A térségi tervező: Csőszi Mónika / Lechner podcast - pályaorientáció

Автокөліктер мен көлік құралдары

Ha pályaválasztáson gondolkodsz, de nem ismered az összes szakmát, ami szóba jöhet, mi röviden bemutatunk néhányat! Pályaorientációs podcastjeink egy-egy kollégánk példáján megmutatják neked, mit lehet csinálni az adott szakmában és milyen iskolát kell elvégezni ahhoz, hogy az ember ilyen munkakörben dolgozhasson.
A térségi tervező szereti a vidéket, a városokat, falvakat, a zöldterületeket, érdekli, mitől működik összhangban természet, az épített környezet és az ember. Munkájában a területegységek hosszútávú használatának kigondolásával, megtervezésével foglalkozik. Feladatai lehetnek települési, regionális vagy országos, de akár nemzetközi lépékűek is. Ebben a szakmában együtt van a települések és ennél nagyobb léptékű területek hosszútávú fejlesztésének és rendezésének elképzelése, megtervezése és a folyamat koordinálása a különböző résztvevők között. Szerepet kap a szakpolitikai ismeret, a terület- és ingatlanhasználat szabályainak ismerete, az átfogó, stratégiai tervezés, a térbeli gondolkodás. Csőszi Mónika a Lechner Térségi Szakértői Osztályának munkatársa, tájépítész végzettséggel érkezett ehhez a hivatáshoz, de a sokféle végzettséggel rendelkező teamben vannak geográfusok, közgazdászok, akad közlekedéstervező és környezetgazdálkodási agrármérnök is. Csőszi Mónika tagja annak a szakmai csapatnak, amely 2023-ban Tájépítészeti Nívódíjat kapott 5 évig tartó tájkarakter kutatásban való szakmai munkájáért.
Fogalmak, amelyeket talán még nem ismersz és a beszélgetésben felbukkannak:
zöldinfrastruktúra: a természet és a természetes folyamatok védelmének és javításának beépítése a területrendezésbe és a területfejlesztésbe, a meglévő természetes területek fenntartásával és hasznosításával. Például a városok vízproblémáinak kezelése a növényekre, a talajra és a természetes rendszerekre támaszkodva történik, támogatva ezzel a település és a környezet éghajlatváltozással szembeni ellenállóképességét is.
tájkarakter: adott tájrészletre jellemző tulajdonságok és tájalkotó elemek együttese, amely az adott tájat a szomszédságától megkülönbözteti. Ezek a tulajdonságok természeti és ember által alkotott tájformáló tényezők összességéből adódnak össze. Az Agrárminisztérium átfogó országos kutatási program részeként indította el a hazai tájak karakter alapú számbavételét és értékelését, a kutatásban a Lechner Tudásközpont szakemberei, köztük Csőszi Mónika is részt vett. A kutatás eredményei a Természetem weboldalon ismerhetők meg. A kutatási program 2023-ban Tájépítészeti nívódíjat kapott.
Közzétéve: 2024. február
Zene:
Coffee Shop by PYC Music | / pycmusic
Music promoted by www.free-stock-music.com
Creative Commons / Attribution-NoDerivs 3.0 Unported (CC BY-ND 3.0)
creativecommons.org/licenses/...

Пікірлер

    Келесі