KWS Polska

KWS Polska

Witamy na oficjalnym kanale KZread grupy KWS! KWS jest jedną z najbardziej innowacyjnych firm hodowlanych na świecie. Od ponad 160 lat zajmujemy się hodowlą odmian o wysokiej wydajności dla współczesnego rolnika. W ofercie KWS znajdą Państwo materiał siewny buraków cukrowych, kukurydzy, rzepaku oraz zboż. Mamy nadzieję, że nasze filmy wideo będą interesujące i mile widziane w opinii, ale należy pamiętać, że komentarze mogą zostać usunięte, jeśli nie są tematyczne, obraźliwe lub promują jakiekolwiek oferty innych firm. Więcej informacji na temat KWS można znaleźć tutaj: www.kws.pl/.

Пікірлер

  • @agroreskowo308
    @agroreskowo30814 күн бұрын

    Nie żadna odżywka a herbicyt u mnie było identycznie po tezosar extra box hormony zostały zaburzone

  • @pawepiszcz7299
    @pawepiszcz729920 күн бұрын

    Fajnie jakbyście nagrali coś o zaleceniach agrotechnicznych dla tej uprawy

  • @kwspolska1265
    @kwspolska126516 күн бұрын

    Proszę obserwować nasze kanały - w związku z ogromnym zainteresowaniem tą odmianą pewnie przygotujemy materiał w temacie agrotechniki.

  • @aleksanderwegrzyn601
    @aleksanderwegrzyn60126 күн бұрын

    Czy w tym roku Snowbird będzie dostępny w powszechnej sprzedaży? W zeszłym roku obdzwoniłem wszystkie numery i nic ale obiecywali, że będzie w tym roku. Czym pryskamy na chwasty zwłaszcza miotłę? Pozdrawiam

  • @kwspolska1265
    @kwspolska126517 күн бұрын

    Owsa KWS Snowbird nie sprzedajemy bezpośrednio do rolników tylko przez firmy licencyjne i dystrybucje. Pomimo zwiększenia areału jest tak duże zainteresowanie, że materiału może zabraknąć. Jest to nowy gatunek więc brak rejestracji herbicydowej na jesień. Wiem, że niektórzy sobie radzą mieszaninami substancji czynnych jak: diflufenican+chlorotoluron lub flufenacet+pikolinafen ale odpowiedzialność bierze na siebie rolnik. Jeżeli nie ma problemu z miotłą to proponuje wiosenny oprysk Biathlonem 4D 0,04 kg/ha+ Dash 0,5 l/ha. Pamiętajmy przy stosowaniu herbicydów owies ze wszystkich zbóż jest najbardziej wrażliwy na herbicydy.

  • @aleksanderwegrzyn601
    @aleksanderwegrzyn60116 күн бұрын

    @@kwspolska1265 Dziękuję serdecznie za konkretną odpowiedź. Mam nadzieję, że uda mi się zdobyć nasiona przynajmniej na kawałek, żeby sprawdzić jak w moich warunkach wypada ozimy owies, bo jary w ostatnich suchych latach raczej zawodzi. Pozdrawiam.

  • @NiePopijajW0dki
    @NiePopijajW0dki26 күн бұрын

    Czy owies ten wymaga ochrony fungicydowej ? Czy w owsie można zwalczyć samosiewy pszenicy ozimej ?

  • @kwspolska1265
    @kwspolska126517 күн бұрын

    Owies ozimy jest zdrowszy od form jarych szczególnie na rdzę koronową owsa, mączniaka, czy fuzariozę wiech. Należy jednak monitorować plantację ze względu na zmienność pogodową w różnych regionach. Profilaktycznie tebukonazol i może to wystarczy. Nie ochronimy owsa przed samosiewami pszenicy ozimej herbicydami, jedynie dobra agrotechnika, orka lub glifosat po wschodach po pierwszych uprawkach.

  • @TomaszJakubowski-fd2vg
    @TomaszJakubowski-fd2vg26 күн бұрын

    Jaki wzrost roslin 2.20cm

  • @kwspolska1265
    @kwspolska126517 күн бұрын

    Nie mierzyliśmy dokładnie, zapewne na tym etapie wegetacji mógł mieć ok. 2.20 m. Łuszczyn było bardzo dużo a same rośliny rzepaku był wysokie i mocne.

  • @KrzysztofPiskorz-p5h
    @KrzysztofPiskorz-p5h27 күн бұрын

    Witam czy są dostępne wyniki z tego doświadczenia ?

  • @kwspolska1265
    @kwspolska126522 күн бұрын

    Dzień dobry Panu, dziękuję za obejrzenie filmu. Doświadczenie było prowadzone w dwóch sezonach wegetacyjnych, tj.: 2014 - 2015. Uzyskane różnice w plonie ziarna w obu testowanych systemach ww. latach nie były istotne statystycznie, dlatego też zdecydowaliśmy o zakończeniu projektu. W przypadku gdy jest Pan nadal zainteresowany szczegółami, zachęcam do kontaktu telefonicznego. Chętnie podzielę się informacjami na ten temat. Z poważaniem Bartosz Rudzki

  • @Anakin1611
    @Anakin161129 күн бұрын

    Ile kg słonecznika na hektar wysiać?? W jakich odstępach i w jakim terminie by zbiór był razem z kukurydzą ??

