9.2 Веснянки і володар, що відчиняє ворота - Ірина Клименко | Пісні весни

Музыка

Ірина Клименко - одна з найвідоміших в Україні співачок та викладачок традиційного співу. Має величезний експедиційний досвід, від 1986 року записує традиційну музику в селах, найбільше - на Поліссі. Її архів налічує близько 15 тисяч пісень. Від 90-х років викладала традиційний спів в Україні, Польщі та Естонії, співала у легендарному гурті «Древо», що першим почав виконувати традиційні пісні без обробок і заснував школу викладання традиційного співу в Україні. Співала в гуртах «Володар» та «Гуртоправці», учасниця безлічі міжнародних фольклорних фестивалів. Викладає у Київській Консерваторії, кандидатка мистецтвознавства, завідувачка ПНДЛ етномузикології НМАУ імені П. Чайковського.
Традиційна музика - це музика, яку ще 50 років тому можна було почути в селах по всій Україні, а зараз її все частіше можна почути в містах. Культурно-мистецька платформа «Рись» із 2014 року об'єднує людей, які цікавляться традиційною музикою, і робить її доступнішою для усіх зацікавлених. Мистецтво, раніше відоме закритій спільноті поціновувачів та професіоналів, ми поширюємо у відкритий публічний простір, де буде можливим сучасний підхід і продуктивна взаємодія. Ми працюємо у трьох напрямках: створюємо курси із традиційного співу та гри на інструментах, досліджуємо традиційну музику в експедиціях та робимо вечірки із живою традиційною музикою.
Підписуйтесь на «Рись» у соцмережах:
/ rysproject
/ rys_project
t.me/rysproject
Онлайн-лекції створено за підтримки Українського культурного фонду.
#традиційнамузика

Пікірлер: 22

  • @Valeria.titchenko
    @Valeria.titchenko2 ай бұрын

    Після прослуховування лекції хочеться ще глибше зануритись у вивчення народних традицій. Дякую!

  • @Sergii_Filyk
    @Sergii_Filyk2 ай бұрын

    Спасибі за чудові спогади про традиції та звичаї наших предків. Деяка інформація з вашої лекції переплітається з фольклорними традиціями які були в моєму регіоні.

  • @katerynasaienko4252
    @katerynasaienko4252Ай бұрын

    Дуже цікава та пізнавальна передача!

  • @mariam_lo_
    @mariam_lo_2 ай бұрын

    Дякую за чудову лекцію! Цікаво було чути про давні традиції своїх рідних країв!

  • @user-sm8oi1xq5i
    @user-sm8oi1xq5i2 ай бұрын

    Лекція дуже цікава,дякую🤗

  • @taniakobryn7807
    @taniakobryn78072 ай бұрын

    Дізналась багато нової інформації для себе про Полісся! Дякую Вам за просвітницьку діяльність!

  • @user-sm8oi1xq5i

    @user-sm8oi1xq5i

    2 ай бұрын

    Погоджуюсь з Вами,пані Тетяно🤗

  • @user-zx9nk6hz6r
    @user-zx9nk6hz6r2 ай бұрын

    Дякую за чудово поданий матеріал😊Багато нового дізналась про традиції та звичаї наших предків)

  • @oleksandrastetsiuk
    @oleksandrastetsiuk2 ай бұрын

    Мій улюблений жанр) Дякую за нову для мене інформацію!🌱 Мало що знала стосовно передирок, музичні приклади дуже цікаві)))

  • @nastia_floreskul
    @nastia_floreskul2 ай бұрын

    Дуже цікаво дізнатися про те, як наші предки зустрічали весну. Дякую Вам за пророблену працю і за те, що висвітлюєте цікаву і важливу інформацію для нас- музикантів!)

  • @taniakobryn7807

    @taniakobryn7807

    2 ай бұрын

    Чудовий коментар!

  • @anastasiiakyshkovska-bandura
    @anastasiiakyshkovska-bandura2 ай бұрын

    Я не знала про Володара-воротаря та сплавляння-викидання старих речей річкою, але найбільш кумедно було дізнатися про передирки 😂

  • @sashag8647
    @sashag8647 Жыл бұрын

    У маіх Велямічах, Століншчына, Прыпяцкае Палессе, спявалі таксама: "Володар, володар! Отчыняй ворота!..." Дзякуй за лекцыю!

  • @kvark2066
    @kvark20662 жыл бұрын

    Вирішив Що тепер я буду здавати в академії передирки). Дякую за таку цікаву інформацію.

  • @Podolyanka777
    @Podolyanka7773 жыл бұрын

    Дуже цікаво про змітання сміття і викиданням на річку на Поліссі. В той же період - в районі Великодня і Проводів - у батька на Хмельниччині (с.В.Мацевичі, Старокостянтинівський р-н) сміття теж зносили і "палили одіяніє" біля кладовища на горбку. Раніше я думала що ключове " біля кладовища", але після цих пояснень думаю що ключове - на горбку. Можливо десь пускали "в нижній світ" по воді, а десь - палили на вогні?. І ще: як пояснити внснянкові "палання дібров" і різні "палає"? З тої ж Весняночки-паняночи: Горить село горить село Книшівка палає, А наш Веприк над водою Як золото сяє

  • @user-ob7wx6cn6n

    @user-ob7wx6cn6n

    3 жыл бұрын

    Дякуємо за ваш коментар! Останнє схоже на передирку - жанр, про який пані Ірина говорить з 16-ї хвилини.

  • @Podolyanka777

    @Podolyanka777

    3 жыл бұрын

    Уточнення: кладовище на горбку, над великим ставом (зараз немає). Ще розповідали жінки повоєнного покоління був на Київщині звичай біля діброви навесні палити вогонь. Теж десь довкола великодня і "веснянкового періоду", в такий час.

  • @Podolyanka777

    @Podolyanka777

    3 жыл бұрын

    @@user-ob7wx6cn6n і передирка, бо співставлення сіл через річку, так, але і власне окремо "горить і палає" у веснянках зустрічається. Та ж всім відома Вербовая дощечка про чобітки: Як Насточка взувала - вся діброва палала . І "палити одіяніє". І "горить село", і інші приклади. Цікаво звідки це "горіння" і чи має спільне.. Моожливо, якісь теж залишки якогось обряду, пов'язаного з вогнем.

  • @mikeymo9045
    @mikeymo90453 жыл бұрын

    🌳🍒 _ 💙💛__👍🔥🔥

  • @yarunskiy
    @yarunskiy3 ай бұрын

    Все вірно. Гірки - а вони не гірки. Тобто, я про що... на Звягельщині, біля селища Ярунь, є село Гірки, але воно не на гірці, хоча по руслу річки Церем мало би бути вище ніж Ярунь. Але тут ще цікава гра "голосних", бо місцеві село називають не Гірки (як на всіх картах), а Гурки, а саме селище колись називали Яронь (цю назву згадує Леся Українка, яка в селі записала декілька пісень). А ще я як місцевий цікавився дивною назвою річки - Церем. Що це, якою мовою?

  • @user-rj8cd6ee1s

    @user-rj8cd6ee1s

    20 күн бұрын

    Навчалась в Яруні і добре пам'ятаю, як місцеві називали село Гурки.

  • @yarunskiy

    @yarunskiy

    19 күн бұрын

    @@user-rj8cd6ee1s і зараз так називають

Келесі