MichalM - Workshop&Co.

MichalM - Workshop&Co.

It started from a few projects done for a home purpose, now it speeds up a little bit without control and the passion is grawing.
If I succeed with some, I'm sharing my experience here.
Despite, I'm presenting a lot of branded tools, that I'm using, the main concern for now is to share my experience, not to advertise them, however there are more and cooperations with different brands.
Human learns by his mistakes, however I hope due to my movies you could learn some interesting things. Greeting to all of my viewers those subscribed as well all of you visiting my channel.

Пікірлер

  • @DomBezKredytu2030
    @DomBezKredytu2030Сағат бұрын

    Świetny film! Montaż szafy wygląda na łatwy, ale wiem, że w rzeczywistości może być skomplikowany. Dobrze, że pokazałeś, na co trzeba uważać.

  • @ghostanddiy
    @ghostanddiy10 сағат бұрын

    Fajna robota, jest efekt, jest z głową 👍. Nie skorzystam z tych porad na dziś, ale jak przyjdzie czas to wiem na jaki kanał wrócić 🔥👻

  • @Michal_M
    @Michal_M10 сағат бұрын

    No dzięki ☺️

  • @ghostanddiy
    @ghostanddiy10 сағат бұрын

    @@Michal_M Mylisz się 😜, to ja dzięki 👍. Twoje dość upierdliwe dodatkowe godziny pracy dla kilku minut filmu vs to co ja z tego mogę mieć to niebo a ziemia. Ty dodajesz sobie roboty a ja tylko korzystam. Dlatego życzę Tobie sytych współprac, ja tylko czasem coś na insta klepnę a już jest to czas, na YT x100 👍👻👻👻

  • @mateuszszczepaniak7529
    @mateuszszczepaniak752915 сағат бұрын

    Jakiej firmy wiertło samocentrujące używasz ?

  • @Michal_M
    @Michal_M14 сағат бұрын

    W dobrej cenie wyhaczyłem kiedyś z Blum’a.

  • @robertj9006
    @robertj900617 сағат бұрын

    Świetna robota pozdrawiam

  • @Michal_M
    @Michal_M15 сағат бұрын

    Dzięki za komentarz 😃

  • Күн бұрын

    Szkole się szkol bo niedługo będę potrzebować pomocy :) hehe

  • @Michal_M
    @Michal_MКүн бұрын

    Jak to mawia klasyk, ja cały czas się uczę 😂

  • @lelleq4340
    @lelleq43404 күн бұрын

    Co ciekawe: GTV podaje w katalogu, że szuflady występują w wymiarach 300-550mm. Natomiast normalnie dostępne w sprzedaży są też AXISy L250 oraz L600 😋

  • @Michal_M
    @Michal_M4 күн бұрын

    Widzisz dobrze, że mówisz, bo ostatnio miałem mieć właśnie jakiegoś takiego poczwarka z krótkimi prowadnicami. Blum robi krótkie 270, a to by mi nie weszło. Dzięki!

  • @ukaszeczynski7826
    @ukaszeczynski78263 күн бұрын

    I h69 też jest której nie ma w katalogu

  • 4 күн бұрын

    Siema Michał, dzięki za ten film - bije się z myślami właśnie czy inwestować w pozycjoner i stąd natrafiłem na Twój film aby zrozumieć jak się nim posługiwać. Wytłumacz mi - bo tego nie widziałem na filmie - jak wiercisz pod kołek i samowiert to wiercisz to od wewnętrznej strony korpusu - wiertło na samowiert przechodzi Ci na wylot? Jeśli nie - to skąd wiesz, gdzie przyłożyć samowierta od zewnętrznej strony przy skręcaniu?

  • @Michal_M
    @Michal_M4 күн бұрын

    Jak dobrze tutaj rozumiem pytanie, to do wiercenia na parę kołek+samowiert używam wiertła 8x57,5NP i 3x70P, gdzie NP to nieprzelotowe, a P przelotowe, więc tak wiertło 3mm przewierca się na wylot. Wiertła przelotowe mają taki oskry grot, przez co nie wyrywają laminatu. O to chodziło? De facto tego 3mm nawet nie trzeba robić, ale to jest dobry pilot pod samowierta.

  • Күн бұрын

    @@Michal_M chyba tak, nie było tego widać w sensie drugiej strony formatki jak wygląda po nawierceniu ale dziękuję za odpowiedź :)

  • @Michal_M
    @Michal_MКүн бұрын

    Dzięki za odpowiedź!

  • @jarajara1258
    @jarajara12585 күн бұрын

    Ja ma parkside zagłębiarkę, tarczę cmt oraz szynę festool i jestem zadowolony do pracy hobbystycznej.

  • @Michal_M
    @Michal_M5 күн бұрын

    Ja poszedłem trochę dalej i już niestety parkside przestał spełniać moje oczekiwania, przynajmniej jeżeli chodzi o kwestie zagłębiarki 😅, ale generalnie posiadanie zagłębiarki to dobra rzecz, dużo można tym ogarnąć

  • @sobrian
    @sobrian6 күн бұрын

    Dziękuję za material. Mam pytanie :robię kuchnie dla siebie . Mam problem z szufladami ,gdzieś moja głowa nie może ogarnąć tematu. Zrobię chyba standardowe wymiary 140,285,285 .raczej gtv. Jak dobrac wymiar frontu do prowadnic .w oim przypadku będzie to szuflada niska ,a pozostałe dwie jakie zamówić.Jak to dobrać.

