05. Fotowoltaika do grzania CWU. Instalacja. Podłączenie. Schemat.

05. Fotowoltaika do grzania CWU. Instalacja. Podłączenie. Schemat.
W dzisiejszym odcinku o tym, jak to jest wszystko podłączone :)
Zachęcam do oglądania.
A jeśli się podobało to proszę o łapkę w górę i zasubskrybowanie mojego kanału.

Пікірлер: 87

  • @krzysztofprzespolewski5395
    @krzysztofprzespolewski53956 ай бұрын

    Bardzo dokładnie opisane. Rysunek na 5+ Wszystko co trzeba.

  • @Przemyslaw85
    @Przemyslaw85 Жыл бұрын

    Dobrze zrobiłeś zabezpieczenia. Jak kabel PV jest dłuższy niż 10m winnno być zabezpieczenie przy panelach i w obiekcie. Osobiście zastosowałem zabezpieczenie topikowe jak ty w garażu, ale także i w budynku.

  • @wakai1970
    @wakai1970 Жыл бұрын

    czekamy na dalsze👍

  • @wakai1970
    @wakai1970 Жыл бұрын

    swietny materiał

  • @zdzisawk.5970
    @zdzisawk.59706 ай бұрын

    Estetycznie zrobione

  • @BulkazMaslem
    @BulkazMaslem9 ай бұрын

    02:10 lepik prawdopodobnie z czasem zostanie zmyty przez deszcz. Daj znać za jakiś czas jak wygląda wodoszczelność tego rozwiązania. 12:50 mówisz, że regulator podaje napięcie 12 V. To jest plus... ale jeżeli integrujemy nasze "zabawki" z Home Assistantem to chcemy aby konwerter RS485 działał cały czas. Dzięki stałemu zasilaniu regulator wyświetla temperaturę a konwerter wysyła te dane do HA. Można stworzyć automatyzację która załączy grzałkę gdy temp. spadnie do określonej wartości.

  • @linuksowiec82

    @linuksowiec82

    9 ай бұрын

    Gdy nagrywałem ten film poddawałem w wątpliwość sens stosowania dodatkowego zasilacza. W późniejszym czasie zmieniłem zdanie (mówiłem o tym bodajże w filmie o integracji regulatora z HA) i teraz uważam że warto, a nawet trzeba stosować ten zasilacz, właśnie tak jak piszesz, żeby dane do HA spływały cały czas i były aktualne. Docelowo tak, będzie automatyzacja w HA, która włączy trzecią grzałkę do sieci, jeśli temperatura spadnie poniżej zadanego progu, a wyłączy gdy osiągnie zadana temperature. Póki co, jak brakuje wody to przepalam w piecu lub ręcznie włączam dodatkowa grzalke do sieci. Ale docelowo ma to działać automatycznie. Jesli chodzi o lepik to nic innego, lepszego, wtedy nie wymyslilem ;) Zasmarowane grubo, kilkukrotnie po wyschnięciu poprzedniej warstwy i mam nadzieję że to wytrzyma wiele lat. Ale będę obserwowal.

  • @MarcinPPasstor
    @MarcinPPasstor Жыл бұрын

    Czy mógłbyś proszę podać modele sprzętu jaki użyłeś?

  • @mariuszfila5603
    @mariuszfila5603Ай бұрын

    Jaki wyłącznik nadprądowym AC zastosować do 4 paneli x500w z mikroinwenterem też 2000w

  • @arkadiuszk.3898
    @arkadiuszk.389810 ай бұрын

    W jakiej odległości są panele od pokrycia dachowego? Panele same w sobie nagrzewają się mocno. Ciepłe są mniej wydajne. Jaki powinien być min prześwit a jaki zadowalający optymalny? Wiadomo, że minimum wymusi szyna montażowa. Można unieść lekko na śrubach owej szyny lub dać jakieś podkładki pod profil? Tylko czy standardowe np10 cm a wymuszone 15cm da znaczącą różnicę? Lepiej by między dachem a panelami powietrze miało swobodny ruch.

