01. Fotowoltaika do grzania CWU. Wstęp.

01. Fotowoltaika do grzania CWU. Wstęp.
Zapowiedź serii. Jak grzać ciepłą wodę za darmo, przy użyciu grzałki i paneli fotowoltaicznych. Czy to się opłaca? Czy to ma sens? Jaki jest czas zwrotu inwestycji? Wszystko dowiecie się z mojego kanału. Zapraszam do oglądania.
Jeśli się podoba, to proszę o łapkę w górę i za subskrybowanie kanału. Dziękuję.

Пікірлер: 61

  • @Kenny88
    @Kenny88 Жыл бұрын

    CWU to zaraz po ogrzewaniu elektrycznym największy pożeracz prądu. Powinno służyć wiele lat, opłaty za energię raczej nie spadną. Wychodzi na to, że to dobra inwestycja.

  • @BulkazMaslem
    @BulkazMaslem Жыл бұрын

    Super omówione. Trzymam kciuki za szybki zwrot z inwestycji.

  • @linuksowiec82

    @linuksowiec82

    Жыл бұрын

    Dziękuję :)

  • @jerzychmiel6642
    @jerzychmiel6642 Жыл бұрын

    trochę mały ten bojler, dlatego mądrze ograniczyłeś się do 4 paneli, powodzenia.

  • @arkadiuszk.3898
    @arkadiuszk.3898 Жыл бұрын

    Brakuje schematu. Zredukował by gawędziarstwo o połowę. Tak już jest, że w sprawach tech opieramy się o instrukcje.

  • @irkuss80
    @irkuss80 Жыл бұрын

    Sam zastanawiałem się nad takim rozwiązaniem ale chyba zdecyduję się na kolektor próżniowy ciśnieniowy z zasobnikiem. Ze względu na większą wydajność z m2 na czym mi zależy. Myślę sam zamontować. Wiele osób korzysta i chwalą że siedem miesięcy nic nie muszą robić. Dodakowo wpinają szeregowo z istniejącym zasobnikiem cwu co daje juzt fajny zład wody w razie niepogody. Każdy musi po swojemu skalkulować

  • @Krakowskisplen

    @Krakowskisplen

    Жыл бұрын

    Chyba do takiego rozwiązania musisz mieć zbiornik z podwójną wężownicą , czyż nie?

  • @arkadiuszk.3898

    @arkadiuszk.3898

    7 ай бұрын

    @@Krakowskisplen wpina szeregowo więc jest to kolejny baniak i wężownica przynajmniej jedna na czynnik grzewczy z solarów

  • @berlinkamrat6972
    @berlinkamrat6972 Жыл бұрын

    Linuks najlepszy od zawsze Pozdrawiam .. Ok .. Kąt nachylenia na dachu 🤔🤔🤔 tak i nie .. Tak bo wypróbowany u wielu ,, dni pochmurne najlepszy uzysk,,, w słoneczne dni tylko około 10% mniej od 30 stopni nachylenie PV lub 50stipni ale cały dzieni . Niestety mankamenty Śnieg Pylenie drzewa kwiaty długo pokrywają PV aaa znów 90% ok zima i pyłki nie osiadają tak strata około 20% w porównaniu z latem i nie cały dzień Pozdrawiam Serdecznie Xubuntu oby zawsze istniał 💓💓💓💓💓💓💓💓💓💓

  • @linuksowiec82

    @linuksowiec82

    Жыл бұрын

    Dokładnie Linux rządzi :D Obecnie na LMDE (Linux Mint Debian Edition), ale przerobione już chyba wszystkie dystrybucje.

  • @Krakowskisplen

    @Krakowskisplen

    Жыл бұрын

    Czy z zimą się nie pomyliłeś?

