out_of_the_BOX_life

out_of_the_BOX_life

Buduję dom z kontenerów morskich... A właściwie budujemy, sami, razem z Żoną.
Na kanale opowiem dlaczego dom z kontenerów morskich, ile to kosztuje, jakie są wyzwania, jakie trudności, na co należy zwracać uwagę.
Dodatkowo, mocno skupiam się na wszystkich instalacjach, aby dom był komfortowy i ekonomiczny.

Planuję także rozszerzyć temat o vlog, jak się żyje w domu z kontenerów morskich.
Czy będzie tak komfortowo jak planuję?
Czy będzie ekonomicznie?
Czy będą różnice wobec tradycyjnego domu?

To będzie niezła jazda!
Zapraszam!

Freznij to!

Freznij to!

Пікірлер

  • @jankomuzykant4867
    @jankomuzykant4867Күн бұрын

    Bardzo atrakcyjny podgrzewacz. Nie wiemy jednak jaka moc zasila to cacko oraz jakie ciśnienie wody minimalne obsługuje to cudo ? Piękny pokaz, ale BHP wymaga przeczytania instrukcji i zastosowania do jej ostrzeżeń ! Z urządzeniami o mocy kilku kW, a takie to jest zapewne warto szczególnie laikom działać ostrożnie. Przy okazji to warto wymienioną moc znać przy kupnie, bo zasilanie musi to zapewnić, a kieszeń użytkownika opłacić...

  • @akar3537
    @akar3537Күн бұрын

    Ciekawe po ilu dniach zarośnie kamieniem.

  • @out_of_the_BOX_life
    @out_of_the_BOX_lifeКүн бұрын

    Po tylu, co każda inna instalacja, która pracuje na nieuzdatnionej wodzie. Jednak nawet na działce można sobie prosty zmiękczacz zamontować, a w domu stacja uzdatniania to obowiązkowy element, jak wentylacja mechaniczna, czy ogrzewanie...

  • @mariuszj.7836
    @mariuszj.783613 күн бұрын

    Zauważyłeś problem to dużo czy lekarstwo dobrane to nie wiem, szukaj rozwiązania w domach pasywnych a przede wszystkim szczelnych ( ciepły montaż).

  • @droolisonly1
    @droolisonly115 күн бұрын

    Zbadany przez ITB w Aprobacie opór cieplny tej magicznej foli zbliżony jest do 1 m2 K/W przy pomiarze z pustką powietrzną co najmniej 2 cm. Montowana bez pustki np przyklejona do podłoża będzie jeszcze gorzej. 1 cm tej foli nie opowiada nawet 1 cm sytopianu. Marketing mają skuteczny i Utubery same reklamują. Taki dostęp do wiedzy jest jak nigdy wcześniej a ludzie kupują magiczne maty. Plastry aikido przy tym to pryszcz.

  • @out_of_the_BOX_life
    @out_of_the_BOX_lifeКүн бұрын

    Ja też podchodzę ostrożnie, ale nie mam miejsca na styropian...

  • @WB_337
    @WB_337Ай бұрын

    Witam. Proszę o namiary do zakupu tych mat. Telefon czy mail lub strona. Nie mogę nigdzie znaleźć takich informacji

  • @out_of_the_BOX_life
    @out_of_the_BOX_life21 күн бұрын

    maty-kapilarne.pl

  • @masb637
    @masb637Ай бұрын

    ale ty czasami p..dolisz. zamiast przejsc od razu do rzeczy to robisz jakis bezsensowny wstep, kolejny zbedny komentarz, przecinek, przerywnik "mianowicie", "no i", "am" itp. weź człowieku szanuj czas widzów!

  • @out_of_the_BOX_life
    @out_of_the_BOX_lifeАй бұрын

    cóż, nie jestem doskonały... Zawsze możesz założyć swój kanał i pokazać, jak to się robi dobrze, chętnie się poduczę...

  • @masb637
    @masb63724 күн бұрын

    Czytaj ze zrozumieniem! Po 1. Twój pomysł na kanał jest dobry tylko bądź słowny i przechodź od razu do rzeczy a nie rozciągasz bezsensownie i wkurzasz ludzi po 2. na wielu innych filmikach u innych z YT mówisz że niedługo będziesz dodawał mnóstwo filmów z budowy a to wszystko stoi 3. BĄDŹ KONKRETNY BĄDŹ FACETEM POKAŻE ŻE MASZ OSOBOWOŚĆ

  • @out_of_the_BOX_life
    @out_of_the_BOX_life23 күн бұрын

    @@masb637 wiesz co, obecność tu nie jest obowiązkowa. Robienie filmów dla Ciebie nie jest moim priorytetowym zadaniem. Jak mam czas coś nagrać i zmontować, to to robię. Masz jakieś pytanie, chcesz, bym coś omówił dokładnie, to napisz jak człowiek, a nie z pretensją od razu. Negatywnej energii nam tu nie potrzeba. Pozdrawiam serdecznie, życząc bezstresowego tygodnia...

  • @masb637
    @masb63723 күн бұрын

    @@out_of_the_BOX_life nadal się kompromitujesz czy to naprawdę nie umiesz czytać ze zrozumieniem odbiegasz od tematu, to nie polityka! Naprawdę szanuj swoich widzów bo wielu z nich może być twoimi klientami A jeśli zbywasz temat i nie odpowiadasz konkretnie na pytania to jakim jesteś człowiekiem? Wątpliwe jest z tobą robienie i interesów skoro tak odbiegasz od tematu. Myślę że dzieciak z liceum lepiej zrozumiałby mój komentarz niż ty A przecież tak nie powinno być skoro tak mądrze chcesz być postrzegany i wypowiadasz się wśród tych wszystkich wywiadów to rób też filmy na poziomie wiesz takie filmiki gdzie 40 minut się gada i w 38 minucie mówi się o co chodzi robiło się 10 lat temu. Poza tym nie chodzi tu o dobrą energię bo ją mam, dlatego nie stosuj mi takich żałosnych wymówek i zacznij czytać myśleć logicznie.

