Zróbmy razem proste radio AM

Ғылым және технология

Film jest przeznaczony również dla tych którzy nie mieli jeszcze do czynienia z radiotechniką a chcieliby samodzielnie zbudować odbiornik radiowy.
Opis schematu:
Na wejściu znajduje się równoległy obwód rezonansowy składający się z cewki L1 i kondensatora o zmiennej pojemności co umożliwia płynne przestrajanie jego częstotliwości. Kondensator 33nF doprowadza sygnał wielkiej częstotliwości do bazy tranzystora oddzielając ją jednocześnie od dodatniego napięcia stałego. Tranzystor pracuje w układzie ze wspólnym emiterem. Jego punkt pracy ustala opornik 1M. Napięcie wstępne na bazę tego tranzystora jest tak dobrane, że wzmacnia on tylko dodatnie połówki sygnału wejściowego czyli oprócz wzmacniacza wys. częstotliwości pełni on również rolę detektora. Obciążeniem tego tranzystora jest opornik 1,5K. W obwodzie emitera tego tranzystora zostało wprowadzone dodatnie sprzężenie zwrotne, które jest zrealizowane przy pomocy cewki L2. Sprzężenie to ma na celu zmniejszenie tłumienia obwodu rezonansowego a co za tym idzie zwiększenie czułości i selektywności odbiornika. Kondensator 47nF zwiera pozostałości wys. częst. do masy i wraz z opornikiem 2,4K, kondensatorem 100nF i opornikiem 2K stanowią filtr, który zapobiega przedostaniu się wys. częst. do wejścia wzmacniacza małej częstotliwości. Wzmacniaczem m.cz jest układ scalony LM386. Wzmocniony sygnał przez kondensator 220uF trafia do głośnika. Kondensator 100nF i 220uF (te na plusie zasilania) mają na celu filtrację źródła zasilania aby zapobiec pasożytniczym oscylacjom. Pobór prądu od 10 do 30 mA w zależności od siły głosu. Odbiornik może odbierać fale średnie, długie lub krótkie w zależności od liczby zwojów na cewce L1

Пікірлер: 384

  • @dardiani
    @dardiani9 жыл бұрын

    Гипнотический голос рассказывает о том, как самому сделать радио. Я готов слушать это снова и снова. Детям можно на ночь вместо сказки включать. Это, несомненно, талант.

  • @RimstarOrg
    @RimstarOrg10 жыл бұрын

    Miło radio! Uwielbiam korzystać z kartonu. Nie rozumiem polskiego, ale wyglądało na to, instrukcje bardzo jasne.

  • @miecio1952
    @miecio195210 жыл бұрын

    Witam! Gratulacje za chęć i poświęcenie!!! Po obejrzeniu filmiku z miejsca zabrałem się do pracy.Odbiornik działa!!! Wróciły moje młodzieńcze lata.Tak trzymać! pozdrawiam Mieczysław Nowowiejski z Częstochowy.

  • @artofwar3992
    @artofwar39929 жыл бұрын

    To radio jest genialne działa bez żadnych problemów. Wielkie dzięki

  • @Lechoslowianin
    @Lechoslowianin12 жыл бұрын

    Dzięki. Adam Słodowy był kiedyś dla mnie autorytetem w dziedzinie majsterkowania. Myślę, że fale radiowe i możliwość przesyłania za ich pomocą informacji będzie zawsze nas zadziwiała.

  • @AlexOno3
    @AlexOno36 жыл бұрын

    Wszystko jest bardzo jasne. Dzięki za schemat i szczegółowe wyjaśnienie montażu.

  • @KolejorzJaworzno
    @KolejorzJaworzno11 жыл бұрын

    Osobiście również uważam, że pana tłumaczenie jest świetne :) Chętnie obejrzałbym tego typu filmy na temat wykonania i zasady działania bardziej rozbudowanych układów analogowych, chociażby z z zakresu radiotechniki :)

  • @paraguayo41
    @paraguayo417 жыл бұрын

    Doskonałe. Być może najlepszy film widziałem radio. dzięki Bardzo dobrze wyjaśnione. Pozdrowienia z Argentyny. Roberto.

  • @Lechoslowianin

    @Lechoslowianin

    7 жыл бұрын

    Może kiedyś taki zrobisz. Również pozdrawiam

  • @paraguayo41
    @paraguayo417 жыл бұрын

    Dziękuję bardzo panu Lechoslowianin. Dane te zostały brakuje ramię radia AM z 530Mh do 1065Mh z wideo Dużo się nauczyłem, zachęcam, aby umieścić go razem. Z poważaniem. Roberto.

  • @Barthus89
    @Barthus8911 жыл бұрын

    Własnie tego szukałem. Takie coś będe teraz robił...mam na razie zrobiony prosty odbiornik detektorowy (dwie cewki, dioda, kondensator zmienny i stały, wzmacniacz z wyjściem na słuchawki). Teraz czas rozbudować sprzęt ;) Dziękuje za filmik. Pozdrawiam.

  • @PonuryFarmer
    @PonuryFarmer6 жыл бұрын

    Przypominają mi się makiety ze szkoły, tranzystory AF-106, TG-5,, TG-50. Do krzemowych nie mieliśmy dostępu no i odbiorniki superreakcyjne. Wtedy zawsze wzbudzały zachwyt.. Pozdrawiam.

  • @MickLBrad
    @MickLBrad11 жыл бұрын

    Greetings from Tennessee, USA. I didn't understand a thing you said, but I understand electronics and I think you have done an excellent job on this video. It should be very beneficial to a newcomer to electronic circuits. Thanks for producing and sharing you work.

  • @sugaryman
    @sugaryman11 жыл бұрын

    W dużej części tak, głównie chodzi o rozrywkę, ale jest wiele, bardzo wiele kanałów z wartościowymi rzeczami na niemal każdy temat, więc jeśli masz ochotę i trochę wolnego czasu to myślę, że warto spróbować. Sam byłbym tym zainteresowany.

  • @patryksikora5262
    @patryksikora526211 жыл бұрын

    Czy można rdzeń ferrytowy zastąpić innym np. stalowym ? Czy w tedy będą większe zakłócenia ?

  • @adriankvb3083
    @adriankvb30839 жыл бұрын

    Proszę wybaczyć ,że to znowu ja, ale tym razem chcę zapytać, czy powyższy układ scalony to nie jest przypadkiem wzmacniacz operacyjny???

  • @Lechoslowianin
    @Lechoslowianin11 жыл бұрын

    Thank you, I'm glad you enjoyed it

  • @Lechoslowianin
    @Lechoslowianin11 жыл бұрын

    Dziękuję za uznanie. Zbudowanie własnoręcznie i uruchomienie odbiornika radiowego daje wiele satysfakcji. Prostota konstrukcji przy jednoczesnej dużej czułości została okupiona gorszymi parametrami. Odbiorniki reakcyjne zawężają pasmo częstotliwości akustycznej. Inaczej mówiąc nie ma basów. Konkurowanie z odbiornikami fabrycznymi nie ma sensu szczególnie że są one relatywnie tanie.Serdecznie zachęcam do budowy tego odbiornika, odbiera on świetnie 1-szy program na falach długich.

  • @ncRntn
    @ncRntn9 жыл бұрын

    Wielki szacunek za to. Miłoby było zobaczyć również wersję lampową :)

  • @tadeuszkurzeluk4845

    @tadeuszkurzeluk4845

    9 жыл бұрын

    Podpisuję się obiema rękami :) W 70-tych latach miałem taką "zabawkę" www.radiomilitari.com/bc1004.html - tyle że moja była z demobilu ZSRR i miała część lamp radzieckich wielkości dużej żarówki np: pentoda mocy 6ф6 - poznaje ktoś ?

