Ziemiórki - co to za szkodniki? Jak pozbyć się ziemiórek

Тәжірибелік нұсқаулар және стиль

Ziemiórki to czarne muchówki długości ok 2 mm, które latają nad ziemią naszych domowych roślin doniczkowych. Generalnie nie zalicza się ich zazwyczaj to najgroźniejszych szkodników, ale potrafią być bardzo irytujące, zwłaszcza gdy jest ich dużo. Wystarczy sobie wyobrazić muszki owocówki latające latem w kuchni i już mamy porównanie.
Ziemiórki są jednak nieco drobniejsze, mają czarny kolor, jedną parę przezroczystych skrzydeł i długie czułki. Żyją ok. tygodnia. Pojawiają się zazwyczaj przy roślinach, które mają stale wilgotne podłoże. Ich dorosłe i uskrzydlone formy nie są groźne dla naszych okazów, są jedynie denerwujące dla nas, przelatując nam co chwilę przed twarzą. Groźniejsze dla roślin są larwy ziemiórek, które wylęgają się z jaj złożonych przez te muchówki.
Larwy mają długość 5-7 mm, są walcowate, beznogie, przezroczyste, z widocznym przewodem pokarmowym i czarną, błyszczącą głową. Często trudno je dostrzec. Niektóre z moich poradników książkowych zawierają informację, że są one w zasadzie pożyteczne, gdyż rozkładają obumarłe części roślin. Ja jednak mam jedynie złe doświadczenia z tymi szkodnikami, ponieważ potrafią doszczętnie zniszczyć moje rozsady. W tym roku posiałam lobelie, pięknie wykiełkowały, po czym zostały kompletnie zjedzone przez larwy ziemiórek. Musiałam wysiewać lobelie jeszcze raz. Larwy żyją ok. 2 tygodni, po czym zamieniają się w poczwarkę, z której po mniej więcej 3-4 dniach wylęga się muchówka.
W przypadku większych domowych roślin doniczkowych larwy ziemiórek mogą okazać się niegroźne, ale mogą też zjadać delikatne, miękkie korzenie czy włośniki korzeniowe, co może osłabić wrażliwsze okazy i niekorzystnie wpłynąć na ich zdrowie i wygląd. Jak zatem walczyć z tymi szkodnikami?
Przede wszystkim należałoby wyłapać dorosłe owady, żeby dalej się nie rozmnażały. W tym celu można użyć pułapek zrobionych własnoręcznie z pojemnika wypełnionego wodą z dodatkiem octu winnego czy jabłkowego, płynu do mycia naczyń i żółtego barwnika, np. kurkumy. W internecie znajdziemy dokładne przepisy. Sama tego sposobu nigdy nie stosowałam. Wybrałam drugi sposób, czyli pułapki lepowe.
Żółte tablice lepowe pokryte są klejem. Dorosłe osobniki ziemiórek zwabione kolorem, a czasami nawet przez przypadek, przylepiają się do lepowej powierzchni pułapki. Nie wygląda to zbyt estetycznie, szczególnie wtedy, gdy ziemiórek namnożyło nam się sporo, ale działa. Ten sposób zwalczania szkodników możemy też nazwać ekologicznym. Niestety, w związku z tym, że wyłapujemy jedynie osobniki dorosłe, musimy poczekać aż larwy się przepoczwarzą w muchówki i dolecą do żółtych motylków, co w przypadku rozsad może skutkować ich zniszczeniem.
Żeby zwalczyć larwy możemy rozpocząć od utrzymywania podłoża w doniczkach w stanie mniej wilgotnym. Nie zawsze jest to możliwe i nie zawsze skuteczne. Pomocne może okazać się przesadzenie rośliny. Nie mamy gwarancji, że pozbędziemy się wszystkich larw, ale jesteśmy w stanie w ten sposób znacznie ograniczyć ich liczbę. W poradnikach można też znaleźć podpowiedź, żeby podlać roślinę naparem z czosnku lub podczas przesadzania zanurzyć korzenie rośliny na 24 godziny w kąpieli wody z szarym mydłem. Żadnego z tym sposobów jeszcze nie wykorzystałam, ale warto o nich również pamiętać.

