2002.11.24. 6-os vasútvonal bejárás Bicske - Felcsút - Vértesboglár, avagy miből lett az Or-Bahn

Автокөліктер мен көлік құралдары

A bejárás ötlete két évvel korábbra datálódik, amikor egy bringatúra során Bicske közelében a HM olajraktár melletti közúton az elhagyatott vonalszakasznak még a sorompója is megvolt, (a felvétel készítésekor már csak hűlt helyét találtuk sajnos). Akkor próbaképpen le is tekertük, az autók meg is álltak (mi mást is tehettek volna), ámde ekkor jött a feketeleves, a tekerő megszorult (végül is ez nem annyira meglepő így utólag), és nem tudtuk felnyitni. Aztán két várakozó autós segítségével nagy nehezen csak sikerült, de feszült perceket éltünk át, az már biztos. Ellenben akkor elhatároztam, hogy ha ez a vonal még ennyire itt van, és relatíve egyben megörökíthető, akkor bizony SOS be kell sétálni, és dokumentálni. Aztán hipp-hopp eltelt több mint 2 év. Nyilván 2002-ben még senki sem tudhatta, hogy egyszer majd erre a nyomvonalra fog épülni az ország egyik legszebb, de legtöbb ellenérzést kiváltó kisvasútja, a felcsúti. A végső lökést a túrához a digitális fényképezőgép érkezése adta meg, hiszen ezzel szinte korlátlan mennyiségű fényképet lehetett már készíteni. A Fuji FinePix S601-es gép 2002 november 16.-án érkezett, így pár napra rá fel is kerekedtünk 6-os (megszűnésekor 36-os) vonalat bejárni. Sajnos az időpontválasztás borzasztóan szerencsétlen volt, november végén reggel a köd, este a korai sötétedés alaposan keresztbe tettek az előzetesen Vértesacsáig tervezett túrának. Oda már koromsötétben botorkálva értünk be, dokumentálni nagyjából az egykori Vértesboglár megállóhelyig sikerült, innen kellett folytatni 2003 májusában. Viszont itt még legalább velünk volt a videókamera is, sajnos a folytatásban már csak a digitális fényképezőgép jött, így azokról a szakaszokról ilyen klasszikus értelemben vett videóval már nem tudok szolgálni. Ellenben vagy 400 fénykép biztosan készült. Az egész dokumentálás még épp időben történt, hiszen 2006 kora tavaszán már bontották a pályát a HM olajraktár - Vértesacsa szakaszon, erről is készült pár száz fotó. Mivel azonban itt is már a fényképezés dominált, így a teljességre törekedve, kénytelen voltam az adott helyszíneken készült fotókat beilleszteni a videóba, így sokkal több vizuális élményt nyújt az anyag, hiszen sok mindenről már csak fotó készült sajnos.
FIGYELEM!! A filmben kapcsolható feliratok vannak, némi plusz információval.
BecsVision 2002
SZOLGÁLATI KÖZLEMÉNY!! Ezen videót már a javaslataitok alapján 1080p-be felinterpolálva tettem fel.
Amennyiben támogatnád a munkámat, illetve a régi 8mm-es némafilmek digitalizálását: www.paypal.com/paypalme/Becsk...
Winyókra és boxokra mindig szükség van, néhai édesapám 8mm-es filmjei pedig több mint 10 éve várják, hogy digitális formát ölthessenek.
Köszönettel:Becs

Пікірлер: 14

  • @M44439
    @M444392 жыл бұрын

    A kisvasút helyett jobb lett volna ha visszaépítik ezt a vonalat esetleg itt ott pár módosítással

  • @cubajsa
    @cubajsa2 жыл бұрын

    Nagyon aranyos videó! Reméljük, életre kel a teljes vonal. Én támogatnék egy duplanyomtávos megoldást is a jelenlegi kisvasúti szakaszra, egy harmadik sín beépítésével. Talán megférne egymás mellett a kis-és a nagyvasút

  • @hajnalgergely1210

    @hajnalgergely1210

    Ай бұрын

    LOL 😀

  • @MBeno.Vasparipa
    @MBeno.Vasparipa2 жыл бұрын

    Dédipapám, Schubert Lajos volt Alcsút-Felcsút állomáson, ha jól tudom a forgalmi szolgálattevő. Nagyon sajnálta, hogy el kellett mennie...

