Militavia - katonai repülés & légvédelem

Militavia - katonai repülés & légvédelem

Katonai repülés és légvédelem, illetve kapcsolódó témák. A csatorna alapvető célja a katonai repülés és légvédelem eszközeinek, működési elveinek, képességeinek és azok fizikai hátterének bemutatása. Az eszközökön túl azok élesben mutatott teljesítménye és fontosabb és ismert bevetések bemutatása is tematika része. Számtalan más mellett.

A videók tartalma szövegesen is elérhető a lenti helyen.
militavia.blog.hu/

The English channel.
kzread.info/dron/zdPKsRJUHVoitxBwxAkh-g.html

Néhány alapvető szó a kommentek moderációjáról.

1. A videó és a csatorna is a fizikával és műszaki háttérrel foglalkozik.
2. Aki elkezd polidilizni vagy konteós marhaságokat idehányni...
3. Vagy érvelés nélkül személyeskedni...

...azt most már figyelmeztetés nélkül vágom ki.
A fentieket lehet, hogy más YT csatornán meg lehet tenni.
Ez nem az. Nem kötelező ide kommentelni.

Kinzsál kontra PATRIOT

Kinzsál kontra PATRIOT

Пікірлер

  • @mrico523
    @mrico5233 күн бұрын

    Mover is kb ezt mondta 👍

  • @Militavia
    @Militavia3 күн бұрын

    Hornet pilóta? Melyik videóban?

  • @mrico523
    @mrico5234 күн бұрын

    Szegény Cappy 😂. Nem is néztem meg ezt a videóját, nem hiszek a gyalogosoknak, ha repülőkről van szó. Lelkes civilek is gyakran jobban értenek az ilyesmihez. Gyalogsági témákban mondott egy-két jó dolgot, de egy ideje mintha rászóltak volna, hogy hype-ot kell nyomni, nem felvilágosítani. 🙄

  • @Militavia
    @Militavia4 күн бұрын

    A legszomorúbb az, hogy volt lövész múltja ellenére mástól azt hallottam, hogy az elvileg szakterületén is segghülye a lelkem. De mégis, a foshuzatos raklapszar csatornája meg sikeres.

  • @100nestz
    @100nestz5 күн бұрын

    Szuper a csatorna és a tartalom. Egy észrevétel. Valamit állítsatok a hangon, mert olyan itt a túloldalt, mint ha a narrátor állandó orrdugulással küzdene.

  • @Militavia
    @Militavia5 күн бұрын

    Ilyen a hangom, sok mindent ezzel nem lehet kezdeni. Kicsit állíthatok az equalizeren, de hogy ettől csoda nem fog történni, abban biztos vagyok.

  • @filmkelle5720
    @filmkelle57204 күн бұрын

    Egy irgalmatlan nagy lapostévén hallgatva nem jut eszembe, hogy a hangot kéne babrálni. Az igaz, hogy nem a "Magyar Rádió Budapest, pontos időjelzést adunk, dél van" orgánum, de nem érzem én itt ezt problémának.

  • @Militavia
    @Militavia4 күн бұрын

    Rászokok a bagóra, hogy meg legyen az orgánum... :)

  • @TheSkulo
    @TheSkulo7 күн бұрын

    Sokszor az "export célra fejlesztett..." helyett, E-Sport célra fejlesztettet hallottam (nem a te hibád!). :D Lehet, hogy túl sokat játszok?! :D Ezt a videót vártam már!

  • @mrico523
    @mrico5237 күн бұрын

    Csak én szalasztottam el, vagy a föld-föld üzemmódról nem volt szó? Úgy tűnik, hogy Ukrajnában elég gyakori volt az ilyen alkalmazás.

  • @Militavia
    @Militavia7 күн бұрын

    Ennyire lényegtelen dolgokkal nem foglalkoztam, így is 52 perces lett a videó. Emlékeim szerint még az Sz-75/125-nél sem fárasztottam ezzel senkit. A Nike Heruclesnél érdekesebb lesz ez a téma. ;)

  • @it.sandor.balazs
    @it.sandor.balazs7 күн бұрын

    Ismét egy remek és tartalmas videó! Köszönjük!

  • @attila1312
    @attila13127 күн бұрын

    Az én izlésemnek túl száraz és szakmai , de ilyen is kell. Grat szép munka . Like+ comments még van 👍

  • @Militavia
    @Militavia7 күн бұрын

    Hát, pedig még ez is elég rendesen le van butítva, hogy emészthető legyen. :)

  • @kiszeg
    @kiszeg7 күн бұрын

    HKSZ-ben voltunk, elvileg az osztálynak 2-5 perc alatt tűzkésznek kellett lennie. Én a cikloidán szolgáltam, én voltam a rajparancsnok és vagy fél évig a raj is...:) Volt olyan surranótársam aki a rádiós raj parancsnoka, a rádiós raj, a vízuális megfigyelő és tervtáblás volt egy személyben akkora emberhiány volt. A teljes Vezetési században 11-en voltunk a SZP, SZPh, és az egy szem őrmesterünkkel együtt. Ennyien csak a szükséges minimális technikát tudtuk kezelni, a P-18, a cikló és a HÁP működött a sallangokból semmi. Csak papíron volt meg az állomány. Szóval a cikloida -ha minden jól ment- öt-nyolc perc alatt melegedett be teljesen, annyi elektroncső volt az áramkörökben. De semmi sem ment már időre, főként a kannibálok, pontosabban a kopott technikájuk miatt. Kitelepülési gyakorlatot inkább megszakították miután órák alatt nem tudta az osztály egésze elhagyni a laktanya területét. Mezőfalván is voltam az 50-esen(akkor az RT tartózkodott ott és az 51-es területen is) büntiből a moslékos Krazzal.

