Wybór sprzętu Mikrotika do budowy sieci domowej. Czym się kierować?

Ғылым және технология

Chcesz wesprzeć moją twórczość? Postaw mi kawę: buycoffee.to/techglobuz
Lista urządzeń mających sprzętowe wsparcie IPsec: wiki.mikrotik.com/wiki/Manual...
Materiał o tym jaki sprzęt Mikronika wybrać, jeśli już zdecydujecie się na sprzęt tego producenta.
0:00 Wprowadzenie
1:34 Ogólne przestrogi przy wyborze sprzętu
2:23 Urządzenia używane, czy warto?
3:25 Urządzenia bez RouterOS
4:35 Grupa urządzeń e thernet routers (routery Ethernet)
6:49 Cena i parametry sprzętu
9:51 Grupa urządzeń switches
12:28 Grupa urządzeń wireless for home and office, czyli urządzenia z Wi-Fi
15:46 Na co zwrócić uwagę przy Wi-Fi?
20:38 Grupa urządzęń 5G/LTE products
25:12 Urządzenia data over powerlines
26:36 Grupa urządzeń wireless systems
29:13 Pozostałe grupy urządzeń
30:59 Wydajność sprzętu. Jak sprawdzić wydajność i wybrać optymalny router?
33:44 sprzętowe wsparcie szyfrowania IPsec
34:38 Uwagi końcowe
35:59 Podsumowanie

Пікірлер: 48

  • @norbertlangner3684
    @norbertlangner36843 ай бұрын

    Standardowo świetny materiał, to najbardziej kompletny przegląd sprzętu Mikrotika, jaki można znaleźć w polskim YT. Zawsze Twoje filmy podsyłam, gdy ktoś mnie pyta o ich sprzęt, bo sam lepiej tego nie wytłumaczę

  • @tomczas25
    @tomczas253 ай бұрын

    Dziękujemy.

  • @marcinpieniazek6537
    @marcinpieniazek65373 ай бұрын

    Tradycyjnie, bardzo dobry materiał.💪

  • @paweignaciuk5893
    @paweignaciuk58933 ай бұрын

    Dzięki za dobry materiał :)

  • @janektrol8327
    @janektrol83273 ай бұрын

    Dobrze gadasz! Zgadzam się w 100%. Strasznie kiepsko z tym, że w pewnym momencie MT zaczął pakować pamięć 16MB, nawet mój stary jak świat RB133 ma 128MB... Ostatnio czytałem wątek na forum MT w którym ludzie mówili, że fajnie spoko, że teraz działa, ale kiedyś może nadejść wersja która się nie zmieści, na co admin ich zbył... Twierdził, że zmienili pamięć z FLASH na bardziej niezawodną NAND i stąd zmniejszona pojemność. W zeszłym tygodniu kupiłem za nieduże pieniądze stary RB951G-2HnD dla kolegi żeby go nauczyć RouterOS i żeby miał na czym sobie ćwiczyć. Może uda się go zaciągnąć do MikroTikowej sekty. :)

  • @andrzejkwiatkowski7395
    @andrzejkwiatkowski7395Күн бұрын

    Ja pamiętam swoje dywagacje nad zakupem switcha właśnie. Wymogiem mojego zakupu były PoE+ oraz SFP+. Cenowo w zasadzie wygrał Mikrotik (CRS328-24P-4S+), który tańszy był o 500-800 zł od porównywalnego sprzętu, zależnie od sklepu (no i ma też wyższy budżet mocy). Aczkolwiek żałuję, że uruchomiłem go na swOS, który nie jest bardzo zły, ale według jest bardzo mały Mikrotikowy (brakuje takiego połysku, i trochę te zakładki są rozsypane).

  • @XR5PL
    @XR5PL3 ай бұрын

    Piękna jaskinia z lat 70-tych ;) dzięki za wiedzę !

  • @TechGlobuz

    @TechGlobuz

    3 ай бұрын

    Jaskinia jest nieco nowsza, bo ma jakieś 10 lat ;)

  • @bobik88
    @bobik883 ай бұрын

    ten kanal powinien nazywać sie wyznafcamikrotika! bardzo fajny kanał i ciesze ze jest bo moge poznac tajniki nieznanej technologi wesołych swiąt ! :)

  • @dominikwierzbicki7384
    @dominikwierzbicki73843 ай бұрын

    Ostatnio switch CSS326-24G-2S+RM jako główny switch w małym biurze lub większym domu, polecam

  • @TechGlobuz

    @TechGlobuz

    3 ай бұрын

    Sam go mam jako jeden ze switchy natomiast miałem z nim problemy, jak chciałem ustawić DHCP snooping. Nie działał mi poprawnie, jak do portu był dopięty AP. Jakby dopuszczał przydzielenie max jednego IP na port. Nie chciało mi się sprawdzać, czy to dokładnie to i bawić w dokładne diagnozowanie przyczyny, więc robi teraz za prosty switch.