  • @kwspolska1265
    @kwspolska126524 күн бұрын

    Sialiśmy w połowie maja kukurydza KWS Editio 240 FAO + słonecznik Suvex SU w połowie maja. Słonecznika ok. 75 tys. ziaren na hektar w przeliczeniu 2 rzędy słonecznika i 4 rzędy kukurydzy w rozstawie 75 cm.. Zbór będzie prawdopodobnie połowa września to zależy od warunków atmosferycznych.

  • @Anakin1611
    @Anakin161124 күн бұрын

    @@kwspolska1265 z tego co zrozumiałem to 75 tysięcy wyszło jeżeli siane 2 rzędy, natomiast jeżeli chciałbym wysiać tylko słonecznik bez kukurydzy wtedy trzeba by tą ilość pomnożyć razy 3 zakładając że siane było siewnikiem 6 rzędowym tak??

  • @KoximusMaximusEreximus
    @KoximusMaximusEreximusАй бұрын

    Witam jaki rzepak polecacie na mozajki od 3 do 6 klasy ?

  • @kwspolska1265
    @kwspolska1265Ай бұрын

    Na słabsze gleby i mozaiki polecamy sprawdzoną odmianę RICCARDO KWS F1 oraz nowość HIBERIA F1.

  • @jakubrojda6381
    @jakubrojda6381Ай бұрын

    Widać ewidentnie poredukowane łuszczyny przez przymrozki.

  • @kwspolska1265
    @kwspolska1265Ай бұрын

    Tak, trafna uwaga. Na tej plantacji były dość duże przymrozki i to w czasie kwitnienia. Widać to po kształcie i rozmiarze części łuszczyn. W tych warunkach KWS LAUROS okazał się całkiem wytrzymały w porównaniu do innych odmian. Niektóre okazały się bardzo wrażliwe na przymrozki, odpadło dużo pąków, powstało mniej rozgałęzień bocznych i mniej łuszczyn na pędach ogółem. Natomiast KWS LAUROS okazał się jedną z wytrzymalszych, rośliny są silne, mają dużo rozgałęzień i dużo więcej prawidłowo rozwiniętych łuszczyn niż inne odmiany

  • @ZuzannnaKazimierska-gv1ng
    @ZuzannnaKazimierska-gv1ngАй бұрын

    Ile razy ta aleka była pryskane na chwoscika na tym filmie?

  • @kwspolska1265
    @kwspolska1265Ай бұрын

    Plantator zadecydował wykonać na całej plantacji taką sama ilość zabiegów fungicydowych tj. 3 opryski. Oczywiście decydując się na odmiany CR+ mamy możliwość wykonania mniejszej ilości zabiegów fungicydowych w porównaniu do odmian tradycyjnych.

  • @E6ACT
    @E6ACT4 ай бұрын

    Jaki był termin zbioru i plon z ha?

  • @kwspolska1265
    @kwspolska12654 ай бұрын

    Sorgo było zbierane w pierwszej połowie października i plonowało na 5-6 klasie śr. 6,64t/ha.

  • @xyzxyz6770
    @xyzxyz67705 ай бұрын

    Dzień dobry jestem zainteresowany tą odmianą żyta hybrydowego siew był by w październiku po kukurydzy na ziarno . Szukałem alternatywy na słabe gleby i jest. Gdzie mogę nabyć nasiona powiat słupecki lub koniński pozdrawiam

  • @kwspolska1265
    @kwspolska12654 ай бұрын

    Prosimy o kontakt z naszym Przedstawicielem Handlowym na tym terenie: Karol Włodarczyk, tel. +48 601 374 823.