  • @Michal_M
    @Michal_M5 күн бұрын

    Możesz popatrzyć na inne moje filmy z szuflad może tam akurat opowiadam trochę inaczej na temat wyznaczania kolejnych szuflad. Z tego co patrzę to jak chcesz użyć Axis Pro to do frontów 285 spokojnie możesz użyć tej najwyższej szuflady i też będzie dobrze. 😁

  • @PaletteCadPolska
    @PaletteCadPolska6 күн бұрын

    Dobry materiał dla tych co nie mają jeszcze naszego programu :D

  • @Michal_M
    @Michal_M6 күн бұрын

    😎

  • @wlodzimierzjanek1982
    @wlodzimierzjanek19827 күн бұрын

    Taka luźna uwaga. Zastanawia mnie popularność tej firmy. Czy to dostępność, cena , marketing, stosunek jakości do ceny czy coś jeszcze ? Ja osobiście za dużo tych szuflad nie montowałem, ale inne elementy wyposażenia np. kuchni (zawiasy, uchwyty, ociekarki i itp.tej firmy są dalekie od jakości jakiej bym oczekiwał. Tak więc jest to dla mnie zastanawiające bo jest wiele innych firm z nazwijmy to średniej półki - inne niż blum, hettich, salice, grass.

  • @Michal_M
    @Michal_M7 күн бұрын

    Przyznam szczerze, że trudno mi odpowiedzieć na to pytanie ogólnie. Z mojej perspektywy szuflady i uchwyty to produkty, których używam, i póki co nie zawiodłem się bardzo na nich. Osobiście raczej nie chciał bym robić na tym kuchni, bo to inne przebiegi, ale do szaf, stosunek cena/jakość, wydaje się być porządku. Patrząc choć by na cenę nie należy wydaje mi się oczekiwać jakości Blum czy Hettich, ale jest to pewnego rodzaju kompromis. Ceny okuć premium są dzisiaj na takim poziomie, że wybija cenę mebla mocno do góry. Hafele, chętnie bym spróbował, ale nigdy nie używałem, więc nie chce wchodzić w obszar którego nie znam, oferując coś klientowi☺️.

  • @mariusznowak6902
    @mariusznowak69027 күн бұрын

    Co do samych szuflad to z całą pewnością mocowania tyłu szuflady są głębsze niż grubość samej płyty na ten tyłek? Ja jak miałem z nimi do czynienia to z boku tyłka było widać wióry. I to jest/był największy minus tych szuflad. Drugi minus to już taki bardziej konstrukcyjny. I nie chodzi tu o składanie/montaż szuflady. Ten minus to tekścik w instrukcji montażu, który brzmi (znaleźć go można na pierwszej stronie instrukcji w ramce z tytułem: Uwagi montażowe) cytuję: *_Dla prawidłowego działania szuflady jej szerokość nie może przekraczać długości nominalnej prowadnicy_* I z tego tekstu wynika, że w Twoim Michał przypadku powinieneś zamontować cztery, a nie dwie szuflady. Fakt jeden niezaprzeczalny jest taki, że te szuflady idealnie nadają się do zamontowania w szafie jako małe takie do 60 cm szerokości. Są wręcz idealne do takiego mebla. Pod duże obciążenie to już sam producent ich nie proponuje.

  • @Michal_M
    @Michal_M7 күн бұрын

    Widzisz mogłem nie zwrócić uwagi, bo w sumie pierwszy raz robiłem oklejane ścianki tylne na trzy strony, tak mnie chłopaki z @Tokado zainspirowali. Ten tekst apropo szerokości, jest wpisany do chyba wszystkich szuflad GTV, bo to samo jest dla ModernSlide, ModernBox. Mam wrażenie, że to taki du…chron. Miałem obawy czy nie trzeba będzie użyć jakiejś bocznej stabilizacji, ale nawet na takiej szerokości działa dość dobrze. Szuflada miała być na buty, więc, teoretycznie nie jakieś mega obciążenia.

  • @lelleq4340
    @lelleq43404 күн бұрын

    Fakt, kiedyś ich bolączką był widoczny wiór ścianki tylnej, bardzo to psuło wizualny odbiór szuflady. Od jakiegoś czasu problem jest wyeliminowany i dostępne w sprzedaży są AXISy, w których mocowania mają dodatkowe przetłoczenie zasłaniające boczne krawędzie ścianki tylnej.

  • @rg-design-meble
    @rg-design-meble7 күн бұрын

    Trochę Ci zeszło z obliczeniami, chyba że chciałeś widzom wytłumaczyć jak to robić. Dawniej sprawdzałem czy podane wymiary, pokrywają się z wymiarami Bluma, większość się pokrywała, więc wrzucałem to do Dynaplana i on mi wszystko liczył. Teraz jest e- serwis z bluma, ale nie korzystam z niego. Teraz nawet w przypadku takiej małej szafki wrzucam wszystko do Palette Cada i tak samo jeśli czegoś nie ma w programie, a wymiary są takie same, to korzystam z blumowskich szuflad w programie. Dodatkowo w konfiguratorze szuflad możesz zmienić pozycję, otworów w prowadnicach i program wyliczy Ci pod te górne otwory, w które łatwiej się wkręca. W Hafele Matrixach też są dwa rzędy otworów w prowadnicach i też w te dolne się kijowo wkręca. Poza tym Axis pro są chyba w bibliotece Palette Cad. Pozdro 👍

  • @Michal_M
    @Michal_M7 күн бұрын

    Tak, z obliczeniami trochę zeszło głównie dla widzów, którzy pierwszy raz chcą zrobić szuflady, a akurat trafili na ten film. Oczywiście im dalej w las tym bardziej trzeba sobie ułatwiać - jak mówisz Blum e-serwis, czy PaletteCad. Na upartego można jeszcze otwory trasować ręcznie, ale już mi się nie chciało 😉. Pozdrawiam!