  • @ardjanxpx
    @ardjanxpx10 жыл бұрын

    Dobra robota sub i like!

  • @szymonbelkiewicz7574
    @szymonbelkiewicz75749 жыл бұрын

    Dziękuję

  • @pt477
    @pt4776 жыл бұрын

    Szczerze GRATULUJĘ pomysłu i znakomitej realizacji! Swoje pierwsze radia budowałem na podstawie książek,m.inn. Konrada Widelskiego oraz artykułów z czasopisma "Horyzonty techniki dla dzieci" To była koncówka lat 60-tych XXw.,zatem niemalże rodzaj paleontologii elektronicznej ;).O układach scalonych nikomu się wtedy nie śniło,za to królowały tranzystory TG2-TG5 i dioda DOG56.Licę w.cz. ,bądż kondensator powietrzny,trzeba było wyżebrać w warsztacie radiotechnicznym,lub pozyskać ze starego radia.Najważniejsze,że mój pierwszy detektor zabudowany w plastikowej mydelniczce działał i wzbudzał powszechny podziw otoczenia ;) Pozdrawiam .

  • @Lechoslowianin

    @Lechoslowianin

    6 жыл бұрын

    Mam dokładnie takie same wspomnienia. Gdy uruchamiałem moje pierwsze radia przeważnie późnym wieczorem gdy były dobre warunki propagacji i dawało się wyłapać odległe stacje zagraniczne to nie mogli mnie do łóżka zagonić. Było trudno o części radiowe. Przełomem było gdy w Składnicy Harcerskiej pokazały się radzieckie zestawy do samodzielnego montażu . Również pozdrawiam

  • @pt477

    @pt477

    6 жыл бұрын

    Dziękuję za odpowiedż. Tak,te zestawy ,na owe czasy były bardzo dobre.Zawierały kompletne odbiorniki,np. Junost,lub zestawy do eksperymentów.Miałem jeden z nich, bodajże Radiokonstruktor. W skład wchodziły części elektroniczne,gotowe płytki drukowane, schematy,a nawet słuchawki radiowe.Jednak najbardziej udanym odbiornikiem jaki zrobiłem było radio z ksiazki J.Justata Amatorskie odbiorniki tranzystorowe. Był tam dwustopniowy wzmacniacz w.cz. (wykorzystałem pozyskane z potłuczonej Selgi P401) i dzięki temu wieczorem bez problemu odbierałem...Głos Ameryki, i co równie ważne,odbiornik ten nie wymagał uziemienia. To były czasy.... ;)

  • @marcosvaleriociencia1021
    @marcosvaleriociencia10213 жыл бұрын

    Parabéns meu amigo! Você entende mesmo de eletrônica!! E sim , ficou 👍 otimo!!! Um grande abraço!☺☺☺☺☺

  • @Lechoslowianin

    @Lechoslowianin

    3 жыл бұрын

    Obrigado meu amigo. saudações

  • @Lechoslowianin
    @Lechoslowianin11 жыл бұрын

    Idzie zima, to dobry czas na takie zabawy

  • @ricardosoares3565
    @ricardosoares35652 жыл бұрын

    Excelente, abraços do Brasil!!

  • @Lechoslowianin

    @Lechoslowianin

    2 жыл бұрын

    Obrigado, saudações da Polônia

  • @Lechoslowianin
    @Lechoslowianin11 жыл бұрын

    To musi być tranzystor w.cz. (wysokiej częstotliwości) polaryzacja również musi być npn. Najlepiej na początek użyć sprawdzonego a potem można poeksperymentować.

  • @beniol100
    @beniol1009 жыл бұрын

    radyjko działa pozdrawiam

  • @adriankvb3083
    @adriankvb30839 жыл бұрын

    kiedyś zrobiłem przestrzenny układ próbny odbiornika reakcyjnego, na szybko, na tzw. pająka i łapałem stacje z całej Europy; otóż Panowie, przed świętami BN w tamtym roku znalazłem taką, której nie mogłem odsłuchać w Internecie. Radio Dechovka - 12 33kHz, Radio Skopje Macedonia- 810 kHz.

  • @clinteastwood4364
    @clinteastwood436410 жыл бұрын

    Super filmik,radio zadzialalo,ale wyszlo rmf fm ,chyba wina cewki i liczby zwojow,ale mimo wszystko dziekuje,duza satysfakcja zrobic samemu dzialajcy odbiornik

  • @freiondfreiand9562
    @freiondfreiand956210 жыл бұрын

    Nie, to nie jest problem, jeśli mogę użyć innego tranzystora NPN i układu scalonego jak NE555? PROSZĘ

  • @Lechoslowianin
    @Lechoslowianin10 жыл бұрын

    Dzięki. Kondensator jest przewodnikiem dla prądu zmiennego i izolatorem dla prądu stałego. Im większa pojemność tym więcej przepuści niższych częstotliwości. przy elektrolitycznych obowiązuje biegunowość ponieważ przy niezgodności potencjałów zagotuje mu się elektrolit, wynika to z jego budowy. Pozdrawiam

  • @SuzukiHarpmaster
    @SuzukiHarpmaster2 жыл бұрын

    czy radio FM też się da bo na FM nadaje np: radio maryja, radio vox fm i radio express fm ?

  • @mprazzz0
    @mprazzz011 жыл бұрын

    a ja uważam że jest spore grono osób, których interesują takie rzeczy :)

  • @profwsiechnauk
    @profwsiechnauk11 жыл бұрын

    No to ja lecę po części, ile to będzie kosztowało?

  • @Lechoslowianin
    @Lechoslowianin11 жыл бұрын

    Rdzeń żelazny się nie nadaje, ponieważ przy tak dużej częstotliwości tłumił by obwód wejściowy. Zamiast cewek na rdzeniu ferrytowym można użyć cewek powietrznych czyli bez rdzenia. Zmieni się oczywiście ilość zwojów i skomplikuje regulacja sprzężenia zwrotnego. Takie rozwiązania były stosowane w odbiornikach detektorowych i lampowych.

  • @eduardpascal7229
    @eduardpascal72292 жыл бұрын

    Wow, very good selectivity for a such as small radio. I heard a strong signal of RRI (Radio Romania International). Thanks, i will try to make one for my grandson.

  • @Lechoslowianin

    @Lechoslowianin

    2 жыл бұрын

    Radio Romania does indeed have a strong signal. I'm glad you used my scheme and it works fine. best regards

  • @juk-hw5lv
    @juk-hw5lv7 жыл бұрын

    Mam do Pana pytanie - czy moze pan podpowiedziec, gdzie tu wpiac potencjometr glosnosci?

  • @Lechoslowianin

    @Lechoslowianin

    7 жыл бұрын

    W miejsce opornika 2k wstaw potencjometr 10k. popatrz na mój film "Proste radio FM" tam jest zastosowany potencjometr

  • @ciasteczkowypotworni
    @ciasteczkowypotworni11 жыл бұрын

    Zasilanie symetryczne ±6V a szyna -6V podłączona do masy? Może jednak poprawić schemat, tak aby nie wprowadzał początkujących w błąd?

  • @leonardochile8735
    @leonardochile87354 жыл бұрын

    Gracias por el vídeo.

  • @JanKowalski-vh1rg
    @JanKowalski-vh1rg4 ай бұрын

    Witam! chciałbym wykonać takie radyjko ale czy była możliwość zmodyfikowania układu w celu odbioru fal długich? (Dokładnie 225kHz) czy w tym przypadku wystarczy pobawić się obwodem rezonansowym LC?