  • @janosbali4665
    @janosbali46652 жыл бұрын

    Az édes apám annak idején Vértesacsáról járt Kelenföldre ő is vasútnál dolgozott. Ő is járt ezeken a vonalon. Jól ismeri a környéket. Vasúti biztosító berendezéseket javította.

  • @vasutas75
    @vasutas752 жыл бұрын

    Szia. Csak egy pici hozzászólás: 5:30-nál szerény véleményem szerint az emeltyűkkel nem a váltókat, hanem a jelzőket állították hajdanában-danáben. Különben profi munka, nagyon jó, hogy sikerült ennyit is megőrizni az utókornak, olyanoknak, akiket még érdekel a vasút, de különösen annak (közel)múltja. Szép munka, minden elismerésem.

  • @benedekbocz7789
    @benedekbocz77892 жыл бұрын

    Azért érdekelne a véleményed a vonal jövőjéről. Szerinted a kisvasút meghosszabbítása, esetleg nagyvasútí ”skanzevasút” lehetne majd a jövőbe, ahogy eredetileg is tervezték, vagy esetleg a régi vonal teljes feltémasztása jelenthet szerinted reálisabb jövőt?

  • @Adani12345

    @Adani12345

    2 жыл бұрын

    Bicske és Lóberény között hivatás forgalomra is jó lehetne sztem 60 km/h sebesség és valami modern motorkocsis üzemnél, a pálya adottságai megfelelnek erre mert az gyakorlatilag egy modern vasútvonal keskeny nyomtávon 48-as sínek betonaljak, bazaltkő ágyazat stb. Nemhogy 60 még 80 km/h is kitelne belőle

  • @attilabanyasz5818
    @attilabanyasz58182 жыл бұрын

    Ezt a vonalat valóban jobb lett volna ha felújítják Fehérvártól Bikcskéig,mert annak lett volna értelme. Nem úgy mint a kisvasútnak. És jobban ke ki lehetett volna használni,és egy kerülő alternatíva lehetett volna. Mely ha valami gáz lenne a fő vonalon , akkor el lehet terelni fehérvár irányába,és vissza az 5-ösön át a fő vonalra. De ez már soha nem lesz felújítva.

  • @MGstaR17
    @MGstaR172 жыл бұрын

    Ma sem jönne rossul. Elővárosi mellékvonal, vagy akár kisegítő vonal, amikor a 30a-n forgalmi zűr vagy karbantartás van. Az a váltókurbli is már csak menentó. Bizarr, hogy még 2002-re is mennyi minden megmaradt belőle.

  • @VadasVasutClub
    @VadasVasutClub Жыл бұрын

    Azt lehet tudni, hogy az általatok bejárt HM Olajraktár és Vértesacsa között miért maradt meg a pálya? Hisz a '70-es években a megszűnés után felszedték a síneket a többi ez időtája megszűnt vonalon, itt viszont érdekes módon megmaradt.

  • @becskyandras

    @becskyandras

    Жыл бұрын

    Pont a HM olajraktár miatt volt hadászati fontosságú a pálya. Ezért is maradt meg. És ezért is zárt be olyan későn ez a mellékvonal.

  • @VadasVasutClub

    @VadasVasutClub

    Жыл бұрын

    @@becskyandras Köszi! :)

  • @banatibor2183
    @banatibor21832 жыл бұрын

    Fehér táblán fekete pont: Alak főjelző szabványos állása, működő vonalon is van ilyen, pl. 75-ös vonalon Dejtár állomásnál.

Келесі