Knihovna města HK

Knihovna města HK

Jsme veřejná knihovna s univerzálním knihovním fondem a službami. Fungujeme jako městská knihovna více jak 120 let, již od svého založení v roce 1894. Naším zřizovatelem je Statutární město Hradec Králové.

Naleznete nás v ústřední budově na Wonkově ulici a ve všech pobočkách na území města Hradce Králové. Svoje služby nabízíme všem občanům Evropské unie a dalších zemí bez rozdílu. Pořádáme rozličné kulturní a vzdělávací akce pro veřejnost a naše prostory jsou pravidelně využívány i k výstavám.

Knihovna poskytuje také vysoce specializované služby, jako jsou např. funkce informačního střediska sítě Europe Direct, funkce pobočky Zvukové knihovny pro nevidomé a slabozraké a k dispozici je i Hudební oddělení (jedno z největších a nejstarších v ČR).

Francie (záznam z 2.6.2022)

Francie (záznam z 2.6.2022)

Voda (záznam z 21.4.2022)

Voda (záznam z 21.4.2022)

Po-Čtení #8

Po-Čtení #8

Пікірлер

  • @tomasknedlik3579
    @tomasknedlik35792 ай бұрын

    Poutavé vyprávění, skoro jako audiokniha:-) Díky za zajímavé detaily, vypadá to, že přednášející má k Františku Ferdinandovi velmi pozitivní vztah:-) Drobná oprava: Hrad Catajo, jenž byl v držení rodu d'Este, není v Modeně, ale u Padovy;-)

  • @lenkaiuorio2590
    @lenkaiuorio25903 ай бұрын

    Nikdy jsem nebyla velký fanoušek Habsburků, ale vaše přednášky mi změnily pohled. Poslouchám bez dechu příběhy, které doslova berou za srdce. Moc děkuji. Máte velký talent. A pokud vaším cílem bylo přiblížit tyto osobnosti a jejich osudy dnešním lidem, pak alespoň v mém případě se vám to určitě podařilo.

  • @lenkaiuorio2590
    @lenkaiuorio25903 ай бұрын

    Podařilo. Velmi děkuji za zajímavou přednášku, plnou pro mě nových informací. A také za přiblížení tohoto inspirativního člověka a jeho osudu.

  • @janwalach688
    @janwalach6884 ай бұрын

    Pán prednášajúci ste super! Vďaka!

  • @janwalach688
    @janwalach6884 ай бұрын

    Podobne aj Klein počúvol Heydricha a zastavil, a Česi si to odskákali cez Lidice, Ležáky a Mauthausen.

  • @tomaswiedergott7083
    @tomaswiedergott70834 ай бұрын

    Výborná kniha perfektně vše vysvětlené doporučuji všem hodně mě psosunula

  • @user-em6ku1mv2r
    @user-em6ku1mv2r4 ай бұрын

    Moc hezké povudani

  • @helenaandelova2021
    @helenaandelova20214 ай бұрын

    Děkuji 💖🍀

  • @helenaandelova2021
    @helenaandelova20215 ай бұрын

    Děkuji 💖🍀

  • @hlapet
    @hlapet5 ай бұрын

    Zaujímavé video, dá sa pozerať. Predsa však chyby má. Prvohory delíme na staršie-Kambrium, Ordovik a mladšie -Silúr, Devon ,Karbón a Perm.

  • @hanamaroszova6957
    @hanamaroszova69575 ай бұрын

    Kolumbus vstoupil na půdu Ameriky, a zjistil, že je tam bílá civilizace, výstavná města a architektura stejná jako v Evropě...

  • @SuperPampala
    @SuperPampala5 ай бұрын

    Nooo,velmi sa mi paci jeho zmyslanie.Hlavne aj co sa tykalo cirkvi.Vsetka cest ze mu nebol narod ukradnuty..Vobec si ti ludia v tedy nevazili,ze mali celkom zanieteneho panovnika v mene ich dobra...

  • @user-ll1jd4gx2v
    @user-ll1jd4gx2v5 ай бұрын

    Srdečně děkujeme za poutavé poučné a zajímavé vyprávění moc se nám přednáška líbila Ivo a Hana

  • @SuperPampala
    @SuperPampala6 ай бұрын

    Tak s takym vyzenenym majetkom sa Lotrinskemu podnikalo dobre.Samozrejme musel mat nato rozum,to ano ale hlavne mal stastie,ze mal k dispozicii obrovsky kapital....