  • @adrianjakis8643
    @adrianjakis8643Ай бұрын

    Switche mikrotika idealnie nadają się do zastosowań przemyslowych- wszystkie porty PoE dające standardy pasive af i at to połowa problemów. A i mocy mają pod dostatkiem

  • @isztwan7796
    @isztwan77963 ай бұрын

    Czy dało by radę jakiś odcinek mikrotika anten lte np sxt lte6 lub podobnych do łączą zapasowego np z kartą aero2 (pakiety płatne)? Pozdrawiam i wesołych świąt Wielkanocnych

  • @karoolpl
    @karoolpl3 ай бұрын

    W czerwcu odbieram mieszkanie i planuje odpalić już sieć 10 Gbe i kupić CRS312-4C+8XG-RM Jedynie nie ma portów z poe i pod AP musze switcha z poe. Apki chyba z netgeara albo unifi, bo to jedyne apki z portami 2.5Gbe. Oczywiście wszędzie wrzuce skrętke 6A i przyszlościowo światłowody multimodowe

  • @apruszko
    @apruszko3 ай бұрын

    A co z mAP lite to podpada pod kotlownie, lub jak ja go uzywam - dostep w serwerowni bez access pointow via laptop bez ciagania kabli, ma magnes miesci sie w kieszeni i jako rezerwa jak znalazl a ma jeden 100b port eth. Dzeieki za ciekawy film.😊

  • @pkolega
    @pkolega3 ай бұрын

    Hp ax2 ma 2 radia 2,4Ghz i 5Ghz. Samo 5Ghz ma większe tłumienie i do domku jednorodzinnego sie średnio nadaje. Najlepiej mieć tak rozmieszczone AP, aby do dowolnego punktu w domu była maksymalnie jedna ściana.

  • @mikouserx7739
    @mikouserx77393 ай бұрын

    Bardzo fajny materiał, dużo przydatnych informacji. Ja kupiłem do swojej sieci domowej CSS610-8P-2S+IN i jestem zadowolony choć nie wiem czy chłodzenie pasywne wyrobi z wkładkami sfp+, może trzeba będzie dołożyć jakieś chłodzenie. Szkoda tylko, że na tym urządzeniu może działać tylko SwitchOS.

  • @TomaszTrelaPlus
    @TomaszTrelaPlus3 ай бұрын

    Warto mieć jednego switcha Mikrotika właśnie aby mieć porównanie wydajnościowe w stosunku do innych. Sam taki kupiłem - używany - właśnie do testów.

  • @michal4210
    @michal42102 ай бұрын

    Zastanawiam się nad zakupem hap ax3. Robiłeś może testy wifi na tym modelu? Czy jest istotnie lepiej niż na ax2? Można by się spodziewać, że antenki zrobią jakąś różnicę, ale zastanawiam się czy na tyle, aby udało by się obsłużyć urządzeniem 2 piętra.

  • @andrzejkwiatkowski7395
    @andrzejkwiatkowski7395Күн бұрын

    Brakuje mi uwagi na samym początku filmu o specyficznej spójności Mikrotika do wypuszczanych urządzeń, a dokładniej tych Wifi dla soho. Pierwsze ax będą miały zaraz 2 lata (sierpień 2022, hAP ax2), a nie ma jeszcze wAP ax. A co do hAP ax lite to sporo osób podchodzi do niego jako szybszego zamiennika hAP lite. Jedynie kiedy był widział jego zakup, to potrzeba wymiany portów na gigabitowe (które są faktycznie używane), a tak to nie widzę sensu.

  • @TechGlobuz

    @TechGlobuz

    Күн бұрын

    Co do hAP ax lite, to nie tylko. Urządzenie ma dużo bardziej wydajny procesor od hAP lite. W takim WireGuard przerzuci duuużo więcej ruchu (ok. 5 razy więcej). Samo Wi-Fi 2,4 GHz w ax jest też wyraźnie bardziej wydajne niż w n (realnie 2x większa wydajność na kanale 20 MHz).