  • @berlinkamrat6972

    @berlinkamrat6972

    Жыл бұрын

    @@Krakowskisplen ojjj 😪😪😪😪😪Kuuu😓😓😓😓😓😓 chciałbym się mylić i oby te przemyślenia w wielkie Gggg się zamieniały 🤔🤔🤔🤔 Cholera ale czarny scenariusz wychodzi i Wiesz mi chce się mylić aa to kuuu nie chce 😪😪😪😪😪😥😥😥😥😥😥😥😥😥😡😡😡😡😡😡😡😡 aż wściekłość człowieka bierze 😤😤😤😤😤😤👺👺👺👺👺👺👺👺👺

  • @karolz6473
    @karolz6473 Жыл бұрын

    Witam fajne informacje. Mam takie pytanie czy mógłbyś schemat całej instalacji pokazać jakie bezpieczniki itd

  • @linuksowiec82

    @linuksowiec82

    Жыл бұрын

    Będzie film o tym, już niedługo :)

  • @arkadiuszk.3898
    @arkadiuszk.38986 ай бұрын

    Czy budując instalację 2,2kW lepiej użyć 5x440W czy 6x370W, dane w NOCT. Czy lepiej zbierać energię z większej czy mniejszej powierzchni? W mc maj, czerwiec, lipiec może to nie mieć zupełnie znaczenia a jak w pozostałe mc tj. kw, sie,wrz, paź? Koszty budowy te same.

  • @linuksowiec82

    @linuksowiec82

    6 ай бұрын

    Nigdy się nad tym nie zastanawiałem, ale wydaje mi się nie ma to znaczenia, że wyprodukuje tyle samo. Gdyby to miało jakieś znaczenie to pewnie było by parcie na to by dawać mniej paneli o większej mocy lub odwrotnie. A nie słyszałem o tym by ktoś tak robił. Raczej każdy patrzy na cene, lub bierze mocniejsze jeśli mało miejsca jest na dachu, a chce dużo kW zainstalować.

  • @marcingoworek7338
    @marcingoworek7338 Жыл бұрын

    Taka ilość paneli nie zda egzaminu I to co Pan opowiada o pojemności cwu 300l to też błąd Ja mam 6 paneli do bojlera 140 l i grzałkę 2kw regulator całkiem inny tańszy i wtedy od kwietnia do października grzeje wodę do 65stopni ale warunek jest że slonce świeci przez około 5 godzin W pochmurne dni nie naładuje w tym przypadku mam bufor1000l gdzie nagrzany do 85 stopni oddaje ciepło przez 4dni

  • @sytywilk3246
    @sytywilk3246 Жыл бұрын

    Mam podobny układ tyle że 6 paneli (2 KWp), u mnie przewód ziemny 3 x 2,5 mm2 i mam prawie 40m i nie mam problemu. Pracuje 3 rok.

  • @liqufri

    @liqufri

    11 ай бұрын

    zmierz sobie spadek napięcia, około 200 watów tracisz na grzanie tego przewodu w pełnym słońcu. Sam mam 2 kw i używałem przedłużacza 3x2,5 około 30 metrów i miałem spadek 10 voltów przy napięciu 240V

  • @mariuszzpomorza9765
    @mariuszzpomorza97659 ай бұрын

    na naszej szerokości geograficznej to 54 stopnie w bardziej w pion bo nie mieszamy a równiku

  • @arkadiuszk.3898
    @arkadiuszk.38987 ай бұрын

    Czy jest jakiś licznik DC na szynę zliczający ilość uzyskanej energii? Z AC nie ma problemu z dostępnością. Przy DC sprawa się komplikuje. Znasz coś?

  • @linuksowiec82

    @linuksowiec82

    7 ай бұрын

    www.fif.com.pl/pl/liczniki-zuzycia-energii-elektrycznej/1390-licznik-energii-pradu-stalego-le-01dc.html Ale nie używałem, więc się nie wypowiem czy dobry.

  • @arkadiuszk.3898

    @arkadiuszk.3898

    7 ай бұрын

    @@linuksowiec82 ...i alternatywa Peacefair PZEM-025.