Пікірлер: 94

  • @iwonajaworek6535
    @iwonajaworek6535 Жыл бұрын

    Dziękuję Pani Izo🤗. Właśnie teraz potrzebuje tych rad. Słyszałam od znajomych o nich. A teraz pojawiły się u mnie.

  • @MonikaBury
    @MonikaBury3 жыл бұрын

    Skutecznym sposobem na ziemiórki jest combo - lepiszcze i roztwór wody z olejem z modli indyjskiej (neem oil) lany do ziemi. Lepiszcze wyłapuje dorosłe osobniki, roztwór oleju działa na larwy, znacznie zmniejszając ich ilość. istotna jest tez informacja, że larwy zabierają się za korzenie także gdy gdy nagle próbujemy przesuszyć roślinę.

  • @jacekradziszewski8933
    @jacekradziszewski89334 жыл бұрын

    Dziękuję za to, teraz będę wiedział😊😉😉

  • @krzysztofkopaczewski4319
    @krzysztofkopaczewski43194 жыл бұрын

    👍bardzo fajny filmik Pani Izo❤️

  • @herkulesx9021
    @herkulesx90213 жыл бұрын

    Witam serdecznie Izo,mam okropny problem z nimi,zniszczyły mi piękne storczyki, maciejkę zjadły kompletnie jak i nagietka, myślę że jednak kupiłam je wraz z ziemią, gdyż wcześniej nie miałam z tym problemu, oczywiście latały czasami pojedyńcze osobniki,ale nie miałam zniszczonych roślin,chcą wojny to ja będą miały 😂zaczynam działać, pozdrawiam z całego serducha 😁👍✋🌹

  • @Bridgett-Jones
    @Bridgett-Jones Жыл бұрын

    na larwy zapałki - poleca sie włożyć zapałki głowkami do ziemi , lekko podlec i czekac, az siarka sie rozpusci, to powinno zalatwic larwy, mozna zastosowac profilaktycznie .. cynamon na dorosle osobniki, odstrasza ziemiórki, pomaga roślinie sie zregenerować jak i ukorzenić, wystarczy posypać wierzch doniczki i przemieszać z ziemia, te 2 sposoby zastosowane naraz powinny pomóc....

  • @jacekgodula7540
    @jacekgodula75404 жыл бұрын

    Ciekawy odcinek był by o fitonii. (Pierwszy)

  • @krystianki7475
    @krystianki74754 жыл бұрын

    Wypowiedziałem wojnę ziemiórka jakiś miesiąc temu: lepy rozstawione i co tygodniowe podlewanie naparem z czostku... Przesuszanie gleby i znowu czosnek. Wydaje się, że ziemiórek jest mniej, ale walka z nimi jest trudna! Świetny film! 👍

  • @merrickcody1692

    @merrickcody1692

    2 жыл бұрын

    i know Im randomly asking but does any of you know a way to log back into an instagram account?? I stupidly lost my password. I would love any help you can give me.

  • @ignaciomitchell7176

    @ignaciomitchell7176

    2 жыл бұрын

    @Merrick Cody Instablaster ;)

  • @kasia9064
    @kasia90643 жыл бұрын

    Tak zauważyłam że ziemia na bazie torfu ta kupiona ma już ziemiorki niestety

  • @katarinapyrycz1407
    @katarinapyrycz14073 жыл бұрын

    Dakujem

  • @barbaraxyyyvv2934
    @barbaraxyyyvv29342 жыл бұрын

    Wg mnie, sposób wypróbowany - muszki zniknęły natychmiast - do 1 litra wody wsypać łyżeczkę amoniaku ( może być ten do pieczenia ) ja takiego użyłam i muszki padły. Na razie nowe, te powstałe z larw, nie pojawiły się - minęło 2 tygodnie od podlania tym preparatem.

  • @majkaw.
    @majkaw.4 жыл бұрын

    A ja poprostu wszystkie wytłukłam,akurat latające wyciągnęłam odkurzaczem a pozostałe,które zadomowiły się na powierzchni doniczki również razem z ziemią/oczywiście delikatnie by nie wyssać całej ziemi/ też potraktowałam odkurzacze. W ciągu tygodnia nie ma ani jednej/pojedyncze wyłapałam/.