  • @linuksowiec82

    @linuksowiec82

    10 ай бұрын

    Moim zdaniem czym wieksza szczelina między dachem a panelami tym lepiej. Szczególnie jak blacha jest pokryciem. Blacha mocno się nagrzewa i wpływa to mocno na nagrzewanie paneli. Ja akurat prześwit mam mały. Tylko grubosc profila. Ale to ze względu na niemożność wkręcenia się śrubami do konstrukcji dachu (krokwie, łaty). U mnie panele są na dachu garazu blaszanego o wymiarach 3x5m i tam właściwie jest samo pokrycie na wzmocnieniach (brak krokwi, łat), więc jedynie bezpośrednie przykręcenie profili do blachy wchodziło w grę, bez podnoszenia.

  • @arkadiuszk.3898
    @arkadiuszk.38989 ай бұрын

    Podstawę bezpiecznikową w garażu z wkładkami topikowymi masz typu 2P czyli rozłącz ona 2 przewody (czerwony i czarny). A czy nie wystarczyło dać typu 1P tylko pod czerwony? W kładki o jakim Amperżu zastosowałeś? 10A ?

  • @linuksowiec82

    @linuksowiec82

    9 ай бұрын

    Tak, mam 2P. Przy prądzie stałym zawsze stosujemy jednoczesne rozłączanie plusa i minusa. I takie rozwiązanie zalecam stosować. Przy prądzie przemiennym wystarczy rozłączenie fazy.

  • @arkadiuszk.3898

    @arkadiuszk.3898

    9 ай бұрын

    @@linuksowiec82 Wkładki topikowe w garażu i rozłączniki w rozdzielnicy w kotłowni o jakim A?

  • @arkadiuszk.3898

    @arkadiuszk.3898

    9 ай бұрын

    @@linuksowiec82 Podpytałem elektryka w kwestii zabezpieczeń 1P a 2P: "podwójny bezpiecznik zwiększa opór obwodu zasilania."

  • @linuksowiec82

    @linuksowiec82

    8 ай бұрын

    @@arkadiuszk.3898 Nie bardzo rozumiem skąd ta wieksza rezystancja miała by się wziąść 🤷 Chętnie bym widział rozwinięcie tego tematu. Wkładka topikowa jak i wyłącznik nadprądowy typu "es" to rezystancja w okolicach zera. Miernik pokazuje 1 ohm. Nawet gdyby założyć że ma 1 ohm to 2P ma 2 ohm. Co to zmienia? Moim zdaniem nic. Choć nie jestem elektrykiem z uprawnieniami. Natomiast zmienia dużo w kwestii bezpieczeństwa. Prad stały jest dużo bardziej niebezpieczny od przemiennego, bo istnieje ryzyko powstania łuku elektrycznego i nawet pożaru. Dlatego uważam że rozłączanie jednocześnie plusa i minusa jest zdecydowanie bezpieczniejszą opcją. Ale to moje zdanie, na podstawie wiedzy i doświadczenia zdobytego przez lata, a nie posiadania uprawnien których nie mam ;) Więc nie będę się spierał ;)

  • @linuksowiec82

    @linuksowiec82

    8 ай бұрын

    @@arkadiuszk.3898 Ja mam nadpradowy 16A w kotlowni i wkladki topikowe 15A w garazu.

  • @marekdraga6770
    @marekdraga6770 Жыл бұрын

    Jak mocno sie grzeje ten radiator przy pelnej mocy , jak poradziles sobie z dogrzewaniem z sieci jak panele nie daja rady.

  • @linuksowiec82

    @linuksowiec82

    Жыл бұрын

    Temperatura radiatora utrzymuje się poniżej 40 stopni. Jak panele nie dają rady to dogrzewam przepalając drewnem w piecu. Mam też dodatkowa grzalke 2000W na 230V więc mogę ją podłączyć do sieci i dogrzać prądem w sieci. Wystarczy włożyć wtyczkę do gniazdka :)

  • @Tom-tb2kl
    @Tom-tb2kl4 ай бұрын

    A jak odłączysz wyłącznikiem w domu prad z paneli, ale panele dalej produkuja energie - to gdzie to znika?

