# 1 - the pilot - Sailing School - unification commands

Спорт

Material for boaters or people interested in learning the sport. In this episode: unification COMMAND and the announcement of the cycle.
In general, I try to go all the topics in the field of sailor and interesting issues for shipowners units such as. Electricity on a yacht.

Пікірлер: 18

  • @CzteryStronySwiata
    @CzteryStronySwiata5 жыл бұрын

    Super kanał !!

  • @karolinaderda7758
    @karolinaderda77588 жыл бұрын

    Fajnie, że takie filmiki porobiłeś 👍 Nic nie pamiętam... Po co szukać nowej pasji, skoro można wrócić do żeglarstwa 😍

  • @MariuszTarnowski

    @MariuszTarnowski

    8 жыл бұрын

    Dzięki. Aktualizuję wiedzę. Trochę się pozmieniało w programie. Dostosowuję stare materiały do nowej rzeczywistości :). BTW. Bosman zawitał na przystań.

  • @bonzoble
    @bonzoble7 жыл бұрын

    oj to nie jest dla żółtodzioba, :) pogubiłem się już przy w zwrocie przez sztag pkt.2 ...chyba najpierw muszę opanować słownictwo/nazewnictwo :)... kiedyś kupiłem książkę Kolaszewskiego 'Żeglarz i sternik jachtowy' (bo chciałem przed zapisaniem się na kurs,... ale jeszcze tego nie zrobiłem) trochę się dowiedzieć, czym to pachnie i też doszedłem do pewnego momentu i stwierdziłem że ktoś na żywca musi to wytłumaczyć...za dużo było niewiadomych i niezrozumiałych dla mnie temtów.

  • @MariuszTarnowski

    @MariuszTarnowski

    7 жыл бұрын

    Hey! Nie taki diabeł straszy jak go malują :). Na kursie zaczyna się w pierwszy dzień od komend na ster. Załoga ma znać tylko swoją linkę i tyle. Później to się rozwija i przychodzi łatwo. Później jest ostrzenie do linii wiatru, dalej wyjście z tej sytuacji - wyjście na zadany hals. Dopiero po tych manewrach przygotowawczych zaczynają się zwroty. Zwroty to jest jakiś 3-4 dzień szkolenia (w sensie dowodzenia, bądź wykonywania samodzielnie). Na jedno-patyku dajesz komendy praktycznie tylko na foka. Na dwumasztowym to tylko na gaflowym jest tyle komend. No ale jak ktoś opanuje DeZetę, to praktycznie wszystkim da radę pływać. Jest super do pokazania teorii żeglowania. :)

  • @MariuszTarnowski

    @MariuszTarnowski

    7 жыл бұрын

    kzread.info/dash/bejne/a5-m0dtmmrSvc7A.html

  • @bonzoble

    @bonzoble

    7 жыл бұрын

    dziękuję za linka. najpierw to ja muszę opanować nazewnictwo z tego co widze ;)

  • @bloomjustynasroda6878
    @bloomjustynasroda68785 жыл бұрын

    Kurcze jak sie cos robiło powinno być metodyczne... to film dla początkujących..mega niedbały..

  • @MariuszTarnowski

    @MariuszTarnowski

    2 жыл бұрын

    Cześć. Sorry nie zaglądałem w sekcję komentarze.... długo. Cały film to test i faktycznie zrobiony na żywca, niedbale i niemetodycznie (wspominam w filmie, że zignorowałem metodykę i że być może zrobię to jak trzeba kiedyś). Do tej pory mi się nie chciało. Możliwe, że na przestrzeni roku zrobię to może nie super ( ale lepiej). Ten filmik zostanie usunięty, bo właściwie taka miała być jego rola. Badanie :). Pozdrawiam.

  • @iASYANOVA
    @iASYANOVA8 жыл бұрын

    Ciarna magja.... A jaka jest komenda do opalania sie ? (;

  • @MariuszTarnowski

    @MariuszTarnowski

    8 жыл бұрын

    Na opalanie się to nie znam komendy, ale jak przybijemy do kei, i sprawdzę że wszystko jest ok. Zaczyna się część nieformalna. Bez komendy. Tylko wykonuję nieznaczny ruch głową (przyzwalający) i Pędzel od razu wie, że czas wyciągnąć browara z bakisty :).

  • @ar_jan6064

    @ar_jan6064

    7 жыл бұрын

    Foczki na for deck

  • @zurek420
    @zurek4206 жыл бұрын

    Szanowny panie. Metodyka nauczania żeglowania na pewno nie polega na tym co waść opublikował. Jest kilka fajnych spraw ale tak zwana "łopatologia" obowiązuje, czyli w jasny sposób na różnego rodzaju przykładach objaśnić dlaczego tak, dlaczego nie. Zacznijmy od linki tzw. sztag...

