Začínám s 3D tiskem

Ғылым және технология

V tomto videu se s Vámi podělím o své poměrně čerstvé zkušenosti s 3D tiskárnou Průša Mini Plus.

Пікірлер: 77

  • @zdendys2534
    @zdendys25342 жыл бұрын

    Super videa, koukám na ně rád , hodně člověka naučí.....jen si vše musím pouštět asi 5x, abych porozuměl. Mluvené slovo je největší slabina, stačilo by zpomalit o pár milisekund kadenci, ale co už, každý nějak mluvíme....

  • @vilem1
    @vilem12 жыл бұрын

    Pokud te 3d tisk chytne, tak se neboj jit do ciny. Ze zacatku je to dost bolestivy, ale s kazdou bolesti ziskas zkusenosti, ktery se ti budou urcite hodit i mimo cinu. Osobne mam ender 3, kde kdyz vymenis rid.desku za vykonejsi/tichou, podlozku za sklo a pruzinky za tvrdsi, tak mas na dlouhou dobu vystarano. Tiskne mi doma uz dva roky a bez potížích. Ono kdyz clovek chce tisknout velky projekt, tak narazí na slabinu tisku, coz je silene dlouha doba, no a proto se farmí :D At se ti dari :)

  • @KUBA64official

    @KUBA64official

    2 жыл бұрын

    Děkuji za Vaši zkušenost. Právě tomuto dlouhému odlaďování detailů jsem se chtěl vyhnout a co nejdříve tisknout. Lampičku jsem tiskl od středy do dneška.

  • @jtproduction_

    @jtproduction_

    Жыл бұрын

    Potvrdzujem Mám ender 3v2 a okrem senzoru filmentu a octopi mám snáď všetky možné upgrady s minimálnou investíciou maximálna spokojnosť a minimálna hlučnosť

  • @lukascz6023
    @lukascz60232 жыл бұрын

    Perfektní video 👍

  • @Itronyx1cz
    @Itronyx1cz2 жыл бұрын

    Musím naprosto ocenit tu samostatnost a znalost, jsem celkem překvapen že váš koníček hodně baví a tvoříte hodně perfektní kontent, hodně naučné a dobře srozumitelné. ;) Já mám taky podobný obor akorát né přímo elektrikáře. Mimo jiné 3D tiskárnu si budu taky pořizovat protože by se mi to hodilo na tvoření elektronických zařízení pro slaboproud. ;D

  • @KUBA64official

    @KUBA64official

    2 жыл бұрын

    Děkuji Vám za pochvalu, tiskárnu jsem si koupil především pro výrobu specifických “držáků” a konstrukčních dílů.

  • @milanzizka4636
    @milanzizka46362 жыл бұрын

    Dobrá práce. Ta zpětná vazba-kontrola👁️by byla více než vhodná. Bylo chvílemi vidět i čtyřnohého pomocníka.🙂

  • @strejakub7412
    @strejakub74122 жыл бұрын

    Na modelování můžu doporučit program onshape, je to neco jako Fusion 360 ale zadarmo

  • @vilem1

    @vilem1

    2 жыл бұрын

    fusion je taky zadarmo pro kutily

  • @pault8399

    @pault8399

    2 жыл бұрын

    @@vilem1 ale jen 10 rozpracovanyco projektu. onshape no limit

  • @WwarpfirewW
    @WwarpfirewW Жыл бұрын

    Super video, zrovna přemýšlím zda koupit stavebnici nebo sestavenou... je sice skvělé pohrát si a poznat pořádně design tiskárny, avšak na druhou stranu bych rád netrávil víc času než je zdrávo kvůli nějakým detailům způsobeným chybami při stavbě, hlavně co se týče právě přesnosti zasazení všech dílů...

  • @KUBA64official

    @KUBA64official

    Жыл бұрын

    Pokud už jste rozhodnutý pro tento model, tak PDF Návod je udělaný dobře, v zájmu “osahání” a pochopení profesionálně nakreslených a vytištěných dílů bych určitě doporučil stavebnici. Jinak si dnes myslím, že lze sehnat lepší tiskárna za méně peněz, než je Mini+. Nemám přehled o konkrétních produktech, ale vývojáři u mě v práci si hodně pochvalují značku Ender.

