No video

[#80] Jak obliczyć spoinę? Krótkie wprowadzenie po powrocie do nagrywania.

Krótkie wprowadzenie do obliczania współczynnika bezpieczeństwa spoin oraz prostego przypadku obliczania spoiny pachwinowej.

Пікірлер: 57

  • @arkadiuszkowalewski2730
    @arkadiuszkowalewski27303 жыл бұрын

    Cześć, jak obliczyć wskaźnik wytrzymałości przekroju na zginanie dla spoiny pachwinowej ? 2x współczynniki tych spoin ? Czy w inny sposób? Bardzo proszę o pomoc

  • @InzynierProgramista

    @InzynierProgramista

    3 жыл бұрын

    Witam. Napisz do mnie na inzynier.programista gmail z opisem, albo szkicem, żeby zobaczyć co się dzieje, ponieważ wolę zobaczyć zagadnienie w całości. Spróbuję pomóc.

  • @arkadiuszkowalewski2730

    @arkadiuszkowalewski2730

    3 жыл бұрын

    @@InzynierProgramista juz rozwiazalem swoj problem. Wrzucam tutaj link www.mitcalc.com/doc/welding/help/en/welding.htm z modelami obliczen roznych rodzajow spoin. Pozdrawiam

  • @temwal475
    @temwal4752 жыл бұрын

    Najlepsze jest to, że mechanicy powołują się na normy budowlane bazujące na metodzie stanów granicznych a nie metodzie naprężeń dopuszczalnych jaka jest stosowana w starszych publikacjach mechanicznych.

  • @InzynierProgramista

    @InzynierProgramista

    2 жыл бұрын

    Na tym polu niestety nie mogę z Panem w żaden sposób nawiązać dyskusji, gdyż w ogóle nie jestem związany z budowlanką, nie projektuję nic takiego i po prostu się na tym nie znam. Ale jak na razie, nie spotkałem jeszcze formalnego projektu stricte mechanicznego powołującego się na stany graniczne. Gdzie coś takiego Pan spotkał?

  • @temwal475
    @temwal4752 жыл бұрын

    Bardzo ciekawe jest pochodzenie wzorów. Każdy je przepisuje, ale trudno jest znaleść ich pierwotne pochodzenie. Część wynika z podstawowych zasad ale współczynniki każdy przepisuje chyba bez zastanowienia. O ile właściwości materiałów takie jak granica plastyczności są zwykle aktualizowana według aktualnych norm, to gorzej jest z aktualizowaniem współczynników. Dlatego na początku powinien Pan wspomnieć o tym, jaką metodą posługuje się. Normy cały czas się rozwijają. Proponuję sprawdzić w książkach na co powołują się ich autorzy. Często jest tak, że powołują się na inną publikację która powstała dość dawno i zmieniają się tylko oznaczenia stali. O ile w budownictwie funkcjonują normy, które są aktualizowane co około 5 lat to mechanicy nie mają tak sztywnych wytycznych. Co najwyżej normy wyrobu wprowadzają specyficzne wymogi, na przykład normy dotyczące wind lub dźwignic. Nawet warunki Urzędu Dozoru Technicznego są tylko nieobowiązkową specyfikacją techniczną.

  • @InzynierProgramista

    @InzynierProgramista

    2 жыл бұрын

    Czytam ten komentarz chyba piąty raz i za żadne skarby nie wiem jak mam na niego odpowiedzieć, a chciałbym z Panem podyskutować o tym. Czy mógłby Pan odezwać się do mnie na maila?

  • @temwal475

    @temwal475

    2 жыл бұрын

    ​@@InzynierProgramista Wystarczy podać numer normy z której cytuje Pan współczynniki. Stary budowlaniec liczący konstrukcje i spawy odpowie że z PN-90-B-03200, młodszy z PN-EN 1993-1-8. Starszy budowlaniec z Niemiec poda normę DIN 18800, jego amerykański kolega poda również normę. Co robi mechanik? Szuka w wielu lepszych lub gorszych książkach. Nie ma nawyku posługiwania się normami.