  • @rg-design-meble
    @rg-design-meble7 күн бұрын

    @@Michal_M no wiadomo jak jest ZML- ka to ustawiasz puk puk i gotowe. Ja mam nawet markerem zaznaczone dziury, w które trzeba punktak wsadzić.

  • @mateuszszczepaniak7529
    @mateuszszczepaniak75297 күн бұрын

    A może jakiś film o szablonach z Blum i innych firm które masz ? :)

  • @Michal_M
    @Michal_M7 күн бұрын

    Hej, nie mam tych szablonów tak znowu dużo, ale ten do frontów rzeczywiście był strzałem w 10ke, bo leci z każdym typem szuflad. Oczywiście wszystko można trasować ręcznie, tylko tak jest szybciej. Pozdrawiam!

  • @mateuszszczepaniak7529
    @mateuszszczepaniak75297 күн бұрын

    @@Michal_M ten szablon ma symbol ZML.0040.01 czy 02 ? Bo widzę że są chyba dwa podobne

  • @Michal_M
    @Michal_M7 күн бұрын

    @@mateuszszczepaniak7529 tak, to ZML.0040.02. Była kiedyś jeszcze stara wersja ZML.0040.01, ale wydaje mi się że jest już ciężko dostępny, bądź wcale. Ta stara wersja miała jeszcze chyba wzornik do MetaBoxow, ale tego już chyba mało kto używa.

  • @rg-design-meble
    @rg-design-meble7 күн бұрын

    Ja mam wcześniejsza wersję ZML-ki, ale chyba tak jak piszecie blum wprowadził nową wersję i tamtej nie ma na rynku. Tak czy siak bardzo przydatna właśnie do szuflad.

  • @maciekg8762
    @maciekg87629 күн бұрын

    Do danego rozmiaru pręta jakie wiertło? Identyczne czy większe ?

  • @Michal_M
    @Michal_M9 күн бұрын

    Na ogół 2mm większe niż szpilka, ale warto poszukać tabeli producenta oficjalnych danych, bo dla większych średnic otwory zalecane mogą być już większe 😉

  • @agnieszkarieff-wojciechows8631
    @agnieszkarieff-wojciechows86319 күн бұрын

    Wurth ma podobny model - WKRĘT ASSY 4 BP RW10-(A2K)-3X25/22,

  • @Michal_M
    @Michal_M9 күн бұрын

    Hej, przyznam szczerze, że nie analizowałem rynku w tej kwestii 😉, ale jak mi już wpadło w ręce to stwierdziłem, że się podzielę, a może akurat komuś podpasuje, takie właśnie rozwiązanie 😎

  • @MilewskiKarol
    @MilewskiKarol13 күн бұрын

    Dzięki :)

  • @Michal_M
    @Michal_M13 күн бұрын

    Proszę bardzo, mam nadzieję, że rozwiałem wątpliwości 😎

  • @mariusznowak6902
    @mariusznowak690214 күн бұрын

    Michał u Twojego dostawcy druków 3D znajdziesz Jig do blend. Są tam wersje do wersji nakładanych i do wpuszczanych. Do tego dokup sobie też kółeczko na ołówek do odrysowywania kresek na odległość 18 mm. Kółko jest o tyle lepsze od "kwadratu", że ono zawsze ma wymiar taki jaki chcesz mieć. Do tego ten Twój "drukarz" ma też sposób na lepsze łapanie listew do zagłębiarki za pomocą ścisków. A trzeci zakup u tego "drukarza" na Allegro to zaślepka na otwór w zagłębiarce który służy do odkręcania tarczy. Dzięki temu odkurzacz podłączony do piły ma lepszy ciąg. Ja w tym ustrojstwie do łapania listwy od zagłębiarki zrobiłem niższy profil nakrętek od tych oryginalnych: drive.google.com/file/d/15oiDf2uW_2k1_cKYIOBsAkXv-YVX70lN/view?usp=drive_link.

  • @Michal_M
    @Michal_M13 күн бұрын

    Hej Mariusz! Mam te dostawki do blend, ale tutaj materiał który miałem plus sposób montażu, chyba nie do końca by się sprawdził, dodatkowo ta pianka izolacyjna, która została zamontowana dość mocno sprężynowała. Pewnie, następnym razem jak już mam to jakoś przetuptane, wyjdzie lepiej. Dodatkowo, wykładnikiem była geometria wyregulowanych frontów a nie wieńca, który się tutaj jednak lekko poddawał, jak został dokrecowny do nitonakrętek. Drukarz robi robotę, może przy następnym zamówieniu domówię te wkładki do ścisków 💪. Dzięki za komentarz!

  • @ghostanddiy
    @ghostanddiy14 күн бұрын

    Ciekawa inspiracja 👍, zdecydowanie zaoszczędzi mi ten film czas na rozwiązywanie problemów które wyjdą w czasie moich walk z zabudową 👻👻👻

  • @Michal_M
    @Michal_M14 күн бұрын

    Jak masz w planach budowę takiej zabudowy, mam nadzieję, że się przyda 💪. Powodzenia!