  • @pasph5507
    @pasph55077 күн бұрын

    Ez azért már erősen a 90-es években lehetett, vagy közvetlen a rendszerváltás előtt , a "Gerecse" alatt.

  • @kiszeg
    @kiszeg7 күн бұрын

    @@pasph5507 91, azért volt a HKSZ 8 hónapig ha jól emlékszem. A P-18 mindig ment, az be volt kapcsolva az országos rendszerbe, ezért a pihenőtől 10 méterre volt telepítve, ketten adták rá a szolgálatot plusz nappal az őrmester és a Századparancsnok h. hadnagy is besegített ha sok volt a JNA hadművelet. A kitelepülési gyakorlat is azért volt/lett volna hogy közelebb vigyék az osztályt a Jugoszláv határhoz. Volt hogy tucatnál több egyfok egy napon belül, az elején sok volt a JNA repülés és a mi légterünkbe berepülés is mindennapos volt.

  • @gaborbravo1
    @gaborbravo17 күн бұрын

    Ismét egy kiváló, informatív videó, köszönjük!

  • @Oesau1
    @Oesau18 күн бұрын

    Na igen. A propagandatészlegen annyi eszük sem volt, hogy legalább SZU-27 pilótáról szóljon a sztori. Ezek szerint dilettánsok voltak katonai téren is, csak a propaganda csinálás volt az asztaluk. Egyébként nem lehet, hogy a szóban forgó Mig-29 valami felturbózott spéci tuningolt gép volt esetleg? Nem értek igazán hozzá, de a német Migek tudtommal alkalmasak voltak nyugati rakéták indítására is, esetleg nem alakíthatták át ezeket ilyen német alkatrészekkel?

  • @Militavia
    @Militavia7 күн бұрын

    A német MiG-29-esek semmiféle fejlesztést nem kaptak, kb. csak egy olyan transzpondert, amivel repkedhettek civil légtérben áttelepüléskor. Egy 29-eset semmilyen módon nem lehet tuningolni, hogy tojjon egy Sz-300/400 vagy más area denial SAM rendszerre. Ezen felül a német 29-esek már legfeljebb csak pótalkatrészek, mert cirka 20 éve eladták őket 1 euróért a lengyeleknek.

  • @Oesau1
    @Oesau17 күн бұрын

    @@Militavia Köszönöm, ezek érdekes információk. Tulajdonképpen a MIG-29 ezek szerint már konstrukciósan bőven elavult.

  • @Militavia
    @Militavia7 күн бұрын

    @@Oesau1 Nagyon szigorú szemmel, az akkori állapotában már a 90-es évek végén is elavult volt a 9.12-es.

  • @gabrielegrande1298
    @gabrielegrande129810 күн бұрын

    Szu-57-esről is beszélhettél volna. Kedvencem. De gondolom az 5. generációs gépekről majd egy külön adásban fogsz. ❤🇷🇺 Szuper volt a videó. 😉

  • @Militavia
    @Militavia10 күн бұрын

    A vadászgépes sorozat 4. részében esik róla szó. A gépből olyan kevés van és olyannyira patyomkin projekt, hogy semmi értelme nem volt itt beszélni róla.

  • @RichardB1997
    @RichardB199711 күн бұрын

    MiG-ből is volt modernebb változat, csak nem használtuk. Ettől függetlenül a videobol az derül ki, hogy maga a gép, mindenben jobb, komolyabb, mint a Gripen, csak régebbi. Tulajdonképp összehasonlítunk egy 2000es évek eleji sportautót egy relatíve új SUVval. Utóbbi kényelmesebb, egyszerűbb, modernebb, több az extra, ma már több mindenre használható, de egy kicsit lassabb és kevésbé célszerszám.

  • @Militavia
    @Militavia11 күн бұрын

    A pinnelt komment nem tűnt fel? A videó címe. "MiG-29 kontra Gripen - Magyar Légierő, típusváltás okai". Tehát senkit nem érdekel, hogy milyen más 29-es változat létezett akkor vagy ma vagy bármikor és bárhol. A MAGYAR MiG-29-esek gépeket cseréltük le másra. Itthon a 9.12 változat üzemelt. Pont. Annak az okait magyarázom. Ha neked az jött le, hogy mindenben jobb a 29-es, akkor javaslom az értő olvasást / hallgatást. A max. repteljesítményen kívül semmiben sem volt jobb.

  • @xyzxyz123123xyzxyz12
    @xyzxyz123123xyzxyz1215 күн бұрын

    Hogy milyen lehetőségeik lesznek zavarásra, az is kérdéses és bizonyára nincsenek is arról adatok. Ámde amivel a videó még nem számol, az a domborzat. Vannak ott hegyek-völgyek is.