  • @maciejduda568
    @maciejduda568Ай бұрын

    Również nie wierze w ten produkt ale fajnie by było zobaczyć porównanie przegrody z takim materiałem i np ze styropianem 10cm i jaka różnica by była widoczna w kamerze termowizyjnej..

  • @maciejduda568
    @maciejduda568Ай бұрын

    Konstrukcja stalowa będzie pracować i nawet jeśli pojawią sie pęknięcia na G-K to tragedii nie będzie. Dlatego lepsze jest ocieplenie konstrukcji od zewnątrz, bo wtedy konstrukcja stalowa pracuje we względnie jednakowej temperaturze lato / zima. A swoją drogą to płyty G-K również da się montować z zachowaniem możliwości ruchu poprzez dylatacje i elastyczne łączenie narożników.

  • @krzysztofazyl6132
    @krzysztofazyl61322 ай бұрын

    Kolega najważniejsze by wykleić na suficie i i podłogę jak dla mnie piana pur przez to że to konstrukcja stalowa całkiem inaczej czynniki ciepła najlepiej było wykleić całą blachę ośrodka bądź zewnątrz Folia Tego Typu Bądź Samoprzylepna Z Wełna Która sama w sobie ogrzewa metal piana przez to że przylega do metalu zawsze będzie chłodna i zimna odkręć długi czas i zainstaluj porządnie chudy mróz 10 razy bardziej przenika przez metal co jest jak zamrozić sardynki w puszce idę tam na koniec że nieraz na dworze będzie cieplej niż właśnie w taki kontenerze ze stali izolacją podstawową folia aluminiowa i wełna Roma izoluje i ogrzewa stal

  • @jerzyprzybyo2541
    @jerzyprzybyo25412 ай бұрын

    . . . pytanie 'z marszu' . . . a jakie jest ciśnienie robocze / eksploatacyjne . . . tak w zestawieniu z ciśnieniami testowymi / kontrolnymi . . .

  • @out_of_the_BOX_life
    @out_of_the_BOX_life2 ай бұрын

    Standard, ok 2 bary.

  • @twardysiusiak
    @twardysiusiak2 ай бұрын

    Przeciez ktos tu ewidentnie pchał łapy wczeniej. To nie producent to mieszał tylko jakiś janusz

  • @out_of_the_BOX_life
    @out_of_the_BOX_life2 ай бұрын

    Kupowałem nówkę w sklepie. Chyba, że sklep, tj Leroy Marlin...

  • @krzysztofddd1445
    @krzysztofddd14452 ай бұрын

    nie możliwe ktoś już ja reanimował przed tobą pewnie przewód wymieniał

  • @Marshal2909
    @Marshal29092 ай бұрын

    W sumie to informacja o tym o ile możemy zbić temperaturę mając te 19 C w lecie na suficie?

  • @Marshal2909
    @Marshal29092 ай бұрын

    Interesuje mnie automatyka do mat, osobny obieg tak by każdy pokój mógł mieć delikatnie dostosowaną temperaturę przez mieszkańców. Czy większość inwestycji ma takie rozwiązanie ? Jeśli nie to czemu ?

  • @out_of_the_BOX_life
    @out_of_the_BOX_life2 ай бұрын

    To zależy od Inwestora. Są to dodatkowe koszty, ale bardzo pożądane rozwiązanie. Stosowane przez nas rozdzielacze są wyposażone w zawory termostatyczne, wystarczy dołożyć siłownik, sterownik, termostaty pokojowe (bez)przewodowe i gotowe. Np. od firmy Tech.

  • @Marshal2909
    @Marshal29092 ай бұрын

    @@out_of_the_BOX_life no to wspaniale, słyszymy się za dwa lata :)

  • @out_of_the_BOX_life
    @out_of_the_BOX_life2 ай бұрын

    @@Marshal2909 to zapraszam, bo będę vlogował jak się żyje w domu z kontenerów, w których hula sufitówka na matach ;)

  • @out_of_the_BOX_life
    @out_of_the_BOX_life2 ай бұрын

    kzread.info/dash/bejne/n56XqI-wlt3ToLA.html

  • @data-net
    @data-net2 ай бұрын

    Witam, moje pytania na przyszłe odcinki: 1. Jak zrobiłeś fundament pod kontenery? Izolacja od podłoża, kanalizacja itp. 2. Jak usztywniłeś konstrukcję? 3. Jak zredukowałeś przenoszenie dźwięków po konstrukcji stalowej? 4. Może wspomnisz coś o kosztach na poszczególnych etapach budowy? Pozdrawiam serdecznie!

  • @out_of_the_BOX_life
    @out_of_the_BOX_life2 ай бұрын

    Czołem! Dobre pytania. Zaadresuję je...

  • @wude14
    @wude143 ай бұрын

    ciekawi mnie jak zabezpieczyłeś ,czy w ogóle zabezpieczałeś kontenery od spodu jak wykonałeś ich izolację i czy od strony ziemi dawałeś jakąś blachę czy płytę

  • @pawel5012
    @pawel50123 ай бұрын

    Materiał o pompach ciepła gruntowych

  • @adamk3354
    @adamk33543 ай бұрын

    wpadłem na pomysł aby dodatkowo nawiercić profil w kilku miejscach i wtłoczyć w środek pianę wysoko prężną to nie powinno być trudne a dodatkowo profil stanie się cieplejszy.

  • @out_of_the_BOX_life
    @out_of_the_BOX_life3 ай бұрын

    robiłem kiedyś taką próbę. Ale piana nie chciała się rozprężać. Co prawda nie w ramie okna - spory profil 80x80, ale w mniejszy, gdzieś 35x35. Pomysł ciekawy, niemniej po samej ramie i tak chłód będzie wnikać do wnętrza, zatem nie jestem pewien, na ile pomoże takie rozwiazanie. Właśnie sobie teraz myślę, że zrobić tak jedną ramę i porównać zimą...

