Přírodní bydlení

Přírodní bydlení

ekostavby & dřevostavby / staví a uvádí Jakub Gajda / publikuje a odpovídá Jiří Krpeš

Pila Trojanovice

Pila Trojanovice

Objevte ekostavby

Objevte ekostavby

Bezrámové okno

Bezrámové okno

Пікірлер

  • @stanos1168
    @stanos11682 күн бұрын

    😆😆😆😆😆😂😂😂😂😂😂

  • @viteslavjedlicka7138
    @viteslavjedlicka71388 күн бұрын

    Zdravim,ve skanzenu v prerove nad labem maji takovy tram s dirama nejaky zdvihak kterym se po staru dokazala nadzvednout zed chalupy nevite jak se tomu rikalo ? (videl sem to v tv tak se neslo zeptat)

  • @huminami
    @huminami12 күн бұрын

    Dobrý den, docela jste mi otevřeli oči z postoje: "Ani náhodou, je to jen další hovadina, pro technokraty, skrz kterou se z nás snaží výrobci vytáhnout prachy." k postoji: "Ok, já to asi pořád nechci, ale uznávám, že to není špatná technologie a v určitých use-case to má smysl". Nicméně si pořád myslím, že v mém případě, kdy rekonstuuji starou chalupu bez zateplování fasády (z památkově estetických důvodů) to úplně smysl nedává, přestože mám v plánu zateplovat podlahy, stropy a osazovat kvalitní špaletová okna s dvojskly. Ale možná mě vyvedete z omylu, ostatně na tomhle kanále by to nebylo poprvé.

  • @rozpas170
    @rozpas17013 күн бұрын

    Trochu mě video zklamalo. V titulku je psáno podlaha ze širokých prken a nakonec jsou to prkna 24 cm široká.... Mám podlahu z různých dřevin v různých místnostech (smrk, modřín, jasan, jedle). Šel jsem vyloženě cestou přesílené kulatiny a nejširší prkno mám 52 cm. Jinak běžně okolo 40 cm šíře. Všechno kotveno hřebíkem 90 mm, viditelně vrchem, v kraji mírně pod úhlem. žádná hra na neviditelné přichycení přes pero. Podlaha si žije svým životem (střídání velikosti spárek podle ročního období), ale v zásadě lze říct, že je v pohodě a obecně stabilní.

  • @rozpas170
    @rozpas17014 күн бұрын

    Dívám se, že video bylo vytvořeno před 10 lety... tak se pokusím nastínit, jak se problematika izolací z ovčí vlny vyvinula dále... Jak správně píše v komentech někdo z přírodního bydlení, výrobcem byl pravděpodobně pražský Insowool. První s tím u nás začali a první je to také doběhlo. Za tu dobu v ČR vzniklo a opět relativně rychle zanikly cirka 3 další firmy s obdobnými pokusy. Nebudu je nijak konkretizovat, ale jenom uvedu, že to bylo v Ústí nad Orlicí, v Liberci a také ve Val.Kloboukách... všechny do jednoho pohořely (jedna snad ještě funguje) na primárně velmi nevhodně zvoleném ošetření proti molům a sice syntetickými pyrethroidy. Ty jak známo (uvádí např. WIKIPEDIE), po nějaké době vyprchají, neboli vysublimují do vzduchu. Nebudu řešit to, kdo a jak si to v tom vzduchu vydýchá, ale hlavně, izolace zůstane neošetřená a tady přichází ke slovu malý, večerní motýlek, který je zajímavý tím, že nepotřebuje pít (vodu si vytváří metabolicky) a že jeho larvy stráví jako jeden z málo tvorů na planetě keratinové vlákno. Ano je to mol šatní! Dalším problémem u českých výrobců byl kromě diletantského ošetření také čistota použité suroviny. Jelikož vyrobit opravdu přírodní izolaci z vlny je technologicky náročné (plstění pomocí plstících jehel), vydaly se místní výrobci dle mého názoru opět špatnou cestou a sice cestou pojení vlny plastovými vlákny (odborně Biko, nebo též bi-komponentní vlákno). To ale potom na výstupu máme izolaci tvořenou jistým podílem plastu (hořlavost, případně odkapávání hořících kapek, toxicita při hoření, nemožnost kompostace). Takže ani toto není cesta. Naštěstí se toho chopili odborníci ze sousedního Rakouska a všechny tyto problémy spojené s výrobou izolací z vlny vyřešili. Produkují tam 100% přírodní izolace bez jakýchkoli pojiv a přitom doživotně ošetřené patentovanou bezbiocidní (nechemickou) technologií. Taková vlna se prodává i tady v ČR. Prodávala se tu dokonce už v době natáčení tohoto videa. Chtělo to bohužel trochu víc pátrat a na dané téma se vzdělávat (případně sbírat reference). Zajímalo by mě, jak je na tom kolega kameraman s izolací dnes po 10 letech? Je možný nějaký koment, případně kontakt?

