No video

Zygmunt Krasiński - wieszcz kontrowersyjny / Prof. Andrzej Fabianowski

Wykład prof. Andrzej Fabianowskiego, Uniwersytet Trzeciego Wieku Collegium Civitas, 11 maja 2020 [1h01min]
wszechnica.org...
Bohaterem wykładu prof. Andrzeja Fabianowskiego jest Zygmunt Krasiński, jeden z wielkich polskich wieszczów romantycznych. Prelegent ukazuje biografię Krasińskiego na tle epoki oraz proponuje interpretację jego wybranych utworów. Do tych ostatnich należą: „Nie-boska komedia”, „Irydion”, „Psalmy przyszłości” oraz liczne memoriały polityczne. Krasiński był również doskonałym epistolografem, o czym świadczy jego wydana drukiem korespondencja z Delfiną Potocką. Wykład odbył się w ramach Uniwersytetu Trzeciego Wieku Collegium Civitas.
Prof. Andrzej Fabianowski rozpoczyna wykład od przedstawienia, jak Zygmunt Krasiński prezentuje się na tle Adama Mickiewicza i Juliusza Słowackiego. Najmłodszy z wymienionych wieszczów wyróżniał się pochodzeniem z arystokratycznej rodziny oraz posiadanym majątkiem. Odróżniała go też od pozostałych jego mała ojczyzna. W przeciwieństwie do wymienionych, nie urodził się na kresach Rzeczypospolitej. Bohater wykładu przyszedł na świat w Paryżu, zaś siedzibą jego rodu była mazowiecka Opinogóra.
Prof. Andrzej Fabianowski: Zygmunt Krasiński był pod toksycznym wpływem ojca
Prelegent zwraca uwagę, że Zygmunt Krasiński przez całe życie pozostał pod toksycznym wpływem ojca. Wincenty Krasiński, w czasach wojen napoleońskich dowódca słynnego pułku szwoleżerów gwardii, po upadku cesarza Francji dał się poznać jako lojalny poddany cara. Wpływał nie tylko na związki syna z kobietami, ale również na jego wyboru polityczne. Zygmunt sprzeciwił się ojcu jedynie raz, kiedy chciał, aby syn objął stanowisko w rosyjskiej dyplomacji.
Najsłynniejsze swoje dzieło, dramat Nie -boska komedia, Zygmunt Krasiński napisał w wieku 21 lat. Prof. Fabianowski wskazuje, że wyraża ono stosunek autora do rewolucji społecznej. Z jednej strony widzi jej nieuchronność. Z drugie zaś przestrzega, że jest ona zaczątkiem nowych nierówności. Zdaniem prelegenta czyni to Zygmunta Krasińskiego twórcą profetycznym. Wątek buntu przeciw staremu porządkowi poeta kontynuuje w Psalmach przyszłości, będących polemiką z Prawdami żywotnymi narodu polskiego Henryka Kamieńskiego. W miejsce rewolucji społecznej postuluje solidaryzm społeczny.
Irydion i memoriały polityczne Krasińskiego poświęcone Rosji
Irydion, inny dramat Krasińskiego, w antycznym anturażu wyraża pogląd autora na sytuację Polski pod panowaniem rosyjskim. Prof. Fabianowski wskazuje, że wieszcz uważał, że Polska może zmienić despotyczny charakter Imperium Rosyjskiego od środka. Warunkiem tego jest nie wszczynanie buntów. Temat Rosji Krasiński poruszał również w memoriałach politycznych, które kierował m.in. do papieża Piusa XI i cesarza Francji Napoleona III. Wyrażał on pogląd, że rosyjskie samodzierżawie jest ucieleśnieniem końca rewolucji społecznej. Prelegent zwracał uwagę, że z tego właśnie względu memoriały Krasińskiego nie mogły się ukazać legalnie w PRL.
Zygmunt Krasiński był również doskonałym epistolografem. Prof. Fabianowski poleca lekturę jego opublikowanych drukiem listów, które pisał do swojej kochanki Delfiny Potockiej.
Prof. dr hab. Andrzej Fabianowski - jest literaturoznawcą i krytykiem literackim, specjalizuje się w historii idei oraz związkach między literaturą romantyczną a polityką, pracuje w Instytucie Literatury Polskiej UW
Znajdź nas:
/ wszechnicafww
/ wszechnicafww1
anchor.fm/wsze...
anchor.fm/wsze...
wszechnica.org...
#utwcc #poeta #poezja #zygmuntkrasiński #romantyzm #wieszcz #literatura #kultura #krasiński #epistolograf #listy

Пікірлер: 26

  • @sammas9123
    @sammas9123Ай бұрын

    Świetny wykład!!!

  • @AnnaMaledonPictureBookAuthor
    @AnnaMaledonPictureBookAuthorАй бұрын

    Wspaniale się słuchało!

  • @urszulaszulepa7029
    @urszulaszulepa70292 жыл бұрын

    Wspaniały wykład... Profesor Fabianowski potrafi opowiadać w sposób magiczny... to jak podróż w czasie. Mój ulubiony wykładowca z czasów studenckich.