  • @krzysztofazyl6132
    @krzysztofazyl61322 ай бұрын

    Kolega powinny być na każdy bok specja kołnierze izolacyjne był właśnie zabezpieczyć przenikanie wilgoci i zimna chłodu przy takiej konstrukcji dziennie można jej dobrze ocieplić i zaizolować dlatego możesz się jeszcze zamontować Jak zdemontować n ramy okna wykleić folie paroizolacyjną i taśmę ta i na Metalowe elementy Szczeliny wokół ramy dokoła i Sufit!!!!!!!!!!

  • @maniak139
    @maniak1393 ай бұрын

    Czy maty można montować w podlodze

  • @out_of_the_BOX_life
    @out_of_the_BOX_life3 ай бұрын

    Oczywiście, że tak! U mnie są zalane w łazience w wylewkach. Na to daję mikrocement. Często są wybierane na podłogi z racji małej grubości: same maty 4,3 mm, grzebień/łacznik: 7 mm. Tylko kolektory i kształtki, ale to można podkuć lekko i też schować. Jest znacznie mniej kucia czy frezowania niż pod tradycyjną podłogówkę...

  • @mariuszgad1909
    @mariuszgad19093 ай бұрын

    W usa jest wiele poradników do budowy domów z kontenerów ja kupiłem 3 jestem na etapie czytania :)

  • @out_of_the_BOX_life
    @out_of_the_BOX_life3 ай бұрын

    ja mam jakiś z Australii... ;)

  • @mariuszgad1909
    @mariuszgad19093 ай бұрын

    Czyli na samym dole wszystkie kontenery połączyłes dookoła dwuteownikiem?

  • @out_of_the_BOX_life
    @out_of_the_BOX_life3 ай бұрын

    nie nie, one mają w podstawie dwuteownik między kostkami, które są w narożnikach... Ale ja zespawałem kontenery ze sobą: na dachu łącząc płaskownikiem; na podłodze od środka, po wycięciu ścian: łącząc płaskownikiem; ściany pionowo od zewnątrz i od wewnątrz. Pokaże to raz jeszcze łacząc kontenery na garaż, bo będę robił to samo raz jeszcze budując garaż... Wkrótce, ale chyba dopiero wiosną 2025...

  • @marekjanusz3238
    @marekjanusz32383 ай бұрын

    Cześć. Targi INSTALACJE 2024 - spotkajmy się 😊.

  • @out_of_the_BOX_life
    @out_of_the_BOX_life3 ай бұрын

    Czołem! Planuję być!

  • @out_of_the_BOX_life
    @out_of_the_BOX_life3 ай бұрын

    Jestem!

  • @AdamG-yl5ry
    @AdamG-yl5ry2 ай бұрын

    Kiedy i gdzie są te targi?

  • @adamgogolewski9087
    @adamgogolewski90873 ай бұрын

    a moze aluthermo quattro ? 1cm izolacja refleksyjna. Kupe pienieedzy ale stosowana rowniez na przemarzanie nadprozy.

  • @out_of_the_BOX_life
    @out_of_the_BOX_life3 ай бұрын

    no właśnie o tym ten film. Ten produkt, który pokazuję, to aluthermo quattro...

  • @adamgogolewski9087
    @adamgogolewski90873 ай бұрын

    @@out_of_the_BOX_life wybacz, rzeczywiście obejrzałem fragment. Czekam na relacje co dalej więc nie wszystkie długie materiały oglądam.

  • @jarekp129
    @jarekp1293 ай бұрын

    Witam, czy to zadziala w starym budownictwie, 3 kondygnacje? Stropy nie są zaizolowane inaczej niż stara płyta suprema ale konstrukcja ocieplona z zewnatrz i są nowe szczelne okna trzyszybowe z ciepłym montażem. Dach zaizolowany. Czy to oznacza ze na poddaszu bedzie piekarnik a na niższych poziomach farelki? Co z paroizolacją nad płytami kg?

  • @out_of_the_BOX_life
    @out_of_the_BOX_life3 ай бұрын

    1. przed montażem mat kapilarnych zastosowałbym jakąś folię aluminiową do odbicia promieniowania i zatrzymania go w całości wewnątrz pomieszczeń; 2. ogrzewanie płaszczyznowe niskotemperaturowe są najlepszym rozwiązaniem dla słabo izolowanych budynków - poprzez niższą temperaturę medium strumień wymiany ciepła z otoczeniem na zewnatrz jest mniejszy - mniejsza różnica temperatur, zatem straty są niższe, niż np. przy stosowaniu ogrzewania konwekcyjnego grzejnikami pod oknami, czyli wysokotemperaturowym grzejnikiem punktowym Nie rozumiem o co chodzi z pytaniem o piekranik/farelkę. Najlepiej jest do nas zadzwonić i omówić temat: maty-kapilarne.pl

  • @jarosawszczubiakiewicz4238
    @jarosawszczubiakiewicz42383 ай бұрын

    Jakie są soposoby łączenia mat poza zgrzewaniem . Czy można łączyć za pomącą systemu zaciskowego nova z polibutenelu , fajny film dużo konkreyówt pozdrawiam

  • @out_of_the_BOX_life
    @out_of_the_BOX_life3 ай бұрын

    Dziękuję. Nie próbowałbym. Mimo, że odbyłem szkolenie z systemu nova, zgrzewam maty i nie polecam innego rozwiązania. Zgrzewy są pewne, trwałe, po wykonaniu testu ciśnienia 9 bar - nic się złego nie wydarzy.

  • @out_of_the_BOX_life
    @out_of_the_BOX_life3 ай бұрын

    I jeszcze: sam system nova polibutylen jest super. Robiłem testy podczas szkolenia, pętla z manometrem i ciśnieniem 20 bar, podczas prób udarowego wykręcania i rozrywania nic nie puściła. Ale rury pp fi 20 mm, czy kolektory mat to jednak nie ten sam materiał. System nova niby fajnie wgryza się np w miedź i jest również pewny, ale - kształtki pp są bardzo tanie i dosłownie odrobina wprawy w zgrzewaniu i zrobisz to na 100%. Popełnię jakiś materiał o zgrzewaniu na dniach, to nie jest trudne...

