Ziua când România a fost egala lui Messi pe Arena Națională

România - Argentina 0-0 (2014)
România a terminat la egalitate amicalul cu Argentina, scor 0-0. Marica şi Maxim au avut cele mai mari ocazii în faţa sud-americanilor. Mijlocaşul lui Stuttgart a reuşit să trimită mingea în poartă, dar reuşita sa a fost anulată!
Spectacolul din tribune s-a regăsit și pe dreptunghiul verde, aflat în condiții impecabile. Argentinienii au dat tonul. Higuain a avut prima ocazie în minutul 10, însă Tărăruşanu s-a opus remarcabil. Replica alor noștri n-a întârziat. Marica a avut șansa de a deschide scorul peste 11 minute, dar Romero a scos incredibil de sub bară.
Și Maxim a avut o şansă imensă de gol, însă portarul oaspeţilor a avut un nou reflex de senzaţie. Până la urmă, jucătorul lui VfB Stuttgart a trimis mingea în poartă, dar arbitrii au considerat că balonul a ieşit în afara terenului la centrarea lui Măţel.
Prima parte a partidei s-a terminat la egalitate, asta și datorită lui Tătărușanu, care a scos formidabil. După pauză, Pițurcă a mizat pe Pantilimon, iar goalkeeperul celor de la City a demonstrat de ce este jucător activ în Anglia, mai ales la ocaziile lui Di Maria și Lavezzi.
Și Gardoș a demonstrat că este om de bază la națională, mai ales la faza din minutul 48, când a scos un gol ca și făcut al lui Aguero, după o fază în care trecuse și de Pantilimon. Atacantul lui Manchester City, Kun Aguero, nu a putut înscrie din două ocazii mari. Mai întâi, Tătăruşanu s-a opus, apoi Gardoş a scos din faţa porţii.
Până la urmă, România a terminat la egalitate cu Argentina, 0-0 și, chiar dacă Messi și ai lui au jucat mai relaxați, rămâne impresia că această partidă de gală a fost un al doilea semnal al zilei că fotbalul românesc poate intra într-o altă eră.
România - Argentina 0-0
România: Tătăruşanu (Pantilimon 46) - Măţel (Luchin 75), Dr. Grigore, Gardoş, Raţ - Bourceanu, Pintilii - Maxim (Torje 46), Chipciu (Grozav 88), Tănase (C. Lazăr 56) - Marica (Rusescu 67)
Selecționer: Victor Pițurcă
Argentina: Romero - Zabaleta, Basanta, Fernandez, Rojo - Gago (Biglia 56), Mascherano, Di Maria (Rodriguez 89) - Messi, Higuain (Lavezzi 78), Aguero (Palacio 56)

@JustFabian022 ай бұрын

Era primul meci la care am fost vreodata. Tatal meu imi facuse surpriza sa ma duc sa il vad live pe lionel messi, de ziua mea. Mi a parut rau ca nu au fost goluri insa este o amintire eterna, si ii sunt recunoscator in continuare!!!!

• @nelfanel6515
    @nelfanel65152 ай бұрын

păcat de golul lui Maxim... De la Raț și Mățel n-am mai avut așa laterale bune, astea și un atacant bun și n-am avea probleme în grupa de la euro

• @florinremusristea8421
    @florinremusristea84212 ай бұрын

10 ani mai târziu ei sunt campioni mondiali iar noi câteva locuri bune mai jos în clasamentul pe țări

• @theogalben8329

@theogalben8329

2 ай бұрын

prietene romania in 2015, adica dupa un an mai tarziu era pe locul 7 in lume si in 2016 a jucat euro

@florinremusristea8421

2 ай бұрын

OK, eu am zis 10 ani mai târziu, cu ce greșesc ?

2 ай бұрын

Crede-ma ca jucătorii adevărați dau tot ce pot la amicale ca și la meciurile oficiale. Ar fi fost același rezultat..

• @BartSimpsonRO

@BartSimpsonRO

2 ай бұрын

@@adreskrrr ne nu cred înainte era mai buna romanai acum au scăzut umpic

• @andreivalentinbancila
    @andreivalentinbancila2 ай бұрын

Si acum țin minte, chiar ma bucurasem zdravăn la golul lui Maxim in secunda aia :( ce vremuri

• @Shoo7er09
    @Shoo7er092 ай бұрын

"Romania a fost egala lui Messi" spune mult.

• @user-dw9hh1iy4w
    @user-dw9hh1iy4w2 ай бұрын

De doua ori a fost messi in România ,odată cu Barcelona odată cu Argentina

• @GholaTleilaxu
    @GholaTleilaxu19 күн бұрын

Laitmotivul lui Lionel Messi este „Mă faultează, continui!”

@Reeps2626 күн бұрын

Sunt fan al echipei noastre naționale, dar ăia au luat meciul ca pe unul de pregătire, erau în plin sezn cu echipele de club, iar peste câteva luni aveau să evolueze la CM-ul din Brazilia și chiar să joace finala cu Germania. Cine joacă pe bune un meci de pregătire în condițiile prezentate anterior în afară de noi ? Pentru noi a fost meciul vieții pe atunci, pt ei a fost un simplu meci de pregătire pe care nici măcar nu l-ar fi jucat unii dintre ei.