcinku👏👏

  • @dawidjelen3856

    @dawidjelen3856

    2 жыл бұрын

    @@danielw5516 Dolewałes do tego z Hyundaia wody destylowanej z elektrolitem?

  • @J.B333
    @J.B3333 жыл бұрын

    A może zamontować panel słoneczny żeby akumulator był stałe załadowany ?

  • @darekk9312
    @darekk93123 жыл бұрын

    No pięknie, pięknie i w sumie jest tak jak myślałem chodzi o problem w odbudowaniu pojemności po wielokrotnym katowaniu (możliwe, że maty się lekko przegazowały). Coś mi się zdaje, że AGMy nie przepadają za cykliczną pracą na skrajnych parametrach chodzi mi tu o rozładowywanie do 10,5V i ładowanie do słynnego "areometrowego 1.30". Myślę, że gdyby rozładowywać je do powiedzmy 11,0-11,5V i ładować do 90% ich znamionowej pojemności taki aku nie traciłby tak na pojemności i w sumie w normalnych samochodowych warunkach AGM tak pracuje. Niewątpliwym plusem jest to, że AGM'a można razić wysokim prądem ładowania i w ten sposób alternator może w miarę szybko uporać się z niedoładowanym akumulatorem. Podobna sytuacja jest z akumulatorkami w naszych smartfonach czy bateriach paluszkach AA/AAA niklowo-wodorkowych gdy wykorzystujemy je od 0-100% a później ładujemy coraz to szybszymi ładowarkami to trudno się później dziwić, że tak szybko tracą swoją znamionową pojemność.

  • @TomaszHudy

    @TomaszHudy

    3 жыл бұрын

    No właśnie - problem polega na tym że akumulator nie chce "żreć" więcej prądu, a przeładowanie kończy się odwrotnym skutkiem. Czy jest na to jakaś metoda ? Będę drążył temat 😉

  • @darekk9312

    @darekk9312

    3 жыл бұрын

    @@TomaszHudy no i właśnie liczymy na taką postawę naszego Guru a kapitulacja = się zdradzie ;o)

  • @MultiKomentator
    @MultiKomentator2 жыл бұрын

    AGM tracił na każdy rozładowaniu, ale w wapniakach straty pojemności są jeszcze większe. Po każdym kontrolowanym rozładowaniu traciłem 10% a nie 1%. AGM ma wyższe napięcie pracy, tak więc raczej rozładowywać do 11V a nie 10,5V.

  • @SuperItaliano83
    @SuperItaliano832 жыл бұрын

    Tomku jeśli kiedykolwiek będziesz miał dostęp do akumulatora AGM który będziesz mógł spisać na straty , to chętnie zobaczył bym test/eksperyment wpływu wysokich temperatur na pojemność/żywotność/utratę wagi wywołaną odparowaniem wody z mat. Niby producent przewiduje do mojego samochodu akumulator typu EFB, ale osobiście mam już powoli dość akumulatora z elektrolitem płynnym. Problem to fakt, że akumulator mam w komorze silnika na dodatek w bliskim otoczeniu kolektora wydechowego i turbosprężarki. Nie muszę chyba mówić jak tam ciepłem daję mimo osłon termicznych, wyraźnie czuć, że nawet w zimie akumulator jest "ciepły". Już nawet myślałem nad ekranem który by osłaniał akumulator od strony turbosprężarki i zewnętrznej obudowie , aby maksymalnie odizolować akumulator od warunków panujących w komorze silnika . Nawet jestem skłonny zainstalować wentylację wymuszoną z przekaźnikiem , aby podczas jazdy obudowa w której będzie akumulatora była chłodzona . Pytanie czy to już nie przerost formy nad treścią. Tylko w warunkach w jakich eksploatuje samochód ja i moja żona, kwasiak zwyczajnie nie ma czasu się wystarczająco doładować. Z AGM-em w motocyklu takich problemów nie mam, dopóki motocykl przynajmniej raz na dwa tygodnie zrobi trasę choćby dwa razy po 12km do pracy trzyma parametry.

  • @MultiKomentator

    @MultiKomentator

    2 жыл бұрын

    To EFB lepszy, bo dolejesz wody. AGM wyschnie to koniec.

  • @SuperItaliano83

    @SuperItaliano83

    2 жыл бұрын

    @@MultiKomentator Niby EFB lepszy, ale na krótkich dystansach nie będzie miał czasu się doładować, a AGM łyka szybciej prąd. Na dodatek jest łatwiejszy w doładowaniu w instalacji samochodowej, 14.7 czy 14.9V spokojnie można ładować w samochodzie. A kwasiaka trzeba odpinać przy odbudowie gęstości , bo albo 16V + , albo tryb impulsowy, a tego instalacja samochodowa nie lubi. AGM do mojego samochodu to 450zł, jak pożyje 4 lata to już warto.

  • @MultiKomentator

    @MultiKomentator

    2 жыл бұрын

    @@SuperItaliano83 AGM, GEL, EFB, wapiowo-wapniowe, antymonowe, hybrydowe, to wszystko są akumulatory kwasowo-ołowiowe. A diabeł tkwi w szczegółach. AGM ma ołów o wysokiej czystości 99,99%. Uzyskanie takiej czystości oznacza koszty. Dodatki (np. wapń) na jedno pomagają (niskie samowyładowanie) a na coś innego szkodzą (topornie się ładują). EFB szybciej łyka ładunek niż wapniak i wystarczy 14,7V w pracy cyklicznej (w buforze wystarczy 14,4V) kzread.info/dash/bejne/Z6eKsbtqg87Wk9I.html

  • @mirekmelrk3121
    @mirekmelrk31213 жыл бұрын

    Świetny test/porównanie. 20:33 czy tam w tle to ładowarka Victron? będzie jej test? Zastanawiam się właśnie nad Foxurem lub Victronem, ale może nie warto przepłacać.

  • @piotrpajak3613

    @piotrpajak3613

    3 жыл бұрын

    Też chciałbym zobaczyć test Victrona zwłaszcza, że teraz jest dostępna nowa wersja aplikacji i w trybie "eksperta" można zmieniać prawie wszystkie parametry. Tomku może ustawisz Victrona po swojemu i pomęczysz jeszcze Vartę?