  • @MariuszTarnowski

    @MariuszTarnowski

    2 жыл бұрын

    Ma Pan całkowitą rację. Tak na żywca poleciałem w ramach testu. Prawdo dobnie zostanie on usunięty, ale jak zrobię to jak należy. Mam do zrealizowania on-line 32h lekcyjne. Może nagram . Łopatologicznie... Sorry, że dopiero teraz odpowiadam. W spamie leżało do zatwierdzenia.

  • @ar_jan6064
    @ar_jan60647 жыл бұрын

    Kolego Mariuszu, zamiast chwalić się ze jest się instruktorem powinieneś odrobić lekcje i szkodliwych głupot nie gadać adeptom żeglarstwa. A jak gadasz to nie nagrywaj a jak nagrywasz to nie publikuj, bo nie obciach czegoś nie wiedzie,ć ale gadać bzdury to jak na-instruktora, porażka. I związku z tym że gadasz bzdury nie dziw się krytyce, bo choć nie powinienem krytykować instruktora publicznie i nie mam tego w zwyczaju, zwykle biorę na stronę delikwenta po takim wywodzie ale skoro opublikowałeś film i on tu jest i szkodzi to powiem w końcu co mam do powiedzenia w nadziei że wycofasz filmik i nagrasz poprawną wersje w to miejsce. Na pocieszenie dodam że nie ty jeden te bzdury wygadujesz na necie ale nic dziwniego skoro instruktor to i kolejni powtarzają błędy. Otóż, ster lewo na burt nie oznacza wychylenia maksymalnie płetwy sterowej na lewą burtę!!!! Z prostego powodu bo chcąc skręcić nie wychyla się steru maksymalnie - nigdy!!! z dwoma wyjątkami o których na końcu. Siła skręcająca zależy w mniejszym stopniu od wychylenia płetwy sterowej w dużo większym od szybkości. Inaczej mówiąc im większa szybkość tym mniejsze wychylenie płetwy wystarczy do skrętu. Dlaczego tak właśnie jest? na płetwie sterowej występują dwie siły: siła skręcająca działająca do 60 stopni wychylenia płetwy od diametralnej jachtu i siła hamująca działająca powyżej tego wychylenia. Inaczej mówiąc wychylając płetwę powyżej 60 stopni jacht będzie hamował a nie skręcał ( to nie jest tak jak w samochodzie! ). Rozkład tych sił można przedstawić na wektorach - zainteresowanych odsyłam do teorii manewrowania. Dwa wyjątki o których wspomniałem: Chcąc nadżuciu rufę (np w porcie) nieomal w miejscu czyli zacieśnić cyrkulację maksymalnie można wychylić płetwę na max i na dwie trzy sekundy dać dużo gazu (nie mówię max ale więcej niż pół, to zależy od masy jachtu i mocy silnika), Komendy takiej się nie wydaje, albo sternik sam prowadzi i umie nadzucic rufę albo nie, manewr ten jest bardzo zaawansowany, stosowany przy cumowaniu lub odchodzeni przy dużym wietrze i dryfie w porcie. Druga sytuacja gdy ster na maxa się wykłada to stawanie jachtu w dryfie. Ster lewo na burt jest komendą wydawaną na rumpel a nie na płetwę!!!! Adepci sztuki żeglarskiej bywają prawo i lewo ręczni na jachtach z rumplem gdy mylą strony, często żartuje i mówi te drugie lewo albo drugie prawo, mimo ze wiedza iż komenda dotyczy płetwy nie rumpla ale problem bywa. Więc żeby problemu się pozbyć wydaję taką komendą w takich wypadkach. Czyli zamiast ster lewo (na płetwę) mówię ster prawo na burt (na rumpel) jacht ww obu wypadkach skręca w lewo. Oczywiście trzeba umówić się ze sternikiem że taką konwencję będziemy stosować dla jego wygody.