  • @linuksowiec82

    @linuksowiec82

    4 ай бұрын

    Na panelach nadal jest napięcie, bo panele wytwarzają napiecie. Ale prad nie plynie wtedy. Bo żeby płynął prad, obwód musi być zamknięty. Nic się wtedy złego nie dzieje, po za tym, że panele pozostają pod napięciem.

  • @arkadiuszk.3898
    @arkadiuszk.38988 ай бұрын

    Profile aluminiowe na dachu będę osadzał na śrubach dwugwintowych. Profil 40x40mm, czyli dystans od pokrycia to min 50mm. Czy jeśli do zamocowania wystarczy śruba dwugwint 200mm to czy nie zastosować 250mm lub nawet 300mm aby zdystansować panele od pokrycia dachowego i tym samym polepszyć warunki chłodzenia paneli? Przy dwugwintach 200mm wyjdzie mi prześwit ok 80mm, przy 250mm już 130mm i to już niezły wynik. Jak wiadomo ciepły panel to obniżona wydajność.

  • @linuksowiec82

    @linuksowiec82

    8 ай бұрын

    Minimum to 50mm, ale zasada jest taka że czym większa odległość tym lepiej, więc jeśli masz możliwość daj więcej. Ja niestety nie mam zachowanego nawet minimum, bo konstrukcja dachu jest jaka jest i jedyną możliwość było przymocowanie profili bezpośrednio do blachy. Dlatego u mnie odległość to grubość profila czyli 40mm. Ale gdybym miał możliwość to zdecydowanie dałbym więcej. U mnie przy upałach produkcja była zdecydowanie niższa, właśnie przez nagrzewanie się paneli. Dlatego uważam że warto zapewnić dobre chłodzenie paneli. Tak że nie żałuj odległości :)

  • @arkadiuszk.3898

    @arkadiuszk.3898

    8 ай бұрын

    @@linuksowiec82 A nie mogłeś dać mostków trapezowych i dopiero na nie profile?

  • @linuksowiec82

    @linuksowiec82

    8 ай бұрын

    @@arkadiuszk.3898 Nie przyszlo mi to do głowy wtedy.

  • @BulkazMaslem
    @BulkazMaslem Жыл бұрын

    Udało się Tobie przez MODBUS odczytać dane w HA? Przed Nodered czy przez natywną integrację?

  • @linuksowiec82

    @linuksowiec82

    Жыл бұрын

    Obsluga MODBUS z tego co się orientuję została wprowadzona dopiero do nowszej wersji regulatora z wbudowanym wyłącznikiem nadprądowym i złączami MC4. W tym regulatorze możliwy odczyt danych jest tylko poprzez wysłanie bajtu danych ASCII i wydobycie tych danych ze zwrotnego ciągu informacji. Ale to mi wystarczyło żeby zintegrować regulator z HA. Całość wykonana w NodeRED. Będzie wkrótce film o tym. P. S. Trzeba by zapytać producenta bo być może da się wgrac wersję 3.2 z obsługą MODBUS do tego regulatora. Na stronie nic o tym nie pisze.

  • @BulkazMaslem

    @BulkazMaslem

    Жыл бұрын

    @@linuksowiec82 to widziałem Twoje rozwiązanie, ja czekam na poprawnie działający MODBUS 😉

  • @linuksowiec82

    @linuksowiec82

    Жыл бұрын

    @@BulkazMaslem Pewnie na forum ArturHome ;)

  • @rafa6959
    @rafa6959 Жыл бұрын

    Hej. Sprawdzales ile wychodzi wat ze sterownika na grzałke w chwili gdy pokazuje PV POWER 1.00 czyli 1000w? Pozdrowiam

  • @linuksowiec82

    @linuksowiec82

    Жыл бұрын

    To co pokazuje "Power" to moc przekazywana w danej chwili na grzalke, a nie moc która dają panele, więc jak pokazuje 1.00 to na grzalke powinno iść 1000W. Ale miernikiem tego nie mierzyłem.