  • @irenazienkiewicz3521
    @irenazienkiewicz35217 ай бұрын

    U mnie się sprawdził Raid w aozeolu. Spryskałam ziemię w doniczce

  • @iwpi4074
    @iwpi4074Ай бұрын

    Deltam, Mospilan, radze tak, a domowe sposoby może pomagają przy kilku sztukach. Przy inwazji tylko stosowanie chemii. Ale należy robić tak, żeby znowu ich nie przynieść do domu.

  • @czarnygawron21
    @czarnygawron21 Жыл бұрын

    E tam. Ja na talerz czystą wodę wlałem i zostawiłem koło kwiatków. Po kilku dniach było tam czarno od nich. Oczywiście w tym czasie nie wolno podlewać kwiatków - gleba musi przeschnąć.

  • @tajfik85
    @tajfik854 жыл бұрын

    Bardzo upierdliwy szkodnik. Walczę z ziemiorkami od kilku miesięcy. Pojawiły się w wymieonej ziemi u dwóch dorodnych dracen (po przelaniu korzeni). Całe opakowanie żółtych pułapek poszło. Na razie wietrze je na balkonie od czasu do czasu mieszając ziemię żeby jeszcze dokładniej przeschła. Widać już różnice ale boje się że muszki znów wrócą po wstawieniu do mieszkania. Podlewam moje draceny już prawidłowo więc nie mają za dużo wody. Czy granulat zamiast ziemi byłby jakimś rozwiązaniem na pozbycie się szkodnika?

  • @magdalena3078
    @magdalena30784 жыл бұрын

    Podzielę się moim sposobem na ziemiórki, tablice lepowe i podlewanie roślin wodą z cynamonem, kilka kropel olejku z drzewa herbacianego, kilka kropel płynu lugola i łyżeczkę wody utlenionej na 1,5 l butalkę. Tak naprawdę nie wiem co działa ale działa. Polecam.

  • @lloolla1000

    @lloolla1000

    2 жыл бұрын

    Muszę to zastosować ja wypróbuje wszystko żeby to świństwo znikło!!!!

  • @monajka007
    @monajka007 Жыл бұрын

    uwaga: błąd w filmie, korzenie w kąpieli z mydła potasowego (szarego) mają być przez 20 minut, nie 24 godziny.

  • @klaudii1491
    @klaudii14914 жыл бұрын

    Lepy, polysect dwa razy w odstępie 2tyg,napar z rumianku.. Nie mam ich duzo ale jednak pojawiaja sie. Mam wrazenie ze odkad sie pojawily to nigdy do konca sie ich nie pozbede.

  • @Tami_Flan
    @Tami_Flan4 жыл бұрын

    Nemycel i po trzech dniach nawet największa plaga ziemiórek zatrzymana. Sposób w pełni ekologiczny i pewny 👌🏻

  • @pakeroso1

    @pakeroso1

    4 жыл бұрын

    i drogi...

  • @Drimatyk

    @Drimatyk

    2 жыл бұрын

    @@pakeroso1 zależy ile masz roślin, jeżeli dużo to o wiele taniej wychodzi niż jakakolwiek chemia 😀

  • @grzegorzhodowcaroslinizwie8305
    @grzegorzhodowcaroslinizwie83054 жыл бұрын

    Nie nawidzę tych ziemiórek , podjadają mi korzonki wysianych sałat czy innych rozsad ... ☹️

  • @monikaswidzinska6563
    @monikaswidzinska65634 жыл бұрын

    Polecam tez posypac ziemie sproszkowanym cynamonem. Mi to baaaardzo pomoglo. Polecam tez roślinę owadożerną: dzbanecznik, super je wyłapuje - mial cale dzbany muszek gdy spradzałam. Cynamon zadzialal na tyle, ze teraz sama musze tego dzbanecznika dokarmiać, bo zadnych muszek juz w dzbanach nie widzę :)

  • @agnieszka1310

    @agnieszka1310

    3 жыл бұрын

    Monika, a czym dokarmiasz? 😆

  • @aleksandernarodowski843
    @aleksandernarodowski8432 жыл бұрын

    POMOCY! W moim pokoju lata bardzo duzo takich malych czarnych muszek! Siedza przy lampie oraz czesto przelatuja kolo uszu czy twarzy. Poradzicie cos? Nie wiem czy to ziemorki czy moze meszki.