  • @ghostanddiy
    @ghostanddiy13 күн бұрын

    @@Michal_M Na 100% się przyda, mimo minimalistycznej zabudowy w niskim vanie już mogę się przygotować na problemy jakie pokazujesz 👍

  • @robertj9006
    @robertj900614 күн бұрын

    Ciekawy filmik pozdrawiam

  • @Michal_M
    @Michal_M14 күн бұрын

    Dzięki!

  • @OziXification
    @OziXification15 күн бұрын

    Jak robiles laczenia legarow? Bo jak one miały szerokość 45 to wychodzi ze zakładka jest jakieś 2 cm. Dałeś radę to przykręcić?

  • @Michal_M
    @Michal_M14 күн бұрын

    No właśnie ze względu na te 45mm nie robiłem na zakładkę, może jak by śrubami skręcić na wylot. Ja robiłem połączenie w miejscu kontrlegara, tego niższego poziomu, polaczenie dokręcałem wkrętem ciesielskim, plus dawałem blachę, taką chyba 80x200 PP9 z DMXa i wkrętami dedykowanymi do łączników. Na kilku jeszcze dałem kątowniki od spodu pomiędzy legarem a kontrlegarem 😂.

  • @MilewskiKarol
    @MilewskiKarol15 күн бұрын

    Siema, jesteś wstanie powiedzieć mi na jakiej wysokości idzie promień lasera w poziomie. Chodzi mi o wysokość jak ustawisz laser przykładowo na blacie biurka, uruchamiasz laser i jaka jest wysokość lasera od biurka na którym on stoi. Czy będzie to więcej jak 10 cm ?

  • @Michal_M
    @Michal_M14 күн бұрын

    Laser Parkside PKLLP 360 B2 | Odpowiedź na komentarz | #shorts #diy #parkside #społeczność #happy

  • @Adam-sw9dn
    @Adam-sw9dn16 күн бұрын

    A jak wygląda sytuacja jeśli mamy zamontowane szuflady z Rejs Comfortbox? Będzie to działać ?

  • @Michal_M
    @Michal_M16 күн бұрын

    Myślę że powinno, ale trzeba trochę pokombinować z miejscem montażu. Tam są takie odbojniki w zestawie, więc ten ruch kliknięcia jest nich.

  • @mateuszmartela9411
    @mateuszmartela941118 күн бұрын

    A jak wyliczyć formatki na taka szufladę?

  • @Michal_M
    @Michal_M18 күн бұрын

    Jedno z rozwiązań to portal Blum, nazywa się e-services. Sam portal jest super i dość prosty, ale konfiguracja tej szuflady, trochę problemów mi sprawiła. Oczywiście katalog, w formie papierowej lub PDF ze strony blum’a. Być może będę robił jeszcze raz to może policzę na piechotę, ale to za jakiś czas dopiero. E-services wyrzuca też listę potrzebnych elementów, i to jest dość pomocne.

  • @radosawruszkiewicz4682
    @radosawruszkiewicz468218 күн бұрын

    Bardzo nie intuicyjny. Poprzednie byly lepsze.

  • @Michal_M
    @Michal_M18 күн бұрын

    Mnie trochę wkurzają różne rozmiary próbek, przez co czasem trudniej porównać różne dekory. Na plus, że jest jeden wzornik, gdzie są i blaty i płyty 😉

  • @rg-design-meble
    @rg-design-meble21 күн бұрын

    Czym kręcisz hdf ke do korpusu? Nie krzywi Ci jej po przykreceniu?

  • @Michal_M
    @Michal_M20 күн бұрын

    Najczęściej gwoździarka i zszywki typ90. Rzadziej gwoździe, ale to głównie jak montuje u klienta i nie targam całego kompresora. Teraz w ręce wpadły mi takie gwoździo-wkręty z Astry, fajny patent, testowałem, ale nie używałem jeszcze w praniu.

  • @rg-design-meble
    @rg-design-meble20 күн бұрын

    ​@@Michal_M chodzi mi o mocowanie w nucie. Bo na płasko to też jadę zszywkami, a na montażu wkrętami, bo szybciej niż młotkiem. Tylko w nucie stosuję te plastiki z wkrętem do skosa i zawsze jak dociągam to środkiem hdf-ke wybuli, no i półka czasem nie chowa się w korpusie, tylko wystaję mm albo dwa. Półki z tego powodu od dawna tne 2 mm krótsze, ale czasem nie pomaga. Strasznie mnie to wkurza. Przybijałem kilka razy gwoździarką, ale ten młotek co wbija gwoździe, robił mi czasem dziurki w hdf-ce. Tak źle i tak niedobrze.

  • @Michal_M
    @Michal_M20 күн бұрын

    @@rg-design-meble najczęściej staram się mieć wieńce krótsze i wtedy złapane jest tylko góra dół. Jak używam czasem tych dynksow co mówisz, to jest właśnie taki efekt, środkiem wypycha 😕. Możesz użyć flipperow, wtedy półka siedzi w złączu i dopchnie HDF’ke, bo tak to będzie sprężynować. Staram się robić nutę ciasna, co by HDF,ka nie klapała.