  • @InzynierProgramista

    @InzynierProgramista

    2 жыл бұрын

    W ogólnym zamyśle ma Pan rację, ale nie mogę zgodzić się ze wszystkim do końca. Nie jest prawdą, że czy to mechanik, czy to budowlaniec, może pozwolić sobie na totalną nonszalancję i nie stosować się do norm, jeżeli robi komercyjny projekt. Pewne rzeczy są oczywiste, a pewne wymagają szczególnych środków. Abstrahuję oczywiście od sytuacji, gdy ktoś skonstruuje sobie samowolkę w garażu na własną odpowiedzialność. Poradnik mechanika i inne publikacje techniczne po to są opracowane, aby na szybko podpowiedzieć podstawowe informacje, które często okazują się wystarczające. Poradniki mechanika i literatura techniczna zwykle posiada odniesienia do norm, więc zawsze można to zweryfikować. Nawet jeżeli podane normy w literaturze są nieaktualne, to w niczym to nie przeszkadza. Wówczas przez PKN można dokopać się do aktualnych norm, zweryfikować status zastąpiona / wycofana / aktualna i je zakupić na potrzeby projektu. Wiadomym jest, że prowadząc kanał YT nie będę odnosił się zawsze do norm, bo ich nie posiadam na użytek prywatny. Tam, gdzie uda mi się coś namierzyć w sieci w sposób prosty i legalny, tj. pokazując jakiś wyciąg z normy przez stronę internetową dostawcy jakiegoś wyrobu - to pokazuję i wspominam o normach. Tak było np. w przypadku obliczeń sprężyn. W tym przypadku jak i w pozostałych, dla materiałów YT, zwykle dane zaczerpuję z literatury, która jest w zasięgu każdego studenta. Uważam, że na te konkretne potrzeby jest to wystarczające.

  • @temwal475

    @temwal475

    2 жыл бұрын

    @@InzynierProgramista To proszę zdradzić skąd Pan bierze współczynniki do obliczania spoin?

  • @temwal475

    @temwal475

    2 жыл бұрын

    @@InzynierProgramista Normy to uznane specyfikacje. Od 1 stycznia 2003 r. nowa Ustawa o normalizacji zniosła obligatoryjność norm i stosowanie Polskich Norm zgodnie z art. 5 ust. 3 ustawy jest już całkowicie dobrowolne o ile nie są cytowane w szczegółowych przepisach krajowych. Wcześniej były obowiązkowe.

  • @ochkarol1435
    @ochkarol1435 Жыл бұрын

    Czesc czy moge miec troche pytań odnośnie zabrania sie do obliczania spoin w projekcie nie wiem za co sie zabrac ...

  • @InzynierProgramista

    @InzynierProgramista

    Жыл бұрын

    Cześć. Proszę napisać na maila w czym kłopot. Spróbujemy coś poradzić. Adres: inzynier.programista na poczcie gmail.

  • @temwal475
    @temwal4752 жыл бұрын

    Proszę o odpowiedź o to, czy dotarły do Pana moje informacje na temat publikacji i norm?

  • @InzynierProgramista

    @InzynierProgramista

    2 жыл бұрын

    Odpowiedziałem na nie, więc pewnie to były te informacje. Dodałem Pana do zaufanej listy, przez co Pana komentarze nie będą podlegały filtrowaniu. Mam nadzieję, że to pomoże w dzieleniu się przez Pana swoimi uwagami do materiałów.

  • @temwal475

    @temwal475

    2 жыл бұрын

    @@InzynierProgramista Dziękuje za zaufanie.

  • @temwal475
    @temwal4752 жыл бұрын

    Nie ukazało się kilka komentarzy. Nie wiem o co chodzi, ale chyba nie mogę odpowiedzieć na Pana odpowiedź. Wpisy znikają w jakiś magiczny sposób.