  • @Militavia
    @Militavia15 күн бұрын

    1. Ukrajnának nincs stand of jammer gépe. Az ALQ-131/184 csak self-protection jammer és amennyire lehet tudni, kb. dísznek való önmagában az Sz-300 és hasonló fenyegetések ellen. Okkal fűnyírózik az orosz is a Szu-34/35 gépekkel. Ajánlom figyelmedbe az Sz-300P család első részét, ahol a TU-1 és TU-2 (angolban ez a TVM) hogyan működik és mire jó. Elvi szinten a vonatott csalival még esetleg működhet ez-az, de hogy ilyet kapnak és mennyire lehet jól használni őket, azzal fogalkozik a videó. 2. A domborzat legfeljebb a Krímnél játszik. Ukrajna szinte egy asztallap. Kerekítési hiba az egyenletben néhány kisebb domb a Herszon - Zapor vonalon, de végig a folyó mentén. De még 150-200-250 km-re távolabb is 300-400 méteres szintemelkedések vannak, ne tévesszem meg a nagyon sötét szín az már a 300-500 métert jelzi. A színek ellenére ez nem az oszták alpok meg annak völgyei. Nagyon nem. www.mapsland.com/maps/europe/ukraine/detailed-topographical-map-of-ukraine.jpg

  • @Militavia
    @Militavia15 күн бұрын

    Google Earth-tel próbáld ki. 3-szor magassági torzítással is szinte kivehetetlen az, hogy dimbes dombos a Kárpátoktól 100 km-re keletre már. Akkor irány Ausztria, egyszeres torzítással is 10-szer nagyobb csúcsokat látsz. Na, az domborzat.

  • @xyzxyz123123xyzxyz12
    @xyzxyz123123xyzxyz1214 күн бұрын

    @@Militavia Köszi a választ! Jobban ahogy megnézegettem, valóban. Meg amik magasabb területek, ott se nagyon vannak nagy kiemelkedések-völgyek a front körüli részeknél.

  • @Militavia
    @Militavia14 күн бұрын

    @@xyzxyz123123xyzxyz12 No problem, azért vagyunk itt, hogy tanuljunk és okuljunk. És örülök az ilyen kommentnek, mert ebből is születik érték.

  • @peterhajdu3272
    @peterhajdu327219 күн бұрын

    Üdv! Érdekes és hasznos video, mint mindig. Kár, hogy a Mig-29 program úgy áll, ahogy áll. A legújabb variáns képességei elég jelentős javulást mutatnak az alapváltozathoz képest. A SzU-57 fejlesztése még nem ért véget. Már új hajtómű fúvókákkal is kísérleteznek, melyek eredményei állítólag biztatóak. De hát a pontos információk minden bizonnyal titkosak. De az F-35 háza táján sincs szerintem minden rendben. Több negatív visszajelzésről is reppentek föl hírek a hajtómű, és egyéb berendezések kapcsán. Viszont a média is egy pontos és megbízható forrás, mint tudjuk. Az F-14 váltótípusáról tudunk valamit?

  • @Militavia
    @Militavia18 күн бұрын

    Az Szu-57 esetén nem a "fúvókák" újak, az egész hajtómű. Apró hiba, hogy a 30-as gyártmánynak 2016 óta kéne kb. a gépben lennie a 2010-es tervek szerin. Az F-14 váltótípusáról meg persze, hogy tudunk valamit. Úgy hívják, hogy Super Hornet. :)

  • @peterhajdu3272
    @peterhajdu327218 күн бұрын

    @@Militavia Lehetséges, hogy az eddig legyártott SzU-57-esek tapasztalatszerzés miatt kerültek ki csapatpróbára? Illetve, hogy az oroszok hasonló képességkiépítést próbálnak megvalósítani, mint a Rafale, vagy az Eurofighter esetében látható volt?

  • @Militavia
    @Militavia17 күн бұрын

    @@peterhajdu3272 Minden vadászgép fejlesztése lépcsőzetes. Csak a Szu-57 esetén egy fagyott gleccser sebességével zajlik. És nem stealth. Fél-meddig patyomkin projekt.

  • @szabob72
    @szabob7222 күн бұрын

    Köszönjük!

  • @Militavia
    @Militavia22 күн бұрын

    A 2. rész is hamarosan jön. Az se lesz rövid... ;)

  • @harderstyle77
    @harderstyle7722 күн бұрын

    Mondja ezt egy ukrán barát oldal.. a célközönség vevő rá ahogy látom. Az önvédelmi rendszer magyarázata meg röhej..nagyon tudományosan próbálod magyarázni mennyire jók a nyugati fegyverek az orosz meg meg mennyire nem. Tömören ennyi az oldal..

  • @Militavia
    @Militavia22 күн бұрын

    Ukrán barát oldal. Aha, a Kijev szellemét cáfoló videóval ugye? Most boldog vagy, hogy sikerült idefosnod és böfögnöd? Ettől jobb? Feladat letudva, mehetsz ricsiröcsizni.

  • @harderstyle77
    @harderstyle7717 күн бұрын

    @@Militavia nem vagyok boldog mert a sok hülyeséget ugyan úgy itt hagyod. Kijev szellemét meg max a hülyék hitték el ezzel felesleges is itt örömködnöd..ma reggel pont meg is cáfolta ezt az egész hülyeséget..tudomány az tudomány a háború meg háború.. Ja és nem böfögök meg fosok hanem kommentelek de látom nálad az intelligencia is alacsony szinten van. Ezért mondom a célközönség pont vevő rád. Egy kis intelligenciát vigyél bele ha már válaszolsz. Van facbook meg telegram oldalam is többször emberrel mielőtt jössz megint valami hülyeséggel. További jó munkát meg tudományt.. csak így tovább meg sokra viszed..🫵🏻😉🫡

  • @Vid.186
    @Vid.18622 күн бұрын

    Kaiser Ferenc előadásával egymást egészíti ki a két videó! Remek munka volt, köszönöm! 👍

  • @peltarlendori7027
    @peltarlendori702719 күн бұрын

    Én is most néztem meg mind a kettőt, jogos a dicséret. Szép munka!