  • @WwarpfirewW

    @WwarpfirewW

    Жыл бұрын

    @@KUBA64official Děkuji za info, pořád vybírám, ta cena mi právě přijde dost vysoká na to, že si vlastně díly tisknou sami, zase je fajn aby se dala ovládat přes dálkový přístup, ale když vidím za stejnou cenu 2x vetší a s podobnou výbavou, tak je těžké vybírat jako začátečník.

  • @icisah
    @icisah2 жыл бұрын

    Prusou si rozhodne neudělal špatně a MINI je velmi dobrý stroj. Pokud chceš mít větší jistotu v neupadávání výtisků, můžeš aplikovat lepící a separační vrstvu např v podobě 3Dlacku. Já ho na PETG na hladký plát používám spíš kvůli separační vrstvě, ale velmi dobře drží a podložku hřeju jen na 75-80 st. PETG od Nebuly není zlé, ovšem snese spíš tisk při nižších teplotách (jedu ho na 215°C a to je na petg fakt zvláštní). Po vylazení ale funguje poměrně dobře. Jinak crash detekci má rodina MK3 a třeba se taky jednou u MINI dočkáme. Tisku zdar!

  • @KUBA64official

    @KUBA64official

    2 жыл бұрын

    Děkuji za postřeh, i když s tím, že by mi výtisk na podložce nedržel jsem problém neměl. Ten nedotisknutý cyklon jsem našel i s podložkou na zemi vedle tiskárny. Stále na ni držel dobře, ale nejspíš do něj narazila tryska a sesunula jej i s podložkou.

  • @tifo943
    @tifo943 Жыл бұрын

    Dekuju za informace dobra prace.

  • @michalekuba
    @michalekuba2 жыл бұрын

    Průšu MINI+ budu mít v březnu rok a musím říct, že až na počáteční problémy s vnitřní PTFE trubičkou jsem s ní nesmírně spokojený (možná, že kdybych si koupil právě tu stavebnici rozloženou na prvočinitele místo částečně sestavené tiskárny a složil bych si to sám a pořádně, tak bych měl klid hned od začátku). Ať slouží. 🙂

  • @Puma178
    @Puma1782 жыл бұрын

    tak to je paráda, keď ti to funguje. Ja mam tlačiareň od Two Trees Bluer a katastrofa to je, hlavne čo sa týka podávača filamentu a trysky. Veľa krát sa mi stalo, že proste tryska bola upchatá alebo podávač preskakoval. Chcel som to vymeniť za BMG extruder, ale nejako som sa k nej nedostal, čiže som ju dal na predaj.

  • @LordMarinade
    @LordMarinade2 жыл бұрын

    Návod ke konzumaci haribo medvídků mě dostal :D

  • @KUBA64official

    @KUBA64official

    2 жыл бұрын

    V návodu to opravdu je. Mám za to, že je návod dostupný online.

  • @sembis9443
    @sembis94432 жыл бұрын

    Ten držák na propojovací kabely bych taky ocenil. Jinak doufám že budeš pokračovat v nějakém pravidelném vydávání, abych se dlouho nenudil. :)

  • @KUBA64official

    @KUBA64official

    2 жыл бұрын

    Doporučuji jej udělat větší, do toho mého mám problém všechny kabely nastrkat. Pravidelné vydávání videí slíbit nemůžu. Člověk to musí dělat pro radost a ne se do toho nutit.

  • @sembis9443

    @sembis9443

    2 жыл бұрын

    @@KUBA64official je mi to jasné

  • @JG-mz7hg
    @JG-mz7hg Жыл бұрын

    Krasny barzoj!

  • @KUBA64official

    @KUBA64official

    Жыл бұрын

    Moc děkuji, nečekal jsem, že někdo pozná.

  • @davidpolacek4902
    @davidpolacek49022 жыл бұрын

    Zkus místo podložky použít sklo a 3d lac, ještě se mi z něho žádný výtisk nenadzvedl, natož nespadnul. Jeho výhoda je, že za tepla drží jako přilepený, a po vychladnutí (sundání z vyhřívané podložky) odpadne skoro sám. Jinak proč tiskneš jen z petg, pla má taky svoje přednosti?