  • @TomaszHudy

    @TomaszHudy

    3 жыл бұрын

    Test Victron'a będzie u Roberta 😉

  • @szczepob8785
    @szczepob87853 жыл бұрын

    Może przetestujesz takie coś... Korzystam z następującej procedury 1. Po rozładowaniu (zalecam do Umin = 11,2-11,4 V, jeśli nie ma nierównowagi, ale jeśli tak, to nie mniej niż 11,7-12,0 V) niewielki ładunek prądu 0,02 C dla AGM i 0,01 C dla masy do 14,4-14,7 V, dopóki prąd nie spadnie do 0,001-0,003 ° C (tj. do 0,1-0,3% nominalnej pojemności baterii). W przypadku nowych i świeżych baterii Imin = 0,001С (lub nawet mniej!), W przypadku baterii poobijanych dobrym wskaźnikiem będzie 0,005-0,003С = 0,5-0,3%. Osiągnięcie tego poziomu prądu pokaże, że bateria jest niezrównoważona lub nieznaczna (tj. Banki nie jedzą prądu). Czas ładowania będzie bardzo długi i zależy od głębokości rozładowania (więcej niż 2,5-4 dni dla luzem i 40-55 godzin dla AGM, jeśli nie występuje znacząca nierównowaga). Zwykle możliwe jest przesłanie do Ah mniej niż po scaleniu (lub prawie tyle samo), do Wh przesyła więcej. Ale odsiarczenie i wyrównanie puszek (jeśli występuje nierównowaga) będzie znaczące. 2. Następnie bez przerwy drugi etap ładowania (ładowanie): CV = 16,2-16,3 v przy prądzie = 0,02 C dla masy i 0,02 C-0,03 C dla AGM Jeśli na poprzednim etapie ładowania prąd w akumulatorze spadł do standardowych wartości (patrz wyżej) i temperatura jest w porządku. środowisko ~ 20 stopni, wtedy zwykle U na akumulatorze wystarczająco szybko (w 20-90 minut) osiąga Umax = 16,2-16.3v, a prąd zaczyna spadać. Prąd powinien spaść do 0,007-0,010С = 0,7-1,0% dla nowych i świeżych lub do 0,011-0,015С = 1,1-1,5% dla poobijanych a następnie nieznacznie podnieś ---> następnie odstaw na kolejne 2-3 godziny i można go wyłączyć. (Istotne jest, aby maty w akumulatorze AGM nie były suche, półsuche.

  • @TomaszHudy

    @TomaszHudy

    3 жыл бұрын

    Widziałem już podobny opis, ale dotyczył raczej już "zmęczonych" aku 😉

  • @zbigniew8688
    @zbigniew868810 ай бұрын

    To w końcu jaka łdowarke kupić do EFB? Ale nie za milion zlociszy? Mam prostownik bezpieczny 6A taki polski z Amperomierzem i już drugi dzień walczę z niska gęstością w EFB. Już się ładuje, bo w pierwszej chwili chciałem kupić nowa baterie ale wyszło, że pod opornica dobrze trzyma i jakiś prąd rozruchowy ma a więc nie ma zwarcia

  • @Logan21PL
    @Logan21PLАй бұрын

    Witam! Ten mierniczek, co na krótko Pan podpina, to jaki model? Z góry dzięki za odp.

  • @adamlesiak2093
    @adamlesiak20933 жыл бұрын

    Witam Panie Tomku. Akumulator AGM 12Ah, Foxturem 8A ładować trybem AGM czy wtedy będzie dawał za duży prąd jednak na tak mały akumulator ?

  • @TomaszHudy

    @TomaszHudy

    3 жыл бұрын

    Zdecydowanie lepiej ładować tak małego AGM w trybie motocyklowym - wtedy prąd będzie ograniczony.

  • @zdenekzalis5916
    @zdenekzalis59163 жыл бұрын

    Dzięki za film. Chciałbym wiedzieć, czy nie ma utraty wody z akumulatora podczas ładowania powyżej 15V. To jest problem. Wagi o tak dużym zakresie i rozdzielczości do gramów nie są do końca tanie. Przetłumaczone przez Google.

  • @TomaszHudy

    @TomaszHudy

    3 жыл бұрын

    Czy to jest jedyny problem ? Nie jestem do końca przekonany, choć faktycznie często się to zdarza 😉

  • @hukapuka3424
    @hukapuka34243 жыл бұрын

    Witam czy może Pan coś powiedzieć mi na temat mojego prostownika hb-1206s 6A-mper taki za 50zł mam go jakieś 4lata ładuje nim akumulator ale nie wiem czy jest on w stanie dostatecznie dobrze go naładować i zrobić gęstość, czy może prostownik uszkodzić? akumulator dobija max do 14,90V więcej nie zaobserwowałem

  • @TomaszHudy

    @TomaszHudy

    3 жыл бұрын

    Te "radyjka" nie są złe, ale zazwyczaj mają dość niskie napięcie spoczynkowe przez co naładowanie w pełni zajmuje im trochę czasu.

  • @motormonitorsj8978
    @motormonitorsj89783 жыл бұрын

    Fajny film, ważne informacje ... ale jaki byłby to hit, gdyby na koniec test dotyczył "prostownika mojego dziadka" czyli transformator, diody i wielki "kondzior" ... póki co wiem, że musze kupić coś drogiego, a z mojego doświadczenia wynika, że "dziadka" prostownik z końcowym napięciem 14,9V jest the best :)

  • @MultiKomentator

    @MultiKomentator

    2 жыл бұрын

    Tylko 14,9?

  • @sawomirbocianowski3547

    @sawomirbocianowski3547

    2 жыл бұрын

    Powyżej 15V niszczyłem aku no i alternatory samochodowe mają napięcia do 14.8 ...

  • @slavoy2346
    @slavoy2346 Жыл бұрын

    Mam tę ładowarkę Foxsur, w jakim trybie ładować powinienem akumulator EFB, zwykłym czy AGM?

  • @TomaszHudy

    @TomaszHudy

    Жыл бұрын

    EFB to akumulator z płynnym elektrolitem, w związku z tym można użyć dowolnego programu - włącznie z trybem Repair

  • @hobbysta3376
    @hobbysta33763 жыл бұрын

    Tomek jak masz jeszcze tego Foxsura 5A to chętnie bym zobaczył go w akcji z tym AGM. Najpierw normalne ładowanie potem program Repair do wyłączenia.

  • @TomaszHudy

    @TomaszHudy

    3 жыл бұрын

    Niestety to nie był mój egzemplarz.

  • @Tab7.6.Tab7.6

    @Tab7.6.Tab7.6

    Жыл бұрын

    Przyznaję sobie platynowy szpadel za odkopanie wątku 😉 Nie, Foxsur 5A zdecydowanie nie nadaje się do AGM ze względu na zbyt wysokie napięcie jakie się pojawia w trybie repair, może dochodzić do 15,6-15,7V. Ten model może się jedynie sprawdzić przy reanimacji.