  • @jarosawszczubiakiewicz4238
    @jarosawszczubiakiewicz42383 ай бұрын

    Dzięki bardziej chodziło mi o wygodę pracy . Zgrzewałem rury pp gdy montowałem popę ciepła .Ale zgrzewanie rur w pod sufitem to troche Inna bajka . Jeszcze raz dzięki za odpowiedź . Skontaktuje się wkrutce po jakąś wstępną wycene . Pozdrawiam serdecznie

  • @out_of_the_BOX_life
    @out_of_the_BOX_life3 ай бұрын

    @@jarosawszczubiakiewicz4238 ja u siebie robiłem to z Żoną, a ona drobna jest. Ona pracowała zgrzewarką, ja łączyłem rury i kształtki. Robota spokojnie szła. Pod sufitem. A jednak kształtki są mniejsze niż od polibutylenu. Nie jest niewygodnie, a Żona stwierdziła, że montaż mat kapilarnych to była najprzyjemniejsza praca do tej pory na tej budowie...

  • @grzegorzpiesta2987
    @grzegorzpiesta29873 ай бұрын

    Mam bufor 250 litrów grzany do 50stopni.pompka cyrkulacyjna która tworzy przepływ obieg wody wys.param. w tym układzie jest jeszcze zawor który podnosi temp wody powrotnej do bufora. Zasilanie z bufora biegnie do wymienika płytowego 60 płyt 1.3m2 p.p.w.. z drugiej strony mam podłogówkę (2x75m+2x45 w piwnicy z 10cm styropian. W posadzce) pompką. Mam czujnik temp w pomieszczeniu (zadana temp plys delta 0,6 stop.)który steruje pompką rozbierająca bufor(cyrkulacyjna). Moje spotrzezenia: Oszczędność zurzycia Energi przez PC po zastosowaniu sterowania pompka względem czujnika temp w pomieszczeniu to jest około 30%. 2 primo temperatura na wysokim parametrze w wymieniku była na poziomie 35st. Żeby oddać na zasilaniu na podłogę 31st. Powrót z podłogi na poziomie od 2 do 3 st. Niższy. Wykorzystałem PC do cwu moc sprężarki 480w która pobierała w 2023.12 średnio 7-9kilowat na dobę. Bez czyjnika temp to było w granicach 12kilowat. Ta pompa jest za mała do tego bufora, ale do rzeczy bufor jest baaaaaaardzo ważny i pomocny. Ale jest jeden problem F-g czy 410a czy r32 przy ciągłej pracy ma tylko 50st. R290 to już jest 63st. Czyli krótszy czas ładowania bufora. Pozdrawiam przyszly klient mat kapilarnych.

  • @out_of_the_BOX_life
    @out_of_the_BOX_life3 ай бұрын

    Ja właśnie cały czas biję się z myślami: PC na r32 jest wyraźnie tańsza niż r290, no ale ta druga daje wyższy parametr i szczególne w buforowaniu ciepłą w tanim prądzie może to mieć sens...

  • @maciejdronka4105
    @maciejdronka41053 ай бұрын

    Bardzo ciekawe rozwiązanie. Zastanawia mnie jaka jest awaryjność/trwałość mat kapilarnych w czasie, powiedzmy 10-20 lat i więcej? Wspomniał Pan o tym że przewagą mat kapilarnych montowanych w suficie jest to że można nimi chłodzić w lecie. W podłodze nie można chłodzić? I ostatnie pytanie o bufor wodny. "Duży" to znaczy jaki? Np. Do takiej powierzchni jak Pana dom.

  • @out_of_the_BOX_life
    @out_of_the_BOX_life3 ай бұрын

    1. jeśli spełnione zostaną wytyczne, tj brak stali czarnej w obiegach mat oraz zastosowania wody uzdatnionej, to awaryjności nie ma. kzread.info/dash/bejne/gKp3mqxxfJCxhaQ.html 2. co do zasady, można w podłodze ustawić niską temperaturę, ale też powyżej punktu rosy, czyli jakies 19*C. Natomiast całe ciepło zostanie konwekcyjnie zgromadzone pod sufitem. I będzie tam 25-35*C. Zimna, chłodzona podłoga będzie nieprzyjemna do chodzenia, na pewno nie bosą stopą oraz wymiana ciepła będzie mało sprawna. Będzie zachodzić, bo pojawi się strumień wymiany ciepła, ale robiąc to samo sufitem, efektywność jest znacząco większa oraz nie ma nieprzyjemnego uczucia zimnej podłogi. Różnica jest bezdyskusyjna. 3. ja u siebie mam taki plan: a) bufor higieniczny do CWU z drugą wężownicą dla mat kapilarnych, poniżej tego głównego do CWU - niekończąca się woda użytkowa (to będzie rozwiązanie tymczasowe, bo w maszynowni nie mam zbyt wiele miejsca) - ok 550l. b) gdy powstanie garaż, tam stanie bufor 1000l, do którego zostanie podpięta koza z płaszczem wodnym. Ten bufor albo będzie z wężownicą, albo zostanie połączony szeregowo z pierwszym... Tym sposobem powstanie dość pory akumulator ciepła, który chętnie przyjmie ciepło w tanim prądzie/PV/z kozy...

  • @2010Mareczek
    @2010Mareczek4 ай бұрын

    1. Czy są roztawyw kapilarach typu "U" co 1cm tak jak w matach typu "H" ?? 2. Jaka jest średnica kapilar ??

  • @out_of_the_BOX_life
    @out_of_the_BOX_life3 ай бұрын

    1. tak. W typie U i H mamy 10 i 20 mm. Ale gęstsze maty są trudniejsze nieco w montażu, zysk mocy nie jest duży, wbrew pozorom. 2. mamy 3,4 i 4,3 mm. Ja mam u siebie U, rozstaw 20, kapilarki 4,3mm.

  • @leegwan
    @leegwan4 ай бұрын

    Czemu producenci nie publikują cenników mat? Trochę szukałem i nie widziałem nigdzie cenników.