  • @epikoperfectnoob6408
    @epikoperfectnoob640820 күн бұрын

    Co je vlastně za tím "obojím materiálem?" Na čem materiál drží?

  • @Koren-taiji
    @Koren-taiji20 күн бұрын

    Ta horní okna se budou ještě vyřezávat, nebo majitelé zlobili a nafasovali domácí vězení? Jinak pěkná práce, děkuji za inspiraci a rozebrání :-)

  • @jaroslavkopp4410
    @jaroslavkopp441020 күн бұрын

    Nechci nikoho urazit, ale spíš to vypadá jak nějaké vězení pro duševně choré, kteří nesmějí mít moc denního světla... :) Nechápu tenhle trend nenatřeného dřeva, které je hned po pár letech na vyhození. My máme na chatě 50 let starý dřevěný obklad, nově natřený a vypadá to 100x lépe než tyhle novodobé bezduché paskvily. Nehodnotím vaší práci a zpracování jako takové, ale životnost a designovou stránku věci... Jinak jste asi super firma a pan Gajda příjemný týpek Ať se daří 😁🤝

  • @PetrKiskaPE-kneTR-uhlarstvi
    @PetrKiskaPE-kneTR-uhlarstvi20 күн бұрын

    Tak to je za mě trošku “konstrukční úlet” neříkal bych tomu odvaha, ale nesmyslné řešení fasády🙈

  • @romanvybo
    @romanvybo20 күн бұрын

    Pqci sa mi to prekrytie okien :) video z interieru by nebolo?:)

  • @tomashoralek5850
    @tomashoralek5850Ай бұрын

    Ahoj,cihla je prostě cihla, mám opravený dům z roku 1926 a nemám problém???

  • @mkcl911
    @mkcl911Ай бұрын

    Jaký konkrétně pigment do oleje na smrkovou palubku ?

  • @r_one1552
    @r_one1552Ай бұрын

    Trochu mi chýba predstavenie "projektu" po technickej stránke - teda aké materiály sa použili, aké hrúbky, aké systémy a pod. Možno je to v ďalších videách (?) Ak áno, tak beriem komentár späť. Idem pozrieť ďalšie 👍

  • @andrejserza2993
    @andrejserza2993Ай бұрын

    Super..miluju dřevo v kuchyni .. jedině

  • @menosobota552
    @menosobota552Ай бұрын

    Nerozfláká ty střešní okna rampouch který bude na tom okapu?

  • @FanMot-di8ro
    @FanMot-di8ro2 ай бұрын

    Blb blb blbý blbí bl blbí blb blbbláblá blb blbý blabla

  • @sromko
    @sromko2 ай бұрын

    A ako je to s priečkami v podkroví? Je lepšie postaviť steny až na tu vrstvu osb dosiek? Alebo už skôr na tú spodnú vrstvu?

  • @jakubsitka9900
    @jakubsitka99002 ай бұрын

    Dobré poučné video. Z vlastní praxe vím, že lidé/investoři na údržbu novostaveb kašlou a pak se strašně diví, že stavba nebo její dílčí část nefunguje tak jak má. Navíc se na některé vady či defekty přijde až příliš pozdě, kdy následná oprava je opravdu nákladná záležitost, kterou si musí navíc uhradit vlastník nemovitosti sám, protože je už dílo po záruce nebo díky chybějícímu odbornému servisu poškozené části mu není reklamace uznána.

  • @PetrKiskaPE-kneTR-uhlarstvi
    @PetrKiskaPE-kneTR-uhlarstvi2 ай бұрын

    Moc hezky a srozumitelně řečeno Jakube,👍 (letos ty okna už fakt zrenovuju, fakt!😉🙈

  • @thomasbauer9732
    @thomasbauer97322 ай бұрын

    Meleš hovna

  • @michaelatomaskova3710
    @michaelatomaskova37102 ай бұрын

    krása! jaká je zde použita povrchová úprava na roubení?