  • @szymonmiroslaw7401
    @szymonmiroslaw74015 ай бұрын

    A w jakim stadjum najlepiej zbierac

  • @kwspolska1265
    @kwspolska12655 ай бұрын

    Optymalnym terminem zbioru żyta na kiszonkę typu GPS jest moment gdy rośliny osiągną SM ok. 30% co zwykle następuje kiedy ziarno jest w dojrzałości mleczno-woskowej (wczesne kłoszenie). Zbyt wczesny zbiór roślin z dużym udziałem wody może prowadzić do nadmiernego zakwaszenia paszy, wynikającego z nieprawidłowo przebiegającej fermentacji. Z kolei zbyt późny zbiór może spowodować spadek strawności włókna i skrobi oraz trudniejsze ugniatanie masy w silosie, brak wykluczenia powietrza z pustych przestworów w łodygach co może być powodem psucia się kiszonki poprzez pleśnienie. Do określenia poziomu suchej masy można użyć kuchenki mikrofalowej. Reprezentatywną próbkę należy rozdrobnić np. nożem kuchennym i zważyć. Wstawiamy próbkę w odpowiednim naczyniu do mikrofalówki na 2-3 minuty (jeśli materiał jest wilgotny wstawiamy go na dłużej, suchszy na krócej), przy ustawieniu niskiej mocy. Suszenie prowadzimy dotąd dopóki wynik ważenia przestanie się zmieniać (zmniejszać się), wtedy możemy obliczyć suchą masę próbki. Powiedzmy, że przed suszeniem mieliśmy 100g a po suszeniu zostaje nam 30g. 70g to woda, która wyparowała a 30g to SM żyta. Taką metodą można w domu sprawdzać suchą masę każdego materiału np. kukurydzy czy sorga na kiszonkę a nawet ziarna. Jeśli żyto jest zbyt wilgotne zwykle wystarczy podsuszenie przez 1-2 dni na pokosie czyli zbiór 2-etapowy jaki często stosuje się w produkcji sianokiszonek. Podsumowując, żyto na kiszonkę najlepiej skosić, gdy SM wynosi ok. 30% Oczywiście decyduje SM roślin przed zakiszeniem, jeśli planujemy podsuszenia na pokosie to oceniamy SM takich roślin a nie świeżo ściętych. Zwykle więc zetniemy żyto w momencie kiedy zaczyna się kłosić, wtedy mamy plon o najwyższej wartości pokarmowej dla bydła i pasza będzie chętnie pobierana.

  • @grzegorzszuca8340
    @grzegorzszuca83405 ай бұрын

    Witam. Jak u was wygląda okrywanie kopców kiszonki oponami!??

  • @kwspolska1265
    @kwspolska12655 ай бұрын

    Zużyte opony, są traktowane jako odpad i mogą być używane do obciążania folii na kiszonkach pod warunkiem uzyskania zezwolenia w miejscowym Starostwie Powiatowym. Brak zezwolenia może narazić rolnika na kary finansowe więc warto zadbać o legalizację tego rozwiązania.

  • @pablom9018
    @pablom90187 ай бұрын

    Jaki herbicyd?? Npk jaka ilosc?? Jaka forma azotu??

  • @kwspolska1265
    @kwspolska12657 ай бұрын

    Zarejestrowane w sorgo są S-Metolachlor i Pendimetalina, nawożenie dobiera się pod przedplon i zasobność gleby, sorgo to uprawa raczej ekstensywna, która nie reaguje zwyżką plonu na wysokie nawożenie N. Często wystarcza 50-60kg N, 60P i 100-120K. azot może być z obornika, gnojowicy, RSM, saletry, najważniejszy czynnik plonotwórczy w uprawie sorgo to prawidłowy siew w odpowiednim terminie oraz przypilnowanie zachwaszczenia, kiedy będzie odpowiednia obsada roślin/m2 to będzie szansa na spory plon.

  • @pawetomaszuk1811
    @pawetomaszuk18117 ай бұрын

    Jaką jest norma siewu Sorgo na 1 hektar?

  • @kwspolska1265
    @kwspolska12657 ай бұрын

    Zalecamy wysiew 25 nasion/m2, jednostka siewna KWS LUPUS zawiera 250tys nasion więc wystarczy do obsiania 1ha.

  • @cezar90100
    @cezar901007 ай бұрын

    Jaką obsadę należy stosować dla tej odmiany na różnych rodzajach gleb?

  • @kwspolska1265
    @kwspolska12657 ай бұрын

    Dzień dobry, w zależności od klasy gleby optymalna obsada wynosi: gleby słabe: 78 tys. roślin / ha, gleby klasy 2 i 3: 95 tys. roślin / ha.

  • @agropawewenta4451
    @agropawewenta44518 ай бұрын

    Pytanie , czy jak sie zrobi tym kwasem to mozma siac to ziarno? Np łubin

  • @kwspolska1265
    @kwspolska12657 ай бұрын

    Materiał siewny nie powinien być traktowany konserwantem, może to obniżyć jego zdolność kiełkowania ale może Pan przeprowadzić próbę kiełkowania takiego ziarna po konserwacji i sprawdzić jak konserwant wpływa na siłę kiełkowania w porównaniu do nasion niekonserwowanych.

  • @agropawewenta4451
    @agropawewenta44517 ай бұрын

    @@kwspolska1265 to spróbuję za rok

  • @agropawewenta4451
    @agropawewenta44517 ай бұрын

    @@kwspolska1265 dziękuję

  • @klodawiak89
    @klodawiak898 ай бұрын

    Witam, jaki przyjąć graniczny temin siewu żyta ozimego i w jakim terminie jest już lepiej zasiać przewódke niż ozime? Czy należy mocno zwiększać norme wysiewu wraz z coraz pozniejszym terminem ? Mieszkam w Polsce północnej