  • @Lechoslowianin

    @Lechoslowianin

    4 ай бұрын

    Oczywiście że tak. Równie dobrze działa na falach długich

  • @damianjabonka7803
    @damianjabonka780310 жыл бұрын

    Od czego idzie ten kabel zielony i żółty w 10:22 ? Z góry dziękuję. Gdyż chciałem zrobić takie radio a nie wiem od czego te kable. Czyżby jakaś dodatkowa antena ?

  • @Lechoslowianin

    @Lechoslowianin

    10 жыл бұрын

    Żółty przewód to antena - ok. 5 metrów tegoż przewodu pod sufitem, a przewód zielony do kranu - uziemienie. Powodzenia

  • @ToJaMot
    @ToJaMot10 жыл бұрын

    Genialne filmy :), już miałem iść spać ale wpadłem do pana na kanał i siedze i siedze i oderwać się nie mogę :D. Mam małe pytanie odrazu - w kilku słowach - co zmienia nam pojemność kondensatora ? Tj dlaczego np używamy 100nF, a nie 200 czy 100pF ? Co by to zmieniło w układzie ? I jeszcze zostając przy kondensatorach - jak to jest z tymi elektrolitycznymi, że trzeba dobrze spolaryzować, skoro sygnał dźwiękowy jest o kształcie sinusoidalnym - więc raz ma "+" raz ma "-" > To co za róznica ?:) Dziękuję serdecznie za ten film, i z góry kłaniam się za odpowiedź.

  • @MrKali126

    @MrKali126

    10 жыл бұрын

    zależy do czego elektrolity jak włączone równolegle w układ do filtrowania zasilania to trzeba polaryzować zgodnie z kierunkiem przepływu prądu czyli jak masz schemat to' -' w stronę masy a jak szeregowo z głośnikiem ew. jak masz wzmacniacz wielostopniowy to służy on do zatrzymania składowej stałej przed głośnikiem lub innym stopniem wzmacniacza a dla sygnału audio nie stanowi on przeszkody więc idzie on dalej.

  • @asdasdasdasd-yy2we
    @asdasdasdasd-yy2we Жыл бұрын

    Dzień dobry, Czy dobrze rozumiem, że jest to tzw. radio globalne? A jeżeli tak, to jak odbierać na nim cb-radio (jeśli się w ogóle da)?

  • @Lechoslowianin

    @Lechoslowianin

    Жыл бұрын

    Nie, to radio układ reakcyjny. Do c-b- radia trzeba superreakcyjny. To inne rozwiązania

  • @magozander
    @magozander11 жыл бұрын

    jijij muchas gracias en breve subire mi video y te agradecere ami mismo por tu gran trabajo abrazos desde jujuy argentina

  • @MoSkWa1503
    @MoSkWa150312 жыл бұрын

    Super!

  • @user-ql6tt1rb1l
    @user-ql6tt1rb1l9 жыл бұрын

    Все четко, подробно и понятно. Показали каждую детальку на схеме и как спаяно тоже показали. Но все таки эти микросхемы долбанные я не люблю. А так спасибо за видео.

  • @WehikuCzasuu
    @WehikuCzasuu4 ай бұрын

    Super projekt... Jak skonczę PA 1kW na 1.8 to soe zabiorę za niego w wolnym czasie

  • @DziadekOi
    @DziadekOi Жыл бұрын

    Dzień dobry! Po kompletnej porażce przy próbie budowy odbiornika refleksowego z reakcją (wg. projektego R.Kozaka), chciałbym zabrać się za ten projekt i mam dwa pytania. 1.Po lekturze opisu rozumiem, że rolę diody germanowej pełni tranzystor BF199 (takowy posiadam)? 2. Jaką pojemność max powinien mieć kondensator powietrzny? Wygrzebałem taki do 350pf. Czy nada się on do tego układu, czy też będę musiał zmieniać ilość zwojów L1 na ferrycie? Pozdrawiam

  • @Lechoslowianin

    @Lechoslowianin

    Жыл бұрын

    Twój kondensator jest odpowiedni, powodzenia

  • @DziadekOi

    @DziadekOi

    Жыл бұрын

    @@Lechoslowianin Dziękuję, jest już uruchomiony,(odbierałem stacje czeskie, rosyjskie) aczkolwiek pojawił się inny problem - co chwila wysiada mi tranzystor, czasami pada już po włączeniu zasilania. Nie jestem aż tak biegły, co może być przyczyną? Za duże wzmocnienie z L2?

  • @Lechoslowianin

    @Lechoslowianin

    Жыл бұрын

    @@DziadekOi Czy opornik doprowadzający napięcie na bazę tranzystora to na pewno 1megaom?

  • @DziadekOi

    @DziadekOi

    Жыл бұрын

    @@Lechoslowianin Mierzyłem go trzykrotnie - tak. Obniżałem też napięcie zasilania do 4.5V (3 bateryjki AA) - jest to samo. Sprawdzę jeszcze raz płytkę (a robiłem to już parę razy), bo schemat przerysowywałem(robiąc meandry ścieżkowe i zwory) i wytrawiałem - może gdzieś nadal jest małe zwarcie, którego na pierwszy rzut oka nie widzę (niedotrawiony chlorkiem farfocel).

  • @DziadekOi

    @DziadekOi

    Жыл бұрын

    Poczytam również o głośniku. Nie wiem czy dobrze rozumiem niektóre dyskusje na forach, ale nie jestem pewien, czy 8R 1.5W nie jest też odrobinę za mocny na ten układ.

  • @damianm483
    @damianm4833 жыл бұрын

    Dziękuję za nowe zainteresownia. Radioamatorstwo mnie wciągnęło. Wykonałem to radyjko, ale gra cicho-zasilanie 9V. Dlaczego? I drugie pytanie: kondensator w układzie rezonansu nie jest podłączony a ściągam francuską stację.

  • @Lechoslowianin

    @Lechoslowianin

    3 жыл бұрын

    myślę, że uruchamiasz je w miejscu gdzie sygnały o tej częstotliwości są czymś tłumione. Aby zwiększyć głośność włącz kondensator 10 mikro Faradów między 1 a 8 nóżkę układu LM minusem do 8. Łapiesz francuską stację ponieważ każda cewka ma również pojemność własną. Jeżeli zainteresowała Cię elektronika to zapraszam do obejrzenia ostatniego mojego filmu. Jest to wprawdzie elektronika retro ale w sumie fajna zabawa

  • @dawids38
    @dawids388 жыл бұрын

    Witam! Mam w posiadaniu jeden głośnik 4 Ohm. Czy mógłby mi Pan poradzić czy mogę go podłączyć zamiast 8 Ohm bez modyfikacji, czy powinienem coś zmienić w układzie ? :)

  • @Lechoslowianin

    @Lechoslowianin

    8 жыл бұрын

    +David Pasmo fal krótkich jest bardzo szerokie. Nawiń 15, na pewno będziesz na krótkich, choć nie wiem w którym miejscu. Najlepiej znaleźć stację i porównać z odb. fabrycznym. Co do głośnika to zrób końcówkę tak jak jest w moim FM radio a zamiast 100 mikro daj np 47

  • @dawids38

    @dawids38

    8 жыл бұрын

    +Lechoslowianin Czyli kondensator 220mikro zostaje i jest podłączony do minusa (tak jak w FM 100n), i dodajemy jeszcze ten jeden kondensator 47mikro przed głośnikiem? Dobrze zrozumiałem? Przepraszam za masę pytań ale jestem początkujący i chcę się upewnić. I dziękuje za odpowiedź

  • @Lechoslowianin

    @Lechoslowianin

    8 жыл бұрын

    Zostaje 100 mikro

  • @mateuszstukan6692
    @mateuszstukan66929 жыл бұрын

    Mam pytanie bo widzę że niema regulacji głośności , czy dało by radę wstawić potencjometr między rezystorami 1M a 1,5k [to by były 2 nogi] i trzecia między bazę tranzystora a węzłem od kondensatora 33nF i rezystora 1M . Chciałbym wstawić tam pot 10 K . Ma szansę zadziałać w ten sposób ?

