Aborc*i na życzenie nie będzie? Terlikowski, Szczerbata, Korzekwa-Kaliszuk

,,Młodzi za ograniczeniem prawa do aborcji” - takim tytułem alarmowała w 2016 r. Renata Grochal na łamach Gazety Wyborczej. ,,Najwięcej zwolenników zaostrzenia ustawy aborcyjnej jest wśród 18-24-latków. W tej grupie wiekowej postawa pro-life jest częstsza niż w pozostałych - wynika z sondażu CBOS” - pisała. Od tamtego czasu wiele się zmieniło. Prawo rzeczywiście zaczęło zmierzać w kierunku szerszej ochrony życia, ale dziś to właśnie młodzi najczęściej żądają aborcji na życzenie. Zmieniła się
również sytuacja polityczna. Partie deklarujące poparcie dla aborcji zdobyły w wyborach prawie 40% poparcia, a pierwszym projektem, który wpłynął do laski marszałkowskiej, jest projekt legalizujący aborcję na żądanie.
Co się stało? Czy zmiany wynikają z polityki obozu władzy, który podchodził do obrony życia instrumentalnie? A może z błędów, które popełniały organizacje pro-life? W ciągu ostatnich lat pod hasłem pro-life zarówno jego zwolennicy, jak i przeciwnicy rozumieli mnóstwo różnych, często trudnych do pogodzenia ze sobą idei i działań. Dziś wydaje się, że sprawa znalazła się w martwym punkcie.
Wraz z naszymi gośćmi chcemy wrócić do źródeł. Co to znaczy być obrońcą życia? Chcemy się tego dowiedzieć.
Rozmawiają:
Tomasz Terlikowski - polski dziennikarz, filozof, publicysta, tłumacz, pisarz i działacz katolicki;
Magdalena Korzekwa-Kaliszuk - współżałożycielka i prezes Fundacji Grupa Proelio, która prowadzi kampanię „Każde życie jest
cudem”, ukazującą ponad 100 historii ludzi zagrożonych aborcją eugeniczną. W latach 2013-2018 pierwszy menedżer i dyrektor kampanii dla organizacji CitizenGO w Polsce. W 2017 r. współorganizowała obywatelską inicjatywę ustawodawczą „Zatrzymaj aborcję“, pod którą podpisało się blisko milion Polaków.
Anna Szczerbata - Działaczka pro-life. Członek zespołu Nowej Konfederacji. Zawodowo zajmuje się public relations, public affairs, media relations, fundraisingiem i koordynacją projektów.
Spotkanie prowadzi Marek Grąbczewski - architekt, autor ilustracji, członek redakcji czasopisma idei ,,Pressje”. Przeprowadził wraz z Anną Byrską cykl wywiadów z czołowymi przedstawicielami polskich środowisk pro-life'owych. Wywiady ukazały się na łamach 63. teki czasopisma idei Pressje zatytułowanej "Cierpienia młodego Zoomera"

Пікірлер: 4

  • @jacekbalicki5359
    @jacekbalicki53592 ай бұрын

    Szkoda ,że tak mało osób to oglądało bo bardzo ciekawa rozmowa. Pan Terlikowski ma rację w tej diagnozie . Ateizacja i dążenie do dobrostanu za wszelką cenę ,więc problem jak rozmawiać i argumentować . Z drugiej strony Panie bardziej optymistyczne bo single nie urodzą tyle dzieci ,więc większość w końcu konserwatywna będzie . W Niemczech ostatnio dziewczynki w szkołach chcą być muzułmankami aby chłopcy ich szanowali.

  • @isnogood9683
    @isnogood9683Ай бұрын

    P. Terlikowski pytanie "Czy można wymagać heroizmu?" w przypadku wad letalnych jest tak samo bezzasadne, jak w przypadku innych komplikacji zw. ze stanem dziecka bo dla rodziców aborcja ciężko chorego dziecka zawsze pozostanie ciężką trwałą skazą na duszy, że to własne dziecko zabili. Inaczej niż w przypadku pozwolenia by dziecko się narodziło- wszystkie dostępne świadectwa wskazują na zadowolenie rodziców, że mogli dziecko zobaczyć, i pozwolić mu odejść wśród miłości rodziny. I uwaga na marginesie: w systemie prawnym i w życiu osobistym i społecznym uciekanie od heroizmu jest ostatecznie prostą drogą do hedonizmu.

  • @szymonziarko7151
    @szymonziarko71512 ай бұрын

    Brawo dla Dwóch Pań!😊

  • @isnogood9683
    @isnogood9683Ай бұрын

    Brawo Pani Magdalena Korzekwa- Kaliszuk! Bierność prowadzi do pogarszania sprawy obrony Życia! Trzeba walczyć o Prawdę, a nie równać w dół do poziomu zagubionej części społeczeństwa i dostosowywać się do błędnej mentalności.

Келесі