  • @serwisasknet1229
    @serwisasknet12292 жыл бұрын

    ja jestem zdania ze lepiej te akumulatory podładowywać czesciej co 3 tygodnie a nie do konca i bedzie zył dłuzej niz tak od zera do bohatera ale się szybko zużyje. napewno nie jak w zwykłym kwasiaku który musi sie troche przegazować jak słoik ogórków

  • @dyszkiewiczrobert
    @dyszkiewiczrobert3 жыл бұрын

    ja zrobiłem test w sumie starego 10 latka agm-a który juz był słaby, zalałem elektrolitem jak zwykłego kwasiaka, i łądowałem aż zrobiłęm gęstość elektrolitu i co i śmiga jak zły. Prosił bym kogoś o rozwinięcie takiego wątku czy takie rozwiązanie teoretycznie ma sens, bo praktycznie daje rade 2 tyg stał nie tykany i zapalił bez problemu diselka poki co tylko przy -2, no i dodatkowo zagrzał świece

  • @piotr1341

    @piotr1341

    3 жыл бұрын

    z moich obserwacji agm zabija glownie odparowanie wody z elektrolitu- sam kwas pozostaje w matach tyle ze tego nie ma za bardzo jak sprawdzic w jakim to jest stezeniu- wytrzymalosc plyt w agm jest bardzo wysoka, w sumie dopoki zachowasz sensowny stosunek kwasu do wody to teoretycznie to jak najbardziej ma sens- jak sam widzisz praktycznie rowniez gdyz sadze ze pomimo mrozow w miedzyczasie do dzisiaj zapewne ten akumulator uzywasz- z ciekawosci bo zainteresowal mnie ten temat jakiej wielkosci/pojemnosci byl akumulator ktory reanimowales? ile do jego napelnienia poszlo gotowego elektrolitu? jak poradziles sobie z zatkaniem otworow ktore nalezalo w kazdej celi zrobic zeby uzupelnic plyn? do jakiej wysokosci zalewales akumulator?? moj poki co udalo mi sie przywrocic w miare do zycia sadze ze dzieki ladowaniu go w ujemnych temperaturach glownie ale jak dlugo to jeszcze pochodzi pojecia nie mam i warto opracowac jakis eksperyment na zakonczenie jego nieublagalnie zblizajacego sie zywota ;) obecnie tej zimy w najwieksze mrozy po 2-3 nawet tygodniach stania zawsze byl w stanie zapalic samodzielnie- latem zdarzalo mu sie ze po 2 tygodniach stania trzeba bylo go zruszyc prostownikiem przed proba odpalania zeby sie nie buntowal- to jeden z kilku samochodow wiec cisnienia w nim na wymiane nie mialem jakiegos i chyba tylko dzieki temu jest do dzisiaj- jak by to byl samochod do jazdy codziennej to juz dawno by nowy wskoczyl i bylo by po temacie, ale poki dziala to niech dziala dalej ;)

  • @dyszkiewiczrobert

    @dyszkiewiczrobert

    3 жыл бұрын

    @@piotr1341 Hej to akumulator który siedzie w BMW Banner chyba 95Ah teraz mógł się wykazać przy - 18 kręcił rozrusznikiem normalnie do tego grzanie świec no i w sumie mam duże przestoje czasami stoji nieodpalany tydzien Ale ogólnie radzi sobie normalnie Z tym zalewaniem najpierw nalałem wody destylowanej do poziomu tak aby przykryło płyty maty poladowalwm parę godzin wylałem to i zalałem elektrolitem też aż przykryło płyty i ładowałem 2 doby tak aby nie przekraczać 15.6 V potem pomiar gęstości elektrolitu 1.28 i do samochodu operacje robiłem w maju, jak na razie dziala

  • @piotr1341

    @piotr1341

    3 жыл бұрын

    @@dyszkiewiczrobert moj to tez dosc spory klocek, parametry podobne- w211 siedzi wiec tam ma co zrec prad ;) ogolnie to w mietku te akumualtory sa ladowane przez samochod najczesciej 13V-14V, sporadycznie niewiele ponad 14V tak do okolo 14,3V max mniej wiecej, w okolicy akumulatora jest czujnik temperatury ktory pilnuje by akumulator sie nie zagarzal zbytnio- fabrycznie to wszystko co sie wygazuje z akumulatora wraz z woda jest bezpowrotnie tracone stad te restrykcje. moim zdaniem swietny pomysl z zalaniem wpierw wody destylowanej by sie maty nasaczyly- choc osobiscie obawial bym sie zalewania go az taka iloscia ;) w twojej metodzie niweluje to zlanie jej po krotkim czasie i uzupelnienie elektrolitem we wlasciwym stezeniu co rozwiazuje komplenie problem wlasciwego stezenia elektrolitu oraz dodatkowo jako efekt uboczny pozwala na tradycyjny bezproblemowy pomiar jego gestosci :) do tego w akumulatorze w kazdej chwili mozna dolac w razie potrzeby wody destylowanej ktora odparuje co czyni go znacznie mniej wrazliwym na wysoka temperature czy gotowanie sie elektrolitu podczas ladowania- rewelacyjny pomysl ktory jak najbardziej ma prawo dzialac przez dlugi czas gdyz plyty w agm sa sporo trwalsze od plyt stosowanych w tradycyjnych akumulatorach. teoertycznie dopoki z plytami sie cos niedobrego nie stanie to taki akumulator ma pelne prawo dzialc ze spora sprawnoscia- ciekawy jestem ile pojemnosci i sprawnosci wykazal by test akumulatora jakims bardziej zaawansowanym testerem lub przy uzyciu rozladowalnicy lub innego stalego zrodla obciazenia o znanej mocy. w swoim akumulatorze zamierzalem nawiercic otwory inspekcyjne w kazdej celi i strzykawka dolac wody destylowanej po kilka ml ale twoj pomysl znacznie bardziej mi sie podoba i jak zacznie znowu u mnie akumulator cos dokazywac to najprawdopodbnie go zastosuje. na zaslepienie tych otworow by zmniejszyc odparowywanie planuje uzyc tego typu korkow mniej wiecej: pl.aliexpress.com/item/1005001976521918.html?spm=a2g0o.detail.1000013.1.61af2a76fCjKkm&gps-id=pcDetailBottomMoreThisSeller&scm=1007.13339.169870.0&scm_id=1007.13339.169870.0&scm-url=1007.13339.169870.0&pvid=f19ddae8-8bf6-4e9f-82b0-703db1b0f880&_t=gps-id:pcDetailBottomMoreThisSeller,scm-url:1007.13339.169870.0,pvid:f19ddae8-8bf6-4e9f-82b0-703db1b0f880,tpp_buckets:668%230%23131923%237_668%23888%233325%2320_668%232846%238116%232002_668%232717%237564%23624_668%231000022185%231000066058%230_668%233468%2315613%23494