  • @Lechoslowianin

    @Lechoslowianin

    9 жыл бұрын

    Potencjometr 10 kilo omów wstaw zamiast opornika 2 kilo, kondensator 100n do suwaka

  • @marekartur8011
    @marekartur80115 жыл бұрын

    Czy można by odebrać jakies stacje krótkofalowe ,po dobraniu L1 I L2 . Jeśli tak to jakie cewki należy zastosować

  • @Lechoslowianin

    @Lechoslowianin

    5 жыл бұрын

    Bez problemu, wystarczy, że zsuniesz cewkę L1 z pręta ferrytowego lub nawiń połowę. L2 zostaw bez zmian lub jeżeli nie będzie reakcji to dowiń .

  • @Lechoslowianin
    @Lechoslowianin11 жыл бұрын

    Powodzenia

  • @konradkacperowski3349
    @konradkacperowski33494 жыл бұрын

    Witam, Stworzyłem radioodbiornik wdg Pańskiej instrukcji (identyczne podzespoły) jednak nic nie działa. Ma pan jakieś pomysły co mogło pójść nie tak?

  • @Lechoslowianin

    @Lechoslowianin

    4 жыл бұрын

    Napisz czy po włączeniu słychać delikatny szum w głośniku? - z jakiego źródła zasilasz swój odbiornik? Czy gdy dotkniesz do bazy tranzystora np. śrubokrętem słychać buczenie?

  • @konradkacperowski3349

    @konradkacperowski3349

    4 жыл бұрын

    @@Lechoslowianin Witam, od wczoraj są postępy. Tak, głośnik wydaje lekki szum. Przy dotknieciu drutem bazy tranzystora buczy, przy dotknieciu nóżki nr.3 na wzmacniaczu również wydobywa się szum (trochę inny). Myślę, ze problem może leżeć w błędnym podpieciu kondensatora zmiennej pojemnosci ponieważ przy przycisnieciu go do ziemi glosnik zaczyna glosno buczeć (kondensator pochodzi ze starego radia Unitra)

  • @konradkacperowski3349

    @konradkacperowski3349

    4 жыл бұрын

    @@Lechoslowianin radioodbiornik zasilany z baterii

  • @Lechoslowianin

    @Lechoslowianin

    4 жыл бұрын

    @@konradkacperowski3349 Bardzo możliwe, że podpiąłeś się do niewłaściwych wyprowadzeń. Czy jest efekt reakcji cewką L2 ?

  • @Lechoslowianin
    @Lechoslowianin11 жыл бұрын

    Inductores L1 - 50 vueltas bobina L2 - 3 vueltas alambre de 0,2 mm Para la radio en onda media 530 - 1600 kHz

  • @zeber127
    @zeber1276 жыл бұрын

    Очень понравилось видео, очень подробно, спокойно , красиво , эффектно. Классный учебный материал для начинающих. И всё есть от старта до финиша. Был удивлен как хорошо понимается польский с техническими терминами в Украине. Переводчик не нужен) или это не Ржеч Посполита?

  • @Lechoslowianin

    @Lechoslowianin

    6 жыл бұрын

    Я тоже понимаю ваш язык. поздравления

  • @bromshemselen
    @bromshemselen6 жыл бұрын

    Jestem zupełnym laikiem w tych sprawach. chciałbym zapytać skąd mam wiedzieć jak połączyć wszystkie te kondensatory i oporniki tzn., co z czym połączyć? Czy każdy osobno do tego "drucika" biegnącego dookoła całego układu? Czy może jeszcze między sobą musza byc jakoś połączone? Pozdrawiam

  • @Lechoslowianin

    @Lechoslowianin

    6 жыл бұрын

    Bez różnicy, najkrótszą drogą, ma być po prostu połączone

  • @dawids38
    @dawids388 жыл бұрын

    Mam jeszcze pytanie co do napięcia. Pan podaje 6V, ale gdybym chciał użyć 9V albo 12V to czy musiał bym coś zmieniać w układzie?

  • @Lechoslowianin

    @Lechoslowianin

    8 жыл бұрын

    +David Nic nie trzeba zmieniać, ale przy głośniku 4 omy i silnym sygnale mogą być silne zniekształcenia

  • @czeri2278
    @czeri22789 жыл бұрын

    A czy to wszystko jest na prawdę potrzebne. Ostatnio bardzo się zainteresowałem radiotechniką i jak usłyszałem, że jest to schemat "prostego odbiornika" to aż się uśmiałem. Czy nie wystarczy mieć antenę, cewkę, kondensator o zmiennej pojemności, głośnik, zasilanie i tyle?

  • @Lechoslowianin

    @Lechoslowianin

    9 жыл бұрын

    w101oj No niestety to tak nie jest, popatrz na schemat dowolnego fabrycznego odbiornika radiowego to zobaczysz jak wygląda "nie proste radio". Natomiast odbiorniki detektorowe wymagają dobrej anteny i słuchawek wysokoomowych oraz ciszy w pomieszczeniu. Sygnał który do nas dociera to mili Volty i mikro Volty. To nie ruszy żadnego głośnika

  • @paraguayo41
    @paraguayo417 жыл бұрын

    Pan Lechoslowianin. Jestem argentyńskie, ale mimo tłumacza Google, jeśli nie to, co zadam Ci zrozumieć. Ferrytowe uzwojenia posiada 2: jeden duży i jeden chłopiec. Czy możesz mi powiedzieć PROSZĘ Ile okrążeń ma uzwojenie Chłopiec kilka dużych i likwidacji? Czy drutu 0,1 mm. O? Z góry dzięki. Uścisk z Argentyny. Roberto.

  • @Lechoslowianin

    @Lechoslowianin

    7 жыл бұрын

    Hola. Para frecuencias 530 - 1600 kHz L1 - 50 bobinas L2 - 3 vueltas un alambre que tiene un diámetro de 0,2 mm Para frecuencias de 150 a 270 kHz L1 - 200 rollos L2 - 10 rollos con un diámetro de alambre de 0,1 mm Un saludo y suerte

  • @adoroszenko
    @adoroszenko3 жыл бұрын

    Dzień dobry, mam pytanie. Jaka powinna być antena do takiego radia?

  • @Lechoslowianin

    @Lechoslowianin

    3 жыл бұрын

    o ile pamiętam to najlepiej się sprawowała antena ok. 5 m na poziomie parteru. Odbiornik jest dość czuły i zbyt długa antena dawała dużo zakłóceń ale to też zależy od pory dnia

  • @Lechoslowianin

    @Lechoslowianin

    3 жыл бұрын

    przypomniałem sobie, że problemem przy zbyt długiej antenie był brak możliwości ściszenia. W takiej sytuacji dobrze jest zamiast opornika 2 k wstawić potencjometr 10 k

  • @AdamV20
    @AdamV204 жыл бұрын

    Ile zwojów powinny mieć cewki jeśli chcielibyśmy odbierać fale długie?

