9. Mięsień piersiowy większy

Rozciąganie i mięśniowo-powięziowe rozluźnianie mięśnia piersiowego większego
Za główną funkcję mięśnia piersiowego większego przyjmujemy ruch pchania, czyli pociągnięcie łopatki ku przodowi, a także przyciągnięcie i opuszczenie ramienia przesuwając je lekko do przodu. Każdą z wymienionych aktywności dość często zauważyć możemy podczas obserwacji naszych codziennych czynności, przez co nieświadomie dążymy do powstania przeciążeń i zmiany naszej postawy.
Nadmierne zaangażowanie mięśni z grupy piersiowej, przy jednoczesnym zaniedbaniu ich antagonistów (m.in.: mięśnie równoległoboczne, poprzeczne aktony mięśni czworobocznych grzbietu), sprawia, że nasza klatka piersiowa się zamyka, tym samym powodując szereg konsekwencji, do których zaliczyć możemy między innymi: utrudnioną pracę przepony, zmniejszenie ruchomości segmentów kręgosłupa piersiowego, osłabienie ukrwienia kończyn górnych, bóle barków, a także wiele innych, wraz z ich następstwami.
Dążąc do poprawy elastyczności klatki piersiowej, dążymy do lepszej formy i lepszego samopoczucia. Nie zamykajmy się w schematach, otwórzmy się na nowe, otwórzmy się na zdrowie!
dr hab. Sławomir Marszałek dyplomowany osteopata, fizjoterapeuta
Miłosz Szal, fizjoterapeuta

Пікірлер