  • @andrzejkwiatkowski7395

    @andrzejkwiatkowski7395

    Күн бұрын

    @@TechGlobuz To fakt. Ale jak nie nie widzę u siebie za bardzo takiego urządzenia, nawet jako wymiana hAP lite (gdybym takiego miał). Praktycznie wszystko co mam w domu (sieć bezprzewodowa na CAPsMANie), wypycham na 5 GHz, a na 2,4 GHz pracują tylko urządzenia IoT oraz kamery IP (które docelowo chcę zasilać przez PoE).

  • @janekjanekjanek5666
    @janekjanekjanek56663 ай бұрын

    Witam. Nie wszystkie karty pci-expres w pełni działają na mikrotiku , czy jest jakaś lista obsługiwanych kart ?

  • @TechGlobuz

    @TechGlobuz

    3 ай бұрын

    Kiedyś była taka lista, ale z tego co widzę, to teraz już nie ma. Na pewno jest lista modemów LTE i wkładek SFP. Mikrotik de facto wycofuje się z x86 na rzecz CHR, a tam nie ma aż tak wielkiego problemu z kompatybilnością, bo hypervisor ją zapewnia.

  • @janekjanekjanek5666

    @janekjanekjanek5666

    3 ай бұрын

    Niektóre karty jeśli są widoczne konfiguracyjne to są ślepe radiowo.

  • @ITeamDroidPL
    @ITeamDroidPL3 ай бұрын

    hAP ax3 chyba też podpada pod tę 'dobrą' kategorię...

  • @TechGlobuz

    @TechGlobuz

    3 ай бұрын

    Tak. Coś tam o nim wspominałem w kontekście tego, że jak ktoś chce ax i potrzebuje kontenerów.

  • @apruszko
    @apruszko3 ай бұрын

    A mozesz cos wiecej powiedziec w innym filmie o tych sprawach radiowych: legalnosc, kanaly dla radarow, super channel, zasiegi w wnetrzach i na zewnatrz...

  • @controlledvehicles4642
    @controlledvehicles46423 ай бұрын

    Mikrotik jest dla zawansowanego uzytkownika trzeba sie sporo nauczyc aby cos ustawic, nie da sie w prosty sposob nic wyklikac. Wiekszosci wystarczy funbox od orange mi osobiscie brakuje aby vpn.

  • @TechGlobuz

    @TechGlobuz

    3 ай бұрын

    W twoim przypadku zaawansowane jest korzystanie ze słownika ortograficznego i znajomość podstaw interpunkcji. Oczy bolą jak się to czyta.

  • @controlledvehicles4642

    @controlledvehicles4642

    3 ай бұрын

    ​@@TechGlobuz aby cie oczy od przeswietlania kadru nie bolaly. poucza ten co pisze globus z "z" na koncu

  • @TechGlobuz

    @TechGlobuz

    3 ай бұрын

    Co wypowiedź to udowadniasz, że masz spore problemy z rozumowaniem. Ciężko dyskutować z kimś, kto nie rozumie czegoś takiego jak celowe przekręcenie jakiejś nazwy, aby się odróżniała od innych.

  • @controlledvehicles4642

    @controlledvehicles4642

    3 ай бұрын

    @@TechGlobuz to rozumiem co nie zmienia faktu ze w słowniku j.Polskiego nie ma słowa "globuz" Poprawiłem błedy dziekuje za uwagi.

  • @TechGlobuz

    @TechGlobuz

    3 ай бұрын

    Błagam, od kiedy to nazwa własna, czy marka, którą ktoś sobie wymyślił musi być słowniku? Jak ktoś wymyśla sobie nazwę firmy, albo markę to ma najpierw pisać do ekspertów z SJP, żeby umieścili tam jego nazwę? W słowniku nie ma bardzo wielu marek. Są jedynie te najbardziej popularne i znane. Słowo Globuz zostało celowo przekręcone, aby było charakterystyczne i aby stanowiło nazwę własną kanału. Nie pojmuję, jak można tego od razu nie łapać i muszę to komuś tłumaczyć.

  • @kondzio2003
    @kondzio20033 ай бұрын

    Czyli podsumowując - na ktorych urzadzeniach zestawię sobie wifi z roamingiem?

  • @TechGlobuz

    @TechGlobuz

    3 ай бұрын

    Wszystko co ma Wi-Fi 6 oraz ARM, czyli hAP ac2/3, cAP ac, audience, chateau.

  • @kondzio2003

    @kondzio2003

    3 ай бұрын

    @@TechGlobuz a L009?