  • @dusandusan8366
    @dusandusan83663 ай бұрын

    Zdravím to mě zajímá s tou parozábranou,když chci difuzně otevřenou skladbu,jak tam můžu mít pak parozábranu zevnitř?Já zrovna řeším starou chalupu,která je konstrukce 6cm hranoly,zvenku 2,5 cm prkna,zevnitř to samé a chci to udělat tak,že zevnitř oddělám ty palubky,vložím 6cm dřevovlákno desky,přivrtám zpět palubky,na to dám zevnitř ještě 4cm dřevovlákno desky tuhé s vyšší hmotností a z venku 20 cm fasádní vata s parozábranou odvětraná fasáda.Otázka která mě zajímá,zda tam tedy zevnitř dávat někam parozábranu,když to chci difuzně otevřené a pokud ano,kam,nebude tam rošt nikde,ale celé to bude jako sendvič,zevnitř jako finální vrstu na to dřevovlákno půjde bud hlína nebo sádroš,nebo tapeta,nevím zda by to tak stačilo nebo jak vyřešit tuto skladbu...můžete mi prosím poradit?Díky...

  • @rozpas170
    @rozpas17014 күн бұрын

    Také zdravím. Nechci se pouštět do řešení Vaší skladby, pouze jsem si všiml, že používáte slovo PAROZÁBRANA a přitom píšete, že byste rád dosáhnul difuzně otevřené skladby. Pravděpodobně jste si spletl terminologii a měl jste na mysli PAROBRZDU. S parozábranou nikdy difuzně otevřené skladby nedosáhnete. Rychlý přehled pojmů: PAROBRZDA - má za úkol pouze přibrzdit prostupu vlhkosti střešním sendvičem. Jak moc k tomu bude docházet vyjadřuje hodnota Sd. Některé parobrzdy mají dokonce Sd proměnné. Její použití velmi vhodné pro difuzně otevřené skladby. Oproti tomu PAROZÁBRANA - jak už plyne z jejího názvu, má za úkol absolutně zabránit prostupu jakékoli vlhkosti do izolace ve střešním sendviči. Většinou se jedná o formu nějaké plastové fólie. Jelikož je pro molekuly vlhka naprosto neprůchozí, její nasazení je velmi vhodné k nasazení ve spojení s minerální nebo skelnou vatou, kde s každým gramem vlhka v izolaci klesá její tepelně izolační schopnost.

  • @doninikabila648
    @doninikabila6483 ай бұрын

    Teď cena?

  • @TheGazzzi
    @TheGazzzi3 ай бұрын

    do toho bych teda nesel... už jen kvuli zateplení a ztrátám, Jsem rád že máme dům na kvalitně udělané klasické desce. Nevim proč bych tohle vubec delal no

  • @TheOgyx
    @TheOgyx3 ай бұрын

    Přemýšlím na zahradní domek s něčím podobným. A spíš netuším proč bych dělal desku. Cenově nesmysl (zemní práce, bednění, beton atd..), časově nesmysl, instalace v podlaze nesmysl (teď jsme u našich po 25 letech kopali ucpané kanalizace atd..) A izolace a ztráty nevím no. V podlaze je cca 20cm vaty nebo něčeho podobného. Třeba na druhém zahradním domku máme jen 12cm ve stěnách, 20cm ve střeše a od spodu betonovou desku. Když se tam přes víkend paří tak ještě v pondělí ráno je při -10 uvnitř 17. Ale ten beton je porád studený :-) Těžko říct jak to je

  • @patrikuschungus4713
    @patrikuschungus47133 ай бұрын

    super

  • @milosfrancisci4989
    @milosfrancisci49893 ай бұрын

    Poprosim odporučiť difuznu omietku na kamennu vlnu na kamennom dome. Niečo hotove nie na dvore hasit vapno. Dik

  • @milosfrancisci4989
    @milosfrancisci49893 ай бұрын

    Zdravim mam kamenny dom a planujem zateplit kamennou vlnou rockwool aku odporucate difuznu omietku? Ale aby som nemusel na dvore hasit vapno. Dik

  • @danielbednarcik554
    @danielbednarcik5543 ай бұрын

    Pekná prezentácia 👍

  • @michaelseidl9107
    @michaelseidl91073 ай бұрын

    Pěkné

  • @ondrejheryan8780
    @ondrejheryan87803 ай бұрын

    Máme v plánu podobnou stavbu domu - dá se v téhle konstrukci použít místo parozábrany OSB deska? Kdyžtak děkuju za odpověď

  • @dalimiltazbirek9134
    @dalimiltazbirek91343 ай бұрын

    co používáte jako větrací mřížku?