  • @arkadiuszk.3898
    @arkadiuszk.38988 ай бұрын

    Czy obecnie przy podsumowaniu produkcji za sezon 2023 twoim zdaniem do posiadanej instalacji odpowiedni byłby zbiornik 250L a nawet 300L? Czy przy tej wielkości nie trzeba byłoby dogrzewać wody? Jaki baniak jest optymalny po miesiącach doświadczeń?

  • @linuksowiec82

    @linuksowiec82

    8 ай бұрын

    Dogrzewanie wody moim zdaniem będzie się zdarzać w okresie jesiennym lub wczesna wiosną, niezależnie od tego ile litrów zasobnik i ile paneli. Tego nie przeskoczy. Z perspektywy czasu... Przy 150L, 4 panele jest ok, ale piąty panel mógłby być fajnym bezpiecznikiem kiedy tej wody wystarczało na styk. A były takie dni. A gdybym był na etapie wyboru zasobnika to kupił bym 250-300L + 6 paneli. I zasobnik taki, by można było do niego podlaczyc grzałkę na dole i druga grzalke pośrodku. Wtedy, gdy jest dużo mocy, grzejemy cały zasobnik, a gdy mało mocy lub grzejemy prądem z sieci, to grzejemy grzałką w połowie zasobnika (grzanie 150L zamiast 300L). Fakt, że przy np. 300L i 6 panelach ciężko by było zagrzać wode do 80 stopni. Raczej było by to w okolicach 60 paru stopni, ale to nawet lepiej, bo mniej kamienia by się odkładało na grzałce i zasobniku. No ale ja się musiałem dostosować do tego co mam, czyli do zasobnika 150L. I przy tym litrażu 4-5 paneli uważam za dobry wybór, z perspektywy czasu.

  • @arkadiuszk.3898

    @arkadiuszk.3898

    8 ай бұрын

    @@linuksowiec82 Jakiś model, firma takiego zbiornika na 2 grzałki? Wtedy to nie bojler z wężownicą a raczej bufor, którego nie zepniemy z kotłem?! Albo bojler z 1 grzałką ale na dole a nie w połowie, szukam.

  • @linuksowiec82

    @linuksowiec82

    8 ай бұрын

    @@arkadiuszk.3898 Konkretnie modelu i firmy nie podam, bo nie interesowalem się tym tematem na tyle, ale na 100% są takie zasobniki, gdzie można zamontować dwie grzałki, na dole i pośrodku zasobnika + kocioł węglowy. Szukaj zasobnikow z dwoma wężownicami. One najczęściej mają możliwość zamontowania dwóch grzałek. Gdzies u kogoś na kanale widziałem kiedyś taki zasobnik na dwie grzałki, nie wiem czy nie na kanale @BulkazMaslem.

  • @arkadiuszk.3898

    @arkadiuszk.3898

    7 ай бұрын

    @@linuksowiec82 Galmet w ofercie Bojler cwu Tower 250L lub 300L a i większe z wężownicą do CO. W połowie mamy mufę 6/4 oraz możliwość instalowania grzałek we flanszy rewizyjnej. Należy ją tylko wymienić na taką jakiego wejścia potrzebuje grzałka. 6/4, 5/4 lub mniejsze otwory. Są, sprawdzone. Galmet, ma też w ofercie baniaki bez wężownicy, na same grzałki pod PV. Odpowiednikiem Galmet jest też Kospel SW. Czyli baniaki na 2 grzałki +1 wężownica są.

  • @arkadiuszk.3898

    @arkadiuszk.3898

    7 ай бұрын

    @@linuksowiec82 Dokładając 2 panele, jakiej mocy grzałkę byś zastosował? 3kW czy raczej 2,5kW?