  • @InzynierProgramista

    @InzynierProgramista

    2 жыл бұрын

    Dodam Pana do zaufanej listy. Niestety jest jakiś problem z komentarzami od czasu do czasu u niektórych osób i komentarze nie są dodawane. Nie mam na to wpływu niestety.

  • @temwal475

    @temwal475

    2 жыл бұрын

    @@InzynierProgramista Z tego zauważyłem pomaga sortowanie od najnowszych.

  • @krzysztofpetara5495
    @krzysztofpetara54954 жыл бұрын

    Panie inżynierzu moze jakiś filmik z wytrzymalosci materialow w ujeciu macierzowym przy uzyciu NumPy?

  • @InzynierProgramista

    @InzynierProgramista

    4 жыл бұрын

    Oh, domyślam się, że mówimy tu np. o budowie macierzy podatności, sztywności, obliczanie przemieszczeń i sił w stanach jednostkowych z wzorów transformacynych przemieszczeń, teoria Lamego itd. i jeszcze przerzucenie się z C do Pythona o ile NumPy pójdzie tylko z Pythonem... Chyba nie na ten moment. Sam tego dobrze nie pojmuję, a co dopiero przygotowywać materiały, by ktoś inny mógł coś z tego wyciągnać. Po drugie nie sądzę, by mając do dyspozycji tak wiele różnych pakietów i programów MES, głowić się nad podejściem stricte matematycznym. Jeżeli ktoś chce napisać własny solver - owszem, ma to rację bytu. Póki co ja osobiście takiej potrzeby nie czuję i w pierwszej kolejności wolę przeznaczyć czas na zdobywaniu wiedzy w lepszym rozumieniu i interpretacji wyników, które dostaję z używanego kombajnu, natomiast w ramach kanału pokazywać tylko proste przypadki wytrzymałościowe, które można skorelować w jakiś prosty sposób z obliczeniami analitycznymi. Aczkolwiek, sama propozycja i plan na materiał jest bardzo ambitny.

  • @dmeni2780
    @dmeni27803 жыл бұрын

    Jak obliczyć długość spoiny?

  • @InzynierProgramista

    @InzynierProgramista

    3 жыл бұрын

    Pytanie zawiera za mało informacji. Dlaczego? Długość spoiny może być uzależniona od typu spoiny (pachwinowa, czołowa, itd.) a z kolei typ spoiny może być zależny od uwarunkowań konstrukcyjnych. Z tego też względu, w zależności od występujących przypadków wytrzymałościowych, na które liczona jest spoina, sposób obliczeń może się różnić. Dlatego jeżeli potrzebujesz pomocy w wyliczeniu połączenia spawanego, podeślij proszę na mój email szkic z warunkami brzegowymi i spróbujemy ruszyć temat.

  • @j01945
    @j019453 жыл бұрын

    Ja to wszystko liczyłem w konkretnym projektowani kratownic mostowych 60lat temu bez programów komp...tylko za pomocą suwaka logart. lub na tzw piechtę..i tez było ok .A takie przykłady rozwiązań spoin liczyłem już na klasówkach 70 lat temu w zwykłym tchnikum ze specjalnością spawalnictwo

  • @InzynierProgramista

    @InzynierProgramista

    3 жыл бұрын

    Cóż mogę Panu odpowiedzieć. W jednej z firm o profilu czysto mechanicznym, w której pracowałem w trakcie studiów również mechanicznych, Świętej Pamięci dyrektor tej firmy był bardzo zaciekawiony jak wygląda współczesny program nauczania na uczelniach technicznych, by porównać do ówczesnego. Czyli prawdopodobnie czas podobny temu, co Pan opisuje patrząc na liczby, którymi Pan się posługuje w komentarzu. Niestety w przypadku kilku przedmiotów, w tym szczególnie w przypadku matematyki, następowało ogromne zdziwienie ze strony dyrektora, co do tego, jak program jest bardzo okrojony. Ciężko osobiście mi się do tego odnieść, ale możliwe, że jest coś w tym co Pan pisze. W każdym razie bez względu na wszystko uważam, że obecne możliwości w dostępie do informacji (np. poprzez Internet) osobom zainteresowanym mogą przynieść naprawdę niesamowite dawki wiedzy i rozwiązań na wiele różnych problemów i zagadnień. Dziękuję za zajrzenie na mój kanał i pozdrawiam.