  • @Vid.186
    @Vid.18624 күн бұрын

    Köszi a videót! 👍

  • @zolikingsthorpe7297
    @zolikingsthorpe729727 күн бұрын

    Gosztov Kijev

  • @attilahalmos1261
    @attilahalmos1261Ай бұрын

    A "a szerb hadsereg, székely származású "magyar" tisztje volt! Ez aztán a "karrier"! Szégyen, ha tényleg magyar! Hihetetlen szerencsével?! Bár mindet lelőtték volna!Fontos, embereknek ilyen számításokat ne prezentálj! Mi ezt nem értjük! Csak egyszerűen!

  • @Militavia
    @MilitaviaАй бұрын

    Látom itt sem bírsz magaddal... 1. Attól, hogy magyar származású, attól még annak az országnak a fegyveres erejénél szolgált és állampolgára volt. Semmi szégyellnivalója nincs ebben. 2. A számítás a levezetés prezentálása, hogy nem levegőbeduma van. Hogy nem hit és becslés történt itten.

  • @attilahalmos1261
    @attilahalmos1261Ай бұрын

    Egy F-16?! Hogy kerül ide?! MIG-29 és JAS 39 Gripen az össze hasonlítás! Minden gépet lehet modernizálni, a kor színvonalára hozni! Ja és nem vagyok ruszki párti, nagyon nem!Ja, hogy én is hozzak nem ide illőt! Az F-117-es "lopakodöt", hogy tudták "kőkorszaki" technológiával lelőni?! Menj a fenébe! Mi a frászt akarsz, ez a gép nem vadász-bombázó, hanem vadászgép volt! Mennyit rejszoltál a gripenre?!

  • @Militavia
    @MilitaviaАй бұрын

    Szerintem ha ennyire tudatlan vagy, akkor kettővel kisebb mellény nem ártana. 1. A MiG-29 9.12 orbitálisan szar belső kerókészletével nem tud semmiféle utólagos korszerűsítés mit kezdne. Az F-16 egyes változatai is csak azért voltam említve, hogy lássad a kontrasztot. Konkrétan, hogy egy 7,5 tonnás gép kettővel több függesztési ponttal bírt és ugyanannyi belső keróval. Szégyenletesen szar így nézve a 29 9.12. 2. Nem lehet a "kor színvonalára hozni", ha nem volt az adott időben hozzá az, ami azt a színvonalat jelentené. Az orosz lokátortechnika SOHA nem volt pariban az amerikaival, de sokszor még a brittel sem. 3. Az F-117 vs N yeváról meg találsz egy kifejtős és egy előzmény videót is. Ami pontosan elmagyarázza, hogy az ilyen nagypofájú böfögésekkel jó lenne már leállni. Kurvára idegesítő. 4. A vadászbombázós beböfögésed is értelmezhetetlen. A szövegben SEHOL nem fordul elő a "vadászbombázó". Ami amúgy az egyfeladatos, de szuperszonikus csapásmérő gépeket takarja. A többfeladatú vadászgépek 40+ éve ezen a néven futnak vagy simán "vadászgép". Az utolsó dedikáltan vadászbombázó az Szu-34-es. Előtte meg az Tornado és a Szu-24. Másegyéb? Tényleg nem értem, hogy ez a végtelen önbizalom honnan jön és miért társul ekkora arccal... De persze egyes szerint mégis csak nekem van "stílusom"...

  • @CHARLIEtheCATofficial
    @CHARLIEtheCATofficialАй бұрын

    19:44 - Ilyen cuccon voltam, amikor katona voltam 2000-ben. NVO jól nézett ki felállítva

  • @Militavia
    @MilitaviaАй бұрын

    Ukrajnában?

  • @molnarriki4876
    @molnarriki4876Ай бұрын

    Nem semmi h az oroszok igy lemaradtak.nem gondoltam volna

  • @Militavia
    @MilitaviaАй бұрын

    Kb. soha nem is voltak pariban a jenkikkel. A hh vége után meg egy 10+ éves völgy következett.

  • @gigabursch
    @gigaburschАй бұрын

    Ha a haditengerészetnek az Sz-300-hoz korrozióellenes tömbanyagok kellettek, akkor gyakorlatilag anyagában a bronz volt a megoldás?

  • @Militavia
    @MilitaviaАй бұрын

    Fogalmam sincs. De nem is értem, hogy mi az a "tömbanyag" és hogy hova kellene az a leírásod alapján.

  • @gigabursch
    @gigaburschАй бұрын

    @@Militavia Tömbanyag: Minden olyan öntvény/fémtest, amit megfelelő fémmegmunkálással alakítanak ki olyan alakúra (forgácsolás, hengerelés, stb...), hogy a szerkezetet be tudja fogadni a célfeladat egységeit. Tengerészeti körülmények között tk. elektromos berendezéseknél a motorok álló és forgórészei, szivattyúk öntvényházai, stb, stb bronzból készülnek/tek (akkor még kevesebb volt a korr-acél), mert a sósvíz és pára nem emésztette el őket, ellenben az acélokkal Remélem így egyértelműbb. Persze ha ez a szál tovább visz, úgy is jó...

  • @PackDefender
    @PackDefenderАй бұрын

    @@gigabursch Tudomásom szerint bár használtak bronzt kisebb mértékben, de nem erről szólt elsődlegesen a korrizóállóság, hanem inkább a szellőztető rendszer vízhatlanságát biztosítani, az antennaház megfelelő kompozit műanyag háza vagy az elektromos csatlakozók kialakítása. De emiatt tért el az 5V55 rakéták indítótubusa is a szárazföldi változattól.

