Zapojení vypínače s doutnavkou

Тәжірибелік нұсқаулар және стиль

Nejdřív si povíme, jaký je rozdíl mezi orientační doutnavkou a signalizační doutnavkou. Následují dvě praktické ukázka zapojení doutnavky ve vypínači - nejdřív s orientační doutnavkou, potom se signalizační. Předvedeme si to na příkladu vypínače řazení 1/1, který slouží pro ovládání jednoho světla z jednoho místa.
A začneme tedy zapojením orientační doutnavky:
- Základem úspěchu je, abyste měli správný strojek vypínače, protože ne do každého jde doutnavku zapojit. Takže vám ukážeme, jak ho poznáte.
- Jak se vyznat v kabelech v elektroinstalační krabici, které spolu propojit wago svorkou a které ponechat pro zapojení vypínače.
- Jak zapojit vodiče do svorek vypínače a jak správně zapojit orientační doutnavku.
- Usazení vypínače s orientační doutnavkou do elektroinstalační krabice.
- Osazení vypínače plastovým krytem a rámečkem. Kryt (klapka) vypínače musí být uzpůsoben použití doutnavky, tj. s průhledným průzorem, ale to je asi jasné.
Hotovo. V poloze "zhasnuto" orientační doutnavka svítí a naopak.
A teď jak na zapojení signalizační doutnavky:
- Pro signalizační doutnavku musíte použít zase trochu jiný strojek vypínače, který má ze zadní strany svorku N, protože signalizační doutnavka se musí spínat proti pracovní nule. Tedy i kabelů potřebujete víc než pro doutnavku orientační.
- Jak zapojit vodiče do svorek vypínače a správné zapojení signalizační doutnavky ve vypínači.
- Usazení vypínače se signalizační doutnavkou do elektroinstalační krabice.
- Osazení vypínače plastovým krytem a rámečkem. Kryt (klapka) vypínače musí být uzpůsoben použití doutnavky, tj. s průhledným průzorem, ale to je asi jasné.
Kontrola: v poloze "zhasnuto" orientační doutnavka nesvítí a naopak.
Všechno funguje, jak má!
Líbilo se vám video? Chcete vidět další - třeba jak zapojit dvojitý vypínač, schodišťák nebo křížový vypínač? Sledujte náš KZread kanál ABB Elektrotechnika, konkrétně playlist "Montáž - návody jak na to".

Пікірлер: 12

  • @ladislavsandera7187
    @ladislavsandera7187Ай бұрын

    Mám zapojni 6,7,6. Ale na vypinaci č7 pri vypnutem stavu nekdy sviti a nekdy nesviti. Kde je problem? Vecer jdu a nevidim vypinac 😀 zkousel jswm otocit ale nic. Diky

  • @abbelektrotechnika

    @abbelektrotechnika

    Ай бұрын

    Na to se dá těžko odpovědět. To, že svítí/nesvítí, se děje samovolně, nebo po překlapnutí jiného vypínače (6)? Je správně nacvaknutá doutnavka (kontakty doutnavky tam, kde jsou na spodku natištěné tečky)? Děje se to tak od začátku / po čase / po výměně svítidel?

  • @ladislavsandera7187

    @ladislavsandera7187

    Ай бұрын

    Děje se při vypnutí,sepnutí jineho vypínače. Přijde mi jak kdyby to bylo zapojené tak,že fáze prochazí jen levou stranou vypínač č7. A proto někdy svítí a někdy ne. Záleží jaký vypínač použiji. Ale tkoušel jsem otočit doutnavku a také nic

  • @FrantisekZavada
    @FrantisekZavada Жыл бұрын

    Zásuvku ABB jsem zapojil přesně podle uvedeného návodu, nicméně doutnavka/LED funguje pouze v režimu orientačním. Jakmile destičku s LED otočím k nuláku, nesvítí v žádné poloze vypínače. Kde může být chyba?

  • @abbelektrotechnika

    @abbelektrotechnika

    Жыл бұрын

    Je dost možné, že máte přívodní fázi zapojenou na špatné straně vypínače. Ono také záleží, jaký máte strojek, jestli 1/0 nebo 6/0. Elektrikář bude vědět.

  • @sforman2622

    @sforman2622

    8 ай бұрын

    V režimu signalizačním je potřeba na svorku N dotáhnout z rozvodu nulák. V orientačním režimu to není třeba, protože nulák teče přes stropní světlo na rozpojené kontakty přes doutnavku na fázi.

  • @pavoocek
    @pavoocek Жыл бұрын

    Nějak nechápu, jak je možné, že v orientačním režimu doutnavka svítí i bez nuláku a pro signalizační režim je třeba nulák. Mám v krabici jen fázové vodiče (bez nuly a země) a potřebuji nutně signalizační doutnavku :(

  • @abbelektrotechnika

    @abbelektrotechnika

    Жыл бұрын

    U vypínače s ORIENTAČNÍ doutnavkou je doutnavka připojená paralelně ke spínaným kontaktům; na jednom kontaktu bývá fáze, na druhém nulák - přes vinutí cívky relé nebo stykače, příp. žárovku a pod. Svítí jen při rozpojeném tlačítku, sepnuté tlačítko (vypínač) ji zkratuje, přemostí. U vypínače se SIGNALIZAČNÍ doutnavkou je připojená doutnavka jedním koncem na stálou živou fázi (přívod do vypínače) a druhým koncem na svorku N (případně může být na svorku N přivedený „nulák“ od pomocného kontaktu sepnutého relé/stykače). Takže doutnavka svítí - signalizuje, pokud je sepnutý vypínač případně relé/stykač. Shrnuto a podtrženo, bez „nějakého“ Nka v krabici nejde funkci SIGNALIZAČNÍ doutnavky realizovat.

  • @sforman2622
    @sforman26228 ай бұрын

    Žádná LED tam není. Je tam doutnavka a barevný luminofor zevnitř skla bańky, aby to nesvítilo oranžově.

  • @abbelektrotechnika

    @abbelektrotechnika

    8 ай бұрын

    My máme v nabídce jak variantu s doutnavkou, tak s LED. Dívejte na nizke-napeti.cz.abb.com/spinace-a-ovladace-tlacitka/prislusenstvi.

  • @mddmirek
    @mddmirek2 ай бұрын

    tvl, tahat šest drátů do vypínače, to už chce fištróna ... :-(

  • @eraser2ktube

    @eraser2ktube

    2 ай бұрын

    Je to bežný postup, pretože rozbočovacie krabice pod stropom sú už minulosťou.

Келесі