Wykład 'Kompas zen' mistrza zen Joeng Hye (Andrzej Piotrowski)

Wykład mistrz zen Joeng Hye o 'Kompasie Zen'.
Zapraszamy do zapoznania się z naszym nowym projektem edukacyjnym składającym się z cotygodniowych filmów edukacyjnych z zakresu doktryny buddyjskiej i nauczania mistrza zen Seung Sahna oraz z instrukcji do form praktyki. Dla osób, które chcą głębiej zaangażować się w studiowanie Dharmy, będzie możliwość dołączenia do zamkniętej grupy dyskusyjnej na facebooku oraz uczestnictwa w comiesięcznych kręgach zen.
Pomóż w rozruchu naszych działań:
⚡ Kliknij i subskrybuj nasz kanał na youtube już teraz
🔔 Obejrzyj i udostępnij nasz nowy film na swoim fb lub ig
👍 Lajkuj i komentuj nasze filmy kiedy tylko możesz
🌐Dołącz do programu wsparcia naszych działań na portalu Patronite
Więcej o praktyce codziennej, odosobnieniach medytacyjnych i treningu mieszkańców w Warszawie na stronie Szkoły Zen Kwan Um w Polsce:
www.patronite.pl/www.zen.pl
/ zenkwanumwa. .
/ warsawzencenter
www.zen.pl/

Пікірлер: 35

  • @india3711
    @india37116 ай бұрын

    Wybitny, wybitne i klarowne. Dziękuję.

  • @rozaroth
    @rozaroth Жыл бұрын

    Dziękuję🙏

  • @jacek1366
    @jacek1366 Жыл бұрын

    Dziękuję!

  • @Monika-ts5of
    @Monika-ts5of Жыл бұрын

    Słońce nie wschodzi, ani nie zachodzi. To Ziemia kręgi się wokół Słońca. Z przyzwyczajenia tak mówimy 😉. Dziękuję za wykład 🙏

  • @Zawisza_Czarny_

    @Zawisza_Czarny_

    Жыл бұрын

    Zienia się nie porusza, wystarczy obserwować polaris. Nie ufaj nikomu.

  • @czarlito_

    @czarlito_

    8 ай бұрын

    @@Zawisza_Czarny_ Super komentarz - przy jego okazji można poruszyć temat sceptycyzmu w obliczu faktów naukowych. Na przykład, woda wrze w 100 st. Celsjusza, ale czy na pewno? W Buddyzmie powinniśmy przecież wątpić, aby rozebrać aparat kognitywny i przejrzeć przez ego. Otóż woda rzeczywiście wrze w stu stopniach, Ziemia rzeczywiście obraca się wokół własnej osi, wokół Słońca, chybocze się względem osi obrotu i razem ze Słońcem i innymi planetami podróżuje wokół centrum Drogi Mlecznej. To fakty astronomiczne, które możemy podważać (w końcu m. in. tak tworzy się nowa wiedza naukowa), ale jest to inny rodzaj podważania niż podważanie wiary we własne myśli. Trzeba zadać sobie pytanie: co tracę (lub w jaką pułapkę wpadam) jeśli wierzę ślepo swoim myślom, narracjom? A co tracę wierząc w to, że woda wrze w 100 stopniach? Lub w to, że Ziemia kręci się wokół własnej osi i wokół Słońca? (...) Często niechęć do akceptacji powszechnych faktów to w rzeczywistości nie zdrowy sceptycyzm, ale przebrana *chęć* do wiary w coś bardziej specjalnego, niż obecne wytłumaczenie, chęć posiadania wiedzy, której nie posiadają inni - a to aktywność typowo egoiczna, która będzie trzymać nas w ramach sztucznego "ja" :)

  • @mariopigwa8538

    @mariopigwa8538

    6 ай бұрын

    Mnie nic nie wychodzi i nie wiem czy to kogoś obchodzi. Ja na przykład kręcę się wokół kasy a ona nie chce się kręcić wokół mnie. Może mistrz Yakasuka ma jakąś radę? :(