  • @dyszkiewiczrobert

    @dyszkiewiczrobert

    3 жыл бұрын

    @@piotr1341 Robi się śmiesznie bo ostatnio oglądałem jakis odcinek aku.biz i było coś o tym że ciężko będzie kupić elektrolit bo podobno można zrobić z niego bombę coraz bardziej ta unia się o nas martwi a może w sumie to o producentów akumulatorów. Następnym krokiem będzie zakaz sprzedaży oleju samochodowego co by go czasem nie wypić i się nie otruć, albo kogoś, no i w sumie aerometry też wycofać ze sprzedaży, bo jeszcze sobie ktoś taki elektrolit zakropi do oczu

  • @danielwilga94
    @danielwilga949 ай бұрын

    Dawaj Noco Genius ;)

  • @naprawa
    @naprawa3 жыл бұрын

    Czy po ładowaniu AGM-a foksurem można dać funkcje naprawy? tam jest wysokie napięcie przez 24h czy funkcja naprawy w foksurze nadaje się do AGM?

  • @TomaszHudy

    @TomaszHudy

    3 жыл бұрын

    Raczej się nie nadaje - bynajmniej nie do sprawnych akumulatorów

  • @dawidkowalczyk4956
    @dawidkowalczyk49562 жыл бұрын

    @TomaszHudy jestem zupełnym laikiem mam 5 letni AGM warty w Skodzie Superb rano po paru dniach nie jezdzenia jest problem z odpalaniem auta, bylem w dwoch sklepach z aku. w jednym pan podlaczyl jakis tester bosha wyszlo aku do wymiany... pojechalem do kolejnego pan podlaczyl tester aku jest ok ale trzeba go podladowac :) terazz pytanie jak to zrobic i czym ? czy mozna ladowac na samochodzie? czy musze odpinac? ale to wtedy boje sie o ta elektronike w aucie.

  • @TomaszHudy

    @TomaszHudy

    2 жыл бұрын

    Większość ładowarek automatycznych jest bezpieczne dla instalacji samochodowych. Jeżeli nie uruchamiamy programów dedykowanych do akumulatorów z płynnym elektrolitem takich jak Repair, Recond to nie ma żadnego zagrożenia. W Twoim przypadku dobrze wybrać ładowarkę która po zakończeniu jeszcze doładowuje akumulator czy to przy napięciu buforowym czy też małymi impulsami - taka praca bardzo dobrze sprawdza się w przypadku AGM'ów. Nie podałeś pojemności akumulatora więc trudno coś doradzić.

  • @dawidkowalczyk4956

    @dawidkowalczyk4956

    2 жыл бұрын

    Zakupiłem Noco 5 narazie jest ok

  • @dawidkowalczyk4956

    @dawidkowalczyk4956

    2 жыл бұрын

    @Tomasz Hudy i teraz takie pytanie calą noc akumulator zostal ladowany jak wyjeżdżałem z garazu napięcie bylo 12.7 teraz po 2h stanie przed garażem jest 12.1 co tu robic? czy dłużej ładować? czy ten aku juz jest nie sprawny? dodam ze pomiaru dokonuje zwyklym m metrem. akumulator wpięty do samochodu

  • @user-sy2mv6my8l
    @user-sy2mv6my8l3 жыл бұрын

    Mam 3 letni akumulator AGM 95Ah,który przez te 3 lata prawdopodobnie był ładowany tylko alternatorem. Po naładowaniu ładowarką i odczekaniu 24h napięcie na nim to 12,6V. Czy to normalne dla AGM? Jeśli nie to czy rozładowanie do 10,5V i ponowne ładnie może mu pomóc?

  • @TomaszHudy

    @TomaszHudy

    3 жыл бұрын

    Napięcie spoczynkowe w akumulatorze AGM w pełni naładowanym powinno wynosić ok. 12,8-12,9V. Tak, rozładowanie może przynieść korzyści - takie odświeżenie często prowadzi do przyrostu pojemności.

  • @user-sy2mv6my8l

    @user-sy2mv6my8l

    3 жыл бұрын

    @@TomaszHudy rozładowałem przez 10h prądem 5A (na więcej nie miałem czasu), następnie naładowałem przez ok 30h i teraz jest 13,09V!

  • @pawelmacko3424
    @pawelmacko34243 жыл бұрын

    Witam. Mam taki sam prostownik jak Pana "żółtek" przestał w nim działać wentylator czy mogę go używać bez wentylatora ? bo nie chce czegoś spalić

  • @TomaszHudy

    @TomaszHudy

    3 жыл бұрын

    Tranzystor w tym "żółtku" grzeje się dość mocno nawet z wentylatorem także nie polecam

  • @pawelmacko3424

    @pawelmacko3424

    3 жыл бұрын

    @@TomaszHudy Kurcze wlasnie nie wiem dlaczego przestał dzialac jak go odlaczylem i podlaczylem pod inne źródło pradu to smiga... Ma Pan jakis pomysł żeby mi w tym pomóc ?

  • @TomaszHudy

    @TomaszHudy

    3 жыл бұрын

    Być może padł tranzystor na wyjściu i prostownik przestał ładować w sposób impulsowy. Ten tranzystor łatwo upalić, jak się włączy prostownik przy odwrotnym podłączeniu. U mnie przez pośpiech właśnie tak się stało i przy okazji przestał działać wentylator - bo on jest sterowany tym samym tranzystorem.

  • @pawelmacko3424

    @pawelmacko3424

    3 жыл бұрын

    @@TomaszHudy Ogólnie to prostownik działa ale sam wentylator już nie...

  • @pawelmacko3424

    @pawelmacko3424

    3 жыл бұрын

    @@TomaszHudy Czy do się jakoś inaczej podłączyć ten wentylator żeby działał ?