  • @MariuszTarnowski

    @MariuszTarnowski

    7 жыл бұрын

    Kolego Januszu - Dziękuję za kreatywną krytykę. W sumie to się bardzo cieszę, że znalazłeś tyle czasu i tak sensownie napisałeś komentarz. Rzadkość w dzisiejszych czasach. Widać, że znasz się na teorii żeglowania. Tak się napracowałeś, że zmusiłeś mnie do długiej odpowiedzi. Zgadzamy się, że ster lewo oznacza wychylenie płetwy sterowej w lewo. W ruchu jachtu do przodu jacht skręca w lewo (dziób), w ruchu do tyłu rufa skręca w lewo. //Np. Strona 330 „Kolaszewski” rysunek jak ma być ster lewo i jak się zachowuje jacht.// Umawiasz się ze sternikiem z komendami na rumpel w celu uzyskania tego samego efektu. Pewnie. Czemu nie. Sprawa umowna. Ja później pływam w morzu z kołem sterowym i nie muszę robić unifikacji na koło. Zdarza mi się krzyknąć od siebie/ do siebie jak osoba się zakręci w sytuacji podbramkowej ;) Zgadzam się, że mylą strony (zwykle na burtach mają napisane która jest która bo jak się odwróci twarzą do rufy to już w ogóle nie wie, która jest która). Zastosowanie tej komendy STER LEWO/PRAWO NA BURT może być różne, m.in. do hamowania jachtu. Gdy rzucam tą komendę to np. obracam jacht w miejscu tzn. wyrzucam foka na przeciwny kierunek: ster lewo na burt a fok prawo na wiatr (zwykle starcza LEWO, ale zależy od sytuacji i co chcę osiągnąć) - no i tu włączam mega hamowanie. Jest to również pozycja wyjściowa do stawania w dryf o czym wspomniałeś całkiem słusznie. Bardziej bym się przyczepił do tego, że na początek podałem ster lewo oznacza wychylenie płetwy sterowej o 45st od osi symetrii jachtu. Wg Stefana Wysockiego „Żeglarstwo” 1987 to najlepszy moment skręcający jest dla steru płaskiego przy 30stopniach a przy profilowanym o przepływie laminarnym to 16stopni. Andrzej Kolaszewski „Żeglarz i sternik jachtowy” wyd. z 2000r z kolei wskazuje na zakres 30-45stopni. Wysocki też uzasadnia (str. 204), że maksymalne wychylenie płetwy sterowej ma swoje uzasadnienie w czasie gwałtownego skrętu. Można z tym polemizować, ale w odcinku np. z TEORI ŻEGLOWANIA. Przy UNIFIKACJI komend wyjaśniam czego oczekuję pod daną komendą i niekoniecznie w tym momencie kursant musi wiedzieć jakie ma ona zastosowanie. W dalszej części szkolenia są pewne modyfikacje. Np. w czasie ćwiczeń pierwszych zwrotów przez rufę to ustalamy, że tym razem STER LEWO oznacza wychylenie płetwy tylko o 10-15stopni, żeby manewr trwał jak najdłużej i kursant miał czas na myślenie. Nadrzucanie rufy z silnikiem i - zgadzam się. Manewry w porcie to jest temat innego odcinka. Odchodzenie np. OPALEM na szpringu dziobowym na silniku od nabrzeża do którego stoimy bokiem… Nie wspomniałeś, (dziękuję), ale film jest chaotyczny, dryfuję po tematach, często jest "eeeeee" w zasadzie był zrobiony tak w ramach testu, (i tak musiałem odgrzebać materiały i tak na żywca po długiej przerwie poleciałem). Rozważę jego zastąpienie bardziej profesjonalną wersją. Na razie słabo z czasem.. Stopy Wody pod kilem Januszu! / Mariusz

  • @ar_jan6064

    @ar_jan6064

    7 жыл бұрын

    Ahoj Mariuszu, dobrze przyjąłeś moja konstruktywna krytykę i masz dobre chęci jak piszesz , chcesz zrobić więcej, więc ostatnia rada, zapomnij o Kolasińskim i Świdwińskim . Ich odwieczna"biblia" Zeglarz i Sternik jachtowy wychodzi niemal co rok od około 30 lat i co edycja błędów masa, doszedłem do przekonania że oni z tego żyją. Nie będę tu wymieniał wszystkich błędów ale uwierz mi kto tych autorów cytuje sam sobie krzywdę robi. Polecam natomiast Teorie Żeglowania Czesława Machaja, to on obalił mi. pokutujacy latami mit o dyszy między fokiem a grotem o którym to zjawisku pisali dwaj pierwsi autorzy. Ostatnia rada to taka, przed samą publikacją jak filmik bedzie gotowy, pokaż go komuś fachowemu, taka korekta przed edycją tak robia profesjonalisci, żeby wyłapać błedy w ostatniej chwili , lepiej co nie co wyciąc niż publikować błedy w rodzaju :"od nabrzeża do którego stoimy bokiem… " nie bokiem - long side! nomenklatura - nazewnictwo jest ważne trzeba uczyć od początku poprawnych wyrażeń. W razie kłopotów z korektorem umieść filmik na jakim darmowym hostingu i podeślij linka, powiem co mysle zanim opublikujesz stopy wody.... zsunay

  • @MariuszTarnowski

    @MariuszTarnowski

    7 жыл бұрын

    Skorzystam z Twojej propozycji kolego. Miała być zabawa, ale widzę, że się nie da :). Sporo jest materiałów z teorii żeglowania itp. (co autor to inna teoria). Czegoś trzeba się trzymać. Stare materiały wspomnianych dwóch panów miały rekomendację PZŻ i tak całe pokolenia na niej się uczyły. Co myślisz o tym odcinku? Tego nie ma za dużo w sieci, wcześniej w ogóle praktycznie nie poruszało się tych zagadnień przy budowie jachtu... kzread.info/dash/bejne/iqppmM-zY6jMfdI.html Pozdrawiam i do następnego! / MT

Келесі