  • @out_of_the_BOX_life
    @out_of_the_BOX_life3 ай бұрын

    Bo chcą cenę na priv. I to całkiem serio. Jak się do kogokolwiek zgłaszamy po cenę, to już jest tzw lead - mamy kontakt, można oddzwonić, dopytać jak oferta, pociągnąć sprzedażowo. Poza tym w rozmowie można porozmawiać, poznać obiekcje i je rozwiać. Krótko - można sprzedawać. Proszę nie kojarzyć sprzedaży negatywnie przez pryzmat telefonów z ofertą fotowoltaiki. Powyższe dotyczy w sumie każdej branży, a jest szczególnie widoczne z zaawansowanym produktem, który wymaga trochę edukowania klienta.

  • @leegwan
    @leegwan4 ай бұрын

    Moje pytania: 1. Jak wygląda odpowietrzanie (poza tym pierwszym odpowietrzaniem)? 2. Czy są jakieś komplikacje jeśli chodzi o sterowanie strefowe. 3. Czy można łączyć z podłogówką (rozważam montarz mat tylko na piętrze, głównie w celu chłodzenia, gruntową pompą ciepła). Pozdrawiam, powodzenia w budowie. Dzięki

  • @out_of_the_BOX_life
    @out_of_the_BOX_life3 ай бұрын

    1. nie powinno się zapowietrzać. Ale na/przed rozdzielaczem warto założyć odpowietrznik. 2. żadnych. Można nawet poszaleć, i robić układ grzanie/chłodzenie per obieg i grzać w jednym, chłodzić w drugim, ale to wymaga zazwyczaj 4 rur, dwóch pomp ciepła i jest stosowane praktycznie jedynie w budynkach użyteczności publicznej. 3. tak, ale KONIECZNIE i BEZWGLĘDNIE musimy zadbać, by nie było stali czarnej w obiegach mat kapilarnych. A do podłogówki nie trzeba na to zwracać uwagi. Zatem nalezy wprowadzić wymiennik płytowy (taniej) lub dodatkowy bufor (drożej).

  • @userofsmartuniverse273
    @userofsmartuniverse2734 ай бұрын

    Generalnie bardzo ciekawa nowość, no dobra 1)dlaczego lepiej jest to montować 'na długość' pod względem hydraulicznym przecież wodzie lżej będzie się chyba przecisnąć przez krótszy odcinek kapilary 2)powiedz coś o chłodzeniu tym systemem, rozumiem że pompa ciepła w lecie ma produkować wodę lodową, jak to wychodzi kosztowo 3)a jak ktoś chce zatynkować to w suficie to akumulacja ciepła wzrasta, maleje bezwładność dobrze rozumiem?

  • @out_of_the_BOX_life
    @out_of_the_BOX_life4 ай бұрын

    Nie do końca nowość, maty kapilarne są znane od ponad 30 lat, tyle, że nowość to w PL Ad1. wiele cieńkich kapilarek stanowi mniejszy opór niż kolektory zasilający/powrotny. Ot, intuicja zawodzi. Ad2. tak, PC ma produkować wodę lodową. Dajemy na sufit ok 19*C, aby nie przebić punktu rosy. Nic nie wieje, nic nie zarasta grzybem/pleśnią - zrobię odcinek o tym Ad3. Tak, zatynkowane maty to akumulacja ciepła w tej masie i zwiększenie bezwładności. Ale fajne to jest szczególnie w glinie.

  • @2010Mareczek
    @2010Mareczek4 ай бұрын

    ​@@out_of_the_BOX_lifeAd1. Czy montaż na długość ma jakieś istotne znaczenie ??

  • @kris65820
    @kris658204 ай бұрын

    W Nowym Jorku od stu lat stoją wieżowce o konstrukcji stalowej, to są dopiero ekstremalne warunki. Nie ma co się przejmować gadaniem internetowych "specjalistów"

  • @2010Mareczek
    @2010Mareczek4 ай бұрын

    Na kanale izzi instalacje był z Tobą przeprowadzony wywiad na temat mat kapilarnych, czy Mógłbyś nagrac na ten temat odcinek ?? Jakie maty kapilarne są lepsze?? Gdzie kupić?? Jak montować?? Jak robić instalacje pod maty kapilarne ??

  • @out_of_the_BOX_life
    @out_of_the_BOX_life4 ай бұрын

    Czołem! Super pytanie i dziękuję za sugestię. Czasem się zastanawiam, o czym chcecie posłuchać, obejrzeć. Mam na tapecie historię, jak ten dom powstawał, ale może zrobię najpierw ten odcinek o matach. Pozdrawiam serdecznie!

  • @out_of_the_BOX_life
    @out_of_the_BOX_life4 ай бұрын

    Film już praktycznie zmontowany. Na dniach wrzucę... Jakieś 42 minuty materiału, będzie na święta dobry ;)

  • @2010Mareczek
    @2010Mareczek4 ай бұрын

    @@out_of_the_BOX_life bardzo dziękuję 😉😉😉, Pozdrawiam 😁😁😁 👍👍👍

  • @czarnawoda4646
    @czarnawoda46464 ай бұрын

    No i dlatego robi się dylatacje, większe hale stalowe stoją. Z domem nic nie będzie. Bardziej skupiłabym się na odpowiedniej izolacji cieplnej i cyrkulacji powietrza.

  • @andrzej5878
    @andrzej58784 ай бұрын

    Ludzi nie ma co słuchać. Co by się nie zrobiło to zawsze znajdzie się jakiś "mądry" który ma jakieś uwagi.

  • @wiktorkozowski8080
    @wiktorkozowski80804 ай бұрын

    Mała uwaga. W przypadku sprawdzania takich odkształceń używa się temperatury montażu w której element ma nominalny kształt. W rzeczywistości nie będziesz montował zazwyczaj w skrajnych wartościach. Dlatego odkształcenie będzie nawet mniejsze. Ale jeśli ja miałbym wskazać swoje obawy co do tej technologii to skraplanie wody w przegrodzie w wyniku częstego przejścia przez punkt rosy w naszym środowisku. Ale zapewne da się temu zaradzić.