  • @jorgokilacho
    @jorgokilacho2 жыл бұрын

    mam akumulator agm i mierzac mu napiecie pokazuje 12.1v ma 6 lat czy to bedzie jego koniec pozdrawiam

  • @TomaszHudy

    @TomaszHudy

    2 жыл бұрын

    Po samym napięciu trudno ocenić stan akumulatora - napięcie faktycznie niskie, ale to wcale nie musi oznaczać jego końca 😉

  • @Marecki84
    @Marecki843 жыл бұрын

    A ten Foxsur 5A by sobie w jakimś stopniu poradził ?

  • @TomaszHudy

    @TomaszHudy

    3 жыл бұрын

    Myślę że tak, jednak w wersji 5A nie ma dedykowanych programów - w tym AGM, no i z tym pomiarem temperatury to trochę loteria.

  • @adriansz3897
    @adriansz38973 жыл бұрын

    Prosiłbym jeśli to możliwe o przetestowanie Stef pol-a EST 516 z akumulatorem AGM

  • @TomaszHudy

    @TomaszHudy

    3 жыл бұрын

    Niestety obecnie nie mam tego Stef-Pol'a

  • @danielw5516

    @danielw5516

    3 жыл бұрын

    Też mnie ciekawi ta 516 z AGM bo z mokrymi sobie radzi

  • @marcink9572
    @marcink95723 жыл бұрын

    W jaki sposób da się uratować akumulator agm 12v 2ah który został rozładowany do 3,5V ? Czy jest to wgl możliwe?

  • @TomaszHudy

    @TomaszHudy

    3 жыл бұрын

    AGM jest dość odporny nawet na tak głębokie rozładowania. Zasadnicze pytanie, jak długo przebywał w takim stanie.

  • @marcink9572

    @marcink9572

    3 жыл бұрын

    @@TomaszHudy około roku

  • @TomaszHudy

    @TomaszHudy

    3 жыл бұрын

    No to raczej już śmietnik, ale próbować zawsze można, choć efekt możne być nie miarodajny do poświęconego czasu. Najlepiej ładować jakimś zasilaczem regulowanym, ustawić ograniczenie prądowe na bardzo małym poziomie i napięcie 15V - i zobaczyć czy akumulator będzie chciał brać prąd.

  • @szpitalpsychiatrycznywjoze5011
    @szpitalpsychiatrycznywjoze50113 жыл бұрын

    czy ktoś ma pomysł jak naładować pakiet 48v 80ah każdy ma 12v i 40ah, składający się z ośmiu aku używanych z toyoty prius agm ,robić gęstość czy nie ?????????? ps akumulatory są użytkowane do upesa eatona 5400w wiem że te akumulatory nie wytrzymają za długo przy tym obciążeniu na jednego przypada około 60A obciążenia

  • @Tab7.6.Tab7.6

    @Tab7.6.Tab7.6

    3 жыл бұрын

    Ciężko będzie stwierdzić gęstość w akumulatorach AGM (jak dobrze zrozumiałem o takie się rozchodzi).

  • @rc711sanyo3
    @rc711sanyo33 жыл бұрын

    A gdyby po ładowaniu Foxsurem włączoną funkcją AGM, przez kilka godzin zastosować jeszcze REPAIR? Może pomogło by odzyskać pojemność?

  • @tomaszjar541

    @tomaszjar541

    3 жыл бұрын

    Za duże napięcie jak dla AGMa

  • @rc711sanyo3

    @rc711sanyo3

    3 жыл бұрын

    @@tomaszjar541 Według tego ostatniego algorytmu nie za bardzo. Tylko tę fazę trzeba ograniczyć czasowo

  • @tomaszjar541

    @tomaszjar541

    3 жыл бұрын

    @@rc711sanyo3 tak fazę wysycania dla AGM 15,6V z ogr. czasowym ale nie Repair do 16,5V nawet z ogran. czasowym

  • @rc711sanyo3

    @rc711sanyo3

    3 жыл бұрын

    @@tomaszjar541 Tylko, że to 16,6V jest impulsowo. Przed paroma dniami ładowaliśmy tak 90Ah AGM - na początku tym specjalnym do AGM, potem przez kilka godzin REPAIR-em. Nie wybuchł, nie rozdęło, ale nie byliśmy w stanie sprawdzić efektu, bo aku był chyba zasiarczony

  • @tomaszjar541

    @tomaszjar541

    3 жыл бұрын

    @@rc711sanyo3 oki. raz na jakiś czas zniszczenia nie zrobi- wiadomo. Napisałem to jako gł. zasadę ładowania a nie, że stosuje się non stop. Rozumiem, że wg Ciebie impulsowa nigdy nie podgrzeje aku i nie wzburzy elektrolitu:))

  • @wopgdy
    @wopgdy3 жыл бұрын

    Myślę, że gdyby te pomiary zrobić jakimś certyfikowanym urządzeniem (np. AlfaBatt'em) to te odczyty pojemności akumulatora byłyby zgoła inne. Mam też taki podobny chiński miernik pojemności. No i jego odczyty w porównaniu z kulonem są inne. Kulon bardziej precyzyjny i wiarygodniejsze ma odczyty. Używam chińskiego, żeby nie maltretować do tych czynności dość drogiego kulona.

  • @MultiKomentator

    @MultiKomentator

    2 жыл бұрын

    Certyfikat szacownika?

  • @marcinwoloszyn2074
    @marcinwoloszyn20747 ай бұрын

    Witam .Jakim napięciem ładować akumulator BMW banner agm 90ah 900a . Nigdzie nie mogę znaleść instrukcja . Dzięki za pomoc

  • @TomaszHudy

    @TomaszHudy

    7 ай бұрын

    Prądem ładujemy nie napięciem 😉 Zalecany prąd to 10% pojemności, maksymalny 30% pojemności. Natomiast ważne aby w przypadku regularnego ładowania AGM'a nie przekraczać napięcia 14,9V

  • @marcinwoloszyn2074

    @marcinwoloszyn2074

    7 ай бұрын

    @@TomaszHudy mam prostownik ideal praktik charger 4 . Jedna opcja to 14.4v druga 14.7v która lepiej wybrać żeby było dobrze ?

  • @TomaszHudy

    @TomaszHudy

    7 ай бұрын

    @@marcinwoloszyn2074 przy obecnych temperaturach śmiało 14,7V

  • @marcinwoloszyn2074

    @marcinwoloszyn2074

    7 ай бұрын

    @@TomaszHudy ok. Wielkie dzięki za wyczerpująca odpowiedź . Pozdrawiam

  • @mimas165
    @mimas1653 жыл бұрын

    Jak to jest, ze ten akumulator laduje sie pradem 20A, 250W mocy (@1:11) a polaczenia sa takimi kabelkami i malymi krokodylkami? To nie ma znacznia? Spadki omowe, cieple przewody etc?