  • @Lechoslowianin

    @Lechoslowianin

    4 жыл бұрын

    tu znajdziesz odpowiedź: kzread.info/dash/bejne/rH98ubSgddjFgZM.html

  • @jakubd1931
    @jakubd19314 жыл бұрын

    Witam zrobiłem wszystko zgodnie z opisem a w głośniku słychać regularny stukot w momęcie dostrajania stacji co może być przyczyną? proszę o pomoc

  • @Lechoslowianin

    @Lechoslowianin

    4 жыл бұрын

    Jeżeli zdejmiesz cewkę L2 z rdzenia to czy stukot nadal jest?

  • @jakubd1931

    @jakubd1931

    4 жыл бұрын

    @@Lechoslowianin Stukotu brak po zdjęciu cewki L2 z pręta zaobserwowałem że nie trzeba jej zdejmować wystarczy ją odsunąć od cewki L1 i też znika a wraz z zamykaniem kondensatora powraca

  • @bobocionica2799
    @bobocionica27998 жыл бұрын

    That is a roumanian radio station :)

  • @Lechoslowianin
    @Lechoslowianin11 жыл бұрын

    To dobry pomysł, to by podniosło rangę tego urządzenia. Gdyby ktoś zaniósł takie coś do szkoły na fizykę pewnie nie musiał by się uczyć do końca roku. Nie jestem nauczycielem, po prostu należę do pokolenia które wychowało się na "Horyzontach techniki" , "Młodym techniku" i tym podobnych czasopismach

  • @mariotti220
    @mariotti22010 жыл бұрын

    Dobre :)

  • @ciasteczkowypotworni
    @ciasteczkowypotworni11 жыл бұрын

    Tak :)

  • @Vegeta-xh3eh
    @Vegeta-xh3eh8 жыл бұрын

    mam pytanie skad Pan wiedzial jakie dac kondensatory i jak Pan to obliczyl moze glupie pytanie ale prosiłbym o odpowiedz.

  • @Lechoslowianin

    @Lechoslowianin

    8 жыл бұрын

    Pytanie jest całkiem rozsądne. Schemat powstał w oparciu o moje doświadczenia praktyczne. W przeszłości robiłem wiele podobnych odbiorników. Poczynając od detektorowych poprzez bardziej skomplikowane. Kiedyś zrobiłem radio które zasilane było sygnałem z lokalnej stacji AM a odbierało odległe stacje na falach krótkich . Z tymi kondensatorami to jest tak, że gdybyś je zwiększył lub zmniejszył dwukrotnie to nic się nie zmieni, trochę gorzej z opornikami. Pozdrawiam

  • @Vegeta-xh3eh

    @Vegeta-xh3eh

    8 жыл бұрын

    +Lechoslowianin aha dziękuję za odpowiedz a jeszcze jedno mnie meczy po co w tym obwodzie rezystor 1M skoro tam nie ma duzych pradow rozumiem ze cewki zwiekszaja napiecie ale az tak?

  • @Lechoslowianin

    @Lechoslowianin

    8 жыл бұрын

    Ten opornik ustala warunki pracy tranzystora. Prąd przez niego płynie niewielki ale na bazie pojawia się napięcie względem minusa, które potrzebne jest do jego prawidłowej pracy, tzw. napięcie polaryzacji. Pod filmem jest opis, który wyjaśnia z grubsza jak to działa

  • @Vegeta-xh3eh

    @Vegeta-xh3eh

    8 жыл бұрын

    Ok

  • @shana_dmr
    @shana_dmr8 жыл бұрын

    Tak formalnie to z tego schematu wynika, że odbiornik jest zasilany napięciem 12V, a nie 6V. Mało szczęśliwe jest to oznaczenie -6V, bo to wygląda, jakbyśmy zasilali to bipolarnie i co gorsza zwarli -6V z zasilacza do masy. Wiadomo, o co chodzi, ale jak ktoś nie myśli to może mieć problem;)

  • @Lechoslowianin
    @Lechoslowianin8 жыл бұрын

    To prawda - moja pomyłka. Jednak ci którzy nie siedzą w schematach nawet tego nie zauważą

  • @elektronikBP

    @elektronikBP

    5 жыл бұрын

    Czego nie zauważą? Jest jakiś błąd wartości lub rozmieszczenia elementów? Chciałbym zrobić to radyjko a jeśli jest błąd w schemacie to nie mam pewności co do jego budowy.

  • @Lechoslowianin

    @Lechoslowianin

    5 жыл бұрын

    @@elektronikBP Dopiero dziś zauważyłem Twój komentarz. Chodzi oto, że umieszczenie znaku 6V przy plusie i przy minusie sugeruje, że układ jest zasilany z dwóch źródeł co oczywiście w tym przypadku nie jest prawdą. Więc 6V powinno być tylko przy +

  • @damianjabonka7803
    @damianjabonka780310 жыл бұрын

    Koniecznie trzeba do kranu, ponieważ ja chciałem to zrobić i zabrać do szkoły a z kranem będzie ciężko. I czy antene mogę zastąpić zwykłym przewodem ?

  • @Lechoslowianin

    @Lechoslowianin

    10 жыл бұрын

    Na antenę nadaje się każdy przewód. Zamiast kranu może być kaloryfer Jeżeli chcesz go zademonstrować o innej porze dnia niż wieczór a nie ma w pobliżu nadajnika na falach średnich to musisz cewki nawinąć na fale długie. Odbierzesz wtedy 1-szy program polskiego radia w dowolnym miejscu i w dowolnej porze. Gdy go uruchomisz napisz, powiem Ci jak to zrobić

  • @lukashtm5393
    @lukashtm539310 жыл бұрын

    Fajny sprzęt...mam ochotę wykonać coś takiego... I tu nasuwa mi się kilka pytań: 1.Czy drut, z którego tworzymy cewki możemy wyjąć ze starego radia i przewinąć go w miarę naszych potrzeb (tzn. zrobić 50 zwojów na L1 i 3 zwoje na L2 tym drutem) ??? 2. Jaką długość powinien mieć ten pręt ferrytowy ??? Wystarczy 8 cm długości, czy będzie on za krótki ??? 3. Kondensatory: elektrolityczny 220 uF i "zwykły" 100 nF podpinamy tylko do jednego bieguna ( tzn. czy lutujemy w obwód tylko jedną nóżkę tych kondensatorów ???) Bo na schemacie na to wygląda...Chodzi mi dokładnie o te kondensatory przy przewodzie oznaczonym jako +6V, pierwszy i drugi kondensator, czy może łączymy je ze sobą czy coś ??

  • @Lechoslowianin

    @Lechoslowianin

    10 жыл бұрын

    1. Oczywiście że tak, możesz nawet wykorzystać gotową cewkę antenową na fale średnie, długie lub krótkie. Nawijane są przeważnie licą (czyli taką linką). 2. Długość pręta ferrytowego ma znaczenie gdybyś nie używał anteny zewnętrznej - im dłuższy tym lepiej.W tym przypadku 8 cm to dobra długość 3. Ta poprzeczna kreseczka oznacza "masa" czyli minus

  • @lukashtm5393

    @lukashtm5393

    10 жыл бұрын

    Lechoslowianin No nic...cewki już zrobiłem przedwczoraj, takie jak na schemacie z drutu, który zdobyłem ze starego radia...znaczy z cewki w radiu...chyba drut ten powinien się zdać :P Ale nadal nie rozumiem o co chodzi z tą masą :) Czy drugiej końcówki tych 2 kondensatorów, o których już była mowa po prostu nigdzie nie podłączamy, czy podłączamy do uziemienia czy gdzie ?? Pozdrawiam :P

  • @Lechoslowianin

    @Lechoslowianin

    10 жыл бұрын

    Łukasz Mikos Podłączamy to do minusa 6V

  • @kuki5050
    @kuki50509 жыл бұрын

    Takie pytanie. Ile potrzebnych by było zwojów na cewkach dla fal długich i czy to wymagałoby jakiś zmian w kondensatorach?