  • @Memerosz
    @Memerosz Жыл бұрын

    Ja po prostu zabijam. Jak widze że gdzieś siedzi i szybki ruch palcem i zgnieciona. Kiedyś latało mi ich tyle, że ja dzień zabijałem około 15, dziś już średnio 4

  • @grzesoffg4523
    @grzesoffg45234 жыл бұрын

    Ziemia gotowa w workach może posiadać jajka tych muszek.

  • @teredaa4891

    @teredaa4891

    3 жыл бұрын

    No i ma, sama się przekonałam.

  • @jajankowska636

    @jajankowska636

    2 жыл бұрын

    Tak, u mnie też ziemiorki pojawiły się wraz z nową ziemią kupioną w sklepie ogrodniczym

  • @grzesoffg4523

    @grzesoffg4523

    2 жыл бұрын

    @@jajankowska636 Dobrze sprawdza się wkład na komary wkładany do kontaktu, ten w płynie.

  • @czarnaowca3793

    @czarnaowca3793

    Жыл бұрын

    Potwierdzam, ponieważ przerobiłam to na własnym przykładzie kupując ziemię w dino.

  • @AnKa38587
    @AnKa385874 жыл бұрын

    U mnie przesuszenie ziemi pomogło, płyn wspomniany w filmie (ocet, płyn do mycia naczyń oraz kurkuma) dał znikomą pomoc w walce z ziemiórkami. Teraz mam na kwiatku wciornastki...czy ktoś wie jak się ich skutecznie pozbyć?

  • @Drimatyk

    @Drimatyk

    2 жыл бұрын

    Miałem to samo, ten przepis z octem, kurkumą i płynem do naczyń przez tydzień nie zwabił ani jednej. Może to w przypadku gdy jest ich dziesiątki latających nad roślinami, ale jak jest ich 10 to bardzo słabo.

  • @malgorzataniesluchowska7369
    @malgorzataniesluchowska73696 ай бұрын

    Gdzie kupić, te " Żółte tablice lepowe..."?

  • @emilapomykaa3675
    @emilapomykaa367510 ай бұрын

    A jaki to szkodnik który ma ok 2 milimetry koloru białego?

  • @mareknova95
    @mareknova95 Жыл бұрын

    A GNATROL pomoże? Ja zaczynam stosować, jak ktoś napisze w jakich dawkach to będę wdzięczny

  • @MyokoLove
    @MyokoLove25 күн бұрын

    zapytam znajomego on zajmuje się elektrokulturą w ogrodzie, może poradzi nam coś

  • @wiolettabuch8218
    @wiolettabuch8218 Жыл бұрын

    Ja pozbyłam się ich roztworem z ziemi okrzemkowej( ziemia okrzemkowa spożywcza do oczyszcznia organizmu sama ją piję) raz podlałam i spokój. Niestety wszystkie inne preparaty okazały się nieskuteczne te ze sklepu ogrodniczego( płyny do rozcieńczania i lepy) a walczylam ponad 8 miesiecy, przyokazji uśmierciłam razem z ziemiórkami kilka roslin. Dopiero ziemia okrzemkowa pomogła. Warto wypróbować koszty ziemi okrzemkowej jest niższy niż preparatów chemicznych

  • @justy7039

    @justy7039

    Жыл бұрын

    Jak stosowala Pani ta ziemie okrzemkowa? z woda czy posypala pani ziemie? jezeli podlewanie to jak czesto

  • @MyokoLove

    @MyokoLove

    25 күн бұрын

    no tak, przecież ona ma taką strukturę że rozicna larwy, w końcu podobnie działa w naszym organizmie, dziękuję za sposób 🙏

  • 3 жыл бұрын

    Zapraszamy do sklepu po żółte tablice sklep.ogrodnacodzien.pl/pl/p/Tablice-lepowe-na-ziemiorki%2C-maczliki%2C-mszyce-i-inne-10-sztuk/298

  • @iwpi4074

    @iwpi4074

    Ай бұрын

    Tablica łapie dorosłe osobniki, a w ziemi zostają tysiace larw, które obgryzają korzenie i w końcu wylecą z doniczki. Dorosły latający osobnik nie jest szkodliwy dla roślin, poza tym że znosi jaja.