  • @user-gz9pm5gq2o
    @user-gz9pm5gq2o9 ай бұрын

    Nie spamietalem co mam kupić

  • @FranciszekGrzegoszczyk
    @FranciszekGrzegoszczyk Жыл бұрын

    Mam 4 panele podłączone bezpośrednio do grzałki poprzez stycznik z termostatem nastawianym elektronicznie.Na dzień dzisiejszy przy dobrej pogodzie ,bojler 100 l i grzałka 1350W.O godzinie 14 osiąga 38 stopni a o godz.18 ma już 32 st.Cudów nie ma.Im większy bojler tym moc paneli musi być większa a w pochmurne dni trzeba rozpalić w piecu albo załączyć do prądu.

  • @linuksowiec82

    @linuksowiec82

    Жыл бұрын

    To dość słabo. Wydaje mi się że regulator MPPT zrobił by lepsza robote. Podlaczenie bezpośrednie paneli do grzałki jest mało efektywne. U mnie przy ładnej slonecznej pogodzie przy 150L rano z 27 stopni o godz. 8 podniosło do 70 stopni o godz. 18, więc dość ładnie. Ale fakt że przy kiepskiej pogodzie jest słabo i trzeba dogrzewać.

  • @ZbigniewSzef

    @ZbigniewSzef

    Жыл бұрын

    @@linuksowiec82 tu kwestia buforu ja mam tak ze 2.2kw w panelach sterownik z mppt ,bufor 300L grzałka na środku w pogodę do 11godz mam 70stopni potem włącza się pompa do mieszania góra z dołem bufora i mam 300L wody do wieczora 70stopni w 2022 roku 1 dzień włączyłem grzałkę (3 dni pochmurne) myślę ze to rozwiązanie jest optymalne ,a i bufor pionowy, mógł by byc większy bo mi w dni słoneczne sterownik panele wyłącza

  • @Krakowskisplen

    @Krakowskisplen

    Жыл бұрын

    ​@@ZbigniewSzef możesz powiedzieć jak Ci to w ziemię działa ile dni w zimie jest w stanie tym zagrzać?

  • @ZbigniewSzef

    @ZbigniewSzef

    Жыл бұрын

    @@Krakowskisplen w zimie mam tak to rozwiązane : mam dołączoną do bufora pompę ciepła ( czyli wkładana w zbiornik tak gdzie rewizja) a panele wspomagają pompę bo w zimie to wiadomo rożnie ze słońcem kwestia ile w zimie jest dni słonecznych no i słońce jest oddalone, bynajmniej nic w zimie się energii ze słońca nie marnuje , gorzej z latem mam za mały bufor 300l bo sterownik mi wyłącza panele jak jest parę dni słonecznych

  • @jerzychmiel6642

    @jerzychmiel6642

    Жыл бұрын

    @@ZbigniewSzef przesadziłeś i to mocno.

  • @keisfotsei
    @keisfotsei Жыл бұрын

    A czy taką instalację trzeba gdzieś zgłaszać?

  • @linuksowiec82

    @linuksowiec82

    Жыл бұрын

    Nie trzeba. To jest offgrid, bez podlaczenia do sieci. Nie trzeba mieć też żadnych uprawnien. Jak masz wiedzę i czujesz się na silach to robisz sam taką instalacje.

  • @Krakowskisplen

    @Krakowskisplen

    Жыл бұрын

    Warto by było żonę poinformować ,że kilka klocków z budżetu znikło 😅

  • @arkadiuszk.3898
    @arkadiuszk.3898 Жыл бұрын

    130V to nie za mało? Górna granica to 😊k 250/260V

  • @linuksowiec82

    @linuksowiec82

    Жыл бұрын

    Standardowe napiecie startu tego regulatora to 150V, ale można go obniżyć nawet do 100V.

  • @arkadiuszk.3898

    @arkadiuszk.3898

    Жыл бұрын

    @@linuksowiec82 A jest jakieś max dla tego regulatora? Czyli ile max paneli obsłuży, takich jak twoje?!