  • @j01945

    @j01945

    3 жыл бұрын

    @@InzynierProgramista Nie jestem przeciwnikiem nowoczesności w technice w tym wielkim postępom zastosowania w obliczeniach i projektowania programów komputerowych dzięki czemu udaje sie uniknąć ludzkich błędów ale i tak dane wprowadza konstruktor ale często ma graficzny podgląd jego decyzji.Wyuczenie sie obsługi programów a takie teraz jest kształcenie pozbawia moim zdaniem wyobraźni inżynierski i w pewnym stopniu psychicznego związania duszy inżynierskiej z jego wynikiem ..At możne przesadzam ale już nie inżynierowie twórczy ale obłuskiwacze (rzemieślnicy )tego co oferują im programy ..Oczywiście nie dotyczy wszystkich ale to tylko moje obserwacje )Swoi wpisem chciałem pokazać jak zmienia się inżynierska praca ...Ludzie na księżyc wysłali innych bez wielkich mocy obliczeniowych gdzie główna pomocą był suwak logar. bo takie wtedy były ogólne moce obliczeniowo poza pewnymi wyjątkami Pozdrawiam

  • @InzynierProgramista

    @InzynierProgramista

    3 жыл бұрын

    Myślę, że jest w tym trochę prawdy. Przedstawię jednak też swoją opinię o postrzeganiu pracy z współczesnymi programami inżynierskimi, jako ich codzienny konsument. Moim zdaniem praca z różnymi programami nosi ze sobą również ziarno niebezpieczeństwa i z tym wyuczeniem raczej wcale tak łatwo też nie jest, trzeba bowiem być czujnym na to "co się klika" i jakie mogą być tego konsekwencje. Chodzi o to, że program tak naprawdę przyjmie wszystko i zawsze pokaże jakiś wynik. Poinformuje, że coś jest nie tak, ale tylko w przypadku, jeśli zrobimy jakiś bardzo podstawowy lub nielogiczny błąd (trochę generalizuję). I z tą wyobraźnią u współczesnego konstruktora, przekonany jestem, że też musi być bardzo dobrze, a czasami może nawet musi być jeszcze lepsza, tylko może nieco inaczej jest ukierunkowana - nie wiem czy się Pan ze mną zgodzi, ale spróbuję przedstawić uzasadnienie mojego przekonania. Zmierzam do tego, że otrzymując wynik obliczeń w programie, symulacji itd., trzeba również dobrze przeanalizować to, co się w tym programie otrzymało. Wynika to z tego, że często przyjmuje się pewne uproszczenia w ustalaniu warunków brzegowych lub geometrii badanego modelu, by symulacja była możliwie najkrótsza, czy też najprostsza i jak wiadomo - osiągalna dla zasobów sprzętowych. To z kolei może powodować skutki w postaci błędnych wyników i trzeba umieć to wyłapać i ocenić, czy te wyniki mają sens - w innym wypadku będzie to wina, np. konstruktora, a nie programu. Owszem, w porównaniu do dawniejszych czasów dzieje się to bardzo szybko i wygodnie i wiele krytycznych sytuacji da się wyłapać zanim rysunek pójdzie na produkcję. Dlatego pokusiłbym się o stwierdzenie, że dobra wyobraźnia i wiedza o zachodzących zjawiskach jest ważniejsza niż samo wyuczenie tego programu, ponieważ jak ktoś kiedyś ciekawie powiedział: każdy program jest na tyle dobry, na ile dobra jest osoba korzystająca z tego programu. Przypuszczam, że pomimo zmiany sposobu podejścia do konstruowania dzięki nowoczesnym technologiom, wcale nie pomija się aspektów, które wymagają od konstruktora przewidywania swojego postępowania. Wiadomym jest, że w takich programach również da się narysować wszystko. Te nieograniczone pokłady możliwości mogą być wrogiem, jeśli ktoś podejdzie do tego z nonszalancją i właśnie brakiem wyobraźni, i zderzy się z technologią, montażem, obsługą, eksploatacją, czy chociażby doborem materiałów - tego już program za konstruktora nie zrobi. Owszem, jest pełno narzędzi, które pomogą rozwiązać problem i to niekiedy w bardzo precyzyjny, i szybki sposób, ale żeby to zrobić, najpierw trzeba ten problem w programie wskazać. A bez odpowiedniej wiedzy - jest to niemożliwe. Nie wiem czy się Pan ze mną zgodzi, ale moim zdaniem wracamy do punktu wyjścia - problemy natury inżynierskiej i wiedza wymagana do ich rozwiązania wcale się nie zmieniły - zmieniły się tylko narzędzia pozwalające te problemy rozwiązać i czas, w którym to następuje. A błędy ludzkie, mimo tak zaawansowanych technologii niestety są popełniane nadal i niestety kończą się one różnymi, czasami bardzo przykrymi w skutkach tragediami niewinnych ludzi.