  • @muslinc
    @muslincАй бұрын

    jó összefoglaló :)

  • @Militavia
    @MilitaviaАй бұрын

    A 2. rész érthetőbb lesz talán az átlagembernek is, mert az nem a radarokról fog már szólni, hanem a rakétákról, a megsemmisítési zónáról, a mobilitás és települési időkről, meg a magyar vonatkozásról is. És persze az export PMU változatról az első generációból.

  • @iiikkk8446
    @iiikkk8446Ай бұрын

    Köszönjük! Imádom a videóid! S400-ról is lesz? Illerve F22/35 vs S400?

  • @Militavia
    @MilitaviaАй бұрын

    Az Sz-300 család kap majd folytatást, de hogy azért próbáljunk időrendben haladni el kéne kezdeni az amerikai SAM-eket is. Hogy majd a poszt hh-s korszakban is egymás mellé lehessen tenni a kettőt. Eddig nagyon szovjet központú volt a légvédelem, legyen sokszínűbb. Amúgy igen erős lesz a kontraszt a két oldal között és a közhiedelemmel ellentétben nem a szovjetek javára... ;)

  • @Militavia
    @MilitaviaАй бұрын

    Az F-22/F-35-ről tömören a vadászgépes sorozat 3. és 4. rszében esik szó. Az F-35-ről és az F-22-ről részletesebb koncepcionális videó majd egyszer lehet, de az F-35-mél ahhoz bele kéne merülni még pár más dologba is, az F-22-nél is. Pl. a repülési teljesítménybe, meg az IR érzékelők rejtelmeibe is.

  • @spxram4793
    @spxram4793Ай бұрын

    @@Militavia igen, most az Ukrajnai háborúban látszik, hogy mire képes valójában a Sz-300/400 család, és mire nem. Nyilván sok tényezötöl függ, de a kismagasságú célok leküzdése rossz hatásfokú. A közepes/nagy magasság meg megint nyilvánvalóan jól müködik, ezt kerüli az ukrán légierö.

  • @Militavia
    @MilitaviaАй бұрын

    @@spxram4793 A rossz kismagasságú képességet miből vezetted le? Az Sz-300PT és PSz is szépen lövögette le a terepkövető CM-eket... facebook.com/inukraine.official/photos/a.1448141988826234/2820370128270073/?paipv=0&eav=AfYIibtYUvf_x7ZHsYwXMSePHDzZC1LynzsrCPRhxYNxUJLm-EWNkRI2pQSOQSuiELA&_rdr KP - szárnyas rakéta БПЛА - UAV

  • @spxram4793
    @spxram4793Ай бұрын

    @@Militavia A statisztikat nem ismerem. Tény, hogy az ukránok mind terepkövetövel mind ballisztikussal (ATACMS) egymás után tudják megsemmisiteni az Sz-300/400 allasokat. Meg van több Sz-400 szemelyzet altal felvett video, ahol a terepkövetö elrepül felettük - tehat vagy nem észlelték, vagy sikertelen volt a leküzdési kisérlet.

  • @benceandrascseke9813
    @benceandrascseke9813Ай бұрын

    Egy, számonra érdekes kérdés hiányzik az összes ilyen rakéta védelmi rendszerből. Egy üteg/osztag energiaigénye. Szóval mennyi a gázolaj igénye a teljes egységnek és hány tankautó (továbbá élelmiszer autó) biztosította a hadtápot? Persze ezt a sorozat végén kiadhatod egyben is, mert itt súlyos MW-ok kellenek.

  • @Militavia
    @MilitaviaАй бұрын

    Nem MW-os nagyságrend. Az extrában lehet, hogy ez benne lesz amúgy, ha kideríthető ez.

  • @GezaK.-is7si
    @GezaK.-is7siАй бұрын

    Az SZ-125 rendszernek gyakorló, karbantartó üzemmódban elég volt 30 kW. Ha jól emlékszek 100 kW a harci munkához is elég volt. Megjegyzem hogy ebben még elektroncsövek voltak.

  • @pasph5507
    @pasph5507Ай бұрын

    Autonóm üzemben /békeidőben az osztály kapcsolható civil elektromos hálózatra is/ a járműveken található 65kW-os gázturbinák látják el energiával a rendszert. Az RPN esetén 2db a négy fő indító állványon egyenként 1-1 amik ellátják a segéd indítóállványokat is. Ezek fogyasztása egyenként 70 kg/h. Az NVO-hoz egy utánfutóra épített kabinban 2x100kW-os dízel aggregátor tartozik, ennek 60kg/h a fogyasztása.

  • @benceandrascseke9813
    @benceandrascseke9813Ай бұрын

    Engem megdöbbent, hogy a szovjetek a digitális technológiai lemaradásuk mellett mégis hogy ki tudták hozni a minimumból a maximumot. Ilyenkor mindig elmerengek, hogyha nem ég le Budapesten a MEV, akkor a szovjet hadipiac milyen szinten lehetett volna felvevő... - de ez már csak a konteókat rántja elő.

  • @Militavia
    @MilitaviaАй бұрын

    És legmegdöbbentőbb az, hogy milyen brutális számítástechnikai kapacitása volt a kor szintjén a Sz-300-nak. Konkrétan sokkolódtam, hogy sokkal több, mint a PATRITON-nak. Ami azért intelligensebben csinálta a dolgokat. De ez még a jövő zenéje.

  • @janiazace
    @janiazaceАй бұрын

    Remek alkotás, külön pacsi jár a "cirkálórakéta" szó elhagyásáért.