  • @rafa6959

    @rafa6959

    Жыл бұрын

    @@linuksowiec82 Mi przy 1.00 idzie na grzałkę okolo 290w tak pokazuje miernik

  • @linuksowiec82

    @linuksowiec82

    Жыл бұрын

    @@rafa6959 Nie jestem fachowcem. Musiał by się wypowiedzieć ktoś madrzejszy odemnie, ale gdzieś kiedyś czytałem, że mierniki uniwersalne mogą mieć problemy z prawidłowym odczytem napiecia przy przebiegu prostokątnym. A tu na wyjściu regulatora mamy właśnie przebieg prostokatny. Możliwe że Twój miernik ma problem z prawidłowym odczytem napiecia przy takim przebiegu i stąd taki odczyt.

  • @MH-vx1fo

    @MH-vx1fo

    Жыл бұрын

    ​@@rafa6959 Jeśli są wątpliwości co do pomiaru po stronie przetworzonej to w najprostszy sposób można zmierzyć moc po stronie prądu stałego . W przyrodzie nic nie ginie więc moc wchodząca do konwertera wyjdzie z niego w tej samej wielkości minus straty cieplne w konwerterze. To ile on traci (jak się grzeje) można pominąć lub łatwo oszacować (na oko) porównując do źródeł znanej mocy jak żarówki tradycyjne. To nie mogą być istotne wartości bo musiałby mieć aktywne odprowadzanie ciepła.

  • @grzeslhr
    @grzeslhr4 ай бұрын

    Do jakiej temperatury nagrzewa ci ten bojler i ile tam jest litrow

  • @linuksowiec82

    @linuksowiec82

    4 ай бұрын

    150L. Jak jest dużo słońca i lato, to do ponad 80 stopni potrafi zagrzać cały zasobnik. Wszystko zależy od pogody i pory roku.

  • @arkadiuszk.3898
    @arkadiuszk.3898Ай бұрын

    Odnośnie uziemienia: linki miedzianej nie powinno się łączyć z aluminium. W to miejsce lepiej jest zastosować aluminiowy drut odgromowy.

  • @daniel1ful
    @daniel1ful Жыл бұрын

    Od zabezmieczenia z blaszaka do zabezpieczenia w kotlowni jaki typ przewodu idzie??? Przewód i kabel to nie jest to samo, przewod zgnije w ziemi

  • @linuksowiec82

    @linuksowiec82

    Жыл бұрын

    Przewod solarny Neku 6mm2. Przewod solarny Neku można zakopać bezpośrednio w ziemi. Jest dopuszczony i ma certyfikaty na to jako chyba jedyny na rynku.

  • @krzysztofstanco5770
    @krzysztofstanco5770 Жыл бұрын

    Witam ten konwerter Rs485 działa poprzez wi-Fi czy tylko skrętka....do rutera

  • @linuksowiec82

    @linuksowiec82

    Жыл бұрын

    Tylko skrętka, ale są też modele z WiFi.

  • @krzysztofstanco5770

    @krzysztofstanco5770

    Жыл бұрын

    @@linuksowiec82 oki to czekam na dalszą część, konfiguracji , i chyba sobie coś takiego ogarnę. Podtrzymanie pradowe do RS485 służy tylko do tego aby miec dostep do danych z bieżących dni podtrzymanie pamięci?

  • @linuksowiec82

    @linuksowiec82

    Жыл бұрын

    @@krzysztofstanco5770 Zasilanie konwertera RS485 jest konieczne by działał. Myślałem że będę potrzebował do tego zasilacz i dlatego kupiłem, jednak okazało się, że mógłbym ten konwerter zasilić bezpośrednio z regulatora, poniewaz regulator ma wbudowany swój zasilacz, więc teoretycznie zasilacz który zastosowałem nie jest konieczny. Konwerter nie zbiera danych, tylko pośredniczy w komunikacji pomiędzy regulatorem, a Home Assistant. To właśnie w Home Assistant te dane są zbierane, zapisywane. A potem możemy przeglądać historie, generować wykresy itp.

  • @linuksowiec82

    @linuksowiec82

    Жыл бұрын

    @@krzysztofstanco5770 Oczywiście sam konwerter to za mało. Musimy jeszcze mieć postawiony serwer Home Assistant. Najlepiej i najtaniej na jakimś terminalu. Koszt zakupu od 100 zl. Ale będzie o tym w filmie.