  • @TomaszHudy

    @TomaszHudy

    3 жыл бұрын

    Oczywiście że przy takim prądzie są spadki. Zwróć uwagę że na mierniku jest 250W, na przetwornicy 260W czyli na takim krótkim odcinku jest już 10W strat - na akumulator pewnie trafia jeszcze mniej. Nie zmienia to faktu że płynie tam 20A 😉

  • @WOJTEKRAFAL33
    @WOJTEKRAFAL339 ай бұрын

    Jaki tryb użyć do akumulatorów EFB?

  • @Tab7.6.Tab7.6

    @Tab7.6.Tab7.6

    7 ай бұрын

    EFB ładujesz jak zwykłe akumulatory z płynnym elektrolitem.

  • @przemysawszatkowski4082
    @przemysawszatkowski40823 жыл бұрын

    Algorytm Darden'a dotyczy używanego akumulatora. Nie nowego. Używane aku, już trochę podsiarczone/niedoładowywane, odzyskuje właśnie sporo wigoru dzięki zastosowaniu tego algorytmu. Wielokrotnie AGM odzyskiwał u mnie dzięki temu kilkanaście do kilkudziesięciu % pojemności.

  • @TomaszHudy

    @TomaszHudy

    3 жыл бұрын

    Też mi się tak wydaje 😉

  • @tomaszjar541
    @tomaszjar5413 жыл бұрын

    Test dobry. Czy nie wydaje Ci się Tomaszu, że jak na 10 pełnych cykli rozładowania ubytek pojemności jest lekko za duży? Wrócę do Dardena- nie wiem ile czasu ładowało się na zasilaczu w fazie Bulk, bo wg wykresu faza wysycania wynosi połowę czasu B i dla tej pojemności natężenie powinno wynosić 2,8A. U Ciebie ta faza wyniosła (nastawiłeś ją) 2h, więc wydaje się lekko za mało? Może warto abyś jeszcze raz sprawdził poza anteną. Bo przyznam, że sam jestem b.ciekawy takiego ładowania i ilości ładunku. Na koniec obserwując stare filmy mraku i rozładowania AGMów to ten egzemplarz jest dość tough:) Pzdr

  • @TomaszHudy

    @TomaszHudy

    3 жыл бұрын

    Tak, uważam że to już dość znaczny spadek pojemności, ale trzeba wziąć pod uwagę że to głębokie - 100% rozładowania. Przy większych prądach rozładowania nie doszłoby do takiego głębokiego rozładowania. Algorytm Dardena testowałem już na wielu akumulatorach - również takich "zmęczonych" - i tam podniesienie napięcia przynosiło skutki.

  • @tomaszjar541

    @tomaszjar541

    3 жыл бұрын

    @@TomaszHudy Mów co chcesz ale dla mnie ten aku jest lewy od początku i cała ta seria od sprzedawcy. Albo ten aku to jakiś b. trudny i uparty zawodnik:))

  • @bzykolo1985
    @bzykolo19853 жыл бұрын

    Myślę że przydała by się czasami kamera termowizyjna.

  • @TomaszHudy

    @TomaszHudy

    3 жыл бұрын

    Oj przydała by się 😉

  • @fastlolek
    @fastlolek3 жыл бұрын

    Na kolejne wyniki mogła mieć wpływ cecha AGM - nie lubią głębokiego rozładowania (10,2V). Każde kolejne głębokie rozładowanie AGM "zabiera" pojemność. W literaturze znalazłem wartości graniczne rozładowania maksymalnie 11,4V.

  • @TomaszHudy

    @TomaszHudy

    3 жыл бұрын

    To wiele zależy od obciążenia, ale masz rację - głębokie rozładowanie przy prądzie C20 na pewno nie jest mu obojętne. Niebawem zaserwuje mu ciężką pracę cykliczną - zobaczymy jak się wtedy sprawdzi 😉

  • @piotr1341

    @piotr1341

    3 жыл бұрын

    zaden akumulator nie przepada za zbyt glebokim rozladowaniem, ale znacznie bardziej agm ubija zbyt wysoka temperatura oraz przeladowanie- wtedy bezpowrotnie zaworami gazowymi wydostaje sie miedzy innymi woda z jego ukladu a producent nie przewidzial mozliwosci jej uzupelnienia- zreszta nawet gdyby taka mozliwosc byla bo sie mozna o to we wlasnym zakresie postarac to jak zmierzyc ile nalezalo by jej uzupelnic skoro caly elektrolit jest w matach?? mam osobiscie w samochodzie jakis agm ktory byl grubo ponad 5 razy gleboko rozladowany do napiecia PONIZEJ 5V ( i w takim stanie stal na mrozie jak dlugo nie wie nikt- w momencie gdy sie do samochodu po kilku tygodniach czy miesiacach podeszlo po prostu byl juz "zdechniety", w tamtym czasie juz byl stary a obecnie po uplywie 2 kolejnych zim ( dokladnie ten sam akumulator- jest w aucie do dzisiaj- ten konkretny egzemplarz ) ma sie calkiem dobrze, niejednokrotnie zdarza mu sie obecnie postac nawet ponad 2-3 tygodnie na mrozie i zapalic bez najmniejszego problemu 6 cylindrowego diesla w mercedesie w211 wyjatkowo lakomym na prad aucie gdzie nawet hamulce sa na prad, ogrzewanie wnetrza zanim silnik sie nie nagrzeje wystarczajaco rowniez jest na prad, zawieszenie pneumatyczne ma cisnienie z elektrycznej sprezarki, sporo jest elementow pradozernych we wnetrzu auta, a jeszcze do tego wszystkiego akumulator znajduje sie w bagazniku ( to akurat calkiem logiczne bo tam jest mu najchlodniej ) wiec miedzy alternatorem a akumulatore sa ponad 4 metrowe przewody ktore rowniez nie ulatwiaja tego ladowania. doladowywany byl wieokrotnie za pomoca ladowarki automatycznej marketowej i z tego co zauwazylem latem bardzo szybko osiada pozadane napiecie i konczy ladowanie, jednak im chlodniej tym to ladowanie trwa dluzej, a ten akumulator najprawdopodobniej uratowalo ladowanie na zewnatrz w aucie- na mrozie- o ile musialem z kabli rozruchowych "zruszyc" prostownik by rozpoczol wogole ladowanie to staralem sie nie odpalac na sile w takim stanie akumulatora tego samochodu- przy 200A alternatorze dosc duzego kopniaka by dostal. zwykly kwasiak przy tak glebokim rozladowaniu po prostu by nadawal sie na smietnik poniewaz wtedy nastepuje opad mas z plyt i koniec. agm zabija przede wszystkim odparowanie wody z elektrolitu i brak latwej mozliwosci kontroli jego stezenia oraz nasycenia w matach,

  • @wojciechg2380
    @wojciechg2380 Жыл бұрын

    A czy zastoswanie wyższych prądów np 0,3 C ( do jakich jest przecież przystosowany AGM ) oczywiście przy napięciu 14,4 nie bedzie rozsądniejszym rozwiązaniem niż tygodniowe przywracanie maksymalnej pojemnosci w trybie napięcia konserwacyjnego? Przecież te akumulatory w samochodzie są ładowane prądami rzedu 40-60 A czyli jakieś 0,7-1 C. Co o tym myslicie? To tygodniowe przywracanie pojemnosci w AGM jest trochę frustrujące....