  • @Lechoslowianin

    @Lechoslowianin

    9 жыл бұрын

    Tu znajdziesz odpowiedź: kzread.info/dash/bejne/k398l5SEf9HSnrw.html

  • @kuki5050

    @kuki5050

    9 жыл бұрын

    Rozumiem że antena to zwykły przewód w izolacji, nie ma znaczenia jaki przekrój i zastosowanie?

  • @Lechoslowianin

    @Lechoslowianin

    9 жыл бұрын

    No wiesz, nie powinien być cienki jak włos. Raczej jak zapałka

  • @kuki5050

    @kuki5050

    9 жыл бұрын

    Oj to mało takiego mam, najwyżej za "prowizoryczną" antenę UKF do Jubilata mi posłuży.

  • @maryus315
    @maryus31511 жыл бұрын

    Radio Romania Actualitati :D

  • @ghbvbvj6434
    @ghbvbvj64347 жыл бұрын

    Witam chciałbym się dowiedzieć czy zamias rezystora 2.4kΩ mogę wstawić dwa słabsze szeregowo lub równolegle z góry dziękuję za odpowiedź. Czy te radio może być zasilane zanilaczem 6v 500mA

  • @Lechoslowianin

    @Lechoslowianin

    7 жыл бұрын

    Oczywiście, że tak, nie musisz trzymać się ściśle podanej wartości. Z zasilaczem trzeba spróbować. Nie jestem pewien czy nie wprowadzi jakichś zakłóceń

  • @ghbvbvj6434

    @ghbvbvj6434

    7 жыл бұрын

    Lechoslowianin Bardzo dziękuję za info a tak wogule to świetny film

  • @ghbvbvj6434

    @ghbvbvj6434

    7 жыл бұрын

    Lechoslowianin Mam jeszcze jedno pytanie czy mogę wsrawić inny układ scalony mający 8 "pinów' po jednej i drugiej stronie. A jeśli tak to które podpiąć?

  • @Lechoslowianin

    @Lechoslowianin

    7 жыл бұрын

    Na początek lepiej nie zaczynać od eksperymentowania bo może nie zadziałać i nie będziesz wiedział dlaczego. Wpisz w google symbol tego układu i tam znajdziesz schemat aplikacyjny

  • @ghbvbvj6434

    @ghbvbvj6434

    7 жыл бұрын

    Lechoslowianin Ale niemam innego ten był w małym radiu fabrycznym tylko które podpiąć?

  • @ponyrider9744
    @ponyrider97447 жыл бұрын

    Dobrą alternatywą dla takiego odbiornika byłby układ oparty o UL1111, może nieco bardziej skomplikowany, ale moim zdaniem warty budowy, zwłaszcza, że jest on wielkości pudełka zapałek. Jeśli się nie mylę, był on opisany w MT 10/1984.

  • @Lechoslowianin

    @Lechoslowianin

    7 жыл бұрын

    Znam ten schemat, UL1111 to były cztery tranzystory w jednej obudowie w dodatku trzy miały połączone emitery. Ten odbiorniczek miał słabą czułość i tendencję do sprzężeń. LM to wzmacniacz o dużej czułości i wystarczającej mocy wyjściowej, w tym układzie wykorzystuje 7 tranzystorów. Odbiornik jak na swoją prostotę ma niezłą czułość. Z dobą anteną ferrytową też odbierze silniejsze stacje

  • @ponyrider9744

    @ponyrider9744

    7 жыл бұрын

    Cóż, zrobiłem cztery takie radyjka na UL1111, wszystkie grają do tej pory, a jakośćią dźwięku kasują fabryczne radia. Po za tym UL1111 to pięć tranzystorów :)

  • @Lechoslowianin

    @Lechoslowianin

    7 жыл бұрын

    Pokazał byś kiedyś. Nie ma się co oszukiwać, te amatorskie konstrukcje swą prostotę okupują gorszymi parametrami. Ten mój AM poprzez wprowadzenie reakcji jest czuły i selektywny ale zawęża pasmo akustyczne w kierunku wysokich tonów

  • @damianjabonka7803
    @damianjabonka780310 жыл бұрын

    A jeżeli zrobię metalową obudowę do tego to mogę do obudowy podłączyć uziemienie ?

  • @Lechoslowianin

    @Lechoslowianin

    10 жыл бұрын

    Metalowa obudowa nie zastąpi dobrego uziemienia - radio będzie grało ciszej, ale możesz to nadrobić dłuższą anteną

  • @Mjocik
    @Mjocik4 жыл бұрын

    Przy drucie 0.7mm o ile trzeba skorygować liczbe zwojów? Którego wzoru użyć do wyliczenia tych wartości?

  • @Lechoslowianin

    @Lechoslowianin

    4 жыл бұрын

    Nawiń 40 zwojów resztę załatwi przesuwanie cewki wzdłuż rdzenia oraz kondensator zmienny, a najlepiej zrób go na fale długie, będziesz słuchał programu pierwszego i to w ciągu dnia. Obie cewki dwa razy większe.

  • @Mjocik

    @Mjocik

    4 жыл бұрын

    Lechoslowianin dziękuje za odpowiedź 😊

  • @prpr777
    @prpr7778 ай бұрын

    Jaka jest zależność miedzy pojemnością max kondensatora zmiennego a zwojami cewek na antenie ferytowej?

  • @Lechoslowianin

    @Lechoslowianin

    8 ай бұрын

    Im większa indukcyjność cewki, tym trzeba mniejszą pojemność kondensatora dla danej częstotliwości, jeśli to miałeś na myśli

  • @prpr777

    @prpr777

    8 ай бұрын

    @@Lechoslowianin Nieprecyzyjnie zadałem pytanie. Chcę zbudować takie radyjko. Mam kondensator powietrzny 237pF i chciałbym go wykorzystać. Jak obliczyć ile zwojów musi mieć cewka ?

  • @31uisybz
    @31uisybz9 жыл бұрын

    Podpisuje się pod opiniami- dokładnie i spokojnie wyjaśnione wszystko. Jedynie moment dezorientacji z tym -6V, o czym już ktoś wspomniał. Cóż, ludzie kiedyś tak oznaczali na schematach. Chociażby z racji królowania germanowych pnp z plusem na masie ;-) A pręty anten zbierajcie, jeśli gdzieś znajdziecie wyrzucone radio typu Sudety czy Jowita ;) Robią się rarytasami.

  • @piotrsq6kxp491

    @piotrsq6kxp491

    9 жыл бұрын

    Ze starych odbiorników nie tylko pręty są rarytasem, kondensatory powietrzne również.

  • @ciasteczkowypotworni
    @ciasteczkowypotworni11 жыл бұрын

    Zauważ, iż rysując schemat, z zaznaczonym napięciem -6V oraz punktami masy, sugerujesz, że podłączasz napięcie -6V, a wedle schematu, podłączasz je do masy. Masz wyraźnie na schemacie punkty masy, dwa, a nawet uziemienia, oraz punkty w których potencjał względem masy ma wynieść +6V oraz -6V. Zasilanie symetryczne nie ma wspólnego zera, a masę. Zero, a raczej punkt neutralny masz w sieciach prądu przemiennego.