  • @Elekron5556

    @Elekron5556

    2 жыл бұрын

    Sklo nemůže použít kvůli indukční sondě. Ocelové pláty s PEI mají velkou výhodu oproti sklu. Jen tak neprasknou, kdo pak má uklízet střepy.😉

  • @KUBA64official

    @KUBA64official

    2 жыл бұрын

    Nemám problém s tím, že by mi výtisk na podložce nedržel. Ten nedotisknutý cyklon jsem našel i s podložkou na zemi vedle tiskárny. Stále na ni držel dobře, ale nejspíš do něj narazila tryska a sesunula jej i s podložkou.

  • @davidpolacek4902

    @davidpolacek4902

    2 жыл бұрын

    @@Elekron5556 mi se to na pei vždycky kroutilo, sklo se mi rozlomilo napůl zatím jen jednou, když jsem ho dal horké do mražáku........

  • @vitdolezal6244
    @vitdolezal62442 жыл бұрын

    Kup si 3Dlac drží opravdu výborně.

  • @KUBA64official

    @KUBA64official

    2 жыл бұрын

    Nemám problém s tím, že by mi výtisk na podložce nedržel. Ten nedotisknutý cyklon jsem našel i s podložkou na zemi vedle tiskárny. Stále na ni držel dobře, ale nejspíš do něj narazila tryska a sesunula jej i s podložkou.

  • @_CJ_
    @_CJ_2 жыл бұрын

    nevim jak to ma MINI ale mam mk3s a ta pri tvrde kolizi odpor v motorech detekuje a tisk prerusi... stalo se mi to asi jednou za 2-3 roky. Nejvetsi problem je s prilnutim kdyz ma objekt malej pruzez purodrysu :) ale to staci napatlat dle doporuceni tycovym lepidlem na papir a nebo pridat limec :) Preju hodne zabavy u tisku, ono se to poda. Co se tyce doby tisku tak doporucim podivat se na 0.6mm trysku, ktera sice zmensi kvalitu a detaily ale pro velke tisky je to ok a zkrati to dobu tisku brutalne (4x).

  • @hostomice
    @hostomice2 жыл бұрын

    Já začal na ender 3 to je teprve zážitek to rozchodit 😁 ale po odladění to tiskne pěkně a překvapivě už několik let bez servisního zásahu 🤣 ale mám taky zálusk na druhou tiskárnu od pruši 😉 zajímavá ta aplikace pro děti na modelování ani jsem nevěděl že něco takového je 🤣

  • @KUBA64official

    @KUBA64official

    2 жыл бұрын

    Pokud už máte odladěnou tiskárnu Ender, tak Vám Průšu nedoporučuji. Já jsem si ji koupil právě proto, abych se vyhnul tomuto pracnému odlaďování detailů a mohl co nejdříve tisknout. Podle ostatních komentářů pod tímto videem mají s Enderem všichni podobné zkušenosti. Nejdřív složité začátky a pak bez problému. Průša je super pro školy, které na ni dostanou dotaci a pro začátečníky , kteří to nechtějí dlouho uvádět do chodu a chtějí rychle tisknout.

  • @hostomice

    @hostomice

    2 жыл бұрын

    @@KUBA64official já nad tím přemýšlel jen kvůli tomu že to na fb všichni chválí jaký to má bezproblémový tisk a jaká je skvělá podpora , jenže za cenu prusi mám třikrát ender a v závěru to asi splní stejnou funkci 😁

  • @akronym84
    @akronym842 жыл бұрын

    Škoda, že jsi nezačal nějakou čínou v podobě třeba Ender 3, je okolo toho dost zábavy s tuningem tiskárny. Člověk se o tisku hodně naučí než když složí průšu a hned tiskne. Takový dobře poladěný ender 3 nebo 5 si namaže průšu na chleba jak máslo což ale ortodoxní průša fanboys nepřiznají 🤣 každopádně je okolo toho hodně bastlení a byl by to v tvém podání určitě zajímavý kontent.

  • @johny7556

    @johny7556

    2 жыл бұрын

    Hodně odvážné tvrzení :D Jediné co má v základu Ender 3 lepší než kterýkoliv Průša je pevnost rámu. Takové "ladění" vyjde prakticky na stejný peníz, jako si toho Průšu koupit. Průša rozhodně není "složit a tisknout", taky je potřeba ladit.

  • @akronym84

    @akronym84

    2 жыл бұрын

    @@johny7556 Ender 3 v základu samozřejmě nesahá Průšovi ani po kotníky ale když se vytuní tak je srovnatelný ne li lepší. A ano spolkne to peníze navíc a je to jebačka ale nejlíp se tak o 3D tisku něco naučíš než jen zmáčknout cudlik a tisknout.

