🇵🇰 11.PAKISTAN - Skardu most dangerous airport, Salt Range road M2 سلسلہ کوہ نمک, Lahaur Punjab

Autostrada M-2 Islamambad Lahor, została wybudowana w ciągu 6 lat - przez firmę DAEWOO z Korei Południowej i otwarto ją w 1997 r. Kosztowała na dzisiejszą wartość około 2 miliardy 800 milionów dolarów amerykańskich i jest jedną z najdroższych autostrad w Azji - głównie z uwagi na to, że przebiega w górzystym terenie, co wymagało licznych kosztownych konstrukcji inżynieryjnych
Dodatkowo ma po 3 pasy ruchu w każda ze stron i liczne pit-stopy z stacjami benzynowymi, warsztatami, restauracjami a nawet przydrożnymi meczetami.
Salt Range - Solne Pasmo Górskie w prowincji Pendżab zawiera skamieniałości życia morskiego pochodzą sprzed blisko 600 milionów lat, co pokazuje, że skały te rozwinęły się z osadów morskich, a w miejscu, gdzie obecnie znajdują się Himalaje, kiedyś było morze. To właśnie stąd pochodzą główne zasoby światowe tzw. Soli himalajskiej odkrytej tutaj już przez wojska Aleksandra Wielkiego w 326 r. p.n.e., a właściwie konie jego armii, które lizały podczas postojów porozrzucane wszędzie kamienie. Wzgórza mają ceglasty kolor i pewnie stąd sól himalajska jest koloru różowego. W śladowych ilościach występuje też w kolorze czerwonym i białym. Bez względu na kolor zawiera cała masę mikroelementów w różnych proporcjach Handel pochodząca z Salt Range solą na dużą skalę - rozpoczął się w epoce Mogołów. Tutaj też znajduje się drugą co do wielkości kopalnią soli na świecie - Kopalnia soli KHEWRA - jest nadal czynna i jest główną atrakcją turystyczną regionu. Historia tego regionu jest zapisem niezliczonych wojen pomiędzy różnymi klanami zamieszkującymi Góry Solne
a okoliczne wzgórza usłane sa ruinami twierdz, murów obronnych, klasztorów buddyjski i muzułmańskich meczetów, których pozostałości wskazujące na liczne osady miejskie datuje się już na 500 r.n.e. Natomiast pierwsze pisane wzmianki o regionie, pochodzą z 13 wieku.
MEHENDI to popularny zwyczaj dekorowania dłoni i stóp kobiety wzorem ze sproszkowanych liści henny i stanowi bardzo popularny element ceremonii ślubnej gdyż czerwonawy kolor henny ma przynieść szczęście w małżeństwie. Istnieje przesąd, że im ciemniejszy kolor MEHENDI panny młodej, tym szczęśliwsze będzie jej małżeństwo. Ozdabianie się henną ma miejsce również przy okazji świąt czy kobiecych spotkań. Zwyczaj ozdabiania henną dłoni panny młodej powstał przed tysiącami lat w Afryce Północnej i wraz z islamem rozpowszechnił się również na inne kraje muzułmańskie. W Indiach pojawił się dopiero w 12 w. i zyskał popularność pod rządami mogolskimi. Wzory stały się bardziej skomplikowane i wyrafinowane, lecz w obecnie stosowanej postaci powstały dopiero w XX w. Często przedstawiają ważne i symboliczne motywy, np. hinduistyczne bóstwa albo lampę - w przypadku zdobień u muzułmanek związanych ze świętem EID.

Пікірлер: 4

  • @magorzata1439
    @magorzata14397 сағат бұрын

    Jechać do Pakistanu, żeby jeść w MC i restauracji włoskiej :)

  • @TheIzaak82
    @TheIzaak8214 күн бұрын

    Witam który rząd mieliście?