  • @Militavia
    @MilitaviaАй бұрын

    Egyszer még arról is lehetne egy mini, hogy mekkora balfék az a szó és, hogy talán még az angol is slendrián a cruise missile kifejezéssel. A V-1 esetén még tudták mi a csízió (flying bomb), de ezt aztán mintha kitörölték volna az emlékezetükből. A 90-es években a szaksajtó még a manőverező szárnyasbomba kifejezést használta, ami szerintem talán a robotrepülőnél is pontosabb, mert ugye a bomba egyszerhasználatos, a repülőgép meg alapesetben többször.

  • @GezaK.-is7si
    @GezaK.-is7siАй бұрын

    @@Militavia Az angol kifjezés rendben van, mert a "missile" az gyakorlatilag bármilyen eldobott, elhajított tárgyra használható. (A latin missilis szóból) A tévedés ott volt amikor a missile-t rakétának fordították

  • @Militavia
    @MilitaviaАй бұрын

    @@GezaK.-is7si Annyi megkötés azért van, hogy a bombákat nem szokták annak hívni. Bár éppen most szedték szét a kommentelők a Real Engineering csatornát, hogy mit hív egy bombát missile-nak. Mondjuk a csatorna annyira fogalmatlan, hogy GPS vezérlésű bombát hallucinált 1991-ben a F-117-re...

  • @GezaK.-is7si
    @GezaK.-is7siАй бұрын

    @@Militavia A fenti megjegyzésem a hétköznapi használatra igaz. A katonai nyelvben eredetileg az a rocket aminek saját rakétahajtóműve van és nem irányított. Aminek van saját hajtóműve és irányítottan repül az missile. Ami irányított az akkor sem rocket, ha rakéta hajtóműve van. Először Szentesi alezredestől (Isten éltesse még sokáig) hallottam a Tomahawkról a 70-es évek közepén, akkor ő szárnyasrakétának nevezte, bár megjegyezte hogy repülőhajtóműve van és egyáltalán nem rakéta 😀Akkor valószínűleg az orosz крылатая ракета tükörfordítását vették át.

  • @Militavia
    @MilitaviaАй бұрын

    @@GezaK.-is7si Valójában már pilótákat is hallottam irányított rakétát rocketnek hívni. Össze vissza használ lassan már mindenki mindent. Az külön vicc, hogy a space rocket-et halál precíziósan vezérelt cuccok, de ha ugyanaz a rakéta nuki robbanófejett vitt volna a Szu-ba, akkor meg hirtelen ballistic missile a neve. Total agyrém.XD

  • @finepix1221
    @finepix1221Ай бұрын

    De jó lenne, ha a narrátor l a s s a b b a n, tagoltabban beszélne!

  • @Militavia
    @MilitaviaАй бұрын

    Nem tudok nagyon ennél lassabban, már ez is -10% ahhoz képest, ami régen volt. Ez a beszédtempóm. (De erről már volt szó.)

  • @gaborbakos7058
    @gaborbakos7058Ай бұрын

    Ha zavar, lassítsd le a hangot a youtube beállításainál.

  • @benceandrascseke9813
    @benceandrascseke9813Ай бұрын

    ??? Talán 3-4 zavaró hangtorlódás van. Nem lehet mindenki Kudlik Juli. Van egy cseppnyi R-hang gyengesége a szerzőnek, de ettől nagyobb baj sose legyen. Megjegyzem ez a sok-sok R betűs rövidítés tényleg nem felolvasásbarát, szerintem igen sokan elvérezhetnénk rajta. Ezen kár rágódni. Ez nem felolvasás sebességi probléma.

  • @benceandrascseke9813
    @benceandrascseke9813Ай бұрын

    ​@@Militavia Nincs itt semmi gond.

  • @it.sandor.balazs
    @it.sandor.balazsАй бұрын

    Szakszerű, informatív és egyben pontos videó mint mindig! Az elektronikus legyezésű radarokról szóló rész nagyon sok új információval szolgált számomra. Köszönöm!

  • @gaborbravo1
    @gaborbravo1Ай бұрын

    Köszönjük az újabb informatív videót! Nekem egy olyan kérdésem lenne, hogy szerinted miért nem tudtak eddig létrehozni egy BUK-Sparrow párosításhoz hasonló S300-AMRAAM FrankenSAM rendszert? Elvileg az utóbbi esetben - szemben a BUK-Sparrow-val - az nem is kéne végig célravezetni az elfogórakétát, az AMRAAM az utolsó pár km-en már saját magát is célra tudná vezetni.

  • @pasph5507
    @pasph5507Ай бұрын

    Az AMRAAM tömege 160kg, míg az Sz-300-as 5V55R rakétája 1665kg, több mint az előbbi tízszerese. Ebből talán érezhető hogy a két rakéta nincs egy súlycsoportban.

  • @Militavia
    @MilitaviaАй бұрын

    Nem is biztos, hogy van ennek értelme. Mert a NASAMS úgyis jobban használja és azokkal is tüzelnek eleget. Minden AIM-120 odairányítása tűnik logikusabbnak. A nem tudtak rész meg feltételezés, komoly esély van rá, hogy soha nem is akartak. Ennél még az is racionálisabb lenne, hogy az ősrégi, ha van még olyan 30+ éves régi MIM-104 rakéta változatokat valahogy az Sz-300-hoz tenni. De itt meg az van, hogy kétlem, hogy ennyire régi rakétákból sok lenne. A BUK meg CW megvilágítást használ, mint a Sea Sparrow és mint adj isten, pont állványról indul az is. (Halkan jegyzem meg a BUK-M1 állványos kialakítása merő anakronizmus volt 1985/86 táján, amikor akkor kb. minden SAM már konténeres design volt, ami új, sőt, 8 éve már ugye az Sz-300PT is, de a csapatlégvédelemnél még korábban.)