  • @krzysztofstanco5770

    @krzysztofstanco5770

    Жыл бұрын

    @@linuksowiec82 oki to czekam na dalszą część

  • @arkadiuszk.3898
    @arkadiuszk.389810 ай бұрын

    Robiłeś pomiar uziemienia? 16m2 w lince czy drut?

  • @linuksowiec82

    @linuksowiec82

    10 ай бұрын

    16mm2 linka. Pomiaru nie robiłem, choc dobrze by było zrobić.

  • @arkadiuszk.3898

    @arkadiuszk.3898

    10 ай бұрын

    @@linuksowiec82 miernik 600zł lub zlecić

  • @arkadiuszk.3898

    @arkadiuszk.3898

    9 ай бұрын

    @@linuksowiec82 Jeśli mamy panele przykręcone do profili aluminiowych długich to wystarczy wykonać uziemieni w jednym punkcie przykręcając przewód uziomu do profilu alu? A kiedy mamy panele na trapezach (mostki) to łączymy uziom przewodem od panela do panela i od ostatniego w dół? ?

  • @linuksowiec82

    @linuksowiec82

    9 ай бұрын

    @@arkadiuszk.3898 Ja to zrobiłem tak: drive.google.com/file/d/1OweRqsi7vzR8VlGtS5-SOOH9W6HsNpBX/view I z ostatniego profila do uziomu. Plus pod każdy panel w miejscu mocowania blaszka uziemiająca: drive.google.com/file/d/1ucM9sA4mXZF2jvdChfu2wH1hYYOST0GR/view Blaszki uziemiające polecam. To pewne połączenie elektryczne miedzy ramą panela a profilem montażowym. Jeśli są teapezy to blaszka uziemiająca miedzy trapezem a panelem. Ramy paneli połaczyć ze sobą przewodem uziemiającym, jeden do drugiego i na końcu z ostatniego panela do uziomu. Przynajmniej ja bym tak zrobił.

  • @arkadiuszk.3898

    @arkadiuszk.3898

    9 ай бұрын

    @@linuksowiec82 Masz 2 panele i pod nimi 2 kolejne widzę. Profile z alledrogo? Tak blaszki są mi znane jako części z katalogu. Co z czym połączyć obecnie tylko w domysłach. Przygotuję listę i podam ci. W wolnej chwili może zerkniesz czy czegoś nie przegapiłem?!

  • @kapitannemo9246
    @kapitannemo92468 ай бұрын

    witaj ten wyłącznik do PV Fotton ile ma Amper ?i czy dobry to materiał ?

  • @linuksowiec82

    @linuksowiec82

    8 ай бұрын

    16A. Czy to dobra firma nie wiem. Kupilem, bo producent regulatora takie same instaluje fabrycznie w nowszej wersji regulatora "Irokez".

  • @kapitannemo9246

    @kapitannemo9246

    8 ай бұрын

    OK.Powiedz ile A wyłącznik mam wstawić mam 1 panel Trina solar 550 W i inewrter Wolt Sinus pro 24V 2500 S ???@@linuksowiec82

  • @linuksowiec82

    @linuksowiec82

    8 ай бұрын

    @@kapitannemo9246 Trina Solar 550W ma prad roboczy 17,4A. Musisz dać większy, czyli DC 20A.

  • @kapitannemo9246

    @kapitannemo9246

    8 ай бұрын

    Dziękuję kolego

  • @arkadiuszk.3898
    @arkadiuszk.38989 ай бұрын

    Jaka to skrzynka z szyną? Dużo miejsca góra/dół.

  • @linuksowiec82

    @linuksowiec82

    9 ай бұрын

    Coś takiego: www.speckable.pl/pl/product/58308,rozdzielnica-natynkowa-hermetyczna-phs-12-modulow-256x319x144mm-400v-ac-1500v-dc-drzwi-przezroczyste-z-listwa-n-pe-ip65-noark?gclid=Cj0KCQjw1aOpBhCOARIsACXYv-cDiNFpV8NOpp4ZhuwBIXXT49OSA5IuHEtTiKrzft7Q8_CCqfwgHwQaAq7UEALw_wcB&gclsrc=aw.ds Noark, DC, 12 modułów. Fajne są. Duże gabaryty, ale dużo miejsca w środku. I odpowiednie do DC.