  • @out_of_the_BOX_life
    @out_of_the_BOX_life4 ай бұрын

    W domu jest wykonana izolacja od wewnątrz pianą PUR zamkniętokomórkową i nie ma problemu z wykraplaniem. Do tego będzie wydajna wentylacja mechaniczna...

  • @jerzyprzybyo2541
    @jerzyprzybyo25412 ай бұрын

    . . . bardzo słuszna uwaga. Wystarczy przyjąć założenie, że prace wykończeniowe . . . wewnętrzne będą prowadzone przy temperaturze zewnętrznej 0st to skrajne temperatury ograniczą się już do 50 stopni . Przy wykończeniach z płyt gipsowych zalecane są 'zakładki' umożliwiające pracę płytom wynikającą choćby ze zmian temperatury wewnętrznej , czy zmiany wilgotności powietrza wewnętrznego , tak że spoko . . . najmniejszy , o ile problem bym widział w stalowym materiale ścian zewnętrznych . . . Powodzenia . . . z zainteresowaniem kibicuję . . .

  • @vvvaxxrv3428
    @vvvaxxrv34284 ай бұрын

    A ten klej sie odspoji jesli blacha sie ogrzeje od słońca, ja bym blache od wewnatrz zaizolowal cala( zabespieczyl ) piana pur, inaczej beda sie robily przesyrzenie i od ruznic teperatur skropliny i rdza ,a zeby to bylo ciele i oddychalo od wewnatrz pod karton gipsem to na ruszcie rock wool załozym bym

  • @out_of_the_BOX_life
    @out_of_the_BOX_life4 ай бұрын

    Czołem! Dzięki za sugestię. Klej mi się podoba, ale pomyślę...

  • @slava.mir1980
    @slava.mir19804 ай бұрын

    A nie prawda, że mały.. Właśnie, że zajebisty 😉!! Teraz link działa 👌 Pozdrowienia

  • @out_of_the_BOX_life
    @out_of_the_BOX_life4 ай бұрын

    Dziękuję pięknie! Obiecuję powoli podnosić poziom, aby materiały były coraz bardziej dla Was interesujace...

  • @tequilacat3917
    @tequilacat39174 ай бұрын

    Już myślałem że o nas zapomniałeś :D

  • @out_of_the_BOX_life
    @out_of_the_BOX_life4 ай бұрын

    Zeusie broń! Przecież jest nowy film o rozszerzalności cieplej...😮

  • @out_of_the_BOX_life
    @out_of_the_BOX_life4 ай бұрын

    I pracuję nad filmem, aby pokazać Wam początki... Fajny będzie 😊

  • @out_of_the_BOX_life
    @out_of_the_BOX_life4 ай бұрын

    Link do filmu: kzread.info/dash/bejne/lGGakpJsqMK_eqw.html

  • @slava.mir1980
    @slava.mir19804 ай бұрын

    Cześć! Link nieaktywny 🤷‍♂️

  • @out_of_the_BOX_life
    @out_of_the_BOX_life4 ай бұрын

    @@slava.mir1980 niestety, jestem za małym kanałem aby mieć aktywne linki Trzeba sobie skopiować i wkleić w przeglądarkę... Przykro mi, na tę chwilę inaczej się nie da...

  • @Micha-eh5ui
    @Micha-eh5ui4 ай бұрын

    Mysle ze zadaszenie nawet w postaci np. płótna zeglarkiego badz blachy dachowej czego kolwiek co zrobi cień i bedzie chwila przeswitu ( tak mamy na budowie nad kontenerami ktore nie sa ocieplane tak jak tu) dało by wymierne efekty latem to sprawdzone w kontenerach na narzedzia jest maskra a w biurowych ktore maja to zadaszenie uchylone okna na przestrzał da sie pracowac caly dzien w pelnym słońcu latem. Poza tym od razu spada nam amplituda temperatur z-20 do tylko i zaledwie znośnych+30. Ale fakt ze wszystko w srodkach jest wykonczone jakąś plyta drewnopodobną w naroznikach z listwami z pvc ale jest poskrecane na stałe i nic sie nie dzieje okna dzialaja normalnie drzwi tez nawet przy tak mizernej izolacji bo w sumie nie wiem ile jej jest moze z 5 cm od srodka jakiejś welny pewnie to w zimie w srodku mamy plus 20-25 a zewnatrz zimowa aura i mic sie nie wykrapla nic nie gnije it'd ale za zwyżka z drugim dachem ratuje nam zycie latem takze polecam stelaz z panelami i bedzie prądu troche za darmoszke. Pozdrawiam subik od poczatku jak tylko zobaczylem w izzi i like za kazdym razem.

  • @banasiakmichal90
    @banasiakmichal904 ай бұрын

    V

  • @Anatol.Junior
    @Anatol.Junior4 ай бұрын

    Ci którzy tam mówią na pewno budowali już takie domy 🤣 Przyczepy Kampingowe też są z metalu i drewna 👍

  • @czarnawoda4646
    @czarnawoda46464 ай бұрын

    Ci, którzy tak mówią na pewno w ogóle w życiu budowali jakieś domyLOL

  • @hubertoos0222
    @hubertoos02224 ай бұрын

    Witam bardzo podoba mi się Pański pomysł w jakiej kwocie przewiduje Pan zamknąć budowę bez mebli itp. Pozdrawiam

  • @out_of_the_BOX_life
    @out_of_the_BOX_life4 ай бұрын

    Dziękuję! To jest bardzo, bardzo, ale to bardzo trudne pytanie. Ale tak serio, oglądałem ostatnio na jakimś Tiktoku czy innym Insta pewnego jegomościa, który podsumował dom: fundament chyba było 60k, dach 80k. No ja mam kontenery za 40, pianę za 50, piaskowanie i malowanie 10, słupy 10, kanaliza było chyba 2 czy 3, drewno na podkonstrukcję coś koło 20 chyba, ale zostało jeszcze na sporą część garażu... Czyli mamy 130 w SS bez stolarki, okablowania itd, ale to są bardzo indywidualne wyceny. Także myślę, ze bardzo spoko. Trzeba doliczyć trochę za spawanie, ale to ze szwagrem spawaczem, zupełnie inne stawki. Czyli w cenie fundamentu i dachu tradycyjnbego mam cały dom i pełno fajnych narzędzi, których tu nie policzyłem, jak spawarka, ukośnica, wkrętarka aku i mnóstwo mnóstwo innych. Bus itd ;P Narzędzia to mam więcej niż J SON z HRejterzy w skeczu Szwagier...