  • @gaborbravo1
    @gaborbravo1Ай бұрын

    @@pasph5507 Nyilván az eredeti föld-levegő rakéta lenne az ideális, de a FrankenSAM rendszereket a szükség, az eredeti elfogórakéták hiánya szülte. Továbbá: 1. A Sparrow is csak fele akkora, mint a BUK elfogórakétája, mégis érdemes volt integrálni egy szovjet légvédelmi rendszerhez. 2. A NASAMS-nak - ami a világ egyik legjobb légvédelmi rendszere - elég az AMRAAM.

  • @PackDefender
    @PackDefenderАй бұрын

    Úgy kezdődik, hogy végiggondolod hogy is működik a rávezetés az Sz-300P családnál és hogy az AMRAAM esetén. Ez ugyanis két külön világ. Az AMRAAM esetén az MCG (Mid-Course Guide ~ Középső fázisban való vezérlés) frissíti a céladatokat, ami alapján a rakétát a cél közelébe vezérlik. Az Sz-300P TU-1 és TU-2 rendszere is eltér ettől, a videóban ez szépen be van mutatva (a TU-1 teljes távvezérlés a rakéta követése alapján, a TU-2 pedig a rakéta által fogott radarjelek alapján történő távvezérlés). A lényeg tehát az, hogy először is az AMRAAM MCG közlés kellene a lényeg legyen. Ha ezt megvalósítod (ez kb. a NASAMS indítóállványt kívánja) akkor mögé már csak egy radar (vagy más forrás, hiszen a NASAMS-nak van EO/IR célfelderítési lehetősége is), amely a céladatokat folyamatosan frissíti. Most nézzük meg, hogy lehetne ebből "FrankenSAM"-et csinálni? Fogod az Sz-300P radarjait, azok által gyűjtött céladatokat valahogy lefordítod-átadod a NASAMS számára és az már az alapján képes MCG-t szolgáltatni az AMRAAM számára. Most pedig térjünk vissza az első lépésre: mi értelme ennek? A NASAMS kulcsa eleve egy modulszerű felépítés, bármilyen forrásból (akár AWACS, akár más radarrendszerek) által adott céladatokat felhasználva rávezeti a rakétát. Nem csak AMRAAM-ot, mert elvben az integráció ott van IRIS-T és ESSM Mk.2 oldalán is. Most ebbe minek belevonni az Ukrán légvédelem esetleg még meglévő RLO és/vagy NVO radarjait? Van éppen elég nyugati radarjuk, amelyik feltehetően sokkal könnyebben integrálhatóak. A kérdésedben tehát ahogy Molni közben leírta azért más a helyzet, mert a BUK-Sparrow rendszer alapvető működése hozzávetőleg azonos. Tehát a BUK rendszerhez könnyű (könnyebb) integrálni a Sparrow rakétát, mint a teljesen eltérő elven működő Sz-300P(T/Sz) rendszerekhez az AIM-120 AMRAAM rakétát....

  • @gaborbravo1
    @gaborbravo1Ай бұрын

    @@MilitaviaUgyanaz lenne az értelme, mint a BUK-Sparrow FrankenSAM-nek: össze lehetne párosítani sokezer, nyugati fegyverraktárban porosodó régebbi nyugati elfogórakétát (AIM-120B) sok tucat kiürült, egyébként használhatatlanná vált exszovjet légvédelmi rendszerrel (S-300). Külön-külön mindkettő csak papírnehezék, együtt viszont potens légvédelmet képezhetnének Ukrajnában. Nyilván nem olyat, mint a NASAMS vagy az S-300, de a mostani porfogó státuszuknál fényévekre jobbak lennének.

  • @tiborbauer7088
    @tiborbauer7088Ай бұрын

    Köszönjük a sok szuper információt! Egy kérdés: A Mezőfalván lévő 11/16 légvédelmi rakétás laktanyában milyen rakéták voltak a 80-90'es években?

  • @Militavia
    @MilitaviaАй бұрын

    Ez kimaradt az Sz-200-ból, de Mezőfalván Vega volt, illetve valamikor a 90-es (80-as?) években települt nyugati irányba egy Nyeva a kismagasságú védelemre. Asszem. Majd reméljük Hpasp is látja ezt és válaszol. Addig is. kameraaltal.blog.hu/2014/03/24/11_16_legvedelmi_raketa-osztalycsoport

  • @pasph5507
    @pasph5507Ай бұрын

    1986 szeptemberében állt rendszerbe egy két osztályos Sz-200VE Vega-E osztálycsoport 104/4 jelzéssel. 1991-ben települt a Vega TÁS-ba egy Nyeva osztály is 11/6 jelzéssel, a 104. ezred megszüntetése után a Vega osztálycsoport jelzése 11/16-ra változott. 1997-ben kivonták a Vegát, majd 2000-ben a Nyevát is.

  • @tiborbauer7088
    @tiborbauer7088Ай бұрын

    Köszönöm! 1993-94-ben szolgáltam itt, P-14 lokátor kezelő alap képzést kaptam...elég "szigorú" hely volt ez akkoriban.

  • @kiszeg
    @kiszegАй бұрын

    @@tiborbauer7088 Szia, az 50 vagy az 51-esen voltál?