  • @j01945

    @j01945

    3 жыл бұрын

    @@InzynierProgramista Nie chciałbym tu wypaść na staruszka który ględzi na wszystko ...ale wiele problemów moim zdaniem w naszych czasach wiąże się ze zmianami sposobu kształcenia inżynierów i programu nauczania.Np jestem wielkim przeciwnikiem kształcenia inż w systemie zaocznym i to trzy letnim.Ich wiedza ogranicza sie przeważnie do informacji o pewnych problemach tak jak nauka sprzedawcy w sklepie gdzie są towary i jak je zaleź bez pogłębienia istoty problematyki ..Stąd dzieje sie dziś tak ze inż .tego typu nie potrafi zrozumieć istoty własności np stali co to jest w ogolę stal i jaka role spełniają w niej składniki stopowe itp , już nie mówiąc o wczuciu się głębokim i zjednoczenia psychicznym z jej własnościami . jak np: potrafi ona pracować na zginanie a jak pracuje na rozciąganie czy ściskanie.Nawet kiedy wiedza ze coś takiego jest to to przyjmują to jako pewnik bo tak jest we wzorach i tak napisane w książce lub programie ..I w tym , różnią się inżynierowie od tych co skończyli tylko szkolę inżynierska nawet z wyróżnieniem. ." .Za to natychmiast wyrecytuje gatunki i nazwy handlowe i i najbardziej reklamujących się jej sprzedawców czy producentów. Znaczącym tu przykładem są spotykani inż .spawalnicy ukształtowani w/g tych zasad praktycznie jako sprzedawcy materiałów spawalniczych .Kiedy się do nich ktoś zwróci np o technologie spawania danego elementu sięgają po programy sprzedawców drutu i wyczytują odpowiedni drut bez jakiejkolwiek analizy wzajemnych składów chemicznych i ich oddziaływaniu ...Ogólnie temat bardzo zawęziłem bo to praktycznie temat jak morze jak sie mawiało dawniej ...No cóż potem mamy ttakie przypadki jak zawalenie się hal, np w Katowicach OPT W 2010r Ot tak trochę ponarzekałem jak to starszy pan , ale takie teraz czasy..Kto np słyszał aby na studiach zaocznych inżynierskich były jakie zajęcia z praktycznych ćwiczeń czy laboratoria .Wiele maszyn i urządzeń znają tylko z opisu lub zdjęcia a sami pracują w supermarkecie jako sprzedawcy cukierków.Osobiście spotkałem wielu takich inżynierów a nawet na stanowiskach Głównego Mechanika ( w dużym zakładzie znanym w całej Polsce) w którym na ich zlecenie badałem przyczynę pewnej awarii ,który , zobaczywszy w moich rekach suwmiarkę pytał się mnie co to jest takiego? "Inżynierem trzeba się urodzić "-jak mawiał mój dziadek - "inaczej nie stworzy się nic inżynierskiego ..Tak jak malarz nie stworzy dzieła bez talentu." Pozdrawiam