  • @tioom3k.O
    @tioom3k.O4 ай бұрын

    nie ma co marudzić. Wystarczy poszukać w jak zmiennych klimatach stawiane są na świecie domy z kontenerów. Dodatkowo kwestia jest taka. Od kilku lat zajmuję się wykończeniem wnętrz i z płytami karton gips jest tak że ich połączenia lubią pękać z różnych powodów. Blok przy torach tramwajowych i drgania gruntu, to samo przy torach kolejowych czy bardziej ruchliwej drodze z tirami. Świeży budynek może jeszcze osiadać itd... Możliwości jest mnóstwo. Prawda jest taka że jak nie oszczędzasz na siłą, to znaczy podwójne płytowanie, taśmy amerykańskie, wypełniające masy zbrojone i ogólnie trzymasz się gotowych i przetestowanych rozwiązań systemowych, to szansa na pękanie jest stosunkowo niewielka. Dodatkowo nawet domach murowanych metodą tradycyjną, w procesie osiadania budynku, czy przy drganiach gruntu wywoływanych z różnych powodów, mogą pojawić się pęknięcia na tynku w punktach newralgicznych. Nie ma więc co się przejmować głupim gadaniem marud z internatu ;) Będzie git,

  • @out_of_the_BOX_life
    @out_of_the_BOX_life4 ай бұрын

    Dokładnie tak... Ale po obliczeniach można szybko zbić negatwyne argumenty... Oczywiście, że będzie git! Nie takie rzeczy ludzie budują...

  • @Szmajchel-Mechanik
    @Szmajchel-Mechanik4 ай бұрын

    Pierwszy! Pozdrawiam

  • @out_of_the_BOX_life
    @out_of_the_BOX_life4 ай бұрын

    Super! Dzięki! Piona!

  • @Maszyny-do-recyklingu
    @Maszyny-do-recyklingu4 ай бұрын

    Jest Pan w błędzie. Mata Aluthermo 10 mm nie zastępuje 8 cm czy nawet 10 cm styropianu jak jest to prezentowane w materiałach marketingowych. Parametrem który musi brać Pan pod uwagę jest lambda materiału. Mata ta nie posiada Lambdy 0,004. Jest to jedno wielkie niedomówienie . Najlepszym materiałem izolacyjnym obecnie dostępnym w budownictwie do takich zastosowań jest piana PUR ( pomijam panele próżniowe które w tej aplikacji są niemożliwe) Proszę zwrócić się do producenta aby wystawił Panu kartę charakterystyki produktu określającą lambdę dla tego materiału. Mata to zwykła folia z pęcherzykami powietrza przekładana folią alu. Powietrze jest bardzo dobrym izolatorem. W styropianie i wełnie mineralnej izolacją nie jest sam materiał tylko powietrze w nim zawarte. Mata ta może mieć pewne zastosowania np. na poddaszach jako warstwa refleksyjna jednak nie zastępuje izolacji. Tutaj jak wszędzie najistotniejsza jest ciągłość izolacji. Badanie kamerą termowizyjną foli alu jest błędem pomiaru co wynika z odbicia radiacji tego materiału. No chyba że uznamy że najlepszym izolatorem jest lustro ... Idzie Pan ostro pod prąd fizyce, ale muszę Pana zmartwić z nią nie da się wygrać. Każde ocieplenie od środka jest błędem. Tutaj punkt rosy będzie nadal występował, dojdzie do zamoknięcia płyty OSB i powstania zagrzybienia. W współczesnym budownictwie staramy się iść w kierunku dużej akumulacji ciepła - ciężkie materiały, ogrzewanie podłogowe. Pan idzie w kierunku odwrotnym co jest błędem. Dom pasywny lub nisko energetyczny powinien funkcjonować na zasadzie w której w ciągu dnia budynek odbiera energię słoneczną akumuluje ją i oddaje nocą. Przypomnę mój poprzedni komentarz, pod Pana filmem; "Widzę same pozytywne opinie, co niestety nie jest prawdą dlatego stanę w kontrze. Hura optymizm nie koniecznie jest uzasadniony. Takie rozwiązania fajne są w określonym klimacie (czyt. nie naszym). Domy z kontenerów mają masę problemów których rozwiązanie nie jest proste i tanie. Ciekawi mnie jak inwestor rozwiąże problem wilgoci wewnątrz. Komfort cieplny przy kapilarach będzie kiepski, proszę zwrócić uwagę na małą akumulację ciepła - brak elementów które przyjmą ciepło (efekt będzie gorszy niż w domu z balii). Pomysł z pianą na blachę też dyskusyjny, takie rozwiązanie w systemie płyt warstwowych sprawdza się na halach przemysłowych ale tam mamy obustronną blachę, typ piany również jest inny. Kiedyś na co dzień bawiłem się termowizją, wystarczył minimalny mostek termiczny na łączeniu płyt warstwowych i z dachu zaczynała kapać woda, fizykę ciężko oszukać. Nadmienię tylko, że było to w rozwiązaniach systemowych! Tutaj mamy pomieszczenie mieszkalne które będzie nagrzewane od zewnątrz i wewnątrz ( ciemny kolor = duża rozszerzalność cieplna), można to łatwo wyliczyć jak zmieni się rozmiar kontenera przy delcie 30 C. Dziwi mnie, że prowadzący - człowiek świadomy nie zwrócił uwagi na to, że klimat w tym domu będzie nieciekawy. Nie od dziś wiadomo, że piana zamknięto komórkowa średnio nadaje się do pomieszczeń mieszkalnych mimo że jej zwolennicy twierdzą inaczej, płyty OSB w sypialni też super pomysł. Prowadzący we własnym domu zainwestował w tynki gliniane które dają bardzo fajny klimat pomieszczenia tutaj będzie; blacha nagrzewana od zewnątrz do 80 C + piana + nawilgnięta odparowująca płyta OSB i płyta KG (takie kombo inhalacyjne). Kolejna kwestia to mostki termiczne które przy konstrukcji stalowej będą ogromne. Przewodność cieplna stali jest fatalna , często miałem klientów dla których wyzwaniem było wykonanie odpowiedniego zakotwienia np. barierki czy anteny tak aby zminimalizować mostek wynikający z użycia metalu. Wszystko fajnie ale myślę, że takie koncepcje można polecić po kilku latach użytkowania nie na etapie budowy. Chowanie się za łatką ekologii, też nie bardzo do mnie przemawia. Tradycyjne budownictwo jest kilkukrotnie trwalsze od kontenerów. Moim zdaniem inwestor nie jest świadomy tego w jakie bagno się wpakował. Życzę powodzenia, może jestem w błędzie i znajdzie Pan jakieś rozwiązanie problemów które w normalnym budownictwie nie występują. PS: Polecam zainwestować w kamerę termowizyjną już na tym etapie (wystarczy tani FLIR C5) oszczędzi to Panu dużo pracy w przyszłości ( już przy delcie 15 C znajdzie Pan słabe punkty które będzie można próbować usunąć) Chętnie zobaczył bym termogram obsadzenia okien na konstrukcji stalowej i to jak wygląda ich szczelność po roku."