  • @lukashtm5393
    @lukashtm539310 жыл бұрын

    A można zastąpić ten tranzystor BF 199 np. BF 196 ??? Jest to zamiennik, przynajmniej tak powiedziano mi w sklepie, jaką biegunowośc ma ten tranzystor, bo w sieci trudno coś znaleźć...

  • @Lechoslowianin

    @Lechoslowianin

    10 жыл бұрын

    Można. Ma inną obudowę. Jeżeli patrzysz na niego od strony napisu, nóżkami w dół, po prawej jest ścięcie to od lewej strony jest baza w środku emiter po prawej kolektor. Przy bazie często jest literka B

  • @lukashtm5393

    @lukashtm5393

    10 жыл бұрын

    dzięki..zabrałem się do pracy, jak na razie idzie wszystko ok.. jak skończe to pochwale sie osiągnięciami jak coś z tego wyjdzie :)

  • @adriankvb3083

    @adriankvb3083

    9 жыл бұрын

    Łukasz Mikos Cześć, Można, ale kolejność wyprowadzeń elektrod jest w BF 196 odwrotna: B:E:C, tyle tylko, że po pierwsze: więcej miejsca zajmuje na płytce, po drugie: tego typu tranzystory miały stalowe przyłącza, więc zdarzyć się może, że albo przy próbie wylutowania mogą się poobrywać albo zainstalowane z czasem niestety zardzewieć. Po trzecie końcówki są szersze, co wymaga grubszych otworów.

  • @lukashtm5393

    @lukashtm5393

    9 жыл бұрын

    Zamontowałem ten BF 196, póki co wszystko ładnie działa, nic nie rdzewieje czy coś. Na pewno na BF199 działałoby lepiej, ale w sklepach trudno już dostać ten tranzystor, bo pomału wychodzi z użycia :) póki co radyjko działa bezproblemowo :) Dzięki za pomoc :)

  • @adriankvb3083

    @adriankvb3083

    9 жыл бұрын

    Łukasz Mikos Ależ można, proszę przewinąć wyżęj, już o tym odpisałem poprzedniemu koledze, bodajżę Azimowi...

  • @dolnoslaski345
    @dolnoslaski3457 күн бұрын

    Dałoby się zasilić radyjko np. dwoma ogniwami AA?

  • @Lechoslowianin

    @Lechoslowianin

    7 күн бұрын

    Zastosowany układ scalony potrzebuje co najmniej 5V

  • @sebastiangal4779
    @sebastiangal47797 жыл бұрын

    Bardzo prosze o informacje jakich parametrow jest kondensator nastawny? Mam taki z Jowity i ma: 380/320+2x14.7pF. Interesuje mnie praca odbiornika na falach dlugich, wiec pewnie zwoje bedzie trzeba nawinac inaczej. Z tym nie problem, ale kondensatora innego nie mam niestety. Pozdrawiam, Sebastian

  • @Lechoslowianin

    @Lechoslowianin

    7 жыл бұрын

    Kondensator, który posiadasz jest bardzo dobry.Również pozdrawiam

  • @sebastiangal4779

    @sebastiangal4779

    7 жыл бұрын

    Super. Bardzo dziękuję. Mam jeszcze pytanie - jakie napięcie jest na wejściu do wzmacniacza m.cz? Mam juz zrobiony jeden, który nasyca się przy około 20-30mV i chciałem go wykorzystać (zrobiony na bazie radia Selena B216 static.elektroda.pl/attach/wzmak_4851044.JPG). Pozostaje jeszcze z Jowity wyjąć pręt ferrytowy, kupic tranzystor i mozna działać. Pozdrawiam, Sebastian

  • @sebastiangal4779

    @sebastiangal4779

    7 жыл бұрын

    Mam jeszcze ostatnie pytanie. Posiadam pret ferrytowy dlugi na 20cm, (fi)8mm. Czy nawijając zwoje drutem 0.5mm (pojedynczy ze skretki LAN) osiagne niegorszy efekt? Czytalem odpowiedzi w komentarzach i podobno srednica druta nie gra wiekszej roli - chce to tylko ostatecznie potwierdzic. Bardzo dziekuje za odpowiedz.

  • @Lechoslowianin

    @Lechoslowianin

    7 жыл бұрын

    Pręt jest bardzo dobry, natomiast cewka nawinięta tak grubym drutem przy dużej ilości zwojów będzie miała dużą pojemność własną co jest zjawiskiem szkodliwym. Jeżeli wyjąłeś pręt to pewnie była tam i cewka na fale długie. Nawinięta jest najcieńszym drutem, często podzielona na kilka sekcji, właśnie ze względu na pojemność własną. Jeśli chodzi o układ scalony to myślę że musisz sprubować

  • @sebastiangal4779

    @sebastiangal4779

    7 жыл бұрын

    Bardzo dziękuję za wskazówki. Postaram się radio ogarnąć jeszcze w tym roku - może umieszczę go w obudowie przezroczystej. O efektach postaram się powiadomić :) Pozdrawiam i życzę miłego weekendu :)

  • @RuCioLeK85
    @RuCioLeK8510 жыл бұрын

    Czy to jest pana własny projekt ? Oraz jak pan obliczył przekroj, wielkość oraz ilość zwojów tych cewek? Oraz czy mógłby pan bardziej szczegółowo omówić zasadę działania oraz bloki radia?

  • @Lechoslowianin

    @Lechoslowianin

    10 жыл бұрын

    To jest mój projekt. Ilość zwojów w cewce L1 nie musiałem obliczać ponieważ jest ona jednakowa we wszystkich odbiornikach, natomiast L2 trzeba dobrać doświadczalnie. Zależy ona od częstotliwości odbieranej stacji i od współczynnika wzmocnienia tranzystora. Opis schematu dopisałem w opisie pod filmem. Pozdrawiam

  • @fotowg
    @fotowg12 жыл бұрын

    Hmmm chyba Adam Słodowy mógł by u ciebie pobierać lekcje. Najserdeczniejsze gratulacje za pomysł i prostotę, nie pozostaje nic innego tylko czekać na następne konstrukcje. W dobie internetu, telefonów komórkowych, i Chińskiego badziewia uważam to za przebój techniczny. Sposób odejścia by każdy zbudować potrafił jest na prawdę godny podziwu. Gratuluje i pozdrawiam.

  • @Lechoslowianin

    @Lechoslowianin

    Жыл бұрын

    - to było dziesięć lat temu

  • @Adam5pl
    @Adam5pl7 жыл бұрын

    Witam. Mam taki kondensator powietrzny: zapodaj.net/7338010acc432.jpg.html zapodaj.net/7a616079e5af5.jpg.html Czy mógłby Pan napisać jak ten kondensator podłączyć do obwodu i jak sprawdzić czy ten kondensator w ogóle jest sprawny?

  • @Lechoslowianin

    @Lechoslowianin

    7 жыл бұрын

    Musisz mu się dokładnie przyjrzeć. Kondensator składa się ze statoru i ruchomego rotoru. Trzeba się do nich podłączyć. Kondensator jest dobry jeżeli nie ma zwarcia. Jeżeli jest kilka sekcji można połączyć je równolegle - pojemność wówczas się sumuje.