  • @johny7556

    @johny7556

    2 жыл бұрын

    @@akronym84 Náhodou mám možnost porovnání a výčet nutných vylepšení, aby Ender “porazil” Průšu MK3: dual Z, SKR deska, hemera, TFT 35 display, řemeny Gates, BL Touch, hodin ladění software nepočítaně. Investice cca.15kKč, s pořizovací cenou základního Endera jsme na Průšovi.

  • @lucianpetrik3343
    @lucianpetrik33432 жыл бұрын

    Kuba kedy budú ďalšie videá?

  • @pault8399
    @pault83992 жыл бұрын

    proč máš zaplý Z Hop?

  • @tomsek5663
    @tomsek56632 жыл бұрын

    Jako vždy vynikající video

  • @Ja214KU
    @Ja214KU Жыл бұрын

    Já na ní čelák cca půl roku objednávku jsem 28.12.2021 a dodáno 28.07.2022

  • @jobik6462
    @jobik64622 жыл бұрын

    Asi bych zvolil jinou a levnejsi tiskarnu

  • @johny7556

    @johny7556

    2 жыл бұрын

    Kterou ?

  • @tomsek5663
    @tomsek56632 жыл бұрын

    Nechtěl bys udělat sérii videí. V každém videu bys mohl vzít nějakou elektro součástku a trochu bys ji popsal a vysvětlil. Myslím že mnoho lidí by to ocenilo.

  • @KUBA64official

    @KUBA64official

    2 жыл бұрын

    Zdravím, jedno z mých prvních videí je o polovodičových součástkách, kde jejich funkci vysvětluji. Poté mám pár dalších součástek samostatně.

  • @caryfuk8
    @caryfuk82 жыл бұрын

    Za cenu průšy máš malou farmu enderů :D já mám dva

  • @KUBA64official

    @KUBA64official

    2 жыл бұрын

    S tím souhlasím. Jak říkám ve videu, od Průši jsem očekával stoprocentní spolehlivost a bezúdržbovost, což se mi bohužel nepotvrdilo. Bohužel 3D tisk stále není na úrovni toho 2D, kdy po dokončení kreslení stačí zmáčknout Ctrl+P.

  • @davidpolacek4902

    @davidpolacek4902

    2 жыл бұрын

    @@KUBA64official Mám Endera, a není špatný, akorát bylo časově náročné ho vylepšit a vyladit.

  • @ratman4747

    @ratman4747

    2 жыл бұрын

    @@KUBA64official U FDM a SLA tiskáren toto ani jinak z principu fungování řešit nelze. 3D tisk má mnohem více proměnných parametrů dle účelu výtisku a tak nelze pouze Ctrl + P ale vyžaduje to alespoň základní pochopení principů. Pokud např. někdo nechce řešit nastavení a jen tisknout modely a dílce je pro něj Průša jednoznačně nejlepším řešením. U Endera by ses natrápil MNOHEM víc, vzhledem k té kritice na stranu P. Mini ze tvého videa. Zpětná vazba u krokových motorů se také dá řešit ale zase je to záležitost která výrazně ovlivňuje výslednou cenu produktu. A dá se v podstatě prohlásit že při dobře nastaveném tiskovém profilu a adekvátním umístění tiskárny se tyto situace jako "klubko plasu" téměř nestanou. Dá se to řešit i pomocí print serveru s webcam který při vhodném nastavení dokáže tento problém detekovat a stopnout tisk. Snad sem trochu poradil :-)

  • @ratman4747

    @ratman4747

    2 жыл бұрын

    @@davidpolacek4902 U Průši platíte za odladěnou platformu a 100% otestované komponenty. Je třeba to trochu rozlišovat. :-)

  • @BladeCZE
    @BladeCZE2 жыл бұрын

    Tinkercad je fakt bolest 😁 Nechápu že z toho někdo dokáže něco vytvořit... Zlatý Autodesk Fusion 😁

  • @KUBA64official

    @KUBA64official

    2 жыл бұрын

    TinKerCad je taky od Autodesku. Nepříjemné je jen centrování jednotlivých objektů a hledání symetrie.