  • @out_of_the_BOX_life
    @out_of_the_BOX_life4 ай бұрын

    Mam izolację od środka i nic mi się nie wykrapla. Oprócz oczywiście tego błedu z ramami. Faktycznie, nie zobaczę kamerą termowizyjną pracy aluthermo, ale mimo to zaizoluję tym materiałem moje ramy i przetestuję jak to działa. Nie mogę na tym etapie tego zapianować, z oczywistych względów... Na powierchni aluthermo zmierzę podczas morozów temperaturą w inny sposób, bardziej tradycyjny... Odpiszę potem na kolejne Pańskie argumenty, albo lepiej, omówię je z przykładami, gdy zacznę w domu mieszkać, w szczegóolności o komforcie cieplnym z matami kapilarnymi, bo tu mocno się z Panem nie zgadzam...

  • @Maszyny-do-recyklingu
    @Maszyny-do-recyklingu4 ай бұрын

    @@out_of_the_BOX_life Jeżeli chcesz zbadać folię alu kamerą termo oklej ją czarną matową folią. Polecam poczytać zalecenia montażowe dla Aluthermo ( zachowanie pustek powietrznych brak styku folii). Co do mat kapilarnych to dobre rozwiązanie, ogrzewanie niskotemperaturowe jest przyszłością tutaj nie ma o czym dyskutować. Życzę powodzenia, wprowadza Pan dużo innowacji i wywraca stolik - mam nadzieję, że będzie to funkcjonować tak jak Pan to sobie wymyślił. Może ja patrzę na to z perspektywy złego krzesła ... 😀

  • @rafat9216
    @rafat92164 ай бұрын

    Moj. zrob otwory w ramie takie na centymetr i wcisnij pod cisnieniem pianke zamknietokomorkowa. Jest to stosowane w Anglii w sciany domow socjalnych. Nawierca sie otwory i wsciskuje sie aby wypelnila cala powierzchnie. W w toim przypadku tak naprawde jesli pocytasz jaka dokladnie pianka cie interesuje to nawet mozesz zrobic otwor lekko zagwintowac pod duzym cisnieniem scisnac pianke i nie musisz sie bac ze przewod ci wybije z powodu duzego cisnienia. I tak naprawde 4 otwory na rame na rogi i powinno bys wpozadku. Na koniec silikon aby zakleic pianke aby nie byulo korozjii z powietrzem i bedzie chulac. Pozdrawiam Jeli chcesz dodatkowo mozesz uzyc maty ale pojawia sie mostki cieplne bo metalowa rama przewodzi temperature. Poczytaj w jakich temperaturach nastepuje skraplanie sie wody. Jest na to wykres w zaleznosci od wilgotnosci i roznic temperatury. Pianka wewnatrz zredukuje ci przenikalnosc poprzez powietrze. Nastepnie przykleil bym ta mate jesli uwazasz ze klej systemowy da rade na lata to ok. Ale moim zdaniem przyklej na jakis klej zywiczny lub nawet na lepik. To ma byc na lata. znaczy raz i zapomnij. A nastepnie po zaizolowaniu dalej wypelnic jakas piana komorkowa Aby ocicac jak najbardziej od powietrza. Zobacz ze woda sie skrapla na rurach z zimna woda niezalenie od temperatury, A tytaj mowimy o +20C w domu i okolo -10C w zimie. A woda sie zaczyna skraplac juz od +10C. Wiec musisz miec duza glebokosc aby temperatura z budynku miala nazwe to glebie operacyjna. Tak samo sie dzieje kiedy ludzie stosuja rekuperacje i wprowadzaja jednak za zimne powietrze do pomiestrzenia. Na styku dwoch osrodkow nastepuje skraplanie sie wody z pomiestrzenia. Moim zdaniem tylko taka pianak nawet o super paramentach (mierzonych na w labolatorium na duzych powirzchniach) moze i jest odpowiednikiem tych 8 cm steropianu. Ale ty prawdopodobnie zastosujesz maly wycinek i scisniesz w szczeline. A wtedy wszystkie nieszczelnosci naokolo tej cienkiej pianki zaczna przepuszczac powietrze.

  • @out_of_the_BOX_life
    @out_of_the_BOX_life4 ай бұрын

    Dobry plan. Próbowałem z puszki pistoletem wtrysnąć pianę w profil zamknięty przez wywiercony otwór i piana się w ogóle nie rozprężała. Pogadam z ludźmi od piany, co mają maszyny...

  • @Alliric1986
    @Alliric19865 ай бұрын

    Ciekawy materiał, czekam na więcej :)

  • @out_of_the_BOX_life
    @out_of_the_BOX_life5 ай бұрын

    Dziękuję! Stay tuned!