  • @TomaszHudy

    @TomaszHudy

    Жыл бұрын

    Jeżeli występuje ujemny bilans energetyczny to nie ma znaczenia jakim prądem ładujemy akumulator. Oczywiście aby zrobić to szybciej śmiało można stosować prąd o wartości 0,3C.

  • @mikoajlech3403
    @mikoajlech34033 жыл бұрын

    Daj go Panie pod zwykły prostownik do kwasiaka 8A na 24h i będzie lala, a jak nie to przynajmniej będzie wiadomo, że tak nie wolno. Bo póki co, to nikt jeszcze tego nie pokazał

  • @TomaszHudy

    @TomaszHudy

    3 жыл бұрын

    Pokażemy 👍

  • @stanisawcholewczuk3160
    @stanisawcholewczuk31603 жыл бұрын

    A jak ładować akumulator EFB?

  • @TomaszHudy

    @TomaszHudy

    3 жыл бұрын

    Dokładnie tak samo jak zwykły akumulator z płynnym elektrolitem

  • @Tadek-n3g

    @Tadek-n3g

    3 жыл бұрын

    Moim zdaniem bez różnicy jak normalny akumulator z płynnym elektroltem np.w technologi Ca/Ca w internecie jest taki opis,że trzeba ładować skrupulatnie:) cytat .Nie zgadzam się, że EFB trzeba ładować ładowarką automatyczną.Chyba ,że autor miał na myśli ładowanie w aucie bez odpinania klem. ,,Akumulatory typu EFB (Enhanced Flooded Battery) stosowane są w samochodach z systemem START-STOP. Ze względu na zastosowanie pokrytych powłoką poliestrową płyt dodatnich, akumulatory EFB są odporne zarówno na częste rozładowywanie, jak i ładowanie prądem o dużym natężeniu. Czy można ładować akumulator EFB samodzielnie? Według opinii specjalistów branży motoryzacyjnej fraza akumulator EFB ładowanie jest jednym z najczęściej wyszukiwanych zwrotów w przeglądarkach internetowych. Wynika to z faktu, że technologia produkcyjna akumulatorów EFB wymaga zachowania specjalnej procedury podczas ładowania, której przestrzeganie jest niezbędne do zachowania sprawności i utrzymania długiej żywotności akumulatora. Użytkownicy pojazdów z systemem START-STOP w wyniku długotrwałej eksploatacji pojazdu, prędzej czy później napotkają problem z niedoładowaniem lub rozładowaniem akumulatora EFB. W takiej sytuacji pojawia się pytanie, jak ładować akumulator EFB? Poniżej zaprezentowano szczegółowy opis tego procesu, który dostępny jest również w profesjonalnych portalach motoryzacyjnych w kategorii akumulator EFB ładowanie. Jak ładować akumulator EFB Procedura ładowania akumulatora EFB powinna być przeprowadzona skrupulatnie, z zachowaniem nakazanych czynności, które wpływają na zachowanie właściwej sprawności oraz żywotności baterii. Jak ładować akumulator EFB? Odpowiedź na zadane pytanie opisują następujące czynności: W przypadku rozładowania akumulatora EFB należy niezwłocznie przeprowadzić proces jego ładowania. Okres zbyt długiego przestoju w stanie rozładowanym może doprowadzić do znacznego zmniejszenia żywotności baterii. Istotnym czynnikiem podczas przygotowania do ładowania jest dobór ładowarki. Urządzenie ładujące powinno być skrupulatnie dobrane w zakresie parametrów technicznych do danego typu akumulatora. Procedura ładowania akumulatora EFB wymaga zastosowania ładowarek z automatycznym wyłącznikiem. Ponadto ładowarka powinna posiadać funkcjonalność w zakresie elektronicznej kontroli napięcia, która wykorzystuje profil ładowania IUoU. Ładowanie akumulatora EFB ma na celu uniknięcie tzw. stratyfikacji, dzięki czemu bateria bardzo dobrze sprawdza się w zastosowaniach, w których dochodzi do głębokiego rozładowania. Zalecane jest, aby zastosowana ładowarka charakteryzowała się wyższym napięciem ładowania, tj. 2,6 V na ogniwo. Ładowanie z użyciem podwyższonych parametrów powinno być stosowane w krótkim przedziale czasowym. Zbyt długi czas ładowania przy wyższych parametrach może doprowadzić do ubytku wody. Po zakończeniu ładowania należy sprawdzić wartość napięcia otwartego obwodu, która powinna mieścić się w zakresie 2,12-2,13 V na każdym ogniwie. Instrukcja ładowania akumulatora EFB określa, że jeżeli wystąpi różnica w stosunku do wartości 12,7 lub 12,8 V, to na każde 0,1 V należy przeznaczyć 1 godzinę ładowania. Użytkownik musi bezwzględnie stosować się do wymogu w zakresie czynników środowiskowych, które istotnie wpływają na proces ładowania akumulatora EFB. Jeżeli temperatura otoczenia jest ujemna, nie należy ładować baterii, ponieważ należy wziąć pod uwagę, że akumulator jest zamarznięty. W przypadku gdy temperatura akumulatora wynosi więcej niż 45°C, również nie należy przeprowadzać procesu ładowania. Przed włączeniem ładowarki należy upewnić się, że przewód dodatni ładowarki połączony jest z biegunem dodatnim baterii, a przewód ujemny z biegunem ujemnym. Nie należy włączać ładowarki przed podłączeniem przewodów ładowarki z biegunami akumulatora EFB. Po zakończonym procesie ładowania należy wyłączyć ładowarkę, a następnie odłączyć przewody ładowarki od ogniw akumulatora. W przypadku zbytniego nagrzewania się akumulatora lub w sytuacji stwierdzenia wycieku elektrolitu należy natychmiast przerwać ładowanie. Pomieszczenie, w którym przeprowadzane jest ładowanie, powinno być wyposażone w sprawny system wentylacji i dostosowane do wymogów bezpieczeństwa zgodnie z obowiązującymi przepisami. Powyższe czynności opisują szczegółowo jak ładować akumulator EFB. W przypadku zastosowania się do powyższej instrukcji użytkownik utrzyma akumulator w dobrej kondycji technicznej, wpływając pozytywnie na żywotność eksploatacyjną baterii. Podobne instrukcje: jak ładować akumulator EFB dostępne są również na motoryzacyjnych forach internetowych, w dziale system START-STOP, w kategorii: akumulator EFB ładowanie. Sprawdzenie naładowania akumulatora EFB Dokonanie sprawdzenia naładowania akumulatora jest konieczną czynnością zmierzającą do zweryfikowania skuteczności ładowania. Wartość naładowania akumulatora EFB określa się według poniższych wartości: 12,6 V (100%) - nie wymaga ładowania, 12,4 V (75%) - nie wymaga ładowania, 12,1 V (50%) - wymaga ładowania, 11,9 V (25%) - wymaga pilnego ładowania, poniżej 11,9 V (0%) - nie nadaje się do użycia. Kontrola naładowania akumulatora EFB jest niezbędnym procesem obsługowym baterii, który ma na celu zapobieganie jego przedwczesnemu zużyciu. Sprawdzenia poziomu napięcia należy dokonać woltomierzem lub multimetrem, a następnie porównać z powyższymi parametrami.''