  • @beatapoznan7
    @beatapoznan7 Жыл бұрын

    Przy małych siewkach to nie pomoże,pozostaje preparat neemazal

  • @Sydonia76
    @Sydonia763 жыл бұрын

    Jestem przekonana, ze kilka zapalek umieszczonych glowkami do ziemi w doniczce, skutecznie pomoze nam i roslinie w pozbyciu sie tych upierdliwych owadow 🤗👍🍀

  • @ewaewa9673

    @ewaewa9673

    2 жыл бұрын

    Niestety próbowałam z zapałkami i nic

  • @karolinaczerniak9140
    @karolinaczerniak91402 жыл бұрын

    Czy larwy mogą wyjść z doniczki z ziemią? Lub przy przesadzaniu?

  • 2 жыл бұрын

    Wyjść z doniczki i przenieść się w ten sposób do innej - raczej larwy nie powinny ;) Ale przy przesadzaniu... może się tak zdarzać, że nie widząc szkodnika przeniesiemy go w nowe miejsce. Pozdrawiam, Iza

  • @Mike-or2cv
    @Mike-or2cv3 жыл бұрын

    Kurcze, mam kłopot z ziemiorkami, mam wrażenie że są w każdym kwiatku, próbowałem separowania roślin i żółtych lepów "motylków" z filmiku, ale nic nie pomaga. Też macie taki kłopot z ziemiorkami teraz, czy tylko u mnie? Nigdy nie miałem problemów z tym i nie umiem się ich pozbyć.

  • 3 жыл бұрын

    Ja najczęściej walczę z nimi wczesną wiosną, kiedy mój dom jest pełen młodych rozsad warzyw i kwiatów... Może warto lekko przesuszyć podłoże w roślinach, które to przeżyją? Larwy ziemiórek uwielbiają wilgoć, dlatego mnożą się w naszych domach zimą i wiosną, a nie latem, kiedy podłoże w doniczkach przesycha znacznie szybciej niż teraz. Lepy w moim przypadku były pomocne, ale na efekt ich działania trzeba poczekać... Wyłapują tylko dorosłe osobniki, więc wszystkie larwy muszą się przepoczwarzyć i dopiero wtedy przykleić się do pułapki. Poza tym umieszczałam ich całkiem sporo. Nie da się ukryć, że ziemiórki są strasznie irytujące... :( Może ktoś ma jeszcze inny pomysł, jak się ich skutecznie i szybko pozbyć bez potrzeby przesadzania rośliny? (to też pomaga) Pozdrawiam, Iza

  • @szeptacz5342
    @szeptacz53424 жыл бұрын

    woda utleniona +woda w proporcji 1:4

  • @anitasieczka5538

    @anitasieczka5538

    2 жыл бұрын

    A rośliny woda utleniona nie zniszczy?

  • @jadwigamuszynska9268
    @jadwigamuszynska92682 ай бұрын

    juz dużo rzeczy robilam łącznie z mycie całych kwiatow nie da rady sie pozbyć nic nie pomaga

  • @gieklaudia
    @gieklaudia Жыл бұрын

    Niestety ziemiorki zniszczyły mojego grudnika. Nie udało mi się ich wyeliminować, grudnik nie miał w ogóle systemu korzeniowego jak chciałam zmienić mu ostatecznie ziemię. Zostały się jedynie badyle które były już do wyrzucenia 😢

  • @beatawojciechowska5125
    @beatawojciechowska51253 жыл бұрын

    Nie powinno się polecać czegoś, czego się nie zastosowało. Nie na takim kanale.

  • @mammamia9472

    @mammamia9472

    2 жыл бұрын

    A gdzie padło słowo "polecam"?

  • @emilapomykaa3675
    @emilapomykaa36752 жыл бұрын

    Pułapki lepowe to daremny wysiłek i reklama mało skutecznej metody, należy walczyć z larwami.