  • @kwspolska1265
    @kwspolska12658 ай бұрын

    Dzień dobry Panu, w przypadku uprawy żyta ozimego cel minimum wyrażony w zaawansowaniu rozwoju roślin przed spoczynkiem zimowym to osiągniecie fazy BBCH21 - czyli początek krzewienia. Patrząc z perspektywy procesu różnicowania kłosa - budowanie potencjału plonowania - korzystniej jest, gdy stan ten będzie bardziej zaawansowany -> okolice pełni krzewienia. Dlaczego? Taki stan rzeczy wydłuży w czasie przebywanie rośliny pomiędzy fazą podwójnego pierścienia a fazą kłoska szczytowego - jest to przedział czasu, w którym roślina buduje kłos. Szacunkowo do osiągnięcia pełni krzewienia licząc od dnia siewu potrzebne jest około 42 dni - wszystko zależy od szybkości wschodów oraz przebiegu wegetacji (wilgotność, temperatura powietrza). Istotna tu jest również głębokość siewu, która jest często bagatelizowana - używając dyplomatycznego słowa, dobór i termin zastosowani herbicydów), etc. Aby ustalić właściwy termin agrotechniczny dla „północnej Polski” zachęcam Pana do skorzystania z katalogu dedykowanego dla żyta - wsparcie w zakresie terminu siewu znajduje się w sekcji agrotechnicznej - dla obszaru północy Polski jest zdefiniowanych 5 terminów, w zależności czy rozpatrujemy okolice Szczecina, pasa nadmorskiego, etc. Szczególnie polecam wersję z 2020 roku, gdzie jest dostępna opisowa agrotechnika dla tego gatunku - kolejne edycje katalogu zostały pomniejszone o te treści. Proszę zwrócić się z prośbą do działu Marketingu o udostępnienie publikacji - najlepiej poprzez formularz kontaktowy na stronie www.kws.pl Kolejna część pytania odnosi się do normy siewu. Tak, należy kompensować opóźnienie terminu siewu zwiększając normę siewu, pamiętając, że działa to tylko w pewnych granicach i należy to kalkulować rozważnie, ponieważ „gęste siewy” w dość wyraźnym zakresie zmieniają w zbożach stosunek plonu ziarno<->słoma - w sensie produkują więcej słomy i a mniej ziarna, zużywają więcej wody na wytworzenie jednostki plonu, a żyto zwykle jest uprawiane w dość słabych warunkach glebowych, więc wiadomy problem się rysuje w takim przypadku. Według mojej oceny w skrajnych przypadkach bardzo późnego siewu odmian żyta ozimego F1 to dobrana norma siewu powinna oferować obsadę 240 roślin /m2 - powyżej takich wyliczeń lepiej zmienić gatunek uprawny, choć może się Pan spotkać z innymi sugestiami w tym zakresie. Na późne siewy żyta jest w tej chwili rozwiązanie w postaci żyta jarego hybrydowego KWS ALLOCATOR, które z powodzeniem można siać od trzeciej dekady października. Nie chciałbym się tu rozpisywać bardziej, ponieważ w mojej subiektywnej ocenie już wybiegłem zakresem wypowiedzi poza standard przyjęty dla mediów społecznościowych. Zachęcam Pan do kontaktu telefonicznego z naszymi pracownikami terenowymi. Mam natomiast nadzieję, że choć trochę rozwiałem Pana wątpliwości. Z poważaniem Bartosz Rudzki

  • @klodawiak89
    @klodawiak898 ай бұрын

    @@kwspolska1265 dziękuję za odpowiedź

  • @edmundfelski7314
    @edmundfelski73148 ай бұрын

    Pytanie: Siew przełom lutego /marca jaką obsadę założyc. Czy sprzedaż będzie tak jak w życie ozimym hubrydowym czyli w jednostkach? Pozdrawiam.

  • @kwspolska1265
    @kwspolska12658 ай бұрын

    Dzień dobry Panu, dziękuję za zainteresowanie się naszym produktem. KWS ALLOCATOR jest oferowany w jednostkach siewnych - wielkość opakowania identyczna jak w przypadku naszych odmian ozimych, czyli jedna jednostka siewna zawiera 1 mln kiełkujących ziaren. Sprzedaż tego produktu ruszyła w okolicy trzeciej dekady października i chcę podkreślić, że dostępność materiału w tym roku jest dość mocno ograniczona, więc zachęcam do przyśpieszenia próby nabycia potrzebnej ilości materiału siewnego. Niektórzy dystrybutorzy nadal posiadają niewielkie ilości na stanach magazynowych - dostępności jest oczywiście zmienna w czasie z wiadomych względów. W przypadku siewu na przełomie luty/marzec sugeruję tak dobrać normę siewu, aby po wschodach uzyskać obsadę na poziomie 230-240 roślin/m2. Osobiście, jeśli warunki techniczne pozwalają, sugeruję wcześniejszą realizację siewu. Zachęcam do kontaktu naszymi pracownikami terenowymi. Z poważaniem, Bartosz Rudzki