  • @KwanUm108
    @KwanUm1082 жыл бұрын

    Zapraszamy do zapoznania się z naszym nowym projektem edukacyjnym składającym się z cotygodniowych filmów edukacyjnych z zakresu doktryny buddyjskiej i nauczania mistrza zen Seung Sahna oraz z instrukcji do form praktyki. Dla osób, które chcą głębiej zaangażować się w studiowanie Dharmy, będzie możliwość dołączenia do zamkniętej grupy dyskusyjnej na facebooku oraz uczestnictwa w comiesięcznych kręgach zen. Pomóż w rozruchu naszych działań: ⚡ Kliknij i subskrybuj nasz kanał na youtube już teraz 🔔 Obejrzyj i udostępnij nasz nowy film na swoim fb lub ig 👍 Lajkuj i komentuj nasze filmy kiedy tylko możesz 🌐Dołącz do programu wsparcia naszych działań na portalu Patronite Więcej o praktyce codziennej, odosobnieniach medytacyjnych i treningu mieszkańców w Warszawie na stronie Szkoły Zen Kwan Um w Polsce: www.patronite.pl/www.zen.pl instagram.com/zenkwanumwa... facebook.com/warsawzencenter www.zen.pl/

  • @beatha6773

    @beatha6773

    Жыл бұрын

    W jaki sposób mozna dolaczyc do zamkniętej grupy na facebooku?

  • @maxmankowski9539
    @maxmankowski9539 Жыл бұрын

    jEDAI czy SITH ? Oto jest pytanie !!

  • @maciejtadeuszjerzykarasins3313
    @maciejtadeuszjerzykarasins33132 жыл бұрын

    *KOAN ZEN* czy sztuka jitsu jest wiecznością..czy wieczność jest sztuką...czyż prawda jest prawdą ..a fałsz fałszem.. czym jest sztuka ..czym jest wieczność...prawdą czy fałszem...jitsu..jest sztuką. .lecz czy sztuka to jitsu.. niepewność cieniem zwodzi w manowce. kwiat sakura gubi płatki z wiatrem czasu przemijania.. biały kwiat chryzantemy żółknie w zapomnieniu na grobie uczuć..to co było prawdą przemija z pokoleniem...z nią ginie uczucie ..pozostaje pozór. . iluzja uczuc.. gra pozoru..odbicie obrazu echa pieszczot ..wspomnienia.

  • @sadowsky6186
    @sadowsky61862 жыл бұрын

    A jakby tak z wykładów zrobić mp3 i wrzucić na Spotify?

  • @KwanUm108

    @KwanUm108

    2 жыл бұрын

    Dziękujemy za sugestię. Myślimy o tym!

  • @sadowsky6186

    @sadowsky6186

    2 жыл бұрын

    @@KwanUm108 byłoby niesamowicie móc tego wszystkiego słuchać w formie podcastowej w drodze do pracy, na spacerze :)

  • @arioario1062
    @arioario10622 жыл бұрын

    CZy można łączyc zen i np dzogczen ?

  • @Manjushri44

    @Manjushri44

    2 жыл бұрын

    Czy można łączyć puste przestrzenie? Czy wszystkie od zawsze nie są jedną?

  • @patryknazwisko3124

    @patryknazwisko3124

    Жыл бұрын

    @@Manjushri44 jak puste może być jednym?

  • @Manjushri44

    @Manjushri44

    Жыл бұрын

    @@patryknazwisko3124 przestrzeń zawsze jest tą samą przestrzenią niezależnie od tego w ilu "pudełkach" ją poseparujesz. Tak jak katolicyzm, prawosławie czy protestantyzm wszystkie są chrześcijaństwem tak dzogczen i zen to buddyzm stąd moje żachnięcie na pytanie o to czy de facto buddyzm można łączyć z buddyzmem..? To źle postawione pytanie, nie tyle można łączyć nie należy tego dzielić bo to jedno i to samo choć w nieco innym opakowaniu.

  • @patryknazwisko3124

    @patryknazwisko3124

    Жыл бұрын

    @@Manjushri44 Wręcz przeciwnie kolego: W pustce nie istnieje żadna przestrzeń, bo w pustka przekracza nawet przestrzeń.Jeśli ty tworzysz jeden buddyzm to ja tworzę wiele buddyzmów bo mogę to zrobić mając już jeden stworzone przez Ciebie.

  • @Manjushri44

    @Manjushri44

    Жыл бұрын

    @@patryknazwisko3124 pustka i przestrzeń w kontekście buddyjskim to synonimy, tak samo bezjaźn...różne słowa na określenie tego samego.

  • @JarekPa-rj2ei
    @JarekPa-rj2ei Жыл бұрын

    a to nie był mistrzem Sam Sung lub Huyi day ? :)

  • @jozeflosephus1005
    @jozeflosephus1005 Жыл бұрын

    taki jest zen kzread.info/dash/bejne/go6lzZWmg9DOgbQ.html

  • @tamara6058
    @tamara60582 жыл бұрын

    the bestciakkk pl!joy