  • @mateuszszczepaniak7529
    @mateuszszczepaniak752921 күн бұрын

    Prawie 600zl trochę boli ale przydatna rzecz 😅

  • @Michal_M
    @Michal_M21 күн бұрын

    Nigdy nie wiadomo kiedy się przyda 😉

  • @ghostanddiy
    @ghostanddiy25 күн бұрын

    Super tematyka, taka odskocznia od "stacjonarnych" mebelków. Aż się boję myśleć co ja wymyślę jak przyjdzie czas meblowania mojego vanika. Wszędzie oczyma wyobraźni widzę kilogramy 😁. Chyba popadam w paranoję myślenia nad lekkimi materiałami.

  • @Michal_M
    @Michal_M24 күн бұрын

    Bo tematyka fajna, nic standardowego, i trzeba na każdym etapie coś nowego wymyślić. Co do walki z kilogramami, to wszystko kwestia budżetu, jak masz większy, to łatwiej o lżejsze materiały. Z perspektywy stwierdzam, że ten MDF, to nie takie złe rozwiązanie, różnica pomiędzy sklejką, wagową nie taka wielka, a na pewno sklejka była by dużo droższa, i albo melaminowana, albo malowanie

  • @ghostanddiy
    @ghostanddiy24 күн бұрын

    @@Michal_M Tak jak mówisz, czejam na dalsze prace 👍👻👻👻

  • @PaletteCadPolska
    @PaletteCadPolska25 күн бұрын

    Jak zawsze świetny materiał!

  • @KamieniZywicaEdytaLataa
    @KamieniZywicaEdytaLataa25 күн бұрын

    ta strona GTV to totalne dno . Nie działa kalkulator a odszukać coś w katalogu to nie do przejscia a jak się coś otworzy to błąd 404 .

  • @Michal_M
    @Michal_M25 күн бұрын

    Dlatego kombinowałem katalog, bo z tych elektronicznych jakoś ciężko się czyta. Pozdrawiam!

  • @GiegX
    @GiegX26 күн бұрын

    Spora cena na koniec. Ciekawe jak będzie się to zachowywać bez dylatacji pomiędzy deską a legarem, padająca woda będzie tam zalegać na ścisku elementów. Sam bedę budowac taras ale na dębie, i bez olejowania raczej. Pozdrawiam

  • @Michal_M
    @Michal_M26 күн бұрын

    Modrzew jest drewnem miękkim, ale bardzo żywicznym, z tego co mi się wydaje pod tym względem lepsze do warunków zewnętrznych. Co do dylatacji, są takie specjalne dystanse ze Spax’a, jak i taśmy do zabezpieczenia legarów z góry. Ale jak mówisz, spora cena to za te gadżety pewnie dołożył by jeszcze min. że 2tys jak 3 😳. Powodzenia w budowie!

  • 27 күн бұрын

    Byku, ten wstęp ;) masz głosić jak AdBuster ;) hehe 💪💪💪

  • @lelleq4340
    @lelleq434028 күн бұрын

    Świetny materiał jak zawsze. Rownież czekam z niecierpliwością na ciąg dalszy :) Myślę, że winą za niespasowany kołek należy obarczyć podstepny kalkulator z 17:50 :D Pozdro

  • @Michal_M
    @Michal_M28 күн бұрын

    Ale ten kalkulator 🤦‍♂️co za porażka, Nie ma co się czarować błędy należy minimalizować, ale ciężko ich uniknąć całkowicie 🤷‍♂️. Dzięki i pozdrawiam!

  • @rg-design-meble
    @rg-design-meble28 күн бұрын

    Czekam na cdn. Dobrze powiedziałeś że mdf ma dużą gęstość i jest ciężki, przy kamperach trzeba na to uważać bo łatwo można przekroczyć DMC 3,5 t. Można by użyć tutaj zwykłej płyty meblowej, bo jest lżejsza, ale nie wiem jak z wytrzymałością. Choć pochwale się, zrobiłem kuzynowi meble do food trucka, właśnie z płyty meblowej, jak na razie po ponad roku nic się nie dzieje, choć akurat ten food truck więcej stoi jak jeździ. Można by sklejki użyć, tylko trzeba by min 10 lub 12 mm żeby było jak poskręcać, choć sklejka też lekka nie jest no i dochodzi malowanie do tego. Mam znajomego, który zabudowuje kampery, wiem że sprowadza chyba z niemiec specjalne lekkie sklejki, dedykowane do kamperów, no ale cena jest chyba x3 jak za zwykłą. Tak więc jak widać nie ma idealnych rozwiązań. Pozdro.

  • @Michal_M
    @Michal_M28 күн бұрын

    Tej zabudowy nie ma tutaj tak dużo, dojdą jeszcze co prawda ściany. Szacowałem, że to około 400kg. Mdf niestety ciężko wyrwać w innym laminacie jak biały. Egger ma swoje Perfect Maty ale one w porównaniu do białej są 4x droższe. Nie ukrywam, że rozważana była sklejka, ale też właśnie odpadła ze względów cenowych, a pewnie trzeba było by dać 15mm, no jak mówisz malowanie, albo sklepu melaminowane, one mają taki kolorowy film na wierzchu. Robiłem takie delikatne testy, wrzuciłem kawałek MDF u do naczynia z wodą, spuchł, ale nie jakoś tragicznie, biorąc pod uwagę stanie bezpośrednio w wodzie 😉.

  • @mariuszpinski3433
    @mariuszpinski343329 күн бұрын

    Witam. W jakim rozstawie wiercone są otwory pod słupy.