  • @SuperPampala
    @SuperPampala6 ай бұрын

    Inak Rudolf musel byt fakt dobry manipulator.Uplne zbytocne zomrelo s nim mlade dievca,ktore nakazil svojimi depresiami a ona z lasky k nemu-to urobila.Ved to aj napisala...egoisticky ju oblbol

  • @jirihala5913
    @jirihala59136 ай бұрын

    Eeee to se nedá poslouchat...

  • @paulzidek7080
    @paulzidek70806 ай бұрын

    Bohužel jednostranně adorující a romantické povídání, neodpovídající zcela skutečnosti. Němci považovali Slovany včetně Čechů za méněcenné národy. Obávali se o své privilegované postavení a většinu v Rakousku, kterou ale neměli. Reforma měla proběhnout, ale přesně taková, aby udržela v Předlitavsku nadvládu a převahu etnických Němců. Proto usilovali o rozdělení Čech. To se jim naštěstí nepodařilo. A mimochodem, všeobecně se ví, že Fr. Ferdinand, jinak těžký cholerik, zabil přes 274 000 kusů zvěře, kterou mu jeho honiči nadháněli přímo před hlaveň pušky. Což zde raději není ani zmíněno. Habsburkové rozhodně nebyli přáteli našeho národa a jejich vyvlastnění bylo zcela logickým krokem nového státu vzniklého na troskách dávno přežité Němce privilegující monarchie. Československo se nemá za co stydět.

  • @zdenekslezak6642
    @zdenekslezak66427 ай бұрын

    👌💯👍

  • @dagmarnovakova7210
    @dagmarnovakova72109 ай бұрын

    Krásný obsah přednášky. Poutavě, zajímavě předneseno. Jenom prosím o pozornost při projevu. Nespisovná se špatnými koncovkami přídavná jména naprosto tahají za uši a srážejí cele dílo. Jako vysokoškolak by jste neměl takto mluvit při přednášce. V hospodě můžete. 😀

  • @matakotlebova8118
    @matakotlebova81189 ай бұрын

    Vyborna tema zly prednes a do toho to ,,eeeeeee"

  • @alenkakvocerova869
    @alenkakvocerova8699 ай бұрын

    Super a mňa len tak hockto nezaujme

  • @MartinKvapil-zl1bc
    @MartinKvapil-zl1bc10 ай бұрын

    Skvělé, moc děkuji.

  • @masiboando6044
    @masiboando604411 ай бұрын

    Ramayanu mám velmi ráda. I slavnost Perahera se týká této "legendy"

  • @Muhammad80008
    @Muhammad80008 Жыл бұрын

    Nevím mám velký problém, že média jsou propagandisticky silně zabarvené jako skutečně se neinformuje nestraně (včetně a to nevím kdo to všechno dělal, ale u nějakých online medií lidé nadšeně sledovali a komentovali, jak někde Rusům na Ukrajině ustřelili nohy..., bylo to necenzurované, kdežto videa kartelů, islamistů nebo Rusů jsou blokované... nemyslím si, že by to bylo nahlašovaním samotných lidí) a média, které se názorově lišila zhoršila kvalitu například Aljazeera nevím, proč to dělají, jestli si myslí, že tím mají nalákat další čtenáře/sledující každopádně je to naprosto hrozné, dále mi vadí, že ti „měšínští intelektuálové“ co přejímají z lepších medií mají extrémně nízké kritické myšlení, prostě nekriticky opakují co slyší jako ti důchodci/fanoušci vlastenců , aniž by si uvědomili, že v tom je rozpor oproti tomu co řekli před chvílí, ČT2 měla zajímavé dokumenty, ale teď je v tom lepší Prima ZOOM plus na mnoho věcí je na internetu

  • @doroteabinderova
    @doroteabinderova Жыл бұрын

    Děkuji moc za zajímavou přednášku, mnoho věcí mi vyjasnila.

  • @michaelasmatlakova6411
    @michaelasmatlakova6411 Жыл бұрын

    Výborná přednáška! 😊

  • @skub9723
    @skub9723 Жыл бұрын

    Škoda, zajimavé, ale to eeeeee to velice ruší 👎🏻👎🏻

  • Жыл бұрын

    11:14 Karel VI. asi těžko, když byl v době Josefova narození už půl roku po smrti. 13:02 Co konkrétně má být na Isabele Parmské exotického? 34:25 Toleranční patent povoloval jen vybraná vyznání a ani ta nebyla s katolictvím rovnoprávná. Opravdová náboženská svoboda přišla až v roce 1861. 35:24 Ne tak docela. Bylo na výběr jen z luteránství a kalvinismu. Čeští bratři a utrakvisté tak měli celkem smůlu. 37:28 Třistaletý rekatolizační tlak? 1781 − 300 = 1481 41:12 K otroctví mělo české nevolnictví ještě dost daleko. 1:06:05 Dominikál se danil už předtím. Extraordinarium militare se nepravidelně platilo už v 17. století a řádné zdanění dominikálu přišlo s tereziánským katastrem. Novinkou za Josefa bylo, že zdanění dominikálu a rustikálu mělo být rovnocenné.