  • @Alexander-ny5kr
    @Alexander-ny5kr2 ай бұрын

    Złącza uziomów powinny być rozłączne, aby można było dokonać oględzin połączeń oraz pomiarów. Mazanie lepikami błąd. Mówisz, że prąd "zmienny" jest bezpieczniejszy od prądu "stałego". Pod względem bezpieczeństwa porażeniowego jest wręcz odwrotnie. Jeżeli zaś chodzi o tworzenie łuków zwarciowych i ich utrzymanie to faktycznie prąd "przemienny" jest bezpieczniejszy. Ale prąd zmienny, jednokierunkowy o przebiegu prostokątnym zachowuje obie złe cechy, bo i jest bardziej niebezpieczny w razie porażenia i bardziej utrzymuje łuki zwarciowe od prądu przemiennego. Nie wiem jaki masz konwerter, ale mówisz o plusie i minusie oraz przebiegu prostokątnym i prądzie zmiennym. Wniosek jest więc taki, że masz tam prąd zmienny, jednokierunkowy, albo mylisz prąd zmienny z prądem przemiennym oraz biegunowość prądu przemiennego. Prąd przemienny nie ma plusa i minusa.

  • @arkadiuszk.3898
    @arkadiuszk.38989 ай бұрын

    Przewody zasilające do grzałki masz 1,5mm a jaki przekrój ma przewód ochronny grzałki?

  • @linuksowiec82

    @linuksowiec82

    9 ай бұрын

    Od grzałki do rozdzielnicy PV 3x1,5mm2, a od rozdzielnicy, ochronny do uziomu budynku dałem linkę 4mm2. Do uziomu generalnie czym grubszy tym lepszy. Ja miałem szyne uziemiająca blisko to dałem 4mm2, ale jeśli miałbym więcej metrow to dałbym 6mm2. Obojętne czy drut czy linka, ale linkę się lepiej układa.

  • @marekburzowski1218

    @marekburzowski1218

    5 ай бұрын

    Witam interesuje mnie temat uziomu paneli.maasz puszczony do uziomu budynku

  • @arkadiuszk.3898

    @arkadiuszk.3898

    5 ай бұрын

    @@marekburzowski1218 A gdzie masz te panele? Na dachu domu, budynku gospodarczego czy na stelażu na gruncie. Najlepiej daj oddzielną szpilkę. Nie wprowadzaj potencjału z paneli do budynku/domu.

  • @marekburzowski1218

    @marekburzowski1218

    5 ай бұрын

    @@arkadiuszk.3898 Panele na ziemi ale jak wbić szpilkę w kamienie poza tym uziom grzałki pojedzie do uziomu budynku

  • @arkadiuszk.3898

    @arkadiuszk.3898

    5 ай бұрын

    @@marekburzowski1218 Grzałkę uziemiasz gdyby doszło do zwarcia, prądu na obudowie. A panele odgramiasz przed wyładowaniami atmosferycznymi. Od paneli szpila a grzałka do domowej lub jak nie masz też szpila ale oddzielna. Ja nie mówię, że wykonanie uziemienia jest zawsze łatwe ale powinno być.

  • @netinstal9737
    @netinstal9737 Жыл бұрын

    Dam sobie rękę uciąć że uziemienia w tej instalacji praktycznie brak. 2*1,5m w kamienistym gruncie szkoda byko twojej roboty.

  • @linuksowiec82

    @linuksowiec82

    Жыл бұрын

    Może kiedyś się uda zrobić pomiary. Póki co muszę wierzyć że zadziała ;) Ziemia w tym miejscu jest na metr w dół. Potem zaczyna się kamień.