  • @Adam5pl

    @Adam5pl

    7 жыл бұрын

    Dziękuję za odpowiedź. Czyli patrząc na mój pierwszy link można wywnioskować, że szary przewód to masa a każdy z tych pozostałych czterech przewodów odpowiada każdej z sekcji? Jeśli ten kondensator miałby zwarcie to podłaczając przez niego np. diode zaświecała by się ona? Czy taki kondensator ma biegunowość ? Próbowałem sprawdzić każdą z sekcji ładując a potem rozładowując przy pomocy diody LED a nawet podłączając poprostu do woltomierza ale nie było efektów. Nie chcę na razie rozbierać tego kondensatora, ponieważ kupiłem go na aukcji i mam jeszcze czas na jego ew. zwrot. Pozdrawiam Adam

  • @Lechoslowianin

    @Lechoslowianin

    7 жыл бұрын

    Kondensator taki nie ma biegunów. Ma zbyt małą pojemność abyś mógł go sprawdzić w taki sposób. Jeżeli nie ma zwarcia to pewnie jest dobry. Czy jest coś na nim napisane?

  • @Adam5pl

    @Adam5pl

    7 жыл бұрын

    Oprócz tych numerów napisanych mazakiem, na spodzie na płytce jest oznaczenie B-120. Jutro prawdopodobnie pofatyguję się z tym kondensatorem do jakiegoś punktu naprawy RTV, mam nadzieję, że tam ktoś będzie umiał go sprawdzić.

  • @Lechoslowianin

    @Lechoslowianin

    7 жыл бұрын

    Mam nadzieję, że dużo za niego nie dałeś. Za parę zł można kupić na starociach radio w którym jest kondensator, antena z cewkami i głośnik

  • @ingussilins6330
    @ingussilins63303 жыл бұрын

    Good BJT transistor regenerative receiver...

  • @cebula0-700
    @cebula0-7002 жыл бұрын

    Czy uziemienie jest potrzebne ?

  • @Lechoslowianin

    @Lechoslowianin

    2 жыл бұрын

    Z uziemieniem gra głośniej

  • @radosaw5075
    @radosaw50759 жыл бұрын

    Zrobiłem wszystko tak jak filmie ale po przesunięciu cewki głośnik nie reaguje ciągle jest ten sam dźwięk co się stało?

  • @Lechoslowianin

    @Lechoslowianin

    9 жыл бұрын

    A jaki to dźwięk. Szumi czy piszczy?

  • @radosaw5075

    @radosaw5075

    9 жыл бұрын

    Lechoslowianin piszczy

  • @Lechoslowianin

    @Lechoslowianin

    9 жыл бұрын

    uol uool Może masz zbyt dużo zwojów na cewce L2. Zdejmij ja całkiem i oddal od anteny. Spróbuj ją zewrzeć

  • @radosaw5075

    @radosaw5075

    9 жыл бұрын

    Lechoslowianin teraz szumi i tyle nic się dalej nie dzieje

  • @Lechoslowianin

    @Lechoslowianin

    9 жыл бұрын

    uol uool Spróbuj oddalić tranzystor od anteny ferrytowej (jeżeli jest zbyt blisko). Zdejmij z pręta anteny cewkę L 2 i zbliżaj ja do pręta. Czy pojawia się piszczenie. Sprawdź też uważając aby nie zrobić zwarcia, czy gdy dotykasz do 3 nóżki na układzie scalonym kawałkiem gołego drutu trzymanego w palcach pojawia się buczenie w głośniku. Opisz dokładniej sytuację. To radio powinno być zasilane z baterii, nie z zasilacza.

  • @domel1410
    @domel14104 жыл бұрын

    Czy mogłby Pan zrobic film jak przewijać i mierzyc indukcyjność cewki te filtry znaczy na kraksach bo chcialem sobie zrobić nasłuchowy odbiornik CB z elektroniki dla wszystkich i tam sa trzy cewki w kraksach jedna jest 514 oraz 137 a nie mozna nigdzie takich dostać elportal.pl/pdf/k15/40_12b.pdf a jeszcze niektóre cewki sa z kondensatorem w srodku

  • @Lechoslowianin

    @Lechoslowianin

    4 жыл бұрын

    Aby zmierzyć tak małe wartości indukcyjności cewek potrzebny jest miernik LC lub po prostu wykonać cewki według opisu.

  • @jacekzielina1359
    @jacekzielina13598 жыл бұрын

    Witam! Czy PIN 2 od LM386 nie powinnien byc polaczony z masa? To jest wedlug producenta "-Input"...

  • @Lechoslowianin

    @Lechoslowianin

    8 жыл бұрын

    +Jacek Zielina Powinien, ale w praktyce to niczego nie zmieni. Został on maksymalnie uproszczony. Aby polepszyć jego parametry należało by dodać jeszcze kilka kondensatorów i oporników

  • @jacekzielina1359

    @jacekzielina1359

    8 жыл бұрын

    Dziekuje! Zabieram sie za skladanie radio! Pozdrawiam...

  • @zeber127

    @zeber127

    6 жыл бұрын

    Jacek Zielina Я тоже хотел спросить про пин-2 )) специально смотрел может кто уже раньше спрашивал +

  • @marcinmika1910
    @marcinmika19107 жыл бұрын

    woooooooooooooooow

  • @ismailakkaoui3331
    @ismailakkaoui33318 жыл бұрын

    hi i don't understand your language can you tell me how many turn i need to do in the coil

  • @Lechoslowianin

    @Lechoslowianin

    8 жыл бұрын

    Hello. L1 - 50 coils L2 - 3 coils for medium wave, 530 - 1600kHz

  • @ismailakkaoui3331

    @ismailakkaoui3331

    8 жыл бұрын

    thank you so much

  • @Max-dk1ni
    @Max-dk1ni6 жыл бұрын

    A jak zrobic na tym projekcie np; Stereo czyli podlączyc drugi głośnik ,aby był kanał Lewy i Prawy

  • @Lechoslowianin

    @Lechoslowianin

    6 жыл бұрын

    Zamiast jednego głośnika włączasz dwa szeregowo połączone 4-ro omowe i masz stereo :)

  • @Max-dk1ni

    @Max-dk1ni

    6 жыл бұрын

    dobre chyba ściema z tym stereo :)

  • @vicod3161
    @vicod31617 жыл бұрын

    ciężko będzie mi znależć takie elmmenty

  • @beniol100
    @beniol1009 жыл бұрын

    jaka jest kolejność wyprowadzeń tranzystora BF199? Bardzo proszę bo nie ma na nim oznaczeń

  • @Lechoslowianin

    @Lechoslowianin

    9 жыл бұрын

    Tak jak na filmie, patrząc od strony ścięcia - C E B. Powodzenia

  • @beniol100

    @beniol100

    9 жыл бұрын

    Lechoslowianin dziękuję pozdrawiam

  • @europejskipingwin5245
    @europejskipingwin52459 жыл бұрын

    gdyby sie dalo zasilanie 9v do tego radia i glosnik 16 Ω to co by sie stalo ?

  • @Lechoslowianin

    @Lechoslowianin

    9 жыл бұрын

    Można spokojnie zwiększyć napięcie zasilania do 9V a nawet 12 bez zmiany oporności głośnika.

  • @Lechoslowianin
    @Lechoslowianin11 жыл бұрын

    Por supuesto, sí. Tienes que cambiar la bobina L1

  • @renekenshin6573
    @renekenshin657310 жыл бұрын

    is that connected to earth ground like crystal radios?

  • @Lechoslowianin

    @Lechoslowianin

    10 жыл бұрын

    Yes, ground and five meter wire antenna

  • @SatanicJamnic
    @SatanicJamnic11 жыл бұрын

    nie prawda! Ja z wielką radością bym posłuchał

Келесі