  • @stanisawcholewczuk3160

    @stanisawcholewczuk3160

    3 жыл бұрын

    @@TomaszHudy Dziękuję

  • @stanisawcholewczuk3160

    @stanisawcholewczuk3160

    3 жыл бұрын

    @@Tadek-n3g Dziękuję

  • @tomaszbunio
    @tomaszbunio6 ай бұрын

    4:52 jakie 60,5Ah, przecież wyraźnie jest 68,5Ah. Nikt nie zauważył?

  • @kenarf3332
    @kenarf33323 жыл бұрын

    4:50 Tam było 68 i pól Ah nie 60,5 :D

  • @TomaszHudy

    @TomaszHudy

    3 жыл бұрын

    Faktycznie - mój błąd 😉 Dzięki za zwrócenie uwagi 👍 Czasami przeglądam kilka razy materiał - często coś tak wyłapie, ale jak widać nie wszystko 😁

  • @kenarf3332

    @kenarf3332

    3 жыл бұрын

    @@TomaszHudy Spoko przy tyli zmieniajacych sie danych nie trudno o pomyłkę 👍

  • @danielwilga94
    @danielwilga949 ай бұрын

    Zabardzo go rozładowywałeś chyba? Do 10,2V to chyba był Twój błąd

  • @inspektorelektron
    @inspektorelektron3 жыл бұрын

    No to jak to jest z tymi AGM'ami - już po kilkunastu cyklach znacząco tracą na pojemności ?

  • @TomaszHudy

    @TomaszHudy

    3 жыл бұрын

    Na to wychodzi, pytanie czy nieodwracalnie ?

  • @mm-1965

    @mm-1965

    3 жыл бұрын

    Wystarczy podtrzymać dłużej 13,6V obejrzyj kzread.info/dash/bejne/YoGLtLaImtvYo7Q.html

  • @TomaszHudy

    @TomaszHudy

    3 жыл бұрын

    @@mm-1965 widziałem 😉 Na pewno można uzyskać trochę, ale zauważ że robiłem też test dla Roberta, i tam pomimo ładowania Victronem przez tydzień - nie udało mi się odzyskać pierwotnej pojemności tego AGM. On też stracił - i mam wrażenie że jeszcze więcej 😉

  • @inspektorelektron

    @inspektorelektron

    3 жыл бұрын

    To, że akumulatory z czasem tracą pojemność to jest raczej naturalne. Ale, żeby tak szybko ... jakoś tak nie bardzo to do mnie dociera. Z jednej strony niedowierzanie ale z innej strony testy to potwierdzają. Niby przytrzymanie na napięciu buforowym coś tam daje ale po pierwsze długo trwa a po drugie nie odwraca w całości tych ubytków.

  • @piotr1341

    @piotr1341

    3 жыл бұрын

    @@TomaszHudy ja ze swojej strony polecam przeprowadzic test ladowanie namarznietego agm- u mnie zdechlak ktory 3 lat temu mial juz nie wiadomo ile lat do tego kilkukrotnie rozladowany do ponizej 5v ladowany w ujemnych temperaturach odzyskal sprawnosci na tyle ze pradozerna w211 ( dogrzewanie, hamulce, nawet zawieszenie oprocz calej reszty na prad ) z 6 cylindrowym dieslem bez trudu obecnie odpala po kolejnych 3 latach po 2-3 tygodniach stania na mrozie.... nie wymieniany na nowy w czasie gdy byly z nim problemy bo jest w aucie sporadycznie obecnie uzytkowanym jako jeden z kilku samochodow.

  • @jacekplacek194
    @jacekplacek1943 жыл бұрын

    Niskim prądem rozładowania zasiarczyłeś akumulator. Dopiero żółtek go odsiarczył. Foksur nie jest zły ale był pierwszy i akumulator nie był jeszcze zasiarczony.

  • @TomaszHudy

    @TomaszHudy

    3 жыл бұрын

    Skoro "żółtek" go odsiarczył, to czemu jego pojemność nie wzrosła ? Identyczny test robiłem na innym aku przy rozładowaniu prądem 15A - tam również doszło do spadku pojemności, czy rozładowanie prądem 15A też zasiarczyło akumulator ? To chyba jednak nie powód spadku pojemności. P.S. przed pierwszym pomiarem i ładowaniem Foxurem robiłem takie cykle trzy razy, wtedy pojemność wzrastała

  • @takra999
    @takra9993 жыл бұрын

    Ja by som to skúsil podla Viktora. kzread.info/dash/bejne/eJmnlteGaLe5org.html

  • @andrzejfig5922
    @andrzejfig59223 жыл бұрын

    Pieprzycie i pieprzycie!!! Jaką ładowarkę kupić????. KUFONA czy MONIKĘ

  • @TomaszHudy

    @TomaszHudy

    3 жыл бұрын

    Bierz Monikę 👍

Келесі