  • @Michal_M
    @Michal_M29 күн бұрын

    Po długości docelowego legaru około 1,3m. Odstępy pomiędzy legarami około 0.9m. Docelowa konstrukcja, sztywna i bez ugięć. Helikoptera bym może nie przyjął, ale dobre parametry się chyba udało stworzyć 😊

  • @Maciej-yb7qi
    @Maciej-yb7qiАй бұрын

    Fajny filmik, pozdrawiam! U mnie budowa wyglądała podobnie, jendak zdecydowałem się się na deski kompozytowe (Lenta) bo już miałem dosyć malowania starego tarasu.

  • @Michal_M
    @Michal_MАй бұрын

    Ja się długo zastanawiałem, ale po kompozycie chodziłem na wakacjach przy basenie, i stwierdziłem, że to jednak nie to pod gołą stopą 😉

  • @Maciej-yb7qi
    @Maciej-yb7qiАй бұрын

    @@Michal_M to prawda są plusy i minusy :)

  • @kubamajoch4959
    @kubamajoch4959Ай бұрын

    Praca nad zabudową tego kampera to fajna dłubanka! 💪🔨 Precyzja wykonania, żeby wykorzystać przestrzeń. Widać serce i pasję. Gratulacje za stworzenie czegoś tak wyjątkowego! Czekam na więcej projektów. 🚐✨

  • @Michal_M
    @Michal_MАй бұрын

    Dziękować 😃. Tak zabawy trochę było, stresu też, bo trzeba było na bieżąco korygować jak coś szło nie tak do końca z planem 😉. Będzie jeszcze druga część z kampera prawie poskładana, jeszcze muszę trochę komentarza dograć 😎

  • @KrystianGT
    @KrystianGTАй бұрын

    Kupiłem ten laser 360 i porażka na maxa. Otrzymałem niesprawny, po zwolnieniu blokady lasera nic nie poziomuje. Laser w wieżycce jest krzywo. Mialem poprzednio wersje parkside krzyżową i działał super. A ten idzie do zwrotu i szukam czegoś innego. Macie jakieś sprawdzone lasery 360 ?

  • @Michal_M
    @Michal_MАй бұрын

    To jest właśnie ta loteria z Parksidem - z pozoru super, ale ze względu na dobrą cenę czasem ciężko o powtarzalność. Mój działa cały czas na szczęście. Kamil Hykalik testował jakiś za śmieszną kasę z AliExp… ale to też loteria, nigdy nie wiadomo co przyjdzie. Powodzenia!

  • @KrystianGT
    @KrystianGTАй бұрын

    @@Michal_M dam mu drugą szansę oddam niesprawny i kupię kolejny. Może będzie działać

  • @TestNick__0000
    @TestNick__0000Ай бұрын

    Co ile cm kręcisz hdf tymi wkrętami?

  • @Michal_M
    @Michal_MАй бұрын

    Nie wiem na razie dostałem na testy, ale myślę że tak jak gwoździe czyli pewnie co mniej więcej 12cm 😉

  • @mariuszsamek2503
    @mariuszsamek2503Ай бұрын

    Jestem właśnie po wybetonowaniu 70-ciu słupów pod taras tą samą metodą czyli beton w rury. Polecam jednak zatapianie prętów gwintowanych na etapie wylewania betonu, zamiast późniejszego wklejania na kotwę. Mam porównanie obu metod ponieważ kilkanaście prętów musiałem wykonać na kotwę chemiczną: odpada konieczność wiercenia w betonie, mozolnego odpylania otworu (zajmuje naprawdę sporo czasu) oraz samego wklejania. Dobra kotwa też kosztuje swoje więc zawsze to trochę taniej. Przedstawię jak ja to zrobiłem: 1. Na docięty na wymiar pręt gwintowany nakładamy na jeden z końców szeroką podkładkę i blokujemy ją dwiema nakrętkami. taki "grzybek" pójdzie do betonu aby pręt się skutecznie w nim zablokował gdy beton stężeje. 2. Beton wlewamy do rury, zagęszczamy i wyrównujemy powierzchnię 3. Wkładamy pręt do betonu kręcąc w lewo i prawo, dodatkowo wibrując pręt dłonią aby pozbyć się pustych przestrzeni. Tak zatapiamy pręt na określoną głębokość. Przy pewnej wprawie w wibrowaniu po zatopieniu pręta jesteśmy w stanie utrzymać wciąż płaską powierzchnię wylewki, bez konieczności docierania kielnią. 4. Aby pręty zatapiać w jednej linii najpierw betonujemy je w skrajnych rzędach: pierwszym i ostatnim. Po dwóch, trzech dniach, gdy beton wystarczająco stężeje wykonujemy pozostałe słupki. Nakręcamy sznurek murarski właśnie na pierwszym i ostatnim pręcie i w ten sposób mamy w każdym rzędzie wytyczoną linię wzdłuż której będziemy zatapiać kolejne pręty.