  • @janstryjewski4348
    @janstryjewski43489 ай бұрын

    Teoretycznie możemy zredukować nawożenie ale może to zadziałać przede wszystkim na glebach w tak wysokiej kulturze jak ta z doświadczenia. W długoletniej praktyce możemy spodziewać się spadku plonu wynikającego z ograniczonego nawożenia ( jeśli tylko nawożenie z przed przystąpienia do doświadczenia nie było horrendalnie wysokie)

  • @kwspolska1265
    @kwspolska12659 ай бұрын

    Dlatego też, jak wskazywaliśmy w filmie, doświadczenia warto kontynuować. Proszę pamiętać również, że redukcja nawożenia dotyczy tylko dawki startowej. Lepsza dostępność na starcie wegetacji przyczyniać się może do budowy większego systemu korzeniowego i uruchamiania składników pokarmowych z głębszych warstw profilu glebowego.

  • @rafalnowak3714
    @rafalnowak37149 ай бұрын

    Diego bardzo ciekawa roślina niestety widzę że zwartości pokarmowe ziarna bardzo słabe brakuje białka. Jak wiemy kukurydza suszoną ma 8%białka sorgo pewnie podobnie. Już nie wspomnę o konieczności dosuszanie. Wolę żyto hybrydowe. Pozdrawiam z Borów Tucholskich ✋

  • @kwspolska1265
    @kwspolska12659 ай бұрын

    Ziarno sorgo zawiera 1-2% więcej białka niż kukurydza zwykle 9-11%. Żyto hybrydowe to także dobra alternatywa na słabsze stanowiska i do żywienia zwierząt. W razie pytań lub wątpliwości zapraszamy do kontaktu bezpośrednio z Mariuszem Kopciem: tel.: 603 564 960. Pozdrawiamy!

  • @rafalnowak3714
    @rafalnowak37149 ай бұрын

    @@kwspolska1265 Dziękuję za informację. Uprawiam żyto hybrydowe Państwa produkcji od lat. Plony osiągam bardzo dobre wręcz rewelacyjne niskimi nakładami. Wszystko rozbija się o efekt finansowy w przypadku sorgo również. Pozdrawiam z Borów Tucholskich ✋

  • @Ubojowiec
    @Ubojowiec9 ай бұрын

    a powiecie cos na temat lisci z burakow dla bydła ??

  • @kwspolska1265
    @kwspolska12659 ай бұрын

    Skarmiane w zbyt dużych ilościach liście buraków są przyczyną pogorszenia stanu zdrowotnego krów mlecznych i obniżonej płodności. Przyczyną ujemnego działania liści jest nadmierne ich zanieczyszczenie ziemią, niedobór włókna i zawartość kwasu szczawiowego. Czynnikom tym przypisuje się zwłaszcza takie objawy jak odwodnienie i demineralizacja organizmu.

  • @wingedfarm3366
    @wingedfarm33669 ай бұрын

    Najciekawsze jest to że nikt go nie chce kupić.

  • @kwspolska1265
    @kwspolska12659 ай бұрын

    Faktycznie, obecne ceny są bardzo niskie, nie zadowalające producentów. Jeśli jest taka możliwość warto przechować swój zbiór, ponieważ jak historia pokazuje sytuacja może się za parę miesięcy poprawić i firmy paszowe zakupią towar bo będą musiały mieć słonecznik na bieżące potrzeby paszowe. Pragnę przypomnieć, że Ukraina zdecydowanie będzie miała mniej słonecznika poprzez redukcję zasiewów o ok. 30%. Może się okazać, że za parę miesięcy będzie go brakować na rynku co automatycznie spowoduje wzrost cen czego Panu i Wszystkim producentom słonecznika serdecznie życzymy.

  • @xyzxyz6770
    @xyzxyz67707 ай бұрын

    To samo z sorgo

  • @ave6217
    @ave621710 ай бұрын

    W jakiej obsadzie był siany allocator w terminie październikowym?

  • @kwspolska1265
    @kwspolska126510 ай бұрын

    Dzień dobry, dziękuję za zainteresowanie naszymi produktami. KWS ALLOCATOR w terminie siewu w ostatnich dniach października został zasiany w obsadzie 220 ziaren/m2. Z poważaniem Bartosz Rudzki

  • @joannaszarkowska618
    @joannaszarkowska61810 ай бұрын

    Mozna jakis nr kontaktowy do doradcy Planuje zasiac 10ha na prube

  • @kwspolska1265
    @kwspolska126510 ай бұрын

    Dzień dobry, w tematach sorgo proszę kontaktować się bezpośrednio z naszym Specjalistą: Mariusz Kopeć, tel.: 603 564 960

  • @piotrekg.6164
    @piotrekg.616410 ай бұрын

    Lepszy caryx czy toprex?

  • @kwspolska1265
    @kwspolska12659 ай бұрын

    Różnica pomiędzy preparatami w osiągnięciu efektu skracania jest niewielka, można swobodnie stosować jeden lub drugi z takim samym skutkiem. Polecamy konsultacje z producentami tych środków: Caryx - BASF, Toprex - Syngenta.