  • @linuksowiec82

    @linuksowiec82

    Жыл бұрын

    @@arkadiuszk.3898 Max. 320V w obwodzie otwartym. Moje panele mają ok. 40V w obwodzie otwartym, więc 8 szt. można podłączyć do tego regulatora.

  • @jacekmat6235
    @jacekmat62356 ай бұрын

    Witam niby Okej ale pomysł lekko z dupy przede wszystkim to jest reklama czegoś tam i jakiś urządzeń i to wszystko ciekawe co twórca zrobi z energią jeżeli już będzie miał ten zasobniczek załadowany i i mu się wyłącz generalnie twierdzi że robi tą instalację aby nie marnować energii A jednak ją zmarnuje o wiele wiele prościej jest założyć sobie od razu 8 paneli tani inwerter 150 litrów wody zagrzać a następnie nadwyżkę energii słonecznej przekierować do instalacji na potrzeby własne tak zwany of grit zwrot kosztów instalacji nastąpi o wiele wcześniej i ma się satysfakcję że złodzieje z Enei lub Taurona na tobie nie zarobią tak wiele

  • @linuksowiec82

    @linuksowiec82

    6 ай бұрын

    Nie ma tu żadnej reklamy. Mówię tylko co kupiłem i na czym będę robił instalację. Nikt mi za to nie zapłacił, nawet złamanego grosza. Moja instalacja jest dobrana tak, że dni w którym instalacja się wyłączyła (bo woda osiągnęła 80 stopni) było zaledwie kilka. W sumie max. może z 15 kWh zmarnowanej energii, nie więcej. Czy dla tych powiedzmy 15 kWh w ciągu roku warto iść w falownik czy jakiś magazyn energii? W mojej ocenie z perspektywy jednego sezonu który już za mną - nie :)

  • @marcinyyy5683
    @marcinyyy5683 Жыл бұрын

    Fotowoltaika do grzania wody. Nigdy . Mała efektywność . A miejsca zajmuje opór. Poza prostotą montażu same minusy.

  • @linuksowiec82

    @linuksowiec82

    Жыл бұрын

    A ja widzę same plusy :) Lepszego rozwiązania nie poznałem. Jeśli jest to proszę o info. Pozdrawiam.

  • @marcinyyy5683

    @marcinyyy5683

    Жыл бұрын

    @@linuksowiec82 jasne że jest solary

  • @linuksowiec82

    @linuksowiec82

    Жыл бұрын

    @@marcinyyy5683 Ciągnięcie 20m rur pod ziemią (jak to zaizolować przed strata ciepła?), glikol, pompa, problemy z odbiorem przy urlopie (zakrywac?), itp. Dużo problemów przy tym po drodze. Ja podziękuję. Dla mnie zadna alternatywa. Nie mówię, że nie rozważałem solarow, bo rozważałem, ale stwierdziłem że to bez sensu. Prad to prad. Zawsze można jeszcze w inny sposób wykorzystać, a raz zrobiona instalacja działa bez obsługowo i bez problemu. Dla mnie tylko fotowoltaika jeśli chodzi o darmowa wode. Ale co kto woli. Ja nie będę na siłę przekonywał :) Każdy decyduje sam co dla niego lepsze :)

  • @marcinyyy5683

    @marcinyyy5683

    Жыл бұрын

    @@linuksowiec82 Też dlatego napisałem że jedyny plus roto to łatwy montaż. Fotowoltaika tak ale do falownika i prąd w sieć . Do tego PC i jest bajka.

  • @linuksowiec82

    @linuksowiec82

    Жыл бұрын

    @@marcinyyy5683 Falownik i prąd w sieć tak, ale na starych zasadach. Ci co założyli wygrali wszystko. Sam bym chętnie tak zrobił, ale teraz przy netbilingu nie widzę w tym opłacalności.