  • @marianbubenik1780
    @marianbubenik17804 ай бұрын

    Zajímalo by mne, jakou izolaci a "parobrzdu" používali pře těmi 100 lety.. Chtěl bych to řešit, stavím chatu a mám hromadu dřeva - řeziva. Proto se mi nechce kupovat nějaké fermacell nebo osb desky. 🤔

  • @rokai11
    @rokai114 ай бұрын

    Moc pěkná kompilace. Torchu připomíná nadherný seriál krajinou domova :-)

  • @prirodnibydleni
    @prirodnibydleni4 ай бұрын

    děkujeme :-)

  • @jany5238
    @jany52384 ай бұрын

    Neskutočne sa mi páči takého riešenie

  • @miroslavkupca43
    @miroslavkupca434 ай бұрын

    0:38

  • @marianbubenik1780
    @marianbubenik17804 ай бұрын

    Nebylo by jednodussi misto rakosu pouzit pletivo na kralikarny?

  • @sforman2622
    @sforman26224 ай бұрын

    Dobrej nápad do šopy nebo ke králíkům. Dík za tip

  • @huminami
    @huminami4 ай бұрын

    Tak tohle je pro mě velké dilema. Koupili jsme krásnou chalupu k rekonstrukci, kde byly původně masivní dřevěné podlahy (masivní myšleno 4cm tloušťka). Byl jsem přesvědčený, že je budeme chtít částečně rekonstruovat a částečně nahradit novými kopiemi, ale teď mi dochází, že s podlahovým vytápěním (které jsem vždycky chtěl) se to zcela vylučuje. Takže dilema mezi komfortem a estetikou.

  • @tomaspackan3451
    @tomaspackan3451Ай бұрын

    Zvážil bych stropní vytápění. Systém od společnosti Wavin. Ve vašem případě se mi to zdá jako skvělý řešení

  • @davadm_cz
    @davadm_cz4 ай бұрын

    Dobrý den, dovolil bych se zeptat, jakým způsobem skrze základový dřevěný rošt prostupujete s přívodem uzemnění ze zemnícího pásku do rozvodnice (MET). Předpokládám drát 10mm, zajímá mě řešení z pohledu vzduchotěsnosti prostupu, řešení tepelného mostu a samozřejmě otázka kontaktu vodiče a dřeva z pohledu funkce (zápalná teplota při svádění proudu, odstup od vedení ostatních přívodů apod.). Můj projekt tento detail bohužel neřeší. Děkuji za odpověď i Vaše videa.

  • @mareknavratil2599
    @mareknavratil25994 ай бұрын

    Dobrý den, i když nejsem s touto stavbou obeznámen, dokážu si představit, že zemnící pásek (FeZn 30x4 mm) by mohl být vyveden dovnitř objektu přes jednu ze základových patkek (rozumějte uvnitř bedničky). V objektu by pak mohla být umístěna revizní krabice pod rozvaděčem, ze které byste se napojili na rozvaděč pomocí Cu vodiče. Co se týče hromosvodu, mohl byste vyvést pásek z předposlední bedničky v rozích budovy a pokračovat dále přes svorky a zemnící drát až na střechu. Pokud byste se do něčeho podobného pouštěl, doporučuji se poradit s elektrikářem. Jsem jen pouhý samouk. 🙂

  • @docktor72sk
    @docktor72sk6 ай бұрын

    tiež som si raz takto uplietol bič sám na seba raz som po jednom "majstrovy" robil cca 80% islo dole a nanovo sa obkladalo vo WC mi na dokončenie chybalo cca 3 -4 obkladačky gazda kvôli 1 radu nechcel kupovať ďalší balik obkladu ked v baliku bolo cca 20 ks tak som dostal spasonosny nápad z odpadu ho rozbiť obklady co bol odpad kladivom a ten 1 rad spravit taku divoku mozaiku no domacemu sa to tak zapáčilo ze obehal vsedky obchody a pobral poškodené kusi a musel som mu potom vsade zakomponovať taku mozaiku

  • @SuperBalgos
    @SuperBalgos6 ай бұрын

    tak je to obytná stodola a tohle bylo do stodoly :-D

  • @l4mpion
    @l4mpion6 ай бұрын

    Omlouva se, poslouchal jsem video 3x a neni to z toho jasne..Palubky to jsou tedy podlahove 19mm? V jake šířce? Vyhoda proti obkladovym tl. 12,5 mm je v tom, ze ty podlahove maji vetsinou vetsi sirku a to vypada lepe? Dekuji

  • @filiphudak4183
    @filiphudak41836 ай бұрын

    Ano. Pochopil jste správně. Vypadá to dobře.