  • @j01945

    @j01945

    3 жыл бұрын

    @@InzynierProgramista W tym momencie jestem już poza tymi sprawami , ale nie wyobrażam sobie aby teraz do konstruowania np zbiorników ciśnieniowych konstruktor sam sobie wybierał program a zapewne sa tu wskazania odpowiednich programów przez Urząd Dozoru Technicznego

  • @filipolejniczak8172
    @filipolejniczak81724 жыл бұрын

    Witam, mój prowadzący kazał mi policzyć spoinę pachwinową na zginanie, czy taki wariant jest dopuszczalny w obliczeniach? Pozdrawiam

  • @InzynierProgramista

    @InzynierProgramista

    4 жыл бұрын

    Witam. Oczywiście, że tak. Zarówno spoina czołowa jak i spoina pachwinowa może zostać poddana znanym przypadkom obciążeniowym, w tym zginaniu. Sęk polega na samym podejściu do obliczeń. W filmie powiedziałem, że spoiny pachwinowe liczymy na ścinanie. Oznacza to, że w przypadku obliczania spoiny pachwinowej, wyznaczamy w klasyczny sposób wskaźnik przekroju na zginanie tej spoiny lecz wraz z danym momentem zginającym odnosimy nie do naprężeń normalnych jak to robimy w czystym zginaniu a do wartości naprężeń dopuszczalnych na ścinanie dla zadanego materiału. W razie dalszych problemów zapraszam do kontaktu drogą mailową.

  • @filipolejniczak8172

    @filipolejniczak8172

    4 жыл бұрын

    @@InzynierProgramista Właśnie jestem dużej zagwozdce licząc spoinę w dość nietypowym projekcie, jeśli można opisałbym problem drogą mailową bądź opowiedział bym o tym na kanale Discord.

  • @desu5071

    @desu5071

    4 жыл бұрын

    @@InzynierProgramista ja kolega wyżej też szukam pomocy z połączeń spawanych na przedmiocie PKM, bo niestety e-lerning nie działa najlepiej. Wydaje mi się, ze dwa zadania dzięki temu filmowi dam radę policzyć samemu, jednak z trzecim już może być ciężej i też miałbym pytanie czy ma Pan jakąś grupę na discord, czy forum?

  • @InzynierProgramista

    @InzynierProgramista

    4 жыл бұрын

    @Desu możemy spróbować rozwiązać problem na Discord, przy okazji można zweryfikować zadania wykonane. Co do szczegółów proszę o kontakt na maila, dostępny w sekcji Informacji o kanale.

  • @desu5071

    @desu5071

    4 жыл бұрын

    @@InzynierProgramista dziękuje bardzo za odpowiedź, jednak dzisiaj dostaliśmy informację od prowadzącego, że na jutrzejszych zajęciach online przeliczymy takie zadania z połączeń spawanych jak te zadane. Jak będę w późniejszym czasie potrzebować pomocy, to się chętnie zgłoszę. Próbowałem samemu obliczyć, to jedno zrobiłem, drugie wydaje mi się, że w połowie (kolega znalazł jakiś schemat obliczeń, ale nie jest do końca mi jasny), a trzecie zadanie, to niestety po przeczytaniu treści zadania, tak stoję w miejscu.

  • @cyberprzestrzen1582
    @cyberprzestrzen15824 жыл бұрын

    Witam Co to za programik?

  • @InzynierProgramista

    @InzynierProgramista

    4 жыл бұрын

    Witam. Program nazywa się "Write". Dostępny na różne platformy systemowe pod adresem: styluslabs.com W późniejszym terminie mam ochotę sprawdzić go na linuksie.