  • @Michal_M
    @Michal_MАй бұрын

    Dzięki, może komuś dodatkowe się przyda. Ja założyłem na samym początku że będę wklejał i tego się trzymałem, druga sprawa że słupki, ze względów logistycznych wylewałem wzdłuż a nie w poprzek i tu był właśnie klops. Jak bym na świeżo dostęp do jednej lini to może bym się właśnie pokusił o zalewanie w betonie na gotowo 😃. Powodzenia na dalszych etapach prac, od słupków, najgorszej części moim zdaniem, jeszcze trochę roboty jest 😉

  • @ManFromPL
    @ManFromPLАй бұрын

    Cześć, można zapytać skąd brałeś drewno na taras? Oczywiście jeśli po czasie się sprawdza :)

  • @Michal_M
    @Michal_MАй бұрын

    Generalnie nie wybierałem desek, tylko liczyłem na to, że będą wszystkie ok. Generalnie trafiło się trochę takich średnich, ale suma sumarum powiedział bym, że nie najgorzej, część się trochę pokrzywiła, ale długo u mnie leżały i to jednak drewno jest. Skład drewna w Marcinkowicach, pomiędzy Oława a Wrocławiem.

  • @ManFromPL
    @ManFromPLАй бұрын

    @@Michal_M dzięki za szybką odpowiedź!

  • @damian510
    @damian510Ай бұрын

    niestety ale te konfirmaty wypychają laminat, trzeba nawiercać również wieniec

  • @Michal_M
    @Michal_MАй бұрын

    Będę testował, a mówisz o tych z filmiku, czy o samowiertach generalnie?

  • @damian510
    @damian510Ай бұрын

    @@Michal_M o tych z Astry w niebieskim pudełku. W asach lub matrixach jest wszystko spoko

  • @TestNick__0000
    @TestNick__0000Ай бұрын

    Te 4x50 mają pełny gwint ?

  • @Michal_M
    @Michal_MАй бұрын

    @@TestNick__0000 hej nie te 4x50 konfirmat mają gwint częściowy

  • @mateuszwojdya7427
    @mateuszwojdya7427Ай бұрын

    Ja używałem wurthy ✌️😉

  • @Michal_M
    @Michal_MАй бұрын

    Ale już nie używasz? Zmieniłeś na inne, czy inne rozwiązanie?

  • @woodworking_noobie
    @woodworking_noobieАй бұрын

    No i spoko. Ale to co najbardziej mnie boli… to ta gitara w rogu garażu. To nie jej miejsce;)

  • @Michal_M
    @Michal_MАй бұрын

    Co za wprawne oko :), przyznam, że ta gitara, to już chyba powoli coraz bliżej wyjścia, próbowałem ją reanimować, bo ona nigdy nie grała, ale tego się już chyba nie da ogarnąć ;). Pozdro!

  • @JacekMalich-eb7oy
    @JacekMalich-eb7oyАй бұрын

    Cześć Michał Bardzo lubię oglądać Twoje filmy i porady w nich zawarte mam pytanie czy jak znajdziesz trochę czasu wolnego mógłbyś zrobić filmik jak wyciąć krok po kroku nutę 3 mm na hdf w płycie 18 mm w odległości 2 cm od krawędzi np. do szafki wiszącej używając Twojej szyny i zaglebiarki Festool jak ustawiasz te wymiary niby prosta rzecz a jednak mnie to ciekawi ze robisz to perfekcyjnie🤔Dziekuje i Pozdrawiam

  • @Michal_M
    @Michal_MАй бұрын

    Mam w planie szafki wiszące do swojej kotłowni, więc coś tam przy okazji zawrę w tym temacie. Pozdro!

  • @mariusznowak6902
    @mariusznowak6902Ай бұрын

    Michał jak odkręcasz/przykręcasz frez używaj do tego jednej dłoni. Jeden klucz łap kciukiem, drugi pozostałymi czterema palcami. I ściskasz je w dłoni, czyli dociągasz palcami jeden do drugiego. Jak ich rozstaw jest zbyt duży to ten większy klucz obracasz o 180° i masz wtedy go bliżej. I łatwiej jest go wtedy złapać. Używanie dwóch dłoni to proszenie się o nieszczęście, bo jak się ześlizgnie to sobie palce przytrzaśniesz.

  • @Michal_M
    @Michal_MАй бұрын

    Zwrócę uwagę następnym razem 😉. W sumie to jak widziałeś dokręcanie przy założonym całym instrumentarium to jest po 15-30 stopni, więc tam nie ma za pełnego ruchu, a klucze momentami się blokują. Najgorzej w sumie jest przy odkręcaniu, bo wtedy klucze swobodnie lecą najdłużej

  • @mariusznowak6902
    @mariusznowak6902Ай бұрын

    @@Michal_M tu nie chodzi o moment kiedy nakrętka ma luz i można ją palcami dokręcać/odkręcać. Tu chodzi o sam moment dokręcania lub luzowania nakrętki. W takim momencie jest największe niebezpieczeństwo.

  • @rg-design-meble
    @rg-design-mebleАй бұрын

    Co do wiercenia zawiasów to ja mam taką zasadę: Blumy na Ecodrilu na 5, czyli 22,5 mm. reszta świata na 3 czyli 20,5 mm. Ja robię szczelinę na 2 mm od brzegu szafki, więc jeśli są dwie szafki do kupy wychodzi 4 mm. A zasadę zastosowałem z wyliczeń z Dynaplanu blumowskiego, bo nim się posiłkowałem podczas pierwszych projektów, generalnie zawiasy Bluma są fabrycznie tak ustawione że stosując się do tych wymiarów, praktycznie nie trzeba regulować tej szczeliny. Z resztą świata, przeważnie robię jakiś test na odpadzie jak to wychodzi i większość zawiasów, które próbowałem, stosuję wymiar 3 mm od krawędzi. A próbowałem GTV, Sevrola, FGV, a teraz w większości Hafele. Polecam zrobić każdemu test odległości bo może się okazać że np 4 mm od krawędzi wyjdzie tak że nie trzeba będzie regulować odległości lub tylko minimalnie.