  • @geforcenowpoland5097
    @geforcenowpoland50976 ай бұрын

    W ziemi z netto były 😪

  • @notyourimage
    @notyourimage4 жыл бұрын

    Wątpię aby to był ekologiczny sposób... Bardziej jest ten z octem winnym.

  • @yellow210
    @yellow2104 жыл бұрын

    Mój sposób to Drosera capensis - roślina owadożerna „zjada” takie małe muszki :)

  • @grzesoffg4523

    @grzesoffg4523

    4 жыл бұрын

    Ciekawe z jakim efektem.

  • @czarymary938
    @czarymary9382 жыл бұрын

    ja walczę z nimi już ponad rok. mieszanki z octem, żółte przylepce- nic nie pomaga a te upierdliwce są już też w kwiatach na pietrze... koszmar!!! dziś postanowiłam wszystkie kwiaty z całego domu przesadzić w nowe większe doniczki z kupioną ziemią. trzymajcie kciuki!

  • @kiniapatrycja1432

    @kiniapatrycja1432

    Жыл бұрын

    I pomogło?

  • @woblier

    @woblier

    4 ай бұрын

    Zadziałało?

  • @czarymary938

    @czarymary938

    4 ай бұрын

    Niestety nie. Były tez w tej cholernej nowej ziemii...

  • @woblier

    @woblier

    4 ай бұрын

    @@czarymary938 smuteczek :(

  • @mari_illumi
    @mari_illumi4 жыл бұрын

    Niestety u mnie ziemiórkę przyniosłam ze sklepu wraz z zamią. Larwy dosłownie wyjadły jedną z bulw. Bardzo upierdliwy szkodnik.

  • @nataliajacak53

    @nataliajacak53

    4 жыл бұрын

    Najlepiej spryskać je woda 1 lyzka wody utlenionej na O,5 litra wody z kranu za tydzień powtórzyć.

  • @lloolla1000
    @lloolla10002 жыл бұрын

    Skąd wziąć te żółte lepce????

  • @agnieszkaaleksandrowicz8112

    @agnieszkaaleksandrowicz8112

    2 жыл бұрын

    Ja zrobiłam sama tanim miodem posmarowałem żółte kartki i powsadzalam do ziemi

  • @Miseru99
    @Miseru995 ай бұрын

    Lepiej kupić rosiczkę, piękna, kolorowa drobna roślinka, która je bez problemów wabi i zjada.

  • @oliwiabelica1011
    @oliwiabelica10112 жыл бұрын

    Opowieść o niesprawdzonych metodach, słabo

  • @pakeroso1
    @pakeroso14 жыл бұрын

    Ja poszedłem na łatwiznę i podlałem kwiaty Kohinorem - dwa razy plus oprysk dorosłych osobników co kilka dni i wszystko co miało to zdechło.

  • @342sopel
    @342sopelАй бұрын

    To nie działa

  • @JJ-ui3rl
    @JJ-ui3rl4 жыл бұрын

    Większości z podanych przepisów pani nie testowała a sprawdzony i stosowany to jedynie lep. Niezbyt odkrywcze jak na eksperta. Niezbyt pomocne a szkoda bo to powtórka z poprzednich wiadomości. Trudno, trzeba sobie samemu radzić ze szkodnikiem....

  • @ZWIREKiMUCHOMOREK

    @ZWIREKiMUCHOMOREK

    4 жыл бұрын

    jest wiele sposobów i żadnego tutaj nie usłyszałem

  • @hannajaniszewska2126

    @hannajaniszewska2126

    2 жыл бұрын

    @@ZWIREKiMUCHOMOREK Dzień dobry. Kiedyś zaparzało się tytoń z jednego, dwóch papierosów i po ostudzeniu polewało się ziemię wokół rośliny. Tak spróbuję.

  • @franzferdinand4892

    @franzferdinand4892

    Жыл бұрын

    Skandal

  • @wielkishu1
    @wielkishu13 жыл бұрын

    Pułapki bardzo słabo wychodzą w porównaniu do domowej mixtury

  • @bognaros2551
    @bognaros25512 жыл бұрын

    Upiec ziemię.