  • @TechGlobuz

    @TechGlobuz

    3 ай бұрын

    @@kondzio2003 Wersja z Wi-Fi ma Wi-Fi 6, ale tylko w 2,4 GHz.

  • @kondzio2003

    @kondzio2003

    3 ай бұрын

    @@TechGlobuzczyli zadziała. Super.

  • @yanek911
    @yanek9113 ай бұрын

    Rozumiem polecanie urządzeń używanych ale to jeden z tych producentów oprogramowania który nie chce abonamentu więc lepiej zachęcać w miarę możliwości do nowych urządzeń

  • @TechGlobuz

    @TechGlobuz

    3 ай бұрын

    Dlaczego? Jak urządzenie jest nadal produkowane, to i tak masz 5 lat aktualizacji oprogramowania. Ba, wystarczy, że z danej rodziny coś jest produkowane nadal, to inne też dostaną aktualizacje.

  • @yanek911

    @yanek911

    3 ай бұрын

    @@TechGlobuz nie w tym rzecz, to jak działa mikrotik jest świetne, chodzi o to że firma zarabia na sprzęcie nie chcąc za późniejsze działanie abonamentu, więc warto polecać zakup nowych urządzeń a nie od razu polecać urządzeń z rynku wtórnego, ludzie i tak kupią urządzenia używane jak chcą zaoszczędzić. Znasz może firmę tektonika? To widzę że mają sporo sprzętu a to kolejna lokalna firma a nie kolejny gigant.

  • @TechGlobuz

    @TechGlobuz

    3 ай бұрын

    @@yanek911 Polecam, to co jest bardziej opłacalne. Nie działałam na korzyść jakiś firm. Zależy mi na tym, żeby użytkownik miał jak najlepszy stosunek jakość/cena, więc chcę być jak najbardziej obiektywny, a często zakup używanego sprzętu to najlepszy wybór. Teltonikę kojarzę, ale osobiście nie miałem w rękach. Sprzęt dużo droższy od Mikrotika.

  • @yanek911

    @yanek911

    3 ай бұрын

    @@TechGlobuz Jasne rozumiem, po prostu mamy nieco inne spojrzenie na tą sprawę, samemu mi zabrano wiele aplikacji i usług za które zapłaciłem przekształcając je w formę abonamentu i strasznie mnie to boli, dlatego tak patrzę ale szanuję Twoje podejście.

  • @marcinzaeski2984
    @marcinzaeski29843 ай бұрын

    No nie zgodziłbym się w porównaniu pomiędzy RB3011->RB4011 a RB4011->RB5009. RB3011 jest zdecydowanie słabszy względem choćby ilością coreów. Pomiędzy RB4011 a RB5009 nie ma tak właściwie żadnej różnicy oprócz zwykłego ewolucyjnego upgrade względem starszego modelu. W obecnej chwili RB4011 jest absolutnym wygranym wobec RB5009 chocby pod względem wad wieku dziecięcego młodszego modelu.

  • @TechGlobuz

    @TechGlobuz

    3 ай бұрын

    Pod względem czystej wydajność 5009 jest wyraźnie dużo bardziej wydajny od 4011. Wystarczy nawet popatrzeć na stronę Mikrotika i wyniki testów dla jednego i drugiego.

  • @marcinzaeski2984

    @marcinzaeski2984

    3 ай бұрын

    Tak zgadza się, że RB5009 jest lepszy w testach od RB4011. Nie mniej jednak trochę bardziej odstaje w bridinginu i ipsecu tylko w najbardziej „skomplikowanej” konfiguracji. Tak ja napisałem w komentarzach wyżej zmiana jest ewolucyjna. Ale jeśli zrobimy założenie, myślę że dosyć trafne, że każdy bierze pod uwagę te routery w konfigu rackowym, czyli nie domowym a bardziej produkcyjnym, to polecanie RB5009 względem RB4011 jest dosyć mówiąc lekko odważne. Po pierwsze wady wieku dziecięcego, po drugie mnogość rozwiązań zaimplementowych w RB5009 (którymi jako osoba prywatna jestem zachwycony, jako administrator trzymam się z daleka) to jest potencjalny problem. Reasumując, RB3011-> RB4011 to jest przepaść, RB4011->RB5009 w obecnej chwili(marzec 2024) wybierać Rb5009 jest bardzo odważne.

  • @RafalBielawski
    @RafalBielawski3 ай бұрын

    Dno i 3 metry mułu! Żartuje ;) lubię posłuchać choć mikrotik nie jest w sferze moich zainteresowań to tematy sieciowe mnie szczerze ciekawią

Келесі