  • @johny7556

    @johny7556

    2 жыл бұрын

    @@KUBA64official Doporučil bych všechno rovnat podle pravítka, ale když jste byl schopný vymodelovat lampičku, tak je možná taková rada zbytečná :D

  • @KUBA64official

    @KUBA64official

    2 жыл бұрын

    @@johny7556 Chytám se především milimetrové mřížky a zvýrazněných centimetrů. Nakonec jsem zatím nějak vymodeloval vše, co jsem potřeboval, ale stojí to hodně času.

  • @josefverner9653
    @josefverner96532 жыл бұрын

    Na 3d tisk určitě mrknout na videa Richarda M. , který má pěkná videa a vylepšuje a prodává čínské Ender tiskárny, jak vylepšeným extruderem, tak výměnou řídící desky a hlavně vše co Číňan zanedbal on doladí a kdybych si nepostavil vlastní tak koupím od něho, záleží jestli člověk chce tisknout, nebo opravovat😁Jinak 3DLak stojí kolem 300kc, smrdí podobně jako lak na vlasy, ale není to lak na vlasy a drží krásně. Po výtisků je vždy lepší počkat až vychladne podložka pak to jde krásně i ze skla. Vítej mezi tiskaři 👍

  • @petrostadal

    @petrostadal

    2 жыл бұрын

    Doporučuji na ABS apod. 3DLAC 400ml za 188Kč.

  • @gamebar8010
    @gamebar8010 Жыл бұрын

    Bohužel se musí starat o všechny 3d tiskárny a je hodně silných materiál jako petg nebo Nikon PC a další

  • @smay777
    @smay7772 жыл бұрын

    Kup si 3D lak. Výtisk se neutrhne. PETG obsahuje glycerín. Proto špatne drží.

  • @johny7556

    @johny7556

    2 жыл бұрын

    PETG drží naopak až moc dobře, stačí odmastit isopropylem. Na opravdu geniální zrnité podložce není pro PETG potřeba nic jiného. Spíše je zde vidět moc vysoká první vrstva 6:16.

  • @KUBA64official

    @KUBA64official

    2 жыл бұрын

    Výtisk se neutrhl od podložky. Polovinu cyklonu jsem našel na zemi i s podložkou, na které velmi pevně držela. Asi jej tryska sesunula a pak tlačila filament do vzduchu.

  • @johny7556

    @johny7556

    2 жыл бұрын

    @@KUBA64official Doporučuji zvýšit třecí odpor mezi heatbedem a podložkou. Mě fungovaly dva cca.10cm dlouhé kusy elektrikářské pásky nalepené na tiskový plát zespodu. Menší počet magnetů na heatbedu u Mini může mít problém podložku udržet, pokud tisková hlava narazí do zvedající se části výtisku. Na zrnitém plátu se to nestane. PETG bych na hladkém plátu bez separátoru netiskl, protože drží opravdu hodně a může při odtrhávání výtisku poškodit PEI folii.

  • @smay777

    @smay777

    2 жыл бұрын

    Ja pouzivam pri dlhom tisku Tplink Tapo kamerku a smart zásuvku. Takto na mobile mám kontrolu a mozem tiskarnu kedykolvek na dálku vypnút. Má to len nevýhodu v noci ked spím.