  • @lobudek
    @lobudek11 ай бұрын

    Żyto w skupach po 550-600zł a wy jeszcze podnosicie ceny za materiał.... F2 podobno sypie niewiele gorzej...

  • @kwspolska1265
    @kwspolska126510 ай бұрын

    Dzień dobry Panu, dziękuję za opublikowanie komentarza. Za stanowczo wyższy plon ziarna w odmianach żyta F1 odpowiada efekt heterozji, czyli zjawisko bujności mieszańców pokolenia F1 polegające na tym, że potomstwo przewyższa pod względem jednej lub kilku cech (ilościowych) formy rodzicielskie. Efekt heterozji w odmianach ujawnia się tylko w pierwszym pokoleniu F1. Przy próbach uprawy kolejnych generacji efekt heterozji zanika, więc zniżka plonu jest naturalną konsekwencją użycia do siewu ziarna pochodzącego z pokolenia innego niż F1. Czy - cyt.: „…F2 podobno sypie niewiele gorzej…” Pokolenie F2 (jak i kolejne generacje) w porównaniu do F1 plonują znacznie niżej, co udowodniono niejednokrotnie w doświadczeniach naukowych. Spadki plonu ziarna sięgały do 24% - wartość modyfikowana przez interakcję genotypów z lokalizacjami oraz czynnikiem środowiskowym. Warto również podkreślić, że obserwowane niekorzystne zmiany prócz plonu obserwowane były także w obrębie cech agronomicznych (odporność na choroby w tym sporysz, wyleganie) i jakościowych. Jeden z końcowych wniosków doświadczenia był następujący: „Ziarno pochodzące ze zbioru odmiany mieszańcowej nie nadaje się do wykorzystania jako materiał siewny do produkcji żyta.” Informacyjnie, przepisy prawa zabraniają używania do siewu ziarna ze zbioru odmian F1 - każdego gatunku, nie tylko żyta. W mojej ocenie pod wieloma względami korzystniej jest wykorzystać do siewu materiał siewny odmiany żyta populacyjnego, nawet pochodzącego z odstępstwa rolnego niż siew kolejnych generacji odmian żyta F1, które plonuje stanowczo słabiej (i zniżki plonu nie uda się skompensować zwiększając normę siewu) i dodatkowo narażają osobę lub spółkę prawa handlowego na określone konsekwencje prawne. Z poważaniem Bartosz Rudzki

  • @PaweuX.
    @PaweuX.11 ай бұрын

    Zamierzam posiać hybrydowe żyto z przeznaczeniem na śrutę dla bydla mlecznego. Co Wy na to? Ma to sens? Mlecznym nie zaszkodzi?

  • @kwspolska1265
    @kwspolska126511 ай бұрын

    Przy odpowiednio zbilansowanej dawce nie zaszkodzi. Żyto hybrydowe jest bardzo dobrym źródłem energii dla krów mlecznych.

  • @marek_inz
    @marek_inz11 ай бұрын

    Ja widzę tylko problem że pszenicę dla kur można kupić na 0,5ha a sorgo nie. A mogło by dla mini gospodarstw być fajną alternatywą na malutkie działeczki.

  • @kwspolska1265
    @kwspolska126511 ай бұрын

    @marekl3198 Nasiona sorgo są sprzedawane w opakowaniach zawierających 250tys nasion co wystarcza do obsiania 1ha. W przypadku mniejszego areału można takie opakowanie wykorzystać wspólnie z sąsiadem albo zostawić połowę na drugi rok. :)

  • @marek_inz
    @marek_inz11 ай бұрын

    @@kwspolska1265 pomysł z zostawieniem na kolejny rok w moim przypadku jest chyba najlepsza. Najlepiej kupić nasiona przez stronę internetową?

  • @kwspolska1265
    @kwspolska126511 ай бұрын

    @@marek_inz Zapraszamy do naszego sklepu internetowego shop.kws.com/pl-pl/sorgo/kws-lupus?cclcl=pl_PL - tu można wygodnie zakupić nasiona sorgo, koszt przesyłki zawarty jest w cenie nasion. :)

  • @piotrwiesioek1317
    @piotrwiesioek131711 ай бұрын

    Przepraszam mam pytanie potrzebuje żyta na 6 klasę ziemi jaką odmianę wybrać

  • @kwspolska1265
    @kwspolska126511 ай бұрын

    @piotrwiesioek1317 Żyto hybrydowe na VI klasie może się udać, jednak raczej nie ma co liczyć na wysokie plonowanie, co do odmiany to nie ma tutaj szczególnych różnic pod kątem stanowiska, szczególnie polecić możemy KWS Serafino, które dobrze radzi sobie w warunkach suszy jednocześnie rekordowo plonuje w warunkach optymalnych

  • @stanisawlis5018
    @stanisawlis501811 ай бұрын

    witam ,dwa lata temu zakupiłem kws kosmos w centrali i plonował bardzo dobrze ,posiałem w następnym roku materiałem swoim i plon radykalnie się obniżył ,czy jest coś na rzeczy , może należy brać tylko z centrali ,pozdrawiam

  • @kwspolska1265
    @kwspolska126511 ай бұрын

    W uprawie zbóż populacyjnych należy założyć, że każde następne rozmnożenie z materiału C1 skutkuje obniżeniem plonowania o około 5-7%. Dlatego celem utrzymania wysokiego poziomu plonowania warto korzystać co roku z materiału kwalifikowanego.