  • @tiborbauer7088
    @tiborbauer7088Ай бұрын

    @@kiszeg Szia, erre nem emlékszem. Csak a magányos éjszakákra a fedezékben. 😄. Csak papíron volt váltás 4óránként...

  • @vakbela2677
    @vakbela2677Ай бұрын

    Kiderült, hogy a Kindzsál drága és szar a Patriot olcsó és kiváló. Gratulálok.

  • @Militavia
    @MilitaviaАй бұрын

    A videó sehol nem beszélt árakról. Gratulálok. De hát egy nagymarországos angyalos nicktől nem is számítok soha semmiféle színvonalra...

  • @vakbela2677
    @vakbela2677Ай бұрын

    @@Militavia Ajánlanám a pontos szövegértelmezést, a félreértések elkerülése végett.

  • @gereblye01
    @gereblye01Ай бұрын

    A Bi*g-nek a Copi*otja is ezt a videót ajánlotta amikor az F-104-ről kérdeztem :) köszi az infókat

  • @kaldeinehedai4332
    @kaldeinehedai4332Ай бұрын

    ITT VAN, HOGY LUKASENKA TERÜLETÉRŐL IS LŐTÉK = LŐHETTÉK KIEVET IS A MOCSODÉK RUSZKIK. 🙃💥💚💥🙃🙂

  • @News-from-the-bear
    @News-from-the-bear2 ай бұрын

    Ennyi baromságot...

  • @Militavia
    @Militavia2 ай бұрын

    Egy medvés, orosz zászlós, láhatólag oroszok faszát szokpodó hülyegyerektől kb. nem is vártam más színvonalat a kommentszekcióban. De remélem kemény csávónak érzed magad az egy soros böfögésnyit sem érő idefosásodtól... XD

  • @Vid.186
    @Vid.1862 ай бұрын

    Szuper videó, köszönöm! 👍

  • @attilamikaczo7892
    @attilamikaczo78922 ай бұрын

    kzread.info/dash/bejne/goKY27qGiLq6ZKg.html repülőgépfedélzeti? :)

  • @Militavia
    @Militavia2 ай бұрын

    Ohbmg, tényleg. :)

  • @KoczorSzilard
    @KoczorSzilard2 ай бұрын

    Köszi a vidinyot

  • @laszlomarsovszky4363
    @laszlomarsovszky43632 ай бұрын

    Köszönjük!

  • @laszlomarsovszky4363
    @laszlomarsovszky43632 ай бұрын

    Ez nagyon jó volt! Köszönjük! Várom már a folytatást.

  • @84giants
    @84giants2 ай бұрын

    A kínai szovjet konfliktus egy egy alkalom volt. Legyél képben. Nem wikipedia tudás kéne.

  • @Militavia
    @Militavia2 ай бұрын

    1. Senki nem mondta, hogy folyamatos volt, a legismertet kicsúcsosodás volt. 2. A viszony romlása nem pontszerű volt és nem csak az említett esetből állt. 3. Kettővel kisebb arcot. 4. Tényleg sikerült megfognod az 56 perces videó lefontosabb részét. Ja, nem...

  • @Vid.186
    @Vid.1862 ай бұрын

    Köszönöm a videót! Remélem sosem kell ezeket a rendszereket éles helyzetben bevetni.

  • @Vid.186
    @Vid.1862 ай бұрын

    Ismét kitűnő videó volt, köszönöm! 👍

  • @Treveljan
    @Treveljan2 ай бұрын

    Köszönöm a videót, hozza a minőséget. Nagy Top Gear rajongóként gyakran hallja az angolok önfényezését a Falkland szigeteki háborúval kapcsolatban, és a mainstream, bulvár szintű forrásokat olvasva valóban elismerésreméltó teljesítménynek tűnik, hogy milyen távolságból mit sikerül megvalósítani. Látva azonban a Te videóid (nevezetesen ezt) az ember mindig kijózanodik. A black buck hadművelet nekem rettenetesen sok hűhó semmiért, még ha a célt értem is. De az az infra és az az energia (ember, eszköz, üzemanyag, idő, pénz) amit erre elégettek... hát az eredményt látva nem érte meg. Persze ettől még az angolok nyertek, de (és még most nézem a 3. 4. részt) ha jól értem, nem a black buck hadművelet miatt. :)

  • @Militavia
    @Militavia2 ай бұрын

    Valóban nem érte meg, csak ezt előre nem tudta senki megmondani. Ameddig a logisztika elbírta, ráhagyták a RAF-ra. De nem tolták túl, ez nem más kárára ment. Érdekes színfoltja az történetnek, ami vissza-visszatért.

  • @Treveljan
    @Treveljan2 ай бұрын

    @@Militavia Keresgéltem, hogy amúgy mennyibe fájt ez az egész (csak az UK számára), és akkori pénzben két összeget látok: 1,9 milliárd usd és 2,8 milliárd gbp (elég nagy eltérés). Viszont, a black buck hadműveletre is kerestem önmagában költségszámítást, de nem találtam, egyedül az üzemanyagra írták, hogy az kb. 3,3 millió gbp-be került akkori áron. Nem tudom megítélni, hogy arányosan ez sok vagy kevés. A teljes hadművelethez viszonyítva nekem nem tűnik soknak egyébként. Ha azt nézzük, az UK a black buck-al bizonyította a világ kevésbé tájékozott részének, hogy még mindig képes force projectionre, a logisztikai kihívásokat - még ha "kendáccsal" is - de megoldották, a célt elérték.