  • @bastlir5567
    @bastlir55672 жыл бұрын

    Průša versus Číňan. Tak toto je nekonečný boj fanoušků obou táborů. Ačkoliv chápu, že každý se bude zastávat svého "miláčka", ale pravda bude trochu někde jinde. Některé komponenty se prostě jinde jak v Číně sehnat nedají, a proto je tam i třeba vzhledem k ceně všichni výrobci tiskáren nakupují. Kdo si myslí, že si koupí "čistokrevnou" tiskárnu z nějaké evropské země, je dost naivní. No dobře, pak jsou argumenty o způsobu zpracování apod. V tomto budou tiskárny od Průši asi lepší, ale výjimky se určitě také najdou. Nicméně .... ať si každý položí sám otázku, zda je průšova kvalita lepší o cenu jedné další tiskárny třeba Endera. Nehledě k tomu, že průšovy tiskárny mají stále malý tiskový formát - tzn. cca 25x25cm. Kdo už na něčem tiskne, jistě mi dá za pravdu, že by na té či oné tiskárně některé věci uvítal jinak. A koneckonců odladit se musí tiskárna každá. Časem si asi většina tiskařů začne hledat "zaručeně lepší" hotend či pojezdy apod. 🙂 Ale to k tomu patří. Začínajícím tiskařům bych však rozhodně doporučil zaplatit si nějaký kurz tisku, pokud nemají ochotného a trpělivého kamaráda z oboru. A také .... sestavte si novou tiskárnu a seřiďte si ji, když ještě nevíte, co to má dělat a nemáte s tím žádné zkušenosti! 😞 Proto každému začínajícímu tiskaři zároveň doporučuji, trochu si připlatit už za tiskárnu sestavenou a seřízenou. Rozhodně se mu to vyplatí. Přestože bych si už dokázal tiskárnu postavit sám, přesto jsem si nedávno koupil další tiskárnu od Mrázka (RiMr), protože nabízí vlastní lehkou tiskovou hlavu i s extruderem nad hotendem a s lehčím motorem, ale i s vlastním (českým) firmwarem. Co je důležité, je fakt, že na takové tiskárně sám provede zkušební tisk a pak tiskárnu předá zákazníkovi. Mně se to prostě už nevyplatí se s tím babrat. Jak jsem již někde dříve psal, tiskáren mám několik a jednu dokonce i v ceně osobního auta, ale pokud si někdo myslí, že na ni vytisknu něco lépe, jak třeba na Enderovi či na Průšovi, je na omylu. Sice má svoji uzavřenou komoru, má dvě trysky, zabudovanou UPSku a další vychytávky, ale pořád se tam jen tlačí roztavená struna přes žhavý hotend. Nic víc. Takže nadhodnotou je spíš určitý uživatelský komfort a tisk s háklivými materiály a třeba dvoubarevně. Ale popravdě nepamatuji si, kdy bych to vše někdy využil. Spíš tyto tiskárny prudí se značkovým filamentem apod. Co např. Ender s přehledem "zhltne", s tím ta drahá má problémy a ucpává se. Nehledě k tomu, že zde jsou hotendy a extrudery dané a neměnné. A každá oprava je v ceně dokonce i Průši. Tak co je lepší?! Stejně alfou a omegou každého úspěšného a kvalitního tisku je optimální naslicování modelu. A na závěr pro ty, co nechápou smysl 3D tisku. Noooo .... 3D tisk je jeden z prostředků k tomu, abyste si mohli zhmotnit svoji ideu do konkrétních tvarů, neboli v jednu chvíli si na počítači něco namalujete a za pár dalších chvil vám to už hotové stojí na stole. 🙂

  • @bastlir5567
    @bastlir55672 жыл бұрын

    Hmm, začínat s PETG na 3D tisku .... to jsi teda kaskadér a máš víc štěstí, než si možná myslíš. Sám jsem před deseti lety začínal na ABS a i to mě tehdy dost zpočátku potrápilo. 3DLac má samozřejmě funkci lepidla, ale naopak může pomoci při odtrhávání modelu od podložky a zabrání spojení modelu s některými povrchy. Pokud totiž nejde odtrhnout, dá se odmočit. Mám několik tiskáren vč. profi za statisíce, ale není to o výrobci či ceně, ale o vlastnostech konkrétního typu. S vědomím, že pobouřím majitele "Průši", musím konstatovat, že bych si ho asi nikdy nepořídil. Považuji totiž tyto tiskárny vzhledem k použitým komponentům za předražené a to nemluvě o jejich dodacích lhůtách. Samozřejmě respektuji cenu vývoje, ale i tak! Výhodou pro začátečníky je bezesporu celkem slušná podpora a Průša-slicer. Nicméně zejména u tisku s problematickými materiály bych obecně tiskárnu nespouštěl z dohledu. Nehrozí totiž jen poškození tiskárny či jen poškození tiskové hlavy, ale za "příznivých" podmínek reálně i požár. Přestože preferuji tiskárny typu "cubic" či "delta" (bez pohyblivé podložky), měl jsem od Mrázka na otestování CR-6 SE a kvalita tisku byla opravdu překvapující. Je to tiskárna daleko levnější a troufám si říci, že možná i lepší. Bohužel už nemá BL Touch, ale bohužel si už také "leveluje" podložku tryskou, což přináší víc potíží jak výhod. Přesto bych ji sestavenou a otestovanou za 10tis.Kč začátečníkům doporučil (toto nepovažujte za reklamu!). A proč nemám rád tiskárnu s pohyblivou podložkou? Jednak proto, že celý stolek je pořádný kus "matroše", který mnohdy kmitá sem a tam, což se projeví na vibracích a mnohdy i na tisku. A také proto, tisknete-li štíhlý tenký model na výšku, v horních vrstvách se model může rozkmitat, což může vést k destrukci tisku. Toto např. modeláři při tisku křídel dobře znají. Na závěr bych chtěl poznamenat, že své názory/poznatky nikomu nevnucuji. 🙂