  • @petrkocourek3641
    @petrkocourek3641 Жыл бұрын

    To eeee bych odstranil prosím...

  • Жыл бұрын

    3:20 Slezsko bylo součástí toho rakouského dědictví. Nebyly to dvě samostatné věci. 3:43 A je nějaký obraz z té doby, kde portrétovaná osoba nemá "velice bledou pleť"? Nebyli tak náhodou minimálně v těch vyšších vrstvách portrétováni úplně všichni? 5:10 Nikoliv Leopold Josef, ale Leopold Jan. 5:55 Zase tak velký neúspěch to nebyl. Karel VI. sice nezískal Španělsko, ale dostal bohaté Španělské Nizozemí a skoro půlku Itálie. A k obávanému spojení Francie a Španělska taky nedošlo. 8:30 MT se narodila přímo ve Vídni, nikoliv v Laxenburgu. 10:03 To není žádná "Ája Fuchsová", ale Karolína Fuchsová, která měla funkci vychovatelky, označované na vídeňském dvoře tradičně "aja" (ze španělského "aya"). 20:00 Zaskočil ji vpád do Slezska, nikoliv jeho anexe. K pruské anexi (neboli připojení) Slezska došlo až po podpisu míru v roce 1742. 24:55 Slezsko nebylo rakouskou enklávou! Doporučuji najít si definici pojmu enkláva. 29:46 Josefova vzpomínka? Z doby, kdy mu byly asi tři měsíce? 31:07 Rytířstvo bylo součástí šlechty. Nestálo mimo ni. 34:20 Haugwitz nebyl Sas, ale Slezan. 34:40 Úřad prezidenta (královského úřadu) měl právě až po zabrání Slezska, a to jen v tom zbytku, kde byl tento úřad vytvořen. Předtím tam žádný úřad prezidenta nebyl. 36:45 Za krajské uspořádání Haugwitzovi fakt nevděčíme. V Čechách byly kraje už od středověku, na Moravě od 16. století. 36:55 Krajští hejtmani existovali už za husitů! Jakkoliv byla krajská reforma v roce 1751 významná, tak se nejedná o vznik krajské správy, protože ta už tady byla dávno. 41:35 Trojinstanční státní soudnictví přišlo až za Josefa II. v roce 1783. 45:35 To není názor, to je fakt. To, že se narodil ve Vídni a jeho primárním jazykem byla němčina, nijak nevyvrací fakt, že pocházel ze starého moravského rodu. 51:53 "Zachránil před Turky Bělehrad" asi není nejlepší označení pro dobytí Bělehradu poté, co ho Turci 50 let drželi. 52:10 Nezačínal u pandurů. Předtím již několik let sloužil v ruském vojsku, kde se stal důstojníkem.

  • @jirkanovak5466
    @jirkanovak5466 Жыл бұрын

    Je vidět, že František Josef I. má taky nějaké medaile, kdo mu je nasadil? Výš nikdo nebyl, čili připnul si je sám?

  • @lenkafickova9910
    @lenkafickova9910 Жыл бұрын

    Ďakujem Veľmi pekná prednáška.👍

  • @evamarkova3583
    @evamarkova3583 Жыл бұрын

    NÁDHERA!!! 🥀☀️🌟

  • @evamarkova3583
    @evamarkova3583 Жыл бұрын

    No KRÁSA 🥀🌟

  • @annaptackova4457
    @annaptackova4457 Жыл бұрын

    Přednáška velmi zajímavá, ale přednes hrozný,to eee je velmi ....

  • @silvia57845
    @silvia57845 Жыл бұрын

    nedá sa počúvať tá prednáška....

  • @monikavolekova2094
    @monikavolekova2094 Жыл бұрын

    48:30 presne ste to povedali 👏, na tróne sedí starý senilný chlap a v závese darmo čaká pripravený následník. Všetko mohlo byť inak🇦🇹. Habsburgovci si sami pod sebou pílili konár

  • @petrm390
    @petrm390 Жыл бұрын

    V roce 1914 nabraly dějiny zvrácený kurs. Je to v podstatě začátek nadvlády prostoty nad aristokracií, trvající do dnes. Tento rok (1914) je až ohromujícím způsobem zásadní. Bohužel důsledkem výuky této části dějin (a následné adorování zakladatelů Československé republiky) na středních a základních školách je nepochopení souvislostí a návazností událostí trvajících do dnešních dnů. Rok 1914 je černým rokem v dějinách Evropy a nepřímo i v dějinách Ruska. Byla přerušena linie vlády panovníků, kteří z hlediska zachování rodových tradic a cti viděli za horizont svého života a tato linie byla nahrazena politiky, kteří nevidí za horizont čtyř let.