  • @daniel1ful

    @daniel1ful

    Жыл бұрын

    Twoje uziemienie to fikcja, nie licz na to że działa

  • @linuksowiec82

    @linuksowiec82

    Жыл бұрын

    @@daniel1ful Bez pomiarów to wróżenie z fusów. Wiesz, nie jestem elektrykiem z uprawnieniami, ale nawet jeśli ma powiedzmy 20 czy 30 ohm zamiast wymaganych 10 ohm to wydaje mi się że lepsze takie niż wogole. Może się mylę, ale tak na chłopski rozum wydaje mi się to bezpieczniejsze niż całkowicie bez uziomu.

  • @MrZbieraczZlomu

    @MrZbieraczZlomu

    2 ай бұрын

    Jestem elektrykiem. Rzeczywiście jak nie ma pomiarów to wróżenie z fusów. Z własnego doświadczenia wiem że przy złym gruncie nawet na 6 metrowej szpilce może wyjść 40 Ohm tym bardziej jak jest sucho. Ale Ty masz w domu uziom fundamentowy, który jest według mnie najbardziej pewny, połącz sobie te uziomy przy garażu, konstrukcje od PV, i uziom z domu bednarką, linką 16mm2 albo chociaż jakimś drutem ocynkowanym takim jak do odgromu i wtedy będziesz pewny że instalacja jest odpowiednio uziemiona.

  • @arkadiuszk.3898
    @arkadiuszk.3898 Жыл бұрын

    Fajnie ale zabrakło doboru wielkości poszczególnych elementów do układu.

  • @yandix2000
    @yandix2000 Жыл бұрын

    Dlaczego te PV są ułożone tak płasko? To przecież nie daje maksymalnej mocy.

  • @linuksowiec82

    @linuksowiec82

    Жыл бұрын

    5 stopni, bo taki jest spadek garażu. Chcąc podnieść trzeba by kombinować np. z ekierkami, ale ze ten garaż to dość kiepska konstrukcja, bałem się ryzykować. Trudno by było stabilnie ekierki przymocować. Nie ma do czego ich zabardzo wkręcić, a do samej blachy strach. A robienie dodatkowej konstrukcji to znów dodatkowy koszt i dużo więcej kombinacji. Stwierdziłem że nawet jak będzie mniejszy uzysk to nic złego się nie stanie. A jeśli chodzi o zimę to mi nie zależy bo jaki by kąt nie był, nie zagrzeje wody. W zimie grzeje kocioł na ekogroszek, więc problemu nie ma.

  • @zimny7764
    @zimny7764 Жыл бұрын

    dławiki od góry.. nie robic. zapasy zawsze na kablach w srodku i estetyka,

  • @jazdabezcelu1864
    @jazdabezcelu18649 ай бұрын

    Witam co to za regulator marka model.

  • @linuksowiec82

    @linuksowiec82

    9 ай бұрын

    Elcar Mega PWM MPPT 3kW www.el-car.auto.pl/?75%2Cregulator-grzalek-mega-pwm-mppt-3000w

  • @sergiejsergieh
    @sergiejsergiehАй бұрын

    Czemu szyscy piszą na grupach że bezp. topikowe to zło w PV?

  • @zbigniewwitkowski5045

    @zbigniewwitkowski5045

    Ай бұрын

    Poczytaj jaki prąd płynie w obwodzie i kiedy takie zabezpiecznie zadziała

  • @sergiejsergieh

    @sergiejsergieh

    Ай бұрын

    @@zbigniewwitkowski5045 no wiem jaki prad płynie, u mnie 320V i około 12A i mam takie zabezpieczenia jakoś się nic nie dzieje...

  • @jackq6000

    @jackq6000

    9 күн бұрын

    ​@@sergiejsergiehPewnie chodzi im o to, że prąd zwarciowy paneli nie jest wstanie uruchomić takie zabezpieczenie. Ja mam z innego powodu. Pełni funkcję odłacznika i w przypadku uszkodzenia falownika ma zapobiec płynięciu prądów większych niż dopuszczalnych dla tych przewód w tych warunkach.

  • @sergiejsergieh

    @sergiejsergieh

    9 күн бұрын

    @@jackq6000 bardzo możliwe sam Mam dwa jako rozlaczniki

Келесі