  • @stanisawlis5018
    @stanisawlis501811 ай бұрын

    dzięki za poradę, pozdrawiam@@kwspolska1265

  • @Piochu2
    @Piochu211 ай бұрын

    Doświadczenie było prowadzone na odmianie populacyjnej czy hybrydowej? U mnie Derrick wydał bardzo dobry plon z obsady 20 szt/m2.

  • @tomaszjakubowski7163
    @tomaszjakubowski716311 ай бұрын

    Ile oddał

  • @Piochu2
    @Piochu211 ай бұрын

    @@tomaszjakubowski7163 4,88 t/ha siany punktowo w ST co 50 cm, zasiana obsada to 40 roślin/m2 ale zaraz po siewie spadło 40 mm w godzinę więc zaklepało i została średnia 20 roślin/m2.

  • @tomaszjakubowski7163
    @tomaszjakubowski716311 ай бұрын

    @@Piochu2 u mnie Chrobry 3.9 slabo

  • @Piochu2
    @Piochu211 ай бұрын

    @@tomaszjakubowski7163 Na ten rok to tak dobry plon

  • @kwspolska1265
    @kwspolska126511 ай бұрын

    Na poletku doświadczalnym w obydwu wariantach obsady była wysiana odmiana hybrydowa, konkretnie UMBERTO KWS F1.

  • @andrew24871
    @andrew24871 Жыл бұрын

    Witam, w 2023 roku ja i "ekoprojekty" ........( same epitety mi się cisną na usta jak sobie o tych ekoprojektach pomyśle) Mam takie pytanie jeśli ktoś wie bardzo prosze napisać że wiem a jeśli komuś się wydaje to też niech napisze ale niech doda że tak mu się wydaje i na 100% nie wie :) . Takie pytanko > QQ na ziarno + wymieszanie słomy z glebą żeby była okrywa zimowa ( nie da się orać na zime) i tu jest moje pytanie czy jest sens orać głęboko na wiosne w celu zniszczenia omacnicy czy nie ma to najmniejszego sensu chodzi mi o to w kiedy omacnica wychodzi na wiosne z ziemi czy da się ją jeszcze na wiosne zabić głęboką orką ?

  • @kwspolska1265
    @kwspolska1265 Жыл бұрын

    Bardzo dobre pytanie! Z naszego doświadczenia wynika, że wiosenna orka nie przynosi efektu w walce z Omacnica Prosowianką. Jedynym skutecznym zabiegiem agrotechnicznym jest orka zimowa.

  • @andrew24871
    @andrew24871 Жыл бұрын

    @@kwspolska1265 Dziękuję ślicznie za odpowiedź , Pozdrawiam

  • @MafiaMatiego1
    @MafiaMatiego1 Жыл бұрын

    Ciekawy pomysl!

  • @marek_inz
    @marek_inz Жыл бұрын

    Bardzo miło słyszeć że temat sorgo ma potencjał do rozwoju. Myśle że jest to roślina która w dużej części Polski może zastąpić w zmianowaniu kukurydzę która zaczyna być zawodną uprawą przez dzikie zwierzęta, sorgo ma tu ogromną przewagę, bo nie jest zjadane przez dziki czy sarny. Wykorzystuje również znacznie lepiej wodę od kukurydzy, co widać po każdym deszczu jak przyspiesza z wzrostem i goni wielkością kukurydzę.

  • @wiesawfalkowski5004
    @wiesawfalkowski5004 Жыл бұрын

    Czy można to jeszcze siać 25.06?

  • @kwspolska1265
    @kwspolska1265 Жыл бұрын

    Bardzo dobre pytanie! Koniec czerwca można uznać za termin opóźniony, wszystko zależy od rozkładu pogody oraz sumy temperatur. W przypadku sorga ziarnowego można rozważyć kiszenie zamiast suszenia ziarna.

  • @szymons2707
    @szymons2707 Жыл бұрын

    Tne slome i sieje ozimine jak rozsieje wapno to nieuwsteczni mi azotu bo to tylko miesiac albo 2

  • @kwspolska1265
    @kwspolska1265 Жыл бұрын

    Dziękujemy za komentarz! Generalnie wapnowanie zwiększa przyswajalność składników mineralnych, wyjątkiem jest fosfor (uwstecznia go). Wapno nawozowe powoduje rozkład form amonowych do amoniaku, szkodliwego dla siewek. 4 tygodnie po wapnowaniu to wystarczający bufor czasu po wapnowaniu na siew i dalsze nawożenie.