  • @klimatronix55
    @klimatronix556 ай бұрын

    Velmi zajímavý pohled na věc.

  • @salt7058
    @salt7058 Жыл бұрын

    sqělé, příjemný poslech

  • @lukasnovak8978
    @lukasnovak8978 Жыл бұрын

    Naprosto skvělé! :)

  • @petrtr7602
    @petrtr7602 Жыл бұрын

    čím dál víc jsem přesvědčen, že dlouhovládí prostoduchého despoty FJI bylo prokletím pro celou říši. FJI ji zničil zavlečením do WWI stejně jako zničil vlastní rodinu.

  • @SuperPampala
    @SuperPampala6 ай бұрын

    Bol to hnusak...mat ho za muza a otca-ako za trest

  • @monikavolekova127
    @monikavolekova127 Жыл бұрын

    Bez toho éééé by to bolo omnoho lepšie počúvateľné

  • @petrm390
    @petrm390 Жыл бұрын

    Zkuste mluvit hodinu a deset minut bez zadrhnutí a pak to někomu vytýkejte.

  • @zuzanacha2578
    @zuzanacha2578 Жыл бұрын

    Debakl :)) jak ve fotbale /)) se mi. Líbí lidský přístup

  • @richardkasicky5371
    @richardkasicky5371 Жыл бұрын

    Opäť výrazne nepresnosti! Napríklad- Ako mohla mať na svadbu a mladomanželov vplyv stará mama princa Rudolfa, keď svadba bola v roku 1881 a iná umrela v roku 1872... Nerozumiem.

  • @knihovna_hk
    @knihovna_hk Жыл бұрын

    Dobrý den, pane Kašicky, děkujeme za reakci a konkrétní nepřesnost, panu doktorovy ji při nejbližší příležitosti předáme, aby si upravil své poznámky. Zdravíme z knihovny

  • @richardkasicky5371
    @richardkasicky5371 Жыл бұрын

    Veľa nepresnosti a skreslenie osobností a situácii ... Čakal by som lepší prednes a odbornejší prístup.

  • @knihovna_hk
    @knihovna_hk Жыл бұрын

    Dobrý den, pane Kašicky, děkujeme za reakci. Pan doktor Minařík je velký nadšenec do Habsburského rodu a historie celkově. Je pravda, že není "odchován historiky", proto nemusí mít ani úplný přístup ke všem pramenům nebo si jich nemusí být vědom. Co přesně se Vám na přednesu nelíbilo? Můžeme příležitostně panu doktorovi předat zprávu. Konstruktivní kritika je vždy vítaná. ☺ Zdravíme z knihovny

  • @radmilalexova2058
    @radmilalexova2058 Жыл бұрын

    Krásná přednáška v souvislostech, díky ❤️🙏

  • @danelih5285
    @danelih5285 Жыл бұрын

    Já mám knížku klub tygrů počítačové piráti a útok z vesmíru a žraloci pevnost

  • @vladkaklvanova9984
    @vladkaklvanova9984 Жыл бұрын

    Úžasná přednáška.

  • @martahorova3797
    @martahorova3797 Жыл бұрын

    Mám jednu výtku: Alžběta Amálie Eugénie, byla rozená " Herzogin in Bayern", tedy vévodkyně v Bavorsku. Nikdy nebyla arcivévodkyní. Její otec také nikdy nebyl arcivévodou. Titul arcivévoda, který v přednášce užíváte jsou doménou pouze a jen pro habsburský rod a patřily výhradně členům císařské rodiny s výjimkou morganatických manželek. Nikdy tyto tituly nebyly použity v jiné vládnoucí dynastii.

  • @lenkapatakova6304
    @lenkapatakova63042 жыл бұрын

    Velmi zajímavé informace. Ten přednes je ale tak strašný, že se to vůbec nedá poslouchat.

  • @knihovna_hk
    @knihovna_hk Жыл бұрын

    Děkujeme za reakci. Co přesně se Vám na přednesu nelíbilo? Můžeme příležitostně panu doktorovi předat zprávu. Konstruktivní kritika je vždy vítaná. ☺️ Zdravíme z knihovny

  • @monikakovalcikova6318
    @monikakovalcikova63185 ай бұрын

    To cmukání mi pílí uši.