  • @Michal_M
    @Michal_MАй бұрын

    Ja ostatnio głownie pozycjonerem, i na 23 od brzegu, albo "6" w ecodrillu. Ecodrill niby tez 35mm a te zawiasy siedza ciasniej, moze to kwestia obrotów wiertarki vs. obroty wkrętarki, której używam do ecodrilla. Innych zawiasów w sumie nie montuje, ale wymienialem kiedys z Rejs'a na Blum'a i w sumie bez większych problemów 1:1. Ale można się pobawić i posprawdzać :)

  • @rg-design-meble
    @rg-design-mebleАй бұрын

    Jak Ci sprawdzają te frezy z Luny? Ja mam dwie frezarki do obrzeża, jedną z Holzmana, która była w zestawie z okleiniarką ręczną, jest ona od razu z taką stopą jak masz ty, a drugą zrobiłem sam zamontowałem większą frezarkę też chyba od Holzmana, od spodu stolika, zamontowałem frez i dość często jej używałem zwłaszcza do wąskich elementów, trochę łatwiej się frezuje jak materiał idzie po stole. Mam tam frez CMT ale już łożysko w nim nie domaga. Swoją drogą w tej drugiej też już zaczyna się kończyć i trzeba będzie pomyśleć o nowych frezach. Druga rzecz ja zawsze frezuję od drugiej strony żeby mi obrzeża nie wyrywało, drugie przejście robię dopiero w tym samym kierunku co Ty, no i poprawka nożykiem. Czyli nic nowego. Jak płyta jest ładnie i równo ucięta to takie klejenie nie odbiega wcale od takiego na profesjonalnej maszynie, a ten klej bardzo mocno trzyma bo też go stosuję. Pozdro.

  • @Michal_M
    @Michal_MАй бұрын

    Ja się zastanawiałem nad zakupem Forki z Feldera, bo Conturo to jakiś dramat cenowy. Na chwilę obecną Frezy z Luny są ok, opcja trochę tańsza niż CMT, ale ja używam sporadycznie, nie wiem jak przy większym obciążeniu. Swoją drogą CMT ma chyba łożyska dostępne osobno. Tak zazwyczaj jadę właśnie na wstecznym, i poprawka normalnie, tutaj chciałem pokazać to wyłamywanie.

  • @rg-design-meble
    @rg-design-mebleАй бұрын

    @@Michal_M ja mam Holzmann tylko w momencie nie pamiętam modelu, to jest kopia Forki Feldera, jeśli chodzi o działanie to daje radę. Jest jednak minus ona podaje klej na okleinę i ta okleina nie trzyma się jakoś rewelacyjnie w porównaniu do tego co w hurtowni robią. Mój kolega kupił sobie taką tanią, za około 2,5 tyś są na aledrogo. Ona podaje klej na płytę i chyba jeszcze na okleinę i całkiem inaczej trzyma się ta okleina. Dużo mocniej. Dodatkowo słyszałem też od kogoś że do takich oklejarek trzeba stosować klej do wolnych posuwów. Weź te rzeczy pod uwagę. Druga sprawa jest taka że jak masz okleić jedną czy dwie formatki, to zrobisz to klejem i trzyma mocno, frezować musisz i tu i tu. Jeśli przyjdzie Ci przygotować formatki na np. małą szafkę z odpadów, to to jest pół dnia roboty i kompletnie mija się z celem. Ja myślę o kupieniu jakiejś małej typu Felder g200 na początek, tak żeby pomieścić w warsztacie, a na razie jak mam coś drobnego z odpadu zrobić to wolę to pociąć i zabrać do hurtowni, niż bawić się z tym tyle. Jeśli chodzi o frezy CMT to rzeczywiście można dokupić do nich łożyska. I tak będę musiał zrobić.

  • @JacekMalich-eb7oy
    @JacekMalich-eb7oyАй бұрын

    Dzień dobry Panie Michale świetny filmik mam pytanie po oklejeniu obrzeża z Pcv o grubości 0,8 mm na płycie 18 mm to jakiego użyć frezy do zebrania nadmiaru obrzeża chodzi mi o rozmiar promienia tego frezu🤔Pozdrawiam👍

  • @rg-design-meble
    @rg-design-mebleАй бұрын

    Ja mam do każdego obrzeża frez R 2mm, czy to 0,8 czy 2 mm jadę tą samą frezarka. Za każdym razem trzeba frez odpowiednio ustawić aby nie zbierał krawędzi płyty, tylko był ciut ciut nad krawędzią, zostaje minimalny nazwę to po ślusarsku "grat", i to zbieram nożykiem tak jak Michał. Podobnie jest w profesjonalnych maszynach, ten ewentualny "grat" i resztkę kleju zbiera cyklina płaska.

  • @Michal_M
    @Michal_MАй бұрын

    Ja kiedyś kupiłem CMT z R1, ale nie docinało. Teraz popatrzyłem z papiery Luna ma R1,6 do 0.8 i R2,4 do 2. Ale jak pisze RG Design można używać jednego, w sumie na hurtowniach używają jednego. Co do cykliny można kupić ręczną z Virutex’a albo Festoola, albo nożyk i praktyka 😉. A i proszę nie mi tu nie Panować 😜. Michał ☺️