  • @piotrwiesioek1317
    @piotrwiesioek1317 Жыл бұрын

    Mam pytanie jakie najlepsze żyto na 6 klase ziemi

  • @kwspolska1265
    @kwspolska1265 Жыл бұрын

    Dzień dobry Panu, dziękuję za zainteresowanie się odmianami żyta KWS. Plon każdej uprawy rolniczej prowadzonej w warunkach gleby klasy VI będzie w pierwszej kolejności modyfikowana przez ilość jak i rozkład opadów w czasie wegetacji z powodu słabych zdolności do magazynowania wody przez gleby bardzo lekkie. Z deficytami wody żyto najlepiej sobie poradzi ze wszystkich gatunków zbóż, ale też należy być świadomym, że przy głębokich stresach wodnych również i żyto zareaguje negatywnie. W pierwszej kolejności zachęciłbym Pana do przeanalizowania aktualnego stanu pola, na którym zamierza Pan uprawiać żyto, w celu oceny jego kultury, zawartości podstawowych składników pokarmowych P, K, Mg, które powinny być w przedziałach średnich. Oczywiście odczyn pH powinien być w zakresie właściwym do wspomnianej kategorii agronomicznej. I teraz najważniejsze - gdy charakterystyka gleby jest w poprawnym stanie, proszę dokonać indywidualnej oceny produktywności stanowiska dla średniego przebiegu pogody z poprzednich lat, np.: z 3-5 ostatnich sezonów. Gdy uprawiał Pan wcześniej żyto populacyjne z użyciem kwalifikowanego materiału siewnego, i łan udało się Panu poprowadzić bez istotnych błędów agrotechnicznych, a przebiegi wegetacji były pozbawione ekstremów pogodowych, to do uzyskanego średniego plonu ziarna proszę dodać w granicach 20%. Proszę ocenić indywidualnie czy taki potencjalny efekt końcowy w tych konkretnych warunkach glebowych będzie Pan satysfakcjonował, bo to że odmiany hybrydowe będą plonowały wyżej niż populacyjne jest pewne. Przy doborze odmian zwróciłbym w pierwszej kolejności uwagę na nowsze kreacje odmianowe KWS IGOR, KWS GILMOR lub starsze np.: KWS SERAFINO. Inne nasze odmiany z pewnością też sobie poradzą. W tych warunkach glebowych dbałość o agrotechnikę łanu ma bardzo kluczowe znaczenie. Wprowadzenie nawożenia organicznego również polepszy produktywność. Zachęcam Pana do indywidualnego kontaktu z naszymi pracownikami terenowymi w zakresie konsultacji agrotechnicznych. Z poważaniem Bartosz Rudzki

  • @piotrwiesioek1317
    @piotrwiesioek1317 Жыл бұрын

    @@kwspolska1265 Dziękuję za odpowiedź

  • @bromar2573
    @bromar2573 Жыл бұрын

    Na jakie substancje czynne jest wrażliwa.

  • @kwspolska1265
    @kwspolska1265 Жыл бұрын

    Dziękujemy za pytanie. Nie stwierdziliśmy fitotoksyczności substancji czynnych zarejestrowanych do stosowania w uprawie kukurydzy, stosowanych zgodnie z etykietą.

  • @agromaciek1447
    @agromaciek1447 Жыл бұрын

    a w silos o wymiarach 3m x 14m x 100m ile zmiesci się kiszonki. Taki silos ma mój kolega i chciałbym wiedziec ile w niego wchodzi

  • @kwspolska1265
    @kwspolska1265 Жыл бұрын

    Dziękujemy za pytanie! Oto wyliczenie pojemności powyższego silosa: 3x14 x 100 = 4200m3 4200 m3 x 0,6t = 2520t dobrze ubitej kiszonki z kukurydzy W razie dalszych pytań prosimy o kontakt.

  • @lubelskigospodarz
    @lubelskigospodarz Жыл бұрын

    Trudny rok na odchwaszczanie w technologi conviso , zimno było buraki nie rosły ale chwasty już tak pierwszy zabieg zrobiony tydzień temu za kilka dni 2 zabieg a buraki w fazie 4/6 liści także na 2 zabiegach się nie skończy … i pytanie co dalej zwykle herbicydy czy kolejna dawka conviso one ??

  • @kwspolska1265
    @kwspolska1265 Жыл бұрын

    Przede wszystkim należy obserwować plantację. W przypadku pojawienia się nowej fali chwastów pozostaje jedynie użycie herbicydów zarejestrowanych w burakach innych niż CONVISO ONE. Zgodnie z etykietą CONVISO ONE maksymalna ilość preparatu w sezonie wegetacyjnym to 1l/ha.

  • @lubelskigospodarz
    @lubelskigospodarz Жыл бұрын

    @@kwspolska1265 do herbicydu conviso można dodawać w mieszanie inne herbicydy takie jak venzar Lontrel safari i metamitron żeby wspomóc działanie na lekko przerośnięte komosy i ostrożeń i zabezpieczyć odglebowo ?