  • @elachalupka1243
    @elachalupka12434 жыл бұрын

    pułapki lepowe bezsensu ! Nie ekologiczne, nie estetyczne i w ogóle jedno razowy śmieć, który non stop trzeba kupować. Moją plagę ziemiurek wyeliminowałam wysypując kilkucentymetrową warstwę piasku w donicach. Ziemiórki nie mają możliwości złożyć jaj ;P

  • @bozenagoowacz9387

    @bozenagoowacz9387

    3 жыл бұрын

    Na dno ten piasek czy na wierzch w doniczce?

  • @werkaxx738

    @werkaxx738

    2 жыл бұрын

    Czy kwiatki maja jak oddychac? Nie plesnieje ziemia?

  • @geforcenowpoland5097
    @geforcenowpoland50976 ай бұрын

    Do nosa wlatują dobrze że mam kaktusy to je susze.

  • @patrycjuszgasiorek
    @patrycjuszgasiorek2 жыл бұрын

    Nie ma sensu stosować lepów i innych cudów! JEDYNY ŚRODEK TO RAJD - do kontaktu (środek na komary). Działa, po 2-3 dniach widać pierwsze ofiary... i tak musimy 2 tygodnie pozostawić środek w kontakcie aż wszystkie dorosłe osobniki padną i nie dadzą rady się rozmnożyć ponownie. :)

  • @mateuszmajerczyk1480

    @mateuszmajerczyk1480

    Жыл бұрын

    Hej, pryskasz? Czy raid do kontaktu?

  • @patrycjuszgasiorek

    @patrycjuszgasiorek

    Жыл бұрын

    @@mateuszmajerczyk1480 rajd plus lep

  • @MyokoLove

    @MyokoLove

    25 күн бұрын

    miałam rajd w kontakcie przez kilka miesięcy, muszki padały ale nowe się pojawiały więc hmmm szukam innego sposobu

  • @zygmuntzamos6039
    @zygmuntzamos60394 жыл бұрын

    Lubię oglądać ten kanał, ponieważ jest tutaj do zdobycia ogrom wiedzy, ale … Wydaje mi się, że troszkę z tą jednością odlatujecie za daleko od rzeczywistości i nie trzyma się ta teoria kupy. Z jednej strony niby wszyscy jesteśmy jednością i w pewnym sensie to prawda. Żyjemy na ziemi i stanowimy pewnego rodzaju całość/organizm, ale to złudne. Wszak nasz organizm też jest taką całością i nie wszystko co w nim się znajduje i żyje, jest nami. Np. pasożyty. Nie sądzicie chyba, że pasożyt nam w czymkolwiek pomaga i, że ma ten sam cel do osiągnięcia co my. Jak pozbyjemy się pasożytów będziemy zdrowsi i nie muszę kochać robaków i o nie dbać by żyło mi się lepiej. Tak na marginesie powiem, że słowo „miłość” jest zdecydowanie za dużo używane przez wszystkich od kościoła począwszy, poprzez środowiska homo i niby obudzonych z alternatywnych środowisk ezoterycznych. Nikt nie wie co to ta miłość w ogóle jest, jak oczywiście tego wzniosłego uczucia nie doznał. Wy „kochający” wszystko i wszystkich (tak ja to odbieram) chcecie przerobić nas na masochistów. Namawiacie nas by jak te barany przyjmować każdą krzywdę bez protestu, a masochizm to choroba i trza ją zwyczajnie leczyć. Totalną bzdurą jest to, że wszystko się samo zrobi. Jak nie widać „kochającego” nas wroga to nie strzelam na oślep byle gdzie, bo to nic nie da. Zdaję sobie sprawę z tego, że ziemia jest organizmem niesamowicie sprawnym i kompletnym w swej doskonałości, ale jak to tutaj bywa wszystko się brudzi i co jakiś czas trza posprzątać. Samo się to nie zrobi i koniec. Mam też świadomość tego, że agresja powiększa agresję z drugiej strony, ale jakikolwiek brak sprzeciwu na nasze zniewolenie nic się nie zmieni, a wręcz nasze zniewolenie będzie coraz bardziej nas duszące i tak jak nie pozbędziemy się pasożytów to te pasożyty nas wcześniej czy później zabiją.

Келесі