  • @magosiawenowska7706
    @magosiawenowska770610 ай бұрын

    Jak dobrze było wrócić do epoki Romantyzmu. Z serca dziękuję.

  • @mariaklara1562
    @mariaklara15623 жыл бұрын

    Prof. Andrzej Fabianowski - proszę więcej takich wykładów, dziękuję.

  • @zbigniewbraciak110
    @zbigniewbraciak110 Жыл бұрын

    Wspaniały wykład

  • @striped3284
    @striped32843 жыл бұрын

    dziuekije za ciekawy wyjklad

  • @johnsiema5705

    @johnsiema5705

    3 жыл бұрын

    hej maciek

  • @striped3284

    @striped3284

    3 жыл бұрын

    @@johnsiema5705 hej jak sie cujesz

  • @johnsiema5705

    @johnsiema5705

    3 жыл бұрын

    @@striped3284 musze wyłańciać jusz

  • @gadajacyswistak9680
    @gadajacyswistak96803 жыл бұрын

    Wspaniały Wykład Dziękuję!

  • @breton5569
    @breton55694 жыл бұрын

    Dziękuję za ciekawy wykład.

  • @amadeuszblond9691
    @amadeuszblond96913 жыл бұрын

    wspaniały wykład dzięukuje bardzo byniu

  • @reniazakrzewska5185
    @reniazakrzewska51854 ай бұрын

    Napoleon ,Stanislaw, Adam, Feliks, Zygmunt to imiona Zygmunta Krasinskiego😊

  • @katarzynamurawska278
    @katarzynamurawska2783 жыл бұрын

    Dziękuję za cudowny wykład!

  • @adamkwiecien5489
    @adamkwiecien54892 жыл бұрын

    Panie Profesorze, czy istnieje gdzieś spis wszystkich wydanych tomów listów Krasińskiego, które prezentuje Pan na zdjęciu? Albo czy w wolnej chwili mógłby Pan zamieścić taki spis tutaj? Z tego co widzę, to jest co najmniej 18 takich tomów, ale nie widać tytułów niektórych z nich - więc nie wiem, jak i gdzie ich poszukać w sieci?

  • @andrzejfabianowski5909

    @andrzejfabianowski5909

    2 жыл бұрын

    Proszę samodzielnie poszukać w katalogu jakiejś dobrej biblioteki naukowej, np. biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego. Podaję link: chamo.buw.uw.edu.pl/search/query?theme=system Tam Pan wszystko znajdzie :) serdecznie, AF

  • @maciekk3894
    @maciekk38944 жыл бұрын

    Bardzo ciekawy wykład. Krasiński to niezwykła postać. Choć po wykładzie spodziewałem się trochę wyższego poziomu. Większość z tych faktów pamiętałem z liceum. Trochę też razi u pana profesora maniera ciągłego wtrącania zwrotu "proszę państwa", co trochę nie przystoi poloniście. Ale ogólnie wysłuchałem z zainteresowaniem.

  • @katarzynamurawska278

    @katarzynamurawska278

    3 жыл бұрын

    Więcej można dotyczyć, natomiast najważniejsze tezy zawarte w utworach Krasińskiego zostały ujęte w wykładzie, zgoła bardzo zrozumiałym i obrazowym😊

  • @zamrazarka

    @zamrazarka

    3 жыл бұрын

    Już chyba nie było się faktycznie czego czepić, że coś takiego wymyśliłeś. Lol

  • @adamkwiecien5489

    @adamkwiecien5489

    2 жыл бұрын

    To ciekawe, bo mnie w liceum nikt nie uczył, że ojciec z synem odbywali kilkugodzinną rozmowę przy grobie żony/matki. Wykład świetny!

  • @swiatlowiekuiste
    @swiatlowiekuiste3 жыл бұрын

    Krasiński pisał że rewolucja jest bez sensu samemu będąc zamożnym arystokratą czy dobrze zrozumiałem?

  • @andrzejfabianowski5909

    @andrzejfabianowski5909

    3 жыл бұрын

    Tak. Ale wyprowadzanie czyichś poglądów z jego usytuowania społecznego i ekonomicznego nie jest poprawne, czasem się to nazywa wulgarnym marksizmem. Wielcy polscy rewolucjoniści XIX wieku - Edward Dembowski i Henryk Kamieński byli zamożnymi ziemianami, Kamieński nawet hrabią. Poglądy Krasińskiego mają swe źródła w jego przemyśleniach, a nie arystokratycznym pochodzeniu czy bogactwie.

  • @swiatlowiekuiste

    @swiatlowiekuiste

    3 жыл бұрын

    @@andrzejfabianowski5909 dziękuję za odpowiedź. Po prostu zrozumiałem z wykładu że był bardzo bogaty i jednocześnie pisał że stosunki społeczne nie powinny się zmieniać, co wydało mi się podejrzane.

  • @adamkwiecien5489

    @adamkwiecien5489

    2 жыл бұрын

    @@andrzejfabianowski5909 Zenon Świętosławski także był ze szlachty i także szerzył "utopijno-komunistyczne" idee.

  • @johnsiema5705
    @johnsiema57053 жыл бұрын

    Dziękuję za ciekawy wykład.

Келесі