  • @jandobes8970
    @jandobes89703 ай бұрын

    Podlahové nemají srazene hrany jako obkladové. Ale je to dnes darda. Sadros by byl za pětinu ceny

  • @fishermann6091
    @fishermann60916 ай бұрын

    Dobrý den, palubky budu dávat svépomoci na strop. Jaký rozestup roštu doporučujete pro rošt z fošen? Plánuji je dávat zhruba 50 - 60cm daleko od sebe, bude to takto stačit, nebo je to moc?

  • @prabanda2349
    @prabanda23496 ай бұрын

    Paráda .

  • @pavelobert1687
    @pavelobert16876 ай бұрын

    Ja som daval palubovku namiesto Bio dosky, kde cena bola neporovnatelna a vysledok temer totožný

  • @lukaskrizan3260
    @lukaskrizan32606 ай бұрын

    To áno, cena jednoznačne bude nižšia. Ale pri bio doske máš akú takú istotu tvarovej stálosti. Palubky sa budú rozchádzať. Alebo potom ich lepiť na pero-drážku a mať ich samozrejme dobre vysušené.

  • @erikajur4947
    @erikajur49476 ай бұрын

    Však prave tie špáry aj mna zneistuju tiež to práve teraz robíme zákazníkovi skoro v celom interiéri a fakt to teraz vyzerá ako bio doska ale či to tak bude aj o rok🤔

  • @pavelobert1687
    @pavelobert16876 ай бұрын

    @@erikajur4947 u mňa to dezi už 3 roky. Žiadne špáry, stále rovina.... kupoval som sušené..

  • @lukaskrizan3260
    @lukaskrizan32606 ай бұрын

    @@erikajur4947 Mna by velmi zaujimal nazor @prirodnibydleni ako to oni riesia. Lebo v zasade bud sa to lepi na pero-drazku a potom cela stena pracuje ako jeden celok, alebo sa to celoplosne nalepi na nejaky nosic - napr OSB. Ale brusit to? stena este ako tak, ale strop? to je ina kava ako podlaha. Mozno by to slo bruskou na sadrokartony. Neviem, neskusal som. Kazdopadne pri palubovkach sa budu tazsie riesit detaily ako su napr. vonkajsie rohy, oproti BIO doskam. Aj to je vidiet na videu. Nie kazdemu sa pacia rohove listy.

  • @igor2003
    @igor20036 ай бұрын

    @@erikajur4947akym sposobom ste vyriesili uchyteniek palubiek na stenu? montazne lepidlo, skrutky alebo klince?

  • @marekvetr3006
    @marekvetr30066 ай бұрын

    Zdravím Pánové 🙂 takže jestli dobře chápu je lepší méně přikládat do kamen a komínovou klapku nechat úplně otevřenou? Nebo jak je to s tou regulací? Já právě myslel že když nechám klapku úplně otevřenou tak všechno teplo valí do komína... Moc děkuji za odpověď 🙂

  • @HalasDusan-pq8wp
    @HalasDusan-pq8wp6 ай бұрын

    Daj dalsie videa

  • @HalasDusan-pq8wp
    @HalasDusan-pq8wp6 ай бұрын

    Ako si vyrobil

  • @lenkakourilova2632
    @lenkakourilova26326 ай бұрын

    Planujeme stavbu a nejspise taky budem mit osb desky ( nenapada mi jina alternativa vhodnejsi ) a moc chci hlinene omitky. Kdyz se to oddeli od osb a drží to jen vlastně ta rakos, kdyz se o tu zed člověk opře treba, nebude mit tendenci to praskat? Nebo kdyz se do ni navrta obraz, policka..nebo poradíte něco lepsiho na zaklop v drevostavbe a pak na to omítky hlinene? Děkuji

  • @jaromirsvejda3415
    @jaromirsvejda34156 ай бұрын

    Další rozumbrada