  • @KUBA64official

    @KUBA64official

    2 жыл бұрын

    Děkuji Vám za zkušenosti. Taky mi Průša tiskárny přijdou předražené na základě dobrého marketingu, který bohužel fungoval i na mě. Na druhou stranu zde spousta lidí chválí Ender, ale jedním dechem dodávají, kolik si toho museli sami odladit a dodělat. To je přesně krok, kterému jsem se chtěl koupí Průši vyhnout. Nechtěl jsem experimentovat, tisknout figurky a lodičky, ale chtěl jsem si co nejdříve začít vyrábět použitelné a pevné konstrukční díly, což bylo i důvodem použití materiálu PETG.

  • @johny7556

    @johny7556

    2 жыл бұрын

    Dovolil bych si menší reakci na komentář. 1) s PETG se pracuje díky odladěným profilům podobně dobře jako s PLA, 2)3D Lac povolí i v lednici a je ho možné použít znovu, 3)Cenovou politiku Průšů bych přirovnal k Apple. Prodávají kompletní produkt, který (většinou) dobře funguje. To je asi na každém co preferuje. 4)CR-6 SE za 10kKč sestavená a seřízená, dobrý kup, pokud má jiný heatbreak než originální, 5)S argumentem ohledně pohyblivé podložky se ztotožňuji, ale zde hraje roli i jednoduchost seřízení oproti cube/coreXY, která začátečníkům přijde vhod. 3D tisku zdar! :)

  • @bastlir5567

    @bastlir5567

    2 жыл бұрын

    @@johny7556 Nooo PETG je hrozná mrcha a dost záleží na výrobci. Teď zrovna vrstvou 0,14mm tisknu nějaké funkční detaily a je to boj se slicerem. Takže odladěné profily mně jsou platprtné. 🙂 Hotendy od Creality samozřejmě jsou plně funkční, ale řekl bych, že jsou spíš orientované na tisk s PLA. Nicméně zase ..... člověk se tomu musí ve sliceru podřídit. Sám mám krabici plno různých hotendů i značkových a samozřejmě k tomu hafo heatbreaků a heatbloků, ale nakonec si člověk oblíbí jen jeden, na který nejsnáze rychle a vše sežene. A zase .... o ceně a ani značce to není.

  • @johny7556

    @johny7556

    2 жыл бұрын

    @@bastlir5567 Vrstva 0.14 v Průša sliceru? Na jaký stroj to je? PTFE na trysce je zlo, to se nedá odpustit ani v low-endu.

  • @Vodvarek_
    @Vodvarek_2 жыл бұрын

    Koupil sis nejlevnejsiho Prusu a cekas ze to bude mit vsechno🤦‍♂️

  • @KUBA64official

    @KUBA64official

    2 жыл бұрын

    “Všechno” jsem opravdu neočekával, jen základní “blbuvzdornost”, aby se zařízení nepoškodilo svým vlastním provozem. Úplně to stejné, jako když mi inkoustová tiskárna napíše na displej, že se v ní zasekl papír. Taky přeruší tisk a nenatahá si dalších deset papírů.

  • @Vodvarek_

    @Vodvarek_

    2 жыл бұрын

    @@KUBA64official No tak mi ukaz jinou tiskarnu za 10000 ktera to ma. To jsi opravdu tak linej ze jsi si to nezjistil dopredu😂

  • @KUBA64official

    @KUBA64official

    2 жыл бұрын

    Když si koupím na českém trhu produkt, tak mám právo očekávat, že bude funkční a bezpečný alespoň po dobu záruky. S tím souvisí ochrany před autodestrukcí produktu. I nejlevnější automobil dokáže při poruše motoru rozsvítit kontrolku a omezit výkon, aby nedošlo k závažnějšímu poškození. I nejlevnější fén má bimetalku proti přehřátí při ucpání. Proto očekávám i u tiskárny, která rozhodně není nejlevnější na trhu, že dokáže detekovat poruchu a zastavit svou činnost.

Келесі